Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

5.5.2022 o 11:40 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.5.2022 11:33 - 11:33 hod.

Marián Viskupič
Ďakujem pekne za slovo. Chcem informovať členov výboru pre financie a rozpočet, že naše rokovanie bude päť minút po skončení príhovoru pána prezidenta Zelenského. Ďakujem pekne.

(Prerušenie rokovania o 11.33 hodine.)

(Pokračovanie rokovania o 12.00 hodine.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 6.5.2022 12:07 - 12:08 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci, ešte raz. Vážené kolegyne, kolegovia, ja len chcem veľmi jednoznačne potvrdiť slová pána guvernéra.
Myslím, že pán Martin Šuster je asi v najlepšou možnou voľbou pre túto pozíciu člena Rozpočtovej rady. Skutočne svojou doterajšou prácou, životom a skúsenosťami bude myslím si, že jasnou a výraznou posilou rady, a chcem veľmi poprosiť celé plénu bez ohľadu na to, či sme opozícia, alebo koalícia, o podporu tohto veľmi dobrého návrhu.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 6.5.2022 12:04 - 12:07 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán guvernér, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som v zmysle zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov vystúpil k návrhu guvernéra Národnej banky Slovenska na voľbu člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť ako spravodajca Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet.
Predmetný návrh bol doručený poslancom Národnej rady ako tlač 964. Guvernér Národnej banky Slovenska v súlade s čl. 3 ods. 2 ústavného zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. tristo... 493/2011 Z. z. o rozpočtovej zodpovednosti v znení neskorších predpisov predložil tento návrh a zároveň požiadal o jeho prerokovanie na schôdzi Národnej rady.
Predseda Národnej rady posúdil uvedený návrh podľa zákona o rokovacom poriadku a svojím rozhodnutím č. 996 z 31. marca 2022 pridelil tento návrh Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet na prerokovanie s termínom do 25. apríla 2022. Gestorský výbor prerokoval návrh guvernéra Národnej banky Slovenska na voľbu člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Mgr. Martina Šustra, PhD., a prijal k nemu uznesenie č. 320 z 26. apríla 2022, v ktorom súhlasil s návrhom guvernéra Národnej banky Slovenska na voľbu člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Mgr. Martina Šustra, PhD., a odporučil
1. zvoliť na návrh guvernéra Národnej banky Slovenska Mgr. Martina Šustra, PhD., za člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť podľa čl. 3 ods. 2 ústavného zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 493/2011 Z. z. o rozpočtovej zodpovednosti v znení neskorších predpisov a
2. konštatovať, že funkčné obdobie člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť je 7-ročné a začne plynúť dňa 4. júla 2022.
Týmto môžete, vážený pán predsedajúci, otvoriť rozpravu.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.5.2022 10:20 - 10:22 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Dovolím si pár slov k vystúpeniu pána poslanca Richtera. Máloktorá téma je taká prierezová a zaujíma tak veľkú širokú masu občanov, ako je téma dôchodkov, to sa, myslím, všetci zhodneme, práve preto dáva určite dáva zmysel hľadať riešenia, ktoré dokážu získať čo najširšiu podporu politických strán, a teda v podstate asi čo najširšiu podporu aj ľudí.
Zároveň takéto riešenie musí byť ale čo najzodpovednejšie ku samotným dôchodcom, ale, ale aj ku verejným financiám, pretože tie sú kľúčové, aby dôchodkový systém fungoval a dôchodky boli vyplácané, preto by sme mali garantovať radšej konzervatívnejšiu istotu než spájať nové riešenia, ako napríklad rodičovský dôchodok, alebo nezapájať nové riešenia ako rodičovský dôchodok, ktoré nevyriešia problém dôchodcov s najnižšími príjmami, ale, naopak, prinesú do systému rôzne nespravodlivosti, ako ste, pán Richter, spomínali aj vy vo vašom vystúpení.
Ale čo je dôležité, dovolím si spomenúť, čo v aktuálnej rozprave zaniká, že sa točíme v kruhu, že zmeny dôchodkového systému, ktoré prijala vláda SMER-u, myslím si, že v auguste 2012, a tak nejak reálne začali platiť v roku 2018, bolo v podstate veľmi dobré a zodpovedné riešenie. A je obrovská škoda, že ste si ho na sklonku vašej vlády sami zrušili, pretože ak by sa toto nestalo, tak dnes namiesto boja o dôchodkovú reformu, sme mohli len jemne ladiť a vylepšovať pôvodný v podstate dobre nastavený systém.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.5.2022 11:40 - 11:40 hod.

Marián Viskupič
Pán predseda, ďakujem pekne za slovo. Chcem len poprosiť kolegov z výboru pre financie a rozpočet 12.30 dnes v našej štandardnej miestnosti rokujeme. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

4.5.2022 19:00 - 19:02 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Len veľmi rýchlo, vážené kolegynky, kolegovia, cieľom predkladaného návrhu zákona je posun lehoty úhrady odvodov z prevádzkovania hazardných hier v mesiaci apríl 2022 na august 2022 a odvodov, ktorých lehota úhrady uplynie od účinnosti tohto zákona, do konca augusta 2022, sa posunie do konca decembra 2022.
Mimoriadna situácia v súvislosti s covidom trvá na Slovensku v podstate už 700 dní, počas tohto obdobia boli prevádzky hazardných hier zatvorené spolu takmer osem mesiacov a takisto mali aj obmedzené v iných teda časoch, mali obmedzené prevádzkové hodiny, dôsledkom čoho teda prišli o značné tržby. Títo podnikatelia sú povinní odviesť do štátneho rozpočtu paušálne odvody za každý kus technického zariadenia v dvoch splátkach a bez ohľadu teda na túto objektívnu skutočnosť, že mali povinne zatvorené prevádzky. To je vlastne dôvod, prečo im posúvame, posúvame možnosť zaplatiť neskôr.
Skrátim to, návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, všeobecne záväznými predpismi, právne záväznými aktmi Európskej únie a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Len dodám, že týmto posunom im neposkytujeme žiadnu pomoc, jedná sa len o posun úhrady na neskoršie obdobie, za ktoré ešte zaplatia tzv. európsky úrok, ak teda túto možnosť prevádzkovateľa využijú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.5.2022 15:21 - 15:26 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovolím si pár slov. Práve rokujeme o vystúpení z dvoch bánk, z ktorých naša aktuálna účasť vlastne vyplýva ešte z čias Rady vzájomnej hospodárskej pomoci a sú jednoznačne pod kontrolou Ruskej federácie. Myslím, že pán minister na začiatku povedal dosť faktov, takže ja už len sa skúsim pozrieť na tie dve roviny, ktoré tu máme. Jedna je politická, myslím si, že o tom netreba, netreba veľa rozprávať, momentálne nie je vhodné, aby sme vlastne pokračovali v účasti v oboch týchto bankách, keďže proste Rusko robí agresiu, akú robí. Takisto treba povedať, že k rovnakému kroku sa odhodlali aj ďalšie krajiny, ktoré sú členmi Európskej únie a vystupuje sa z týchto bánk koordinovane.
To je, to je vlastne táto rovina politická, ale pozrime sa aj na rovinu ekonomickú, a aj to momentálne dáva zmysel. Treba sa pozrieť na to, že svet sa nejak hýbe. Kedysi sme, áno, boli súčasťou východného bloku, boli sme súčasťou Rady vzájomnej hospodárskej pomoci, tieto banky fungovali. Svet sa zmenil, dnes patríme do Západného sveta, patríme do Európskej únie a veci vznikajú, veci majú aj zanikať. Aj ekonomicky dáva zmysel, aby sme vlastne z týchto bánk vystúpili, veď to tiež viaže nejaké prostriedky aj ľudské a, samozrejme, aj finančné, aby sme v týchto, v týchto bankách teda boli. Treba na rovinu povedať, že miera využitia týchto bánk a ich financovanie nejakých projektov na Slovensku bola dlhodobo veľmi nízka. Úvery pre slovenské subjekty sa fakt dali spočítať na prstoch jednej, maximálne dvoch rúk. Takže toto, takéto čistenie toho priestoru, že to, čo prestalo dávať zmysel, tak dáva zmysel, aby to, aby to skončilo.
Treba takisto povedať, že aj tu je nejaká kontinuita, veď v podstate momentálne ministerstvo financií plní uznesenie vlády č. 120 ešte z roku 2015, kde teda už bolo navrhnuté, aby sme vystúpili. To, to bolo presne z tej MBHS banky a čiže v podstate nadväzujeme aj v tomto na rozhodnutie, na rozhodnutie predošlej vlády. Takisto treba povedať, že Medzinárodná banka hospodárskej spolupráce je už od februára 2022 prakticky v technickom defaulte. Peniaze na svoj chod má, no možno do jesene tohto roku, a už teraz ju vlastne opustilo veľa zamestnancov, prakticky, prakticky dá sa povedať, že nefunguje. Čo sa s tými bankami stane? Stane sa to, že s najväčšou pravdepodobnosťou vstúpia do likvidácie, no a uvidíme teda, aké budú finančné dôsledky pre akcionárov. Je to predčasné hodnotiť, samozrejme, pokiaľ sa neukončí proces likvidácie alebo teda samotného nášho vystúpenia.
