Dobrý deň, kolegyne, kolegovia, pán predsedajúci, pred dvomi rokmi som bola zvolená za stranu SIEŤ a odmietla som sa pridať k vláde, ktorú povedie SMER. Dôvod bol jednoduchý, kto čítal noviny, tušil, čo je SMER zač.
Už vtedy som poznala množstvo ľudí, ktorí po celom Slovensku čelili šikane, keď vládnej strane nevyhoveli. Poznám univerzitného učiteľa, ktorý bol prepustený, lebo sa angažoval v opozičnej strane, alebo riaditeľku centra voľného času, ktorá bola šikanovaná neustálymi kontrolami smeráckym primátorom. Denne sme čítali v novinách, ako SMER rozťahuje chápadlá po krajine a kryje svoje korupčné kauzy. Voličom sme vtedy v kampani sľúbili, že SMER ideme vymeniť a nieže sa súčasťou takejto vlády staneme.
Zo strany SIEŤ, ktorá sa so SMER-om tesne po voľbách začala bratať, som preto hneď po voľbách aj s kolegami Beblavým, Macháčkovou a Zimenovou odišla. Bolo to férové voči voličom, ale aj v súlade s mojím svedomím, pretože som nechcela podporiť svojím mandátom systém, ktorý som v politike pozorovala. SIEŤ nakoniec nedokázala presadiť nielen personálne, ale ani programové zmeny. Získala ministerstvo dopravy, teda rezort, o ktorý nejavila pred voľbami žiaden eminentný záujem. Kaliňáka sa jej odstrániť nepodarilo a korupcia naďalej bujnela a nakoniec sa úplne rozložila.
Naši vtedajší kolegovia sa však ku nám štyrom nepridali a radšej podporili vládu. Niektorí si zrejme mysleli, že neexistuje alternatíva, že presadia prospešné veci pre občanov. My sme ich však pred dvomi rokmi varovali, že sa im niečo podobné presadiť podarí iba veľmi čiastočne, ale že zároveň podporia celý chorý systém, ktorý tu SMER udržiava, a že to za pár pozitívnych zmien nestojí.
Nanešťastie sme mali pravdu. Niekoľkým poslancom slúži ku cti, že keď bol pred mesiacom systém úplne obnažený, prestali ho podporovať. Vyslovujem uznanie Igorovi Janckulíkovi, Lucii Žitňanskej aj Marekovi Maďaričovi, aj Františkovi Šebejovi. Som presvedčená, že títo ľudia podporu koalície dlho zvažovali a ich rozhodnutie nebolo jednoduché. Je ľudsky veľmi náročné potom takéto rozhodnutie zmeniť. Zmeniť názor však nie je hanbou.
Dnes je však nová situácia. O dôveru náš žiada personálne rekonštruovaná vláda. Okrem výmeny tvárí však neponúka žiadnu inú zmenu, pretože programové vyhlásenie vlády zostáva rovnaké. Občania na námestiach a aj pán prezident správne požadovali vládu, ktorej by mohli veriť. Personálne zmeny, teda odchod Roberta Kaliňáka a Roberta Fica, boli nevyhnutné minimum, aby sme o tom mohli uvažovať. Pri pokusoch vymenovať novú vládu vznikali pochybnosti, či bude nová vláda autonómna, alebo ju budú z pozadia naďalej riadiť rovnakí ľudia. Dnes vláda neurobila dosť pre to, aby tieto obavy rozptýlila. Rovnaký dokument ako pred dvoma rokmi je výsmechom ľuďom, ktorí požadovali zmenu. Zmena totiž nie je len o tom, kto bude sedieť na ministerskej stoličke, ale aj čo vo funkcii urobí.
Vražda dvoch mladých ľudí a odhalenia Jána Kuciaka nás prinútili pozrieť sa do očí tomu, ako blízko má Slovensko k mafiánskemu štátu. Robert Fico síce nevytvoril skorumpovaných sudcov ani oligarchov, ani prakticky nič z toho, čo nás sužuje. On ten systém, v úvodzovkách, len zastrešoval. Politici, úradníci, podnikatelia, sudcovia, prokurátori, policajti, novinári, z každej tejto skupiny bral vplyvných ľudí ochotných na všetko. Podmienkou bola lojalita k systému a niektorému z klanov. Ako odmenou dostávali postavenie, možnosť sa rozprávkovo obohatiť a papalášsku imunitu, a teda istotu, že najvyšším trestom môže byť maximálne odvolanie z funkcie.
Ficov systém Fica prežije, ak aktívne nepristúpime k jeho nahradeniu niečím iným, novým. Ľudia sú znechutení súčasným stavom našej krajiny, ale nevidia nikoho, kto by bol schopný tieto problémy naozaj riešiť. Na politiku preto zanevreli alebo sa obracajú čoraz viac na extrémistov, ktorí aspoň vedia ten ich hnev vyjadriť a takisto aj odpor k systému. V SMER-e a v koalícii sa snažia nahovoriť ľuďom, že na nich neexistuje alternatíva. My v našej vzniknutej strane SPOLU – občianska demokracia chceme ukázať, že sme odbornou, slušnou a proeurópskou alternatívou SMER-u. Naším cieľom je vybudovať širokú verejnú podporu pre skutočnú rekonštrukciu štátu a získať silu ju aj uskutočniť. S kolegami na odborných návrhoch už pracujeme a v blízkom čase ich aj predstavíme.
Očakávala by som od budúcej vlády, že spraví to isté, že si vezme viac času, že nám predloží v parlamente nové a poriadne programové vyhlásenie vlády. S niektorými nezaradenými kolegami sme preto požiadali, aby táto vláda dodatočne predložila programové vyhlásenie, ktoré bude reflektovať na udalosti posledného mesiaca. Táto vláda môže žiadať o dôveru formálne, možno aj väčšina poslancov zdvihne za takúto vládu ruku, ale bez poriadneho programového vyhlásenia nezíska dôveru voličov a rozklad vzťahu medzi občanmi a politikou bude pokračovať.
Veríme, že na Slovensku je priestor pre inú politiku, akú sledujeme dnes. Takú, ktorá len nerozdúchava vášne, ale ktorá hľadá východiská a skutočné riešenia tohto stavu. Ten, kto bude chcieť rozbiť Ficov korupčný ekosystém, obnoví dôveru a vybudovať fungujúci štát, bude čeliť veľkému protitlaku. Preto je nutné, aby sme boli dobre pripravení. Potrebujeme zásadný posun v nasledujúcich oblastiach: obmedzenie ekonomického podhubia oligarchie, zmena vzťahu občana a štátu a posilnenie občianskej spoločnosti, demokratizácia politického systému a odstránenie bariéry medzi občanmi a politikou a posilnenie riadiaceho, imunitného a kontrolného systému štátu.
Nová vláda pred nás nepredstúpila s programom zmien, ale len s novými tvárami. Pokračujúca vláda je teda pokračovaním systému s novým náterom. Systému, ktorý sa snaží nakonzervovať súčasný korupčný ekosystém, aby sa na ňom mohla ďalej priživovať. Je to systém, ktorý neuznáva pravdu, ohrozuje novinárov a našu bezpečnosť. Preto prosím, aby sa v sále našli ďalší poslanci, ktorí neurobia rovnakú chybu ako pred dvomi rokmi. Naša krajina potrebuje vládu s novým personálnym obsadením, ale aj takú, ktorá tento štát zrekonštruuje.
Vládu Petra Pellegriniho dnes nepodporím, lebo potrebné zmeny našich inštitúcií neplánuje. Dúfam, že sa nájde ešte niekoľko z vás poslancov bývalej vládnej koalície, ktorí urobíte to isté. Keďže však, ako sa zdá, smerujeme k opačnej realite, vládnutie tejto koalície bude pokračovať, rada by som z tohto miesta na záver oslovila konkrétnych ministrov a ministerky, s ktorými som komunikovala posledné dva roky na témy rodinnej politiky či podpory ženských tém.
