Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.10.2019 o 13:09 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2019 13:09 - 13:10 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja mám presne tú istú nie že obavu, ale otázku, že či je ten vplyv na budúci rok aj v Sociálnej poisťovni, ale teraz najmä nás zaujíma zdravotníctvo, teda tých takmer 15 mil. už zainkorporovaných v rozpočte na budúci rok. Teda, že či naozaj to verejné zdravotné poistenie dostane tých 15 mil., lebo keď som pozeral na ten rozpočet, tak opäť sú tam trošililinku aj niektoré nereálne úspory zakalkulované. Chápem, že sa znova tlačí s nejakými financiami na súkromné poistenie, ale naozaj chcem sa opýtať, či tento údaj tam fyzicky je zaznamenaný, lebo priznám sa, nepamätám si.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2019 12:50 - 12:51 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Pán predseda Štefan, ďakujem, možno som niektoré veci aj zle komunikoval a tým pádom som ich dovysvetľoval. Samozrejme, úplne súhlasím s tým čo hovoríš, možno len s jednou takou malou pripomienkou, že cenotvorba tam nie je. Takže ty si ju tam mal pozmeňovákom zadefinovať v druhom čítaní a dať ministerstvu úkol, aby zadefinovalo, že čo koľko bude stáť. Ale to už asi nestihnú. Takže ja zdieľam tvore nadšenie pre spravodlivé odmeňovanie v zdravotníctve a povedať si koľko čo naozaj stojí a rešpektovať to, ale toto žiaľ teraz nie je. A preto žiaľ zostáva to čo som povedal, že celá tá vízia Útvaru hodnoty za peniaze bola tá, ktorú som povedal, že oni chceli preskúpiť tie financie z nemocničnej siete do menšieho počtu nemocníc, aby dostali viac zaplatené, hej. Keď teda hovoríme, že nič sa neušetrí. Ale toto, takto sa to malo preliať. A samozrejme je na politikoch a je na tebe, aby si mal aj väčšiu autoritu vo svojej strane aj v koalícii, aby tých peňazí do toho zdravotníctva šlo viac a by boli všetci spravodlivo odmenení.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2019 12:46 - 12:46 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za poznámku pán kolega Alan. Na mnohé veci si si priamo hneď odpovedal, ako si to hovoril, súhlasím. A ja som rád, že je to tak, že si len potvrdil, že lekári chcú ísť do lepších podmienok. Samozrejme, treba im ich vytvoriť a treba ich udržať, aby neodišli. Pokiaľ odídu od súkromníkov ja sa teším. Chcem aby štát pripravil kvalitné zdravotnícke zariadenie v ktorých tí lekári zostanú a od súkromníkov prejdú tam. Takže dúfam, že takto to bude ďalej fungovať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 25.10.2019 12:41 - 12:44 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
V zložitej situácii to zefektivizovať, aby tie naše koncové nemocnice boli čo najefektívnejšie, aby sa tam nerobilo do jednej, alebo robilo sa tam do šiestej na operačných sálach a tak ďalej. Aby tam bola rýchla obrátkovosť, aby sa naozaj tí pacienti potom mali kde posielať a tuná samozrejme priestor na efektivitu je a o tomto je v podstate celá stratifikácia. To znamená, keď niekto hovorí, že málo peňazí tam je, tak malo by tam byť vďaka tomuto viac. Áno, samozrejme, tie peniaze sa ušetria na tom, že niektoré sa reprofilizujú na nemocnice alebo oddelenia dlhodobo chorých.
Mám posledné dve minúty. Pán Farkašovský hovoril, že keď dáme veľa peňazí, že kde máme záruku za to, že budú efektívne využité. No to je veľmi jednoduché. Do poisťovní idú odvody za nás, za aktívnych poistencov, ktorí zarábame a potom poisťovni dáva financie štát v podstate z daní. A tieto financie, tam štát nemusí dať a môže ich využiť akýmkoľvek spôsobom chce. To znamená, keď niekto tvrdí, že zdravotníctvo je čierna diera, je to nezmysel, pretože keď štát sa rozhodne, že dá do poisťovne teda menej peňazí, keď poisťovne ich nevedia dobre využiť, tak môže ich využiť sám vlastnými investíciami do vlastných štátnych zariadení v ktorých vidí, že je potreba aby sa investovalo. To znamená, keď sa pridajú peniaze neznamená, že idú do čiernej diery. Keď máme dobré ministerstvo peniaze sa dajú veľmi efektívne využiť. To, že máme nedostatok lekárov, no malo by ich byť z tohto pohľadu minimálne na tých špičkových oddeleniach, nemocniciach viac, v tých nemocniciach viac a tí, ktorí nebudú ochotní v podstate nejak, nejakým spôsobom sa premigrovať alebo pracovať na týchto špičkových oddeleniach, tak môžu naozaj skončiť v ambulantnej sfére, tú treba pripraviť, ale zároveň to je aj možno návod na to, aby viac študentov lekárskej fakulty zostávalo na Slovensku. Ja som bol prekvapený, ale momentálne tá novobudujúca nemocnica na Boroch, ktorú stavia Penta, má pretlak lekárov, ktoré majú záujem pracovať v tejto nemocnici. Pretlak, môžu si vyberať. Z čoho je logické, je pokiaľ štát začne stavať moderné nemocnice s kvalitnou infraštruktúrou, vybavením a tak ďalej, že bude záujem pracovať v týchto nemocniciach a tí naši študenti nebudú odchádzať do zahraničia a toto mimochodom považujú ako za jednu z najdôležitejších faktorov prečo odchádzajú, lebo majú pocit, že v zahraničí budú mať vytvorené lepšie podmienky pre svoju prácu a tak isto aj pre svoj profesný rast. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.10.2019 12:33 - 12:43 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Tak ďakujem pekne za slovo. Dovoľte len, aby som zareagoval v podstate na tie faktické pripomienky, ktoré boli k môjmu vystúpeniu. Ak by ste dovolili, vysvetľovať, začal som vysvetľovať čakacie doby a lehoty mojim kolegom. To je pre mňa veľmi dôležitá vec, aby sa to tu pochopilo a pochopili ste to. Tak ešte raz, skúsim zhrnúť, čo som už povedal, ale možno to len trošku obšírnejšie vysvetliť. Čakacie lehoty v podstate by mohli a ja by som s tým aj v tom prípade súhlasil, stratifikáciu podporil, pokiaľ by zakonzervovali súčasný stav. Dôležité pre mňa bolo, aby keď sa začne robiť táto reštrukturalizácia tej nemocničnej siete, aby sa nestalo, že sa začne masívne odzmluvňovať na základe výkonov v regionálnych a lokálnych nemocniciach, jednotlivé oddelenia a pacienti by zrazu dlho čakali na svoje výkony v nemocniciach, ktoré by to teda mali realizovať. Z tohto pohľadu, keď je tam tento regulačný prvok, zároveň tá poisťovňa sa bude musieť starať kvalitnejšie o tých svojich pacientov, nemusím ich nazvať klientov a ktorí čakajú na, na nejaký operačný zákrok, tak ona si bude musieť veľmi podrobne sledovať ako sa jej poistenci vyvíjajú. Čo je, čo je podľa mňa výborná vec, pretože v súčasnosti veľmi dobre vieme, že to až tak nefunguje. Tým pádom bude v záujme poisťovní, aby pokiaľ tá reštrukturalizácia tej nemocničnej siete by sa mala dotknúť pacientov, aby ju kvázi, by som povedal, brzdila v tom slova zmysle, že nebude odzmluvňovať určité oddelenia, ktoré ona bude považovať za dobré, ale bude vedieť, že keby ich odzmluvnila, ešte nie sú pripravené ostatné oddelenia na to, aby zvýšený pool pacientov dokázali prijať na vyšetrenia. To znamená, jak je tento model stratifikácie správny a ja sa to takýmto spôsobom dá reformovať sieť, tak keď tam bude zakomponovaný tento prvok, tak je to v podstate ochrana a malo by to fungovať a možno si ani vôbec maximálne čakacie lehoty všímať. Hej, jak to bude fungovať tak ako sme si mysleli, že pacient dostane lepšiu kvalitnú, zdravotnú starostlivosť a budú pacienti spokojní, tak maximálne čakacie lehoty nemusíme riešiť. Ale podľa mňa ako poistka je to veľmi dobré. Je to veľmi dobré, konečne poisťovne budú za niečo zodpovedné. Lebo neviem, či ste si všimli a poisťovne v tomto celom návrhu, pokiaľ by tam neboli maximálne čakacie lehoty, tak ony v podstate neboli za ne zodpovedné. Ony v podstate mohli odzmluvňovať na základe kritérií, ktoré, ktoré stanovíme my ako štát, alebo stanoví ministerstvo a mohli si povedať, no viete, my s tým nič nemáme. Tak nemáš výkony, nemáš, ideš dole, hej. Teraz tá poisťovňa sa na to bude musieť pozerať trošku ináč.
To, že sa pacienti nechajú operovať v zahraničí, snažil som sa to vysvetliť, vysvetlím to ešte raz, pokiaľ si poisťovňa splní tú povinnosť, že tomu pacientovi povie, kde ho urobia, kde ho zrealizujú, tak ten pacient nebude mať nárok samozrejme by zoperovaný niekde inde. Pokiaľ však si poisťovňa tú povinnosť nesplní, lebo nebude mať pre toho pacienta kapacity, v rámci svojich zazmluvnených partnerov, pacient má nárok na to, aby sa nechal zoperovať, vyriešiť u nezmluvného partnera tej, ktorej poisťovne. A pre mňa-za mňa, nech si poisťovne začnú zazmluvňovať, keď to na Slovensku nepôjde aj zahraničných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, nakoniec v Poľsku sa to deje. Ja som aj týmto argumentoval na ministerstve, momentálne teraz totiž v Poľsku majú veľmi podobný zákon a chodia agenti na, do našich nemocníc na severe Slovenska a zazmluvňujú si pre svojich klientov, poistencov výkony. Takže my keby sme sa nechránili, náš trh takýmto podobným spôsobom, tak sa nám veľmi ľahko môže stať, že tie maximálne čakacie lehoty vy našim pacientom stúpali. Takže z môjho pohľadu toto bola veľmi dôležitá podmienka, aby sme ju tam mali a budeme sa snažiť ju čo najlepšie urobiť, že to je veľmi zložité, že sa to nebude dať zrealizovať, tak jednoduché vysvetlenie. Máme tam tie EBHR limity, neviem či ideme teraz mať diskotéku, alebo. Máme tam tie EBHR limity a presne na tie výkony, na ktoré ich zadefinované, na tie potrebujeme maximálne čakacie lehoty, to sa dá zrealizovať. Tie výkony, ktoré majú byť kvázi nejakým spôsobom definované, ich maximálne množstvo, tak na tých si dá stanoviť maximálne čakacie lehoty a myslím si, že to je zrealizovateľné a som veľmi rád, že ministerstvo na tom už pracuje.
Potom tu boli určité otázky, ktoré sú podľa mňa, ja verím, že ich môžme meniť, pani ministerka vysvetlí. Len pani ministerka ona vždy zareaguje na koniec a už sa na ňu nedá reagovať. Tak teraz si ju dovolím trošku zasuplovať, tí ktorí to tuná načrtli. Zadĺžené nemocnice a že do nich to ideme presúvať, no, no prečo to tak je. Viacerí ste to tu už aj povedali, celý problém, že keď poisťovňa rozdeľuje finančné prostriedky, ktorá má, tak ona postupuje podľa tohto vzorcu. Je to tvrdé, ale je to tak. Toto bude náš zisk, to je prvá kolónka. Toto musíme zaplatiť, lebo je definovaná cenotvorba, a tam máte všetky tie výkony, ktoré naozaj fungujú dobre a na ktorých sa parádne zarába. A toto nám zostalo, toto čo nám zostalo, musíme nejakým spôsobom zmluvne dojednať s poskytovateľmi, a tam sú samozrejme ambulanná sféra nemocnice, a preto sú tu v kuse tie tlaky, vyjednávačky, že ony dôjdu za tými poisťovňami a poisťovňa im povie, ale my na to nemáme peniaze, lebo toto nám zostalo v tom balíku. Ten balík, čo zostáva na ústavnú zdravotnú starostlivosť a na ambulantnú starostlivosť je naozaj nie dostatočne veľký. S tým sa mal niekto zaoberať, prečo prišla, prečo prišiel útvar hodnoty za peniaze s touto kvázi myšlienkou stratifikácie, je veľmi jednoduchý. Keď máme príliš veľa nemocníc, my nemôžme všetkým nemocniciam platiť tak veľa, ale musíme si vybrať nemocnice, ktorým budeme platiť viac ako doteraz, a tým ostatným budeme musieť platiť menej. O tom je celá stratifikácia. To znamená, samozrejme, tie zadĺžené nemocnice, ktoré teraz sú a majú realizovať tie, tie zložité výkony, jednoznačne treba dofinancovať. Jednoznačne treba znížiť ich invečišné dlhy a treba tam zreorganizovať prácu, ak sa to bude dať,ja si taktiež myslím, že, že moderná a moderné výkony a, a by som povedal tá moderná obrátkovosť sa dá robiť v moderných priestoroch a nemocniciach, ale tak verím, že budem, budú sa snažiť tí ľudia, ktorí to budú musieť robiť, maximálne v tejto zložitej situácii a to zefektivizovať, aby tie naše koncové nemocnice boli čo najefektívnejšie, aby sa tam nerobilo do jednej, ale robilo sa tam do šiestej, v operačných sálach, atď. Aby tam bola rýchla obrátkovosť, aby sa naozaj tí pacienti potom mali kde posielať a tuná samozrejme priestor na efektivitu je a o tomto je v podstate celá stratifikácia. To znamená, keď niekto hovorí
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2019 12:26 - 12:28 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som chcel poďakovať pani poslankyni, že vystúpila, lebo však ju nie je až tak veľmi často počuť. Ako boli tam naozaj vážne nepresnosti, s tým súhlasím s pánom predsedom, ale tiež som mal pocit, že je to taká už predpísaná reč, ktorá potom bude neskôr tu adresovaná, keď tu niekto iný bude vládnuť, lebo naozaj všetky kompetencie, páky ste mali v rukách a len sa o tom rozprávalo, nikdy sa to nezrealizovalo, napr. ten zisk tých poisťovní. Prečo sa to naozaj neurobilo už dávno? Aj súčasné ministerstvo má pripravený nejaký návrh zákona, ktorý sa nedostal vôbec sem. Takže dám naozaj kopec otázok, prečo tieto veci, ktoré cítite, že nefungujú, alebo máte naozaj názory, že mali byť ináč robené, že prečo sa tak neurobili. Áno prišlo aj mne to ako taký nejaký opozičný prejav, s tým, že len taká malá nepresnosť aj Všeobecná zdravotná poisťovňa je akciová spoločno.ť, ale teda rozumiem, čo ste chceli povedať, že mali by sme mať asi jednu poisťovňu, na základný balík jednu poisťovňu štátnu ako je inde a súkromné poisťovne by mali robiť pripoistenie, ktoré ináč u nás vôbec nefunguje ani neni zavedené. To tiež sa o tom rozpráva, že sa to teda mohlo zaviesť, ale nezaviedlo sa, a tým pádom je to tak, no.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2019 11:44 - 11:46 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za množstvo faktických pripomienok. Ja som si to tu všetko písal a je jasné, že nestihnem zodpovedať, lebo mám len dve minúty. Takže prihlásim sa ešte do ústnej rozpravy. Ja sa skúsim, teda chcem hlavne poďakovať tým, ktorý chcú podporiť návrh zákona a teda aj tú diskusiu na tému reformy zdravotníctva. Čo sa týka čakacích dôb, ja som sa tomu naozaj trošku dlhšie venoval a mám na všetko odpovede. Ja skúsim teraz zareagovať len pána Baláža, však ujdú. No rozmýšľali sme nad tým, neujdú. Tam ide o to, aby sa poisťovňa, viac starala o svojho klienta. To znamená tá poisťovňa tomu klientovi, áno zatelefonuje, keď bude v tom čakacom zozname a povie mu, tí, tam a tam vás operujú. To je všetko, tým pádom si poisťovňa splnila svoju povinnosť. Ten pacient vie, kde bude ošetrený, je oňho postarané a tým pádom je mimo obliga toho, že vám niekde ten pacient ujde. Ďalšia vec, čakacie lehoty sú zaradené kvôli tomu, aby sa nestalo, že poisťovne budú odzmluvňovať relatívne slušné oddelenia, ktoré sú schopné robiť tieto výkony, možno ani nedosiahnu plný počet. Ale preto je pre mňa dôležité, aby tam nebolo, že musí, ale môže, v prípade, môžme to tam dať, v prípade, že čakacie limity nebudú teda prekročené, samozrejme. Lebo to nám garantuje to, že sa nebude živelne odzmluvňovať to, čo funguje, pretože tá poisťovňa si povie, ja to potrebujem. Ja potrebujem, áno aj v tej lokálnej nemocnici tento typ oddelenia a ona urobí, tá poisťovňa má urobiť všetko preto, aby to oddelenie bolo dobré, aby fungovalo, lebo si uvedomí, že pokiaľ ho zatvorí, síce ušetrí nejaké finančné prostriedky, ona by ich samozrejme mala preklopiť do tej vyššej nemocnice, ale zároveň, keď ich ušetrí, tak pacient by mohol na to doplatiť dlhšími čakacími lehotami. Preto sme to tam dali, aby ten pacient bol ochránený. Ja sa tomu naozaj ešte budem viac venovať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.10.2019 11:12 - 11:30 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, pani ministerka, pán spravodajca, vážené kolegyne, kolegovia, tak máme rok 2019, v podstate sa blíži koniec tretej Ficovej vlády, už teraz na šťastie nie je Ficová. Ale treba povedať, že to, že začiatkom roku 2016 tejto vládnej garnitúry bolo na ministerstvo zdravotníctva alebo bol na ministerstvo zdravotníctva dosadený krízový manager, Tomáš Drucker, bolo veľmi výpovedné. Totiž je to naozaj pravda, že od tých nejakých posledných reformných krokov, ktoré tu zaviedol ex minister Zajac a tá reforma treba povedať, nebola veľmi vydarená, z môjho pohľadu, hoci mnohé veci s nimi by sa dalo súhlasiť, dalo by sa na nich stavať avšak naozaj bolo čo opravovať, bolo nevyhnutné opravovať mnohé veci, ktoré sa zjavne videli, že nefungujú a že trh u nás nefunguje. Jedna z najväčších chýb bolo jednoznačne toho jeho reformného zámeru, že povolil krížové vlastníctvo, tým pádom deformoval trh, vyspelé zdravotné systémy, ktoré majú kvalitne trhovo spravované svoje zdravotnícke systémy majú krížové vlastníctvo jednoznačne zakázané. Napriek tomu, že tieto veci sa diali a ministerstvo malo obrovské kompetencie v rukách myslím tým napríklad taká jednoduchá vec cenotvorba. Cenotvorbou sa dá prinútiť akýkoľvek súkromník aby platil tak ako povie štát, aby robil tak ako povie štát a napriek tomu sa naozaj nič nedialo a to zdravotníctvo sa ocitlo v totálnom marazme. Hovoria o tom samozrejme tie štatistiky, ktoré teraz všetci hovoríme a to nie sú naozaj štatistiky za túto poslednú vládu ale skôr za tie vlády predchádzajúce odvrátiteľná úmrtnosť. 11 tisíc občanov tejto krajiny zomiera na odvrátiteľné úmrtia, ktoré by mohli byť vyspelým zdravotníckym systémom eliminované. Máme najnižšie dožitie v plnom zdraví 55 rokov, toto je úplná katastrofa keď si uvedomíme, že priemerný Slovák, Slovenska, občan tejto krajiny už po 55 má zdravotné ťažkosti, ktoré rieši náš zdravotný systém. A tým pádom nás to stojí obrovské peniaze, pretože my vlastne tých ľudí potrebujem riešiť do samozrejme mizerného priemerného veku, ktorý máme. U mužov je to momentálne 74 rokov u žien je to už mierne nad 80 rokov. Stále je to aj za našimi susedmi v Čechách menej o dva a pol, tri roky a za priemerom Európskej únie sedem, osem rokov. Naozaj ten stav nášho zdravotníctva je zúfali a je to najmä kvôli tomu, že sa naozaj nič nerobilo. Že sa len kúrilo a svietilo, plne s tým súhlasím, pozerali sme sa na to, ako to nefunguje a ako sa v podstate súkromníci nabaľujú žiaľ, tí si prišli na parádne zisky a ako štátny sektor sme alebo teda vlády SMER-u a pre vašich predchodcov ministrov v podstate tunelovali. Áno zisťujeme, že trh nefunguje a nevyrieši to, nakoniec nemocnice ktoré boli v podstate postavené na rovnakú úroveň a mali medzi sebou súťažiť tak vieme, že nesúťažia. Poisťovne, ktoré tiež mali medzi sebou súťažiť, tak isto nesúťažia a pacient je niekde na chvoste. Z tohto pohľadu ja chcem oceniť prácu aj vášho predchodcu pani ministerka Tomáša Druckera, analytikov, ktorých máte na ministerstve, všetci sa začali ako jedno z mala ministerstiev naozaj vážne zaoberať pripomienkami a návrhmi útvaru hodnoty za peniaze a že ste sa pustili, áno môžme o kľudne povedať, dneska tu prinášate víziu reformy zdravotníctvo, je tam už zadefinovaná aj čiastočne tá ambulantná sféra o ktorej sa tu hovorilo a ktorá jednoznačne musí ísť, ja si tiež myslím, že treba ju dobre nadstaviť, že treba dobre nadstaviť systém ako tí lekári, ktorí eventuálne sa nebudú chcieť sťahovať, lebo určite takí budú ako si budú môcť, ako budú môcť posilniť a budú vedieť posilniť našu ambulantnú sféru. Toto treba jednoznačne veľmi dobre nastaviť, pretože keď s tie veci začnú diať tak je dôležité aby našli oni zmysel minimálne v tom, že začnú ambulovať a poviem to otvorene, ja by som chcel čo najviac lekárov presunúť do tej primárnej sféry, aby ona vyriešila 80 % prípadov a aby ten pacient nebol bludný Holanďan a aby on pri väčšine svojich zdravotných problémov sa naozaj obrátil na toho svojho všeobecného praktického lekára alebo ja by som to aj rád nazval toho rodinného lekára, že by tam mal naozaj tú dôveru, ktorý o ňom bude vedieť, poznať a bude vedieť riešiť drvivú, drvivé množstvo jeho ochorení a eventuálne ich bude konzultovať so špecialistom, ale nie že špecialisti si ich budú rotovať a točiť, ale skôr by mali byť takí konzultanti a tým v tej primárnej sfére vlastne nastavovať tých ľudí na liečbu a odovzdávať im kompetencie a musíme to robiť my z ministerstva aj cez zákony, aby sa toto naozaj dialo. To znamená, toto je veľmi dôležité keď ideme hovoriť o reforme nemocničnej siete ale samozrejme reforma nemocničnej siete, no povedzme si to úplne jednoducho. NKÚ to opakovane povedalo, my nedávame dostatok financií tým nemocniciam na to, aby sme im zaplatili to vôbec., čo robia. To znamená ide tam málo peňazí. Ide tam zhruba okolo 35 % zdrojov v niektorých krajinách dávajú až 50 % zdrojov. Netvrdím, že musíme sa hneď baviť o tom, že to budeme navyšovať, ale celá reforma v podstate vyplýva z toho, že potrebujem dať viac peňazí do nemocníc, áno ale tie nemocnice potom musíme mať, musíme ich mať reprofilizované, to znamená musíme ich mať špecializované, efektívne a to znamená, že áno, do niektorých bude musieť ísť menej peňazí a preto je veľmi dôležité nastaviť dlhodobú starostlivosť tak, aby toto zohľadňovalo. Lebo ináč musíme dať do dlhodobej starostlivosti nové zdroje, čo väčšina štátov, ktoré majú a pripravujú reformu dlhodobej starostlivosti si toto uvedomujú a oni majú špeciálne fondy na dlhodobú starostlivosť, my to chceme všetko ufinancovať z toho jedného balíka, ktorý máme a ktorý vieme, že je relatívne nízky. A ďalšia vec, ktorú ja by som chcel na tomto mieste budeme aj o rozpočte hovoriť, je že koľko dávame do zdravotníctva financií. Samozrejme, že by o mohlo byť dosť, keby boli úplne efektívne spravované. Ale situácií keď nám, keď nám pacienti naozaj že zomierajú pred očami a zbytočne vieme, že máme neefektívne zdravotníctvo a ešte škrtíme doňho prílev financií, tak my sme v podstate hrobármi tých ľudí. V tejto situácií určite nie je správne škrtiť financie do zdravotníctva lebo neefektívne ich spravuje, keď nám zomierajú pacienti. My potrebujem, naopak všade sú tam obrovské investičné dlhy, pretože sme si tie peniaze vytunelovali k ľuďom, k súkromníkom, ktorí naozaj realizovali lukratívne oblasti zdravotníctva a nich si aj veľmi kvalitne zarobili a zároveň sme išli do obrovských investičných dlhov v štátnych zariadeniach. To znamená my potrebujeme veľmi múdro alokovať ale naozaj radikálne alokovať oveľa viac finančných prostriedkov do štátnych nemocníc, ktoré chceme aby teraz v rámci stratifikácie plnili naozaj tie absolútne dôležité koncové ústavy nemocničné a riešili špecializovanú zdravotnú starostlivosť. Pretože tam sú obrovské investičné dlhy a ja sa obávam, že my to nedokážeme urobiť len tak, že si povieme že trošku menej začneme platiť tie reprofilizované nemocnice na teda v lokálnych oblastiach, ktoré myslíme si, že sa majú reprofilizovať ale mi potrebujeme jednoznačne nastaviť stratégiu ako budeme budovať tú top nemocničnú sieť na Slovensku. Mnohé nemocnice sú naozaj už za zenitom svojej životnosti. A veľmi dobre vieme, že moderná medicína v súčasnosti už má iné parametre, operačné sály, zatriedenie izieb a tak ďalej, to už sú iné parametre a keď poskytovať tú efektívnu starostlivosť zdravotnú na ktorú sa táto stratifikácia odvoláva. Takže, ja len chcem jednu vec povedať, že ja podporujem túto víziu a teraz rozprávame, sme v prvom čítaní, to znamená, ja si myslím, že každý komu záleží na zdravotníctve by mal tento zákon posunúť ďalej, pretože sme v prvom čítaní a pokiaľ nám ide o to, že alebo povieme si, že chceme reformovať zdravotníctvo tak ten zákon by sme do druhého čítania mali posunúť minimálne z toho dôvodu, aby sa o ňom ďalej diskutovalo, aby sa viedli odborné debaty, aby sa eventuálne ten zákon snažil vylepšovať s pozmeňovacími návrhmi v druhom čítaní. Takže ja by som v tomto naozaj chcel veľmi apelovať na poslancov ale najmä vládnej koalície, pretože momentálne je potom, čo sme počuli s klub Sme rodina, tak to nevyzerá, že to možno prejde ani cez prvé čítanie a bude to možno škoda. Tak isto sú tu obavy aj s tým čo rozprávam, že či by na to pacienti nakoniec nedoplatili tým že by dlhšie čakali. No to bola práve tá naša základná podmienka bez ktorej my by sme naozaj nevedeli podporiť tú pôvodnú víziu a o je to, aby sme pacienta dali do stredobodu celej tej reformy. On tam bol v tom slova zmysle, že sme mu chceli poskytovať kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť ale veľmi dobre vieme, že v súčasnosti naši pacienti veľmi dlho čakajú už aj na onkologické operácie, nemáme jasné protokoly. Tí ľudia potom naozaj predčasne zomierajú a ľudia už teraz mnohí čakajú aj na iné dôležité výkony a keby sme aj povedali, že to ako teraz čakajú, že sme s tým spokojný, tak obava, že sa to bude reprofilizovať do súčasných nemocníc ako vyzerá ako sú teraz nastavené tie koncové myslím, že by mohli pacienti na to doplatiť zvýšenými čakacími dobami, bola z nášho pohľadu veľmi opodstatnená. Avšak, keď sme sa dohodli na tom, že pre pacienta zadefinujeme alebo nie my, ale odborníci lekársky odborníci na jednotlivé vedné disciplíny a lekárske odbory v medicíne, koľko pacient s danou diagnózou môže maximálne čakať a toto e nárok pacienta, ktorý tu doteraz neexistoval. A keď toto bude súčasťou tejto reformy, ja by som chcel každému v tejto sále ho ukludniť a povedať že sa nemusíme báť, že pacient by na túto reformu by mal doplatiť tým, že bude dlhšie čakať. My chcem aby pacient dostal kvalitnú zdravotnú starostlivosť, čo by mal dostať pretože bude operovaný na pracoviskách, ktoré budú mať väčšiu skúsenosť s liečbou jeho ochorenia. To dáva úplnú logiku, keď máme zadefinované, že pacient nebude dlhšie čakať, tak sa naozaj nemáme čoho obávať je to v prospech pacienta. Ja len chcem vysvetliť akokoľvek by tá reforma ďalej šla aj keby naozaj šla veľmi neúspešne poisťovne budú tlačené tým, aby si neustále monitorovali situáciu svojich klientov poistencov aby sa im neprešvihli maximálne čakacie lehoty, ktoré budú odporúčané zákonom. V prípade, že by ten poistenec nebol zoperovaný alebo nebola by mu poisťovňou ponúknutá možnosť liečby na Slovensku do daného termínu bude mať v podstate vystavený bianko šek a bude sa môcť nechať zoperovať aj v zahraničí, alebo ináč povedané u nezmluvného poskytovateľ zdravotnej starostlivosti danej poisťovne. Veľmi dobre vieme, že poisťovne majú veľmi dobre dohodnuté ceny s našimi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a že zahraniční poskytovatelia sú drahší. Z tohto pohľadu poisťovne sa budú veľmi báť a maximálne usilovať aby zachovali čakacie limity našich súčasných poistencov na tej úrovni, ktoré budú stanovené zákonom pretože ináč by museli preplácať tým pacientom drahšiu liečbu čoby samozrejme šlo na úkor ich hospodárenia. Takže z tohto pohľadu tie poisťovne nám vlastne vytvoria tú rovnováhu, že my sa nemusíme báť o našich pacientov, pretože im budem po schválení tohto zákonu garantovať oveľa väčšie práva ako majú v súčasnosti. Oni v súčasnosti nemajú garantované to, že musia byť zoperovaní do určitého termínu. Keď prejde tento náš pozmeňovací návrh v druhom čítaní a my na ňom naozaj budeme veľmi pracovať a chcem poďakovať ministerstvu, že už sa na ňom pracuje a už sa za definovávajú tieto doby, tak v tom prípade pacient bude mať garantované niečo čo doteraz nemal. On bude vedieť mám túto a túto diagnózu a určite bude ..
===== že musia byť zoperovaný do určitého termínu. Keď prejde tento náš pozmeňovací návrh v druhom čítaní a my na ňom naozaj budeme veľmi pracovať. A chcem poďakovať ministerstvu, že sa na ňom pracuje a už sa zadefinovávajú tieto doby, tak v tom prípade pacient bude mať garantované niečo, čo doteraz nemal. On bude vedieť, mám túto a túto diagnózu a určite budem zoperovaný do tohto a tohto termínu. A keby sa to nepodarilo, tak ja som presvedčený a o toto sa už postará trh, že bude kopec sprostrredkovateľov, ktorí mu tu operáciu vybavenia niekde inde. A jemu len zatelefonujú, on zdvihne telefón, áno pôjdete do Brna alebo pôjdete do Viedne. Lebo my máme bianco šek od poisťovne, že vám to bude musieť zaplatiť. A to bude definované v zákone.
Keď chcete, aby pacienti mali takéto práva, vážení páni poslanci, poslankyne, zahlasujte za tento zákon. Lebo toto v tom zákone bude. A budeme v tom zákone mať, týmto pádom, garantované to, že ktokoľvek príde, aj po tejto vláde, a bude pracovať na tejto stratifikácii, tak právo pacienta bude vždy na prvom mieste. Všetko sa bude musieť robiť tak, aby pacient, aby čakacie lehoty pre pacientov sa nepredlžili. Predpokladajme, že pri súčasnej kvalite zdravotnej starostlivosti, ale tá sa bude zvyšovať, lebo ju budeme koncentrovať to nemocníc, ktoré budú mať s tým vyššie skúsenosti. Tak rýchlo ako to pôjde. Nakoniec zákon neprechádza nejakou ústavnou väčšinou, ako to tu bolo navrhnuté, čo by naozaj bolo podľa mňa, bolo nebezpečné. To znamená, akákoľvek ďalšia vláda si ho bude môcť eventuálne meniť, ale verím, že na práva pacientov a na maximálne čakacie lehoty siahať nebudú, lebo to by ich pacienti a všetci ľudia na Slovensku zožrali.
Takže ja vás chcem momentálne povzbudiť aj tých, ktorí váhate a myslíte si, že táto reforma by mala poškodiť pacientom na Slovensku, tak vám chcem povedať, jediné čo sa im môže stať je to, že možno tá ich lokálna nemocnička, ktorú teraz majú, že možno ich nezoperujú v tejto nemocničke. Ale dokonca aj by som povedal zoperujú, pretože v tej nemocničke vzniknú oddelenie jednodňových chirurgií v mnohých. To znamená, ešte to budú mať lepšie, nebudú musieť ležať v tej nemocnici. A zoperujú ich tam opäť lekári, ktorí prídu z tých centier, lebo takto by to bolo najlepšie. Že tie lokálne nemocnice by mohli mať oddelenia jednodňových chirurgií a operatéri by tam prišli za pacientom, pokiaľ by to bol ľahký typ výkonu, ktorý sa dá zrealizovať jednodňovou chirurgiou. Pokiaľ budú potrebovať nejakú zložitejšiu operáciu, ja si myslím, že je v prospech každého jedného pacienta, že kľudne pôjde 30 minút alebo jednu hodinu do nemocnice, ktorá to urobí lepšie, ktorá tam bude mať na to lepších odborníkov, ktorí oveľa viac tých výkonov urobia. To znamená, toto treba ľuďom vysvetľovať, plus tá ich nemocnica tam zostane, budú tam mať ambulancie, budú tam mať jednodňovú chirurgiu a budú tam mať doliečovacie ústavy. To znamená, že keď vás niekde zoperujú, zastabilizujú vás, presunú vás, áno do tej vašej nemocnie a tam sa doliečite. A dokonca, opäť bude sa mať lepšie, pretože v súčasnosti tí pacienti sú na tých akútnych oddeleniach a povedzme si, kde nemajú nejakú rehabilitačnú starostlivosť. Tieto lokálne nemocnice, ktorá sa transformujú na doliečovacie budú špecializované na rehabilitáciu. To znamená, tam budú špeciálne rehabilitační pracovníci, ktorí budú rehabilitovať s ním, budú tam sestry, ktoré budú zamerané na to, ako sa starať o dlhodobo chorých pacientov. Takže opäť vám sa vlastne zlepší zdravotná starostlivosť.
Ja si myslím, že kto sa chce na to takto pozrieť, nech to tam, prosím, vidí. Ešte raz chcem povedať. Rozprávame sa o vízii, konečne o nejakej reforme toho, čo SMER doteraz zanedbal a následky sú katastrofálne. A možno sa zmení vláda a bolo by celkom fajn, aj pre pani ministerku a možno aj pre súčasnosti vládny SMER, keby ste odchádzali z scény, možno nie na dlho, neviem, vy určite bude chcieť opäť prekvapiť v ďalších voľbách, potom s niečím pozitívnym, čo ste pre zdravotníctvo urobili. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.10.2019 11:12 - 11:30 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, pani ministerka, pán spravodajca, vážené kolegyne, kolegovia, tak máme rok 2019, v podstate sa blíži koniec tretej Ficovej vlády, už teraz na šťastie nie je Ficová. Ale treba povedať, že to, že začiatkom roku 2016 tejto vládnej garnitúry bolo na ministerstvo zdravotníctva alebo bol na ministerstvo zdravotníctva dosadený krízový manager, Tomáš Drucker, bolo veľmi výpovedné. Totiž je to naozaj pravda, že od tých nejakých posledných reformných krokov, ktoré tu zaviedol ex minister Zajac a tá reforma treba povedať, nebola veľmi vydarená, z môjho pohľadu, hoci mnohé veci s nimi by sa dalo súhlasiť, dalo by sa na nich stavať avšak naozaj bolo čo opravovať, bolo nevyhnutné opravovať mnohé veci, ktoré sa zjavne videli, že nefungujú a že trh u nás nefunguje. Jedna z najväčších chýb bolo jednoznačne toho jeho reformného zámeru, že povolil krížové vlastníctvo, tým pádom deformoval trh, vyspelé zdravotné systémy, ktoré majú kvalitne trhovo spravované svoje zdravotnícke systémy majú krížové vlastníctvo jednoznačne zakázané. Napriek tomu, že tieto veci sa diali a ministerstvo malo obrovské kompetencie v rukách myslím tým napríklad taká jednoduchá vec cenotvorba. Cenotvorbou sa dá prinútiť akýkoľvek súkromník aby platil tak ako povie štát, aby robil tak ako povie štát a napriek tomu sa naozaj nič nedialo a to zdravotníctvo sa ocitlo v totálnom marazme. Hovoria o tom samozrejme tie štatistiky, ktoré teraz všetci hovoríme a to nie sú naozaj štatistiky za túto poslednú vládu ale skôr za tie vlády predchádzajúce odvrátiteľná úmrtnosť. 11 tisíc občanov tejto krajiny zomiera na odvrátiteľné úmrtia, ktoré by mohli byť vyspelým zdravotníckym systémom eliminované. Máme najnižšie dožitie v plnom zdraví 55 rokov, toto je úplná katastrofa keď si uvedomíme, že priemerný Slovák, Slovenska, občan tejto krajiny už po 55 má zdravotné ťažkosti, ktoré rieši náš zdravotný systém. A tým pádom nás to stojí obrovské peniaze, pretože my vlastne tých ľudí potrebujem riešiť do samozrejme mizerného priemerného veku, ktorý máme. U mužov je to momentálne 74 rokov u žien je to už mierne nad 80 rokov. Stále je to aj za našimi susedmi v Čechách menej o dva a pol, tri roky a za priemerom Európskej únie sedem, osem rokov. Naozaj ten stav nášho zdravotníctva je zúfali a je to najmä kvôli tomu, že sa naozaj nič nerobilo. Že sa len kúrilo a svietilo, plne s tým súhlasím, pozerali sme sa na to, ako to nefunguje a ako sa v podstate súkromníci nabaľujú žiaľ, tí si prišli na parádne zisky a ako štátny sektor sme alebo teda vlády SMER-u a pre vašich predchodcov ministrov v podstate tunelovali. Áno zisťujeme, že trh nefunguje a nevyrieši to, nakoniec nemocnice ktoré boli v podstate postavené na rovnakú úroveň a mali medzi sebou súťažiť tak vieme, že nesúťažia. Poisťovne, ktoré tiež mali medzi sebou súťažiť, tak isto nesúťažia a pacient je niekde na chvoste. Z tohto pohľadu ja chcem oceniť prácu aj vášho predchodcu pani ministerka Tomáša Druckera, analytikov, ktorých máte na ministerstve, všetci sa začali ako jedno z mala ministerstiev naozaj vážne zaoberať pripomienkami a návrhmi útvaru hodnoty za peniaze a že ste sa pustili, áno môžme o kľudne povedať, dneska tu prinášate víziu reformy zdravotníctvo, je tam už zadefinovaná aj čiastočne tá ambulantná sféra o ktorej sa tu hovorilo a ktorá jednoznačne musí ísť, ja si tiež myslím, že treba ju dobre nadstaviť, že treba dobre nadstaviť systém ako tí lekári, ktorí eventuálne sa nebudú chcieť sťahovať, lebo určite takí budú ako si budú môcť, ako budú môcť posilniť a budú vedieť posilniť našu ambulantnú sféru. Toto treba jednoznačne veľmi dobre nastaviť, pretože keď s tie veci začnú diať tak je dôležité aby našli oni zmysel minimálne v tom, že začnú ambulovať a poviem to otvorene, ja by som chcel čo najviac lekárov presunúť do tej primárnej sféry, aby ona vyriešila 80 % prípadov a aby ten pacient nebol bludný Holanďan a aby on pri väčšine svojich zdravotných problémov sa naozaj obrátil na toho svojho všeobecného praktického lekára alebo ja by som to aj rád nazval toho rodinného lekára, že by tam mal naozaj tú dôveru, ktorý o ňom bude vedieť, poznať a bude vedieť riešiť drvivú, drvivé množstvo jeho ochorení a eventuálne ich bude konzultovať so špecialistom, ale nie že špecialisti si ich budú rotovať a točiť, ale skôr by mali byť takí konzultanti a tým v tej primárnej sfére vlastne nastavovať tých ľudí na liečbu a odovzdávať im kompetencie a musíme to robiť my z ministerstva aj cez zákony, aby sa toto naozaj dialo. To znamená, toto je veľmi dôležité keď ideme hovoriť o reforme nemocničnej siete ale samozrejme reforma nemocničnej siete, no povedzme si to úplne jednoducho. NKÚ to opakovane povedalo, my nedávame dostatok financií tým nemocniciam na to, aby sme im zaplatili to vôbec., čo robia. To znamená ide tam málo peňazí. Ide tam zhruba okolo 35 % zdrojov v niektorých krajinách dávajú až 50 % zdrojov. Netvrdím, že musíme sa hneď baviť o tom, že to budeme navyšovať, ale celá reforma v podstate vyplýva z toho, že potrebujem dať viac peňazí do nemocníc, áno ale tie nemocnice potom musíme mať, musíme ich mať reprofilizované, to znamená musíme ich mať špecializované, efektívne a to znamená, že áno, do niektorých bude musieť ísť menej peňazí a preto je veľmi dôležité nastaviť dlhodobú starostlivosť tak, aby toto zohľadňovalo. Lebo ináč musíme dať do dlhodobej starostlivosti nové zdroje, čo väčšina štátov, ktoré majú a pripravujú reformu dlhodobej starostlivosti si toto uvedomujú a oni majú špeciálne fondy na dlhodobú starostlivosť, my to chceme všetko ufinancovať z toho jedného balíka, ktorý máme a ktorý vieme, že je relatívne nízky. A ďalšia vec, ktorú ja by som chcel na tomto mieste budeme aj o rozpočte hovoriť, je že koľko dávame do zdravotníctva financií. Samozrejme, že by o mohlo byť dosť, keby boli úplne efektívne spravované. Ale situácií keď nám, keď nám pacienti naozaj že zomierajú pred očami a zbytočne vieme, že máme neefektívne zdravotníctvo a ešte škrtíme doňho prílev financií, tak my sme v podstate hrobármi tých ľudí. V tejto situácií určite nie je správne škrtiť financie do zdravotníctva lebo neefektívne ich spravuje, keď nám zomierajú pacienti. My potrebujem, naopak všade sú tam obrovské investičné dlhy, pretože sme si tie peniaze vytunelovali k ľuďom, k súkromníkom, ktorí naozaj realizovali lukratívne oblasti zdravotníctva a nich si aj veľmi kvalitne zarobili a zároveň sme išli do obrovských investičných dlhov v štátnych zariadeniach. To znamená my potrebujeme veľmi múdro alokovať ale naozaj radikálne alokovať oveľa viac finančných prostriedkov do štátnych nemocníc, ktoré chceme aby teraz v rámci stratifikácie plnili naozaj tie absolútne dôležité koncové ústavy nemocničné a riešili špecializovanú zdravotnú starostlivosť. Pretože tam sú obrovské investičné dlhy a ja sa obávam, že my to nedokážeme urobiť len tak, že si povieme že trošku menej začneme platiť tie reprofilizované nemocnice na teda v lokálnych oblastiach, ktoré myslíme si, že sa majú reprofilizovať ale mi potrebujeme jednoznačne nastaviť stratégiu ako budeme budovať tú top nemocničnú sieť na Slovensku. Mnohé nemocnice sú naozaj už za zenitom svojej životnosti. A veľmi dobre vieme, že moderná medicína v súčasnosti už má iné parametre, operačné sály, zatriedenie izieb a tak ďalej, to už sú iné parametre a keď poskytovať tú efektívnu starostlivosť zdravotnú na ktorú sa táto stratifikácia odvoláva. Takže, ja len chcem jednu vec povedať, že ja podporujem túto víziu a teraz rozprávame, sme v prvom čítaní, to znamená, ja si myslím, že každý komu záleží na zdravotníctve by mal tento zákon posunúť ďalej, pretože sme v prvom čítaní a pokiaľ nám ide o to, že alebo povieme si, že chceme reformovať zdravotníctvo tak ten zákon by sme do druhého čítania mali posunúť minimálne z toho dôvodu, aby sa o ňom ďalej diskutovalo, aby sa viedli odborné debaty, aby sa eventuálne ten zákon snažil vylepšovať s pozmeňovacími návrhmi v druhom čítaní. Takže ja by som v tomto naozaj chcel veľmi apelovať na poslancov ale najmä vládnej koalície, pretože momentálne je potom, čo sme počuli s klub Sme rodina, tak to nevyzerá, že to možno prejde ani cez prvé čítanie a bude to možno škoda. Tak isto sú tu obavy aj s tým čo rozprávam, že či by na to pacienti nakoniec nedoplatili tým že by dlhšie čakali. No to bola práve tá naša základná podmienka bez ktorej my by sme naozaj nevedeli podporiť tú pôvodnú víziu a o je to, aby sme pacienta dali do stredobodu celej tej reformy. On tam bol v tom slova zmysle, že sme mu chceli poskytovať kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť ale veľmi dobre vieme, že v súčasnosti naši pacienti veľmi dlho čakajú už aj na onkologické operácie, nemáme jasné protokoly. Tí ľudia potom naozaj predčasne zomierajú a ľudia už teraz mnohí čakajú aj na iné dôležité výkony a keby sme aj povedali, že to ako teraz čakajú, že sme s tým spokojný, tak obava, že sa to bude reprofilizovať do súčasných nemocníc ako vyzerá ako sú teraz nastavené tie koncové myslím, že by mohli pacienti na to doplatiť zvýšenými čakacími dobami, bola z nášho pohľadu veľmi opodstatnená. Avšak, keď sme sa dohodli na tom, že pre pacienta zadefinujeme alebo nie my, ale odborníci lekársky odborníci na jednotlivé vedné disciplíny a lekárske odbory v medicíne, koľko pacient s danou diagnózou môže maximálne čakať a toto e nárok pacienta, ktorý tu doteraz neexistoval. A keď toto bude súčasťou tejto reformy, ja by som chcel každému v tejto sále ho ukludniť a povedať že sa nemusíme báť, že pacient by na túto reformu by mal doplatiť tým, že bude dlhšie čakať. My chcem aby pacient dostal kvalitnú zdravotnú starostlivosť, čo by mal dostať pretože bude operovaný na pracoviskách, ktoré budú mať väčšiu skúsenosť s liečbou jeho ochorenia. To dáva úplnú logiku, keď máme zadefinované, že pacient nebude dlhšie čakať, tak sa naozaj nemáme čoho obávať je to v prospech pacienta. Ja len chcem vysvetliť akokoľvek by tá reforma ďalej šla aj keby naozaj šla veľmi neúspešne poisťovne budú tlačené tým, aby si neustále monitorovali situáciu svojich klientov poistencov aby sa im neprešvihli maximálne čakacie lehoty, ktoré budú odporúčané zákonom. V prípade, že by ten poistenec nebol zoperovaný alebo nebola by mu poisťovňou ponúknutá možnosť liečby na Slovensku do daného termínu bude mať v podstate vystavený bianko šek a bude sa môcť nechať zoperovať aj v zahraničí, alebo ináč povedané u nezmluvného poskytovateľ zdravotnej starostlivosti danej poisťovne. Veľmi dobre vieme, že poisťovne majú veľmi dobre dohodnuté ceny s našimi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a že zahraniční poskytovatelia sú drahší. Z tohto pohľadu poisťovne sa budú veľmi báť a maximálne usilovať aby zachovali čakacie limity našich súčasných poistencov na tej úrovni, ktoré budú stanovené zákonom pretože ináč by museli preplácať tým pacientom drahšiu liečbu čoby samozrejme šlo na úkor ich hospodárenia. Takže z tohto pohľadu tie poisťovne nám vlastne vytvoria tú rovnováhu, že my sa nemusíme báť o našich pacientov, pretože im budem po schválení tohto zákonu garantovať oveľa väčšie práva ako majú v súčasnosti. Oni v súčasnosti nemajú garantované to, že musia byť zoperovaní do určitého termínu. Keď prejde tento náš pozmeňovací návrh v druhom čítaní a my na ňom naozaj budeme veľmi pracovať a chcem poďakovať ministerstvu, že už sa na ňom pracuje a už sa za definovávajú tieto doby, tak v tom prípade pacient bude mať garantované niečo čo doteraz nemal. On bude vedieť mám túto a túto diagnózu a určite bude ..
===== že musia byť zoperovaný do určitého termínu. Keď prejde tento náš pozmeňovací návrh v druhom čítaní a my na ňom naozaj budeme veľmi pracovať. A chcem poďakovať ministerstvu, že sa na ňom pracuje a už sa zadefinovávajú tieto doby, tak v tom prípade pacient bude mať garantované niečo, čo doteraz nemal. On bude vedieť, mám túto a túto diagnózu a určite budem zoperovaný do tohto a tohto termínu. A keby sa to nepodarilo, tak ja som presvedčený a o toto sa už postará trh, že bude kopec sprostrredkovateľov, ktorí mu tu operáciu vybavenia niekde inde. A jemu len zatelefonujú, on zdvihne telefón, áno pôjdete do Brna alebo pôjdete do Viedne. Lebo my máme bianco šek od poisťovne, že vám to bude musieť zaplatiť. A to bude definované v zákone.
Keď chcete, aby pacienti mali takéto práva, vážení páni poslanci, poslankyne, zahlasujte za tento zákon. Lebo toto v tom zákone bude. A budeme v tom zákone mať, týmto pádom, garantované to, že ktokoľvek príde, aj po tejto vláde, a bude pracovať na tejto stratifikácii, tak právo pacienta bude vždy na prvom mieste. Všetko sa bude musieť robiť tak, aby pacient, aby čakacie lehoty pre pacientov sa nepredlžili. Predpokladajme, že pri súčasnej kvalite zdravotnej starostlivosti, ale tá sa bude zvyšovať, lebo ju budeme koncentrovať to nemocníc, ktoré budú mať s tým vyššie skúsenosti. Tak rýchlo ako to pôjde. Nakoniec zákon neprechádza nejakou ústavnou väčšinou, ako to tu bolo navrhnuté, čo by naozaj bolo podľa mňa, bolo nebezpečné. To znamená, akákoľvek ďalšia vláda si ho bude môcť eventuálne meniť, ale verím, že na práva pacientov a na maximálne čakacie lehoty siahať nebudú, lebo to by ich pacienti a všetci ľudia na Slovensku zožrali.
Takže ja vás chcem momentálne povzbudiť aj tých, ktorí váhate a myslíte si, že táto reforma by mala poškodiť pacientom na Slovensku, tak vám chcem povedať, jediné čo sa im môže stať je to, že možno tá ich lokálna nemocnička, ktorú teraz majú, že možno ich nezoperujú v tejto nemocničke. Ale dokonca aj by som povedal zoperujú, pretože v tej nemocničke vzniknú oddelenie jednodňových chirurgií v mnohých. To znamená, ešte to budú mať lepšie, nebudú musieť ležať v tej nemocnici. A zoperujú ich tam opäť lekári, ktorí prídu z tých centier, lebo takto by to bolo najlepšie. Že tie lokálne nemocnice by mohli mať oddelenia jednodňových chirurgií a operatéri by tam prišli za pacientom, pokiaľ by to bol ľahký typ výkonu, ktorý sa dá zrealizovať jednodňovou chirurgiou. Pokiaľ budú potrebovať nejakú zložitejšiu operáciu, ja si myslím, že je v prospech každého jedného pacienta, že kľudne pôjde 30 minút alebo jednu hodinu do nemocnice, ktorá to urobí lepšie, ktorá tam bude mať na to lepších odborníkov, ktorí oveľa viac tých výkonov urobia. To znamená, toto treba ľuďom vysvetľovať, plus tá ich nemocnica tam zostane, budú tam mať ambulancie, budú tam mať jednodňovú chirurgiu a budú tam mať doliečovacie ústavy. To znamená, že keď vás niekde zoperujú, zastabilizujú vás, presunú vás, áno do tej vašej nemocnie a tam sa doliečite. A dokonca, opäť bude sa mať lepšie, pretože v súčasnosti tí pacienti sú na tých akútnych oddeleniach a povedzme si, kde nemajú nejakú rehabilitačnú starostlivosť. Tieto lokálne nemocnice, ktorá sa transformujú na doliečovacie budú špecializované na rehabilitáciu. To znamená, tam budú špeciálne rehabilitační pracovníci, ktorí budú rehabilitovať s ním, budú tam sestry, ktoré budú zamerané na to, ako sa starať o dlhodobo chorých pacientov. Takže opäť vám sa vlastne zlepší zdravotná starostlivosť.
Ja si myslím, že kto sa chce na to takto pozrieť, nech to tam, prosím, vidí. Ešte raz chcem povedať. Rozprávame sa o vízii, konečne o nejakej reforme toho, čo SMER doteraz zanedbal a následky sú katastrofálne. A možno sa zmení vláda a bolo by celkom fajn, aj pre pani ministerku a možno aj pre súčasnosti vládny SMER, keby ste odchádzali z scény, možno nie na dlho, neviem, vy určite bude chcieť opäť prekvapiť v ďalších voľbách, potom s niečím pozitívnym, čo ste pre zdravotníctvo urobili. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2019 10:06 - 10:08 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja by som chcel poďakovať pani poslankyni Verešovej, ale na tomto mieste chcem poďakovať aj pani ministerke a ministerstvu za predloženie tohto návrhu zákona. Ja som veľmi rád, že sme sa rozhodli takýmto spôsobom vzdať úctu ľudských pozostatkom. Myslím si, že je to veľmi dôležité zachovávať tento morálny štandard v súčasnej modernej spoločnosti.
Potrat je v živote ženy, jej manžela a v pokročilom štádiu tehotenstva celej rodiny je veľmi smutná udalosť a dôstojné pochovanie ich dieťaťa je veľmi dôležitý moment vyrovnania sa s touto životnou tragédiou. A som teda veľmi rád, že tento zákon to rieši. Rovnako vystavovanie tiel pozostalých, najmä v prípade, pokiaľ títo ľudia za svojho života neodškriepiteľne a slobodne toto právo niekomu neudelili je určite porušením ľudských práv. A som veľmi rád, že aj na tie výstavy, ktoré tu na Slovensku boli realizované ministerstvo reaguje takýmto zákonom, pretože v podstate to bol jeden veľký škandál, že takéto niečo tu bolo a takýmto spôsobom sa zachovávalo s ľudskými pozostatkami.
Takže ešte raz, z mojej strany veľká vďaka a v princípe súhlasím aj s tým pozmeňovacím návrhom. On je sprísňujúci, ale vlastne viac-menej túto úctu k ľudským pozostatkom dáva a rozširuje a myslím si, že je to správna cesta. Ďakujem pekne.
Skryt prepis