Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

10.5.2022 o 15:17 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2022 15:43 - 15:44 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Pán kolega Viskupič, ty hovoríš, že v čase hlbokej celosvetovej inflácie nie je teraz čas na pomoc rodinám s deťmi, tak potom nerozumiem slovu solidarita v názve tvojej domovskej strany, lebo toto solidarita v týchto časoch je. Aj ja som liberálneho zmýšľania, napriek tomu si myslím, že pomoc rodinám s deťmi je zásadná vec. Označovať tento krok ako predvolebnú kampaň je z môjho hľadiska úplne mimo misu. O tejto úprave sa diskutuje, čo si len ja pamätám, viac ako pol roka a nikde sme sa ešte nepohli. V tejto úprave ide len a jedine o deti, ktoré až doposiaľ mali predchádzajúce vládne garnitúry hlboko v paži. Takže si myslím, že to, že ideme s týmto návrhom teraz, je viac ako dôležité, viac ako potrebné.
A keď už sa teda bavíme o predvolebnej kampani, tak mi dovoľte pripomenúť, že vami navrhovaná úprava, ktorú ste predniesli s kolegami v televízii, na tlačovej besede, by podľa ekonómov stála štát deväťsto miliónov, takže nie sme ďaleko od seba.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2022 15:39 - 15:41 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Marek, ty si sa pýtal na logiku. No nepýtaj sa na logiku, oni žiadnu nemajú. A mier je pre nich len príkazné slovo veliteľa so zetkom na prsiach obyčajnému vojačikovi. Toto je pre nich príkaz.
A na ľudskom utrpení si vytĺkať politický kapitál, to je, oni to majú v DNA proste, tam neurobíš nič, lebo ak si poslanec Medvecký mýli mejdan s majdanom, tak to už potom ako vieme, o čom to je. Asi bol na mejdane tesne predtým.
A chcem ti len povedať, že chápem to, čo si povedal na záver. Ja som na niekoľkých kanáloch ukrajinských a interných a som na jednom, ktorý je vyslovene tajný a cez ktorý sa dohovára humanitárna pomoc pre jednotlivé časti Ukrajiny. A je to preto, lebo Rusi sledujú aj cesty humanitárne a nie raz sa stalo, že zobrali, zobrali celý konvoj pomoci aj s autami. Takže... len aby ste vedeli, že taká situácia tam je.
To je napríklad dôvod, prečo my, keď posielame kamióny na Ukrajinu, nikdy nepovieme, kedy idú, nikdy nepovieme, kam idú, a nikdy nepovieme, kto je šofér. Takže takto sa posielajú kamióny s humanitou. A tie kanály, aby ste vedeli, sú preto, že sa mínujú priebežne tie humanitárne cesty, tie humanitárne koridory a tie informácie dostáva, dostáva ten kanál v podstate od ukrajinskej rozviedky, takže vždy sa vie, že kade tie kamióny môžu a kade nemôžu ísť. Takže vôbec to nie je tak jednoduché ani s pomocou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2022 15:28 - 15:30 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Juraj, ďakujem. Ty si bol svedkom toho, ako to tam vyzeralo, ako v úli. To bola poschodová budova, ktorá bola plná aj na poschodí, aj dolu. A v tom začiatku, keď to bolo také že naozaj, naozaj čerstvé, tak tam chodilo pomáhať denne okolo 70 – 100 ľudí. Z tých sedemdesiatich – sto ľudí naozaj ostali všetci až do konca, kým sme sa nepresťahovali na iné miesto, na zimný štadión do Ružinova. Ja chcem poďakovať hlavne mojim asistentkám, to musím povedať, ale naozaj aj všetkým mojim kolegom. Ak tam niekto naozaj prišiel pomôcť, tak to boli kolegovia z OĽANO napriek tomu, že všetci o tom vedeli, že tá zbierka tam je a že tam je potrebná každá jedna ruka. Každá jedna ruka.
Ja chcem povedať, že by sme to nedokázali ani bez tretieho sektora, všetko toto, pretože treba spomenúť aj Človeka v ohrození, treba spomenúť Červený kríž, treba spomínať záchranný systém, záchranárov, ktorí chodili pomáhať, hasičov, vojakov, policajtov, všetkých. Všetkých. A ktorí pomáhajú dodnes. Ja skutočne som hrdá na to, aké, aké máme, akých máme Slovákov, že tak strašne veľa ľudí prišlo pomôcť. Aj včera to bolo vidno na tom, na tom mítingu na Námestí SNP, kedy sme prosili ľudí, aby priniesli dve konzervy každý. Tie dve konzervy, z ktorých sme postavili, ako to povedal Nikita, konzervatórium, takú obrovskú pyramídu, tie konzervy idú do Hostomelu, do Irpine, do Buče a do Borodianky.
Čiže ďakujem ešte raz všetkým kolegom, ktorí pomáhali, všetkým, čo boli včera na námestí, všetkým, čo boli včera na Slavíne, lebo nasadzovali vlastný krk proti horde, ktorá kričala, že je málo ukrajinskej krvi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2022 15:17 - 15:26 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Dámy a páni, ja prídem, ja prejdem k takým racionálnym veciam, ktoré sú spojené s touto krízou, ktorá je na Ukrajine. Inak musím povedať, že sa mi strašne páči, ako všetci zo SMER-u citujú pápeža, zatiaľ ešte nikto nespomenul Ratzingera, tak možno niekedy ešte k tomu príde.
Keď sa bavíme o Bielorusku, ja chcem len povedať jednu vec. Sú ľudia dobrí a zlí. Nie sú to ľudia, že Bielorusi sú všetci zlí, Rusi sú všetci zlí, Ukrajinci sú všetci zlí, nie, nie je to tak. Ja som... nie je teda dobre, aby sme ich hádzali všetkých do jedného vreca. Ja som s mojimi asistentkami viedla najväčšiu humanitárnu zbierku na Slovensku. Doteraz ešte funguje. Do tohto dňa sme vyviezli na Ukrajinu 300 ton pomoci, 300 ton. A na Slovensku ďalšiu stovku. Medzi mojimi dobrovoľníkmi boli Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, Gruzínci, Indovia, Američania, Španieli, Portugalci. Tí Bielorusi, a musím spomenúť jedného z nich, Mikitu, to je chlapec, ktorý odišiel s Cichanovskou, jeho brat proti protestom v Bielorusku sedí v base, tak tento chalan tam maká dodnes, dodnes. Od začiatku vojny podnes. Takže len aby sme rozlišovali medzi dobrými ľuďmi a zlými ľuďmi.
A ešte upozorňujem na to, že v ukrajinskej armáde operujú tri bieloruské pluky Bielorusov, ktorí sa pridali na ukrajinskú stranu. Tak len, aby, aby, aby bolo jasno.
Strašne sa mi páči, že tuto kolegovia, ktorí tu, samozrejme, ani nie sú, lebo ich to nezaujíma, že presne tí sa vyjadrujú, vyjadrujú k ukrajinskej vojne a vyjadrujú sa k Rusom, ktorí ani netušia, že Kandinskij nie je atómový fyzik, že Čechov nie je traktorista a Piotr Iľjič Čajkovskij nie je pravé krídlo CSKA Moskva. Takže presne títo sa vyjadrujú, vyjadrujú k Rusom, a teda katastrofa čistá.
Chcem povedať jednu vec. To, že nepotrebujú zbrane Ukrajinci, je absolútna lož. Lebo úprimne, dámskymi vložkami a detskými plienkami tých Rusov asi neporazia. Takže to, že potrebujú zbrane, jednoducho je preto, že potrebujú, že chcú svoj mier. To, ale čo momentálne potrebujú najviac, vám tiež viem povedať. Fólie na okná, lebo zasklievať sa tam najbližší rok asi nebude, ale všetky nemocnice majú vytlčené okná, takže potrebujú fólie na okná. Lekári, ktorí operujú v zákopoch, potrebujú nepriestrelné vesty, lebo za bežných okolností ich nemali vo svojom vybavení, to potrebujú. Potrebujú nepriestrelné vesty, lebo sa stávajú terčom. A to, čo potrebujú, napríklad truhly, potrebujú strašne veľa truhiel. Takže toto je to, čo Ukrajinci potrebujú.
Ďalšia vec, na Ukrajine už začala humanitárna kríza. Došli potraviny, došli lieky, došiel obväzový materiál. Na Zakarpatskej Ukrajine aktuálne okrem ľudí, ktorí tam riadne bývajú, normálne bývajú, je vyše milióna ľudí, ktorí sa tam stiahli z oblastí Mariupolu, Donbasu, zhora od Kyjeva, a týchto milión ľudí funguje tak, že na obed dnes dostávajú jedny BB keksy. Upozorňujem aj na to, že v celej Ukrajine nie je pitná voda. Oni nikdy pitnú vodu nemali, vždy si nosili vodu vo fľašiach a to, čo im tečie doma alebo tieklo im doma, nie je voda pitná. To je voda iba úžitková. Takže im chýba voda. Toto úprimne nie je moja prvá vojna, na ktorej sa snažím pomôcť tým, ktorých, ktorí sú v tej druhej strane, v tej, ktorá je utláčaná. A nehovorím iba o vojne, ktorá môže byť so zbraňami, je aj vojna bez zbraní, spomeniem napríklad Srí Lanku a tsunami a tam, môžem vám povedať, že keď sme tam prišli, tak to nevyzeralo inak ako na Ukrajine.
Ale ja by som strašne rada vysvetlila, ako funguje humanitárna pomoc pre zasiahnutú stranu. Vždy to funguje tak, že tie, ten, tie prvé týždne, v podstate prvý mesiac je veľký boom, všetci všetko nosia, všetci sa snažia pomôcť, čo je absolútne perfektné. Lenže presne vtedy nikto neuvažuje nad tým, že tú pomoc treba rozložiť a jednoducho už po tom mesiaci zhruba začína tá krivka klesať, až úplne opadne. To sa stalo aj teraz na Slovensku a je to prirodzená vec, musím povedať, a ja by som napríklad veľmi rada z tohto miesta poprosila momentálne všetky firmy, obchodné spoločnosti a bohaté developerské partie, spravte niečo ľudské. Aspoň raz, prosím vás, spravte niečo ľudské a pomôžte nám pomôcť ľuďom z Ukrajiny, pretože potrebujú jesť. Potrebujú jedlo.
Chcela by som povedať kolegovi Tarabovi, že ja sa za túto va... túto vládu určite nehanbím. Ja som na ňu hrdá. A keby chcel vedieť, za koho sa hanbím, tak ja sa hanbím za všetkých tých kotlebovcov, ktorí včera ostentatívne opustili sálu počas prejavu ukrajinského prezidenta. Nie nejakého Jožka z Hornej Dolnej, ale počas prejavu ukrajinského prezidenta. Za toto sa ja hanbím. Za toto. (Reakcia spravodajcu.) Dnes, prepáč.
Keď včera na Slavíne aktivisti čítali mená padlých ukrajinských vojakov už od prvých bojov o Donbas, viete, čo kričal dav s ruskými vlajkami a s Harabinom na čele? Málo, málo, málo mŕtvych Ukrajincov. Toto kričal ten odporný dav, ja už ani neviem, ako to nazvať, aby som nenadávala, ale pokúsim sa nenadávať. Sem to s tou ich rétorikou dosiahol, dohnali kolegovia Mazurek, Fico, Taraba, proste všetci. Sem to dohnali. Málo ruskej krvi. Málo zabitých Ukrajincov. Ale ani raz som to nepočula napríklad na námestí SNP z úst tých liberálnych slniečkarov, ani raz nezakričali, že chcú viac ruskej krvi, ani raz.
Prosím vás, vojna je katastrofa, nech je kdekoľvek, nech je kdekoľvek. Vytĺkať na nej politické body je pre mňa na zvracanie, na zvracanie. To, čo sa tu deje, je úplne nonsens. Ľudia, ktorí vykrikujú, že netreba pomôcť, potom ľudia, ktorí tvrdia, že no, my pomáhame. Ako pomáhame? V živote nedoniesli napríklad do tých potentených zbierok ani jedny detské plienky, ale, pch, neuveriteľné.
Ja chcem z tohto miesta ešte zároveň poďakovať mojim kolegom poslancom, ktorí prišli pomôcť na zbierku. Videli, že tam naozaj pomoc treba, a ďakujem aj Jurajovi, ďakujem Anke Andrejuvovej, Rišovi Nemcovi. Marek Šefčík nám bol v noci pomáhať vykladať kamión. Ďakujem Gáborovi Grendelovi, