Ďakujem. Takže nadviažem na spravodajskú informáciu vlastným komentárom k predloženému návrhu zákona. Myslím si, že podstatu vystihla predkladateľka veľmi dobre, ja len teda zopakujem pre tých, ktorí prišli prípadne neskôr, že tento návrh zákona chce navrhnúť, navrhuje tzv. otcovskú dovolenku, to znamená 10 dní po pôrode dieťaťa by mohol otec na základe vlastného rozhodnutia zostať doma, čerpať otcovskú dovolenku a dostávať za to náhradu, nemocenskú dávku podľa zákona o sociálnom poistení. To znamená, finančné náhrady na túto otcovskú dovolenku by vlastne niesol rozpočet Sociálnej poisťovne z fondu nemocenského poistenia, podobne ako je to v súčasnosti pri materskej, ktorá sa poskytuje matke, resp. pri materskej, ktorá sa už 5 rokov poskytuje aj otcom alebo nebiologickým rodičom v prípade, že spĺňajú príslušné podmienky a dieťa ešte nedosiahlo vek 3 roky. Čiže je to novinka. Je to novinka, ktorá umožní otcom tesne po narodení dieťaťa byť doma, užívať si doslova a dopísmena tie prvé chvíle, tie najkrajšie chvíle po narodení dieťaťa s tým, že rodina finančne strádať nebude, pretože výška tej náhrady, tej nemocenské dávky je, ako je známe, od 1. mája, tak ako-tak už to platí 3 týždne, je to 75 % predošlého hrubého príjmu, čiže v zásade vlastne výška tej náhrady, tie nemocenské dávky, kopíruje výšku čistého príjmu rodiča.
Dovoľte, aby som využil túto príležitosť ale aj na spropagovanie toho, čo je v zákone od roku 2011 a o čom ľudia nie vždy vedia, a to je teda súčasná materská, ktorú môžu poberať okrem nemocensky poistenej matky aj otcovia podľa už 5 rokov, 6 rokov platného zákona. Chcem využiť tú príležitosť preto, lebo veľmi málo ľudí pozná svoje práva a je teda dobré, aby sa touto cestou o týchto svojich právach dozvedeli, ak to nerobí ministerstvo práce, nerobí žiadnu vysvetľujúcu kampaň, tak rád túto úlohu prevezmem na seba za týmto pultom ako poslanec Národnej rady.
Takže otec dieťaťa, otec dieťaťa podľa rodného listu má právo na čerpanie materského v zásade v rozsahu 28 týždňov s tým, že materskú môže čerpať po tom, ako si svoju materskú, v zásade 34 týždňov, vyčerpá matka dieťaťa, resp. ak matka na materskej nebola, pretože nesplnila podmienky na jej priznanie, tak otec dieťaťa, ak on, naopak, podmienky spĺňa, môže nastúpiť na svoju materskú najskôr vtedy, keď dieťa dosiahne vek 6 týždňov. Čiže musí sa rešpektovať šestonedelie matky, ktorá sa v tom čase o dieťa stará.
Otec si môže čerpať materskú, ak spĺňa tie podmienky:
- V prvom rade dohodne sa s matkou na prevzatí dieťaťa do svojej starostlivosti, k čomu je potrebná dohoda rodičovská, čiže spísanie príslušného, vyplnenie príslušného dokumentu, ktorí rodičia získajú v pobočke Sociálnej poisťovne. Čiže podľa tohto dokumentu otec preberá starostlivosť o dieťa.
- Ďalej je zásadnou podmienkou to, keďže hovoríme o materskej z nemocenského poistenia, aby bol otec nemocensky poistený v deň, kedy na tú svoju materskú nastupuje, alebo ak nemocensky poistený nie je, ale nemocensky poistený bol, aby bol v tzv. ochrannej lehote, ktorá je 7 kalendárnych dní po skončení poistenia. Čiže napríklad otec je zamestnanec, je nemocensky poistený ako zamestnanec, pracovný pomer mu skončí povedzme 31. mája, rozhodne sa 2. júna ísť na materskú v čase, kedy už zamestnaný nie je, ale ten 2. jún, to je vlastne v rámci 7-dňovej ochrannej lehoty, čiže z tohto pohľadu na materskú ísť môže.
- Ďalšou podmienkou, a tá je veľmi dôležitá a nie každý ju spĺňa, je, aby otec za obdobie dvoch rokov spätne merané ku dňu nástupu na jeho materskú, bol najmenej 270 kalendárnych dní nemocensky poistený; 270 kalendárnych dní, to je približne 9 mesiacov v období dvoch rokov dozadu merané ku dňu, kedy chce nastúpiť na materskú. Čiže túto podmienku musí splniť, musí byť najmenej tých 270 dní nemocensky poistený. Nemusí to byť v tom nemocenskom poistení, z ktorého na materskú nastupuje, to môže byť aj kratšie, ak mal predtým v tom období dvoch rokov dozadu nejaké predchádzajúce iné nemocenské poistenie, ktoré medzitým skončilo, tie doby sa spočítajú.
- Ďalšia dôležitá skutočnosť, ktorú si musia rodičia uvedomiť pri čerpaní materského zo strany otca, je to, že nemôžu súčasne poberať rodičovský príspevok, prípadne ak je dieťa v nejakých jasličkách, nemôže súčasne poberať príspevok na starostlivosť o dieťa. Čiže to sa nám vzájomne vylučuje. Ak otec poberá materské, nemôžu súčasne, či matka, či otec, poberať rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa.
Pozor, v praxi to znamená nasledovné: Ak napríklad sa otec rozhodne ísť na svoju materskú 1. júna, od 1. júna, tak mesiac jún je mesiac, za ktorý sa už rodičovský príspevok nemôže vyplatiť, pretože celý mesiac jún poberá otec materskú. Ale ak sa otec rozhodne ísť na materskú o deň neskôr, a to je jeho slobodné rozhodnutie, kedy sa rozhodne nastúpiť na materskú, do toho ho nemôže nikto nútiť, ak sa rozhodne ísť na materskú od 2. júna, mesiac jún je ešte mesiac, za ktorý rodičovský príspevok patrí, pretože zákon o rodičovskom príspevku to definuje tak, rodičovský príspevok sa nevypláca, ak sa materská poberá za celý mesiac. Čiže je dôležité sa správne rozhodnúť, touto drobnou radou som práve rodinám ušetril 213 eur 20 centov, pretože ak otec nastúpi 2. júna na materskú, tak za mesiac jún ešte rodičovský príspevok 213 eur 20 centov musia dostať vyplatený, a to stop rodičovského príspevku bude až od mesiaca júl.
Ďalej výška materského. Výška materského sa pri otcovi vypočíta rovnako ako v prípade matky. To je aj podstatou aktuálneho návrhu, čiže vždy je to s platnosťou už od 1. mája, 55, nie 55, 55 % hrubej mzdy to bolo ešte v roku 2010, ale postupne sa nám vlastne tá náhrada vyšplhala na súčasných 75 % predchádzajúceho hrubého príjmu. Čiže výška materského aj v prípade otca, aj v prípade matky je 75 % predchádzajúceho príjmu. Otec poberá materské 28 týždňov. To, o ktorom hovorím, ktoré máme v zákone už 6 rokov. Matka poberá materské 34 týždňov.
Prečo je ten rozdiel? Preto, lebo matka nastupuje na materskú v zásade 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, že to je vlastne 6 týždňov a potom ďalších 28 je na materskej po pôrode dieťaťa, spolu je to 34. Samozrejme, v prípade otca nemusíme hovoriť o nástupe na materskú pred pôrodom, lebo také niečo neexistuje v jeho prípade, čiže on keď nastúpi na materskú, tak má čerpanie materského tých 28 týždňov. Pripomínam ešte, že v prípade osamelej matky alebo osamelého otca je materská o 3 týždne dlhšia, čiže pri matke by to bolo 37 týždňov, pri osamelej matke. Pri osamelom otcovi, to znamená otec, ktorý nie je zosobášený s matkou dieťaťa a podľa vlastného vyhlásenia nežije s matkou dieťaťa, je materská plus 3 týždne, čiže 31 týždňov. V prípade, že sa narodia alebo je tá starostlivosť o dvojičky alebo dokonca trojičky, v prípade matky trvá materská až 43 týždňov, v prípade otca 37 týždňov. Toľko k dĺžke materského, toľko k výške materského.
Čiže ukončím to tým, ešte raz chcem zdôrazniť, rodiny, mladé rodiny, tých výhod vám dnes naša republika až tak veľa nedáva. Nezabúdajte teda na to, že pokiaľ je matka nemocensky poistená, má nárok na materské, pokiaľ je otec nemocensky poistený, aj on má nárok na materské. A chcem zdôrazniť to, čo som ešte asi nepovedal, je to tak, že pri jednom a tom istom dieťati má na materskú nárok aj matka, aj otec postupne po sebe. Čiže vo väčšine prípadov to bude napríklad tak, že matka nastúpi na svoju materskú tých 6, môže to byť 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu. Vyčerpá si svoju materskú. Ich dieťa má v tom čase, keď matka skončí materskú, približne pol roka veku. A po matke, ak je nemocensky poistený, spĺňa podmienky, ktoré som pred chvíľkou menoval, po matke môže pri tomto dieťati nastúpiť na svoju materskú otec, ktorú si bude čerpať 28 týždňov, čiže zjednodušene 6,5 mesiaca.
Otcovou výhodou je to, že si môže pomerne variabilne vybrať deň, kedy na materskú nastúpi. Zákon o sociálnom poistení stanovuje podmienku, že si materskú musí vyčerpať dovtedy, kým dieťa nedosiahne vek 3 roky. To znamená, že otec môže napríklad nastúpiť na materskú hneď po matke, keď má dieťa pol roka veku, ale môže sa rozhodnúť aj tak, že na materskú nastúpi, keď má dieťa povedzme rok, rok a pol, dva roky alebo v praxi, keď sa dieťa blíži k veku 2,5 roka, a teda tých 28 týždňov si vyčerpá presne pred tým, ako dieťa dosiahne vek 3 roky. To je pre otca veľká výhoda. Samozrejme, aj pre rodinu ako takú, pretože sa môže s matkou pomerne pružným, dynamickým spôsobom rozhodnúť na čerpaní materského tak, ako to rodine najlepšie vyhovuje z pohľadu starostlivosti o dieťa.
A, samozrejme, obrovskou výhodou je aj to, že pokiaľ napríklad otec nie je nemocensky poistený, má ročné dieťa, a keďže nie je nemocensky poistený, tak nárok na materskú by v tom okamihu nemal. Pokiaľ povedzme získa zamestnanie a získa tých 270 dní nemocenského poistenia, tak po uplynutí tých 270 dní, teda zhruba 9 mesiacov, dieťa bude mať vek rok a deväť mesiacov, čiže do 3 rokov je ešte ďaleko, čiže on si tú svoju materskú vyčerpá potom, keď získa tých 270 dní nemocenského poistenia a tým pádom ju naozaj čerpať môže. Respektíve, respektíve ak by aj nemocensky poistený bol, ale mal by nízky príjem, čiže tá materská by bola tým pádom rovnako nízka, 75 % z toho nízkeho príjmu, tak pokiaľ by získal lepšie platené zamestnanie a šiel na materskú potom, ako sa mu prizná materská z toho lepšie plateného príjmu, tak, samozrejme, tá materská bude vyššia. Čiže otec má voči matke tú výhodu, že si môže lepšie naplánovať svoj nástup na materskú, či z pohľadu splnenia podmienok na čerpanie materského, alebo z pohľadu výšky materského ako takého.
Čiže to všetko už 6 rokov existuje. Nebudem hovoriť, kto to zaviedol, ale napriek tomu, že to už 6 rokov máme v zákone, je dôležité, aby sme podporili tu predložený návrh, aby mohol otec čerpať ďalšie dni typickej otcovskej dovolenky v čase, kedy sa narodí dieťa, pretože pre rodinu je to kľúčovo dôležité.
Rozpočet Sociálnej poisťovne to zaťaží v podstate minimálne. Otcovia si musia platiť nemocenské poistenie. Čiže, samozrejme, svoje odovzdajú do spoločnej kasy a myslím si, že aj z morálneho hľadiska je teda správne, aby čosi dostali aj späť. A ten dôvod je ten dôvod najušľachtilejší a najsprávnejší - narodenie dieťaťa.
Ďakujem za podporu.