Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.9.2016 o 16:49 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2016 16:49 - 16:50 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pani poslankyňa Vaľová, akože ja žasnem, vy neviete, že minimálny dôchodok dostane človek len ak minimálne odvádzal 30 rokov poistenie? Jakože je mi vás ľúto v tom prípade. Takže netýka sa to vôbec tých, ktorí nepracovali, hej? Takže toto si utrieďte v hlave, prosím vás. Teraz ma napadlo, ešte ako ste reagovali pred, predchádzajúcom vstupe, že zase, že nedal, ja neviem, pán Mihál, že nedal tejto vláde, ani neviem koľko, rok a pol, aby dačo urobila. Veď ale vy ste zabudli, že máte svojho ministra už piaty rok? Vy však postupujete kontinuálne, ešte ste ho ani len nevymenili, zostal stále na tom istom poste! Takže, pani Vaľová, prosím vás, naštudujte si problematiku minimálnych dôchodkov! A práveže tým, ktorí nepracovali, sa minimálne dôchodky budú dvíhať, pretože oni v skutočnosti nedostanú vôbec podľa zákona o minimálnom dôchodku. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.9.2016 16:38 - 16:45 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, pán minister, kolegyne, kolegovia, v prvom rade som veľmi sklamaná, že tu nesedí pán minister Richter. Keby to bol prvý minister, ktorý je tu zastupovaný, ale v podstate už druhý. Keď hovorila pani ministerka Žitňanská namiesto pána podpredsedu Lajčáka, teda však sú to zmluvy alebo teda dokumenty týkajúce sa Európskej únie, však s tým nemá nikto problém, ale toto sú zákony, ktoré naozaj možno by bolo dobré, aby počul pán minister, alebo tie reakcie od kolegov aby počul pán minister. Aj keď nepopieram, že pán minister Kažimír, je, čo sa týka čísel, dobrý, zbehlý a možnože aj agendu ovláda lepšie ako pán minister Richter, to už neviem alebo nechcem posudzovať.
Každopádne poukážem opäť na to, že o chvíľku budeme prerokovávať rokovací poriadok, kde idú uberať určitým spôsobom, idú siahať na niektoré práva opozičným poslancom, a naopak, vláda, ktorá je podriadená parlamentu, si dovolí naplánovať zasadanie vlády na deň, kedy je riadne zvolaná schôdza parlamentu. To je naozaj, to svedčí o tom, kto je komu podriadený, a je mi to ľúto.
Takže ak sa začnem zaoberať tomu, kvôli čomu stojím pri tomto pultíku, a to je valorizácie dôchodkov, spomeniem si ako minulý rok, to bolo opäť ešte za predchádzajúceho volebného obdobia a vecne sa debatovalo o tom, že tie dôchodky sa vyvíjajú veľmi nízko, pretože tak je nastavená valorizácia. Rovnako pripomeniem, keď sa menila valorizácia dôchodkov, tak s tým nebol až taký veľký problém ani pri opozícii, lebo sme to brali ako správna cesta k tomu, aby bol aspoň sčasti prvý pilier udržateľný. Minulý rok prišla naozaj situácia, kedy tá valorizácia dôchodkov bola na veľmi nízkej úrovni. A rozumiem tomu, že vláda tento rok tomu chcela predísť.
A opäť jedna vec, ktorej nerozumiem. V tom predchádzajúcom volebnom období hovoril o takomto spôsobe valorizácie, aj keď s inou sumou, aj pán kolega Ľudo Kaník. Ja viem, že toto meno neradi mnohí počujete, ale hovoril o takomto spôsobe valorizácie a vtedy sa naňho vzniesla veľká spŕška, že to je somarina priam. Hej, nebolo to takto cito..., teda necitujem, ale dá sa to tak preložiť, že je to nedobrý spôsob a ja neviem čo všetko. Ale pozrime sa, neprišiel, možnože prešiel len rok a vláda tak isto pristúpila k tomu, že stanovila akoby minimálne percento valorizácie. Je to dobrý krok, aj keď to vynakladá finančné prostriedky, a pán minister to aj patrične okomentoval gestom vlastne, koľko peňazí musí pustiť z rozpočtu, ale zdá sa, že sa cez to preklenul a pustil. Takže osobne nemám problém s dvoma percentami.