Menovite, pán minister Richter, očakávam, že keď zostávate vo funkcii, budete sa zo všetkou vážnosťou zaoberať mladými rodinami a podporíte moje návrhy zavedenia otcovskej materskej hneď po narodení dieťaťa, plne preplácanej Sociálnou poisťovňou, do ktorého vás mimochodom už tlačí aj samotná Európska únia. A tiež návrh zavedenia flexibilného rodičovského príspevku či zdieľanej OČR-ky. Všetko sú to návrhy, ktoré by výrazne pomohli finančnej a celkovo životnej situácii mnohých rodín s malými deťmi na Slovensku. A aspoň čiastočne by ste si napravili reputáciu po nevydarenom jasličkovom zákone, ktorým ste napriek opravám zbytočne skomplikovali situáciu mnohým zariadeniam, ktoré sa starajú o našich najmenších.
Pani ministerka Matečná, od vás očakávam, že si konečne nájdete čas a pozriete sa na potravinový kódex, ktorý máte vo svojej pôsobnosti, konkrétne na časť o umelom dojčenskom mlieku, ktorého doplnenie by vysokou mierou pomohlo obmedziť reklamu a propagáciu umelých mliek televíziami, lekárňami a lekármi a prispelo by tak k zvýšeniu počtu dojčiacich žien na Slovensku. Kus práce tam už bolo urobenej, stačí si dať tú námahu prečítať si to a použiť to. Každý jeden novorodenec sa vám za to v budúcnosti poďakuje.
Pán nový minister spravodlivosti Gál, na ľudskoprávnom výbore ste sa minulý týždeň vyjadrili, že otázku ratifikácie Istanbulského dohovoru budete musieť ešte v tomto volebnom období otvoriť. Beriem vás za slovo. Očakávam, že ju nielen otvoríte, ale následne aj uzavriete s tým, že tento medzinárodný záväzok, ktorý veľmi účinne a komplexne rieši násilie páchané na ženách, aj finálne ratifikujete. Zároveň očakávam, že diskusie k tejto téme budú prebiehať výlučne v odbornej a nie ideologickej či konšpiračnej rovine. Nie je prípustné, aby medzinárodný ľudskoprávny dokument, ktorého spolutvorcami boli aj zástupcovia Slovenskej republiky, bol ovplyvňovaný a blokovaný niektorými zaujatými konzervatívnymi, extrémistickými či konšpiračnými skupinami.
No a na záver, nová pani ministerka zdravotníctva Kalavská, s vami som mala pomerne dobrú spoluprácu počas minulého roka, keď ste boli ako štátna tajomníčka ministrom Druckerom určená zaoberať sa témou stavu slovenského pôrodníctva. Téma dôstojných pôrodov a popôrodnej starostlivosti sa stala nakrátko prioritou ministerstva po zverejnení filmu Medzi nami, ktorý poukazoval na nedôstojné správanie lekárov a zdravotníckeho personálu k rodičkám počas tak intímneho a dôležitého okamihu, akým je pôrod. Keďže ministerstvo konečne uznalo, že situácia je natoľko vážna, že nám množstvo žien odchádza rodiť do susedných krajín, urobili ste pár krokov k zriadeniu pracovných skupín, ktoré by viedli k recertifikácii pôrodníc podľa Baby Friendly a Mother Friendly štandardov. Žiaľ, od novembra ste neboli schopní zorganizovať ani jedno takéto stretnutie a preškoľovanie pôrodníc už vraj prebieha. Nik však nevie, na základe akých postupov a s akými školiteľmi. Je veľká škoda, že stále nie ste schopní počúvať občiansku spoločnosť a najmä tie, ktorých sa to najviac dotýka, ženy. Očakávam preto, pani ministerka, že budete informovať verejnosť o chystaných krokoch ministerstva v tejto oblasti a aktívne zapojíte všetky strany, ktoré k tejto téme majú čo povedať, vrátane ženských organizácií. Môžete si byť istí, že pokiaľ budete na čele týchto rezortov, budem vás tlačiť k aktivite a výsledkom.
Ďakujem.