Vážený pán predseda, vážené kolegyne poslankyne, kolegovia poslanci a vážení občania Slovenskej republiky, chcem vás dôrazne varovať pred podvodmi, ktoré sa už roky dejú pri dobrovoľných dražbách. Štandardní politici o nich roky vedia a roky sa s tým nič nerobí. Vôbec sa o ľudí nestarajú. Na Slovensku už roky ľudia úplne zbytočne prichádzajú o strechu nad hlavou, o svoje domy a byty iba preto, že máme zle nastavený zákon o dobrovoľných dražbách, ktorý nechráni dlžníkov.
V čom tieto podvody spočívajú, ktoré sa pri dobrovoľných dražbách, bohužiaľ, už roky dejú?
Prvý typ podvodu spočíva v tom, že veriteľ, najmä spoločnosti poskytujúce spotrebiteľské úvery, nebankovky, ale niekedy aj spoločenstvá vlastníkov bytov podvodne navýšia svoju pohľadávku, ktorú chcú speňažiť prostredníctvom dobrovoľnej dražby. Ukážme si to na príklade. Predstavme si, že občan dĺži napríklad 2-tisíc eur, ale do dobrovoľnej dražby ide pohľadávka vo výške 4-tisíc eur. Občan je prekvapený. Zisťuje, čo sa stalo, a zistí, že napríklad nebanková spoločnosť mu tam dorubila ešte nejaké poplatky, trovy, ďalšie veci, o ktorých nemá žiadnu predstavu, vo výške ďalších 2-tisíc eur. Dobromyseľný občan príde za dražobnou spoločnosťou, za veriteľom a oznámi, že veď on predsa nechce prísť o ten svoj byt, o strechu nad hlavou a chce uhradiť pohľadávku, akurát spochybňuje tých ďalších 2-tisíc eur, ktoré sú tam navyše. Dražobná spoločnosť, veriteľ sa zatvária chápavo, povedia, že, samozrejme, pokiaľ došlo k chybe, tak to napravia, preskúmajú pohľadávku, občan sa nemusí ničoho báť, najmä ak je ochotný pohľadávku zaplatiť. Občan si dokonca zoženie tých potrebných 2-tisíc eur, aby neprišiel o strechu nad hlavou, ale dražobná spoločnosť v skutočnosti spolu s veriteľom iba naťahujú čas a v deň dražby mu oznámia, že, bohužiaľ, preverili to a pohľadávka je vyčíslená správne, je to tá nadhodnotená, má zaplatiť 4-tisíc eur. Lenže občan má iba tých 2-tisíc. Tých prvých 2-tisíc, ktoré považuje za oprávnené. Výsledkom je, že jeho byt alebo dom je predaný častokrát za oveľa nižšiu cenu, než je trhová, občan príde o svoju strechu nad hlavou a navyše ešte za sumu, ktorá je iba drobnými v porovnaní s tou trhovou hodnotou jeho jediného majetku, čiže jeho bytu alebo domu.
Druhý spôsob podvodu spočíva v tom, že pohľadávka, ktorú chce veriteľ speňažiť v dobrovoľnej dražbe, je už dávno roky premlčaná. Keď občan môže prísť o svoj byt, tak, samozrejme, beží za právnikom. Reakcia právnika je, ale to sa nemusíš báť, tá pohľadávka je premlčaná. Občan argumentuje veriteľovi, argumentuje dražobnej spoločnosti, že, ale viete, tá pohľadávka už je premlčaná, a oni mu povedia, aha, dobre, preveríme to, jasné. Ale iba kradnú čas. Pretože vedia, že v dobrovoľnej dražbe môžu speňažiť aj premlčanú pohľadávku.
Dámy a páni, vedeli ste o tom? Vedeli ste o tom, že aj pohľadávka, ktorá je dávno premlčaná, môže byť speňažená na dobrovoľnej dražbe a vy môžte napriek tomu, že je pohľadávka premlčaná, prísť o svoj dom alebo byt? Ja vás ubezpečujem, že tí zainteresovaní, oni o tom veľmi, veľmi dobre vedia a počítajú s nevedomosťou občanov a takýmto spôsobom ich pripravia o to posledné, čo ešte majú.
Vážení občania Slovenskej republiky, podvody pri dobrovoľných dražbách sa dejú už roky, roky o nich štandardní politici vedia, roky sa o to nestarajú a roky nechránia občanov, ktorí podvodne prichádzajú o svoje byty alebo domy. Keď som sa o týchto problémoch dozvedel, tak sme spolu s našimi kolegami z poslaneckého klubu SME RODINA predložili tento návrh zákona, ktorý takýmto podvodom zabráni.
Ako chceme zabrániť týmto podvodom? Tento zákon veriteľovi a dražobnej spoločnosti prikazuje, že nesmú predať dlžníkov byt alebo dom bez toho, aby súd preskúmal, či tá pohľadávka, ktorú veriteľ má, je vôbec splatná, či je správne vyčíslená, či je reálna a či náhodou nie je premlčaná. Až potom môže prebehnúť dobrovoľná dražba. Lebo dnes je to tak, že dobrovoľná dražba je vypísaná a občan sa musí na súde domáhať rýchlo častokrát právne neznalý ochrany, aby súd predbežným opatrením takúto dobrovoľnú dražbu zakázal. My chceme, aby to bolo naopak. Aby súd musel preskúmať pohľadávku ešte predtým, než dobrovoľná dražba vôbec prebehne. Alebo ak uznáva túto pohľadávku dlžník, aby mohol notárskou zápisnicou sa dohodnúť s veriteľom, že, v poriadku, súhlasí s tým, aby bola takto speňažená.
Vážení občania Slovenskej republiky, keďže tu ide o veľmi rafinovaný a závažný typ podvodov, samozrejme, že som oslovil aj vládnych poslancov, aby sme spoločne týmto podvodom zabránili, a som vďačný, že medzi vládnymi poslancami sa našli takí, ktorí sa naozaj úprimne týmto problémom chceli zaoberať, lebo nevedeli, že k takýmto podvodom kvôli zlej zákonnej ochrane občanov dochádza. Ale vznikol tu problém. Vládni poslanci nemôžu hlasovať za návrh zákona, ktorý predloží poslanec, bez súhlasu svojho príslušného ministra, v tomto prípade liberálnodemokratickej ministerky spravodlivosti Žitňanskej. A viete, aké stanovisko k tomuto návrhu zákona dala liberálnodemokratická ministerka spravodlivosti Žitňanská? Nepodporiť.
Pýtal som sa - prečo? A to, čo som sa dozvedel, nad tým som len žasol. Vážení občania, liberálnodemokratická ministerka spravodlivosti Žitňanská, ktorá by mala brániť spravodlivosť a bojovať proti krivdám, chrániť občanov, odôvodnila nepodporu tomuto zákonu takto: "Prijatie tohto zákona sa prejaví najmä v náraste súdnej agendy." Myslel som si, že sa mi to sníva. Tento zákon môže pomôcť občanom, ktorí prichádzajú podvodom o svoj byt alebo dom. Ale liberálnodemokratickú ministerku spravodlivosti Žitňanskú trápi, že budú mať súdy viacej roboty?! Ako to mám chápať? Nevadí, že občania prídu podvodom o byt alebo o dom, hlavne že sudcovia nebudú mať viacej roboty?!
Tak ja mám, pani liberálnodemokratická ministerka spravodlivosti Žitňanská, úplne inú predstavu o tom, ako bojovať proti krivdám a podvodom. Podľa mňa tu máme súdy nato, aby chránili občanov. Podľa mňa tu máme súdy nato, aby chránili spravodlivosť. Pýtam sa, ako je možné, že v prípade exekúcií považujeme za úplne samozrejmé, že predtým, než exekútor začne konať, súd musí tú pohľadávku preskúmať?
A keď sa jedná o dobrovoľnú dražbu, kde častokrát ide o oveľa väčšiu sumu ako v exekúciách, pretože tam ide naozaj o ten posledný majetok nehnuteľný, o ten byt alebo dom, tak sa staráme o to, či súdy náhodou nemajú veľa roboty! Takto chránime občanov?! Mne sa do hlavy nezmestí, neviem ako vám, vážení občania.
Chcel by som sa vysporiadať ešte s ďalšou pripomienkou liberálnodemokratickej ministerky spravodlivosti Žitňanskej, ktorú by som chcel zacitovať. Ona tvrdí, že "prijatie tohto zákona sa prejaví v zvýšení úrokových mier na bývanie". Tak tomuto už absolútne nerozumiem. Liberálnodemokratická ministerka spravodlivosti Žitňanská úplne vážne tvrdí, že ak zabránime podvodom pri dobrovoľných dražbách, tak úbohé banky budú musieť zdvihnúť úrokové miery pri hypotékach, lebo ak tie podvody nebudú možné, asi budú mať viacej nákladov alebo starostí?! Toto nám úplne vážne tvrdí pani liberálnodemokratická ministerka spravodlivosti Žitňanská? To myslíte vážne?! O ľudí sa nestaráme, či ich podvádzajú, ale staráme sa, či náhodou banky nebudú mať nejaký problém?
Toto snáď nemusím komentovať, na toto si každý občan vie urobiť svoj vlastný názor.
Ale ešte jedna vec ma úplne šokovala v tomto. Zacitujem znovu zo stanoviska pani liberálnodemokratickej ministerky spravodlivosti Žitňanskej: "Návrh zákona nerieši koncepčný problém vzťahu medzi preventívnou a následnou súdnou ochranou záložného dlžníka." To som si musel prečítať ešte raz, či som dobre videl. Tak ešte raz: "Návrh zákona nerieši koncepčný problém vzťahu medzi preventívnou a následnou súdnou ochranou záložného dlžníka." Dobre som videl. Pani liberálnodemokratická ministerka spravodlivosti Žitňanská namiesto okamžitého stopnutia podvodov pri dobrovoľných dražbách rieši koncepčný problém! Ako niekde pri nejakej teoretickej diskusii na právnickej fakulte, kolegovia, ako by sme koncepčne poriešili tento problém, ako by sme to koncepčne poriešili? Kedy by mal byť ten občan chránený? Pred, preventívne pred podvodom alebo po podvode až následne, ako by sme to poriešili, kolegovia, tento koncepčný?
Tak ja vám poviem svoju koncepciu, pani liberálnodemokratická ministerka spravodlivosti Žitňanská. Ja si predstavujem tento štát tak, že budeme občana pred podvodmi chrániť. Aj pred podvodom pri dobrovoľnej, aj po podvode, že ho budeme chrániť stále!! Že si nebudeme vyberať, čo je tak koncepčne lepšie! Snáď najlepšie, ak občan nebude podvedený!! Tak si ja predstavujem koncepciu, ako by mal fungovať tento štát.
Dámy a páni, mňa vôbec nezaujíma, či ak zabránime podvodom, ktoré sa páchajú na občanoch, či budú mať nebankovky, banky, spoločenstvá vlastníkov, sudcovia, právnici o trochu viacej práce. Mňa to vôbec nezaujíma, či budú mať viacej práce! Pretože naša úloha je chrániť občanov, a keď vieme, že sú podvádzaní a tie podvody sa deju, tak im máme zabrániť, okamžite, ako o nich vieme. Dámy a páni, a tí zainteresovaní o tomto probléme vedia roky rokúce! Staral sa niekto doteraz o tých občanov? Každý sa na to vykašľal.
Vážení občania Slovenskej republiky, často nám mnohí vyčítajú, že nie sme štandardnou politickou stranou. Ale ja vám tu chcem zodpovedne sľúbiť, že my nikdy nebudeme štandardnou politickou stranou, ja som hrdý na to, že sme neštandardnou politickou stranou, že sme vysoko neštandardným politickým hnutím. Zapamätajte si v súvislosti s nami iba tri veci:
Po prvé. Keď niečo sľúbime, tak to aj dodržíme, a keď sme sľúbili, že sa budeme zastávať zadlžených občanov pred podvodmi pri exekúciách a teraz pri dobrovoľných dražbách, tak to aj budeme robiť, až dokiaľ ten problém nevyriešime.
Po druhé. My nie sme s nikým v pozadí dohodnutí, dajme tomu s nejakou loby, ktorej tento stav vyhovuje. Nemáme čo skrývať, a preto nemusíme klamať, vymýšľať si stanoviská o koncepčnom probléme pri zastavení podvodu s dobrovoľnými dražbami, nemáme čo skrývať, a preto vám, vážení občania, nemusíme klamať. A to hovoríme, vám to jasne, že tento problém sa dá vyriešiť a rýchlo a hneď, tu netreba koncepčne rozmýšľať and koncepciami a systémovými riešeniami.
A po tretie. My SME RODINA, ktorá pomáha ľuďom. Reálnym ľudom, ktorí majú reálne problémy. Nato som sem prišiel, aby som pomáhal ľuďom, aby som bojoval proti krivdám, ktoré sa na ľuďoch dejú, a v tomto prípade proti podvodom pri dobrovoľných dražbách. A na tie vaše štandardné reči o koncepčnosti systémových riešeniach, ktoré len odďaľujú riešenia problémov ľudí, na to som si nezvykol, zvyknúť si nechcem a ani si nikdy nezvyknem.
Dámy a páni, ja vás nežiadam o podporu pre tento zákon, to tí ľudia, ktorí sú podvádzaní, vás žiadajú, oni vás žiadajú o podporu, aby sa tento problém konečne vyriešil. A vy si môžete vybrať. Koho budete počúvať? Banky, nebankové spoločnosti, dražobné spoločnosti alebo budete počúvať liberálnodemokratickú ministerku spravodlivosti Žitňanskú, ktorú trápi, že by sudcovia nebodaj mali chrániť občanov aj pred podvodom pri dobrovoľnej dražbe, nie až potom po podvode. Alebo budete počúvať ľudí, ktorí tými podvodmi prichádzajú o svoje domy a byty, o svoj jediný majetok, o svoju strechu nad hlavou. Ako sa rozhodnete, je na vás, dámy a páni, a myslím, vážení občania, že potom je na vás, aby ste zhodnotili, kto sa stará o vaše záujmy, komu záleží na tom, aby sa tu nediali takéto krivdy, a komu je to jedno.
Ďakujem za pozornosť.