Mám však problém s tým, o čom hovoril Jozef Mihál, a v podstate s tým sa úplne stotožním, pretože tiež si myslím, že ak niekto má plné ústa sociálnej demokracie, hovorí o tom, ako treba pomôcť tým najchudobnejším, a nakoniec zistíte, že pri valorizácii sa to zvýšenie práve tých najohrozenejších skupín nedotkne, tak človeku môžu zostať buď oči pre plač, alebo môže mu prísť zle od žalúdka. Priznám sa, že mne prišlo zle od žalúdka. Takže tiež vás vyzývam, aby ste sa zamysleli nad tým, že či by nebolo správne, rozumné a najmä spravodlivé vyriešiť situáciu s valorizáciou aj minimálnych dôchodkov. Pretože nejde o ľudí, ktorí nepracovali. Ide o ľudí, ktorí minimálne 30 rokov odvádzali do sociálneho systému, minimálne 30 rokov odvádzali do sociálneho systému a odmenou im je za to veľmi nízky dôchodok, kým nebol stanovený minimálny dôchodok, tak to bola dávka, doplatenie do dávky v hmotnej núdzi. Takže to je prvá výčitka a verím tomu, že koalícia sa tým bude zaoberať.
Druhá výčitka, ktorá bola možnože len, alebo určite bola na rokovaní, keď sa pri rozporovom konaní, teda je mi ľúto, že nebola braná do úvahy, alebo boli tí ľudia, ktorí sa touto výčitkou, ľudia, ktorí požiadavku vzniesli, ju nakoniec stiahli, bola valorizácia invalidných dôchodkov. Opäť sme pri skupine ľudí, ktorá, ktorých rodiny alebo aj oni samotní častokrát sú na tom finančne veľmi zle, častokrát je to skupina, ktorá patrí medzi ohrozené skupiny chudobou, a tam, aj keď platí dvojpercentné valorizačné percento, verím tomu, že existuje spôsob, ako tým najnižším invalidným dôchodcom pomôcť. Takže budem rada, ak sa v budúcnosti budete snažiť vyriešiť spôsob valorizácie, ale s tým súvisí aj napríklad zrušenie pojmu váh pri poberaní aj opatrovateľského príspevku, hej? Pretože dnes platí, ak zvýšime invalidný dôchodok, zvýši sa automaticky opatrovateľský príspevok, čo tiež nepovažujem za správne, ale dnes riešime výšku valorizácie.
No, toto boli dve také pripomienky, ktoré by som bola rada, keby sa nimi vláda zaoberala.
A do tretice alebo to posledné, ktoré, vlastne tým končil aj Jozef Mihál, je, že naozaj SMER – sociálna demokracia, teraz spolu už vlastne v koalícii, je zafokusovaná na jedinú skupinu obyvateľov, a to sú dôchodcovia. Sú to ľudia, ktorí majú za sebou, samozrejme, plnohodnotný život a treba im uľahčiť život aj v starobe, toto beriem. Ale kde je to zameranie sa sociálnodemokratickej vlády na mladé rodiny, to znamená na potenciál spoločnosti? Mladé rodiny budujú budúcnosť štátu. A ak sú ony na pokraji chudoby, ako budeme potom chcieť vyplácať dôchodky a z čoho? Takže rovnako chýbajú mi opatrenia na podporu iných skupín, najmä mladých rodín a viacdetných rodín.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.9.2016 15:44 - 15:54 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, milé kolegyne, kolegovia, rada by som sa vyjadrila aj k zákonu, ktorý vlastne dopĺňa ministerstvo spravodlivosti, a teda hlavne legislatívu v tejto oblasti o dotačnú schému.
Už som tu niekoľkokrát v parlamente rozprávala o agende ľudských práv. Budem o tom stále hovoriť, že naozaj vláda Roberta Fica túto agendu považovala od začiatku za niečo, čo v podstate možno ani netreba. Svedčí o tom spôsob pohadzovania si tejto témy z ministerstva na ministerstvo. Najskôr to bolo na Úrade vlády, mali sme len jedného človeka, ktorý sa tejto téme venoval, potom to prešlo na ministerstvo zahraničných vecí, potom to prešlo aj s dotačnou schémou, ako-tak sa s tým vysporiadali, ale všakže prišla agenda aj prípravy predsedníctva a na ministerstve zahraničných vecí si začali uvedomovať, že túto agendu nebudú stíhať, tak sa rozhodlo ešte záverom volebného obdobia preniesť na ministerstvo spravodlivosti agendu ľudských práv.
V úvode tohto volebného obdobia som pani ministerke popriala, aby sa jej podarilo na ministerstve spravodlivosti dobre obsadiť tím, ktorý sa bude venovať ľudským právam. Keďže naozaj pri zmene kompetenčného zákona, kedy prechádza, prechádzala oblasť ľudských práv na ministerstvo spravodlivosti, neprešla dotačná schéma z ministerstva zahraničných vecí, takže istý čas prevládal taký dosť chaos, že jedno ministerstvo malo riadiť agendu ľudských práv a druhé ministerstvo rozdávať peniaze do oblasti vzdelávania a podpory ľudských práv. Dočkali sme sa a spolu s agendou ľudských práv už budeme mať na ministerstve spravodlivosti aj dotačnú schému. Zdá sa, že pani ministerka to zobrala za správny koniec, nechcem prechváliť, ale zatiaľ máme tam viac povzbudivých správ ako tých negatívnych. Verím, že so zmenou ministerky na poste ministerstva spravodlivosti, teda myslíme pani Žitňanskú, tým, že prišla na tento post, sa agende bude naozaj venovať aj patričná pozornosť a bude poberať dostatočnú vážnosť.
Kratučko by som iba povedala, že rozdávanie peňazí, takto to poviem, na ministerstve zahraničných vecí, som mala pocit, že ako keby ovládal len nejaký človek, zdalo sa mi to chaotické, zdalo sa mi to nekoncepčné, ale najmä nekompetentné. Tak ako vidím, že je pripravená dotačná schéma alebo systém prideľovania financií cez rezort ministerstva spravodlivosti, mám nádej, že sa toto zmení. Hlavne v oblasti, že sa teším, že do komisií budú opäť pozývaní odborníci, ktorí veci, veciam rozumejú. Vyhláška, ktorá je vypracovaná, naozaj zahŕňa aj niekoľko takých novôt, s ktorými možno niektorí aj majú problém, ale myslím si, že na vyskúšanie je to veľmi dobrý začiatok.
Ak by som konkrétne sa venovala zopár pripomienkam. Takže členovia komisie, ktorá bude posudzovať vhodnosť, nevhodnosť alebo opodstatnenosť projektov, funkčné obdobie je spravidla na jeden rok, najviac na obdobie troch rokov. Úplný súhlas.
Chýba mi vo vyhláške, ktorá je zároveň predložená so zákonom, počet členov. Priznám sa, že nezisťovala som, že či je niekde stanovený počet členov. A možnože ani nie tak počet členov ma zaujíma, ako to rozvrstvenie členov, že koľko ľudí bude úradníckeho typu, teda ľudia, ktorí sa zaoberajú touto problematikou, koľko sa ráta z toho, že bude odborníkov. Podľa toho, čo som našla v § 4, že rokovanie komisie sa uskutočňuje spravidla najneskôr dva mesiace po skončení termínu uvedeného vo výzve, ma napĺňa nádejou, že dotačné peniaze nebudú rozdeľované možno ešte až rok po ukončení prijímania víziou, ale naozaj v dostatočnom čase, aby organizácie, ktoré na tieto peniaze netrpezlivo čakajú alebo majú naplánované projekty a podľa nich, vlastne podľa tých termínov musia aj konať, veľmi nekŕkali, kým sa vlastne k peniazom dostanú. To ma teda napĺňa nádejou.
Tiež som sa dočítala, že bude povinné zverejnenie na webovom sídle, teraz to neviem v rýchlosti nájsť, ale na webovom sídle bude povinné zverejnenie žiadateľov, ktorí uspeli. Moja otázka je, že či by sa mohlo uvažovať aj o tom, že by každý, aj ten, ktorý neuspel, by dostal, samozrejme, na svoj mail len tabuľku s hodnotením bez toho, aby to dali ako nejaké ďalšie väčšie nároky na vysvetľovanie, prečo nezískali. Ale viem, že častokrát sa dopytujú jednotlivé organizácie, samozrejme, úradníkov to tým pádom aj zdržiava, aj no proste im to robí problém aj tým, že je aj vypracovaná naozaj tabuľka hodnotenia. Možnože by úplne stačilo, keby tú takú sumárnu tabuľku hodnotenia ten, kto nezíska grant, dostal. Vedel by, v čom by mal pridať a zlepšiť sa a podobne.
Tiež som rozmýšľala o tom, akým spôsobom sa vysporiadať s tým, že člen komisie, obvykle je to teraz tak, že ak žiadate o nejaký grant, tak sa nezúčastňujete, nemôžete byť člen komisie vy, aby ste svojím rozhodnutím nemohli rozhodovať aj o svojich, aj o svojom, keďže doteraz naozaj bolo zväčša posúdené ako transparentnejšie, keď členovia komisií nevedeli, aký projekt alebo teda aký projekt; vedeli, aký projekt hodnotia, ale nevedeli, aké organizácie hodnotia. Takže beriem, možnože tiež som trošku na pochybách, ale zase sa mi páčilo, že tak novátorsky možnože sa vraciate k tomu, že chcete, aby ten člen komisie mal možnosť vidieť takú históriu organizácie, ktorá žiada. Ono to znamená, že pri tom takom najväčšom bode, s ktorým sme mali doteraz alebo mnohí mali doteraz problém, že ak bude nejaká zaujímavá dotačná schéma, naozaj ako huby po daždi vzniknú nové občianske združenia, ktoré sú zázračným spôsobom úspešné, aj keď v podstate nevedia poriadne túto činnosť robiť alebo ju vôbec ani nerobia, že proste urobia jeden projekt len preto, lebo vedia, že budú mať pridelené financie z dotačnej schémy.
Takže v tomto prípade som za to, aby sa naozaj vytvoril časom systém nejakých licencovaných organizácií, kde budú zároveň aj jasné, tam možnože už iné pomery v občianskych združeniach, ale že kde budeme vidieť históriu celej organizácie, s čím pracuje, akú skutočnú aktivitu vyvíja. Ale možnože tiež mi tak čudným spôsobom padne, že ak som sa dozvedela, že práve združenie alebo občianske združenie, Inštitút ľudských práv dostával dotácie z ministerstva zahraničných vecí na cenu, ocenenie Homofób roka. A najmä keď viem, že sa to dotklo našej kolegyne, ktorá dokonca bola s výrokom do tejto ankety zaradená, čo teda považujem ako útok na dôstojnosť osoby, pretože ten výrok ani nikdy nepovedala. Takže budem veľmi rada, ak naozaj budú podporované reálne organizácie, ktoré nielen robia konferencie, ale ktoré aj reálne pomáhajú a ktoré sa naozaj tou osvetovou činnosťou alebo podporou ľudských práv v oblasti vzdelávania skutočne zaoberajú, a bude to možno aj dozistiť.
Toto boli asi také všetky pripomienky, ktoré som si po preštudovaní vášho návrhu zákona o poskytovaní dotácií prečítala. Zopakujem, že som nesmierne rada, že k tomu došlo, že zrazu už ministerstvo spravodlivosti našlo silu uchádzať sa o dotácie, pretože keď prešla len agenda ľudských práv na ministra Boreca, vtedy sa to nedalo, lebo ministerstvo spravodlivosti neposkytuje dotácie. Teraz som rada, aj keď doteraz neposkytoval, že ste sa rozhodli, že tá agenda jednoducho prejde komplet celá na vás, a držím vám palce v tom úsilí o to, aby ste vybudovali naozaj dobrý tím, ktorý sa bude skutočne venovať oblasti ľudských práv.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2016 15:15 - 15:16 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja som sa hneď prihlásila, ako ste začali hovoriť; nie; ako ste rozprávali, tak ma napadlo, že som zabudla povedať premlčateľnosť niektorých trestných činov, ktorú upravujete. Pri tej príležitosti som sa vás aj chcela spýtať, ale na to som zabudla vo svojom príhovore, že minulý rok alebo teda tiež viackrát, možnože dva-trikrát sme dávali novelu zákona trestného, kde sme žiadali o zrušenie premlčateľnosti trestných činov pri sexuálnom zneužívaní. Bol to taký balík trestných činov, ktoré sa týkali proste týchto sexuálnych trestných činov. Takže otázka, že či by ste mali vôľu možno, však, že to nie je asi celkom debata na plénum, že pouvažovať o tom, že keďže už takýto zákon zahŕňa aj zmenu paragrafov v oblasti extrémizmu, ale zároveň aj premlčateľnosti, či by sa do toho balíka nedal zahrnúť aj práve trestný čin, o ktorom som hovorila.
A keď ste hovorili v priebehu svojej reči, že to je otázka, že či máme kompetentných ministrov, mysleli ste evidentne pána ministra vnútra. Ja by som vám rada dala odpoveď. Ja si myslím, že nemáme kompetentného ministra vnútra, preto by už mal konečne odstúpiť aj sám.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2016 14:58 - 15:00 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za všetky reakcie. Ja len podčiarknem, že v žiadnom prípade nechceme, aby chodili po vlakoch zelené hliadky alebo teda chlapci v zelených tričkách, ako to nazval náš kolega. Naozaj urobme všetko preto, aby sa bezpečnosť vo vlakoch zlepšila a nech štát použije nástroj, ktorý už tunak Hanka Verešová predstavila, napríklad. Oficiálny nástroj. Nie, aby si niekto naozaj uzurpoval to, že on ako osoba, súkromná osoba, dokáže ochrániť dostatok. Alebo potom vzdelávajme ľudí tak, aby sa každý zaujímal o toho, koho máme vedľa seba. Možnože v tom prípade by nebolo treba zelené hliadky, ani chlapcov v zelených tričkách, ani nejaké špeciálne hliadky po vlakoch, možno by stačilo, že by zapracovala u každého nejaká občianska statočnosť.
Ale ja by som ešte raz chcela pani ministerku požiadať, keby mi dala vedieť, že či naozaj prijatím takejto novely v podstate trestného zákona dôjde k zlepšeniu, ja neviem, podávania žalôb alebo či sa budú ľahšie vyšetrovať alebo aj či bude dochádzať k odsúdeniu, k jednoduchšiemu vyhodnoteniu tých prejavov extrémistických. Naozaj, že či tá sloboda slova, o ktorej hovoril Daniel Lipšic, nebude príliš spätá.
Ďakujem pekne. Spiata. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.9.2016 14:46 - 14:53 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pani ministerka, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi veľmi kratučko vystúpiť k tomuto návrhu zákona. Ten dôvod, prečo chcem vystúpiť, je hlavne to, že chcem dať procedurálny návrh, aby bol tento návrh zákona zaradený aj do výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Áno, takže pán...; tak je to úloha spravodajcu, takže oznamujem to a budem žiadať o podporu práve vzhľadom k tej téme, ktorá tuná bola kolegom Lipšicom otvorená. Obsahuje veľkú časť, ktorá sa týka zmeny Trestného zákona v oblasti, alebo trestných činov extrémizmu. Nebudem sa teraz vyjadrovať podrobne k tejto oblasti, ale každopádne berem, že už aj tá debata, ktorá sa tu zviedla, naozaj hovorí o tom, že zasahuje do oblasti ľudských práv.
Ja by som sa možno dotkla len pár oblastí, ktoré na mňa pôsobili možno viac pozitívne a možno len preto pozitívne, lebo naozaj tá právničina mne nie je až taká blízka. Keď som si prečítala tú dôvodovú správu práve toho článku II, tak sa mi zdalo vhodné, že sa budú lepšie alebo nanovo precizovať niektoré ustanovenia Trestného zákona alebo trestných činov. A napadla ma hneď situácia, keď sa riešila najmä v médiách, priznám sa, že aj v parlamente sa o tom veľa rozprávalo, bitka v Nitre pred barom, Mariatchi sa volal. Vtedy som sa rozprávala s ministrom vnútra o tom, že či neexistuje nejaká možnosť; zo začiatku to vyzeralo, že sa to nebude ani poriadne riešiť, áno, všakže vieme, že dohru to malo; ale rozprávala som sa s ministrom vnútra, že či by nebola lepšia dobrá, vhodná úprava Trestného zákona práve v týchto paragrafoch. Vtedy ma veľmi silne uisťoval, že určite nie, že zákon máme dobre postavený, len proste to vyšetrovanie musí prebiehať nejakým spôsobom, no a, no. Hej, takže zostala som taká ukľudnená, len napriek tomu však, že celá spoločnosť je teraz pretkaná tým pojmom, pojmami o extrémistoch, ako nám to tu všetko narastá, čo je pravda, že vieme, že rozvíjajú sa rôzne skupiny extrémistické, preskupujú sa, zoskupujú sa, malé zoskupenia vznikajú, takže aj tak si myslím, že možno úvaha o tom, rozširovať tieto trestné činy, má zmysel.
Možno trošku by som videla aj záruku v tom, ako bolo písané v dôvodovej správe, že sa to dialo aj za pomoci výboru, neviem ho teraz presne citovať, ale proste z rady vlády pre ľudské práva. To by možnože mohlo byť zárukou do istej miery, že to bude postihovať naozaj oblasti, v ktorých sa dajú zlepšiť, ktoré sa dajú zlepšiť v oblasti toho trestného práva. Ale naozaj výsledkom by malo byť, alebo moja otázka znie, že či nám táto úprava pomôže naozaj ľahšie usvedčiť páchateľov z tých trestných činov extrémizmu, poprípade že či sa budú ľahšie, v úvodzovkách ľahšie, samozrejme, keď budú spĺňať všetky náležitosti, znášať obvinenia za takéto trestné činy.
Ak by som zobrala pohľad na tento článok z druhej strany a z oblasti ľudských práv, posilnili sa tu práva obvinených v Trestnom poriadku alebo proste v týchto procesoch. Čo takisto berem za jednu zo správnych úloh, na druhej strane sa zas a opäť pýtam, že či v rovnakom duchu naozaj sa dočkáme, kedy sa budú nie teda po právnej stránke upravovať práva obetí, ale vieme, že tie viac potrebujú tie služby pomáhajúce. Im veľakrát právnik nepomôže, hej, tak jako teraz sa v tomto smere posilňujú práva obvinených pri tých medzinárodných trestných činoch alebo teda súdnych procesoch. Viem, že sa pripravuje, máte to v pláne, pripraviť zákon o obetiach, takže opäť len taký prízvuk na to, že veľmi sa teším, kedy naozaj v parlamente už budeme mať zákon, ktorý sa bude dotýkať zlepšovania práv obetí. Toto je druhá novela v priebehu trištvrte roka v Národnej rade Trestného zákona, ktorá posilňuje práva páchateľov. Ale neberem to ako zlú vec, ale teda poďme už naozaj posilňovať práva obetí.
Ako veľké pozitívum spomeniem aj, že sa z lekárov stávajú chránené osoby. Som rada, že sa k tomu pristupuje, len mi je ľúto, že v priebehu týchto štyroch rokov sme mali kolegyňu Evu Horváthovú, ktorá sa o niečo podobné snažila v tom minulom volebnom období, z istých pre mňa nelogických dôvodov to vtedy nebolo možné. Škoda, ale som každopádne rada, že lekári budú teraz zaradení do oblasti chránených osôb.
Posledné, čoho by som sa dotkla, je článok, ktorý sa dotýka zákona o dráhach a týka sa teda hliadok, hej, Kotlebových hliadok skrátka. Tiež si myslím, že nejaká skupina, bude veľmi nebezpečné, ak sa nejaká skupina rozhodne zobrať váhu zodpovednosti na seba namiesto štátu, ktorý má na to svoje zložky. S tým súhlasím. Mne na druhej strane chýba, čo urobí v skutočnosti štát pre občanov, ktorí cestujú určitými typmi vlakov alebo na určitých tratiach, kde tie násilnosti naozaj sú častejšie. Tak možno keby ste nám aj povedali to bé, áčko poznáme, s tým súhlasím a rada by som vedieť, ako sa s tým v skutočnosti a kvôli dobrovôli občanov štát vysporiada.
Ďakujem pekne. Toľko teda zopár poznámok k celej novele zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2016 15:52 - 15:54 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, upozornila si na fungujúce inštitúcie. To je asi to, čo od nás každý jeden občan Slovenska očakáva, aby inštitúcie fungovali a neboli ovplyvnené len klientelizmom a ich fungovanie nebolo ovplyvnené len klientelizmom a korupciou. A, bohužiaľ, u nás sme svedkami toho, že štátne inštitúcie, ktoré by mali občanov chrániť a pomáhať im, sú ovplyvnené klientelizmom z radu najvyšších politikov, z radov špičiek politikov. Kryje ich, pomáha, a neviem čo všetko, pán podpredseda vlády Kaliňák.
Vám, tejto vláde veľmi vyhovuje, že ľudia sú naozaj málo citliví na korupciu, ale vedzte, že tá citlivosť sa zvyšuje. Toho príkladom sú napríklad aj zhromaždenia ľudí, ktorým vadí spôsob, akým túto krajinu riadite, akým túto krajinu ovládate.
Potom ste tu hovorili o tom, že vlastne nie sú žiadne dôvody, že nič nové sa neobjavilo v tejto kauze. Ja som presvedčená o presnom opaku, že stále viac a viac sa rozkrýva tá pavučina prepojení, toho klientelizmu, na ktorý tuná neustále poukazujeme a ktorý naozaj ničí naše inštitúcie. A je mi strašne ľúto, že náš politik, jeden z najvyšších politikov, odmieta stále zobrať na seba morálnu zodpovednosť. On v pohode obhajuje aj protiústavnosť v tom, že mu je jedno, že konflikt záujmu práve v jeho prípade je úplne zjavný. Je mi ho ľúto. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2016 14:30 - 14:31 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. No, pán premiér, evidentne nie ste vo forme a obávam sa, že to srdce vás bolí nie z toho, čo ste počuli od kolegu Lipšica, ale z toho, čo musíte podstupovať. Z toho, že sám musíte prikrývať naozaj evidentné daňové podvody. Je mi vás v podstate ľúto.
Veľmi ma zaujalo prvých desať minút zhruba, čomu ste sa venovali. Ani veta o tom, čoho sa táto schôdza týka. Ani veta o obhajobe vášho podpredsedu vlády ministra vnútra Kaliňáka. Ani veta o, ja už ani neviem, ako by som to pomenovala, ale, skrátka, pustili ste sa len do minulosti. To ste naozaj tak slabučký, že hryzkáte len do tohto? Veď vy kryjete daňové podvody! Naozaj si to uvedomte, že kryjete daňové podvody a vy robíte hanbu Slovenska tým, že tieto podvody kryjete a chránite. Chránite aj cez bolesť srdca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2016 11:13 - 11:15 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Pčolinský, aj keď súhlasím s navrhovanou novelou, ktorú predkladáte, a budem za ňu určite hlasovať, trošku sa mi nepáčil spôsob, akým ste pristúpili k tejto rozprave. Podľa mňa to, čo vám vytýkali aj kolegovia predo mnou, je oprávnené. Naozaj. Vo vašom príspevku zaznievalo stále matka, matka, matka a zabúdame, že rodičia sú vždy dvaja, teda ak má to dieťa šťastie, tak sú dvaja, otec a matka. Takže v tomto si dajte pozor. Naozaj nehajme na slobodnom rozhodnutí, kto bude čerpať príspevok, akým spôsobom bude čerpať príspevok a naozaj snažme sa hlavne, aby už existovala na Slovensku rodinná politika, aby sme nehovorili stále o sociálnych dávkach, sociálnych príspevkoch. Proste urobme jednu poriadnu rodinnú politiku, ktorej súčasťou bude aj rodičovský príspevok v slušnej výške. Nehajme, nech sa rodičia majú možnosť slobodne rozhodnúť, čomu sa budú venovať, čomu dajú prednosť. Či naozaj domácej starostlivosti o dieťa, alebo kvôli finančnému lepšiemu zabezpečeniu pôjdu do práce a budú používať nástroj príspevok na opatrovanie dieťaťa.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2016 10:30 - 10:32 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak ako ste, pán kolega, povedali vo svojom vystúpení, všetko je otázka priorít, presne tak. Aj v predchádzajúcom volebnom období vládna strana síce dala krásny odstavček o podpore mladých rodín a za celé štyri roky sme sa nedočkali veľkých riešení, alebo riešení, ktoré by naozaj naše mladé rodiny pozdvihli. Pritom na každej konferencii, ktorá sa týka chudoby, sa hovorí o tom, že najohrozenejšou skupinou sú práve mladé rodiny s malými deťmi alebo mnohodetné rodiny. Najohrozenejšie skupiny. Tunak máme pred sebou návrh, ktorý situáciu, ktorá tri roky nebola riešená vládnou stranou alebo teraz už koalíciou, ale teda štyri roky vládnou stranou nejakým spôsobom. Tak hovorím, je to ambiciózny návrh, ktorý tu dáva, že to navýšenie je veľké, ale podľa mňa tie rodiny si to naozaj zaslúžia.
Som za zosúlaďovanie rodinného a pracovného života. Myslím, že to pani poslankyňa Németh hovorila. Áno, som za to aj ja, ale nevidím dôvod, prečo by sme mali uprednostňovať jednu formu pred druhou. Ak sa žena chce rozhodnúť starať sa o deti, neviem, prečo by mala byť ukrátená na príspevkoch od štátu? Naozaj buďme spravodliví. Nedávno sme tu, predtým sme predkladali návrh, ktorý sa snažil odstrániť diskriminovanú skupinu dôchodcov. Teraz máme diskriminovanú skupinu, veľkú skupinu mladých rodín, ktoré nám vychovávajú občanov, ktorí budú platiť dane. Budú čistí poskytovatelia daní pre Slovenskú republiku. Takže dajme si naozaj záležať pri tom hlasovaní. Vravím, je to ambiciózny dôvod, ale aj tie nápady, ktoré hovoril pán poslanec Mihál, perfektný nápad. Poďme v podobnom duchu, ako zvyšujeme dôchodky... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis