Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

16.2.2023 o 11:40 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2023 12:40 - 12:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Vetrák, no, ako to, čo tu všetko padlo, to by som fakt aj ja potreboval asi dvadsať minút na vyvracanie, ale poviem to takto, aby sme nezabudli, o čom sa bavíme.
Bavíme sa o tom, že chcete relevantne zvýšiť zdanenie určitých sektorov ekonomiky, čo teda asi sa úplne zhodne každý, že asi to nebude rezultovať v nižšie ceny pre občanov. Nie, práve naopak, bude to rezultovať vo vyššie ceny pre občanov a tým, čo tu, kolegovia z OĽANO, dnes chcete prijať, chcete vlastne zabezpečiť, aby občania platili ešte viacej. V danej situácii, kedy proste je všetko drahé, tak im to ešte chcete zvýšiť. A prečo? Pretože keby sme hneď sa bavili o tom, že áno, sú nejaké monopoly, tak tam to treba, keď, tak regulovať na úrovni ich zisku, ten treba regulovať a tým pádom by občania neplatili, neplatili viac, ale sám to hovoríte proste. Ako, ako je regulovaná napríklad tá doručovateľská služba alebo telekomunikácie, alebo tie banky? Nijak. Oni majú plnú možnosť a schopnosť a vo finále aj nutnosť to preniesť na ľudí. Jednoducho keď raz proste bude musieť doručovateľská služba platiť vyššiu daň, tak vy budete platiť viacej za ten balíček. Tak ako to bude platiť aj za bankový balíček a tam to bude ešte mrzutejšie o to, že ten chudobnejší zaplatí viac, lebo mu nikto žiadnu zľavu z poplatku nedá, a ten bohatší zaplatí menej, lebo tú zľavu dostane. Toto si treba uvedomiť proste. Takto jednoduché to celé je. Toto spôsobí zvýšenie zdanenia.
A ja vôbec nerozumiem tomu základnému nastaveniu. Tak frflete SMER-u, že, že teda urobil zlý zákon, hej? Na... A namiesto, aby ste ho zrušili, lebo správne riešenie je zrušiť osobitný odvod, toto je úplne jasné, tak namiesto toho, aby ste ho zrušili, tak ho vlastne rozšírite a zvýšite. A potom teda rozprávate, že jedného dňa už to správne riešenie príde, čo som rád, že teda sa to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

16.2.2023 12:10 - 12:10 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tak ja neviem, ako k pánovi Vetrákovi, nebudem vyvracať, jednoducho strana SaS, proste sme proti osobitnému odvodu, sme proti jeho zvyšovaniu. A jednoducho aj pre toto nebolo za celú jeseň prijaté, lebo sme boli proti tomu, tak akože to je asi hádam jasné.
Kolega Muňko, v podstate úplne súhlasím, len myslím si, že hovoril ani nie tak ku mne, ale hovoril k hnutiu OĽANO, ktoré predkladá vlastne tento návrh, lebo teda hovoril, že, samozrejme, a je to pravda, je to zlé pre podnikateľské prostredie, pre jeho stabilitu, vo finále to zaplatia ľudia. Čiže v podstate súhlasím s tým, čo pán Muňko povedal, len teda nebola to vlastne reakcia smerom ku mne, ale skôr reakcia smerom k pánovi predkladateľovi.
No, pán kolega Kuriak, Milan, pozri no áno, sú krajiny, ktoré majú nejakú formu nejakého zdanenia, a sú krajiny, ktoré nemajú. No tak dá sa inšpirovať proste kdekoľvek, akurát si myslím, že čím slobodnejšia ekonomika, tým je vo finále výkonnejšia a tým pádom tá krajina funguje, funguje lepšie.
Ďalší, poviem, taký problém je, že v podstate väčšinou všetky tieto veľké firmy sú dcérskymi firmami nadnárodných spoločností a my sme malá krajina. Oni keď tuto nebude predvídateľne prostredie alebo konkurencieschopné prostredie, tak oni sa zoberú a pôjdu niekam inam, ale z toho Slovensko ani jeho občania, obyvatelia nijak profitovať nebudú, takže toto, toto treba mať na pamäti, že... ja neviem, či je tu našou úlohou vlastne robiť všetko pre to, aby, aby sa v tejto firme podni... v tejto krajine podnikalo ťažko a aby sme stále dodatočné a dodatočné zdania dávali. Veď keď si zoberieme, niekde to je normálne že násobné, hej? Že, že im dávame aj špeciálne, ešte povedzme za tú plynovú rúru a ešte patria aj sem. Samozrejme, ešte majú aj, aj daň z príjmu. Úplne že to takto nevie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.2.2023 11:55 - 11:55 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Čiže to memorandum podpísala vláda Slovenskej republiky v mene Slovenska s... s teda bankami a dohodli sa, že bude teda zrušený bankový odvod a vláda v tomto volebnom období nepríde s novou formou či už bankového odvodu, alebo akéhokoľvek dodatočného zdanenia. Čiže takto, takto to bolo definované. Treba však povedať, že, viete, no to je také obchádzanie, ak to tu teraz podá niekto a prejde, ako potom majú tie, akýkoľvek, proste teraz sa nebavme, že banky, ale akákoľvek strana proste druhá ako má veriť tejto krajine.
Čiže ja si myslím a chcem apelovať na rozdiel od pána predkladateľa, že celé plénum by sme v tomto prípade mali mať takú tú súdnosť, že sme súčasťou nejakej krajiny. A proste krajina sa k niečomu zaviazala a je férové to dodržať. Nie kvôli tomuto konkrétnemu. Kvôli tomu, že krajina má nejakú reputáciu a že krajina má nejakú dôveryhodnosť. A Slovensko s tou svojou dôveryhodnosťou veľmi výrazne, veľmi výrazne, jak by som to povedal, manipuluje, alebo teda si ju teda samo znižuje, napríklad ak si spomenieme výdavkové limity, ktoré - v úvodzovkách - vláda zabudla zapracovať do pôvodného návrhu. Tam sa sa zaviazali priamo Európskej únii v pláne obnovy. Tuto sme sa zaviazali teda voči, voči bankám. A boli tam, samozrejme, aj záväzky bánk. A toto je treba tiež povedať, že tie záväzky splnili.
Banky sa zaviazali, že tie dodatočné finančné, ktoré teda ušetria na tom, že bude zrušený bankový odvod, dajú do slovenskej ekonomiky. Keď sa pozrieme na výsledky a nedávno sme mali na výbore aj správu o finančnej stabilite, je to tak. Minulý rok stúpli úvery na Slovensku o 13 mld., proste to sú, to sú fakt veľké sumy. Čiže áno, banky pokračovali a zvýšili úverovanie či už teda obyvateľstva, ale hlavne firemného sektora. A treba povedať, že jasné, firmy, ktoré proste potrebovali úvery, sa k nim dostali. Takže toto treba, keď frfleme, že banky mali mimoriadny rok. Mali. Rozpúšťali opravné položky, darilo sa im, ten trh veľmi rástol. Pracovali teda aj na rozšírení úverovania, takže ten zisk mali, to treba priznať. Ale treba, treba to proste vnímať, že, že je to v poriadku. A treba si dodržiavať, dodržiavať svoje pravidlá.
A je tu ešte jedna dôležitá vec. Zrovna včera Slovensko, keďže máme vysoko deficitný rozpočet, a teda vysoký aj dlh, tak si potrebujeme požičiavať. Zrovna včera sa konali dve emisie, o 12-ročných a 20-ročných dlhopisov slovenských a s úrokovou sadzbou proste 3,8 % pri tých 12-ročných a cez 4, tesne cez 4 % pri tých 20-ročných. To je už financovanie, ktoré proste je dosť vysoké. Ale treba povedať aj to B, čo bolo vnímané, že ten záujem aj slovenských bánk, ktoré držia asi jednu tre... jednu šestinu slovenského dlhu, bol výrazne nižší. To je jedna vec. A druhá vec, ak bude zavedená akákoľvek forma bankového odvodu, tak to, zasa to pocítia nielen ľudia, hej, ale pocíti to aj štát, pretože jednoducho oni si to tie banky premietnu aj do tohto, aj do financovania alebo do výšky úroku za slovenské dlhopisy.
Takže tuto by som bol veľmi opatrný, pretože tá reputácia Slovenska, tá dôveryhodnosť, ono je to všetko spojené. Už teraz máme negatívne výhľady vo všetkých ratingovkách, proste to sa môže preniesť do zníženia ratingu. Toto celé sa vie preniesť do zníženiu záujmu bánk financovať túto krajinu. A, bohužiaľ, krajina financovaná musí byť, pretože sme dlhodobo, dlhodobo deficitní. Takže toto fakt by som, prosím, tu apeloval, aby sa jednoducho nenašla podpora na, na celý zákon, ale i na tento pozmeňujúci návrh, ktorý predpokladám, bude, bude predložený. Takže toľkoto.
A koniec koncov a zasa použijem slová samotného pána predkladateľa, ktorý veď to tu hovoril. Nie je to dobré prijať, nie je to dobré s tým, že padne dôveryhodnosť Slovenska, že si bude šlapať samotná vláda a vo finále celý zákonodarný zbor po jazyku, takže tuto by som bol veľmi rád, keby, keby sme sa dokázali rozhodnúť správne.
No teraz v podstate ešte za tieto tri minúty uvediem môj pozmeňujúci návrh, ktorý následne prečítam. Tak ako som na začiatku povedal, najlepšie riešenie pre, pre krajinu, pre je konkurencieschopnosť, pre aktuálnu situáciu, ktorá je pre tie firmy ťažká, by bolo najlepšie, ak by osobitný odvod neexistoval. To, čo navrhuje vo finále aj pán predkladateľ. Aj to, čo navrhovalo vo finále aj SMER. Ale teda dá sa to zrealizovať, keby nebol. To je to ideálne riešenie. Sám vnímam, že teda nejaký bankový odvod je, a teda tá situ... pardon, nejaký mimoriadny odvod je a tá situácia proste je, aká je.
Čiže to druhé optimálne riešenie je nemeniť nič. To znamená, nechať ten odvod v stave pre subjekty, ktoré bol, ktoré boli, a, samozrejme, v tej nízkej výške, ktorá je teraz asi teraz 4,2 % ročne, má byť nahradená dvanástimi, takmer strojnásobená. Takže toto. A to, to bude vlastne obsahom môjho pozmeňujúceho návrhu, vlastne zmeny, ktoré by viedli k tomu, že ten odvod zostane taký, ako bol doteraz. A ešte s jednou výnimkou, dnes sú tam skutočne aj doručovateľské poštové služby, ktoré sa tam dostali asi fakt že aleže úplným omylom, lebo zajedno to nie je regulované odvetvie. Dnes vidíte, že sú na Slovensku desiatky doručovateľských služieb, a hlavne fungujú v plne konkurenčnom prostredí, súťažia medzi sebou a myslím si, že asi všetci vidíme, že kdekoľvek, to je jedno, či tu pred parlamentom, alebo kdekoľvek na dedine, proste to nevidíte nič iné, len jak sa striedajú tie dodávky jednotlivých doručovateľských služieb, ktorých je proste fakt že hádam asi 40 na tom, na, na našom trhu a vyslovene si konkurujú. Takže ďalšia vec je, že vyradiť, vyradiť tieto, tieto služby z aktuálnej verzie. (Ruch v sále a zaznievanie gongu.) Tak toľko.
A teraz by som si teda dovolil prečítať samotný pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mariána Viskupiča k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Milana Vetráka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach v znení neskorších predpisov (tlač 1183).
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci a doplňujúci návrh k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Milana Vetráka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach v znení neskorších predpisov (tlač 1183).
V návrhu zákona navrhujem tieto zmeny a doplnenia:
1. V čl. I sa vypúšťajú 1. až 3. bod.
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
2. V čl. I v 4. bode sa slová „trinástom bode sa slová „v prvom až desiatom bode“ nahrádzajú slovami „v bodoch 1 až 12““ nahrádzajú slovami „šiestom bode sa vypúšťajú slová „všeobecného povolenia alebo“.
3. V čl. I v 5. bode sa číslo „0,01“ nahrádza číslom „0,0035“.
4. V čl. I , 6. bod sa vypúšťa.
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
5. V čl. I 7. bod znie:
7. Za § 14 sa dopĺňa § 15, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 15 Prechodné ustanovenie k úprave účinnej dňom vyhlásenia
Sadzba odvodu podľa § 6 v znení účinnom dňom vyhlásenia tohto zákona sa prvýkrát použije na odvodové obdobie patriace do účtovného obdobia, ktoré začína po poslednom dni kalendárneho mesiaca, v ktorom tento zákon nadobudol účinnosť.“
Ďakujem pekne za pozornosť. To je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.2.2023 11:40 - 11:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Tak ďakujem pekne za slovo.
Znova, kolegynky, kolegovia, pokračujem v mojom vystúpení. Skončil som vlastne pri bankách, ktoré teda v aktuálnej verzii aj podaného pozmeňujúceho návrhu zatiaľ teda do osobitného odvodu nepatria.
Čo sa týka, čo sa týka toho, začnem úplne tak, že nie úplne rozumiem, alebo možno úplne dobre rozumiem tej palebnej príprave, ktorú pán predkladateľ avizoval tým, že teda on nepredloží návrh pozmeňujúce, pozmeňujúci návrh, ktorý by zaradil banky do tohto osobitného odvodu, lebo teda áno, on ako vládny poslanec si ctí, že vláda podpísala s bankami nejaké memorandum, ale teda, že keď to bude niekto iný, tak vlastne nebude, nebude tomu brániť, čiže ja si osobne myslím, že toto je nie úplne slová povedané bezo zmyslu, čiže ja si tak myslím, že takýto návrh pozmeňujúci návrh bude podaný, takže uvidíme, či sa budem mýliť, alebo budem mať pravdu.
Chcem len k tomu toľko povedať, že v prvom rade, áno, vláda Slovenskej republiky, táto aktuálna, podpísala vlastne... (Neutíchajúci ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán kolega, poprosím vás, chvíľočku.
Páni poslanci, nebudem teraz poukazovať na nikoho, nezvyknem to. Ja viem, že ste plní, nabití informáciami a to je bezpochyby, že veľa vecí sa prerokováva, poprosím vás mimo rokovaciu sálu keby ste pokračovali v debatách. Ďakujem veľmi pekne za porozumenie.
Pán Viskupič, môžete pokračovať.
Skryt prepis
 

16.2.2023 10:40 - 10:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo. Kolegyne, kolegovia, vážený pán predkladateľ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Chcem vás len upozorniť, pán poslanec, že o 11.00 hod. sa hlasuje, čiže nemáte celých 30 minút, ale... jedine, že budete potom pokračovať.
Nech sa páči.

Viskupič, Marián, poslanec NR SR
Ja začnem úplne od konca. Aj pán Vetrák jasne povedal, že strana SaS je proti mimoriadnemu odvodu z regulovaných odvetví. Toto je pravda. Jednoducho je to zlý zákon, ktorý kazí podnikateľské prostredie, prináša sektorové dane, zasahuje niektorých a iných nezasahuje, dokonca aj v rámci toho odvetvia a proste ten zákon nemá čo hľadať v našom legislatívnom systéme.
A teraz, ono to všetci vedia, vedel sa... vedela to aj strana SMER, ktorá keď zavádzala tento odvod, lebo potrebovala proste zdroje do štátneho rozpočtu, veď tam bol napísaný dátum, kedy ten odvod skončí. Aj oni vedeli, že je to zlé, nesystémové a viac škodlivé ako pomáhajúce riešenie. A vo finále vždy to zaplatia ľudia. Ľudia to zaplatia. Aj, aj tento osobitný odvod. Takže vedela to strana SMER, vie to aj pán kolega Vetrák. Veď to vyčíta SMER-u, že to teda nezrušil ešte predtým, než sa toho chytil pán Vetrák. Veď pán Vetrák sám tam dal sunset klauzulu, proste dal tam termín, kedy sa ten osobitný odvod zruší. To znamená, vie to aj pán Vetrák, že je to zlé a že to je nie dobrý návrh. Takže v podstate to tuná vieme všetci.
No a teraz O. K. Bolo takéto niečo prinesená a že teraz dohoda s SaS. SaS celú jeseň zubami nechtami bránila, aby sa tento ná... aby tento návrh bol prijatý, to je jedna vec. Súčasťou dohody bolo, že sa to odsunie na marcovú schôdzu, súčasťou veľkej dohody okolo prijatia rozpočtu, nie preto, že zrazu SaS bude jednoducho za to, ale preto, aby sa to za prvé neaplikovalo od januára tohto roku. To je to víťazstvo, že sme zabránili, aby to zásadné zvýšenie a zásadné rozšírenie už dnes platilo, takže to bol prvý dôvod, prečo súčasťou dohody bolo posunutie až do marca. Takže to sa podarilo, ale nie v zmysle toho, že a teraz ho už upravíme a už spravíme zo zlého riešenia dobré. Nie, debata o tom, aby následne proste odišiel tento návrh zo sveta úplne.
No, čo sa, samozrejme, nedodržalo, je to, že vidíme že stále sme teda na januárovej schôdzi, ak keď teda prebieha celý február, ale začínala 30. januára a máme to tu naspäť, pretože si proste väčšina odhlasovala, že sa to z tej marcovej schôdzi presunie naspäť sem, takže takto sa napríklad nedodržiavajú dohody, ale dobre, máme to tu, rokujeme. No a teraz keď sa, keď teda už pozrieme k tomu, čo, čo to prináša.
Takže v prvom rade ten, ten pôvodný návrh prináša strojnásobenie odvodu. Kolega hovorí, že vlastne sa nič nemení, len sa, len sa odvod strojnásobí. No asi zo 4,3 % mesačne na 12, na 12, kolegovia, proste to je, to je dosť zásadné zvýšenie, zvýšenie daňovej sadzby. No a potom teda hovorí, že vlastne však len sa tam pridajú nejaké ďalšie odvetia. No len subjekty, ktoré pracujú, pracujú na základe nejakej licencie, licencie Národnej banky, len teda médiá a len, myslím, ešte mýto tam pridávalo sa. Že?
Takže toto, to sa tam proste len pridalo. No a keď sa teraz už pozrieme, pozrieme na to, že čo robí, robí ten pozmeňujúci návrh, tak, tak ako som tu povedal, tak to, že je to návrh zlý, pánovi kolegovi povedali aleže úplne všetci, pretože pamätám si aj na výbore finančnom, keď sme to prerokovávali, nikdy za celé tohto... toto volebné obdobie, ale čo si aj pamätám aj z minulého volebného obdobia, nebolo na finančnom výbore toľko ľudí, toľko zástupcov sektorov, ktorí teda si boli povedať, čo si o tom myslia.
Takže dobre, pán kolega Vetrák teda počúval, to musím uznať a poďakovať, že počúval a vnímal, až teda prišiel s pozmeňujúcim návrhom. No a pozmeňujúci návrh, teda ako som už povedal, to, to, ak si niekto myslel, že to je proste nejak že akoby opraviteľné alebo že ako-tak dobré, no nie. Ten pozmeňujúci návrh len potvrdzuje vlastne to, že je to že celé zle, celé nezmysluplné, a teda vyšiel veľakrát skutočne pán kolega Vetrák v ústrety, čo akože je posun oproti tomu pôvodnému návrhu správnym smerom, len ešte stále sme hodne vzdialený od toho správneho riešenia, hej, úplne že správneho riešenie by bolo ten odvod zrušiť. To riešenie je povedzme že znesiteľné aj vzhľadom k situácii s verejnými financiami, bolo ho... nechať ho, teda nechytať sa ho. Nechytať sa to, nechať ho v tom stave, v akom bol, a to proste ďalšie riešenie je, teraz ho teda vylaďuje, vylaďuje, ale v podstate len každým tým jedným bodom, a ja to prejdem potom aj postupne, pán kolega priznáva, že vlastne veď aj toto je zle, aj toto zle, aj toto je zle. Len už tam chýba to jediné, to priznanie si, že vlastne nechajme to tak, stiahnime ten návrh zákona a nerokujme o ňom, pretože v podstate pozmeňovákom len, len vylepšuje to zlé, čo bolo už urobené do nejakej miery. Takže ja, ja akože stále budem akoby apelovať, že to, to riešenie najlepšie je stiahnuť to celé a nekaziť podnikateľské prostredie, nekaziť konkurencieschopnosť Slovenska. Nepridávať ľuďom ďalej, aby, aby platili viac a viac. Vo finále všetko, všetko zaplatia, zaplatia ľudia.
A potom sa tie absurdnosti akoby pokračujú. Tak na jednej strane vláda pripravuje programy ako firmám, aj tým, čo tu ide zdaňovať, proste ako im prispieť teda na energie, ale zároveň ich ide proste zdaňovať. Akože to, to úplne, úplne nesedí.
Plus ďalšie vyjadrenia. Pán kolega hovoril, že teda keď v zmysle toho, že hovoril, že áno, však ten odvod je vlastne zlé riešenie, že teda táto vláda ho, ho znížila na polovicu. No len na upresnenie, neznížila ho táto vláda na polovicu, pretože bol automaticky znížený ešte podľa toho, keď strana SMER vedela, že je to zlé riešenie, a do zákona v 2017 napísala, že má poklesnúť na polovicu, hej. Tak len aby sme teda hovorili, hovorili úplne, úplne správne.
No a je tu potom ešte jedna vec, že my ako tu sedíme, kolegovia, pripravujeme zákony, sme zákonodarci a tejto krajine vlastne pripravujeme podmienky, podľa ktorých musia pracovať. A ja sa teraz spýtam, keď akákoľvek firma z tohto rozsahu, koho, ktorých sa to týka, si vypočula napríklad predvčerajšiu tlačovku bývalého ministra financií Igora Matoviča kde chce každému človeku, kto sa zúčastní na voľbách, dať 500 euro, čo je pri cca 65 % volebnej účasti asi 1,5 mld., ale ono to môže byť aj viacej, lebo však kto by nešiel voliť, že, keď za to dostane 500 euro, tak to vedia byť 2 mld. Ale na tie 2 mld. sa musíme poskladať. My ľudia, fyzické osoby podnikatelia, právnické osoby, proste všetci.
A teraz prečo, ako sa vieme pozrieť vlastne do očí, ako sa, kolegovia, viete pozrieť do očí, že teda schválite zákon, ktorým len zasa zvýši ich, ich proste daňové zaťaženie? Zase budú viacej platiť, zasa budú menej konkurencieschopní voči, voči napríklad zahraničiu... (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pán poslanec Šeliga.

Viskupič, Marián, poslanec NR SR
A jednoducho proste vy, vy im takúto, takýto výdavok sa ide robiť. Ako prečo? Tie firmy, keby mali možnosť, všetci, normálne že všetci by sa zbalili a utiekli. Proste to, to, tak to proste nemôže byť. Na jednej strane hovoríme, že rozpočet potrebuje ďalšie a ďalšie peniaze a na druhej strane sa úplne takýmito absolútne hlúpymi rozhodnutiami idú rozhadzovať. Ako, no, fakt, fakt celé zle.
Poviem ešte teda k tomu pozmeňujúcemu návrhu. Fakt bol podaný dnes ráno, hej, dnes ráno. Po niekoľkých mesiacoch, čo to tu je ,bol podaný dnes ráno. Ja som presvedčený, že nikto z vás, kto tu sedíte, ste ho ešte nevideli. Ja som ho dostal od kolegu, ďakujem mu za to, poviem to ešte, raz v noci, ale v noci, hej. To, to je nonsens.
A teraz teda ak ešte, ešte vlastne stihnem. (Rečník sa obrátil k predsedajúcemu.) Vieme to spraviť tak, pán predsedajúci, že ja skúsim dorozprávať ešte teraz s tým, že po hlasovaní prednesiem, prednesiem pozmeňujúci návrh? Čiže preruší sa moje vystúpenie. Takto by som... sme to mohli urobiť. O. K.
Takže poďme k samotnému pozmeňujúcemu návrhu, čo teda prináša, a začnem teda tým, že áno, bola doňho dodaná sunset klauzula, ukončovacia klauzula ku 31. 12. 2024. Ja poviem, výborne, aj týmto pán kolega priznal a vie, a ja som rád, že vie, že ten osobitný odvod je jednoducho nesprávna vec, viac škodiaca ako pomáhajúca, takže paráda. Zároveň toto ale znamená teda že, a to je zasa dobrá vec, že vypočul si kritiku, a namiesto toho, že sa to malo akoby okamžite, povedzme to takto, po schválení aplikovať na všetky ich dotknuté subjekty, tak povedal teda v pozmeňováku, že až od najbližšieho účtovného obdobia. Výborne. Pre väčšinu to znamená, väčšina firiem má teda má kalendárny rok, rovná sa účtovný rok, to znamená od 1. 1. ’24, takže budú ten odvod platiť len jeden rok, budúci. Dobre, niektoré možno v tomto roku.
Už toto, keď sa bavíme o... o tom, že to má platiť obedy zadarmo, tak v prvom rade nebude ich to vedieť zaplatiť v tomto roku a nebude ich zaplatiť vedieť ani v roku ’25. Proste aj jako toto je úplne, že... Ak sa tu rozpráva, ak sa obedy prijímali s tým, že teda toto si prijmete, aby ich to zaplatilo, akože ne... ne... neviem, proste to nesedí, jednoducho to nesedí.
No, čo sa týka nadmerného zisku. Zasa, pán kolega to ladí a to zlé riešenie sa snaží proste, popočúval teda veľa ľudí, čo mu, má, mám k dobru, a teda snaží sa to tam proste nejak (povedané so smiechom), nejak zaradiť, tak teraz vlastne vyradil, že ono sa to počítalo od troch miliónov, ten nadmerný zisk, už to je samotná hlúposť, lebo, viete, tri milióny pre firmu, ktorá je malá, je podstatne inak proporčná suma ako pre obrovskú firmu s miliardovým obratom, ale budiž, to bolo v zákone dlhodobo. A teraz teda chce urobiť, že sa to nebude týkať tej sumy do tri milióny, ale len nad ňu. O. K., je to akoby vylepšenie, ktoré to niečo zníži, ale zasa je to len ukážka toho proste, že jak, do akých absurdností sa to celé dostáva, keď sa vlastne neopraviteľná vec, snaží ju akoby nejak, nejak vyriešiť.
No potom tu tu pán kolega povedal, že však vlastne pre firmy to nemá byť prekvapenie, lebo však veď už my tu o tom rozprávame mesiace, a vlastne firmy teda mohli predpokladať, že ten odvod bude navýšený, tak to je asi aj bez komentára, keby firmy mali vlastne už pozerať na to, čo tu my riešime, proste pre firmy je platný zákon, ktorý vzniká a mal by mať tak odloženú účinnosť, aby to celé dávalo zmysel, a nie sa obhajovať tým, že veď my tu už mesiace, mesiace o tom, o tom rozprávame, tak vlastne firmy už mali mať to pripravené. (Krátka pauza, rečník si prezerá svoje poznámky.) To som povedal.
No, k obedom zadarmo. Obedy zadarmo proste vznikli z večera do rána, takže ak pán kolega hovorí, že ten, že bola to posunuté vlastne do, na marcovú schôdzu, aby sme hľadali, že ako to aplikovať, jednoducho toto, toto nesedí, pán kolega, proste ach... Ale už to som hovoril. Jednoducho nevykryjete to tým.
No a teraz poďme, presne tie ďalšie body, kde vlastne pán kolega úplne správne priznáva, že ten odvod je hlúpy, zlý, škodiaci.
Takže o... pozmeňujúci návrh prináša vypustenie médií. Akoby jednoznačne proste médiá tam nemajú čo robiť, ale to platí pre všetko. Nemá v systéme, našom právnom systéme, nemá osobitný odvod čo robiť. Takže dobre, vyraďuje médiá. Po jednej stránke poviem, hurá, tak zasa jeden háčik pochopil, vyradil to, dobre. Vyradené mýto ako časť, kde teda spomínal pán kolega o mýte, to bol normálne že, to by mohlo ísť do učebnice ako traktát, vlastne prečo je ten odvod zlý. Úplne, úplne správne argumentuje proste, ničí to konkurenciu, proste vstupuje to do niečoho, čo, čo je, a popritom to mýto, samozrejme, nie je urobené dobre v tomto momente, to je, to je ešte ďalšia vec, a teda za tri roky sa s tým nepodarilo pohnúť. Ale ešte raz, pán kolega úplne jasne aj na príklade vyradenia mýta po, po, vlastne demonštroval, prečo je ten odvod, odvod zlý.
Takisto vypúšťa elektrárne. No elektrárne, veď presne tak. Veď už je nariadenie vlády, ktoré ich chce ozbíjať o, o proste všetok nejaký zisk, ktorý majú, proste platia, samozrejme, aj všetky ďalšie dane. Pán kolega správne pochopil, že ich treba dať preč, pretože proste nemôžte zdaňovať, nieže dvojnásobne, trojnásobne, proste nemôžte takto absurdne zdaňovať dokolečka každého v kuse. Takže zasa pán kolega pochopil, len ešte by to chcelo globálne pochopiť.
Takisto myslím si, že vyraďuje aj, aj plynárne, pretože tie, tým tiež už zrovna pán kolega vyrobil ďalšiu likvidačnú daň, hej, ktorú tu budeme za chvíľku znova preberať, keďže ju pani prezidentka vrátila. (Reakcia z pléna.) O. K., tak dokonca nie sú vyradené, ale mali by byť, mal by byť neschválený celý zákon.
A teraz chvíľočku k bankám. No, banky v prvom rade, áno, môžeme mať na tom postoj akýkoľvek, ale zasa aj pán kolega správne povedal, že nepatria do osobitného odvodu. No, samozrejme, že nepatria. Tak jak tam nepatria ako všetky tie, ktoré tam pridáva, to znamená, rôzne subjekty finančné, ktoré fungujú na báze, na báze povolenia od NBS-ky. Za prvé tieto subjekty nijak neprosperovali na, na aktuálnej kríze a za druhé, aj tie banky, veď tie fungujú v plne konkurenčnom prostredí, tých bánk tu máme desiatky, proste konkurujú si, niektoré sú úspešnejšie, niektoré sú menej úspešné, ale akože zaraďovať ich tam, je rozhodnutie zákonodarcu a nezaraďovať je tiež rozhodnutie zákonodarcu. Ale to akože už táto, táto finančná oblasť je úplne mimo toho, kde by sa vôbec ešte akoby dalo uvažovať, že nejaké oligopolné alebo monopolné odvetvie.
No a ja by som si tu dovolil ešte jednu vec povedať, to ešte stihnem. Slovensko, my sme krajina číslo jedna vo výrobe... (reakcia z pléna a smiech rečníka) vo výrobe vozidiel, motorových vozidiel na, na hlavu na jedného obyvateľa. Sme v tom fakt najlepší na svete, sme bezkonkurenčne najlepší a teraz si predstavte, že teraz vláda príde a namiesto, aby sme sa hrdili tým, že áno, v niečom sme dobrí a vytvárajme, a vytvárame čo najlepšie podmienky, aby tu tie automobilky boli a navyše aby ďalšia automobilka mohla prísť a aby krajina fungovala, tak teraz tu by prišiel pán kolega Vetrák a povedal, milé automobilky, vám sa strašne dobre darí, vy vyrábate strašne veľa áut na hlavu a teraz vám proste dodáme nejakú ďalšiu daň, lebo však to je vlastne zlé, hej. Aj toto je aj ten pohľad na tie banky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

16.2.2023 10:25 - 10:25 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No, pán kolega Vetrák, ako ak si niekto, takto. Osobitný odvod je, že absolútne zlé riešenie v celej svojej podstate. Vedela to aj strana SMER, ktorá ho zaviedla a plánovala zrušiť, viete to aj vy, keďže tam dávate klauzulu, že ho v ’24. zrušíte.
Ale ak si to niekto náhodou doteraz nemyslel, tak z tohto vystúpenia proste si to už myslieť musí. To bolo fakt tak šľapanie po jazyku, tak vlastne vysvetľovanie, prečo ten odvod je vlastne zlý a prečo teda treba vyradiť už aj banky, prečo treba vyradiť mýto, prečo treba vyradiť médiá. Jednoducho tu je, z tohto celého je len jedno riešenie, normálne že ten odvod treba zrušiť, vo finále to kazí ekonomické prostredie, konkurencieschopnosť krajiny. Vo finále to platia ľudia a jednoducho proste, celé, úplne že celé zle.
To už nehovorím, že samotný pozmeňovák teda po mesiacoch, čo to tu leží, bol vlastne zverejnený dnes ráno, ja si ale veľmi cením, že kolega Vetrák mi ho poslal včera v noci, to ďakujem, áno, ale proste tu, tu z každého jedného slova vlastne je vidieť, že takto sa to nerobí, a už len tá úporná snaha, že vlastne akože hanbíme sa povedať, že to treba stiahnuť a krok späť, tak teda riešime, ladíme, vyraďujeme, no celé zle.
Tá dohoda so SaS, čo tu spomínal pán kolega Vetrák bola, že to posúvame do marca s tým, že jednoducho to nebude, už to nebude aplikované. Veď a to je presne o tom, veď obedy zadarmo neboli ešte ráno pred ich zverejnením jasné, že budú, tak sa nemohlo debatovať o tom, že ten odvod bude na ne použitý. Jednoducho my sme aj to koniec koncov pán kolega Vetrák povedal, my sme za zrušenie toho odvodu, platilo to stále, platí to stále a bude to platiť stále a po tomto vystúpení to platí ešte viacej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2023 9:40 - 9:40 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, tak, kolega Peťo Kremský, som rád, že si to s tou dáciou uviedol na správnu mieru a že si sa teda jasne vyjadril, že teda áno, aj pre štát je to teda vozidlo, nad ktorým môže uvažovať, takže ja som rád, že si to upravil. Mohlo to znieť akokoľvek, teraz som rád, že si to dal na správnu mieru. Som rád, rád počujem, že to vnímaš vo finále teda správne. O. K.
No čo sa týka toho, že či máš alebo nemáš vešteckú guľu, kto bude sedieť tu, alebo nebude po po najbližších voľbách, to, samozrejme, asi nechajme na voličov. To rozhodnú voliči nie, nie, nie tvoja veštecká guľa.
No tu treba jasne povedať, že zrovna zhodou okolností návrhom, za návrhom tohto zákona jasne stojí pán bývalý minister financií. Proste toto je fakt. Ako to je v poriadku, že to teda nedal do, do riadneho legislatívneho, ale že to dal ako cez poslanecký návrh. Veď deje sa to, veď je to, je to v poriadku. Ja to nerozporujem. Ja len hovorím, že to tak jednoducho je proste. Minister Matovič to chcel upraviť tak, ako to ide upraviť tento zákon. Medzičasom ale už teda ministerstvo to vyriešilo tak inak, tak ja informujem o faktoch. Ak, Peťo, ak hovoríš, že neni za tým Igor Matovič, je to klamstvo. Zbytočné, zbytočné, ale je to klamstvo.
No a potom zasa teraz neviem, že či som to pochopil úplne správne alebo či si to vážne tak chcel povedať, že teraz keď má nejaká organizácia nejaký limit na, na vozidlá, tak je jedno, či kúpi dve, alebo tri. No nie. V prvom rade musí vedieť tá organizácia, koľko tých vozidiel potrebuje. Musí byť efektívne stanovené, že koľko ich potrebuje, ten skutočný počet, a nieže si bude teraz vyberať, že či viac, alebo menej. Čiže ale možno, že som to zasa len nesprávne pochopil, hej? Čiže prvoradé, keď sa bavíme o prístupe efektívnom, tak tá organizácia, samozrejme, musí povedať aj, koľko tých vozidiel efektívne potrebuje, nieže si kúpi ešte jedno navyše, lebo to tak nejak vyjde, lebo limit je vysoký alebo čo. Ale hovorím, to možno uvedieš zasa na, na pravú mieru.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

16.2.2023 9:25 - 9:25 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. A ďakujem pekne všetkým za faktické poznámky. No ja poviem takto, že ja rozprávam k téme, a už čo rozpráva každý poslanec, samozrejme, to ja ovplyvniť neviem.
Druhá vec je tá, že poviem kolegynke Anke Miernej, presne tak, akože náklady životného cyklu, lebo tak sa volá to, čo spomínala, sú veľmi dôležité a áno, každá firma sa pozerá aj na toto. Súhlasím, to je v poriadku. Ale teraz pozor, že keby sme hovorili, že nesmie byť drahšie ekologické vozidlo, tak to je to, že proste nechceme ekológiu, nechceme ničomu pomôcť, to by bol jeden extrém.
Hovoriť druhý extrém, že za každú cenu, nech je akokoľvek drahšie, to je druhý extrém, ktorý nepomáha veci. Ja som presvedčený, že presne tých 50 %, že tú ekológiu, ten zmysel tej ekologickosti oceňujeme tým, že ten štát chce dať za to viacej peňazí, tak to je tá správna miera. Máme to v zákone, netreba to meniť. To je celé, čo hovorím. Je to správna miera toho, čo je ekologickosť.
Ja inak jazdím na elektrickom vozidle, to znamená, ja, ja vnímam aj výhody, aj nevýhody. A proste fakt tých 50 % je presne tá váha, ktorá dáva zmysel, aby sme fakt podporovali, lebo nemôžeme zasa, treba vždy vážiť, áno, aj tie, aj tú rozpočtovú zodpovednosť, aj tú ekologickosť. Ale nemôžme absolutizovať ani jedno. Jeden extrém nedať ani euro navyše za ekológiu, druhý extrém absolutizovať ekológiu pred všetko ostatné. Nie. Ten zdravý stred, proste. To je, to je tých 50 %.
No a čo sa týka toho plošného testovania, keď tu bolo spomínané. My sme to kritizovali už vtedy. My sme boli proti tomu aj interne, aj, aj teda navonok a áno, bolo to rozpočtovo nezodpovedné. Veď ja som bol ten, kto spočítal, aké, aké milióny, ťažké milióny to celé stálo, takže v tomto aj tu tá SaS-ka stála na správnej strane. No ale proste nedokázali sme presvedčiť vtedy ešte... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.2.2023 9:10 - 9:10 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ešte raz skúsim najprv zareagovať na to, čo bolo povedané.
No áno, strana SaS je opozičná strana a ja som opozičný poslanec. To sedí, to je pravda.
Aj tento zákon a ja to stále držím v tej rovine, aj tu sa bavíme o tom, či štát bude vynakladať veľa peňazí, alebo teda ešte viac peňazí. Áno, aj toto je o rozpočtovej zodpovednosti a v tej rovine to ja chcem držať a v tej rovine som aj rád, ak tá diskusia je.
Čo sa týka rozpočtovej zodpovednosti, keď si tu budeme vyčítať, že kto je alebo nie je rozpočtovo zodpovedný. Páni z OĽANO, 500 eur pre každého človeka, ktorý sa zúčastní na voľbách, výdavok cca 1,5 mld. z verejných zdrojov ničím nekrytých a proste bez absolútnej nejakej logiky, ktorá by proste tomu dávala, dávala aspoň že zmysel, jednoducho to je finálna strata súdnosti vášho predsedu a finálne debata o tom, že kto je, alebo nie je rozpočtovo zodpovedný. Normálne tu netreba... O ďalších veciach sa ani nebavme. Treba si spomenúť 500 euro, 1,5 mld, kto s tým prišiel. Akože bodka.
Strana SaS sme fakt jediná rozpočtovo zodpovedná strana, ktorá to je rozpočtovo zodpovedná vždy, aj vtedy keď sa to hodí, aj vtedy, keď je to nepríjemné. Proste tak to je. Proste my dávame pozor na tie verejné financie a snažíme sa, aby krajina fungovala. Prečo? Pretože, keď to pôjde takto ďalej, ako to ide, tak sa dostaneme fakt do stavu rozpadu verejných financií a tam sa potom stretneme, pretože, pretože to najviac poškodí tým najslabším, najzraniteľnejším, tým, ktorí to majú v živote aj tak najťažšie. Takže to, že chceme byť rozpočtovo zodpovední a sme rozpočtovo zodpovední je vo finále práve ochrana tých, pre ktorých tu ten štát je, tých najslabších, najzraniteľnejších, tých, ktorí majú ten život fakt ťažký. Takže toľko, toľko k tomu.
No ešte raz si to zopakujme. Je to skutočne o peniazoch. Vo finálne teda áno, ten návrh dáva akoby možnosť to otvoriť, že to ekologické auto v podstate, však budeme mať limitov, to úplne sedí, že mu vláda vlastne by musela urobiť dve nové nariadenia, jedno pre spaľováky, jedno pre ekologické vozidlá. A ten limit by tam bol v podstate taký, aký si vláda povie. No áno, ale tých 50 % ten zmysel dáva. Ešte raz. My nerobíme zákon povedzme možno ku, ku, len k dnešku. Ten rozdiel medzi vozidlami ekologickými a spaľovacími sa bude do budúcna znižovať, o pár rokov bude akoby nulový. Už len to hovorí v prospech toho limitu. To je jedna vec.
Ten limit tam bol doteraz. A sme v stave verejných financií takom, že jednoducho nezvyšujme ho. Dobre, treba možno kupovať skutočne ekologické vozidlá, treba im dávať šancu. Ale zároveň sa pozerajme stále na ten stav verejných financií. Však dobre, je to o 50 % viac ako bežné vozidlo. To zas nie úplne málo, hej, keď si nájdeme dve extrémnosti proste, ale dajú sa kúpiť. A zasa ono je to inak, keď už sa bavíme v tej rovine toho skutočného nákupu, tak, tak tam tento limit je veľmi zaujímavý v tom, že všetky, všetci tí díleri alebo importéri, oni vedia spraviť perfektné zľavy pre štátnu správu. Vedia, keď sú k tomu trošku nútení. Ďaleko inak sa proste rokuje, alebo teda obstaráva, ak vy tam viete dať takýto limit, hej, že proste, že budete tlačiť tých potenciálnych dodávateľov k tomu, aby ich urobili fakt tak výnimočnú cenu pre ten štát, že sa to vojde do toho limitu. Ešte raz. Keby sme mali, že vyrovnaný rozpočet, minimálny dlh, dobre, uvoľnime to. Ale my sme v stave, kedy toto neplatí. A zase ďalším opatrením ideme vlastne umožniť alebo idete umožniť, aby sa míňalo ešte viacej peňazí z tých verejných zdrojov.
Ako ja sa trošku čudujem kolegovi. No na tej dácii, hej, proste nebudem už menovať úplne konkrétne ten model, na tom ľudia jazdia. To tým tu povieme, že a to je auto, ktoré proste a za žiadnych okolností nemôže byť vo verejnej správe? Ja sa pozriem na to, napríklad v Trnavskom samosprávnom kraji pre Správu ciest Trnavského kraja je zrovna dácia akože to základné vozidlo, na ktorom proste fungujú. Normálne máme ho roky a proste ide to. To nemôžme povedať, že teraz my sme, my sme krajina tak dobrá a tak dobre na tom a tak veľa peňazí máme, to sú peniaze od ľudí, od občanov tejto krajiny, že tu kolega poslanec povie, že dácia nie. To proste štátny zamestnanec v akejkoľvek organizácii sa na dácii voziť nemôže, lebo to, to je... (Reakcia navrhovateľa.) Jakže nie? (Reakcia navrhovateľa.) No. Takže proste to... (Reakcia navrhovateľa.) Povedal si, že najlacnejšie vozidlo (ruch v sále a zaznievanie gongu) je teda tej rumunskej značky za takú cenu. No každopádne je v rozumnej cene... (Reakcia navrhovateľa.) Peter, budeš mať faktickú, prosím ťa.
Čiže pozor, všetko, čo hovoríme, nerobíme s našimi peniazmi. Kolegovci, robíme s peniazmi, ktorých sa museli vzdať ľudia. Inak tie dácie sú asi najpredávanejšie nové vozidlá. Takže keď je sakra pre, pre veľa občanov tejto krajiny vozidlo, na ktorom sa vedia voziť a vozia sa, tak si myslím, že by mohlo byť kľudne zaradené aj pre zamestnancov štátnych, príspevkových, rozpočtových, akýchkoľvek organizácií, takže dá sa kúpiť. Kolega to v podstate jasne povedal. Dá sa i dnes kúpiť elektrické vozidlo, zďaleka nielen dácia. Ten svet bude v tom, že ten rozdiel bude ešte menší.
A potom ale zase O. K., veď tá debata je v tom, že vy hovoríte, že je to dôležité a že takto. No ja ako opozičný poslanec hovorím opačne, hej. Áno, proste my máme pocit, že treba aj tu byť rozpočtovo zodpovední, že jednoducho tie nové limity na vláde schválené boli, že sa obstarávať dá, ak možno platí, že nevedeli doteraz, možno tie limity boli malé, hej. Tak jasné, že keď boli pred dvoma týždňami prijaté nové, takže asi tých obstaraní moc nie je rozbehnutých za dva týždne, to, to, to sedieť môže, tá, tento argument. Ale už je to proste vyriešené po novom.
No a potom je ešte otázka, že, kolegovia, padlo tu, že veríme, že vláda je rozpočtovo zodpovedná. Aj ja chcem veriť, aj o každej vláde, aj do minulosti a chcem veriť aj do budúcnosti, ale teraz je otázka, či to tak bolo vždy a či to tak bude vždy. A preto si myslím, že keď to vyžaduje nič iné, než neodstrániť nejaký limit, ktorý je nejakou brzdou zvyšovania výdavkov, tak si myslím, že preto je to lepšie to, že sedieť si na rukách a neurobiť nič. A to nebola výtka kolegovi Kremskému. To bola, bolo povedanie, že to správne riešenie nevyžaduje teraz nič iné, než neprijať tento zákon. Je to proste rozpočtovo zodpovednejšie. Hovorím, je to vyriešené, lebo to nariadenie vláda schválila. Je to zároveň argument, ktorý je pákou na tých možných dodávateľov pri obstarávaní, že sa budú snažiť urobiť oveľa lepšiu cenu na tie ekologické vozidlá. Tak jak štát ich akoby je nútený kupovať Úniou. Oni sú aj tí, tie automobilky nútené ich predávať, pretože oni tiež musia plniť tzv. flotilové limity, že keď chcú predať nejaké auto spaľovacie s vyšším CO2, tak musia predať nejaké elektrické, ktoré teda má počítané nulové, takže oni sú tiež nútení ich predávať. Oni vedia robiť veľmi zaujímavé zľavy. Len viete, kto si nepýta, nedostane. Proste jednoducho, keď ten štát tam nedá žiadny limit, no tak je úplne, že pravdepodobné a pravdepodobnejšie, že to auto kúpi drahšie, než keď proste už v tých podmienkach súťaže bude napísané, že zákon o rozpočtových pravidlách nám hovorí, že teda porovnateľné ekologické auto môže byť len o 50 % drahšie od teda toho porovnateľného spaľovacieho. Veď to, kolegovci, toto je, toto je úplne že v poriadku. Fakt sa skúsme nad tým zamyslieť, hej.
No a ešte posledné slovo ku kolegovi Svrčekovi. Ešte, ja to ešte raz zopakujem. Veď kolega Svrček má právo podať pozmeňujúci návrh a ja mám právo ho okomentovať, hej. (Povedané so smiechom.) A hlási a zasa, aby sme to počuli, proste, je rozširujúci, je to, neriešim tu samotnú podstatu. Proste jednoducho je to určite niečo, čo je inde, než sme riešili. Týka sa to zriaďovania právnických osôb. Tu sme sa bavili o autách. To som, Miloš, povedal, ako to my proste nemôže, nemôže nikto akoby zobrať. A však veď plénum rozhodne, hej, to je, to je celé.
No a ukončím to fakt ešte raz tým, kolegovci, 500 euro za účasť vo voľbách. Nečudujem sa, že na tých tlačovkách je stále menej a menej ľudí okolo vášho predsedu, včera bol dokonca úplne sám. Prosím, akože spamätajme sa trošku. Ako fakt vyrobiť výdavok 1,5 mld. Veď to, s čímkoľvek to porovnáme, to sú, to sú... polovica výberu ročného výberu dane z príjmov právnických osôb. To je, no proste je to veľa, veľa, veľa, veľa peňazí.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2023 8:55 - 8:55 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo a ďakujem pekne za všetky faktické.
Úplne na začiatok k pánovi Vetrákovi. Nemyslím si, že som sa nejak dotkol pána Kremského, hovorím všeobecne, že keď je problém vyriešený, tak niekedy je najlepšie ten zákon skutočne nerobiť. Ten problém je vyriešený, spýtajte sa na MF.
No ale ďalšia vec, dobre. V podstate teda ku samotnému zákonu pán Vetrák nemá žiadne pripomienky, tak sa posuňme ďalej. T
akže rozpočtová zodpovednosť. Áno, my sme jediná rozpočtovo zodpovedná strana a ja to tu teraz znova poviem, 500 euro za účasť na voľbách. No a keby sme napríklad schválili ten zákon, ktorý spomínal pán kolega Vetrák, ktorý by umožňoval takéto veci riešiť v skrátenom legislatívnom konaní, takže pán Matovič by prišiel s návrhom 500 euro, kľudne by to mohol dať v skrátenom, RRZ by proste bola nútená sa k tomu nejak vyjadriť a vlastne by sa v skrátenom mohla prijať takáto vec, ktorej dosah vie byť dve miliardy eur. Čiže nie, nie je správny postup, aby sa takéto veci riešili v skrátenom, takže to bolo dobré tú novelu odmietnuť.
No a prosím, počúvajte tú RRZ, na ktorú sa obraciame. Aj teraz tá RRZ hovorí jednoznačne, že tých 500 euro za účasť na voľbách je absolútne nezodpovedné rozhodnutie. Kolegovia, nikto tu nemá právo po tomto, čo váš predseda takýto zákon sem odovzdal, hovoriť čokoľvek o tom, že kto tu je alebo nie je rozpočtovo zodpovedný. To vie byť 1,5 mld. až 2 mld. výdavkov dodatočných ničím nekrytých a... no, celé, celé, celé absurdné.
Čo sa týka kolegu Svrčeka. Miloš, nepočúvame sa. Ja nehovorím, že, že je to samotné zlé. Ja som hlásil tuná, aby plénum počulo, že je to rozširujúci návrh, že je to teda mimo toho, čo ten zákon ako taký alebo tá novela riešila a ja som, ja som v pléne povedal, že ja neviem, že či to je správne, alebo nesprávne, áno možnože je to presne tak, že to má mať právomoc spraviť proste tie ďalšie právnické osoby, len malo by to ísť trošku štandardnejšie. To tom, to som chcel povedať. Ako asi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis