Ďakujem pekne za slovo. Budem sa snažiť byť stručná, Boris.
Kollár, Boris, predseda NR SR
Ďakujem pekne.
Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
Ja by som len rada povedala naše stanovisko. Tento návrh zákona vítame. Určite ho podporíme, je načase. Chcem oceniť nielen návrh zákona, ale aj vyše rok trvajúcu snahu ministerstva zdravotníctva o zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov. Ešte minulý rok bola hotová analýza ministerstva financií v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, kde bolo jasne určené sedem, sedem nedostatkových zdravo... alebo najviac nedostatkových zdravotníckych povolaní na Slovensku v porovnaní s konkurenciou v okolí a bolo vypočítané, že na to, aby sme sa dostali na konkurencieschopnú úroveň so zahraničím, aby nám tieto naj, naj, najviac chýbajúce povolania neodchádzali za hranice, tak je treba na to objem finančných prostriedkov vo výške 220 až 330 mil. eur.
Veľmi dlho sme aj na výbore, aj všetkými možnými cestami tlačili na to, aby k tejto zmene prišlo. Výsledok nie je úplne rovnaký, ako je daná analýza, nakoniec však už aj prešiel nejaký čas, ale ja napriek kritike, napriek tomu, že som už v podstate v pozícii opozičnej poslankyne, ale aj v pozícii človeka, ktorému na zdravotníctve úprimne záleží, chcem povedať, že naozaj si myslím, že táto ponuka je korektná.
Najčastejšie sa hovorí o lekároch a sestrách. Ja veľmi dobre rozumiem, že vždy sa dá viacej, nakoniec sú tu avizované aj nejaké pozmeňujúce návrhy, predpokladám, že budú navyšovať nejaké požiadavky mzdové. Pokiaľ budú, v poriadku, je to na dohode s ministerstvom financií, my to môžeme všetci len uvítať. Ale podstata je taká, že prichádza teda k zvýšeniu platov a viem, že vždy by sa dalo pýtať viac, ale treba si uvedomiť, že miesto siedmich zdravotníckych povolaní tento zákon podporuje 25 zdravotníckych povolaní. Môže to niekto považovať za pozitívum. Ja musím tuto povedať osobne, ja sama by som sa držala tej analýzy, trošku mi to tam zaváňa politikou v SMER-e, že tak teda však veď urobme šťastným každého. Na druhej strane tie koeficienty jasne hovoria o tom, že tam, kde je ten nedostatok väčší, tak tam je aj ten koeficient vyšší. Takisto nie je to len o koeficientoch a každoročnom navyšovaní, ale dlhodobá požiadavka o tom, aby boli zapracované roky praxe, toto takisto v tom návrhu zákona je. Takže ťažko to nevítať.
Čo musím povedať ešte, že ma trošku mrzí, je, že zdravotným sestrám bolo na odvetvovej tripartite sľúbená v podstate, alebo ani nieže sľúbená, ale pracovalo sa na začiatku s vyššou sumou a z toho vyplýva, vyplývajú aj očakávania, ktoré boli vyššie, ako je dnešná realita. Rozumiem tomu sklamaniu. Považujem za manažérske zlyhanie, že k takémuto prišlo, aj keď rozumiem ambícii začať s čo najvyššou sumou, aby teda ten tlak na ministerstvo financií bol čo najväčší, úprimne tomu ľudsky rozumiem.
Na druhej strane chcem povedať, že keď sa pozriem či už na lekárov začínajúcich, alebo teda už atestovaných, sestry začiatočníčky alebo už teda špecialistky s dvadsaťročnou praxou, všetky tieto platy, ktoré budú po zmene zákona v roku 2023, som si porovnala s platmi v Českej republike v roku 2023, lebo teda tam je najnižšia jazyková bariéra a najväčšie riziko, že nám tí zdravotníci odídu, a niekto povie, že nominálne sme sa nedostali ani na tie platy. Áno, nominálne je to pravda. Ale pokiaľ sa, pokiaľ sa pozreme na kúpyschopnosť, teda koľko si tí ľudia za tú výplatu kúpia tovarov a služieb v danej krajine s ohľadom na cenovú úroveň, tak sme na tom lepšie ako v Českej republike. To je dobrá správa. A dokonca si myslím, že takto to urobené, že nominálne je to vlastne akoby menej, ale po prepočítaní na kúpyschopnosť je to, je to viac, je to tak nenápadne skryté, že tak, tak tajne dúfam, že nehecujeme, nehecneme Českú republiku, aby zvyšovala platy, lebo všetci vieme, že Česká republika žije z našich zdravotníkov a, samozrejme, keď my zvýšime tabuľky, tak urobia to aj oni. Ale zatiaľ to tam nepozorujem, zatiaľ to teda, predpokladám, že nepozerajú náš parlament až tak intenzívne, tak dúfam, že som im nedala tip, ale možnože to nakoniec bude aj lepšia cesta.
No, teraz úplne vážne. Tie, to zvýšenie u sestier je priemerne 450 eur, o ktorom sa hovorí, ale áno, skutočnosť je taká, že to je so všetkými možnými príplatkami, že teda nejde o napríklad sestru začiatočníčku, že je to v hrubom, áno. Tie, tie sumy sú nižšie, keď sa, hovoríme, keď hovoríme iba o tom základnom nároku. Ale, prosím vás pekne, treba si naozaj uvedomiť, že ten, ten prvý krok je dôležitý, že je dobré, že konečne prišiel, že sa naňho tlačilo vyše roka a že ten rozpočet, aj keď teda v pozícii opozičnej poslankyne by som asi mala teda vykrikovať, ale naozaj ten rozpočet je obmedzený a má nejaké dno a teda 25 povolaní pokryť nie je úplne najlacnejšia záležitosť.
Toto zvýšenie bude stáť zdravotnícky rozpočet a teda celkovo štátny rozpočet sto miliónov, ktorý, ktoré obsahuje, ktoré by vlastne sme museli dať navyše už len na základe platného automatu, ktorý existuje tak či tak bez zmeny zákona, a ďalších 232 miliónov, keď zákon zmeníme, čiže to je 332 miliónov. Toto všetko sú dobré správy. A ja chcem poprosiť z tohto miesta zdravotnícky sektor napriek tomu, že rozumiem niektorej, niektorým požiadavkám, rozumiem tomu najmä v prípade sestier, že by chceli viac aj pre ten prísľub a aj preto, že ony najviac strádali dlhé roky, napriek tomu chcem poprosiť o nejaké pochopenie.
A čo je dôležité ale ustrážiť. Môže byť tento zákon prínosom, pokiaľ sa stanú dve veci. Jedna, veľmi dôležitá, keď budeme tu mať rozpočet, je potrebné postrážiť, aby z tej sumy, čo som hovorila, 332 miliónov, to je len na ústavnú zdravotnú starostlivosť, teda iba na nemocnice, tak aby 40 % z tejto sumy minimálne išlo na ambulancie. Pokiaľ toto nespravíme, ja rozumiem, že minister financií ráta iba to, čo vieme cez zákon zmeniť krát teda ten koeficient a dá iba toľko peňazí. Rozumiem, že ministerstvo financií sa bude snažiť, ministerstvo zdravotníctva sa bude snažiť vyrokovať viacej, ale chcem teda upozorniť aj váženú verejnosť, že pokiaľ by neprišlo k tomu, že ministerstvo financií pustí o 40 % viacej, 40 % preto, lebo v ambulanciách nemáte príslužby, nočné a tak ďalej, čiže tých zdrojov tam nie je potrebných 100 %, tak sa stane to, že ambulantný sektor nebude mať vlastné peniaze na navyšovanie platov. Pokiaľ sa ale navýšia v nemocniciach, tak tam prejdú tí zdravotníci, čo môže, samozrejme, znamenať vážne problémy. Pokiaľ nám skolabuje alebo bude mať problémy ambulantný sektor a nezachytí tie jednoduchšie, jednoduchšie zdravotné problémy, tak nám v podstate banálne zdravotné problémy môžu zaplaviť nemocnice a tie sa potom nebudú môcť starať o tých, ktorí to potrebujú viacej.
Takže rovno na to upozorňujem, že ja chápem, že to nie je súčasťou tohto zákona, chápem, že to tu budeme mať o mesiac a ďalší mesiac, ale chcem aj vážené plénum, aj teda verejnosť upozorniť na to, aby potom tie položky v rozpočte o to viac strážili, že toto schvaľujeme. Nestačí len tých 332 mil. na ústavnú zdravotnú starostlivosť, ale treba myslieť aj na ten ambulantný sektor, pretože nakoniec keby sa to nedalo, to môže urobiť problém, problémy celému zdravotníctvu.
No a druhá vec, ktorú chcem povedať, systémové zmeny, ktoré napríklad žiada aj Lekársky odborový zväz, často sa o tom hovorí teraz vlastne, hovorí sa aj o výpovediach lekárov. Tie systémové požiadavky sú namieste. Boli, samozrejme, namieste aj pred desiatimi rokmi, škoda, že vtedy sa neozýval lekársky odborový zväz, a preto predpokladám, že chápu, že sa to asi nedá urobiť zo dňa na deň, ale je treba postrážiť, aby prišlo aj k systémovým zmenám. Platy samé osebe nič nevyriešia, keď teda dáme nejakú nálepku a potom, potom nič nerobíme. A často sa stretávam s tým, že sa hovorí, á, však tá koalícia nič nerobí a ministerstvo zdravotníctva nič nerobí, tak chcem povedať, že nie je to pravda.
Jedna požiadavka lekárov je DRG, aby sa rozbehlo, veď je teda už, už sa na tom pracuje, je prísľub, že od 1. 1. 2023 sa má rozbehnúť teda v tieňovej verzii, a pilot sa má rozbehnúť v 2024, prepáčte, pilot v 2023 a v 2024 to už má byť hotové a nabehnúť. Takisto chcú navýšiť počty lekárov a sestier, no veď o tomto je ten zákon, že teda aj s navýšením miezd. Ale okrem toho sa snažili navýšiť platy dvadsiatim piatim povolaniam, nielen teda tým siedmim, čo môže znamenať, že popri tom, keby sme vedeli urobiť aj niečo s kompetenciami, tak naozaj vieme rozdeliť tie sumy medzi tých zdravotníkov lepšie, čo, samozrejme, pomôže.
Urobili sa zmeny vo vzdelávaní, čo sa týka prístupu lekárov a zdravotníkov zo zahraničia, takisto čo sa týka atestácií; ak si pamätám, boli akceptované praxe zo zahraničia, tuto sa to ešte navyšuje v tomto návrhu zákona. Čiže nie je pravda, že sa nič neurobilo, kroky sa robia.
Takisto, nebudem to vlastne celé rozoberať, však vieme, že čo tu bolo. Čo je podstatné, z tých pripomienok, ktoré žiadajú odborári, sú štyri určite také, ktoré sú k veci. A ja som teda poprosila pána ministra, aby dal dokopy informáciu o tom, ku konkrétnym požiadavkám odborárov, čo chce robiť a aký je deadline tohto termínu. Pán Visolajský, ktorý lekárske odbory vedie, my sa teda nemáme že úplne v láske, ale vieme byť vecní, tak teda prisľúbil, že o tomto bude rokovať a že vie si potom predstaviť diskusiu aj o tom, že zníži trošku tlak na tie výpovede. A ja si myslím, že toto je cesta, a chcem to naozaj oceniť.
Čiže máme tu teraz zvyšovanie platov, máme tu prísľub od ministerstva, že v priebehu ďalšieho týždňa dostanú odborári informáciu o tom, čo ešte sa bude robiť systémovo. Máme úprimný záujem niečo, niečo meniť napriek tomu, že máme nezhody. Táto koalícia urobila veci, ktoré sa nerobili vyše desať rokov. Nie sú to maličkosti. Sú to systémové veci, ktoré nedokázali urobiť tí, ktorí to dnes kritizujú.
Tak ja chcem naozaj aj odbornú zdravotnícku verejnosť poprosiť, aby si to uvedomili a aby sa nenechali zbytočne vyhecovať a mali trošku trpezlivosti. Ja verím, že naozaj k tým zmenám príde aj vďaka tomuto návrhu zákona, ktorý vítam a teda podporujem. Len upozorňujem na riziká, ktoré nesie, pokiaľ sa neurobia iné veci.
Ďakujem veľmi pekne.