Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, milé kolegyne, kolegovia, rada by som sa vyjadrila aj k zákonu, ktorý vlastne dopĺňa ministerstvo spravodlivosti, a teda hlavne legislatívu v tejto oblasti o dotačnú schému.
Už som tu niekoľkokrát v parlamente rozprávala o agende ľudských práv. Budem o tom stále hovoriť, že naozaj vláda Roberta Fica túto agendu považovala od začiatku za niečo, čo v podstate možno ani netreba. Svedčí o tom spôsob pohadzovania si tejto témy z ministerstva na ministerstvo. Najskôr to bolo na Úrade vlády, mali sme len jedného človeka, ktorý sa tejto téme venoval, potom to prešlo na ministerstvo zahraničných vecí, potom to prešlo aj s dotačnou schémou, ako-tak sa s tým vysporiadali, ale všakže prišla agenda aj prípravy predsedníctva a na ministerstve zahraničných vecí si začali uvedomovať, že túto agendu nebudú stíhať, tak sa rozhodlo ešte záverom volebného obdobia preniesť na ministerstvo spravodlivosti agendu ľudských práv.
V úvode tohto volebného obdobia som pani ministerke popriala, aby sa jej podarilo na ministerstve spravodlivosti dobre obsadiť tím, ktorý sa bude venovať ľudským právam. Keďže naozaj pri zmene kompetenčného zákona, kedy prechádza, prechádzala oblasť ľudských práv na ministerstvo spravodlivosti, neprešla dotačná schéma z ministerstva zahraničných vecí, takže istý čas prevládal taký dosť chaos, že jedno ministerstvo malo riadiť agendu ľudských práv a druhé ministerstvo rozdávať peniaze do oblasti vzdelávania a podpory ľudských práv. Dočkali sme sa a spolu s agendou ľudských práv už budeme mať na ministerstve spravodlivosti aj dotačnú schému. Zdá sa, že pani ministerka to zobrala za správny koniec, nechcem prechváliť, ale zatiaľ máme tam viac povzbudivých správ ako tých negatívnych. Verím, že so zmenou ministerky na poste ministerstva spravodlivosti, teda myslíme pani Žitňanskú, tým, že prišla na tento post, sa agende bude naozaj venovať aj patričná pozornosť a bude poberať dostatočnú vážnosť.
Kratučko by som iba povedala, že rozdávanie peňazí, takto to poviem, na ministerstve zahraničných vecí, som mala pocit, že ako keby ovládal len nejaký človek, zdalo sa mi to chaotické, zdalo sa mi to nekoncepčné, ale najmä nekompetentné. Tak ako vidím, že je pripravená dotačná schéma alebo systém prideľovania financií cez rezort ministerstva spravodlivosti, mám nádej, že sa toto zmení. Hlavne v oblasti, že sa teším, že do komisií budú opäť pozývaní odborníci, ktorí veci, veciam rozumejú. Vyhláška, ktorá je vypracovaná, naozaj zahŕňa aj niekoľko takých novôt, s ktorými možno niektorí aj majú problém, ale myslím si, že na vyskúšanie je to veľmi dobrý začiatok.
Ak by som konkrétne sa venovala zopár pripomienkam. Takže členovia komisie, ktorá bude posudzovať vhodnosť, nevhodnosť alebo opodstatnenosť projektov, funkčné obdobie je spravidla na jeden rok, najviac na obdobie troch rokov. Úplný súhlas.
Chýba mi vo vyhláške, ktorá je zároveň predložená so zákonom, počet členov. Priznám sa, že nezisťovala som, že či je niekde stanovený počet členov. A možnože ani nie tak počet členov ma zaujíma, ako to rozvrstvenie členov, že koľko ľudí bude úradníckeho typu, teda ľudia, ktorí sa zaoberajú touto problematikou, koľko sa ráta z toho, že bude odborníkov. Podľa toho, čo som našla v § 4, že rokovanie komisie sa uskutočňuje spravidla najneskôr dva mesiace po skončení termínu uvedeného vo výzve, ma napĺňa nádejou, že dotačné peniaze nebudú rozdeľované možno ešte až rok po ukončení prijímania víziou, ale naozaj v dostatočnom čase, aby organizácie, ktoré na tieto peniaze netrpezlivo čakajú alebo majú naplánované projekty a podľa nich, vlastne podľa tých termínov musia aj konať, veľmi nekŕkali, kým sa vlastne k peniazom dostanú. To ma teda napĺňa nádejou.
Tiež som sa dočítala, že bude povinné zverejnenie na webovom sídle, teraz to neviem v rýchlosti nájsť, ale na webovom sídle bude povinné zverejnenie žiadateľov, ktorí uspeli. Moja otázka je, že či by sa mohlo uvažovať aj o tom, že by každý, aj ten, ktorý neuspel, by dostal, samozrejme, na svoj mail len tabuľku s hodnotením bez toho, aby to dali ako nejaké ďalšie väčšie nároky na vysvetľovanie, prečo nezískali. Ale viem, že častokrát sa dopytujú jednotlivé organizácie, samozrejme, úradníkov to tým pádom aj zdržiava, aj no proste im to robí problém aj tým, že je aj vypracovaná naozaj tabuľka hodnotenia. Možnože by úplne stačilo, keby tú takú sumárnu tabuľku hodnotenia ten, kto nezíska grant, dostal. Vedel by, v čom by mal pridať a zlepšiť sa a podobne.
Tiež som rozmýšľala o tom, akým spôsobom sa vysporiadať s tým, že člen komisie, obvykle je to teraz tak, že ak žiadate o nejaký grant, tak sa nezúčastňujete, nemôžete byť člen komisie vy, aby ste svojím rozhodnutím nemohli rozhodovať aj o svojich, aj o svojom, keďže doteraz naozaj bolo zväčša posúdené ako transparentnejšie, keď členovia komisií nevedeli, aký projekt alebo teda aký projekt; vedeli, aký projekt hodnotia, ale nevedeli, aké organizácie hodnotia. Takže beriem, možnože tiež som trošku na pochybách, ale zase sa mi páčilo, že tak novátorsky možnože sa vraciate k tomu, že chcete, aby ten člen komisie mal možnosť vidieť takú históriu organizácie, ktorá žiada. Ono to znamená, že pri tom takom najväčšom bode, s ktorým sme mali doteraz alebo mnohí mali doteraz problém, že ak bude nejaká zaujímavá dotačná schéma, naozaj ako huby po daždi vzniknú nové občianske združenia, ktoré sú zázračným spôsobom úspešné, aj keď v podstate nevedia poriadne túto činnosť robiť alebo ju vôbec ani nerobia, že proste urobia jeden projekt len preto, lebo vedia, že budú mať pridelené financie z dotačnej schémy.
Takže v tomto prípade som za to, aby sa naozaj vytvoril časom systém nejakých licencovaných organizácií, kde budú zároveň aj jasné, tam možnože už iné pomery v občianskych združeniach, ale že kde budeme vidieť históriu celej organizácie, s čím pracuje, akú skutočnú aktivitu vyvíja. Ale možnože tiež mi tak čudným spôsobom padne, že ak som sa dozvedela, že práve združenie alebo občianske združenie, Inštitút ľudských práv dostával dotácie z ministerstva zahraničných vecí na cenu, ocenenie Homofób roka. A najmä keď viem, že sa to dotklo našej kolegyne, ktorá dokonca bola s výrokom do tejto ankety zaradená, čo teda považujem ako útok na dôstojnosť osoby, pretože ten výrok ani nikdy nepovedala. Takže budem veľmi rada, ak naozaj budú podporované reálne organizácie, ktoré nielen robia konferencie, ale ktoré aj reálne pomáhajú a ktoré sa naozaj tou osvetovou činnosťou alebo podporou ľudských práv v oblasti vzdelávania skutočne zaoberajú, a bude to možno aj dozistiť.
Toto boli asi také všetky pripomienky, ktoré som si po preštudovaní vášho návrhu zákona o poskytovaní dotácií prečítala. Zopakujem, že som nesmierne rada, že k tomu došlo, že zrazu už ministerstvo spravodlivosti našlo silu uchádzať sa o dotácie, pretože keď prešla len agenda ľudských práv na ministra Boreca, vtedy sa to nedalo, lebo ministerstvo spravodlivosti neposkytuje dotácie. Teraz som rada, aj keď doteraz neposkytoval, že ste sa rozhodli, že tá agenda jednoducho prejde komplet celá na vás, a držím vám palce v tom úsilí o to, aby ste vybudovali naozaj dobrý tím, ktorý sa bude skutočne venovať oblasti ľudských práv.
Ďakujem pekne.