Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

23.9.2021 o 16:30 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 30.9.2021 17:30 - 17:40 hod.

Martin Beluský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda Národnej rady. Vážený pán generálny prokurátor, panie poslankyne, páni poslanci, hneď na úvod chcem povedať úplne jasne, že chcem poďakovať pánovi generálnemu prokurátorovi za to, akým spôsobom sa uchopil svojej funkcie, a za to, čo doteraz spravil, a musím povedať sám za seba, že moju dôveru stále má. A nemal som pri tomto bode v pláne vystúpiť, ale v tom úvodnom slove aj vôbec v celej tejto rozprave sa stále točíme okolo toho § 363, ja síce nie som právnik, ale chcel by som sa k tej veci tiež zo svojho pohľadu vyjadriť.
V spoločnosti sa živí taká informácia alebo taký názor a hlavne teda to robia niektorí predstavitelia vlády alebo aj tu poslanci v parlamente, že tu máme nejakú mafiu, ktorá bojuje proti nejakým statočným vyšetrovateľom, čestným, spravodlivým, a že do toho je zapojená neviem, teda či priamo, alebo nepriamo aj Generálna prokuratúra, Slovenská informačná služba a nejaké ďalšie orgány, ktoré podporia, lebo tvoria spolu tú mafiu, ktorá tu chce znepríjemniť život nejakým vynikajúcim vyšetrovateľom.
Ja sa chcem v tejto veci vyjadriť ako predseda Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, pretože aj na Národný bezpečnostný úrad, aj Národný bezpečnostný úrad bol krivo obvinený z korupčnej činnosti a bolo to viackrát medializované, naposledy 24. septembra a predtým aj 6. septembra 2021 a bol to práve generálny prokurátor, teda konkrétne námestník generálneho prokurátora, ktorý tie úradné záznamy, ktoré o tej údajnej korupčnej činnosti Národného bezpečnostného úradu hovorili, zrušili a označili... a boli označené uznesením za protizákonné.
A predvčerom sme mali práve výbor, kde sme tieto skutočnosti, ktoré sú popísané jednak v tom uznesení, ale aj v tých médiách popísané, sme ich veľmi podrobne preberali a riaditeľ NBÚ sa k nim vyjadroval a ja hovorím teraz sám za seba, nehovorím za výbor, hovorím sám za seba, že ja som nadobudol absolútne presvedčenie, že tí vyšetrovatelia NAKA, ktorí konali, že tí vyšetrovatelia NAKA, ktorí písali o tej korupčnej činnosti na Národnom bezpečnostnom úrade, konali v rozpore so zákonom s cieľom umlčať ľudí a orgány, ktoré vyšetrujú ich protizákonné konanie.
Ale aby som bol konkrétnejší, aby som to vysvetlil, že prečo to tak je, aby ste aj vy sami nadobudli to isté presvedčenie, jednalo sa v podstate o tri veci alebo tri úradné záznamy, alebo teda tri informácie, ktoré, podľa ktorých malo dochádzať k tejto korupčnej činnosti. Jedna, jeden záznam hovorí o moduse, moduse operandi, a teda aj týka sa to aj fyzických osôb, aj právnických osôb, tak tieto osoby mali požiadať o oddelenie previerky a je štandardne preverená tak, že zamestnanec NBÚ rozpošle dožiadanie všetkým zákonným, zákonom stanoveným subjektom na vyjadrenie, po doručení odpovedí tieto odpovede zapíše do informačného systému, ako dôvod neudelenia previerky sa najčastejšie využíva ničím nepodložené správy zo Slovenskej informačnej služby aj vlastné úradné záznamy, ďalej sa píše, že, že v rámci vykonania operatívno-pátracej činnosti boli od osoby spolupracujúcej s Policajným zborom získané informácie, že vybraným policajtom vedeným v pracovnej skupine Očistec boli otvorené bezpečnostné previerky na Národnom bezpečnostnom úrade za účelom... za účelom ich diskreditácie a nemožnosti pokračovať vo svojej policajnej činnosti smerujúcej k odhaľovaniu a zabezpečovaniu dôkazov k podozreniam smerujúcim najmä ku korupčnej a inej závažnej trestnej činnosti na exponované osoby z politického prostredia, z prostredia vrcholového riadenia štátu a podnikateľského prostredia s tým, že je vopred určené, že o tieto bezpečnostné previerky prídu. Tak to bolo napísané v tom úradnom zázname.
A v médiách okrem iného sa píše aj to, že v zázname sa píše, že policajný zdroj vyšetrovateľom NAKA povedal, že im boli cez NBÚ cielene otvorené previerky, aj v tomto prípade by vyšetrovateľom, vyšetrovateľov preverovali neúmerne dlho, aby sa nemohli oboznamovať s utajenými informáciami, a teda normálne ďalej pracovať. Takéto tvrdenie, či už sú to policajti alebo či sú to novinári, sa zakladajú iba na tom, že, že proste nepoznajú zákon a nepoznajú, akým spôsobom bezpečnostné previerky na Národnom bezpečnostnom úrade prebiehajú.
Prvá dôležitá vec, ktorú je povedať, je, že tým, že sa bezpečnostné previerky otvoria, to neznamená, že tá daná osoba sa nemôže oboznamovať s utajovanými informáciami, pretože až kým nie je rozhodnuté, a, samozrejme, tá osoba sa má možnosť ešte odvolať, a kým teda o tom nerozhodne aj odvolací orgán, ktorým je výbor tu v parlamente, tak stále tá bezpečnostná previerka platí a osoba sa môže naďalej oboznamovať s utajovanými informáciami.
Ak by bola pravda to, čo je písané v tých úradných záznamoch, ktoré spísali tí spomínaní vyšetrovatelia NAKA, to znamená, že by si Národný bezpečnostný úrad v spolupráci či už so Slovenskou informačnou službou, alebo s nejakými inými orgánmi, si vymysleli na dané osoby nejaké informácie, ktoré by neboli pravdivé, tak podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov, konkrétne § 25, sa hovorí, že by musel byť s tou osobou vykonaný bezpečnostný pohovor, ak sa v priebehu bezpečnostnej previerky zistili skutočnosti, ktoré by im mohli byť prekážkou na vydanie osvedčenia alebo dôvodom na zrušenie platnosti osvedčenia. V priebehu bezpečnostného pohovoru má navrhovaná osoba možnosť vyjadriť sa k zisteným skutočnostiam a z tohto záznamu, z tohto pohovoru sa vyhotoví písomný záznam, ktorý zúčastnené strany podpíšu. To znamená, že keď tieto informácie naozaj boli vymyslené na tieto osoby, tak by museli tieto osoby sa k týmto konkrétnym informáciám v bezpečnostnom pohovore vyjadriť a, samozrejme, keďže by boli klamlivé, tak by ich, samozrejme, museli poprieť. A potom v ods. 4 § 25 sa píše, že psychofyziologické overenie pravdovravnosti, to znamená detektor lži alebo polygraf, ako sa tomu hovorí, sa uskutoční vždy, ak sú vyjadrenia navrhovanej osoby v priebehu bezpečnostného pohovoru v rozpore so zistenými skutočnosťami, ktoré by mohli byť prekážkou na vydanie osvedčenia alebo dôvodom na zrušenie platnosti osvedčenia.
To znamená, že keby tie osoby v bezpečnostnom pohovore popreli tie zistené informácie, musel by nasledovať polygraf, to znamená, by sa zistilo, či naozaj dané osoby hovoria pravdu, alebo nehovoria pravdu. To by možno niekto možno mohol namietať, že aj ten polygraf by bol sfalšovaný, že Národný bezpečnostný úrad by pokračoval v tej nezákonnej činnosti a že by teda ho vyhodnotil tak, že ten človek proste klame.
Ale čo hovorí ďalej zákon? Paragraf 30, postup preskúmavania rozhodnutí úradu, proti rozhodnutiu úradu môže osoba, ktorej bolo rozhodnutie doručené, podať odvolanie do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia, odvolanie sa podáva písomne, doručuje sa úradu a musí obsahovať skutočnosti, ktorými navrhovaná osoba odôvodňuje zrušenie rozhodnutia, odvolanie má odkladný účinok. Úrad môže o odvolaní sám rozhodnúť, ak odvolaniu v plnom rozsahu vyhovuje, ak úrad o odvolaní sám nerozhodne, predloží ho spolu so stanoviskom k podanému odvolaniu a s ostatným spisovým materiálom, ktoré sa týka napadnutého rozhodnutia orgánu oprávneného rozhodnúť o odvolaní, a to do 30 dní odo dňa, keď mu bolo odvolanie doručené. Odvolacím orgánom je výbor Národnej rady Slovenskej republiky zriadený osobitným predpisom.
Ja absolútne nechápem, ako by mohol Národný bezpečnostný úrad vykonávať nejakú korupčnú činnosť v súvislosti s bezpečnostnými previerkami, keď tu máme niekoľko zákonom stanovených nástrojov, ktoré tomu zabraňujú, a v konečnom rade je to osobitný kontrolný výbor, teda kontrolný výbor na preskúmavanie rozhodnutí, ktorý je zložený práve z nás poslancov Národnej rady, a v ďalšom kroku, pokiaľ by ten orgán rozhodol v neprospech, sa ešte ten človek stále môže obrátiť na súd.
Potom sa tu píše o nejakých ďalších úradných záznamoch, o ďalších modusoch operandi, o tom, ako napríklad udelenie bezpečnostnej previerky nejakej spoločnosti označenej ako C a spoločnosti D bolo podmienené vypracovanie bezpečnostného projektu od pána DX a jeho firmy A a ten doplatok za oddelenie previerky pre tieto spoločnosti šiel doposiaľ nestotožnenému vedeniu NBÚ, uvedené spoločnosti majú participovať na národnom projekte, ktorý je označený v tomto uznesení ako XA, ktorý je realizovaný NBÚ, a výška príspevku z EÚ na projekte je X eur.
Poslanci, ktorí sú členmi výboru, sa mali možnosť, mali možnosť nahliadnuť a mali možnosť zistiť, o ktorom národnom projekte sa teda v tých odposluchoch rozpráva, a mali možnosť si vypočuť a overiť, že ten projekt, ktorý je v tom, ktorý bol v tom úradnom zázname spomínaný a ktorý, teda rozprávali tí vyšetrovatelia NAKA, že, že teda, že tam mala byť nejaká partacipácia, bol zrušený, nikdy nebol uskutočnený a že ten projekt teda tým pádom nemohol byť ani využitý na nejakú korupčnú činnosť.
Viacej som nestihol, ale ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 11:54 - 11:55 hod.

Martin Beluský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kremský, vy ste na začiatku svojho prejavu vyjadrili takú nespokojnosť, že tu nie sú viacerí členovia opozície, hlavne teda predkladatelia tohto návrhu, a že si neprišli vypočuť vás ako predsedu hospodárskeho výboru. Ale ja vám chcem, pán poslanec, povedať, že to, že ste predseda výboru, to neznamená, že teraz automaticky máte nejaké vedomosti a skúsenosti a že preto vás musíme si všetci prísť vypočuť, všetci poslanci sme si navzájom rovní bez ohľadu na tie ostatné funkcie.
A na druhú stranu, pán poslanec, si myslím, že by bolo úplne zbytočné, keby tu aj boli, pretože rozprávali ste zase len o tej minulosti, o ktorej tu spomínali, o ktorej tu rozprávali vaši kolegovia, ale treba už konečne sa začať venovať tej budúcnosti a ubezpečiť ľudí, že vláda pripraví nejaké kroky, ktoré trošku tú situáciu zmiernia, ale nič ste k tomu nepovedali, tak že vlastne vypočuť si vás bolo úplne zbytočné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 11:17 - 11:18 hod.

Martin Beluský Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Ďakujem za faktické poznámky.
Ja len na dovysvetlenie chcem povedať, že ja som zástanca hospodárskej súťaže v konkurencii, ale v určitých sektoroch, najmä tých strategických, proste tam si štát musí dodržiavať to monopolné postavenie, nech to vedie presne k tomu, čo vidíme aj teraz pri týchto energiách.
A, pán poslanec Kazda, vy ste hovorili, že tí distribútori, že to je monopolné a že to vlastne musí byť monopolné postavenie, ale ja som hovoril hlavne o výrobcoch a o dodávateľoch tých energií, ktorých je oveľa viacej ako teda iba jeden.
A hovoríte, že liberalizácia funguje. Ale veď sa pozrite na vývoj tých cien tej, tej základnej silovej zložky, teda ja nehovorím o tých ďalších poplatkoch a o tých ďalších zložkách tej ceny, ja hovorím o tej hlavne základnej, ktorá sa stále na tých burzách narastá. Čiže tam vidíme, že tá liberalizácia proste nefunguje.
A vy ste potom na konci povedali, že, že to vlastne to, že to nefunguje, že to teda je to, je to teda aj chyba Európskej únie, ale že to nie je dôvod na to, aby sme z Európskej únie vystúpili. Súhlasím, pán poslanec, tých dôvodov je naozaj oveľa viacej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.9.2021 11:04 - 11:10 hod.

Martin Beluský Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, diskusia sa blíži pomaly ku koncu (ruch v sále, zaznievanie gongu), tak dovoľte, aby som aj ja predniesol svoj príspevok, aby sme sa zbytočne nezdržiavali.
Táto diskusia sa tu dosť točí okolo hlavne minulosti, hlavne zo strany koaličných poslancov sa tu otvárajú témy, čo sa mohlo a nemalo spraviť a podobne. Ja nechcem vo svojom príspevku kritizovať ani súčasnú koalíciu, ani tie predchádzajúce vlády, ale tá situácia, do ktorej sme sa aj tu na Slovensku dostali, je podľa mňa výsledkom teda nielen zlyhaní politikov na Slovensku, ale vôbec nastavenie celého systému tak, ako funguje.
Musíme sa vrátiť o 30 rokov dozadu do minulosti, aby sme zistili, ako sa podarilo vlastne celú Európu obalamutiť sľubmi, ktoré vychádzali z myšlienky liberalizácie trhu s energiami. Teoreticky sa mal liberalizáciou trhu s energiami priniesť pokles cien v dôsledku konkurencie medzi spoločnosťami, z čoho by profitovali spotrebitelia i celá spoločnosť. Energie sa mali oslobodiť, mala byť elektrika zelenšia, lacnejšia, ale krajiny Únie a krajiny Únie mali kráčať ruka v ruke v ústrety budúcnosti na spoločnom transparentnom trhu.
Otázka je, aký je však po 30 rokoch výsledok. V skutočnosti je tento mechanizmus, slúži len záujmom veľkých spoločností a liberalizácia trhu jednoznačne neviedla k tomu, čo ľudia od nej očakávali. Politické elity sa snažia ľuďom nanútiť myšlienku, že štát je zlý vlastník a všetko treba predať, privatizovať alebo liberalizovať. Tento úmysel, úmysel liberalizovať trh s energiami bol jednou z hlavných politík Európskej únie v uplynulých desaťročiach a po tom, ako sa na zasadnutí Rady Európy pre energetiku v júni 1987 začal tento proces, sa koncom 90. rokov minulého storočia prijali prvé smernice, ktoré liberalizovali trh s plynom a elektrickou energiou.
Vo všeobecnosti bolo cieľom procesu liberalizácie zefektívniť energetický sektor a zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva, členským štátom sa však nepodarilo dospieť k úplnej dohode na opatreniach a v skutočnosti sa niektoré z nich dôrazne bránia zavedeniu príslušných opatrení.
V súčasnosti existuje vysoká miera koncentrácie ponuky na veľkoobchodnom trhu. Platí to pre plyn, v desiatich členských štátoch kontrolujú traja hlavní dodávatelia minimálne 90 % trhu, ako aj pre elektrickú energiu takáto kontrola predstavuje 80 % v štrnástich členských štátoch. Spotrebiteľ by mal teoreticky profitovať z liberalizácie vtedy, ak sa ňou skutočne podporuje hospodárska súťaž. Vo viacerých členských štátoch však došlo k nahradeniu štátnych monopolov iba súkromnými oligopolmi.
A to je, priatelia, vážení kolegovia, výsledok liberalizácie a privatizácie. Štátne monopoly nahradili súkromné oligopoly. Výsledkom toho je, že cena elektrickej energie, plynu a ďalších palív, ako napríklad uhlia, naďalej rastú a zdá sa, že táto tendencia bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.
Ak sa preto neprijmú rýchle a účinné opatrenia, môže sa tiež rapídne zvyšovať počet zraniteľných spotrebiteľov energie a prehlbovanie takzvanej energetickej chudoby. Energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky. Možno sa odvolať na definíciu Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorej sa za príjemnú teplotu v ubytovacej izbe považuje 21 stupňov Celzia a v ostatných miestnostiach 18 stupňov Celzia. Ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za rozumnú cenu iné základné energetické služby, ako je osvetlenie, doprava, elektrina pre internet alebo ďalšie prístroje.
Elektrická chudoba je javom, ktorý nie je možné ľahko vyčísliť, hoci sa môže merať na základe premenných, ako je neschopnosť udržať v príbytku primeranú teplotu, podiel obyvateľov, ktorí nemajú zaplatené účty, to je okolo 21 %, či počet obydlí, do ktorých zateká, ktoré majú trhliny alebo iné nedostatky budov, okolo 18 % v rámci celej Európskej únie.
Hoci nedostatok štatistík a relevantných štúdií neumožňuje získať spoľahlivé informácie o počte osôb s takýmito problémami, na základe známych priemerných a pri zohľadnení niektorých zverejnených štúdií sa odhaduje, že v Európe je minimálne 50 mil. osôb, ktoré čelia energetickej chudobe a toto číslo neustále každým rokom narastá.
Na záver treba povedať, že každý členský štát je zodpovedný za riešenie problému energetickej chudoby, pričom má konať v rámci stanovených právomocí či už národných, regionálnych alebo miestnych. Tú nešťastnú liberalizáciu energetického trhu už teraz v tomto momente nezmeníme. Vláda by však mala využiť všetky dostupné nástroje a možnosti, ako zvyšujúcu sa energetickú chudobu aj na Slovensku znížiť.
Na tejto schôdzi sa konkrétne, konkrétnych opatrení a plánu vlády nedostaneme, ale ako to však predkladatelia navrhujú v samotnom uznesení, očakávam, že plénum Národnej rady toto uznesenie prijme a zaviažeme vládu, aby pred parlament predstúpili a predložili návrhy na riešenie tejto problematiky. Verím, že predložené uznesenie predkladateľmi si nájde podporu aj zo strany koaličných poslancov, aby si aj oni mohli vypočuť návrhy vlády a ministra hospodárstva, ako danú situáciu riešiť.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.9.2021 11:51 - 11:51 hod.

Martin Beluský
Ďakujem za slovo. Ja si len dovoľujem pripomenúť členom osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, že o 12.15 h. pokračujeme v prerušenej desiatej schôdzi výboru. Poprosím, aby prišli načas do našej štandardnej rokovacej miestnosti. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.9.2021 16:30 - 16:31 hod.

Martin Beluský Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, ja budem naozaj veľmi krátko, aby sme mohli pokračovať v prerušenej rozprave. Miesto predsedu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva je ešte stále dnes uvoľnené, nie je tam zvolený žiadny poslanec. Je to už teda viac ako jeden a pol roka, toto miesto tohto predsedu bolo na začiatku volebného obdobia pridelené nášmu poslaneckému klubu, avšak ako veľmi dobre viete, stále, hlavne teda koaliční poslanci, nechcú zvoliť nášho kandidáta, preto opätovne sa uchádzame o toto miesto a chcem vás z tohto miesta požiadať a poprosiť, aby ste nášmu kandidátovi dali svoj hlas. On už členom tohto výboru je, čiže len chceme, aby tomuto výboru mohol predsedať, aby sme mohli naozaj 100-percentne vykonávať svoju činnosť. Ďakujem veľmi pekne za dôveru a za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2021 10:47 - 10:48 hod.

Martin Beluský Zobrazit prepis
Ďakujem pani kolegyni a kolegom za doplnenie ďalších informácií. Ešte si dovolím doplniť takú, taký ten, také to hodnotenie z pohľadu financií, lebo my sme vypočítali, že v roku 2022 a v roku 2023 to bude stáť, tento náš návrh zákona, štát 35 a 37 mil. eur, čo je v podstate niekoľkonásobne menej ako napríklad tá očkovacia lotéria a sprostredkovateľský bonus, ktoré pomôžu len pár jednotlivcom, proste niekto si zarobí teda nejaké peniaze, ale celá spoločnosť v podstate na tom nezíska skoro nič, ale tento náš návrh zákona, ktorý je oveľa lacnejší, pomôže 16-tisícom združení a rôznych organizácií, ktoré zase pomáhajú desiatkam tisícam ďalším ľuďom, čiže z pohľadu tej metódy hodnoty za peniaze je to nepredstaviteľne vyšší prínos, a preto si myslím, že každý, kto hlasoval aj za tú očkovaciu lotériu, tak nebude mať problém hlasovať aj za tento návrh zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.9.2021 10:29 - 10:40 hod.

Martin Beluský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážené panie poslankyne a páni poslanci, ako som spomenul, predložený návrh zákona má dva ciele.
Tým prvým je rozšírenie možností pre daňovníkov a fyzické osoby poukázať ďalšie 2 % zo zaplatenej dane pre prijímateľov, pričom počet prijímateľov, ktorí sa každoročne uchádzajú o poukázanie 2 % zo zaplatenej dane, každým rokom pribúda, je tam stúpajúci trend. Za posledných päť rokov ich pribudlo viac ako tritisíc, čo predstavuje nárast o 24 percent. Títo prijímatelia musia spĺňať zákonom stanovené požiadavky, no najmä musia spĺňať niektoré z nasledovných predmetov činnosti: Buď teda v rámci svojej činnosti robia ochranu a podporu zdravia, prevenciu, liečbu, resocializáciu drogovo závislých, v oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb, podpora a rozvoj športu, poskytovanie sociálnej pomoci, zachovanie kultúrnych hodnôt, podpora vzdelávania, ochrana ľudských práv, ochrana a tvorba životného prostredia, veda a výskum a organizovanie a sprostredkovanie dobrovoľníckej činnosti.
Schválne som si dovolil prečítať všetky tieto aktivity, ktoré tieto verejnoprospešné organizácie poskytujú, pretože tieto aktivity by nebolo možné realizovať, ak by ich daňovníci nevedeli podporiť prostredníctvom poukázania podielu zo zaplatenej dane. Mnohé z týchto organizácií žijú buď z deficitného financovania, alebo iba z príspevkov a členských vkladov dobrovoľníkov, a preto sú od tohto financovania cez dane úplne závislé. Mnohé z týchto organizácií by pri nedostatočnom dofinancovávaní z poukazovaných podielov zo zaplatených daní boli nútení vybrať sa komerčnou cestou, čo by spôsobilo nedostupnosť týchto služieb pre väčšinu sociálne slabších vrstiev obyvateľstva. Vďaka tomuto nástroju sa môžu služby neustále skvalitňovať a ponúkať pre širšie vrstvy obyvateľstva, najmä teda pre tých, ktorí patria medzi tých slabších.
Štátu sa každý rok darí zvyšovať výber dane z príjmov fyzických osôb. V roku 2023 sa predpokladá navýšenie výberu tejto dane oproti roku 2018, teda na horizonte piatich rokov bude výber vyšší o 860 mil. eur. Celkovo úspešnejší výber daní, ako aj cieľ a zlepšený boj proti daňovým podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 mld. eur.
Vzhľadom na zlepšujúcu sa situáciu na príjmovej strane štátneho rozpočtu, ako aj vzhľadom na narastajúci počet uchádzajúcich sa verejnoprospešných organizácií a spolkov preto navrhujeme dať fyzickým osobám možnosť poukázať ďalšie 2 % týmto organizáciám. To znamená, že každá fyzická osoba si bude môcť vybrať najviac dvoch prijímateľov, ktorým každému môže poukázať do 2 % zo zaplatenej dane, spolu teda do 4 %. Samozrejme, v prípade, pokiaľ si daná fyzická osoba odrobila zákonom stanovený počet dobrovoľníckych hodín, tak to môžu byť 3 % a v prípade dvoch právnických osobách to môžu byť, to môže byť 6 %. Ak by si aj všetci daňovníci fyzické osoby poukázali 4 % z dane, štát by bol v porovnávanom období medzi rokmi 2023 a 2018 stále v pluse o viac ako 780 mil. eur. V skutočnosti však túto možnosť poukazovania podielu dane využíva menej ako polovica daňovníkov, štátu by teda v skutočnosti zostalo omnoho viac finančných prostriedkov.
V roku 2019 darovalo podiel zo zaplatenej dane 852 734 fyzických osôb a 52 252 právnických osôb a to celkovo 15 590 prijímateľom. Celková suma poukázaných podielov zaplatenej dane sa pritom každý rok zvyšuje. V roku 2019 predstavovala viac ako 73 mil. eur, z čoho výber od fyzických osôb predstavoval zhruba 32 mil. eur. Po schválení navrhovaného znenia by sa táto suma mala zdvojnásobiť na zhruba 64 mil. eur, čo sa reálne odzrkadlí na zlepšených a rozšírených verejnoprospešných službách, ktorých pridaná hodnota pre spoločnosť bude v skutočnosti oveľa vyššia ako tie, ako tých 64 mil. eur, ktoré štát bude musieť vrátiť zo zaplatenej dane fyzických osôb.
No a teraz prejdem k druhému cieľu tohto zákona, ktorým je zabezpečiť finančnú nezávislosť farnostiam a zborom registrovaných cirkví a náboženských spoločností, čo má za úlohu prispieť k ich slobode a odpútaniu sa od politickej moci a závislosti na vládnej garnitúre. Navrhujeme preto zaradiť právnické osoby odvodzujúce svoju právnu subjektivitu od cirkví a náboženských spoločností, teda inak povedané farnosti a zbory, medzi ďalších prijímateľov podielov zo zaplatenej dane. Medzi predmety činnosti, ktoré musia prijímatelia vykonávať, dopĺňame aj šírenie náboženskej viery.
Týmto návrhom sa dá možnosť občanom na báze dobrovoľnosti a slobodného rozhodnutia prispieť cirkvám časťou z daní, čím sa podporí v značnej miere aj ústavné právo slobody myslenia a svedomia, náboženského vyznania a viery. Osobitná podpora cirkvi veriacimi touto formou sa javí ako vhodná aj pre neustále pretrvávajúce a silnejúce tlaky liberálneho vládneho krídla na dosiahnutie úplnej odluky cirkvi od štátu, pričom ide v blízkej budúcnosti o reálne uskutočniteľnú záležitosť. Prijatím tohto zákona by sa predišlo možnému úplnému odstrihnutiu duchovných osôb od príjmu v prípade schválenia hroziacej odluky.
Súčasná situácia na Slovensku nám jasne ukazuje návrat k totalitným praktikám vládnutia spred roku 1989 za reálnej, až servilnej podpory zo strany predstaviteľov cirkvi. Je zjavné, že k tomuto negatívnemu smerovaniu vládnutia s podporou duchovenstva prispieva práve ich úzke finančné prepojenie na rozpočet štátu. Je potrebné sa poučiť z histórie a tak v čo najväčšej miere eliminovať negatívne dopady súčasných prudkých zmien v spoločnosti.
Keď približne pred sto rokmi dochádzalo k výrazným politickým zmenám rozpadom monarchie a budovaním republiky, spôsobilo to mnoho napätia a neistoty i očakávania. Tento vtedy postupne sa meniaci svet pripravoval obyvateľstvo na novú formu životného štýlu, a to nástup vlády zbohatlíkov pred ustupujúcou mocou šľachty. Výsledkom tohto bola ekonomicky silná spoločnosť štátov západnej Európy, podporovaná rýchlym postupom vedy. Na Slovensku ale po skončení druhej svetovej vojny sa začala uplatňovať, sa začal uplatňovať experiment riadený komunistami, kolektivizácia vidieka a mnohé budovateľské akcie komunistickej vládnej strany v mnohom pripomínajú súčasnú liberálnu propagandu s využitím takzvaného, takzvaných protipandemických opatrení v súvislosti s vírusom COVID-19. Namiesto jednotného národa, ktorý stáročia bojoval o svoju samostatnosť, máme dnes právom garantovanú takzvanú samostatnosť rozbitej spoločnosti na všetkých úrovniach – rodina, obec, mesto, okres, kraj, štát –, ktorá sa zmieta v hospodárskej a ekonomickej nestabilite, deštrukcii morálky a rozpadu hodnotového systému. Nebezpečnou pre jednotlivca je celok, ideológiu komunizmu vystriedala ideológia ešte zákernejšia, a to je ideológia liberalizmu. Pre politickú korektnosť a v snahe vyzerať pekne pred svetom a médiami znova cirkevní predstavitelia mlčia o tom, čo učí cirkev a čo hlása evanjelium o manželstve, rodine, homosexualite a o skutočnej láske v pravde.
Slovensku reálne hrozí odluka cirkvi od štátu a reálne je viditeľný aj úpadok viery. Vyplýva to zo zmeny myslenia ľudí nárastom sekularizovanej časti obyvateľstva. Nábožensky založená časť obyvateľstva je rozdielna, je rozdelená. Či už ide o katolíkov, pravoslávie, reformované cirkvi alebo židovskú obec. Historicky najstaršia katolícka cirkev má poslanie hlásať pravdu a v rámci spoločnosti upozorniť na prítomnosť náuk škodlivých pre spoločnosť. Mlčanie zo strany cirkvi nijako nikomu neprospeje, len prehĺbi už vzniknuté rozdiely, zväčší chaos a prispeje k neslobode jedinca i spoločnosti. Mlčanie kompetentných duchovných osôb je neospravedlniteľné a aj táto zákonná úprava má dopomôcť k tomu, aby prehovorili, aby chránili božiu česť, dobro človeka, aby ohlasovali pravdu.
Cirkev ako inštitúcia aj ako spoločnosť určená na spásu človeka má vstúpiť do dialógu so svetom, preto je dôležitá zdravá autonómia. Ak bude záujem cirkvi rovnaký ako svetskej moci, také spojenie v dejinách nikdy nedopadlo inak ako zotročovaním, rozdeľovaním, vraždením alebo prenasledovaním. Cirkev musí byť svedomím svetskej moci, vyzývať k zmiereniu, k odbornej diskusii a nezúčastňovať sa propagandy, ktorú riadi a financuje štát. Cirkev musí byť slobodná, čo v súčasnosti nie je, a je neprípustné, aby si cirkev nechala zasahovať svetskou mocou do liturgických predpisov či iných duchovných záležitostí týkajúcich sa vysluhovania sviatostí alebo mlčania pri zjavnom porušovaní ústavného i medzinárodného práva, ktoré garantuje sloboda vierovyznania. Tento zákon má posilniť autoritu biskupov, kňazov a celého duchovenstva, má dopomôcť pravde a pravej slobode a k reálnemu uplatňovaniu si práva náboženského vyznania a viery.
A na záver mi nezostáva nič iné, iba konštatovať, že predložený návrh zákona by si mal nájsť podporu naozaj u každého poslanca bez ohľadu na to, k akému spektru, k akému spektru patrí, pretože tento zákon pomôže k podpore či už športových klubov, či už spomínaných farností, či už rôznych organizácií, občianskych združení, ktoré poskytujú rôzne verejnoprospešné aktivity, z čoho v konečnom dôsledku bude profitovať celá spoločnosť, najmä tí, ktorí tieto aktivity a ktorí tieto služby od týchto organizácií prijímajú. Bude naozaj na dobrovoľnom rozhodnutí každého daňovníka, aby sa rozhodol, či vôbec tie percentá zo zaplatenej dane poskytne, či ich poskytne jednej alebo dvom organizáciám, či si vybere aj farnosť, alebo aj si vybere dva športové kluby a podobne. A verím, že tento efekt bude mať veľmi pozitívny dopad na celú spoločnosť a že všetci poslanci aj vládnej, aj opozičnej strany tento návrh zákona navrhnú prerokovať do druhého čítania.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2021 10:26 - 10:27 hod.

Martin Beluský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi zatiaľ na úvod v krátkosti uviesť predložený návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 o dani z príjmov, ktorý predkladajú do Národnej rady Slovenskej republiky poslanci za politickú stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, Martin Beluský, Magdaléna Sulanová, Stanislav Mizík a Marek Kotleba.
Tento predložený legislatívny návrh si kladie dva ciele. Prvým cieľom je rozšírenie možnosti pre daňovníkov fyzické osoby poukázať ďalšie 2 % zo zaplatenej dane pre prijímateľov, ktorí poskytujú verejne prospešné aktivity, a druhým cieľom zákona je zabezpečiť finančnú nezávislosť farnostiam a zborom registrovaných cirkví a náboženských spoločností, čo má za úlohu prispieť k ich slobode a odpojenia sa od politickej moci a závislosti na vládnej garnitúre.
Tento predložený materiál má negatívny dopad na štátny rozpočet, je v súlade so zákonmi, ústavnými zákonmi, ústavou, ako aj medzinárodnými zmluvami a dohodami.
Viac uvediem v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2021 9:13 - 9:14 hod.

Martin Beluský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No, je to až priam zarážajúce, že po všetkých týchto rôznych akciách, ako sú rôzne kampane, reklamy, sprostredkovateľský bonus, očkovacie lotérie, ale aj tie represívne veci, tie zákazy, príkazy, obmedzovania, že stále sa nenájde nikto, kto by za tieto vakcíny prevzal zodpovednosť, pretože sa o nich tvrdí, že sú bezpečné, že tie vedľajšie účinky nie sú až také závažné, ale stále sa nenájde niekto, kto by prevzal zodpovednosť za tie prípady, kedy naozaj niekto má to poškodené zdravie výraznejšie alebo to spôsobí smrť. A práve preto prichádzame s týmto návrhom zákona, pretože aspoň takýmto spôsobom musíme ochrániť tých ľudí, ktorí sa rozhodnú nepodrobiť sa tomuto lekárskemu experimentu, pretože nemôžu, nemôžu byť vyvíjané na nich represívne nátlaky, aby sa dali zaočkovať. Ak to niekto spraví dobrovoľne alebo s motívom sa obohatiť s tými peniazmi z tej lotérie, alebo iným spôsobom, samozrejme, nech to spraví, ale tí ostatní nech sú nechaní ostatnými orgánmi na pokoji.
Skryt prepis