Toľko, toľko k tomu ešte možno jedna vec. Je to medzinárodná zmluva, je potrebných 76 hlasov, aby sme teda potvrdili vystúpenie, a tu vás chcem, kolegynky, kolegovia, veľmi poprosiť, aby sme to nepodcenili. Musím povedať, že na výbore sa, finančnom výbore sa nám nepodarilo prijať uznesenie, keďže teda tiež bola potrebná nadpolovičná väčšina a teda tých sedem potrebných hlasov sme nedosiahli. Samozrejme, kľúčové je to, čo sa stane tuná v pléne. Takže prosím, aby sme dokázali sa aj takto vysporiadať s minulosťou a zároveň, hovorím, sa zbavili aj toho, čo bolo pre nás v podstate dnes už len ekonomická, finančná záťaž a reálne to v slovenskej ekonomike slovenským subjektom v podstate nijak nepomáhalo.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 15:32 - 15:34 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Áno, áno. Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Pán poslanec Blaha, rozumiem vašej stratégii, že treba každého zdehonestovať. Rozumiem, že potrebujete všetko zrelativizovať, rozumiem, že potrebujete vyrobiť hmlu a hlavne že potrebujete naťahovať čas.
Nič však neukazuje na faily vo vašej komunikácii viac, než keď si vyberiete jeden riadok zo životopisu kohokoľvek, napríklad naši... našu pani Anku Zemanovú, ktorá sa celý život ako hoby venuje folklóru, a abstrahujete ho od všetkého ostatného, od vzdelania, skúseností a práce.
Ja si len dovolím upozorniť, že takto dehonestujete každého človeka, ktorý vykonáva akúkoľvek obyčajnú profesiu, ale myslím si, že môžte urobiť aj iné užitočné, jednoduché, ale pre zmenu férové riešenie. Proste prestať brániť spravodlivosti, umožniť vydanie vášho pána predsedu, môžete urobiť rovnako správne rozhodnutie, aké urobil váš pán predseda v roku 1999, keď hlasoval za vydanie Ivana Lexu. Nikto z nás nemá a nesmie byť nad zákonom, spravodlivosť musí mať voľné ruky, ale chcem tiež jasne deklarovať, že spravodlivosť musí byť skutočná spravodlivosť, rovná pre všetkých bez krvavých očí a zaujatosti. Skutočné padni, komu padni. Bez ohľadu na stranu ihriska.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2022 11:49 - 11:51 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Myslím, že budem reagovať na obe faktické. Ďakujem za ne.
Takto, ešte raz. Štát im nedáva ani euro, jedná sa len o posun. To je prvá vec. Nemôžme tuná to porovnávať, je to špecifické odvetvie, ale nemôžme tu porovnávať teraz s gastrom. Bavíme sa tu o posune platby odvodov, ktoré majú len oni, hej? Takýto odvod nemôžme odpustiť gastru, lebo ho nemá. Čiže v tomto je tá špecifickosť. No a ono je to také, že pomáhať len tým dobrým. Je, ja som to aj povedal, akože je to špecifické odvetvie v tom, že má aj negatívne dôsledky. Súhlasím, ale treba vnímať, že my sme tu na to, aby sme riešili vlastne všetko, čo je zákonom dovolené. Toto odvetvie má svoju prísnu reguláciu. Tie zákony plnia, odvody platia. Čiže ťažko to takto povedať, že toto sa nám nepáči, tak akoby im nepomáhajme. Plnia zákonné podmienky a tuná je, by som povedal, že dôvod na to, aby sa to posunulo. Skôr to, že sme to posúvali aj v ´20. aj v ´21. a mám pocit, že to bolo aj s podporou opozície.
A potom je tu ešte jedna vec k tomu hazardu. Prináša aj negatívne dôsledky, samozrejme, ale ak vytvoríme podmienky, že legálny hazard skončí, neskončí hazard. Všetky pozitíva, ktoré to má, že je register vylúčených osôb, že platia odvody do štátneho rozpočtu, zmiznú, ale všetky negatíva nám zostanú. Bude čierny hazard, poťažne budú ľudia chodiť hrať do zahraničia, ale tú závislosť si tak či tak prípadnú donesú domov a budú sa liečiť z nášho zdravotníctva. Takže nemusíme, nemusí sa nám toto odvetvie páčiť, ale má to svoje pra... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.3.2022 11:36 - 11:45 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegynky, kolegovia, budem v podstate pokračovať akoby z úvodného slova. Všetci to vnímame, protipandemické opatrenia zasiahli aj podnikateľskú sféru, prevádzkovateľov hazardných hier nevynímajúc. Ako som už spomínal v úvodnom slove, počas obdobia pandémie v rokoch 2020 a 2021 boli prevádzky hazardných hier zatvorené spolu takmer osem mesiacov, z čoho, v dôsledku čoho prišli prevádzkovatelia hazardných hier, najmä teda prevádzkovatelia tých terminálov, videohier umiestnených v kamenných prevádzkach o značné tržby, pretože online hazard, samozrejme, fungoval aj počas pandémie. Tu sa bavíme o tých kamenných prevádzkach. Keď prepočítame, čo to vlastne znamená tých osem mesiacov v tých spomínaných dvoch rokoch, tak znamená to, že asi jednu tretinu roka 2020 a takisto jednu tretinu roka 2021 nemali títo prevádzkovatelia žiadne príjmy. Štát im zavrel prevádzky, dôvod bol jasný, ale jednoducho oni musia platiť ten svoj odvod a v tom je to vlastne špeciálne. Čiže napriek zatvoreným prevádzkam majú prevádzkovatelia hazardných hier povinnosť platiť štátu špeciálne odvody z hazardu a to bez ohľadu na to, že ich prevádzky boli zatvorené.
Tu je dôležité si uvedomiť, prečo hovoríme o prevádzkovateľoch hazardných hier. Ten odvod, ktorý platia, je špeciálny. Platí ho len toto odvetvie hazardných hier. Teda týka sa iba ich. Preto ideme "pomáhať", pretože nedávame im ani euro, ale hovoríme o nich, lebo len ich sa tento špeciálny odvod týka. To sa netýka iných typov podnikania, iných odvetví.
Len teda pre informáciu, do štátneho rozpočtu tento odvod prináša približne 200 miliónov eur ročne. Má to však aj iné aspekty. Prevádzkovatelia hazardných hier sú aj pomerne silným zamestnávateľom, na priamy pracovný pomer zamestnávajú približne päťtisíc osôb a na nepriamy približne ďalších desaťtisíc osôb. To znamená dokopy zhruba pätnásťtisíc pracovných miest. Počas obdobia pandémie, kedy boli kamenné prevádzky zatvorené, sa títo podnikatelia snažili udržať zamestnanosť, čomu, samozrejme, napomohli aj štátne opatrenia, pretože aj ich sa táto štátna pomoc týkala, čo sa týka udržania zamestnanosti, avšak ako každý iný podnikateľ, aj oni museli byť alebo boli do toho finančne zainteresovaní, a to predovšetkým vyplatením miezd teda v riadnych výplatných termínoch, čím sa preklenoval časový posun medzi finančnou pomocou zo strany štátu, ako aj teda doplatením do tej samotnej 100 % výšky celkovej ceny práce svojim zamestnávateľom, keďže podpora, ktorú teda vyplácame ako štát, bola do výšky 80 % celkovej ceny so stanoveným stropom.
No poďme viacej k tým odvodom, ako to funguje. Odvody z prevádzkovania hazardných hier sa uhrádzajú rôznym spôsobom a z rôznej základne v závislosti od druhu hazardnej hry. Napríklad pri číselných lotériách a kurzových stávkach, všetci poznáme, sa odvody uhrádzajú mesačne a teda stanoveným percentom z výťažku. V oboch týchto prípadoch si prevádzkovateľ, prevádzkovateľ mesačne vypočíta a zaplatí odvod zo zarobenej tržby. Teda tu je to v poriadku. Ak bola prevádzka kurzových stávok zatvorená, nemala žiadne tržby, ale nemusela platiť ani odvod. Čiže toto sa nerieši, toto je v poriadku, toto je v podstate spravodlivé. Samozrejme, že mali straty z toho, že sú zavretí, ale to je podnikanie. Nemuseli platiť, aj keď sú zavretí.
