Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 18:31 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 11:40 - 11:42 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za pozornosť. Pán minister, ja som celý čas vás nepočul, ale to, čo som začul, tak reagujem na to. Viete, vy ste ma zaujali aj tými budovami policajtov, že v podstate fungujú v takých nedôstojných podmienkach, hej, ešte azbesty, ktoré sú rakovinotvorné a proste tie budovy sú nevhodné. Áno, je to vážna vec, ale nemyslím si, že zrovna teraz do tejto diskusie, že by to tu patrilo, ale treba sa tým zaoberať, takisto ako aj zdravotníctvo je vo veľmi zlom stave. A to nie je teraz, viete, za posledné roky a takisto aj polícia, ale to je, povedzme si takto, že to je tridsať rokov a viac. Lebo tie budovy sa postavili ešte za totality. Dnes azbest v stavebníctve sa používať nemôže.
Chcel som ale reagovať skôr tuná na to, a keď vás tu mám, pán minister, tak využijem túto situáciu a poprosil by som, keby ste odpovedali mi na otázku, prečo Vladimír Pčolinský, bývalý riaditeľ SIS-ky, stále nebol pozbavený mlčanlivosti? Podľa vás, pán minister, je to normálne, aby šéf SIS-ky skončil v base, v kolúznej väzbe, údajne je teraz kdesi v Leopoldove alebo ja neviem, možnože kdesi inde. Ale to, že naozaj sú tu veci v neporiadku, myslím, že aj ľudia sú z toho veľmi frustrovaní a vyrušení, lebo či už sa vám to páči, alebo nie, údajne ste aj na svojom statuse to hovorili, písali, že je nejaký zápas a boj medzi policajtmi. Ale v silových zložkách my to vnímame ako, ako zápas a ľudia sú z toho veľmi, veľmi vyrušení.
Skúste mi odpovedať na tú otázku, ak budete mať čas alebo v rozprave, prečo pán Pčolinský doposiaľ nebol pozbavený mlčanlivosti? Títo ľudia sú v nedôstojných podmienkach v basách.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 17:57 - 17:59 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja k tomu úvodu sa tak vrátim. Žiaľ, musím povedať, že poľnohospodári stále ešte dnes aktuálne sú kdesi úplne na chvoste. Je mi to ľúto, že tak závažný rezort, ako je ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, tak zaostáva. Nie náhodou má v tom názve ešte "a rozvoja vidieka". Slovensko je agrárnou krajinou a na perifériách miest v podstate tí ľudia, to sú jedinečné pracovné príležitosti pre mnohé rodiny. Skúste sa, vážení kolegovia, zamyslieť nad tým a máme tu aj pána premiéra v súčasnosti v pozícii ministra financií, Igor, zamysli sa nad tým! Vytvárajte rodinné farmy! Rodinné farmy, to sú tak jedinečné príležitosti. Keď rodina vytvorí, ja neviem, poviem, tri alebo päť pracovných miest, koľko je to pracovných miest na Slovensku? Veď naši ľudia chodia robiť sluhov a slúžky a poskokov do zahraničia stále, do západnej Európy. Veď konečne to zastavme!
Mám málo času a chcem sa ešte dostať ako k tým chráneným územiam a národným parkom. Teraz budete možno pohoršení, čo vám poviem. Naša slovenská krajina je tak malá, že pre celé územie Slovenskej republiky jeden jediný národný park stačí. Jeden jediný. A viete ktorý? Neni to vôbec TANAP ani PIENAP, ani Nízke Tatry, ale aby to bola Veľká Fatra. A nech hospodária tí ľudia. Ja si pamätám starých rodičov, hospodárili v lese. Ja toho roku nemal som veľa času, stále sme mali zasadnutie, vysadil som toho roku iba 450 stromčekov. Sadil som to pre koho? Pre budúcu generáciu, lebo tie stromčeky mali 40 cm a niektoré mali menej, 30 cm. A vlastníci sú tí, ktorí najlepšie sa postarajú o to životné prostredie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 10:46 - 10:48 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Áno, tá pandémia, to sme zachytili. Preto po prázdninách v podstate malo takú nábehovú krivku postupne, ale keď som pozorne počúval pána predsedu, hovoril také vyvrcholenie - január, február, marec, s čím sa stotožňujem, lebo naozaj toto sme mali veľký problém ako v týchto mesiacoch a naozaj to stúpalo aj to úmrtie, aj, aj tých infikovaných pacientov.
Ale, samozrejme, nedá mi, aby som nepoukázal aj na túto vec, lebo však súvisí aj so zdravím nášho obyvateľstva. Možno ste niektorí zachytili, ale v susednom Poľsku je pandémia rakoviny. U nás robil voľakto tú štatistiku? Ešte bývalý, predchádzajúci pán minister zdravotníctva Krajčí, ja som sa ho pýtal, že, pán minister, ako prebiehajú preventívne prehliadky, plánované operácie, všetky tieto veci? Nedostal som dodnes tú odpoveď. Ale tu bola zanedbaná základná, elementárna zdravotná starostlivosť. Ja som zvedavý, s akým negatívnym dopadom. To nie sú len, pán predseda, reštaurácie a prevádzky a podniky. Sú, ale mnohým my už, pán predseda, dovolím si povedať, nedokážeme ani pomôcť. Prečo? Z jednoduchého, triviálneho dôvodu. Preto lebo jednoducho, prepáčte, poviem takto, nie zanikli, ale to priliehavejšie, zakapali, skončili a to už ani nijaká finančná pomoc nepomôže, lebo tieto prevádzky jednoducho nie sú schopné fungovať ďalej.
Čo mi veľmi vadí a stále zabúdame na personál v zdravotníctve. To sú lekári a zdravotné sestry. To nie sú len ich platy. Samozrejme aj to, lebo je to veľmi dôležité, ale to je aj to personálne obsadenie, ale aj materiálno-technické vybavenie. Tuná počúvam o Rázsochách, že Rázsochy jednoducho zbúrali sa, je to rároha rozostavaná už niekoľko rokov ako dozadu, teraz je zlikvidovaná a nemá sa ani dobudovať. Na zdravotníctvo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2021 10:24 - 10:26 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán minister, vážený pán premiér, chcem reagovať niekoľkými slovami na teba. Spomenul si tuná tie MOM-ky, tie covidbunky, ja ich volám takto, lebo to sú covidbunky, a aj súčasného štátneho tajomníka ministra zdravotníctva. Budem takto úprimný a poviem ti to takto, mrzí ma to, že držíte stále tohoto štátneho tajomníka na tej pozícii, tak ako je. Ja som na hodine otázok tuná dával otázku aj pánovi ministrovi Lengvarskému, čítal tuná aj kolegovi takú správu. Ja som povedal, nemusíte mi, pán minister, čítať, mne stačí, že mi poviete, že či vám to vadí, alebo nevadí, že takého štátneho tajomníka stále máte ako na ministerstve. Povedal, že nevadí.
Myslím si, že tá odpoveď, prepáčte mi to, ale považoval som ju za dosť bezočivú, nakoľko tie MOM-ky prevádzkoval tak, ako si to povedal, 20 MOM-iek a 600-tisíc eur mesačne fakturoval štátu.
Tie peniaze, ktoré sme minuli aj na to testovanie a tak. Dobre. Ja to poviem tak kriticky. Môj pohľad, ale aj skúsenosti, samozrejme, môže byť to názor proti názoru, ale vyhodili sme naozaj nesmierne veľké množstvo peňazí na testovanie aj tam, kde nemuselo byť. Nechcem ho spochybniť celé, ale sú prípady v nemocniciach pred operáciou, kde príde pacient a povie, že je negatívny, že je zaočkovaný a všetko. A povedali, dobre, nebudeme testovať. Príde sestrička a hneď mu robí testy, on sa ohradí voči tomu, pacient, a oni cez to všetko mu zrobia tieto testy. Teraz je po operácii a znova mu robia tieto testy.
Ja sa pýtam, testuje sa preto, aby sa míňali testy, alebo testuje sa preto, aby sme zistili negatívnych a pozitívnych? Podľa štátneho tajomníka sa tu testovalo len preto, aby sa tunelovali peniaze zo štátneho rozpočtu, a toto považujem za vysoko neseriózne. Nemá tam čo hľadať tento štátny tajomník.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.5.2021 11:03 - 11:04 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán predseda, prepáčte, my sme prišli z východného Slovenska, poprosili by sme, keď do budúcna, že by sme to trošku skôr dostali vedieť, aby sme sa aj my vedeli zariadiť. Hoci cez to všetko sme poslanci Národnej rady a si uvedomujeme to, aby sme boli Národnej rade k dispozícii. My chceme aj sme ochotní slúžiť vlasti vo dne v noci, ale predsa len aj ten čas, aby sme si šetrili.
Minule vláda tuná nebola nastúpená cez hodinu otázok a povedali, že majú aj iné povinnosti. To máme aj my.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 19:01 - 19:03 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán Baránik, poviem vám to takto, aj kvôli len jednému aj jedinému spravodlivému a neoprávnene držanému človeku celé mesiace alebo roky vo väzbe je nevyhnutné a našou povinnosťou zmeniť zákon. Viete vy ste sa tuná tak oháňali tým Trestným poriadkom, že ako ho treba prekopávať a tak. Teraz my to prepáčte, ale vy sa neoháňajte tým kropáčom, lebo vy sa tak oháňate tým krompáčom, že celý ten Trestný zákon zakopete. Vy radšej do toho ani nezasahujte pán Baránik a kolegyňa, ktorú tuná obviňujete, že zavádza spánkovým deficitom, už máte nejaké roky, ale keby vás tak ktosi začal týrať takto, že by vás každú pól hodinu budil alebo každých 20 minút svietil vám do očí a podobne. Určite by sa to negatívne odrazilo na vašom psychickom zdraví a tu nejde len o jedného človeka hej v našom kontexte Slovenskej republiky. Nezjednodušujme to, ale keby to bol aj jeden jediný človek, tak sme povinní my poslanci Národnej rady, aby sme sa tým zaoberali a zmenili tieto podmienky na Slovensku, ale tu je viac ako 1800 ľudí väzobne stíhaných. Vo väzbe, viac ako 1800. To si zoberte to je 1000 % viac ako je v susednej Českej republike. Podľa vás je normálne? V susednej Českej republike je to 90 ľudí a u nás je to 1800 ľudí. Veď tu si treba spytovať svedomie, čo my robíme. To my chceme celú republiku zavrieť do basy? Toto je cesta? Vo svete sa hovorí o alternatívnych trestoch a my tuná za každú cenu pcháme ľudí ako do basy. Pritom tie basy praskajú vo švíkoch, sú preplnené, neľudské podmienky, nedôstojné podmienky, nehovoriac už o tej kolúznej väzbe. To je ...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 18:31 - 18:33 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Nie je to tak, že je to tu otvorené kvôli tomu, že je náš človek vo väzbe. A aj, pán predseda, chcem na teba reagovať a budem demonštrovať na tom príklade. Ja tak celkom so všetkým nebudem súhlasiť, ale treba počúvať ako s porozumením to čo tu odznelo.
Ja na rozdiel od teba, pán predseda, ja sa zastávam aj pána Kováčika, lebo aj pán Kováčik má ľudskú dôstojnosť a budiť človeka každých 15, 20 minút a takto drásať mu ako nervy. Neni to jediný človek, ktorý je v kolúznej väzbe. Žiaľ, sú takí, u ktorých to nevrátime už späť týmto zákonom. My všetci nesieme za to zodpovednosť. A ja som dvihol tú ruku, prepáč, ja som ti vstúpil do toho, ja som ticho nebol, ale ani ticho nebudem. Ale ja som opozičný poslanec, ja nemám takú pozíciu, ja nie som predseda Národnej rady ani premiér tejto krajiny, ani prezident tejto krajiny, ale ja ticho nebudem, lebo mi to vadí.
A sú tam ďalší ľudia. Generál Lučanský, jemu život nič nevrátime. Tak ako si to spomenul pani Jankovská, je z nej ľudská troska. A mne je to ľúto, ľudsky je mi to ľúto, lebo všetci ľudia si zaslúžia ľudskú dôstojnosť. Lenže my v tej base, pán predseda, my sme tam nemali dvoch, teda jedného generála, ale mali sme tam dvoch generálov. Jeden generál ešte žije. Tiež je v takejto kolúzne väzbe. Tiež je 23 hodín zavretý len pod takýmto svetlom umelým a na slnko sa dostane len raz hodinu. Presne tak to je. Väčšie práva v tejto našej krajine na Slovensku majú zvieratá psy a mačky. Väčšie ako ľudia. A človek je človekom tým, že tam má byť rešpektovaná práve tá ľudská, ľudská dôstojnosť tohto človeka. Je to čosi strašné.
Samozrejme, sú postihnuté celé rodiny cez takéhoto človeka, ktorý skončí v kolúznej väzbe. Je to čosi strašné a neakceptovateľné. Nesieme za to zodpovednosť ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 18:00 - 18:02 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Samotná väzba nie je len najväčším negatívnym zásahom do práv človeka, ale negatívne zasahuje aj do práv ľudskej dôstojnosti a jeho rodinných príslušníkov. To sa dotýka celej rodiny, najviac ak sú to manželia, či už manželky, alebo manžela a deti traumatizovaná je celá rodina. Áno je to pekný pohľad ako cez tú psychológiu, to nie je len, že sú psychicky poznačení samotní tí ľudia, ktorí sú vo väzbe, navyše máme sa na nich dívať ako na nevinných, ale samozrejme, pozrite sa spoločnosť aká je. Mávneme rukou, ale veď to je basman. Ťažko sa vracia späť človeka, pošpiniť to vieme veľmi ľahko. Tu to krásne vidíme na týchto prípadoch, prečo my sa nedívame na týchto ľudí, ktorí sú v kolúznej väzbe, že sú nevinní, ale my už sme zalomili ruku nad nimi a je nám to jedno, či sú tam 3 mesiace, alebo dokonca kolegyňa, ktorá tu hovorí 48 až 60 mesiacov päť rokov vo väzbe. Ako môžu normálne vyjsť títo ľudia odtiaľ. Keď ste 23 hodín pri umelom svetle, neviete ani, či prší, alebo slnko svieti a na hodinu vás pustia. Keby sme takto týrali zvieratká, no to by bol ten parlament plný tuná. Ale, že náš kolega, ktorý tu vystúpil ako riaditeľ SIS-ky pred nejakým časom a mal nejaký honor a spoločenský status, nič som nepočul, že našej kolegyni prepadli kukláči byt, nič som nepočul, veľmi málo, veľmi málo. To by tu malo dunieť tuná v tej Národnej rade. Je to naša kolegyňa, sú to naši kolegovia. V rámci kolegiality sa máme zastať týchto ľudí a nie ešte poukazovať na nich prstom a ignorovať toto všetko.
Prepáčte, ale ja som z toho veľmi pohoršený, to čo sa v našej krajine stalo a nechcem, aby sa tu už nikdy zopakovalo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 17:50 - 17:52 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Viete, tak filozoficky budem reagovať na fakt, že väzba nie je trestom. Veľkým paradoxom je to, že síce my to nazývame, že väzba trestom nie je, pritom všetci tí ľudia, ktorí sa ocitnú vo väzbe a sú v kolúznej väzbe, sú trestaní najťažším spôsobom. Ešte aj vrahovia a zločinci a korupčníci majú väčšie práva a väčšie slobody ako tí, ktorí sú v kolúznej väzbe. Bolo to tu spomínané a to pripomeniem. To nie je len skrátenie tej kolúznej väzby, hej, samozrejme, ja budem hlasovať za návrh tohto zákona, ale to je aj vytvorenie ľudských podmienok pre týchto ľudí, keď na nich pozeráme, že sú to nevinní ľudia alebo teda mali by sme pozerať cez prezumpciu neviny, ale mám taký pocit, že prezumpcia neviny na Slovensku zomrela. Keď NAKA zobrala a prepadla byt u Pčolinských, my tam máme aj kolegyňu, ktorá je ústavná činiteľka. Ja som tu nikoho nepočul v Národnej rade, že by na to reagoval. Kolegovia, to nie je záležitosť opozície a koalície, ale to je záležitosť nás všetkých. A to adresujem nám všetkým. Aj tebe sa to zajtra môže stať. A toto, čo sa tuná deje, to nemá obdobu. To, ja vás vyzývam, aby sme toto všetko odmietli a všetko urobili pre to, aby sa čosi také nezopakovalo. V tej rodine majú aj malé dieťa. Viem si to predstaviť aký to musel byť šok pre toto dieťa, keď vám vyvalia dvere a otca rodiny zoberú a skončí v base. To je na pohoršenie. Ja som z toho veľmi pohoršený, je z toho smutno, že takto fungujú orgány.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 16:56 - 16:59 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja chcem predovšetkým poukázať aj na to, že každý človek si zaslúži rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a o to viac, keď je človek vo väzbe alebo vo väzení. Aj väzeň a keby aj odsúdený bol aj právoplatne a vrah aj ktokoľvek, či zlodej aj ten si zaslúži ľudskú dôstojnosť. Kolegynka to tu pekne naznačila aj porovnala tie jednotlivé krajiny, kde ako to funguje. A ja by so m sa tiež k tomu prikláňal, že jak spomenula, že v tej kolúznej väzbe tí väznení ľudia sú v úplne malých priestoroch. Prepáčte, ja to možno prirovnám až takmer k takým nejakým klietkam. Viete, my tuná psíkov, mačičky obhajujeme a ľuďmi opovrhujeme. S psíkom, keď nepôjdeš na vychádzku, tak ťa potrestáme a človek za 24 hodín dovolíme ísť mu iba jednu hodinu na vychádzku. To je skutočne neľudské. A nečudujem sa, že aj ten Helsinský výbor sa zaoberá aj mučením aj sledovaním, ako to funguje u nás v Slovenskej republike. Tak ako to kolega spomenul, že kolúzna väzba nie je trestom, ale musím povedať, že častokrát a to tak asociuje vo mne, je oveľa prísnejšia a horšia ako samotný, samotný trest, samotný odsúdený väzeň. Tí, ktorí sú v kolúznej väzbe, tak majú oveľa väčší trest. Stále mám to tak na pamäti a keď si tu spomínam pred nejakým časom pán Pčolinský tu predkladal správu o kontrole SIS a dnes je v kolúznej väzbe, to je čosi, čo je nepredstaviteľné a to jednoducho celá Národná rada, to, máme to odmietnuť. Nikto nič o tom nehovorí. Je to čosi, čo je na pohor. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis