Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

10.2.2023 o 10:35 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2023 17:25 - 17:25 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Ďurica, zareagujem na to, na tú časť vášho vystúpenia, kde ste reagovali na moje slová, že každá krajina má právo si vybrať. Ja som to použil v kontexte s Ukrajinou a v tom slovazmysle, že Ukrajina má právo sa rozhodnúť, že či sa chce orientovať na východ alebo na západ. Do akých integračných projektov a spoločenstiev sa chce zapojiť a že má o tom rozhodovať Ukrajina a jej ľud, nie Rusko. A vy ste povedali však aj Líbya, aj Sýria a Irak majú právo sa rozhodnúť. No dovolím si poukázať na pár drobných rozdielov. Líbya, Sýria aj Irak boli brutálne diktatúry. Neexistovala tam žiadna opozícia. Naopak oponenti miestnych diktátorov boli prenasledovaní, väznení a vraždení. Neboli tam dodržiavané ľudské práva. Ukrajina bola a je demokracia. Konajú sa tam demokratické voľby, existuje tam opozícia, dodržiavajú sa tam ľudské práva, je tam slobodná tlač. Nie je dokonalá, to nikto netvrdí, že je dokonalá. Je, áno, je tam, je tam aj korupcia, áno, nachádzajú sa tam aj extrémisti, na rozdiel do slovenského parlamentu ale v ukrajinskom parlamente extrémisti nezasadajú.
A Irak a ďalší rozdiel je v tom, že v Líbyi a v Sýrii boli občianske vojny, ktoré predsa nevyprovokoval západ. Západ tam v určitom okamihu zasiahol. Irak preukázateľne mal zbrane hromadného ničenia, mal chemické zbrane, ktoré preukázateľne použil proti vlastným obyvateľom proti, proti Kurdom. Na Ukrajine nebola občianska vojna, na Ukrajine boli nepokoje vyvolané Ruskom podporovanými militantmi. A USA ani žiadny iný západný štát si neprivlastnil ani milimeter územia dotknutých štátov, Rusko už anektovalo Krym a teraz anektovalo ďalšie územie. Relativizovať tieto rozdiely je proruský postoj a presne to vy robíte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2023 15:40 - 15:40 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem za reakcie.
Pán poslanec Mizík, no neviem, koho je to charakteristickou črtou, že útočí a okupuje cudzie územia, lebo po Mníchove, aj keď Mníchov bol zlyhaním vtedajších garnitúr ako Veľkej Británie tak Francúzska, ale ani Veľká Británia, ani Francúzsko nezabralo žiadnu časť územia vtedajšieho Československa. Na rozdiel od toho, keď o rok sa dohodol Sovietsky zväz s Nemeckom na známom Pakte Molotov-Ribbentrop, tak si pekne rozdelili Poľsko. Rozdelili si sféry vplyvu a vďaka tomuto paktu Sovietsky zväz potom okupoval aj Pobaltské krajiny, Besarábiu. Zaútočil, zaútočil na, na Fínsko.
Čiže tie, tie, zo strany západných mocností nepochybne Mníchov je vážna chyba a vážne zlyhanie, lebo sa nepostavil, nepostavili za svojich vtedajších spojencov alebo za spojenca Československo. Ale zo strany Sovietskeho zväzu Pakt Molotov-Ribbentrop bol zločin. Lebo Sovietsky zväz sa vtedy stal spolu agresorom spolu s nacistickým Nemeckom. A nebola to náhoda, lebo kým Mníchov odzrkadľoval slabosť demokracii, ktoré si mysleli, že zachránia mier tým, že budú agresorom ustupovať, tak ako si to dnes myslia alebo možno si to ani nemyslia, ale tvrdia tí slovenskí bojovníci za mier, tak povaha režimu Sovietskeho zväzu bola zločinná rovnako ako povaha režimu, ktorý vtedy vládol v nacistickom Nemecku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.2.2023 15:10 - 15:10 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, budúci týždeň budeme si pripomínať jeden rok od napadnutia Ukrajiny Putinovým Ruskom. Nebude to celkom pravda, lebo k tomu napadnutiu Ukrajiny prišlo už dávnejšie. Prišlo v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym a keď vyslalo svojich vojakov na Donbas. A tie obete, nad ktorými tu nariekate od roku 2014 na Donbase, sú obete ruskej agresie proti Ukrajine, ktorá mala podobu obsadenia časti územia Ukrajiny na Donbase. Čiže Ukrajina bránila svoje územie, bránila svoju územnú celistvosť, ktorú spochybnilo a ohrozovalo a naďalej ohrozuje Rusko. To len aby sme, aby sme si uvedomili, o čom hovoríme. A, samozrejme, že 24. februára 2022 prešla ruská agresia proti Ukrajine do, do novej fázy, do snahy obsadiť nielen tie časti územia, kde žije ruské alebo ruskojazyčne hovoriace obyvateľstvo, ale obsadiť celú krajinu, zničiť celý demokratický režim na Ukrajine, podrobiť si krajinu, ktorú mala Moskva k dispozícii v minulosti či už za ruského impéria, alebo za Sovietskeho zväzu.
A Slovenská republika zareagovala na ruskú agresiu prakticky okamžite. Národná rada prijala uznesenie, v ktorom sa postavila na stranu Ukrajiny bezprostredne po tom ruskom útoku vo februári. Ďalšie uznesenie sme prijali z iniciatívy pani poslankyne Anny Zemanovej, ktoré reagovalo na útoky Ruskej federácie na civilné ciele na Ukrajine, ktoré sa v tom čase stupňovali. A teraz prichádzame s iniciatívou, aby sme podobne ako Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, podobne ako Európsky parlament, podobne ako parlamenty iných demokratických vyspelých krajín zaujali stanovisko k tomu, čo Rusko robí. Okrem toho pôvodného návrhu na základe konzultácií, ktoré sme mali aj s ministerstvom zahraničných vecí, aj medzi sebou budeme predkladať pozmeňujúci návrh s pani poslankyňou Miernou, Benčíkom a Osuským. Ten návrh uvedie a odôvodní a v súlade so zákonom o rokovacom poriadku prečíta pani poslankyňa Mierna, ktorá je tiež prihlásená do rozpravy.
Podstata nášho návrhu je obsiahnutá v bode sedem uznesenia, ktorým Národná rada, a to prečítam, lebo, lebo to je to podstatné, vyhlasuje v súlade s rezolúciou Parlamentného zhromaždenia Rady Európy č. 2463 z roku 2022 z 13. októbra 2022 k stupňujúcej sa agresii Ruskej federácie proti Ukrajine súčasný ruský režim za teroristický a v súlade s uznesením Európskeho parlamentu z 23. novembra 2022 o uznaní Ruskej federácie ako štátu podporujúceho terorizmus uznáva Ruskú federáciu ako štát podporujúci terorizmus.
A podobné uznesenia prijali aj parlamenty alebo komory niektorých, niektorých iných parlamentov na Pobaltí Lotyšsko, Estónsko, naši susedia Česko, Poľsko. A tuto v rozprave zaznelo, aké je to neprípustné, ako je to neprijateľné. Ja len teda upozorňujem, že okrem iných krajín, ktoré sú našimi spojencami a ktoré sú nepochybne demokratickými krajinami, takéto uznesenia prijalo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy a Európsky parlament a my sme súčasťou ako Rady Európy, tak Európskej únie. Hlásime sa k tomu. Tak neviem, či tí, ktorí, ktorí proti tomu protestujú, teraz nehovorím o autentických fašistoch, ale o extrémistovi Blahovi, či majú nejaký problém s naším členstvom v Európskej únii alebo v Rade Európy, ktoré to vidia presne takýmto spôsobom.
V návrhu uznesenia chceme, aby Slovenská republika opäť odsúdila ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine a vyjadrila podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach. To je veľmi dôležité, že v jej medzinárodne uznaných hraniciach, čo zahŕňa aj Krym, ktorý je anektovaný Ruskom od roku 2014, ale demokratický svet túto anexiu nikdy neuznal a uznáva, že Krym je súčasťou Ukrajiny. A zároveň tým chceme vyjadriť, že rešpektujeme práva občanov Ukrajiny slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti a zahranično-politickej orientácii a podporiť reformné úsilie, ktoré je kľúčové pre začlenenie Ukrajiny do euroatlantického priestoru mieru a bezpečnosti.
Každá krajina má mať právo rozhodovať sama o sebe. Nemajú o tom rozhodovať iné krajiny, nemajú o tom rozhodovať veľmoci, nemajú o tom rozhodovať diktátori, ktorí ovládajú tie krajiny, ale občania a občianky, ľud tých krajín má právo sa rozhodnúť, akým spôsobom chce spravovať svoje veci a ku komu chce medzinárodno-politicky patriť, kde sa chce začleniť. Čiže o tom, čoho súčasťou bude alebo nebude Ukrajina, má rozhodovať Ukrajina a tie celky, kto, do ktorých sa chce začleniť, nie Rusko. Rusko tu nie je na to, aby rozhodovalo miesto Ukrajiny.
Navrhujeme opätovne odsúdiť tie pokračujúce útoky na civilné obyvateľstvo, civilné objekty, kritickú infraštruktúru, odsúdiť vyhrážanie sa použitím jadrový, jadrových zbraní, čo sa teda opakuje zo strany Ruskej verchušky. Tuto sa niekto zavzdušňuje tým, že by Slovenská republika dodala Ukrajine pár starých migov a tvári sa, akoby to bol dôvod, pretože Rusko sa potom nahnevá a má právo použiť jadrové zbrane, aby sa, aby sa bránilo? Ale však nikto neútočí na Moskvu. Nikto nebombarduje Moskvu. Rakety nelietajú na Moskvu. Bombardované, raketami ostreľované je územie Ukrajiny, nie územie Ruskej federácie.
Dôležité body, podľa môjho názoru sú body 4 a 5, kde Národná rada vyhlasuje, že neuznáva konanie ani výsledky tzv. referend na zvrchovanom území Ukrajiny v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti a považuje tieto územia naďalej za súčasť nezávislej a zvrchovanej Ukrajiny. Čiže rešpektujeme územnú celistvosť Ukrajiny v celej jej súčasnej podobe vrátane Krymu. Vyjadrujeme aj podporu širokému, medzinárodnému úsiliu o vytvorenie osobitného tribunálu pre stíhanie zločinu agresie proti Ukrajine a potrestaniu zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov.
Vyjadrujeme sa tam aj k tomu, čo sa deje nie na Ukrajine, ale na území iných krajín vrátane Slovenskej republiky a to je hybridná vojna. Šírenie proruskej propagandy, šírenie konšpirácií, hoaxov, zavádzania, čo sa, bohužiaľ, deje nie len v prostredí konšpiračných stránok, ale ako máme možnosť aj dnes vidieť, aj na pôde zákonodarného zboru.
Často tu kritici nášho postoja hovoria o slove mier. Ale nikdy nepovedali, akým spôsobom by ten mier mal nastať, keby sme my a ostatné západné demokratické krajiny prestali podporovať Ukrajinu. Pretože jediný spôsob, akým by mier mohol nastať v tom prípade, je, že sa Ukrajina neubráni Rusku a buď ju Rusko úplne dobije, alebo sa Ukrajina vzdá. Lebo Rusko je väčšie, Rusko je silnejšie, takže keď ten slabší v tom boji nedostane podporu, tak, tak silnejšiemu podľahne, to je úplne logické. A áno, potom by bol mier, ale nebola by Ukrajina. A to je stav, ktorý nemôžeme pripustiť, lebo Rusko napadlo Ukrajinu, nie naopak. Rusko chce zničiť Ukrajinu, nie naopak. Ukrajina nemá územné požiadavky voči Rusku. Ukrajina nechce dobiť ruskú federáciu. Je to tak, že mier môže nastať vtedy, keď Rusko prestane útočiť na Ukrajinu a keď Rusko bude akceptovať Ukrajinu, aká je, jej nezávislosť, jej slobodu, jej územnú celistvosť a jej právo rozhodovať sama o sebe.
A ten mier a mierové pochody a mierové hnutia. Tak ja by som rád pripomenul, že v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch boli na západe silné mierové hnutia. Mieroví aktivisti protestovali proti tomu, že v západnej Európe sa rozmiestňovali rakety stredného doletu, ktoré, ktoré tam umiestňovali Spojené štáty americké. Aj oni hovorili o miery, aj oni bojovali za mier, ale v skutočnosti to nebol boj za mier, to bolo podkopávanie schopnosti západného sveta brániť sa. Pretože bez americkej ochrany, by sa západná Európa sovietskym tankom neubránila. A ako sa neskôr ukázalo, tak viacerí z týchto mierových aktivistov, viacerí z týchto mierových hnutí boli platení Sovietskym zväzom a jeho tajnou službou KGB.
Ďalší dobrý príklad tu spomenul pán poslanec Peter Osuský, keď hovoril o tom, že aj Neville Chamberlain hovoril o mieri. On bol asi najznámejšou postavou, ktorá pred druhou svetovou vojnou hovorila o tom, že treba zachovať mier. Že ne, nemá Československo sa brániť, nemá bojovať. Priniesol som vám mier. To je taká predstava mníchovská o tom, že mier bude vtedy, keď ten slabší sa nebude brániť a nechá si toho silnejšieho robiť, čo chce. Ale to nie je cesta k mieru. Lebo vieme, ako to dopadlo. Po mníchove a zabratí Sudet, zabratí južného Slovenska, zabratí Podkarpatskej Rusi prišiel marec 1939 a Nemecko nacistické zabralo aj celú zvyšnú českú časť Československej republiky. Na Slovenku si vytvorilo bábkový fašistický režim a potom aj tak bola vojna, aj tak napadlo Poľsko spoločne, spoločne so sovietskym zväzom, áno? Aby sme boli presní.
A vrátim sa teda k pánovi poslancovi Blahovi, ktorý hovoril, že, že ako je rád, že sa Československo v roku 1968 nebránilo tomu Rusku, že to zabránilo krvipreliatiu. No áno, len otázka je, či je to, či je to dobré nebrániť sa. Lebo my sme sa ako Československo nebránili ani v tridsiatom ôsmom a tridsiatom deviatom a potom sa Poľsko bránilo, keď ho v septembri 1939 nacistické Nemecko spoločne s komunistickým Sovietskym zväzom napadli, tak Poľsko sa bránilo. A ja si myslím, že je dobré, že sa Poľsko bránilo. Lebo áno, touto optikou tzv. mierotvorcov by tie obete Poľska boli ďaleko menšie, ďaleko menej poľských miest by bolo zničených. Ďaleko menej poľských občanov by položilo svoje životy počas druhej svetovej vojny, ale kto by sa potom bránil nacistickému Nemecku. Kde by sa nacistické Nemecko zastavilo, keby k tomu všetci pristupovali tak ako Ľuboš Blaha, jeho mierové hnutia a jeho fašistickí kamaráti? No asi nikde, lebo nikto by sa nebránil. Všetci by chceli mier, tak zrejme by sme ešte dnes žili v nejakom nacistickom protektoráte, ale zrejme teda by sme nežili, lebo už by sme boli dávno vyhladení, napriek tomu že by sa to udialo mierovou cestou.
A posledný návrat k tomu, čo povedal pán poslanec Blaha o tom, že by sme si mali brať z našich susedov príklad, z našich susedov Maďarska, Rakúska, ako sa oni chovajú vo vojne, k vojne v Ukrajine. Že Rakúsko ako neutrálny štát sa do toho nezapája, nedodáva vojenský materiál. No ja by som rád pripomenul, že máme aj iných susedov. Máme susedov - Poľsko, Česko, ktoré sa správajú zodpovedne, podporujú Ukrajinu a podporujú ľudí, ktorí, ktorí museli utiecť pred vojnovým konfliktom na Ukrajine. Správajú sa k nim ústretovo a uvedomujú si, že nie len pre Ukrajinu, ale aj pre nás, pre celý západný svet je dôležité, aby sa Ukrajina ubránila. A koniec koncov nie len Maďarsko, Rakúsko, Česko a Poľsko sú naši susedia. Naším susedom je aj Ukrajina a Ukrajina teraz čelí agresii zo strany niekoľkonásobne silnejšieho súpera, a preto je našou povinnosťou stáť na jej strane a snažiť sa jej pomôcť. My to robíme týmto návrhom uznesenia. Viem, že toto nie je vec, ktorá rozhodne o výsledku vojne na Ukrajine, ale je pre Ukrajinu dôležité, aby vedela, že má spojencov, ktorí stoja na jej strane.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2023 10:23 - 10:25 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem pánom poslancom za kultivované reakcie, predovšetkým tým fašistickým. A pán poslanec Mazurek, vidím, že proces zbližovania komunistov a fašistov pokračuje. Keby to, čo ste povedali v prvej časti svojho vystúpenia, som dostal na papieri, tak naozaj by som ťažko vedel identifikovať, že či ste to povedali vy alebo napríklad pán poslanec Blaha.
Viacerí ste sa pýtali, že ako sa má zabrániť vražde v domácnosti, akoby tie vraždy boli iba nejaký individuálny prejav zlyhania jednotlivca. A ja vám teda poviem, ako sa dá zabrániť vraždám v domácnosti, vraždám, ktorú sú páchané, páchané domácimi násilníkmi, napríklad tak, že polícia bude brať vážne ženy, ktoré sa na ne obracajú, že je na nich páchané násilie, že bude veriť tomu, čo im hovoria, že ich okolie bude sledovať, či v domácnosti, alebo v nejakých vzťahov nedochádza k násiliu, že sa tej ženy zastanú, že sa, že spoločnosť a štát vytvoria podmienky preto, aby ženy, na ktorých je páchané násilie, mali možnosť sa na niekoho obrátiť, aby im bola poskytnutá pomoc. A ak sa ma pýtate, že kde som ja bol pri tých rodovo podmienených vraždách, no ja nemám žiadne výčitky svedomia, ja som sa tu zastával ratifikácie Istanbulského dohovoru, ktorý mal pomôcť práve takýmto ženám a mal predchádzať práve takémuto násiliu, ale boli ste to vy, ktorý ste prispeli k tomu, že ten Istanbulský dohovor bol v Slovenskej republike odmietnutý.
Pán poslanec Mizík, ja sa priznám, že obvykle vám nerozumiem ani vtedy, keď hovoríte po slovensky a keď už ste hovorili po rómsky, tak už vôbec nie. A pán poslanec Suja povedal, že odsudzuje aj to, čo sa stalo v Teplárni, aj toto, no ale podľa toho hlasovania to nevyzerá tak, že ste to odsúdili, lebo ste to neodsúdili, nehlasovali ste za to.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.2.2023 10:00 - 10:10 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vražda je odporný zločin, treba ho odsúdiť a nie je tam žiadne ale, ktoré by sa k tomu malo povedať.
Vraždu, ako aj iné trestné činy treba predovšetkým vyšetriť, páchateľov priviesť na súd, odsúdiť ich a potrestať. Ak je možné, tak je potrebné robiť opatrenia, aby sa v páchaní zločinov predchádzalo. To je tiež úplne mimo diskusie. Lenže vraždy tu boli, sú a budú. Je proste v povahe človeka, že pácha zlo, že sa dopúšťa zločinov. To nie je dôvod, aby sme sa s tým zmierili, aby sme nad tým mávli rukou, ale je jednoducho fakt, že tak ako dochádzalo k vraždám minulý rok, bude k nim dochádzať aj tento rok, aj budúci rok, aj o dva roky, aj o desať rokov.
A nie ku každej vražde prijíma Národná rada Slovenskej republiky uznesenie. Ak to robí, tak to má nejaký dôvod. Predovšetkým to má nejaký kontext, ktorý obvykle je veľmi dôležitý a o tom kontexte by som chcel vo svojom vystúpení hovoriť. Predtým, ako sa vyjadrím k tomu, čo je nám predkladané, treba povedať pár slov k tomu, kto nám to tu predkladá, lebo ono to spolu súvisí. Predkladateľom návrhu na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k brutálnej vražde Slovensky v Michalovciach a dlhodobej tolerancii antisociálneho správania niektorých komunít je niekdajší frontman neonacistickej skupiny s príznačným názvom Biely odpor a neskorší hovorca Kotlebovej strany Ondrej Ďurica.
Toto uznesenie nám predkladá človek, od ktorého na koncertoch jeho hajlujúci fanúšikovania počúvali texty o tom, že: "Biela sila, biela pleť, naša hrdosť, naša česť, biela sila zvíťazí, čiernu špinu porazí." Hoci sa mu to nepáčilo, aj súd v roku 2018 potvrdil, že ho novinári právom za to označujú za neonacistu. S tým, že kto nám touto uznesenie predkladá, má priamu súvislosť aj to, čo sa zrkadlí aj v samotnom názve uznesenia.
Pán poslanec Ďurica, ktorého aj podľa rozhodnutia súdu možno označovať za neonacistu, má potrebu zdôrazniť, že zavraždená bola Slovenska. Ako som povedal, nepochybne treba odsúdiť každú vraždu, ale pýtajme sa spolu, ak by bola zavraždená Erika Maďarka alebo Rómka, bola by jej vražda menej zavrhnutiahodná a odsúdeniahodná? Ak by bol vrahom Slovák a nie Róm, mali by sme sa na tento ohavný čin pozerať vary inak. My asi nie, ale pán poslanec Ďurica a jeho kumpáni aktívne podporujúci tento návrh uznesenia zrejme áno. Lebo ak by to tak nebolo, tak by sme sa mali pýtať, kde boli keď v marci 2022, istý Štefan rozštvrtil svoju manželku z TV novín. Slovenskom otriasol ešte v marci minulého roka šokujúci prípad beštiálnej vraždy mladej mamičky Agáty († 39 rokov) z Budče. Jej manžel Štefan Katrenič (46 rokov) ju mal po hádke zabiť a následne jej telo rozštvrtiť nožom a motorovou pílou, a to rozmiestniť na viacerých miestach.
Kde ste boli, pán poslanec, keď v septembri 2022 iný Štefan zo žiarlivosti zapálil zaživa exmanželku. Všetko malo najskôr vyzerať iba ako dopravná nehoda, išlo však o vraždu. Incident sa stal v septembri vedľa cesty R1 pri Tesárskych Mlyňanoch, okres Zlaté Moravce, neskoro popoludní. Osobné vozidlo, ktoré šoféroval Štefan, zišlo mimo vozovky a silno sa z neho dymilo. Spolujazdkyňa Jana, jeho exmanželka, utrpela zranenia, ktoré boli nezlučiteľné so životom. Muž mal svoju exmanželku polievať horľavinou, ktorú mal so sebou vo fľaši, ešte počas jazdy. Práve to bol dôvod, prečo havarovali. Svoju bývalú mal potom zaživa podpáliť a sledovať, ako horí. Žena z auta nemohla ujsť, pretože dvere boli údajne zaistené detskými poistkami. Motívom mala byť žiarlivosť. Polícia už muža obvinila z úkladnej vraždy. Sám pri nehode skoro zomrel, pri seba mal list na rozlúčku. Zdroj - Pluska.
Kde ste boli, pán poslanec, keď v septembri 2022 partnerské spory medzi Erikou a Jozefom skončili ich smrťou po tom, čo Jozef zastrelil svoju partnerku a potom aj seba. Zase Pluska.
Rodinná tragédia, ktorá trhá srdce. V obce Boľkovce v časti s názvom Boľkovská osada, okres Lučenec, zrejme v pondelok vyvrcholili partnerské spory medzi Erikou a Jozefom, ktoré skončili ich smrťou. Pravdepodobne boli obaja usmrtení strelnou zbraňou, on mal zastreliť ju a následne seba. Strašne na ňu žiarlil. Je to niečo hrozné, hotová katastrofa, povedal nám domáci, ktorý pár dobre poznal s tým, že dôvodom mali byť partnerské problémy.
Kde ste boli, pán poslanec, keď v novembri 2022 z vraždy 49-ročnej ženy v Zakamennom obvinili jej manžela. Tupím predmetom ju viackrát udrel do hlavy. V piatok 18. novembra vstúpil do rodinného domu v obci Zakamenné a svoju manželku násilím odtiahol do garáže. Tam ju podľa polície mal viackrát udrieť tupým predmetom do oblasti hlavy. Žena utrpela devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahla. Útočník si následne nožom spôsobil vážne poranenia brucha a hrudníka, ktoré si vyžiadali jeho hospitalizáciu, konkretizovali policajti. A podľa miestneho obyvateľa mali mať manželia v deň incidentu rozvodové konanie. Zdroj - Noviny.sk
Kde ste boli, pán poslanec, keď v novembri 2022 na Považí zavraždili ženu. Polícia obvinila mladého recidivistu, ktorého nedávno pustili z basy. Páchateľ v obývacej izbe v dolnej časti rodinného domu úmyselne usmrtil 45-ročnú ženu, pričom jeho konanie malo mať sexuálny motív. Muž mal najskôr poškodenú škrtiť a následne sa na nej dopustiť aj sexuálneho násilia. V tomto konaní mal pokračovať napriek tomu, že sa poškodená bránila, kričala, kopala, snažila sa ho odtlačiť od seba. Konaním páchateľa bolo žene spôsobené, boli žene spôsobená zranenia s následkom smrti, opisuje skutok polícia. Zdroj - Aktuality.
Kde ste boli, pán poslanec, keď v decembri 2022 manžel zavraždil vlastnú manželku, ubil a utopil ju vo vani. A prišlo k tomu v decembri v činžiaku v Galante. Polícia krátko na to zadržala podozrivú osobu, jej manžela. Prípad bol prvotne nahlásený blízkou rodinou s podozrením na utopenie ženy. Po rozsiahlej obhliadke miesta činu boli na tele obetí nájdené stopy po násilí s použitím rôznych predmetov, ktoré boli aj staršieho dáta, opísala polícia. Zdroj - MYNitrava.sme.sk.
No kde ste boli, prečo ste vtedy neprichádzali s návrhmi na uznesenia tohto typu. Boli to málo šokujúce a málo odsúdeniahodné a zavrhnutiahodné zločiny? Keď Slovák zabije Slovenku, nestojí za zmienku? Keď v tzv. tradičnej rodine dochádza k násiliu a obeťou je zväčša žena, manželka, partnerka nestojí to fašistom za zmienku, však?! Keď sa majú prijímať opatrenia, aby sa spoločnosť dokázala lepšie vysporiadavať s rodovo podmieneným násilím v rodine a v partnerských vzťahoch, vtedy sa bije za tradičnú rodinu a Istanbulský dohovor je pre vás strašné zlo, proti ktorej treba bojovať, proti, ktoré treba odmietnuť. Ale keď môžete odporný zločin, ako je vražda, zneužiť na svoju fašistickú agendu, vyvolávanie vášní, tak to radi urobíte.
Prednášate to pokojným hlasom, tvárite sa, že vám ide o kultivovanú diskusiu, snažíte sa o uhladenú formu vystupovania, ale obsahom je to rovnaký rasizmus, ako ste predvádzali v kapele Biely odpor. A ten kontext je taký, že vy tu spomínate uznesenie, ktoré prijala Národná rada k vražde v Teplárni. Ale nikto z vás za to uznesenie nehlasoval, vy ste boli proti tomu uzneseniu. Ten kontext bol taký, že to bol teroristický čin, že to bol čin spáchaný z nenávisti. To ste neodsúdili a teraz chcete odsúdiť odpornú vraždu, ale tých odporných vrážd sa tu deje, ako som vám ilustroval, a to neboli všetky, sa tu deje mnoho. Takže ten dôvod nie je iba odpornosť tejto vraždy, ale ten kontext, kto bol páchateľa a že môžete odsúdiť asociálne správanie celých komunít, tak je to v názve. A to je princíp kolektívnej viny. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.2.2023 15:10 - 15:20 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán predkladateľ, vážený pán podpredseda Národnej rady, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som aj ja povedal pár slov k návrhu novely Trestného poriadku, s ktorou prichádza pán poslanec Baránik a pri ktorej som spolupredkladateľ, nie preto, že by som sa podieľal na príprave, ale preto, že som stotožnený s tým návrhom.
Považujem ho za užitočný nápad, ktorý, nerobím si ilúzie, že by mal veľké šance pri tomto zložení parlamentu a v tomto volebnom období, období prejsť, ale považujem za dôležité, že s touto témou prichádzame, otvárame ju, a napokon nie je to niečo, čo by sa vyboč... čo by vybočovalo z toho, čo chcela dosiahnuť vládna koalícia pri svojom, pri svojom nástupe.
Zacitoval by som, ako to s obľubou robia kolegovia z hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, z programového vyhlásenia vlády, ktoré sa tiež zmieňovalo o téme, o ktorej dnes hovoríme. Konkrétne: „Vláda Slovenskej republiky zváži zavedenie inštitútu obžaloby vo verejnom záujme v prípadoch domáceho násilia, tak aby vec mohol prerokovať súd aj bez ingerencie orgánov činných v trestnom konaní. Vláda Slovenskej republiky následne v súčinnosti s parlamentom zváži zavedenie inštitútu súkromnej obžaloby v trestnom konaní aj bez ingerencie orgánov činných v trestnom konaní, v ktorom bolo, budú posudzované vybrané trestné činy týkajúce sa sféry poškodeného podľa vzoru nemeckej právnej úpravy. Vláda Slovenskej republiky zároveň podľa vzoru americkej právnej úpravy zváži v súčinnosti s parlamentom zavedenie obžaloby vo verejnom záujme (actio popularis) v situáciách, keď je prokuratúra nečinná a štátu vznikla škoda, najmä v dôsledku korupcie alebo klientelizmu vrátane odmenenia osôb, ktoré takúto žalobu podajú, ak bude úspešná.“
Čiže keby som chcel argumentovať podobne, ako minulý týždeň tu argumentovali kolegovia poslanci z OĽANO, no tak by som teraz hovoril, že však mali by ste za to hlasovať, lebo veď je to v programovom vyhlásení, za ktoré ste, za ktoré ste všetci hlasovali. Ja si to, ja si to odpustím, ale neodpustil som si pripomenutie toho, že tá téma, ktorú prináša návrh novely Trestného poriadku, s ktorou, s ktorým prichádzame, tu je od začiatku, bola v programovom vyhlásení vlády, bola teda naformulovaná jej potreba v čase, keď sme netušili, kto bude zvolený za generálneho prokurátora a akým spôsobom bude svoju funkciu vykonávať. Čiže nie je to účelové, nie je to reakcia na Žilinku, je to, je to reakcia na potrebu, ktorú časť koalície pociťovala úplne na začiatku a ktorú si v tej podobe, uznávam, že nie úplne záväznej, osvojila celá vládna koalícia a vláda do svojho programového vyhlásenia.
Ako už pán poslanec Baránik hovoril, nie je to nič neobvyklé, ja som tiež neporozumel tomu, čo pán poslanec Kočiš myslel tým, že takéto niečo je, teraz neviem, aké slová použil, naopak, tento inštitút (reakcia z pléna), neprípustné, tento inštitút v rôznej forme je používaný vo viacerých vyspelých demokratických európskych krajinách. Na našom území sa uplatňoval v Rakúsko-Uhorsku od, myslím, roku 1873 a v Československu v prvej republike, resp. až do roku 1950, kde bol zrušený s prechodom na komunistické trestné právo, ktoré nepovažovalo za potrebné nejako zásadnejším spôsobom chrániť práva poškodených a práva, teda práva súkromné.
Súkromná žaloba alebo subsidiárna žaloba, alebo v iných podobách vedľajšia či podporná žaloba sú inštitúty, ktoré poznajú rôzne právne poriadky aj dávno v minulosti, historicky dokonca sa niekedy rozlišovalo, ktoré delikty alebo trestné činy boli stíhané súkromnou žalobou, ktoré boli stíhané verejnou žalobou, je, je, je to stíhanie, stíhanie väčšinou v prípadoch, ktoré, ktoré, v prípadoch trestných činov, ktoré sa bezprostredne dotýkajú záujmov poškodeného, čo je vyjadrené napríklad v tom návrhu tým, že ide o trestné činy, kde je pre trestné stíhanie potrebný, potrebný súhlas poškodeného, ale teda majú podobnú právnu úpravu, nevravím, že rovnakú, v každej krajine to má vlastné špecifiká, tak ako majú tie trestné systémy špecifiká, ale teda okrem už tu spomenutých okolitých krajín ako Nemecko, Rakúsko, Poľsko či Maďarsko, takéto inštitúty alebo podobné majú aj v Bulharsku, Fínsku, Španielsku, Švédsku, Dánsku, Belgicku a Chorvátsku.
Je to nový návrh, lebo od roku 1950 sme nič také nemali, ale v zásade by sme to mohli považovať za rozšírenie práv poškodeného, ktoré už dnes sú súčasťou trestného konania, sú zakotvené v trestných kódexoch, lebo poškodení majú právo obhajovať svoje záujmy a svoje, svoje práva aj podľa súčasného znenia Trestného poriadku, a toto je niečo, čo im k tomu dávame navyše, aby mohli uplatňovať svoje práva a aby mohli zabezpečiť, že trestné stíhanie bude pokračovať aj v prípade, že sa orgány činné v trestnom konaní, teda prokuratúra v tomto prípade rozhodne, že nebude pokračovať v trestnom stíhaní.
Čiže nie je to tak, že by ktokoľvek mohol miesto prokuratúry trestne stíhať trestné činy alebo vymedzený okruh trestných činov, je to tak, že v prípade, že sa prokuratúra rozhodne, že nebude pokračovať v trestnom stíhaní, aby poškodený mohol podať sťažnosť, a v príp... až v prípade, že tej sťažnosti nie je vyhovené, tak môže uplatniť právo súkromného trestného, trestného žalobcu. Čiže nejde tu o nahradenie toho systému, ktorý tu dnes máme, ale o jeho doplnenie o účinnejšiu obranu práv poškodeného.
A potom je tam ten druhý rozmer, ktorý sa týka korupčných trestných činov predovšetkým alebo trestných činov, ktoré sú v pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu a Špeciálnej, Špeciálnej prokuratúry, tak tam tú súkromnú trestnú žalobu by podľa návrhu mohlo vykonávať ministerstvo spravodlivosti, čo opäť, ako spomenul pán poslanec Baránik, nie je nič neobvyklé v krajinách, kde majú, nemajú ten náš zo sovietskych časov zdedený systém monokratickej generálnej prokuratúry, ale kde majú systémy, systémy štátneho zastupiteľstva.
A v zásade by podobnému účelu ako navrhovaná právna úprava, pokiaľ ide o právo ministerstva spravodlivosti stať sa súkromným trestným žalobcom, mohol slúžiť aj ten často diskutovaný § 363. Ale iba v prípade, že by sa § 363 využíval tým spôsobom, akým bol myslený, keď sa stal súčasťou Trestného poriadku, teda ako opravný prostriedok, mimoriadny opravný prostriedok proti nezákonným rozhodnutiam, ktorým bolo zastavené trestné stíhanie, nie ktorým bolo začaté trestné stíhanie alebo ktorým sa vykonali nejaké úkony v trestnom stíhaní, ale voči tým meritórnym rozhodnutiam, ktoré znamenajú de facto skončenie trestného stíhania, lebo takto bol naformulovaný § 363, keď sa ocitol v novom Trestnom poriadku, a takýmto spôsobom mal byť používaný nie tak, ako je dnes využívaný a zneužívaný generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.
V takom prípade, ak by Špeciálna prokuratúra zastavila trestné stíhanie, tak generálny prokurátor by mal možnosť, by mal možnosť rozhodnúť, zrušiť takéto rozhodnutie cez § 363 a rozhodnúť o tom, že sa v trestnom stíhaní bude pokračovať.
Realita je však u nás úplne opačná, preto je na mieste uvažovať aj o takýchto riešeniach, ktoré obsahuje návrh novely Trestného poriadku, o ktorom práve rokujeme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2023 13:02 - 13:04 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem za všetky reakcie a teším sa, že pán poslanec Kuriak sa vie tešiť aj z maličkostí a nie je pravda, že poslanci za SaS hľadajú chyby aj tam, kde nie sú. Ja sa snažím hľadať chyby tam, kde sú a poukazovať na ne a úplne vecne na nich poukazovať a diskutovať o tom tak, ako je to v tomto prípade. Však ja vám nenadávam, je vás neobviňujem, že idete robiť volebnú korupciu. Ja vecne hovorím o veciach, s ktorými mám problém, o ktorých, o ktorých si myslím, že, že bolo by zlé, ak by sa dostali do zákona, alebo bolo by zlé, zlé, ak, ak by sa dostali do zákona teraz, lebo už sme krátko pred voľbami.
Pán poslanec Šefčík hovoril o tom, že, že sa ma chcel niečo spýtať a už som mu zodpovedal, že nie všetko sa podarí, podarí splniť a že sme súhlasili s tým programovým vyhlásením. Však áno, hlasovali sme za programové vyhlásenie, dokonca sme neštandardne, čo bola podľa mňa tiež hlúposť, podpisovali programové vyhlásenie vlády ako poslanci. Ale teraz, až na pár výni... koaličnú, nie programové vyhlásenie, no to je jedno, programové vyhlásenie vlády to bolo. A potom sme, potom sme, dobre, koaličná zmluva, to je nepodstatné, ale však nie, nie je jedno, akým spôsobom sa to tam dostalo a samozrejmé, že ak ste súčasťou nejakého celku, tak niekedy hlasujete aj za veci, s ktorými nie úplne súhlasíte, lebo, lebo chcete fungovať v tom celku.
A ďakujem pani poslankyni Zemanovej, že pripomenula, že v programovom vyhlásení vlády je aj zámer zúžiť § 363, lebo toto, čo vy navrhujete, je prkotina oproti tomu paragrafu tri... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.2.2023 12:46 - 12:56 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pán poslanec Vetrák tu v predchádzajúcom vystúpení povedal, že my si môžeme meniť pravidlá hry, ako uznáme vhodné, za vhodné, lebo veď ešte nie sú vyhlásené voľby. Ja s týmto nesúhlasím. Zákon nám v tom síce, samozrejme, že nebráni, ani ústava nezakazuje meniť pravidlá volebnej súťaže, keď ešte nie sú voľby vyhlásené, dokonca ani keď sú voľby vyhlásené, ale bráni tomu niečo, čo by som nazval tradícia alebo politická kultúra, alebo rešpekt k pravidlám. A toto bolo rešpektované naprieč volebnými obdobiami aj, aj za vlád SMER-u, keď sa schvaľoval nový volebný zákon, no tak sa neschvaľoval posledný rok pred voľbami, schvaľoval sa v roku 2014, čiže viac ako dva roky pred voľbami. Nejaké zásadnejšie zmeny pravidiel by sa mali robiť až, teda určite, určite v prvej polovici volebného obdobia a takto tesne pred voľbami, naozaj, ak by boli nejaké technické detaily, ale toto sa, toto sa týka aj, aj pravidiel volebnej súťaže, tak myslím si, že takým spôsobom by sme nemali zasahovať len preto, že môžeme, lebo nie všetko, čo môžeme urobiť, je správne, aby sme urobili.
A vecne by som sa chcel vrátiť k tej téme zníženia váhy preferenčných hlasov na, potrebných na zmenu poradia z troch percent na, na jedno percento. Ja to považujem za legitímnu tému. Mám problém s tým, že sa to, že sa to predkladá teraz na poslednú chvíľu, že to nie je vládny návrh, ktorý by prešiel riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním, ale áno, je to vec, o ktorej sa teda vecne, perspektívne určite dá, dá uvažovať. A v minulosti, keď sme mali ešte volebné kraje, tak to kvórum na prekrúžkovanie bolo 10 % z počtu hlasov získaných pre politickú stranu vo volebnom kraji. Potom keď sa zaviedol jeden volebný obvod, tak tam tých 10 % ostalo a bola to absolútne nereálna hranica, ktoré, ktorú okrem tých top kandidátov nebol schopný nikto prekonať. Znížilo sa to na tri percentá. Tie tri percentá sú už také, že voliči dokážu prejaviť svoju vôľu a dokážu kandidátov, ktorým dajú podporu, posunúť na, na miesta, ktoré sú, ktoré sú vyššie.
Pán poslanec Taraba tu myslím hovoril, že ten systém, ktorý dáva akékoľvek kvórum pre prekrúžkovanie sa, je len pre lojálnych ľudí a teda že, že nie je tam dôvod na to, aby, aby, aby tam bola nejaká hranica. Hovorím, ja si viem predstaviť aj taký systém, kde by to záviselo iba od preferenčných hlasov, čiže poradie kandidátov by bolo vytvárané, vytvárané výlučne počtom získaných prednostných hlasov, ale nemám zásadný problém ani so súčasnou úpravou alebo inak nastaveným kvórom pre zmenu poradia, pretože považujem za legitímne, že je tam nejaký balans medzi tým návrhom, ktorý dá strana, ktorá, ktorá kandiduje vo voľbách, lebo kandidujú politické strany, a ktorý, ktorý vyjadria názorom, ktorý vyjadria voliči vo voľbách prostredníctvom krúžkov. A nie je to iba o lojalite voči vedeniu, je to, je to aj o tom, že strana má nejakých odborníkov, ktorých chce posunúť do parlamentu, a má nejakú predstavu o tom, že ako bude fungovať v parlamente, aby poslanci, ktorí tam budú, nedisponovali len schopnosťou urobiť si dobrú kampaň, ale aj aby, aby boli schopní napríklad presadzovať program tej politickej strany, čiže nejaké, nejaká, nejaká hranica, ak sa nastaví, nie je na tom nič zlé. A nie je to o tom iba, že vôľa predsedu alebo nejakej straníckej centrály, ako tu zase povedal vo svojom vystúpení pán poslanec Matovič. Však v demokratických politických stranách sa aj kandidátky do parlamentných volieb vytvárajú demokraticky, teda rozhodujú o tom demokraticky zvolené orgány a to, že nie vo všetkých stranách to tak funguje, je problém tých politických strán. Ale to nie je vôľa iba predsedu, to je vôľa politickej strany a jej orgánov. A keď politická strana funguje normálne, demokraticky, tak to aj odráža vôľu členov politickej strany.
K tej téme, že prečo k tomu neprišlo skôr. Ja teda naozaj nemám žiadnu vedomosť o tom, že by SaS niečo blokovala. Ako som povedal, reagujem teraz na pána poslanca Svrčeka najmä, my sme sa zúčastňovali, alebo teda naši zástupcovia sa zúčastňovali rokovaní a ja som bol pri niektorých rokovaniach, ktoré sa týkali možných zmien volebnej legislatívy a samozrejmé, že rôzne strany majú rôzne predstavy o tom, čo by sa, čo by sa malo, malo zmeniť, ale nejaké zásadné brzdenie rozhodne neregistrujem, teda brzdenie, myslím, z našej strany.
A to, čo vnímam v tom návrhu akože dobré alebo povedal by som, že najlepšie a bezproblémové, až na jeden detail, je tá voľba poštou v prezidentských voľbách. To si vyžaduje ale, samozrejme, zmeniť ústavu, inakšie je to v takejto podobe, podobe problém, ale myslím si, že by bola škoda, keby sme si túto možnosť uzatvorili definitívne. To znamená, že ak teraz tento návrh zákona nebude schválený, tak potom už v tomto volebnom období sa k tomu nevrátime a keď po voľbách vznikne nový parlament, tak zase už budú za rohom prezidentské voľby, tak sa to znova, znova nestihne. Preto si myslím, že by to bolo škoda utopiť, aj, aj túto úpravu, teda zavedenie voľby poštou v prezidentských voľbách, lebo to je vec, ktorú ja teda osobne podporujem, podporuje ju SaS, a preto to v záujme toho, aby sme túto možnosť úplne neuzatvorili, chcel by som dať návrh v zmysle § 73 ods. 3 písm. a) zákona o rokovacom poriadku, aby Národná rada vrátila návrh zákona navrhovateľovi na dopracovanie. A poprosím pani spravodajkyňu, aby si tento návrh zaznamenala a dala o ňom hlasovať. Ak nám ide o to, aby v prezidentských voľbách mohli voliči voliť poštou, tak si schválením tohto návrhu k tomu neuzatvoríme cestu a naopak, umožníme, aby takáto právna úprava, ak príde k zmene ústavy, bola schválená.
A posledná vec k tomu politickému aspektu, lebo stále sa nám tu vyhadzuje na oči, že však vy ste s tým súhlasili, vy ste sa pod to podpísali, však to je v koaličnej zmluve, však to je v programovom vyhlásení vlády, no do koaličnej zmluvy aj do programového vyhlásenia vlády sa to dostalo preto, že OĽANO vydieralo koaličných partnerov a povedalo, že to tam musí byť, že inak OĽANO nepôjde do koalície. To nebolo preto, že by sme s tým my alebo ostatní súhlasili. Mnohé veci, a teda najmä veci z tej slávnej volebnej ankety sa dostali do programového vyhlásenia vlády preto, lebo si OĽANO povedalo, že to tam musí byť. Teda ja som si myslel, že ak sa tvoria spoločné dokumenty, tak sa majú tvoriť tak, že tam je to, na čom sa všetci dohodnú. V tomto prípade to bol, OĽANO postavilo tak, že toto musí byť. Ale, opakujem, v programovom vyhlásení sú viaceré veci, ktoré neboli splnené, a neboli splnené nie preto, že by poslanci SaS alebo akíkoľvek iní poslanci s tým nesúhlasili. Je tam, sú tam napríklad tie spomínané vládne noviny. Zacitujem: "Vláda Slovenskej republiky zabezpečí pravidelné informovanie občanov Slovenskej republiky prostredníctvom doručovania bezplatných informačných novín do domácností, ktoré budú obsahovať odpočet činnosti jednotlivých ministerstiev." Na to nebolo potrebný žiadny zákon. To mohla splniť vláda, premiér od vzniku alebo od volieb, od vzniku vlády po voľbách až dodnes je členom hnutia 0ĽANO, napriek tomu tento záväzok z programového vyhlásenia vlády nebol splnený. Nie preto, že SaS nerešpektuje to, pod čo sa podpísala, je to rozhodnutie vlády. Ale ja to nevyčítam vláde, ja naopak, chválim vládu za to, že tento hlúpy záväzok, ktorý bol obsiahnutý v našom programovom vyhlásení, nerealizovala, lebo je nezmysel, aby vláda vydávala nejaké noviny a distribuovala ich do schránok občanov. Takže keď už si teda vyhadzujeme na oči, že kto čo, tak argument, že niečo bolo v programovom vyhlásení, tak to teraz musí byť napriek tomu, aké sú okolnosti, celkom nesedí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2023 11:22 - 11:24 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky.
Pán poslanec Vetrák, tvrdíte, že sa tvárim, že len môj názor je najsprávnejší a ostatní keď navrhnú inú alternatívu, tak sú zlí. Ja som nič také nepovedal. Ja som iba vyslovil svoj názor. Kritizoval som vecne konkrétne návrhy, ktoré, s ktorými prichádzate. A to, že nerovnaká zľava bude pre rôznych ľudí, samozrejmé, že vyplýva z tých desiatich percent, že je to relatívne a keď niekto platí väčšie poplatky, tak bude mať väčšiu zľavu. To ja nespochybňujem. Ja spochybňujem to, že či je to dobrý nápad, lebo podľa mňa to nie je dobrý nápad. Keby sme už mali aj odmeňovať, tak by to asi malo byť každému rovnako, ako je tá pokuta, ale nemyslím si, že by sme mali odmeňovať a už vôbec nie takýmto spôsobom. A na margo toho, či to je alebo nie je administratívne komplikované, tak pokojne sa, pán poslanec, spoliehaj na názor ministerstva vnútra a ministerstva financií, že to nie je administratívne komplikované. Povedal si, že ich, sa na ten názor spoliehaš viac ako na názor individuálnych poslancov, no ale ten zákon musia schváliť individuálni poslanci. O tom nebudú rozhodovať ľudia, s ktorými si to konzultoval na ministerstvách.
Pán poslanec Susko, to, že je tam najskôr 130 dní, ja by som vedel bez toho žiť, mne to tam nechýbalo, nebola to naša požiadavka a bol to výsledok kompromisu.
Pán poslanec Pollák, či vieme rozšíriť okruh poplatkov. No samozrejmé, že vieme, a predpokladám, že vy tam viete, by ste vedeli dať čokoľvek, to je taký dobrý zvyk, však aj obedy zadarmo ste tam v rámci rozšírenia dali k novele zákona o pomoci v hmotnej núdzi.
A, pán poslanec Svrček, ja si nie som vedomý žiadneho blokovania prípravy novely zo strany SaS. Ak sme boli pozvaní, zúčastnili sme sa a prezentovali sme svoje názory.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.2.2023 10:35 - 10:56 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán predkladateľ, vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené kolegyne, vážení kolegovia, vedieme tu už pomerne dlhú rozpravu o novele volebného zákona a o novele ďalších právnych predpisov a aj z tých faktických poznámok, aj z vystúpení predrečníkov vystali viaceré otázky. A myslím si, že veľmi dôležitá je tá otázka, ktorú nastolil pán poslanec Susko vo svojom vystúpení, či je správne meniť pravidlá volieb tak krátko pred voľbami. Samozrejmé, že nejde o nejaké zásadné zmeny, ktoré by povedzme že účelovo zvýhodňovali strany, ktoré majú v parlamente väčšinu oproti iným politickým stranám, lebo motivovať voličov k účasti bez ohľadu na to, či s tou navrhnutou formou súhlasíme, alebo nie, je motivácia pre všetkých voličov. Nie je to tak, že by, ak sa takýto návrh schváli, tak bolo na tom OĽANO lepšie ako, ako SMER.
Rovnako, rovnako úprava, ktorá sa týka počtu prednostných hlasov potrebných na prekrúžkovanie sa kandidáta, bude rovnaká pre všetkých, čiže, čiže to opäť nie je zvýhodnenie nejakej jednej politickej strany, ale tá otázka je na mieste, teda tá otázka, ktorú položil pán poslanec Susko. Nie sme po vyhlásení volieb, ale veď ani ústava ani, ani zákon, volebný, nakoniec nezakazujú to, aby sa menila, menili volebné pravidlá alebo menil zákon o voľbách po vyhlásení volieb. Teoreticky je to možné, ale nerobí sa to, lebo sa nepatrí meniť volebné pravidlá krátko pred voľbami a otázka je, že čo je to to krátko.
Je taká dobrá prax, myslím si, že už nejako rok pred voľbami nejako zásadným spôsobom nezasahovať, možno okrem nejakých úplných technikálií, do pravidiel volieb a z tohto pohľadu je jedno, či by tie voľby už boli vyhlásené, alebo ešte nie sú vyhlásené, ale sme vo februári a voľby sa majú konať v septembri. Čiže áno, toto je, toto je relevantná pripomienka.
V inej časti toho, čo namietal pán poslanec Susko, čo sa netýka priamo zákona, o ktorom rokujeme, ale týka sa jednej súvislosti, teda toho, že či Národná rada postupovala v rozpore s princípom legality, ak stanovila čas vyhlásenia volieb tak, že sa môže uskutočniť, či môže, môže k nemu dôjsť najskôr 130 dní pred dňom volieb, tak v tomto prípade si dovolím s ním nesúhlasiť a zopakujem článok 73 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky, hovorí, že "prebiehajúce volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky podľa odseku 1 možno skrátiť na základe uznesenia Národnej rady, ktorým sa určí čas vyhlásenia a konania volieb do Národnej rady". To znamená, že uznesenie, ktoré sme schválili, je v súlade s ústavou. Mohlo by byť v rozpore so zákonom v prípade, ak by sme schválili to, že má možnosť predseda Národnej rady vyhlásiť voľby neskôr ako 110 dní pred ich, pred ich konaním, čo by bolo v rozpore, v rozpore so zákonom o podmienkach výkonu volebného práva, ale to sme nespravili. Stanovili sme tú lehotu, ktorá z jednej strany je ohraničená zákonnou úpravou v zákone o podmienkach výkonu volebného práva a v druhom prípade tá dolná hranica je daná rozhodnutím parlamentu, nie je to v rozpore s ústavou, nie je to v rozpore so žiadnym zákonom a je to dokonca v súlade s tým citovaným ustanovením ústavy.
Pán poslanec Svrček pri schvaľovaní toho uznesenia o skrátení volebného obdobia predložil pozmeňujúci návrh, ktorý by umožnil vyhlásiť predsedovi Národnej rady voľby ihneď, ihneď po jeho schválení. Nakoniec ho stiahol, takže sa o ňom nehlasovalo. Dovolím si ale vyjadriť pochybnosť, že by v takej forme bolo, bolo v poriadku to uznesenie, ak by napríklad predseda Národnej rady vyhlásil voľby teraz, znamenalo by to, že teraz by boli voľby vyhlásené, 1. marca by nadobudla účinnosť už schválená novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá sa týka volieb poštou v Národnej rade, ktorá zjednodušuje voľby poštou v Národnej rade, ktorá bola schválená 30. novembra 2023, teda ešte pred tým, ako bola vyslovená nedôvera vláde, ešte pred tým, ako sme vedeli, že budú nejaké predčasné voľby, a mali by sme tu zrazu voľby, ktoré boli vyhlásené za účinnosti jednej právnej úpravy a konali by sa za účinnosti druhej právnej úpravy. Čiže je dobré, že voľby nebudú vyhlásené pred, pred 1. marcom z hľadiska právnej čistoty, čistoty zákona a jednoznačnosti toho, v akom režime sa voľby majú konať. Pretože tá novela, to bola veľká novela, ktorá bola vládna, ktorá prešla riadnym pripomienkovým konaním, ktorú pripravilo ministerstvo vnútra, takže nie, nebola to žiadna účelová zmena. Napriek tomu účinnosť vzhľadom na potrebu legisvakancie nadobúda až 1. marca.
A teraz k samotnému návrhu zákona. Asi najdiskutovanejšou časťou sú tie poplatky alebo teda zníže... odmena vo forme zníženia poplatkov za účasť v parlamentných voľbách. Tie slová o volebnej korupcii sú príliš silné, lebo opäť to nie je tak, že by to zvýhodňovalo jednu konkrétnu stranu. Ak by to fungovalo, tak ja si dokonca myslím, že, že strany bývalej vládnej koalície by na tom prerobili, lebo tí ľudia, ktorí by šli voliť len z dôvodu, že dostanú za to poplatok, asi, alebo teda zníženie, zníženie, zľavu z poplatkov platených štátu alebo inú odmenu, nie na základe vlastného presvedčenia, že je dôležité sa volieb zúčastniť, asi by volili skôr iné strany ako strany bývalej vládnej koalície, ale to je, to je špekulácia.
Čiže nemyslím si, že je to, že je to volebná korupcia, napriek tomu zastávam názor, že nemáme tu volebnú povinnosť, máme tu právo voliť a nemáme ľudí nejakým spôsobom nútiť, aby to právo využili. Je to ich slobodné rozhodnutie, môžu sa rozhodnúť, že sa volieb zúčastnia, môžu sa rozhodnúť, koho budú voliť, ale rovnako sa môžu rozhodnúť, že sa, že sa volieb nezúčastnia a nemyslím si, že je dobré do toho, do toho zasahovať tým, že im budeme, budeme hádzať nejaké udičky, že čo dostanú za to, keď sa, keď sa volieb zúčastnia.
A aj z hľadiska tých dopadov je to nie celkom primerané, lebo ak by sa aj zdvihla volebná účasť, tak hovoríme tu, že deväť miliónov, nevieme, nevieme, aké by boli tie dopady a zrejme by to bolo administratívne komplikované, čiže tie dopady by možno nespočívali len v tom, že sa znížia príjmy štátu z nejakých poplatkov, ale aj, že by to bolo potrebné nejako, nejako administrovať, ale to nie je že deväť miliónov na to, že nebude účasť 60-percentná, ale 61-percentná. Čiže to sa nemá rozrátavať na všetkých voličov, ktorí sa, ktorí sa rozhodnú zo svojho slobodného úsudku, že je dôležité sa volieb zúčastniť, ale v podstate iba na tých, o ktorých sa ten počet zvýši. Samozrejmé, že to nebudeme vedieť odmerať, ale, ale zdá sa mi to, zdá sa mi to teda neprimerané.
Nemyslím si, že to celkom možno porovnávať s krajinami, ktoré majú zavedenú povinnosť, pretože, pretože povinnosť spojená napríklad s pokutou je, predpokladám, že v tých krajinách rovnaká pre všetkých, že, že to nie je odstupňované, akým, kto, kto dostane akú pokutu. V tomto prípade by to bolo diferencované, ak práve idete stavať rodinný dom, napríklad ak, ak sa to bude vzťahovať aj na stavebné povolenie, no tak na tých poplatkoch môžete ušetriť výrazne, ak za tie štyri roky si raz potrebujete stiahnuť alebo získať výpis z katastra nehnuteľností, no tak tá zľava bude, bude úplne zanedbateľná. Nerozumiem celkom logike toho, že prečo by, prečo by niekto mal zo svojej účasti ťažiť takým spôsobom, niekto takým, a niekto, niekto vôbec, lebo, lebo to nijako nesúvisí s jeho voličským rozhodnutím, kvalitou jeho voličského rozhodnutia, prekážkami, ktoré musel prekonať, aby sa mohol volieb zúčastniť. To závisí len od toho, koľko výdavkov pripadne na, na ten vybraný typ poplatkov štátu by mal.
Navrhovaná právna úprava odkazuje na nejaký osobitný zákon, ktorý tam ale nevidím, lebo teda nie je mi jasné, akým spôsobom by sa vydávali tie potvrdenia. Iba, iba ak sa konštatuje v tom zákone o správnych poplatkoch, ktorý sa má tiež novelizovať, odkazuje sa na volebný zákon. Vo volebnom zákone sa odkazuje na nejaký, na nejaký osobitný zákon. Takže toto, toto sa mi tam zdá ešte, ešte nedoriešené, tak neviem, či to znamená, že je potrebné prijať ešte, ešte nejaký ďalší zákon, ktorý bude upravovať, akým spôsobom sa tie, tie potvrdenia o účasti, o účasti vo voľbách vydávajú.
Je tu argument, že je na mieste to zmeniť, lebo to bolo vo volebnom programe OĽANO, bolo to v tej ankete, bolo to, bolo to v koaličnej zmluve, bolo to v programovom vyhlásení vlády. V tom programovom vyhlásení vlády bolo všeličo, boli tam aj vládne noviny napríklad a myslím si, že tento sľub nesplníme, že vláda nezačne vydávať žiadne vládne noviny. Ja hovorím, že chvalabohu, lebo však boli v tom programovom vyhlásení aj veci, ktoré je dobré, že sa nakoniec nebudú realizovať. Ale naozaj, ak dáme na vážku, že na jednej strane niekto, niekto sa zaviazal k niečomu, či už pred voľbami alebo vo volebnom programe, a teraz to ide naplniť a na druhú stranu váh dáme ten argument, tú námietku, s ktorou prišiel pán poslanec Susko ako prvý, že ideme meniť pravidlá volieb krátko pred voľbami, lebo sme krátko pred voľbami, tak obávam sa, že, že tá ťažšia strana váh je to, že pravidlá upravujúce voľby by sa tak krátko pred voľbami meniť nemali. A to v zásade platí aj o tej druhej dôležitej zmene, ktorá sa týka parlamentných volieb, teda zníženie započítania prednostných hlasov z troch percent na, na jedno percento. Toto je podľa môjho názoru úplne legitímna debata. Ja si takisto ako pán poslanec Vetrák a ako to hovorilo OĽANO, viem predstaviť aj právnu úpravu, kde by nebolo, nebola žiadna hranica, kde by sa, sa poradie určovalo výlučne podľa počtu získaných, získaných krúžkov, ale rovnako sa mi zdá legitímna aj tá súčasná právna úprava, ktorá stanovuje trojpercentnú hranicu, ktorá nie je problematická vo vzťahu k menším stranám. Áno, keď strana získa nad 20 % hlasov, tak ten potrebný počet na prekrúžkovanie je vyšší, ale nie celkom platí ani to, čo, čo sa uvádza v dôvodovej správe, že predpokladaná úprava by sa mohla zohľadniť pri zhruba 5-tisíc až 7-tisíc preferenčných hlasov podľa účasti vo voľbách, čím sa reflektuje vôľa voliča, lebo teda pri účasti, akú tu mávame, tak tých nejakých 150-tisíc hlasov stačí na to, aby sa strana dostala do parlamentu a prekročila 5-percentné kvórum a pri 150 hlasov jedno percento je 1 500, čiže 1 500 hlasov by, by menilo poradie, čo, opakujem, ja s tým osobne nemám, nemám žiadny, žiadny vecný problém.
Možno je potom na diskusiu, že či by, či by lepšia zmena nebola, že sa stanoví nejaká absolútna hranica, od ktorej získania by došlo k zmene poradia, čiže nebolo by to ovplyvnené tým, že či strana získa 5 % alebo 20 %, aby neboli kandidáti volebne úspešnejších strán znevýhodnení, čo sa týka možnosti prekrúžkovania voči kandidátom strán, ktorí získajú celkovo menší počet hlasov.
Argument, že sa to robí kvôli Igorovi Matovičovi, je samozrejmé, že absurdný, bez ohľadu na to, čo si kto myslí o Igorovi Matovičovi, tak on určite nebude mať problém sa z toho 150. miesta prekrúžkovať. Možno by to ale bolo niečo, čo, čo padne vhod, tak to poviem, poslancom súčasným za, za OĽANO, keď, keď tie tri percentá môžu byť ťažko prekonateľnou bariérou, teda pokiaľ sa nezmení spôsob tvorby kandidátky a poslanci pôjdu tak ako vo všetkých doterajších voľbách na koniec kandidátky, no tak s tým jedným percentom by sa im asi prekrúžkovávalo jednoduchšie ako s tromi. Ale teda tým netvrdím, že ten, ten zámer je tým motivovaný a že je len účelový z tohto dôvodu. Hovorím, je to úplne legitímna, legitímna vec a keby sme neboli tak krátko pred voľbami, tak si myslím, že, že je potrebné sa o tom baviť.
Ďalší bod sa týka zámeru legislatívne upraviť prezidentské voľby, voľby poštou. V tejto chvíli, ak by sme to schválili, tak je to v rozpore s ústavou. Počuli sme, že je zámer nejakým pozmeňujúcim návrhom dostať to do, do ústavy cez niektoré z tých návrhov zákonov, ktoré, ústavných zákonov, ktoré, ktoré menia ústavu, lebo dnes ústava hovorí aj to, že sa voľby v niektorých prípadoch konajú do 60 dní od ich vyhlásenia, prezidentské voľby, a ten zákon predpokladá, že majú byť vyhlásené najmenej, najmenej 110 dní pred voľbami, takže ak by nedošlo k zmene ústavy, tak takto navrhovaná právna úprava je v rozpore s ústavou, lebo je uplatniteľná iba na prezidentské voľby v riadnom termíne, nebola by uplatniteľná na prezidentské voľby, ak by sa predčasne uvoľnilo, uvoľnila funkcia prezidenta alebo bol prezident odvolaný v ľudovom hlasovaní, alebo by bolo druhé kolo neúspešné, čo sú situácie, ktoré popisuje ústava a v ktorých by bol neaplikovateľný tento zákon, resp. by bol v rozpore s ústavou.
Dotknem sa ešte ďalších, ďalších zmien len stručne. To zníženie počtu potrebných podpisov pod petíciu na 10 % a zníženie kvóra na 20 %, čo sa týka zákona o obecnom zriadení, zákona o samosprávnych krajov, zákona o Bratislave a Košiciach, tak ak by sme to posudzovali, tak ako zvykne občas pán poslanec Susko posudzovať, tak vystala by otázka, či to nie je prílepok, lebo podľa zákona o tvorbe právnych predpisov, § 6 ods. 2, jedným právnym predpisom možno priamo novelizovať viac právnych predpisov, len ak je novelizácia týchto právnych predpisov vzájomne obsahovo súvisiaca. Tuto nemyslím, že ide o úplne vzájomne obsahovo súvisiace novely. Toto platí, samozrejme, na, na vládne návrhy zákonov, neplatí to na poslanecké návrhy zákonov, ktoré majú výnimku, ale dávam do pozornosti, že novela zákona o tvorbe právnych predpisov, ktorú sme včera posunuli do druhého čítania a ktorú tiež predkladal pán poslanec Vetrák, počíta s tým, že by sa toto ustanovenie malo vzťahovať aj na poslanecké návrhy zákonov. Tak prinajmenšom tie návrhy, návrhy mali byť, mali byť rozlíšené, mali byť predložené v dvoch, lebo nemyslím si, že kvórum pre, pre referendum bezprostredne obsahovo súvisí s tým, čo sa rieši v zákone o podmienkach výkonu volebného práva.
Potom sú tam ďalšie veci, ktoré sa týkajú, týkajú informovania, informovania kandidátov či informovania voličov o kandidátoch v komunálnych a regionálnych voľbách. Ten zámer považujem za, za legitímny, možno na diskusiu je, kto to má zabezpečovať, či má byť ministerstvo vnútra tým, kto bude tlačiť tie zoznamy kandidátov, aké to bude mať náklady, aké problémy to vyvolá. To by ale asi bolo lepšie zistiteľné a identifikovateľné v riadnom medzirezortnom pripomienkovom konaní. To zrušenie povinnosti viesť transparentný účet pre banky, ktoré nevedú platobné účty spotrebiteľom, to je, myslím, že úplne, úplne v poriadku.
Ale keď to teda zhrniem, tak mám pochybnosť o tom, či sa takýto zákon má schvaľovať tak krátko pred voľbami, lebo, áno, zasahuje to aj do parlamentných volieb. A z vecného hľadiska mám problém s tou navrhovanou úpravou, ktorá sa týka poskytovania odmeny za účasť vo voľbách vo forme zníženia, zníženia poplatkov štátu tým, ktorí sa volieb zúčastnia.
Skryt prepis