No, ale teraz poďme k prevádzkovaniu technických zariadení, tých automatov. Ten je modelovaný úplne inak. Prevádzkovateľ tu platí paušálny odvod z prevádzkovania automatov za celý rok a to bez ohľadu na to, či tieto technické zariadenia prevádzkuje len jeden deň v roku, alebo počas celého roka. Čiže ten extrémny prípad, ak by teda boli z dôvodu pandémie celý rok zavretí, tak celý odvod, bez ohľadu na to, že ten automat nie je v prevádzke ani deň, by museli zaplatiť kompletne presne všetky odvody. No a teda tu už len dávam do pozornosti, že teda prevádzkovateľ uhrádza odvod za tie automaty bez ohľadu na to, aké tržby mu technické zariadenie prinieslo, aj keď je teda otvorený. To znamená, že tento podnikateľ uhrádza odvody štátu a obciam bez ohľadu na skutočnosť, či má nejaký príjem z týchto technických zariadení.
Predloženým návrhom zákona oživujeme legislatívne opatrenie, ktoré bolo implementované v praxi v uplynulých dvoch rokoch, a to časový posun úhrady odvodov. Prevádzkovatelia technických zariadení majú povinnosť odviesť odvody do štátneho rozpočtu v dvoch termínoch počas roka, ako som už spomínal, prvá splátka je vždy na konci apríla a druhá splátka je vždy na konci augusta daného roka. Týmto návrhom sa tieto termíny úhrady posunú na koniec augusta. To znamená, to, čo mali zaplatiť do konca apríla, môžu zaplatiť do konca augusta a to, čo bolo do augusta, sa bude platiť do konca decembra. Odvody obciam sú takisto hradené v dvoch splátkach, ale tie sa platia teda v apríli a v decembri. Takže čo sa týka obcí, tak tento posun úhrady odvodov sa ich dotkne len jedenkrát.
Schválenie legislatívneho návrhu bude mať pre prevádzkovateľov, bude pre nich znamenať možnosť kumulácie dostatočného kapitálu na úhradu odvodov do štátneho rozpočtu a do rozpočtu obcí bez potreby ich ďalšej prípadnej úverovej zaťaženosti. A uvedomme si, že, prosím, nerobíme nič nové. Tento posun sme schválili aj v ´20. aj v ´21. A, samozrejme, tak ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, odklad splátky odvodov bude umožnený podnikateľom za podmienok, ktoré budú zodpovedať trhovým podmienkam. To znamená, že tí, ktorí využijú túto možnosť odkladu splátky odvodov, budú povinní uhradiť aj úrok z omeškania vo výške podľa oznámenia komisie o revízii spôsobu stanovenia referenčných a diskontných sadzieb. Znamená to, že, samozrejme, tí, ktorí sú v dobrej finančnej situácii, môžu zaplatiť v tých termínoch, ale tí, ktorí sa rozhodnú, že teda využijú ten odsun, budú musieť do štátneho rozpočtu zaplatiť viac, pretože za tie mesiace posunu je tam ešte tzv. európsky úrok. Je to taký základný úrok, ktorý sa vždy vypočítava z reálnej situácie na trhu.
Navrhovanou úpravou takisto nie je dotknutý inštitút finančnej zábezpeky. To znamená, že ak si prevádzkovateľ nesplní svoju odvodovú povinnosť ani v predĺženej lehote, Úrad pre reguláciu hazardných hier siahne na jeho finančnú zábezpeku za účelom uspokojenia vzniknutej pohľadávky. To zasa funguje tak, že každý prevádzkovateľ hazardných hier musel za a) získať licenciu, buď to je dvojročná, alebo päťročná. Zároveň musel zaplatiť relatívne vysokú čiastku ako tú zábezpeku a tá zároveň teda slúži na úhradu, tak ako bolo spomínané, keby tie odvody nezaplatili.
Záverom už len veľmi jednoducho. Ja viem, toto nie je jednoduchá téma. Ja viem, toto je veľmi špecifické odvetvie podnikania. Má aj negatívne dôsledky. Je to tak, práve preto sú asi najregulovanejšie odvetvie hospodárstva a, dámy, páni, nedávame ani euro. Toto je len o posune. To, čo majú zaplatiť teraz, im dávame šancu, aby sa teda z tej covidovej situácie, pretože sú v nej rovnako ťažkí, v ťažkej situácii ako aj iné odvetvia našej ekonomiky, aby dostali ďalších dodatočných pár mesiacov sa pozviechať, aby všetko to, čo musia zaplatiť, aj s nejakým úrokom do konca roka doplatili.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis