Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.9.2019 o 15:21 hod.

Mgr.

Natália Milanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.9.2019 15:21 - 15:23 hod.

Natália Milanová Zobrazit prepis
Ďakujem vám veľmi pekne. Ja som aj chvíľu rozmýšľala, či sa zapojím do tejto diskusie, lebo my sme o nej diskutovali a doma, doma, ja teda s pánom manželom a boli sme na dvoch stranách brehu rieky, lebo on hovorí, že kľudne, dovoľme toto, nevidím v tom žiadny problém, pokiaľ teda komunikujú v jazyku národnostnej menšiny, veď my tomu ostatní nemusíme rozumieť, veď dáme si to do Googlu a vybavená vec. Naproti tomu ja som toho názoru, považujem sa za zvedavého človeka, zvedavého Slováka a mne tam, priznám sa, ten slovenský nápis, hoci aj menším písmom, chýba. Viem, že vo volebnej kampani počas prezidentských volieb pán kandidát vtedy Procházka mal také bilbordy, že boli iba v maďarčine, vtedy sa o tom chvíľočku hovorilo, potom to ustalo.
V každom prípade pri tomto vašom návrhu zákona ja osobne sa zdržím práve preto, že vy ste argumentovali tým, že volebná účasť sa znižuje, lebo tá komunita si naozaj komunikuje v tom svojom jazyku, ale napríklad možno sú ľudia, ktorí by nemali problém voliť aj... (reakcia navrhovateľa) Ja viem, viem, samozrejme, ale napríklad mne by pomohlo, keby som išla už okolo a predsa aj po slovensky by tam ten nápis bol, hoci aj menšími písmenami, skutočne.
Ďakujem, len toľko som chcela.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.9.2019 15:14 - 15:15 hod.

Natália Milanová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola určená predsedom výboru za spravodajkyňu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Ďakujem, vážený pán predsedajúci, skončila som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 11:50 - 11:52 hod.

Natália Milanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som v súvislosti s týmto návrhom súhlasila s Ondrom Dostálom takmer vo všetkých bodoch, ale chcem podotknúť, že napríklad pre mňa siahanie na akýkoľvek občiansky aktivizmus nie je správne. Ja občiansky aktivizmus považujem za veľmi cenný, pretože koľkokrát supluje verejnoprospešné, alebo teda sociálne, spoločenské agendy, ktoré jednoducho chýbajú. A keď sa ľudia združujú a konajú v prospech svojho okolia, tak ja to iba vítam, a ak potom chcú sa aj politicky angažovať, tak taktiež mi to nevadí. Ale naozaj je tu otázka, že či je vhodné, aby či už formálne občianske združenie, alebo teda neformálne združenia uvádzali tieto svoje názvy v kolónke zamestnanie, na tom sa asi všetci zhodneme, a keď sme rozmýšľali, že akým spôsobom naozaj by bol najvhodnejší systém vytvoriť pre všetkých zúčastnených, ktorí aj momentálne fungujú v rámci občianskych združení, potom sa tu naozaj naskytá otázka vytvoriť priestor pre akési lokálne, nazvem to lokálne strany, ktoré boli riadne registrované, a ľudia by sa tam mohli riadne združovať a takto by sme mohli fungovať, si myslím, a pre všeobecnú spokojnosť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2019 21:20 - 21:20 hod.

Natália Milanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, no ja som si chvíľu aj myslela, že budem mať trému, ale keď tak pozerám do tej sály, tak už veľmi nie je ani pred kým. Ale dovoľte mi teda povedať to, čo mám na srdci, a nehanbím sa povedať, že mám to aj na papieri.
Chvíľu pred tým, ako sa stal Peter Pellegrini premiérom, ja som sa stala matkou. A dalo by sa povedať, že v životoch nás oboch došlo k jednej obrovskej zmene. Keď sa žena stane matkou, jej svet má odrazu úplne iný rozmer. Nový stredobod pozornosti, ktorý treba chrániť ako najprísnejšie strážený poklad. Keď sa človek stane premiérom, jeho svet tiež naberá iný rozmer a v centre všetkých jeho snáh by malo stáť blaho krajiny a ľudí, ktorí v nej žijú. Presne tak, ako rodič sa snaží o to najlepšie pre svoje dieťa.
Tak ako matka bdie nad tým, či jej dieťa na ihrisku inému neubližuje, alebo neberie mu hračky, tak premiér musí bdieť nad tým, aby sa nediali neprávosti, a keď sa dejú, je nutné proti nim rázne zakročiť.
Čo vám poviem, pán premiér? Nie ste dobrou matkou vlasti, teda vo vašom prípade otcom, lebo každá matka či otec je hrdý na to, ak jeho krajina prosperuje. Vy môžete byť hrdý akurát na to, že na našom štáte prosperujú rôzne typy príživníkov od najvplyvnejších oligarchov počnúc po lokálnych hochštaplerov, čo strpčujú život obyčajným ľuďom, končiac.
Keby som mala použiť metaforu, to sú presne tí, čo na ihrisku poberú všetky hračky a ešte aj trestnú za ucho tým, ktorým tie hračky skutočne patria.
Samozrejme, ono sa to deje roky a nedá sa s tým skoncovať zo dňa na deň. Ale okrem učesaných slov, ktoré sú občas aj dôrazné, sme od vás doteraz nezachytili nijaký rozhodný čin. Mali ste možnosť jasne zasiahnuť v prípade Jankovskej, no neurobili ste tak. Nie je slabosťou odvolať škodlivého nominanta, je to prejavom zodpovednosti voči krajine, voči ľuďom, ktorým slúžite ako predseda vlády, ľudom, ktorí veria, že keď vám dajú hlas, budete pracovať pre ich dobro.
No ako som spomínala, rodič by mal ísť vzorom, mal by byť príkladom. Tak aj politik, a tobôž premiér. No váhať len preto, aby ste nevyzerali pred zlodejskými kumpánmi a hochštaplermi slabo, nie je prejavom premiéra. Tak sa správajú v mafii, tam sa slabosť neodpúšťa.
Ako premiér ste až na dvoch ministrov prakticky prebrali vládu Roberta Fica a s nimi aj štátnych tajomníkov vrátane Moniky Jankovskej. Ako dlhoročný funkcionár SMER-u ste museli vedieť, čo je zač. Aj ministerka Žitňanská na to upozorňovala a odmietala ju zvoliť do Súdnej rady, skrátka, len cez jej mŕtvolu. Tak to asi nebolo len tak. Nechať Jankovskú na poste štátnej tajomníčky považujem za maximálne nezodpovedné.
A spomeniem teraz slová pána podpredsedu vlády, ktorý v rámci svojho prejavu spomenul ako veľký úspech tejto vlády, že konečne sa začína rekonštruovať hrad Krásna Hôrka. Priatelia, pripomeňme si, že tento hrad vyhorel pred siedmimi rokmi. Tak aký úspech? Keď tu hovoríme o váhaní nášho pána premiéra, aj on váha, trestuhodne váha, mohol odviesť kusisko užitočnej, potrebnej a roky očakávanej práce na rusoveckom (pozn. red.: správne "rusovskom") kaštieli. Chápem, aj to beh na dlhé trate. V úrade je pán premiér pomerne krátko, nedá sa stihnúť všetko, ale v odpovedi na moju interpeláciu ste mi napísali, že Úrad vlády vynakladá maximálne úsilie na jeho úspešnú realizáciu. No, veľa vody pretieklo Dunajom, v časti kaštieľa sa urobil archeologický prieskum a tým to zhaslo.
Rovnako ako svetielko nádeje, že vy nebodaj budete iný. No nebudete, lebo nemôžete byť. Devätnásť rokov ste boli súčasťou systému, ktorý na bežných ľudí kašle, no vyvoleným rozdáva milióny, kde morálka, spravodlivosť, česť sú pojmy zo Slovníka cudzích slov. Kde bezmocnosť vedie ľudí k extrémizmu a ničí všetky smietky nádeje z novembra ´89.
Britský štátnik George Köning povedal, že " nerozhodnosť a otáľanie je príčinou neúspechu". Ak by bol svedkom toho, čo sa udialo v súvislosti s Monikou Jankovskou a vaším váhaním, zrejme by vám prorokoval minimálne neúspech vo voľbách. Nuž, pravdivosť výroku overia až voľby samotné. Dovtedy ešte máte šancu otáľať viackrát a riziko neúspechu zvýšiť. V tom vám budem veľmi úprimne držať palce.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2019 16:51 - 16:52 hod.

Natália Milanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Spomínali ste vo svojom prejave aj tých poslancov, ktorí podpísali zvolanie mimoriadnej schôdze. Ja teda budem reagovať ako časť toho Matovičovho zvyšku, čo pri ňom stále stojí, pretože pre mňa je vernosť vcelku kľúčová záležitosť ako v manželstve, tak aj v politike a tú mimoriadnu schôdzu som podpísala rada. Tak ako som rada chodievala v roku 2016 na protesty pre Bonaparte, neľutujem to, lebo Bašternák je v base. A neľutujem ani to, že som bola pred ministerstvom spravodlivosti. Okrem toho, že sa tam môj syn vtedy veľmi dobre vykakal, čo je pre dieťa veľmi dôležité, Jankovská odstúpila. Pre mňa je, skrátka, spravodlivosť dôležitá, aj sloboda, aj pravda. Je pre mňa dôležité urobiť všetko pre to, aby sa ľuďom a hlavne našim deťom žilo v tejto krajine... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2019 11:49 - 11:50 hod.

Natália Milanová Zobrazit prepis
Pán kolega, spomenuli ste, že sa odohrali viaceré diskusie na túto tému po tom, čo novela tlačového zákona bola predložená do pléna kolegami Jarjabkom a Čížom. Pravda je taká, že diskusie na túto tému sa viedli už počas leta 2018 aj na Rade vlády a viedli ju teda organizácie, ktoré k tomu majú čo povedať. Ale rozprávali sa napríklad o tom, že dodnes nemáme zadefinovaný legislatívne pojem novinár napriek tomu, že slovo novinár počujem niekoľkokrát v každom prejave. Dodnes nie je zadefinovaný. Dodnes nemáme nejakým spôsobom ošetrenú ochranu zdroja a ochranu novinára.
Takže toto sú záležitosti, ktoré boli predmetom diskusií na ministerstve kultúry, aj teda na Rade vlády, avšak sme svedkami toho, že nepretavili sa do novely zákona, ktorú momentálne prejednávame. Preto ja to teda poviem z toho miesta, my tento návrh nepodporíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

12.9.2019 18:36 - 18:44 hod.

Natália Milanová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, ešte by som chcela reagovať na pána Farkašovského. Ten poslanec sa volá Baránik, keď už sme pri tej novinárskej objektivite, tak mi to tak, že dám to teda na pravú mieru.
No ja sa priznám, že takýto zmätok okolo jedného zákona som v Národnej rade za svoju existenciu nezažila a pripomenulo mi to taký rituálny tanec. Lebo najprv bola obrovská potreba teraz chrániť verejných funkcionárov a politikov, a teda dať im aj možnosť odpovedať na pravdivé informácie. Potom odrazu tá potreba ako keby sa niekam stratila, takže ten rituálny tanec tak trošku ustal. Potom znova sa to vystupňovalo a vždy sa to tak zdvihlo, posunulo, predložilo, stiahlo, a teda neviem, možno som nebola jediná, ktorá predpokladala, že tento zákon už asi na stole ani mať nebudeme, aj v súvislosti tej, že pán druhý predkladateľ, pán poslanec Číž už papká stehienka teraz v Bruseli. Tak hovorím si, že už asi teda na tepe dňa nebude. A čuduj sa svete, ono to prišlo, ono to prišlo.
Ja sa priznám, že aj som ostala vcelku prekvapená, lebo po tých diskusiách, ktoré prebehli naozaj na nezávislých fórach a výsledky z môjho pohľadu teda boli také, že takýto zákon, ako bol predložený, Slovensko nepotrebuje. Zhodli sme sa, že momentálne bude skôr potrebná komplexná mediálna reforma alebo teda reforma mediálneho prostredia, ktorá sa bude zaoberať aj otázkami týkajúcimi sa ochrany novinárov, zadefinovania pojmu novinár, resp. už potom komplexného zadefinovania aj internetového priestoru. Toto sa však nestalo a ten zákon ide v podstate svojím životom, tak ako bol v prvom pláne predložený.
Stále v ňom je teda ešte ukotvené, že politici by mali mať právo reagovať aj na pravdivé informácie. Ono je to také zvláštne. Ja sa pýtam, prečo, prečo by mali. Boja sa slobody slova, slobody prejavu? Boja sa pravdy, keď ešte aj na ňu majú potrebu nejakým spôsobom reagovať? Teraz, keď vychádzajú hlavne na povrch šokujúce informácie o prepojení politikov, mafie, justície, tak teraz ideme umlčať novinárov nejakým, ja to nazvem kľudne náhubkovým zákonom? Lebo tak ako je momentálne predložený, za nič iné to považovať nemôžem.
Zopakujem to, čo som zopakovala už aj v prvom kole rozpravy, a to síce dôvody, teda v prvom čítaní, dôvody, pre ktoré my, a nie sme teda v klube OĽANO sami, hovorím teraz aj za viaceré kluby opozície, nebudeme tento návrh zákona podporovať. V prvom rade sme presvedčení o tom, že politici dnes majú dostatok priestoru na sebaprezentáciu, a myslím si, že celkom dobre o tom vie aj váš pán predseda, ktorý využíva internet, našťastie, niekedy aj dosť nešťastne.
Ten internet je priestor, ktorý je dodnes nekontrolovaný. A nemyslím si ani, že, že hoci všetci sa zhodneme na tom, že regulácia jeho potrebná je a bude, chystá sa. Žiadny návrh okrem teda toho z dielne Ľudovej strany Naše Slovensko tu nemáme a ten ja nepovažujem za relevantný. Takže ambícia tohto priestoru na reguláciu nie je. Ale ide sa regulovať priestor, ktorý podlieha akýmsi redakčným schémam. To znamená, nemôže redaktor prísť a povedať si, že ja idem napísať jedno, druhé, tretie bez akejkoľvek kontroly, bez akejkoľvek faktografie, len tak si, sa skrátka si zmyslieť, tam funguje nejaká hierarchia, niekto má posledné slovo, ktoré povie, vyjde to, nevyjde to. V tých elektronických médiách, v internetových médiách, kto to povie, kto to bude kontrolovať? Je to priestor, kde sa šíria klamstvá, nepravdy, vedrá špiny, je to tam platené, ide si to svojím životom a nikoho to absolútne nezaujíma.
Dneska sme tu mali rozpravu k zákonu, ktorý sa týkal očkovania. A toto, poviem takú paralelu naozaj, lebo veľa mamičiek, veľa ľudí čerpá informácie práve o očkovaní z internetu. Pre mamičky je veľmi známy Modrý koník, tam sa dá dočítať inak všeličo, nebudem to ďalej odporúčať, ale skrátka je to priestor na šírenie klamlivých a, pozor, nebezpečných informácií. Kdežto v tom tlačenom periodiku si naozaj musia dať pozor na to, čo tam napíšu, aj keď tam tiež sa, samozrejme, im nepodarí vždy napísať pravdu, ale tie informácie napríklad o tom, že prebehol prieskum v Dánsku na vzorke 650-tisíc detí, ktorý potvrdil, že očkovanie a vznik autizmu spolu vôbec nesúvisia, tak o tom sa na internete napríklad nedočítate. A je to teda štúdia, ktorú nám predstavila pani ministerka, ktorá v týchto záležitostiach, týkajúcich sa očkovania, je naozaj človek veľmi kovaný.
Ďalej by som nadviazala na to, že, nadviažem na priestor, politici častokrát nevyužívajú ani ten priestor, ktorý majú k dispozícii. Koľkokrát sme sa stretli s tým, že prišiel za nami novinár a my sme možno povedali, že vtedy nemáme čas, riešime niečo iné alebo sme napríklad vôbec neodpovedali. Ale my by sme mali odpovedať. Lebo ľudia chcú vedieť, za čo nás platia. A my keď odpoveď neposkytneme, tak ideme sami proti sebe. To znamená, my nevyužívame ani tie možnosti, ktoré máme koľkokrát. A nepovieme svoju odpoveď tak, ako chceme, aby bola uverejnená, nuž, tak potom si myslím, že si ubližujeme sami sebe.
Čo by som ešte dodala? Čo predpokladám, mnohé veci sa nám budú duplikovať a odznejú v rozpravách mojich kolegov. Chcem povedať, že stále trváme na tom, že tento zákon je pre nás neprijateľný, neakceptovateľný a keby som to chcela tak trošku nadniesť, tak poviem, že ak by po jeho schválení v tomto šate nadišla situácia, že noviny by boli zahltené všetkými tými politickými záležitosťami ako odpoveďami politikov, tak možno by si ich ľudia prestali kupovať, možno tí voliči, ktorí dnes kupujú tlačené noviny, by ich prestali čítať, nemali by informácie, a tie strany, ktoré majú možno takých voličov, ktorí na ten print sú zvyknutí, by prišli o svojich voličov. Tak by som v závere vlastne skonštatovala, že nič lepšie by sa tejto krajine nemohlo stať.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2019 15:23 - 15:24 hod.

Natália Milanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, kolegyňa, za príspevok, súhlasím s ním vo všetkých rovinách. Taktiež som zástancom očkovania a nemyslím si, že ak cieľom tohto zákona má byť motivovať alebo akýmsi spôsobom prinútiť rodičov deti dať zaočkovať, tak je to správna cesta. Poukázala si zároveň na faktické problémy, ktoré tento zákon nerieši, a to je potom povinná predškolská dochádzka v piatom ročníku, kedy sa naozaj tie deti očkované či neočkované premiešajú spolu dohromady a ten význam sa akoby niekam stráca.
Potom ešte jedna pripomienka, ale tú asi povie pán náš kolega Marek Krajčí, takže toto by stačilo. Ďakujem veľmi pekne za tvoj príspevok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.9.2019 16:42 - 16:52 hod.

Natália Milanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja sa priznám, že som bola trošku prekvapená, keď sa to hlasovanie a samotná rozprava presunula z pôvodného termínu až na nejaký nasledujúci, ktorý nebol známy. V rozprave som vystúpila v prvom čítaní a poukázala som na všetky možné otázniky, ktoré s touto problematikou súvisia, ale pred druhým čítaním som si dala tú námahu a oslovila som čo najväčšie množstvo ľudí, ktorí v tomto priestore, v tejto oblasti pracujú, dennodenne sú s ňou v kontakte a vedia, čo je pre ňu dobré a čo je pre ňu zlé.
Určite potvrdzujem, že je namieste opatrnosť, je na mieste opatrnosť, pretože, a povedala som to už niekoľkokrát, ja som za fondy rada, ale nefungujú dokonale a majú miesta, ktoré poskytujú priestor na to, aby tie peniaze nejakým spôsobom unikali tam, kde by unikať nemali.
Avšak čo sa týka priamo filmového priemyslu, myslím si, že si zaslúži vstať z popola už len preto, že to, aký bol predtým, bol veľmi kvalitný a tí ľudia, ktorí tvorili všetko to, čo vzniklo pred rokom aj ’89, sú ešte k dispozícii, sú medzi nami a bola by škoda nevyužiť ich potenciál aj v zahraničných produkciách. Pripomeňme si, že posledná zahraničná produkcia tu bola v roku 2005, bola to Posledná légia, a len, len by som tak chcela zhrnúť, že tu sa nebavíme len o tom, že dostanú tie peniaze ľudia, ktorí pracujú priamo v tom filmovom priemysle, ale keď príde veľká filmová produkcia natáčať k nám film, dostanú peniaze hotelieri, že dostanú peniaze šoféri, že dostanú finančné prostriedky aj naši členovia štábu, to znamená, nemôžme povedať len o tom, že by to išlo do vrecka jednej osobe a tá to teda naplno zneužije.
Ja osobne by som bola naozaj veľmi rada, keby tie projekty aj zahraničné k nám prichádzali. A je pravda, že v okolitých krajinách, hoci to kolegyňa považuje za argument, ale tie podmienky sú nastavené naozaj tak, aby tí zahraniční producenti do tých krajín chodili a tie peniaze tam nechávali. My sme v tomto spiatočnícki, poviem to tak. My sme tie podmienky nenastavili dosiaľ dobre, nemáme filmové štúdiá, nemáme daňové úľavy, máme málo priestoru na to, aby nám prichádzali súkromné peniaze do filmového priemyslu. Ale ak je nejaká možnosť, aby sa naštartoval, hoci taktiež nepovažujem riešenie za systémové, tak tých 35 % na vratkách vie byť motivačné. Zahraničné produkcie si všímajú tento ukazovateľ ako jeden z prvých. A netvrdím, že to ich konečné rozhodnutie stojí a padá iba na ňom, ale zohráva významnú úlohu. My sa môžme pochváliť naozaj krásnymi exteriérmi, nádhernými, okolité krajiny nám môžu závidieť, ale nemáme štúdiá, aké ich majú napr. v Maďarsku. Ale to, že trošku pootvoríme dvere západným investorom, môže znamenať, že o pár rokov tu budeme mať aj tie štúdiá. A môžte si myslieť, že som prehnaný optimista a idealista, ja sa priznávam, ja som, ale zase nie som naivná a vravím si, že pokiaľ neurobíme vôbec nič a budeme sa tváriť, že všetko je zlé, tak sa skrátka nikam nedostaneme.
Ale, samozrejme, akceptujem, akceptujem a znova opakujem, treba byť v každom prípade opatrní, lebo vieme, že mechanizmy nefungujú úplne hladko a dokonale, tak ako by sme chceli a predstavovali si, v každom prípade ja tento návrh zákona podporím.
Ďakujem veľmi pekne.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Ďakujem. Na vystúpenie pani poslankyne faktická.
Pani poslankyňa Kaščáková.

Kaščáková, Renáta, poslankyňa NR SR
Krátko, lebo už sa blíži čas hlasovania. Je tu ruch.
Áno, Natália, hovoríš o tých synergických efektoch, že filmovačka, to nie je len samotná filmová produkcia, ale aj hotely, catering, reštaurácia a tak ďalej. Áno, ja som hovorila o cene jedného nakrúcacieho dňa, ktorý zahŕňa toto všetko. To znamená, že pri tom všetkom servise by ten jeden nakrúcací deň nemal stáť viac ako, a to sme, naozaj buďme obrovsky veľkorysí, viac ako 100-tisíc eur, aj to už musí byť naozaj veľká produkcia. Takže ja som v tom myslela aj toto.
Samozrejme, že ak by to všetko ideálne fungovalo a tie peniaze by tu naozaj reálne preinvestované boli, tak by to práve že bolo cítiť nárastom výkonov práve týchto aj, aj sprievodných sektorov, ktoré sú naviazané na filmový priemysel.
A druhá vec. Tvoj optimizmus, že týmto krokom naštartujeme nejaký filmový priemysel, je fajn, ale tí producenti, a je to, je to realita, jednoducho na Slovensko neprídu iba kvôli tomu, že tu máme pekné exteriéry, pretože práve to, že nám tu chýbajú ateliéry, chýbajú nám tu štúdiá, chýba nám tu servis, ľudia, proste kompletné zázemie, tak jednoducho sem neprídu si rozložiť ten svoj base camp. Rozložia si ho v nejakej krajine, kde celý tento servis majú. A na Slovensku si prídu akurát tak vytiahnuť tú vratku prostredníctvom slovenských koprodukčných firiem, nejakých partnerov, ktorí v tom dokážu chodiť a ktorí tie podmienky majú nastavené tak, že ich vôbec nikto neskontroluje.
A práve preto tento stimul nie je naozajstným stimulom. Ničomu nepomôže, akurát nejakým spôsobom vytuneluje prostriedky, ktoré by inak mohli poslúžiť viacerým iným filmárom, ktorí by možno mohli natočiť nejaké naozaj slovenské a kvalitné projekty. Takže ochudobňuje v podstate aj nás divákov o možno nejaké iné kvalitné projekty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.6.2019 16:18 - 16:18 hod.

Natália Milanová
Chcela by som len zmeniť hlasovanie č. 241, bola som za, chcela som byť proti.
Skryt prepis