Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegynky, kolegovia, budem v podstate pokračovať akoby z úvodného slova. Všetci to vnímame, protipandemické opatrenia zasiahli aj podnikateľskú sféru, prevádzkovateľov hazardných hier nevynímajúc. Ako som už spomínal v úvodnom slove, počas obdobia pandémie v rokoch 2020 a 2021 boli prevádzky hazardných hier zatvorené spolu takmer osem mesiacov, z čoho, v dôsledku čoho prišli prevádzkovatelia hazardných hier, najmä teda prevádzkovatelia tých terminálov, videohier umiestnených v kamenných prevádzkach o značné tržby, pretože online hazard, samozrejme, fungoval aj počas pandémie. Tu sa bavíme o tých kamenných prevádzkach. Keď prepočítame, čo to vlastne znamená tých osem mesiacov v tých spomínaných dvoch rokoch, tak znamená to, že asi jednu tretinu roka 2020 a takisto jednu tretinu roka 2021 nemali títo prevádzkovatelia žiadne príjmy. Štát im zavrel prevádzky, dôvod bol jasný, ale jednoducho oni musia platiť ten svoj odvod a v tom je to vlastne špeciálne. Čiže napriek zatvoreným prevádzkam majú prevádzkovatelia hazardných hier povinnosť platiť štátu špeciálne odvody z hazardu a to bez ohľadu na to, že ich prevádzky boli zatvorené.
Tu je dôležité si uvedomiť, prečo hovoríme o prevádzkovateľoch hazardných hier. Ten odvod, ktorý platia, je špeciálny. Platí ho len toto odvetvie hazardných hier. Teda týka sa iba ich. Preto ideme "pomáhať", pretože nedávame im ani euro, ale hovoríme o nich, lebo len ich sa tento špeciálny odvod týka. To sa netýka iných typov podnikania, iných odvetví.
Len teda pre informáciu, do štátneho rozpočtu tento odvod prináša približne 200 miliónov eur ročne. Má to však aj iné aspekty. Prevádzkovatelia hazardných hier sú aj pomerne silným zamestnávateľom, na priamy pracovný pomer zamestnávajú približne päťtisíc osôb a na nepriamy približne ďalších desaťtisíc osôb. To znamená dokopy zhruba pätnásťtisíc pracovných miest. Počas obdobia pandémie, kedy boli kamenné prevádzky zatvorené, sa títo podnikatelia snažili udržať zamestnanosť, čomu, samozrejme, napomohli aj štátne opatrenia, pretože aj ich sa táto štátna pomoc týkala, čo sa týka udržania zamestnanosti, avšak ako každý iný podnikateľ, aj oni museli byť alebo boli do toho finančne zainteresovaní, a to predovšetkým vyplatením miezd teda v riadnych výplatných termínoch, čím sa preklenoval časový posun medzi finančnou pomocou zo strany štátu, ako aj teda doplatením do tej samotnej 100 % výšky celkovej ceny práce svojim zamestnávateľom, keďže podpora, ktorú teda vyplácame ako štát, bola do výšky 80 % celkovej ceny so stanoveným stropom.
No poďme viacej k tým odvodom, ako to funguje. Odvody z prevádzkovania hazardných hier sa uhrádzajú rôznym spôsobom a z rôznej základne v závislosti od druhu hazardnej hry. Napríklad pri číselných lotériách a kurzových stávkach, všetci poznáme, sa odvody uhrádzajú mesačne a teda stanoveným percentom z výťažku. V oboch týchto prípadoch si prevádzkovateľ, prevádzkovateľ mesačne vypočíta a zaplatí odvod zo zarobenej tržby. Teda tu je to v poriadku. Ak bola prevádzka kurzových stávok zatvorená, nemala žiadne tržby, ale nemusela platiť ani odvod. Čiže toto sa nerieši, toto je v poriadku, toto je v podstate spravodlivé. Samozrejme, že mali straty z toho, že sú zavretí, ale to je podnikanie. Nemuseli platiť, aj keď sú zavretí.
No, ale teraz poďme k prevádzkovaniu technických zariadení, tých automatov. Ten je modelovaný úplne inak. Prevádzkovateľ tu platí paušálny odvod z prevádzkovania automatov za celý rok a to bez ohľadu na to, či tieto technické zariadenia prevádzkuje len jeden deň v roku, alebo počas celého roka. Čiže ten extrémny prípad, ak by teda boli z dôvodu pandémie celý rok zavretí, tak celý odvod, bez ohľadu na to, že ten automat nie je v prevádzke ani deň, by museli zaplatiť kompletne presne všetky odvody. No a teda tu už len dávam do pozornosti, že teda prevádzkovateľ uhrádza odvod za tie automaty bez ohľadu na to, aké tržby mu technické zariadenie prinieslo, aj keď je teda otvorený. To znamená, že tento podnikateľ uhrádza odvody štátu a obciam bez ohľadu na skutočnosť, či má nejaký príjem z týchto technických zariadení.
Predloženým návrhom zákona oživujeme legislatívne opatrenie, ktoré bolo implementované v praxi v uplynulých dvoch rokoch, a to časový posun úhrady odvodov. Prevádzkovatelia technických zariadení majú povinnosť odviesť odvody do štátneho rozpočtu v dvoch termínoch počas roka, ako som už spomínal, prvá splátka je vždy na konci apríla a druhá splátka je vždy na konci augusta daného roka. Týmto návrhom sa tieto termíny úhrady posunú na koniec augusta. To znamená, to, čo mali zaplatiť do konca apríla, môžu zaplatiť do konca augusta a to, čo bolo do augusta, sa bude platiť do konca decembra. Odvody obciam sú takisto hradené v dvoch splátkach, ale tie sa platia teda v apríli a v decembri. Takže čo sa týka obcí, tak tento posun úhrady odvodov sa ich dotkne len jedenkrát.
Schválenie legislatívneho návrhu bude mať pre prevádzkovateľov, bude pre nich znamenať možnosť kumulácie dostatočného kapitálu na úhradu odvodov do štátneho rozpočtu a do rozpočtu obcí bez potreby ich ďalšej prípadnej úverovej zaťaženosti. A uvedomme si, že, prosím, nerobíme nič nové. Tento posun sme schválili aj v ´20. aj v ´21. A, samozrejme, tak ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, odklad splátky odvodov bude umožnený podnikateľom za podmienok, ktoré budú zodpovedať trhovým podmienkam. To znamená, že tí, ktorí využijú túto možnosť odkladu splátky odvodov, budú povinní uhradiť aj úrok z omeškania vo výške podľa oznámenia komisie o revízii spôsobu stanovenia referenčných a diskontných sadzieb. Znamená to, že, samozrejme, tí, ktorí sú v dobrej finančnej situácii, môžu zaplatiť v tých termínoch, ale tí, ktorí sa rozhodnú, že teda využijú ten odsun, budú musieť do štátneho rozpočtu zaplatiť viac, pretože za tie mesiace posunu je tam ešte tzv. európsky úrok. Je to taký základný úrok, ktorý sa vždy vypočítava z reálnej situácie na trhu.
Navrhovanou úpravou takisto nie je dotknutý inštitút finančnej zábezpeky. To znamená, že ak si prevádzkovateľ nesplní svoju odvodovú povinnosť ani v predĺženej lehote, Úrad pre reguláciu hazardných hier siahne na jeho finančnú zábezpeku za účelom uspokojenia vzniknutej pohľadávky. To zasa funguje tak, že každý prevádzkovateľ hazardných hier musel za a) získať licenciu, buď to je dvojročná, alebo päťročná. Zároveň musel zaplatiť relatívne vysokú čiastku ako tú zábezpeku a tá zároveň teda slúži na úhradu, tak ako bolo spomínané, keby tie odvody nezaplatili.
Záverom už len veľmi jednoducho. Ja viem, toto nie je jednoduchá téma. Ja viem, toto je veľmi špecifické odvetvie podnikania. Má aj negatívne dôsledky. Je to tak, práve preto sú asi najregulovanejšie odvetvie hospodárstva a, dámy, páni, nedávame ani euro. Toto je len o posune. To, čo majú zaplatiť teraz, im dávame šancu, aby sa teda z tej covidovej situácie, pretože sú v nej rovnako ťažkí, v ťažkej situácii ako aj iné odvetvia našej ekonomiky, aby dostali ďalších dodatočných pár mesiacov sa pozviechať, aby všetko to, čo musia zaplatiť, aj s nejakým úrokom do konca roka doplatili.
Ďakujem pekne za pozornosť.