Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

15.2.2023 o 10:25 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

11.5.2023 18:02 - 18:03 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia. Pán predsedajúci, budem stručný, aby som to urýchlil.
Ako spolupredkladateľ tohto návrhu zákona chcem vás požiadať o jeho podporu. Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026 je veľmi významná nielen kultúrno-spoločenská a investičná aktivita nielen v rámci mesta Trenčín a Trenčianskeho samosprávneho kraja, ale je to významná aktivita aj pre celé Slovensko.
Táto legislatí... tento legislatívny návrh, s ktorým prichádzame, je veľmi dôležitý, pretože predtým sme to konzultovali aj so samotným primátorom, aj so zástupcami Kreatívneho inštitútu Trenčín, neziskovej organizácie. Aby tento veľký, rozsiahly projekt sa vôbec realizoval, je potrebné prijať túto legislatívnu zmenu. Len pre informáciu, v rámci tohto projektu sa preinvestuje približne viac ako 70 miliónov eur. Veľmi významnými investičnými investormi je mesto Trenčín, ktoré preinvestuje približne 5,4 milióna eur, potom je to Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý tiež investuje vyše 5 miliónov eur, potom je tam 15 miliónov eur z rozpočtu, štátneho, a vyše 40 miliónov eur je z európskych peňazí. Dôjde k významnej revitalizácii a rekonštrukcii verejných priestranstiev, kultúrnych budov, inštitúcií, takže to bude mať veľmi pozitívny prínos nielen pre samotné mesto Trenčín, ale pre celý Trenčiansky samosprávny kraj.
Ďalej, čo je pozitívne, nie je to len infraštruktúra, ale vlastne podarí sa naštartovať mnohé festivaly, koncerty, diskusie a podujatia, ktoré budú mať dlhodobý charakter nielen v tomto roku, ale aj do ďalších rokov sa prenesú, čo je dôležité.
A ďalšia vec je, týmto projektom podporíme aj mladých kreatívnych ľudí, ktorí nám odchádzajú zo Slovenska, a vytvoríme im priestor sa realizovať tu doma.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2023 11:01 - 11:02 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Samozrejme, návrh tohto zákona je nič iné, len posilniť právomoci generálneho prokurátora, dať mu ešte väčšie. Vôbec sa tu nehovorí pri § 363 o obetiach trestných činov a to je problém, pretože hovoríme vždycky len o obvinených. Ale každý trestný čin má svoju obeť, má poškodeného, či už je to fyzická osoba, alebo štát, alebo inštitúcia. A tento § 363 zvýhodňuje obvinených, ale poškodení a obete sa dostávajú ešte do nepriaznivejšej situácie, lebo proti takémuto rozhodnutiu generálneho prokurátora nevedia dať žiaden opravný prostriedok.
Takže taká zmena trestného práva, ktorá nesleduje aj ochranu poškodených, nemôžeme byť dobrou zmenou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.5.2023 15:08 - 15:09 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Svrček, ja mám pred sebou aktuálnu správu najvyššieho kontrolného úradu, a tá práve konštatuje to, čo si hovoril aj ty, že Slovensko výrazným spôsobom zaostáva za krajinami Európskej únie, čo sa týka budovaní diaľničnej siete a dopravnej infraštruktúry, čo má vlastné ekonomi... podstatné aj ekonomicko-sociálne dopady. Dokonca sa tam uvádzajú aj čísla, že napríklad za kontrolované obdobie rokov 2014 – 2021 sa podarilo zrekonštruovať iba 20 projektov z celkového počtu 133 projektov cestnej infraštruktúry. Z plánovaných 1 478 km bolo postavených iba 213 km. Takže už aj z týchto čísel je zjavné, že ak sa nepreberieme a neurýchlime ten proces výstavby diaľnic, tak Slovensko nebude napredovať a bude stagnovať aj v tých regiónoch na východe Slovenska.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.3.2023 16:52 - 16:57 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Na úvod zareagujem na vystúpenie pána Baránika a pána Dostála. Vy sa snažíte nastoliť vo verejnosti atmosféru, že tu v parlamente sedia poslanci, ktorí ubližujú LGBTI komunite a ich urážajú a pritom to nie je pravda. Viete, že tá realita je taká, že ľudia z tejto LGBTI komunity sú na Slovensku pomerne úspešní, sedia aj tu v parlamentných laviciach. Ja som nezaznamenal niekoho z kolegov, že by urážal inak orientovaného kolegu a sú tu. Sú tu asistenti, títo ľudia zastávajú významné pozície v kultúre, v umení, sú tú herci. Ja nevidím nikoho z nás, že by týchto ľudí urážal, ale naopak poslanci, ktorí zastávajú konzervatívne hodnoty, sú vystavovaní vašim útokom. Vy nerešpektujete jednu podstatnú vec. Nám nevadia títo ľudia. Nám vadí agenda, ideológia, ktorá sa sem pretláča z Bruselu a nasilu sa vnáša a pritom nerešpektuje naše tradície, našu históriu, náboženské presvedčenie a kultúru. A to je problém, a preto my ako konzervatívni politici musíme na to reagovať.
Ďalšia vec. Boli tu traja poslanci z Európskeho parlamentu. V podstate Slovensko videli, len preleteli letecky, strávili tu len pár hodín a na základe toho vypracovali nejakú správu a vy nás idete presviedčať poslancov, ktorí tu žijeme roky, že naše názory sú mylné. Títo poslanci sa ubytovali 15. decembra večer v hoteli, prileteli zo Štrasburgu do Viedne, prespali, ráno strávili nejaký osem od rána do večera nejaký osemhodinový program, čo oceňujem, snažili sa aspoň stretnúť s viacerými zástupcami verejnej správe a sektora. Boli s policajným prezidentom, boli s ministerskou kultúry, boli s generálnym prokurátorom, špeciálnym prokurátorom, boli so zástupcami médií, ale ďalšia vec, keď chceli vedieť, aká je naozaj situácia na Slovensku, prečo odignorovali zástupcov cirkvi. Ja som to už dnes hovoril aj vo faktickej poznámke. Na Slovensku je 66 % obyvateľstva veriacich, ktorí sa prihlásili v poslednom sčítaní v roku 2021 či už k rímsko-katolíckej cirkvi, grécko-katolíckej cirkvi, je to 3,6 mil. obyvateľov. My konzervatívni politici zastupujeme týchto ľudí v parlamente a to je jedno, v ktorejkoľvek strane a vy sa snažíte navodiť dojem, že tu je len taká hŕstka páru poslancov, ktorí si tu presádzajú svoju ideológiu. Nie. My zastupujeme naše hodnoty, zastupujeme 3,6 mil. obyvateľov, našu históriu, naše tradície. Ja som to aj minule hovoril vám, pán Dostál, že na Slovensku máme jeden liberálny dom a máte obrovskú propagandu v liberálnych a progresívnych médiách. Máme 3 500 kostolov. Takmer v každej obci je nejaký kostol, kde sú každú nedeľu stovky tisíce ľudí. A vy sa názory týchto ľudí snažíte tu potlačiť. A to nie je fér.
Ďalšia vec. Poviem vám, čo mi vadí v tejto správe europoslancov. Je to napríklad to, že tvrdia, poukazujú na jasnú potrebu urobiť viac, napríklad prostredníctvom výberu programov vo verejnoprávnej televízii, kde by mali pretláčať verejnoprávna televízia LBGTI komunitu. Ďalej propagujú potreba ďalšej potreby programu zameraných na LGBTI. To je výstup zo správy výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, ktorý bol tu na Slovensku v decembri. A ďalej sa mi nepáči, že úplne prehliadate jeden podstatný fakt. A týmto členom výboru to bolo vysvetlené aj z úst generálneho prokurátora, aj z úst prezidenta Policajného zboru, že primárnym cieľom tohto šialeného vraha, ktorý zabil dvoch mladých nevinných ľudí, bol premiér slovenskej republiky. To znamená, nie je fér to odkloniť len na jednu tému tejto problematiky. Proste to bol šialenec. Kto mu prišiel do rany, toho zabil. Nevyšiel mu premiér, našiel si dvoch mladých nevinných ľudí, ktorých zabil.
A ďalšia vec je. Tento výbor vyzýva vládu, aby zintenzívnila úsilie o zlepšenie právneho uznávania páru rovnakého pohlavia a ich detí a aby ich urýchlene prijala. Ďalšie súvisiace právne reformy vrátane vhodných postupov zdravotnej starostlivosti pre transrodové osoby. Preto oceňujem tento návrh pani poslankyni Anky Andrejuvovej a Anky Záborskej, ktorý vlastne prináša, pripomína europoslancom, že my sme suverénne zvrchovaná krajina, ktorá rešpektuje svoju kultúru, tradície, náboženské vierovyznanie a k čomu sa obyvatelia Slovenska hlásia. A treba týmto europoslancom to pripomenúť, aby to bolo zjavné.
A na záver, aby som nebol len kritický. Oceňujem z tejto správy poslancov, europoslancov, delegácia tiež zdôraznila naliehavú potrebu predchádzať extrémizmu, trestným činom a nenávisti a nenávistným prejavom či už voči LGBTI komunite, alebo iným ľuďom. Tam sa všetci zhodneme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2023 11:48 - 11:50 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Juraj, ja sa dotknem správy výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, ktorý tu bol v polovičke decembra. Ja tiež hodnotím ich správu ako neobjektívnu, zavádzajúcu a tendenčnú, pretože ľudia, ktorí na Slovensku strávili len pár hodín, idú posudzovať o tom, aká je atmosféra na Slovensku. Oni prišli večer, strávili niekoľko 8 hodín so zástupcami jednotlivých ministerstiev, so zástupcami mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú téme LGBTI a transrodových osobností, ale vezmi si, že odignorovali jeden fakt. V roku 2021 sa prihlásilo k náboženstvu a k cirkvi takmer 66 % obyvateľstva. Je to 3,6 mil. obyvateľov. S týmito zástupcami cirkvi nemali, európski poslanci vôbec chuť sa stretnúť. Pritom zastupujú značnú časť obyvateľstva.
Ty si ďalej hovoril, že vlastne predstavitelia Európskeho parlamentu len sumarizovali názory ľudí, s ktorými sa stretli, ale tie výstupy z tejto správy sú úplne jasné. Táto skupina vyzýva vládu, aby zintenzívnila úsilie a zlepšenie právneho uznávania párov rovnakého pohlavia a ich detí a aby urýchlene prijala ďalšie súvisiace právne reformy vrátane vhodných postupov zdravotnej starostlivosti pre transrodové osoby. To znamená, že oni nielen nesumarizovali názory ľudí, s ktorými sa stretli, ale vlastne aj dávajú nášmu štátu úlohu, aké si máme plniť povinnosti a čo máme v tomto smere robiť. Ja sa ešte k tomu vyjadrím vo svojej rozprave.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

16.3.2023 17:04 - 17:09 hod.

Milan Potocký
Zajtra o jedenástej? (Spravodajca sa obrátil na navrhovateľa.) Hlasovanie zajtra o jedenástej hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16.3.2023 16:43 - 16:45 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený výborom pre kultúru a médiá za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 26. apríla 2023 a gestorský výbor do 28. apríla.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.3.2023 14:30 - 14:30 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Evka Horváthová, ďakujem za tvoje vystúpenie. Nebolo to politicky podfarbené, motivované. Naozaj to bolo vystúpenie odborníka, ktorý vie veľmi dobre, aká je situácia v našich nemocničných a zdravotníckych zariadeniach. Tak ako ty hovoríš, aj ja chválim návrh predkladateľov. Ale presne ako si uviedla na mnohých príkladoch, žiaľ, je v dnešnej situácii nevykonateľný, pretože veľmi dobre si pomenovala tie technické a kapacitné možnosti dnešných nemocníc a zariadení. Tak ako hovoríš, ak by sa to týkalo už nových oddelení, ktoré by mali byť pripravené na to, ktoré sa budú stavať, nevidím v tom ani ja problém, preto podporím tvoj pozmeňujúci návrh, ktorý vlastne prináša kompromis.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2023 10:47 - 10:48 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým kolegom za faktické poznámky. Zareagujem tak všeobecne.
Ako ste už tu viacerí naznačili, že sme urobili veľmi málo v boji proti úžere. Áno, je to pravda. Urobilo sa veľmi málo, ale veľmi dobre viete, že keď nastúpila táto vláda, boli úplne iné priority. Bojovalo sa hlavne proti korupcii na najvyšších miestach v tomto štáte, ktorá roky bola zametaná pod koberec. To bola priorita tejto vlády. Potom policajti boli vyťažení aj kvôli vojne na Ukrajine. Keď prídete na východné Slovensko na Slovensko-Ukrajinskú hranicu, tak stovky policajtov makali práve tam, pretože bola veľká migračná kríza. Títo policajti sa prioritne venovali na východnom Slovensku aj tejto problematike. Všetci ste skonštatovali to, že za 30 rokov riešenia tejto problematiky sa urobilo veľmi málo a je to pravda. Ja si myslím, že tým, že už vedieme vecnú debatu kultivovanú v tomto parlamente, je jeden z prvých krokov, kedy sa aj otvorene bavíme o týchto problémoch. Jeden z prvých krokov, aby sme sa pohli ďalej.
Ďakujem vám všetkým.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 15.2.2023 10:25 - 10:31 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, kolegovia, vystupujem tu aj preto, lebo som z Michaloviec a poznám veľmi dobre situáciu, aj čo sa týka bezpečnosti v meste, dokonca som poznal osobne aj nebohú Eriku. Chodila so mnou na základnú školu, bola z toho istého sídliska, takže preto to považujem za potrebné. Aj z tohto miesta sa chcem poďakovať Polícii Slovenskej republiky, ktorá v extrémne rýchlom čase zadržala nebezpečného páchateľa. Ja poznám aj konkrétne operatívcov, ktorí na tomto prípade pracovali, a viem z ich interného prostredia, že vďaka aj rómskej komunite, spolupráci, sa podarilo a informáciám tejto komunity toho páchateľa veľmi rýchle vypátrať. Takže vidíme tu také protipóly.
Na jednej strane vrah z tejto komunity, na druhej strane obyvatelia, ktorí pomohli čo najrýchlejšie vypátrať tohto páchateľa v čo najkratšom čase. Je potrebné, aby ste vedeli, lebo hovoríme tu o tom, že štát dlhodobo zlyháva pri riešení tejto problematiky. Pozrieme sa teraz na situáciu, aká je v meste aj zo strany štátu, aj zo strany samosprávy. Po mne bude ešte vystupovať dlhoročný primátor Michaloviec, ktorý možno tiež niektoré veci upresní.
Takže čo sa týka rómskej komunity, najväčšia komunita v Michalovciach žije v rómskej osade Angi mlyn, kde žije vyše 2 500 Rómov. Mesto už od roku 2019 zaviedlo mestské občianske poriadkové služby. Tento projekt je dotovaný, bol dotovaný vlastne aj z fondov Európskej únie, aj zo strany štátu. Takže je tam určitá podpora. Vytvorili sa pracovné miesta, kde vlastne z tej rómskej komunity boli vybraní rešpektovaní ľudia, ktorí majú rešpekt v tejto komunite a vlastne pomáhajú riešiť niektoré vypuklé problémy v osade a aj mimo nej.
Ďalšia vec je, mesto Michalovce rómskej komunite postavilo komunitné centrum, kde prebiehajú rôzne vzdelávacie, výchovnovzdelávacie aktivity. To znamená, že snaží sa podchytiť túto komunitu už od mládeže a vlastne spolupracuje s nimi, áno. Prebiehajú tam rôzne vzdelávacie aktivity. Potom mesto zabezpečilo krízové stredisko osobnej hygieny v tejto lokalite. Postavili sa tam športové ihriská. Takže to znamená, že pracuje s touto komunitou. Ak hovoríme len o nezodpovedných Rómoch, musíme hovoriť aj o zodpovedných Rómoch, pretože napríklad, keď prídete do Michaloviec, sú tam Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce a drvivá väčšina zamestnancov sú Rómovia, ktorí vlastne pracujú na čistení mesta a na jeho zveľaďovaní, zapájajú sa.
Zásadný problém, ktorý je a o ktorom sa nehovorí, je úžera. Úžera v rómskych osadách je a vezmeme si ani, žiaľ, ani za tejto vlády sa tomuto problému nevenoval, nevenovali riešenie, ani sa neriešil tento problém a pritom veľmi dobre viete, kdekoľvek prídete do osady na Slovensku, nájdete luxusné autá, nájdete domy, hneď viete, kto v týchto domoch býva. Rómovia sú v špirále problémov sociálnych, z ktorých sa nevedia vymotať a tento problém sa nerieši a tam by mala klásť polícia aj svoj dôraz. Všetci v osade vedia, kto je úžerník, kto týchto ľudí drží stále v tom podhubí chudoby a problémov.
Ďalšia vec je, ktorú ste hovorili, áno, urobilo sa veľa pozitívnych vecí z európskych peňazí v rómskych osadách, ale povedzme si otvorene, mnohí tieto projekty zneužili na tunelovanie. Proste cieľom nebolo pomoc komunite, ale proste sa vytunelovali peniaze a rómska komunita bola niekde až na okraji. A tento problém sa nám teraz vracia. Treba nastaviť také efektívne kľúče, aby tá rómska komunita sa pozdvihla. Ale zase stavať to do tej pozície, že sú to len asociáli, ktorí nechcú pracovať, je mylná predstava. Poslanci z východného Slovenska, ktorí chodíme autom alebo vlakom do Bratislavy, tak keď si pozriete, dnes všade pracujú Rómovia. Keď idem po železnici, železnice, v reflexných vestách sú tam skupinky Rómov. Prejdete sa po Bratislave, robia sa výkopy, jamy pre spoločnosti, ktoré vedú optické káble, robia tam Rómovia. Dnes ráno, keď som išiel do parlamentu, na Hlavnom námestí a na Františkánskom námestí bola skupinka štrnástich Rómov v reflexných vestách, ktorí upratovali mesto. Takže máme tu komunitu, ktorá chce sa zapájať, chce pracovať, chce robiť, chce zveľaďovať a, samozrejme, nájdu sa aj tam jednotlivci, ktorí zlyhávajú.
Ďalšia vec, áno, polícia, polícia dnes nemá rešpekt. Keď sme sa bavili ešte za bývalého režimu, nazvite to socializmus, komunizmus, policajt prišiel niekde, mal len obušok, ale nikto si na neho nevyskočil. Proste ten chlap mal rešpekt. Dneska máte policajta, ktorý je ozbrojený, má so sebou samopal, má slzák a dovoľuje si naňho kadekto. A presne tak ako ste hovorili, policajti sa už v dnešnej dobe boja zasiahnuť, pretože už majú na krku všelijaké obvinenia, mimovládky sa v nich napoja. Proste dnes policajt musí mať rešpekt a úctu v uliciach.
Ospravedlňujem sa, lebo som si len robil tak narýchlo poznámky. No a, samozrejme, čo pomôže týmto problémom, je práca. Rómovia musia mať prácu, ale vieme, aká je situácia na východnom Slovensku. Ani väčšia majorita, komunita nemá tú prácu. Zároveň je pravda, že v spoločnosti panujú určité predsudky. Majorita bola zvyknutá dlhé roky, aby Rómovia boli len v osade a nevychádzali z nej. Maximálne prešli cez mesto s nejakou káričkou a to bolo všetko. Ale aj život Rómov sa zmenil. Ja mám veľmi veľa kamarátov, ktorí pôsobili vo Veľkej Británii, v Anglicku a neboli to úžerníci. To boli ľudia, ktorí tam poctivo pracovali, vrátili sa na východné Slovensko a títo ľudia sa zapojili do spoločnosti. Chcú si vyjsť do reštaurácie, do pizzerie, proste chcú sa zabaviť a, samozrejme, tá majorita, ktorá žila roky na východnom Slovensku za mizivých platových podmienok, neopustili nikdy svoje mesto, sú teraz trošku z toho taký rozrušení, že tých Rómov je zrazu nejak veľa, hej. Ako doslova to vnímajú tak, lebo boli zvyknutí, nech sú to tí, nech sú uzavretí v osade, nech nikde nejdú, hej. Takže vlastne panujú tu ešte v spoločnosti určité predsudky a ja som veľmi rád, ak sa o tejto téme budeme baviť otvorene, keď tí, ktorí otvárajú túto tému, nebudeme hneď nazývať extrémistami, rasistami, pokiaľ tá debata prebieha kultivovane. Vidíme tu Peťa Polláka, zástupcu, vidíme tu aj zástupcov Republiky. Keď chceme sa o tejto téme baviť slušne, tak sa to dá, hej. Takže to je všetko.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis