Kolegovia, vy ste naozaj dôkazom toho, že viera je nebezpečná. Poďme k faktom. Počet interrupcií klesá. Medziročne klesol o 15 %, rovnako ako medziročne minulý rok. Je to o 928 menej potratov. Máme vojnu vedľa hneď, prichádza k znásilneniam. Toľko k faktom a budem sa snažiť byť aj faktická, budem sa snažiť trošku aj nejak apelovať na ľudskosť vo vás, ale ešte som si dovolila si na seba dnes opäť obliecť tričko, na ktorom sa píše, sám Pán Boh vám odkazuje, kto si ty, aby si iným prikazoval, ako majú žiť. Lebo nič iné týmto nerobíte. A, pani Sulanová, ja mám, nech sa páči, jedno aj pre vás a jedno pre pána Čepčeka. Mirko, ty mu to určite rád odovzdáš. Keď nebudete chcieť kolegovia tuto z klubu SaS... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Kolegovia, v zmysle zákona o rokovacom poriadku je zakázané vnášať do sály, predpokladám, že ste to tričko nevyrobili tu v rokovacej sále.
Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
Tričká? Je zakázané vnášať do sály tričká? Mám si ho dať dole? Ja to urobím v pohode. (Smiech v sále.) Povedz, Gábor, ja vykonám, ty si šéf. Ako to je? Môžem mať tričko či ne? Dobre. Pokračujme.
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Dobre, zasmiali sme sa, môžte pokračovať, pani poslankyňa.
Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
Však tak keď mi povie, čo mám na to povedať, keď mi povie, že nemôžem nosiť do sály tričká. No tak akože bacha, aby som to neposlúchla. (Reakcia z pléna.)
No, čiže poďme teda, poďme teda vecne, o čom tie konkrétne návrhy sú, aby sme si to spojili, lebo je v tom trochu chaos a ako hovoril aj pán poslanec Čepček. Čiže máme tri návrhy zákonov, ktoré sme dali do jedného. O čom sú.
Pani Sulanová a pán Schlosár chcú zakázať cudzinkám v čase vojny, hej, chcú zakázať cudzinkám, aby mohli ísť na interrupciu. Pán Čepček chce povinné sono embrya, chce zákaz reklamy na interrupciu a chce v etickom kódexe zakázať vykonávať interrupcie lekárom. V ďalšom návrhu zákona chce tzv. právo na informácie, ktoré sú vlastne len informáciami, samozrejme, jednostrannými.
Opäť sono. Je to v podstate zákon, ktorý ukradol pani Záborskej, aspoň ste to mohli teda na rovinu. Zakazuje... Aha, nátlak na ženu a v podstate sa snaží vytvoriť nátlak na ženu z druhej strany a zakazuje potraty ako také, okrem keď je vážne a trvalé ohrozenie zdravia matky, pričom psychické a nepohoda sa nerátajú a, samozrejme, toto má ona teda nejako dokladovať a má to všetko stihnúť do dvanásteho týždňa, inak má smolu. A ešte okrem vážnej, vážneho, ťažkého poškodenia genetického zdravia toho budúceho dieťaťa, vtedy zostáva teda do 24. týždňa. A samo..., a teda nie samozrejme, ale natoľko veľkorysý bol v tomto návrhu pán Čepček, že vyňal aj znásilnenie, ale toto znásilnenie, samozrejme, musí byť doložené potvrdením od prokurátora a opäť to musí stihnúť tá žena do dvanástich týždňov. Určite jej urobí radosť, že keď niečo také zažije, tak pekne si absolvuje ešte aj túto tortúru, lebo inak musí povinne porodiť dieťa toho násilníka, aby jej celý život pripomínalo, čo zažila a aby to dieťa to zažívalo s ňou.
No a, samozrejme, teda zákaz interrupcie cudzinkám, ktoré sú tu prechodne bez trvalého pobytu, čiže, samozrejme, sa mieri na Ukrajinky.
No tak poďme k tomu, čo sa tu teda povedalo, čo sa tu hovorí.
Čiže pán poslanec Čepček hovorí o tom, že zabezpečuje lepšie informácie pre tie ženy, ale keď si to pozriete, tak v podstate tie informácie sú klamlivé, sú zavádzajúce, sú nátlakom na ženu, ale v tých informáciách nenájdete ani zmienku o tom, aké riziko bude mať, keď si tá žena, keď tá žena pôjde na pôrod, lebo asi sa nebudeme tváriť, že pôrod riziká nemá. Ale o tom tam už informáciu nenájdete, lebo informácie treba dávať len také, ktoré vedú k tomu, aby tá žena rodila a aby mala pocit tlaku a pocit, že robí chybu. Všetky tieto informácie, ktoré akože sa pán Čepček tvári, že to zlepšuje, no tak tie informácie v podstate sú ničím iným, iba tlakom na ženy a ich psychickým týraním. Gratulujem, pán kolega, v tomto čase pekne.
Celkovo tieto návrhy v podstate dokazujú, že ste zároveň neschopný a bezcitný, lebo neviete podávať iné návrhy zákonov, len takéto. A v tomto čase je to zvlášť bezcitné od vás.
Píšete, že to nemá žiadne sociálne vplyvy a zároveň píšete, že to má pozitívne vplyvy na rodinu. Tak toto už asi každému z vás napovie svoje, že keď niekto teda zakáže interrupciu žene, ktorá to chce, ktorá chce ísť na interrupciu, no tak že to teda nebude mať žiadne sociálne vplyvy a že to bude mať dokonca pozitívne vplyvy na tú ženu a na to budúce dieťa, ktoré proste sa narodí niekde do detského domova, tak to je sila napísať, že to teda má pozitívny vplyv.
Pán poslanec píše vo svojej dôvodovke, že väčšina spoločností neschvaľuje tieto zákroky. Tak ja chcem pripomenúť prieskum, ktorý sme robili, bolo to od 21. 10. do 25. 10. 2021. Zmeniť súčasný zákon tak, aby sa sprísnili podmienky na podstúpenie vykonania interrupcie, si želá, dámy a páni, 7,9 % opýtaných celkovo. Kde máte tú väčšinu? Lebo 7,9 % ľudí stojí o to, čo vy robíte, pán Čepček. Naopak, traja z desiatich opýtaných si myslia, že zákon o interrupciách by sa mal zmeniť tak, aby bol ústretovejší k ženám, ktoré chcú podstúpiť interrupciu. Ale keďže vieme, aký je háklivý čas, tak my s týmto neprichádzame, lebo nechceme tyranizovať spoločnosť takýmito polemikami. Takmer tri štvrtiny, 74 %, respondentov sa vyjadrilo, že štátne nemocnice by mali mať povinnosť vykonať interrupciu, ak o ňu žena požiada. A taká zaujímavosť, pán Čepček nemá politickú stranu, však odvšadiaľ ho vyhodili, taký je neznesiteľný, ale pani Sulanová, tak tá patrí ku Kotlebovcom - ĽSNS a možno vás bude, pani, zaujímať, šesť celá, prepáčte, zle vidím, neviem teraz, či štyri alebo jedna percenta treba, opýtaných si myslí, že treba zákon zmeniť tak, aby sa sprísnili možnosti podstúpiť interrupcie, to je to, čo robíte, ale 42-43 % opýtaných si myslí, že ho treba zmeniť tak, aby bol ústretovejší k ženám, ktoré chcú podstúpiť interrupciu a ďalších 15,2 % si myslí, že by mal zostať tak ako teraz.
Čiže, pani Sulanová, vaši voliči 42 + 15,57 % vašich voličov chce, buď nechať súčasný zákon, alebo dokonca ho zliberálniť. A potom ďalších, už fakt ospravedlňujem sa, lebo som po tej operácii, nevidím dobre, ale naozaj nejakých, nejaké podstatné číslo vlastne ani nevie, čo je v zákone. Takže toľko k tomu, že väčšina spoločnosti to chce, tak toto naozaj napísať do dôvodovky, keď 7,9 % to chce, to chce teda naozaj veľkú mieru fantázie.
No a potom, samozrejme, klasické klamstvá o tom, že keď hovoríme o zygote alebo embryu, tak však ide o zhluk buniek a pán poslanec Čepček to považuje za mediálny hoax a odvoláva sa na nejakú učebnicu biológie, kde sa teda píše, že je to počiatok človeka. Ale veď áno, zhluk buniek je počiatok človeka a zhluk buniek je počiatok všetkého. Tak áno, aj v tomto prípade to sa nevylučuje. A odvoláva sa úplne, to je úplne krásne, keď sa odvoláva na vedu.
Pri poslednom z tých vašich tristo návrhov som tu čítala pojednávanie práce Scotta Gilberta, ktorý nám dal nahliadnuť do ôsmich vedeckých pohľadov na to, kedy začína život. Jeden jediný tak nejak sa podobal na ten váš a ďalších sedem hovorí úplne niečo iné a vyslovene sa tam písalo, že náboženský fundamentalisti zneužívajú vedu a že nie je pravda, že veda niečo také potvrdila, pretože vedecky sa toto nedá potvrdiť a sú na to rôzne pohľady. Takže toľko k faktom, ktoré vy uvádzate ako dôvody.
Pani poslankyňa Sulanová, vy ste porovnávali, a to robíte veľmi často, tiež to, ako naozaj to nepovažujem za fér a považujem to za obzvlášť bezcitné. Vy ste porovnávali ochranu žien s ochranou psov a medveďov a šteniatok a mačičiek, ale keď už teda idete takto nízko, tak porovnávajte porovnateľné. Veď aj tie psy, mačičky, medvede je zakázané, zakázané týrať a zabíjať a, samozrejme, aj deti je zakázané týrať a zabíjať, ale nie zygoty ani embryá. Viete prečo? Lebo to nie sú deti. Máte to v návrhu zákona. Preto. To ešte nie sú deti. Keď sa matka rozhodne, tak to deti budú, ale v tom momente to deti jednoducho nie sú. Preto ženy, ktoré podstúpia interrupciu, nejdú do basy, preto lekári, ktorí interrupciu urobia, nejdú do basy. Vám, vy jednoducho psychicky týrate ľudí, o ktorých si neviete predstaviť, čo museli zažiť a útočíte na nich bezdôvodne, lebo náš právny systém vám jednoducho nedáva za pravdu a nedá vám za pravdu ani obrovská časť spoločnosti.
Hovoríte aj s pánom poslancom Čepčekom o nedôvodných interrupciách. Hovoríte o tom, že ženy chodia na interrupciu kvôli kariére, kvôli zhýralému životnému štýlu, ako to zakazujete aj znásilneným všetkým cudzinkám, aby na interrupciu išli. No všetky dôvody sú opodstatnené. Žena nie je stroj na rodenie detí, žena tu nie je na to, aby riešila politiku štátu, aby zabezpečovala dostatok občanov, keď si to pán Čepček alebo ktokoľvek tu želá. Žena tu nie je na to, aby sa správala tak, jak vy chcete a presne aby ste jej vy diktovali, ako ona má žiť. Žena má právo sa rozhodnúť o svojom živote, rovnako ako vy, pán kolega. Vy nemusíte povinne rodiť, keď vám nejaký poslanec prikáže. Vy netušíte, čo to všetko obnáša. Ja to tuším. Ja som priniesla na svet dve deti, takže toto je absolútne nemiestne, aby ste vy rozprávali, kto, kedy a za akých okolností a kedy je to odôvodnené a kedy nie. Jediný, kto to môže hovoriť, je tá žena, ktorá má to dieťa priniesť na svet. Ten Pán Boh dal toto právo nám ženám, tak sa nám do toho nestarajte!
K tým adopciám, pani Sulanová, vy ste spomínali, že pri adopciách je väčší dopyt ako ponuka. To musím povedať, že je pravda. Možno vás prekvapím, my sme manželom chceli pomôcť a chceli sme si adoptovať dieťa, lebo sme mali takú predstavu, že tie domovy sú plné, však to všetci vidíme. Dokonca som mala záujem, keďže mám dvoch chlapcov, o dievčatko, mala som záujem o rómske dievčatko, lebo som predpokladala, že teda toto je presne dieťatko, ktoré v tom domove zostane a chcela som urobiť, keď už teda mám to šťastie v živote, tak chcela som urobiť dobrý skutok a o takéto dieťatko sme mali záujem a dozvedeli sme sa presne to, čo hovorí pani Sulanová, že bez ohľadu na to, či ide o dievčatko, chlapca, rómske dieťa, biele dieťa, akékoľvek iné, tak jednoducho že tie deti na adopciu je ich veľmi málo. A hneď v momente, úplne ešte maličké, keď sú nejaké právne voľné, tak v podstate je, okamžite sa umiestnia. Pre mňa to bolo veľmi prekvapením, veľkým prekvapením, tak sa pýtam, prečo sú tie domovy teda plné, akých detí sú plné.
Pani Sulanová, ony sú plné detí, ktoré nie sú tzv. právne voľné, to sú deti chudobných rodičov, ktorí, rodičov, ktorí sú vo väzení, ktorí poskytujú zlú starostlivosť, ktorí majú rôzne závislosti. To sú presne tí rodičia, tie ženy, ktoré chcete prinútiť rodiť, lebo tá vzdelaná, dobre situovaná matka, ona pôjde do toho Rakúska bez problémov. Ale tá žena v osade, tá nemá tú možnosť a vy ju jednoducho prinútite rodiť. A to dieťa, ktoré tak strašne chcete, aby sa narodilo, ako mu to môžte robiť, že ho dáte na, do toho, do toho decáku? Lebo teda pestúnska starostlivosť, ktorá znamená to, že to dieťa nie je právne voľné a ja si ho teda zoberiem, celý život sa oňho starám a potom v pätnástich oňho môžem prísť, lebo, lebo sa niečo stane, tak na to teda musím povedať, že chápem, že na to teda nie je úplne odvaha u každého.
Čiže opatrne s týmto argumentom, pretože si vlastne strieľate do kolena, lebo tie domovy sú plné práve detí, ktoré sa narodili matkám, ktoré jednoducho sa o nich nedokázali postarať. A toto je často a chudoba a tieto veci, to je často dôvod, prečo ženy idú na interrupcie. Chcete pomáhať? Tak im zlepšite podmienku, podmienky.
Týmto chcem poďakovať Simone Petrík z Progresívneho Slovenska, som nevedela, že aj ona sa nad tým, na tom zúčastňovala, tak jej veľmi pekne ďakujem, že informovala Ukrajinky, kde nájdu pomoc a ja zas urobím všetko pre to, aby také letáky, aké ona rozdávala, aby ich rozdávať ďalej mohla, pretože toto je, pani Sulanová, pomoc.
A ja vám teda prečítam prečo, budem čítať z článku SME-čka, ktoré informovalo o tom, že spravodajský server BBC si vypočul svedectvá preživších a zaznamenal dôkazy ukrajinských žien, ktoré boli znásilnené okupujúcimi ruskými vojakmi.
V tichej vidieckej oblasti 70 km od Kyjeva sa BBC rozprávala s 50-ročnou Annou, ktorá má teda ako pseudonym kvôli ochrane súkromia. V pondelok 7. marca bola so svojím manželom, keď dovnútra vtrhli ruskí vojaci. "Namierili na mňa pištoľ, namieril na mňa pištoľ a odviedol ma do neďalekého domu. Prikázal mi - vyzleč sa, lebo ťa zastrelím!. Neustále sa mi vyhrážal, že ma zabije, pokiaľ neurobím, čo povedal. Potom ma začal znásilňovať," povedala. Útočníkom bol podľa Anny mladý, chudý bojovník z Čečenska. "Zatiaľ čo ma znásilňoval, vstúpili dnu ďalší štyria vojaci. Myslela som, že je so mnou koniec, ale oni ho nakoniec odviedli. Už som ho nikdy nevidela." Anna sa vrátila domov a našla svojho mŕtveho manžela, prepáčte, našla svojho manžela, ktorého strelili do brucha. "Snažil sa za mnou bežať a zachrániť ma, ale zasiahli ho guľky," povedala Anna. Obaja našli úkryt v susednom dome. Manžel ale, bohužiaľ, kvôli bojom, nemohli ho zobrať do nemocnice, tak zomrel o dva dni na to. Anna po celý čas, ako tento príbeh hovorila reportérom, celý čas plakala a ukázala im, kde spoločne so susedmi manžela pochovali. Na jeho hrobe je veľký drevený kríž, asi verila v toho istého Boha, čo vy.
Iba o pár domov na rovnakej ulici si reportéri vypočuli ďalší mrazivý príbeh. Jednu ženu údajne znásilnili a zabili a podľa susedov je tiež vinníkom vojak. Žena mala okolo štyridsať rokov. Podľa susedov ju odviedol z jej domova a držal v spálni neďalekého domu, ktorého obyvatelia sa evakuovali na začiatku vojny. Pekne zariadená izba s tapetou a posteľou so zlatým čelom sa premenila na desivé miesto činu. Na matraci aj prikrývke sú veľké krvavé škvrny. V rohu miestnosti je zrkadlo, na ktorom je rúžom napísaný odkaz, zrejme popisuje, kde bola obeť pochovaná. Podľa susedky Oxany ho tam nechali ruskí vojaci, ktorí telo ženy našli a pochovali. "Povedali mi, že bola znásilnená a že mala buď podrezané alebo prebodnuté hrdlo a vykrvácala." Povedali mi (krátka pauza), povedali mi (krátka pauza), sekundu. Nudí vás to, pán kolega? "Povedali mi, že tam bolo veľa krvi," uviedla Oxana. Žena bola pochovaná na záhrade domu.
Polícia deň po návšteve reportérov jej telo odviezla, odviezla z hrobu, aby prípad vyšetrila. Zavraždená žena na sebe nemala oblečenie, na krku mala hlbokú, dlhú reznú ranu.
Ďalší prípad polícia vyšetruje v dedine 50 km západne od Kyjeva. V dome na okraji obce podľa neho žila trojčlenná rodina, manželia okolo tridsiatky a malé dieťa. Deviateho marca vstúpilo do domu niekoľko vojakov Ruskej armády. Manžel sa snažil svoju ženu a dieťa ochrániť, tak ho na dvore zastrelili. Dvaja vojaci manželku opakovane znásilnili. Vždy odišli a potom sa znova, znova vrátili. Trikrát sa vrátili, aby ju znásilnili. Vyhrážali sa jej, že ak bude klásť odpor, ublížia jej malému chlapcovi. Chcela svoje dieťa ochrániť, a tak sa nebránila. Vojak pri odchode podpálil rodinný dom a zastrelil ich psov. Žena so synom utiekla a spojila sa s políciou a jej výpoveď zaznamenali. Manžela, manžela pochovali susedia na záhrade.
Ukrajinská ombudsmanka Ljudmila Denisovová uviedla, že podobných prípadov existuje veľa. Asi 25 dievčat a žien vo veku od 14 do 24 rokov, to sú naozaj, ja mám 15-ročného syna, uvedomme si, o čom hovoríme, bolo počas okupácie systematicky znásilňovaných v pivnici jedného domu v Buči. Deväť z nich je tehotných. Ruskí vojaci im povedali, že ich budú znásilňovať dovtedy, dokedy už nikdy nebudú chcieť mať so žiadnym mužom pohlavný styk. Zabránia im tak mať ukrajinské deti. Popísala ombudsmanka.
Majú aj linku záchrany a Telegram, cez ktoré komunikujú s obeťami. Volala im 25-ročná ženy, že jej šestnásť ročnú sestru priamo pred ňou znásilnili na ulici. Kričali pri tom, že sa to stane každej nacistickej prostitútke. Toto je len zlomok žien, ktoré mali odvahu prehovoriť. A teraz si predstavte, že v tých zverstvách, koľko je tých žien, ktoré prehovoriť nemohli alebo nevedeli, alebo jednoducho nemajú na to silu a odvahu.
A teraz si predstavte, pani Sulanová, že dôjde človek, ktorý takejto žene, keď sa jej podarí ujsť pred týmto násilím do najbližšej krajiny, kde očakáva pomoc, že tam príde niekto ako vy a povie jej, si tehotná? To decko porodíš a budeš sa oňho starať. Alebo nebudeš, ale porodíš to decko. A budeš si to, pekne si to vytrpíš ešte viac. Kto ste vy, že toto dokážete urobiť?!
Pán Čepček, kto ste vy, že toto dokážete urobiť ľudskej živej bytosti?! Čo sa vy staráte do životov iných?! Nič z tohoto si nevieme ani len predstaviť. Keď už to musíte navrhovať, tak dokelu aspoň nie v tejto dobe. Máte vy trochu, trochu srdca v sebe? A trochu ľudskosti? Ďakujem. (Potlesk.)