Ďakujem.
Vážený pán podpredseda, kolegyne, kolegovia, ja rovnako chcem oceniť, že vystúpil predseda finančného výboru, a smutne musím konštatovať, že jediný za bývalú koalíciu, a to ešte za stranu, ktorá nemá v súčasnosti ministerstvo financií, ktoré je práve citované v zákone, o ktorom sa dnes rokuje od deviatej hodiny, pretože práve ministerstvo financií je regulátorom a postavili ste sa tu jedine vy, pán Viskupič, a pán Oravec sa...
Ďakujem.
Vážený pán podpredseda, kolegyne, kolegovia, ja rovnako chcem oceniť, že vystúpil predseda finančného výboru, a smutne musím konštatovať, že jediný za bývalú koalíciu, a to ešte za stranu, ktorá nemá v súčasnosti ministerstvo financií, ktoré je práve citované v zákone, o ktorom sa dnes rokuje od deviatej hodiny, pretože práve ministerstvo financií je regulátorom a postavili ste sa tu jedine vy, pán Viskupič, a pán Oravec sa snaží rovnako argumentovať.
Ak súhlasíme s tým a nespochybňujeme to, že Slovensko má v ústave zadefinované, že má sociálne a ekologicky orientované trhové hospodárstvo, tak musíme to brať do úvahy a musíme tým pádom aj prichádzať s riešeniami, ktoré sú silné práve pri obhajobe tých najslabších skupín v čase, keď jednoducho trh zlyháva.
A, pán Oravec a rovnako pán Viskupič, musíme polemizovať s tým, že jediná vina povedzme je ECB-čka. Môžeme povedať, že je viacero tých chýb, ale ak sa tie chyby stali, tak tie chyby mali pôsobiť minimálne rovnako na všetky krajiny eurozóny, ktoré eurom platia. A potom neobstojí vysvetlenie, ako je možné, že krajina ako Slovensko má dvojnásobne vyššiu infláciu ako iné krajiny eurozóny. To znamená, že niečo tu nefunguje. A nefunguje tu ten trh, o ktorom vy neustále hovoríte.
A keby sme išli z odborného hľadiska a mnohí odborníci to aj povedali pri tom stretnutí, ktoré sme absolvovali v zastúpení vlády, lebo vláda toto mala robiť, vláda mala robiť sociálny dialóg od rána do večera. Premiér ako, nielen premiér, ale aj minister financií namiesto toho, že bude chodiť prednášať na univerzity a robiť si kampaň, mal chodiť medzi týchto obchodníkov a diskutovať s nimi, tak tí sami povedali, že tá konkurencieschopnosť u nás na Slovensku je jasne že nižšia. Objektívne každý odborník vám povie, no preto, lebo sme maličký trh. Je rozdiel 5,5-miliónový trh a desaťmiliónový alebo 38-miliónový poľský trh. Čiže ergo z tohto pohľadu je nevyhnutné práve v čase, keď je to potrebné, aby zasiahol štát, lebo trh tu zlyhal.
A ja som vám povedal jasné dôvody, ktoré ste nespomenuli, pán Viskupič, a to je to, že sme, vyčnievame z krajín eurozóny. A niekto tu manipulatívne prišiel s naratívom, že však v podstate pozrite sa, to zastropovanie v Maďarsku nič neprinieslo a Slovensku rovnako nič neprinesie. Ale nikto nepovedal, že Maďarsko nie je v eurozóne, že Maďarsko bojuje so svojou menou a musí využiť aj tie nejaké mechanizmy súvisiace s tým, že posilní menu a tak ďalej, lebo monetárnu politiku dnes má Maďarsko v rukách. My ju nemáme, pretože je v rukách ECB-čky. Ale sa pýtame, prečo dvojnásobná inflácia na Slovensku? No, odpoveď je jasná, vláda zlyhala. Nevyužíva tie veci, ktoré sú zadefinované v zákone. Pred chvíľou to hovoril pán poslanec Susko. Ak teda hovoríte, že trh nemá byť ovplyvňovaný zásahmi zo strany štátu, tak ste mali dať do programového vyhlásenia, že tento zákon mal byť zrušený a že tam nemá čo takéto hľadať, čo by sa malo použiť v čase, keď je to potrebné.
Preto s tým prichádzame práve teraz, lebo vidíme, že nekoná vláda a tí, ktorí sú kompetentní, nekonajú, a hovorili sme to už od septembra roku 2021. A vyhováranie sa, že to bolo čisto len z toho dôvodu, že nejaká pandémia a potom, že je to vojna, neobstojí, pretože najväčší dopad z hľadiska eurozóny je práve na Slovensku a potom sú tam ešte krajiny ako Bulharsko, ale tiež sú neni v eurozóne.
Čiže, dámy a páni, určite sa zhodneme, že v prvom čítaní je úplne opodstatnené, že takýto zákon naväzujúci na platný, takáto novela zákona naväzujúca na platný zákon je absolútne opodstatnená a mali by sme sa tu teraz baviť o tom, že štát nejde zasahovať kompletne do celého trhu, ako sa to snažíte predstaviť, kolegovia, vy z SaS. Ale my chceme zasahovať iba práve v tých častiach, a to sú potraviny, ktoré sa týkajú dennodennej spotreby. To znamená ergo živobytia ľudí, ktorí sa dostali pod hranicu chudoby. A práve za vašej vlády, dnes už môžeme konštatovať, že sa prepadlo ďalších vyše 100-tisíc napríklad dôchodcov a tá armáda už je okolo pol milióna len medzi seniormi, ktorí sú pod hranicou chudoby a čelia tomuto problému. Preto aj možno tá tabuľka, ktorá bude uvedená v tom ďalšom zákone, sme sa zhodli na nejakom zozname práve tých najdôležitejších základných potravín, ktoré umožnia ľuďom v tomto ťažkom období prežiť.
Čiže nesnažte sa vytvárať tu dojem, že my ideme teraz kompletne rušiť trhové hospodárstvo. My hovoríme, že sme, že sme strana, ktorá je etatistická, ktorá musí v čase, keď zlyhá trh, zasiahnuť. A to práve robíme za vládu, pretože ideme dať povinnosť vláde a presnejšie regulačnému orgánu, ktorým je ministerstvo financií, aby začalo konečne konať, lebo ponechanie ľudí len tak napospas trhu dopadne, viete ako? Že sa prepadnú nielen pod tú hranicu chudoby, ale potom ešte aj do iných sociálnych ťažko návratných situácií, ako sú bezdomovectvo a tak ďalej. A to by sme mohli rozvíjať ďalšiu tému, lebo tých ľudí už budete veľmi ťažko odtiaľ dostávať, ak sa raz dostanú do tejto pozície. Čiže berte to z tohto pohľadu.
Ale ešte raz, oceňujem, lebo ja som svojho času v jednej relácii, keď som dostal otázku, že čo oceňujem na SaS, tak ja som povedal jasne, pre mňa je SaS čitateľné, pretože je to liberálna strana, ktorá absolútne odmieta akékoľvek zásahy štátu a všetko, čo k tomu patrí. Potom ma pán Sulík naprával, že oni sú neoliberálni, lebo už pripúšťajú nejaký zásah štátu. Dobre. Ak ste sa posunuli aj na základe nášho tlaku do tejto neoliberálnej pozície, tak to vítame, ale nehnevajte sa, pre nás je dôležité, aby sme do tohoto zasahovali. Vy ste pre nás, ale ešte raz zopakujem, čitateľní z tohto pohľadu, tak ako aj my sme čitateľní, keď hovoríme o tom, že sme etatistická strana. Ale tí, ktorí sú ešte zodpovední v, za ministerstvo financií, tak tí sú absolútne nečitateľní a my nevieme ani, čo vlastne chcú urobiť, lebo neboli schopní ani prísť sem a vystúpiť a povedať svoj názor, na rozdiel od vás.
Takže, dámy a páni, a predovšetkým z bývalej koalície, klamstvo už vyšlo na povrch. Včera sa priznal pán Heger v priamom prenose, že celé tri roky klamal národ. A dnes sa ešte chce uchádzať o to, že on je jediný ten, ktorý dotiahne krajinu do demokratických volieb. Ako keby naznačoval, že tie budúce voľby bez neho demokratické nebudú.
Čiže z hrušky dole, dámy a páni, a dajme ešte tie zvyšky síl, ktoré máte aj vy na svojej strane svojimi hlasmi, poďme pomôcť obyvateľom, ktorí sa prepadli pod hranicu chudoby a sa budú prepadávať ďalej, tak ako môžeme, pretože, a teraz mi prepáčte ten výraz, musím to povedať, chváliť sa tým, že ste v hospodárení dosiahli dvojpercentný deficit, ale pritom ste cynicky vinou zdražovania tejto nadpriemernej inflácie ožobračili ľudí o 1,5 miliardy eur, je cynické. A teraz je možnosť, aby sme práve možno aj z tej 1,5-miliardovej vyššej dani, vybratej dani práve vinou zdražovania, ktorú ste vy neriešili, mohli vrátiť a zachrániť tých ľudí, ktorí sa prepadávajú práve do neriešiteľnej situácie.
Pevne verím, že aj diskusia o tom ďalšom, o tej ďalšej novele zákona, ktorá bude nasledovať, vás presvedčí a že zahlasujete za tento zákon a zároveň aj podporíte to, aby sme to urýchlili tým, že vyzveme spoločne vládu, aby schválila v zmysle zákona skrátené legislatívne konanie.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis