Takže, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte tiež, aby som sa vyjadril k tejto téme nielen ako primátor mesta, ktorý už deviaty rok riadi mesto, ale aj ako poslanec Národnej rady, ktorý niekoľkokrát tu vystupoval na tejto pôde a upozorňoval, že samospráva je súčasť riadenia vecí verejných, samospráva, už z jej podstaty vychádza, že riadi veci samostatne a má riadiť veci samostatne, že sa má podieľať, tak ako je na úrovni...
Takže, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte tiež, aby som sa vyjadril k tejto téme nielen ako primátor mesta, ktorý už deviaty rok riadi mesto, ale aj ako poslanec Národnej rady, ktorý niekoľkokrát tu vystupoval na tejto pôde a upozorňoval, že samospráva je súčasť riadenia vecí verejných, samospráva, už z jej podstaty vychádza, že riadi veci samostatne a má riadiť veci samostatne, že sa má podieľať, tak ako je na úrovni štátu či vláda, alebo parlament, na riadení vecí pre občanov a má mať nielen dostatok právomocí, ale aj dostatok financií, aby dokázala tieto úlohy plniť.
Musím konštatovať, žiaľ, že tí, ktorí najviac vystupujú a najviac možno hovoria o samospráve, absolútne nemajú poňatie, o čom hovoria, nevedia vôbec, ako samospráva funguje, ako je postavená, čo všetko musí plniť a aká je jej úloha, a pripravujú, ako už tu bolo povedané, rôzne atómovky a posledné roky, ktoré tá vláda, alebo resp. posledné tri roky môžme hodnotiť, že to fakt boli niekedy až sedem biblických, posledných rán pre samosprávu. A dnes, dnes hovoríme o zákone, ktoré, ktoré čiastočne má vôbec zmierniť, ale nezmierňuje, len si kupuje čas, aby niektoré samosprávy už nepadli a jednoducho aspoň prežili do leta a možno prežili do toho septembra, čo však neznamená, že po septembri vec je vyriešená, si myslím, že nová vláda, ktorá nastúpi, bude mať obrovské problémy a bude mať obrovské úlohy, ako zasanovať túto samosprávu.
Ako bolo, som spomínal, posledných, posledné tri roky pre samosprávu boli veľmi náročných, len vymenujem jednoducho, bola tu pandemická kríza, kde sme zachytili, rôzne SMP-čka sa tu robili, za všetko sme boli zodpovední, museli sme riadiť, samospráva, utečenecká kríza takisto - pomôžte, spravte, od príchodu utečencov, stravy, až, až po ich ubytovanie a tak ďalej, znova samospráva, energetická kríza - áno, dôsledok sankcií, dôsledok všetkého, áno, je to pravda. Na základe toho sa zvýšila inflácia, čo tiež nikto nepredpokladal, zvýšili sa ceny tovarov, služieb, dnes máme okrem toho už aj potravinovú krízu, čo môžme definovať. Všetko to dopadá takisto na samosprávu, pretože tie rozpočty sa nenafúkli a takisto nerástli takým rýchlym tempom ako, ako sa tu hovorilo.
A výsledok čoho? No jednoducho samospráva obstála tieto úlohy a dnes má viac ako 80-percentnú dôveru a ľudia si uvedomujú, že nebyť lokálnych zástupcov a lídrov, tak jednoducho tento štát už by bol dávno v rozklade, v rozpade, pretože takto riadiť veci z jedného miesta a prevziať si tu úlohu nejakého spasiteľa, jednoducho to neexistuje, a takýto človek, môžem povedať, neexistuje ani v Slovenskej republike. A kto sa do tejto úlohy pasoval, tak dnes trpíme a jednoducho budeme hasiť mnoho problémov, ktoré ešte sú pred nami, a môžem povedať, že ani po septembri sa to nevyrieši, bude to možno niekoľko rokov, ak nie desaťročí naprávania škôd.
Pre vás, čo neviete, čo je... alebo aké sú úlohy vôbec miest a obcí, pretože ľahko sa riadi z parlamentu a nemáte ani poňatie, o čom hovoríte. V prvom rade mestá a obce sú prvé na rane pred občanmi, pretože sa im priamo zodpovedajú a ten primátor alebo ten starosta ich stretáva na tej ulici a jednoducho každý deň s nimi komunikuje. Sú zodpovedné za rozvoj miest a obcí, to znamená, stoja na to, že tá obec nielen prežíva, ale obec aj rozvíja, a čo je dôležité, samosprávy sú nositeľom demokracie, pretože čím viac rozložíte tú moc na viacerých lídrov, lokálnych lídrov, tým viac jednoducho štátna politika vás neovplyvní v nasmerovaní v nesprávnom.
To znamená, tam síce môže nastať vnútorný boj možno alebo vnútorné predchádzanie sa, ktorý z tých lídrov je lepší, ale jednoducho zostáva to na tej nižšej úrovni a tým dokážete jednoducho pozdvihnúť celú spoločnosť. Slabá samospráva znamená ohrozenie, ak nie koniec demokracie a návrat totality.
Treba si ešte uvedomiť – podľa OECD –, ak by došlo k decentralizácii moci, Slovensko, Slovensku je prognostikované 10 % v navýšení DHP len v decentralizácii, aby sa to nerozhodovalo z jedného miesta, vlády a len parlamentu, ale časť kompetencií aby sa presunula na miesta, obce a regióny. A v najmenej rozvinutých regiónoch alebo v regiónoch, ktoré najviac trpia, sa prognózuje až 30-percentný nárast HDP. My už inú možnosť nebudeme mať, pretože sme druhí najhorší v rámci Európskej únie a jednoducho životná úroveň Slovákov končí a padá a môžme byť možno realitou, čeliť realite, za pár rokov budeme poslední, už aj tí Bulhari nás predbehnú, pretože budú vedieť, ako riadiť veci lepšie verejné, a nie uzurpovať si moc do jednej stoličky a jednoducho hovoriť, že my všetci všetko vieme a vy nič neviete, pretože my sme naj... najmúdrejší. A to platí, samozrejme, aj pre niektorých tuná v rámci parlamentu.
Aby som povedal, miestne, mestá a obce sú zodpovedné za všetko, čo sa deje na ich území, a to je od rozvoja miestnej infraštruktúry, priestorov a tak ďalej, rozvoj komunít, spravovanie vecí verejných, ale aj financií a zastupovanie miestnych obyvateľov. Všetky tieto faktory ukazujú, že miestne samosprávy majú kľúčovú úlohu v riadení a v rozvoji miest a obcí v štáte sú nevyhnutné pre vytváranie prosperujúcej udržateľnosti miestnych komunít a zlepšovanie kvality života miestny obyvateľov. A to je celá priorita, čo sa stráca v štátnej politike - občan. Nejako tu nikto nemyslí na občana, každý myslí na seba a na svoje politické ambície, jak jeden pred... druhému ukázať, že je múdrejší, lepší a prinesie lepšiu atómovku ako ten druhý, a jednoducho tu prichádza k tomu, že každý mesiac tu máme nové atómovky a nových ľudí, ktorí prichádzajú s lepšími riešeniami. Nikto neberie koncepčne, čo sa udeje v tom potom na tom najnižšom stupni toho riadenia a čo bude za päť rokov, desať rokov, hlavné, že sa to poprijíma a bude to v poriadku.
Konkrétne realita Slovenska, samosprávy dnes prevádzkuje 2 700 materských škôl, 1 800 základných škôl, pobytových zariadení, sociálnych služieb je 700, kultúrnych domov 2,5-tisíc, samospráv. Mnohé samosprávy prevádzkujú čistiarne odpadových vôd, verejné budovy, hovorím, viac ako o 10-tisíc budovách, ako o ktorých sa za... starajú mestá a obce. Takisto všade tam sa poskytujú nielen verejné služby, ale takisto, preto vplýva na ceny elektriny a tepla, pretože sú to tieto budovy, o ktorých sa musí starať. Jednoducho všetko je vo výdavkoch a ekonomicky oprávnených výdavkoch, ktoré sa počítajú aj do poplatkov, preto niektoré samosprávy boli nútené zvyšovať dane pre občanov, pretože sa to udialo.
Ako vláda pomáhala? No, žiaľ, Európska charta takisto konštatuje, že jednoducho dochádza k porušovaniu a Rada Európy urobila monitoring na Slovensku a zistila, že charta, Európska charta územnej samosprávy je na Slovensku porušovaná, pretože štát káže samosprávam robiť niečo, na čo im nedá financie.
Možno len za minulý rok, ak spomeniem, čo sa udialo, odpustenie, návraty finančných výpomocí sa ani neudialo, pretože štát dal pôžičky samosprávam na Slovensku. Takisto nám prikázal vyplatiť odmeny zamestnancom vo verejnej službe 500 eur. Takisto na to nedal peniaze, ale súkromným zariadeniam a súkromným zriaďovateľom dal, ako keby štát mal väčšiu emancipáciu k súkromným poskytovateľom, ako k verejnému sektoru, a to je mestám a obciam.
Vláda prikázala takisto vyplatiť 350, mimoriadne odmeny a odvody do 30. 6. takisto z vlastných zdrojov samospráv. Poskytovať príspevok na poskytovanie verejným poskytovateľom sociálnej služby, povinnosť, musíte tým verejným zariadeniam to dofinancovávať. Nikto nepozerá, že mestá a obce sú tiež zriaďovatelia sociálnych zariadení, ako keby štát to nezaujímalo, veď jednoducho, tu sa, niekto hovorí, že (povedané so smiechom) niekto sa stará len o súkromníkov, ale, žiaľ, tie rozhodnutia sú presne určované, aby sa podporoval súkromný sektor, a nie verejné samosprávy alebo mestá a obce.
Samosprávy musia poskytovať súkromným zriaďovateľom základných škôl alebo materských škôl, školských zariadení v rovnakej výške ako verejným zriaďovateľom. No keď štát to chcel, prečo si to nezobral na vlastnú ťarchu a ich nedofinancoval, prečo to prikázal samosprávam, mestám a obciam? Jednoducho tu hovoríme, že všetky tieto opatrenia zhruba zobrali samosprávam v minulom roku 1 mld., 1 mld., aby ste počuli. To nie je jednoducho, čo teraz sa hovoríme, o nejakých 244 mil. dane z príjmov právnických osôb, miliardu.
Ak aj došlo k nejakým teraz možno ústupkom a ja vám poviem, čo sa stalo (povedané so smiechom), jednoducho vláda sama priznala v terajšom zákone, ktorý predkladá, zaplatiť, aby nimi zriadené organizácie, a to je mestám a obciam a regiónom v období povinnosť zaplatiť zvýšené sumy faktúr za energie, pričom pomoc zo štátneho rozpočtu zo schémy ministerstva hospodárstva bude nabiehať postupne. Veď to je absolútne priznanie zlyhania. Veď vy ste si sami, vy ste si priznali zlyhanie, že ste jednoducho samospráve zobrali, nikto na to nepočítal, že sa taká vec stane, a teraz ste priznali, aby tie mestá a obce doslova nepadli a vám to tu nehodili na stôl, tak ste priznali, že aspoň toto vyplaťme skôr, aj keď im nedáme ani korunu, pretože jednoducho idú voľby, do septembra je treba si kúpiť čas, to je celé.
V septembri to padne celé, pretože stále tu zostalo 530 mil., ktoré jednoducho nie sú dofinancované, a tá samospráva to do budúcna už neutiahne. Ak sa nezmenia ceny energie, ak sa nezmenia jednoducho prístup alebo dofinancovanie štátu, ak sa neodpustí pôžička, ktorá bola daná mestám a obciam, mestá a obce sú zadlžené, mestá a obce nebudú mať z čoho platiť faktúry, jednoducho ste si len kúpili čas do septembra, podporíme to, pretože rýchla pomoc vždy dvakrát dáva, pretože niektoré obce jednoducho, ak by toto nebolo schválené, skolabujú a niektoré obce jednoducho by už neprežili. Možno aj tak sa dá robiť reforma verejnej správy, nechať padnúť, a oni nech sa spoja, však nás to nezaujíma, my si budeme vládnuť ďalej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis