Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.10.2019 o 10:30 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 11:30 - 11:32 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, vy o koze a my o voze. Ja vás chcem upozorniť, že predmetom je návrh vlády na skrátenie legislatívneho konania o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, a vy ste sa tomuto nevenovali ani len zmienkou.
Pani poslankyňa, vaše vystúpenie by som zhodnotil, že ste mali snahu vyvolať emóciu a častokrát ste používali aj cynizmus. Po prvé hovorili ste o zadlžovaní Slovenskej republiky. Však si skúste porovnať zadlženosť Slovenskej republiky s vyspelejšími krajinami, ako sú Francúzsko, Taliansko, Španielsko, a zistíte, že sme na tom veľmi dobre.
Druhá vec. Súhlasím s vami v tom, že mali by sme sa správať zodpovedne, zbytočne krajiny nezadlžovať, ale ak máme o niečo porušiť deficit verejných financií a bude to spôsobené tým, že dôchodcom pridáme 13. dôchodok, že zvýšime rodičovský príspevok, že zvýšime detské prídavky alebo zvýšili sme platy štátnych a verejných zamestnancov o 10 %, tak s tým budem súhlasiť.
Vy ste tu ilustrovali prípad štyroch malých detí, ktorých rodičia žiadajú liečbu pre svoje deti, je, tento liek stojí asi 2 mil. eur, ale nejak zázračne ste zabudli povedať, že štát im ponúka liek, ktorý už, ktorý jeden má hodnotu 750-tisíc. Takže zase ste tu podsunuli verejnosti informáciu, ako my by sme absolútne sa nechceli postarať o tieto deti.
Posledná vec, škoda že vám nevyšiel čas, určite by ste nám veľmi radi porozprávali o prešľapoch a chybách predsedu SaS Richarda Sulíka, ktorý v pozícii druhého najvyššieho ústavného činiteľa sa veľmi pravidelne stretával s Marianom Kočnerom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2019 15:04 - 15:06 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Dostál, mňa by skutočne trebárs zaujímalo, aký je váš názor na to, že spolu s predkladateľom Nemkym sme mali záujem, aby sa na kandidátnej listine, a teda aj na hlasovacom lístku nezneužívala kolónka zamestnanie, že či si myslíte, že je správne, ak niekto z kandidátov tam píše hocijaké údaje, ktoré nemajú nič spoločné so zamestnaním, to by ma veľmi zaujímalo.
A celkom ste ma nepochopili v tom, že som citoval pána Znášika, ktorý bol vo volebnom tíme kandidáta Mistríka. Ten kritizoval skutočnosť, ktorú teraz rozvediem. V polovici februára v roku 2019 pred prezidentskými voľbami vyšiel volebný prieskum, kde pani Čaputová mala 15 %, pán Mistrík 16 %. O pár dní nato pán Mistrík svoju kandidatúru stiahol, a teda dalo by sa očakávať, že keď vyzval svojich voličov, aby volili pani Čaputovú, tak v najbližšom prieskume by sa to mohlo nejakým spôsobom odzrkadliť a keď zrátame teda tie ich dva výsledky, dosiahneme nejaké číslo okolo 30 percent. Ale čo sa stalo? O pár dní nato vyšiel posledný predvolebný prieskum prezidentský a pani Čaputová mala neuveriteľných 53 %; 16. marca sa konalo prvé kolo prezidentských volieb a realita bola taká, získala 41 percent. Dvanásťpercentná odchýlka. Podľa vás je to štatistická odchýlka? Je to správne? Podľa mňa to bola dezinformácia a podľa mňa to bola jasná manipulácia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2019 14:38 - 14:40 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán podpredseda, štyri krátke reakcie na vaše vystúpenie. Prvé, ľudová strana, či sa nám to páči alebo nie, bola zvolená legitímnym spôsobom do Národnej rady Slovenskej republiky tak ako všetky ostatné politické strany a jej poslanci buď hlasujú s koalíciou, alebo s opozíciou. Takže netreba za tým hľadať nejakú senzáciu.
Po druhé, ja som veľmi rád, že pani prezidentka nevyčítala nášmu návrhu zákona nič, čo sa týka toho, že sme sa snažili zosúladiť údaje na kandidátnej listine a teda hlasovacom lístku, čo sa týka zamestnania. A aj ten druhý návrh "nezávislý kandidát" sa mení na "kandidát bez politickej príslušnosti".
Po tretie, doteraz máme platné 14-dňové moratórium a nikto nehovoril o tom, že je to protiústavné. Tak mi, prosím vás, vysvetlite, ako je možné, že keď hovoríme už o 50-dňovom moratóriu, tak zrazu už protiústavné je.
A štvrtý, posledný bod. Prax nám ukazuje, že ľudia naozaj častokrát nedostávajú informácie, ale, naopak, dezinformácie. A prax nám ukazuje aj o tom, že sa účelovo manipuluje s týmito predvolebnými prieskumami. A ja zacitujem pána Znášika, ktorý bol v tíme pána Mistríka, ktorý povedal, že hoci niektorí komentátori pripisovali nejaký prieskumový šamanizmus nám a šéfovi, najviac s prieskumami čarovali v Progresívnom Slovensku. Prieskum, v ktorom vymazali súperov, dodnes považujem za niečo, čo bolo ďaleko za čiarou, a som presvedčený, že keby niečo podobné spravil ktokoľvek iný, tak ho médiá roztrhajú na franforce a má hanbu do konca dní. Tu je reálny citát reálneho človeka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.10.2019 16:07 - 16:12 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, panie poslankyne, páni poslanci, na úvod musím skonštatovať, že ma mrzí, že konštruktívna debata z prvého čítania sa nepreniesla aj do dnešnej debaty. Častokrát to bolo príliš nervózne až žlčovité. Začnem tým, že mrzí ma aj skutočnosť, že viacerí z vás nerešpektujú vyhlásenie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá naozaj skonštatovala, že kolónka zamestnanie je zneužívaná na kandidátnej listine a keďže všetky údaje z kandidátnej listiny sa prenášajú aj na hlasovací lístok, tak sa nachádzajú nesprávne údaje na hlasovacom lístku.
Pán poslanec Poliačik, či sa vám to páči alebo nie, jednoducho musíte sa zmieriť s tým, že Team Vallo nie je zamestnanie a nie je to pravdivý údaj, ktorý bol v komunálnych voľbách na kandidátnej listine v komunálnych voľbách. A všetci sme sa zhodli na tom v rámci koalície, že s týmto musíme niečo urobiť.
A ten rozdiel, ktorý sa vám nejakým spôsobom nedarilo dlhšie dešifrovať, až teraz na záver vám, pán poslanec Dostál, je v tom, že my sme sa rozhodli s kolegom Nemkym predložiť návrh, ktorý výrazným spôsobom oseká možnosť dať do zamestnania ľubovoľne, čo si niekto, nejaký kandidát zmyslí. Robíme to tým, že sa nebudú môcť používať napríklad vlastné podstatné mená. A kolegovia zo Slovenskej národnej strany si myslia, že napriek tomuto nášmu návrhu sa naďalej bude zneužívať kolónka zamestnanie, a preto prichádzajú s vlastným návrhom, aby tá kolónka zamestnanie vôbec nebola na kandidátnej listine a teda ani na hlasovacom lístku.
Ja však musím byť konzistentný s tým, čo som povedal v prvom čítaní, že si myslím, že pri komunálnych voľbách, ak máme kandidátov s rovnakým menom a priezviskom, sú práve tri údaje, ktoré môžu takýchto kandidátov rozlíšiť, a to je titul, vek a zamestnanie.
Druhá vec, ktorá takisto vyvolala búrku nevôle, ale ja som to, pán poslanec Dostál, pamätáte sa dobre, ešte v prvom čítaní dopredu avizoval, že budem mať ambíciu, aby nezávislý kandidát sa zákonom zmenil na definíciu kandidát bez politickej príslušnosti. Dopredu som to povedal. Boli ste, vedeli ste to, že s týmto prídem, a predsa to teraz u vás vyvolalo veľké nasrdenie. Nielen, nemyslím len vás osobne, ale aj ďalšiu časť opozície.
Pán poslanec Poliačik, pán poslanec Dostál, Osuský a ďalší, kritizujete to, že nebude to dobré, ten názov "bez politickej príslušnosti", lebo sa to môže ďalej zneužívať. Ale to, že dneska sa zneužíva "nezávislý kandidát", to vám absolútne nevadí.
A posledná vec, pán poslanec Budaj, vy ste tu podstatnú časť neboli, ale drvivá väčšina zmien sa dotýka dátumu 1. máj 2020. Prebehnú voľby do Národnej rady Slovenskej republiky a prebehnú aj doplňujúce komunálne voľby. Jediná zmena je, čo sa týka 50-dňového moratória, to sa bude dotýkať už súčasných volieb, ktoré budú onedlho vyhlásené, volieb do Národnej rady Slovenskej republiky.
A opäť všetci ste hovorili len o tom, ako budú, občania nebudú môcť dostávať informácie, ale nechcete vidieť, že na druhej strane dostávajú dezinformácie a niekedy je to robené tendenčne, na drzovku. Svedčí, ja poviem jeden konkrétny príklad. Keď sa konali prezidentské voľby, bol zverejnený prieskum. Pani Čaputová 15 %, pán Mistrík 16 %. Behom dvoch týždňov sa pán Mistrík vzdal kandidatúry a vyšiel posledný predvolebný prieskum, takže sme asi očakávali, že keď sa tieto dve čísla spoja, bude to číslo okolo 31 %, aj to sa nie vždy stáva, že keď sa nejaký kandidát vzdá v prospech druhého, že automaticky všetci jeho voliči prejdú k tomu druhému. Takže očakávali sme maximálne 31 %. A viete, aký bol výsledok? 53 %. A výsledok reálny prvého kola o pár dní nato 41 %. Rozdiel 12 bodov. To je tá štatistická odchýlka, pán poslanec Poliačik? Ale, samozrejme, vy to nechcete vidieť, vy progresívci, vy máte len plné ústa liberálnej parlamentnej demokracie, ale krivíte ju tak, ako sa hodí vám.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2019 15:40 - 15:41 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Pán poslanec, hneď na úvod, ja som rád, že tu máme parlamentnú demokraciu. Netreba jej dávať žiadne prívlastky a už vôbec nie "liberálna".
Čo sa týka, ešte raz, nášho návrhu zákona, primárne hovorí o tom, že kolónka zamestnanie sa zneužíva na kandidátnych listinách, tým pádom aj na hlasovacom lístku. Viackrát som to zdôraznil, že to skonštatovala aj Komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Nechápem, prečo ani v takejto jasnej veci nedokážete priznať, že je tu naozaj potrebná táto zmena. Navyše účinnosť je od 1. mája 2020.
Druhá vec, s ktorou prichádzam ja aj s mojimi kolegami, je, že termín nezávislý kandidát sa nahradí slovným spojením kandidát bez politickej príslušnosti. Opäť termín účinnosti je až 1. máj 2020. Jediná vec, ktorá sa bude týkať týchto nadchádzajúcich volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, je 50-dňové moratórium na predvolebné prieskumy a ich zverejňovanie. To je jediné. Vy máte teda filozofiu o tom, aj s kolegami, že je tu obmedzená, obmedzené informácie. My na druhej strane tvrdíme, že informácie je jedna vec a druhá vec sú dezinformácie a manipulácia. Sme svedkami toho, že v mnohých prípadoch sa jasne dezinformuje verejnosť a manipuluje sa ňou. Tak preto to moratórium 50 dní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2019 14:12 - 14:14 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Dostál, nie, nezabudol som. Je to úmysel kvôli tomu, aby som urobil ústretovosť voči kolegom zo Slovenskej národnej strany, pretože keby prešiel ten môj pozmeňujúci návrh aj s touto časťou, tak o ich pozmeňujúcom návrhu by sa už nemohlo hlasovať. Je dosť možné, že ak bude schválený pozmeňujúci návrh kolegov zo Slovenskej národnej strany, o mojom sa nebude môcť ani hlasovať. To je technická vec.
Pán poslanec Osuský, tak vám je sympatický názov nezávislý kandidát a veľmi vám vadí ten nový, to nové pomenovanie kandidát bez politickej príslušnosti, a dokonca sa snažíte vysvetliť, že nebude dodržaná dikcia zákona, pretože kandidát bez politickej príslušnosti sa môže stať, že bude kandidovať niekto, kto je člen politickej strany. Ale prečo vám to rovnako nevadí aj pri súčasnom stave, kedy je niekto označený ako nezávislý kandidát a vieme dobre, že nespĺňa tie kritériá a ide kandidovať ako nezávislý napriek tomu, že je členom politickej strany? Takže v tomto nemáte rovnaký meter.
A pán poslanec Poliačik, nuž, v prvom čítaní, keď tu bola rozprava, tak ste povedali, že vám nevadí to klamstvo, ktoré urobil napríklad váš kandidát na primátora Bratislavy, ktorý zvíťazil, pán Vallo a v kolónke zamestnanie si uviedol Team Vallo. Povedali ste, že s tým nemáte problém, tak s vami potom ťažko nejakým spôsobom reagovať argumentačne, keď takúto, inflagrantné porušenie nie ste schopný nejakým spôsobom prijať.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 28.10.2019 14:02 - 14:06 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, dnes som už predniesol jeden pozmeňujúci návrh. Mám tu jeden taký veľmi stručný.
Najskôr začnem odôvodnením: Pojem nezávislý kandidát bol zavedený do právneho poriadku Slovenskej republiky za tým účelom, aby vo voľbách mohli okrem politických strán, resp. kandidátov na kandidátnych listinách politických strán rovnako kandidovať aj kandidáti, ktorí nie sú členmi politickej strany, a teda sa nemôžu uchádzať o miesto na kandidátnej listine politickej strany. Títo kandidáti môžu kandidovať iba v prípade, že ich podporí potrebný počet voličov volebného obvodu, v ktorom sa kandidát uchádza o ich hlasy. Toto označenie bolo pre voliča jasným signálom, že kandiduje kandidát, ktorý je nezávislý na ktorejkoľvek politickej strane, že nie je členom žiadnej politickej strany, a teda po zvolení sa bude správať a konať nezávisle od vôle ktorejkoľvek politickej strany a bude konať iba podľa vlastného svedomia a vedomia.
Dnes už, bohužiaľ, táto formulka neplatí a voliči na hlasovacích lístkoch nachádzajú kandidátov s označením nezávislý kandidát, a pritom majú vedomosť, že ide o člena politickej strany, dokonca pomerne vysoko postaveného funkcionára tejto strany. Označenie nezávislý kandidát akoby stratilo svoj pravý význam a označuje iba kandidáta, ktorý si sám zbiera podpisy na podporu kandidatúry vo voľbách do orgánov územnej samosprávy, pričom svoje politické zameranie pred voličom z rôznych dôvodov utajuje a postavenie nezávislého kandidáta akoby sa stalo predmetom rôznych špekulácií.
Voliči sa vo voľbách do orgánov územnej samosprávy rozhodujú veľakrát podľa mena, teda osobného poznania kandidáta, a politická príslušnosť nie je vždy rozhodujúca, avšak v žiadnom prípade by sme voliča nemali zavádzať uvádzaním nepravdivých informácií na hlasovacom lístku. Toto je dôvod, pre ktorý navrhujem, aby sa pojem nezávislý kandidát nahradil novým pojmom kandidát bez politickej príslušnosti, čo v podstate presne vystihuje pravý zmysel slovného spojenia nezávislý kandidát.
Teraz mi dovoľte, aby som prečítal veľmi krátky pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Mariána Kéryho k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mariána Kéryho a Martina Nemkyho na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 1579).
V čl. I v 7. bode (§ 139 ods. 7), v 10. bode (§ 144 ods. 6), 13. bode (§ 171 ods. 7) a v 16. bode (§ 176 ods. 6) sa slová "nezávislého kandidáta" nahrádzajú slovami "kandidáta bez politickej príslušnosti".
Ďakujem. Skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2019 10:30 - 10:31 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ja si vás len dovolím opraviť, tento pozmeňujúci návrh k moratóriu nie je z dielne Andreja Danka, predsedu Slovenskej národnej strany, ani Slovenskej národnej strany. Podávajú ho poslanci za Slovenskú národnú stranu, SMER-u – sociálna demokracia, MOST-u – HÍD. Máte legitímne právo takýto návrh podať aj kritizovať tento návrh, ale dovolím si vysloviť jednu myšlienku, že vaše vystúpenie je naozaj motivované tým, že ste v novom politickom subjekte a takýmto subjektom bude vyhovovať, aby až do posledného dňa takéto volebné prieskumy vychádzali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2019 10:10 - 10:12 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec, vo svojej faktickej poznámke sa budem venovať len tomu 50-dňovému moratóriu. Na úvod, nechápem, prečo ste sa stále na mňa obracali, ja som s týmto pozmeňujúcim návrhom neprišiel a potom skutočne uvádzate do omylu vášho nezorientovaného kolegu Gröhlinga. Ale za tento návrh hlasovať budem.
Vy ste hovorili o tom, že zakazujeme ľuďom prístup k informáciám. A prečo sa nepobaviť aj o druhej strane mince, a to sú dezinformácie a častokrát aj manipulácia, sám ste to pripustili. Viacerí opoziční politici sa kriticko vyjadrujú, kriticky vyjadrujú k prieskumom týkajúcim sa volebných preferencií jednotlivých strán. Ja si pomôžem statusom predsedu Kresťansko-demokratického hnutia Hlinu, ktorý povedal, že v priebehu asi štyroch-piatich týždňov tá istá agentúra AKO robila najskôr prieskum pre stranu Sloboda a Solidarita a potom pre stranu Za ľudí. Rozdiel behom štyroch týždňov bol pre KDH 2 %, pre Progresívne Slovensko viac ako 5 % a pre stranu Za ľudí 3 %. Je to normálne? V priebehu štyroch týždňov, si myslíte, že sa naozaj nálady voličov takto zmenili? Nezmenili sa skôr nálady tejto konkrétnej agentúry?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2019 9:30 - 9:32 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Nedoba, moja konkrétna otázka. Podľa vás označenie Team Vallo alebo Tím Hattas bolo správne uvedené na, najskôr na kandidátnej listine a neskôr na hlasovacom lístku v kolónke zamestnanie? Podľa mňa nie. Aj preto prichádza tento náš návrh zákona. A my nebránime absolútne tomu, aby sa kandidáti, ktorí sú nejak angažovaní v nejakých občianskych združeniach, v predvolebnej kampani mohli o tom informovať svojich voličov, ale na volebnom, na nejakom, nejakom bilborde, plagáte a ďalších veciach, ktoré súvisia s volebnou kampaňou, ale už nie priamo na kandidátnej listine. Aj preto sme prišli s tým návrhom, že zakazujeme používať napríklad vlastné podstatné mená, a neurobili sme ani jednu výnimku, ani čo sa týka poslancov Národnej rady.
Pán poslanec Dostál, vy meníte zákony, ktoré sa vám páčia alebo podľa vás sú dobré? Však meníte také zákony, o ktorých si myslíte, že nie sú dobré, že sú tam nejaké legislatívne medzery a niekto to zneužíva. A toto je jasný príklad toho, že niekto zneužíva kolónku zamestnanie. Aj som to uviedol vo svojej úvodnej reči, že aj Štátna komisia pre voľby a financovanie politických strán došla k záveru, že kolónka zamestnanie sa zneužíva.
A čo sa týka nezávislých, aj dneska sa stáva to teda, že niekto je členom politickej strany a ide kandidovať ako nezávislý. Nikto to neodkontroluje. Žiadny posun v tomto nevidím, akurát v tom, že tam bude zmenený termín, kandidát bez politickej príslušnosti.
Pán poslanec Fecko; a už nestihnem.
Skryt prepis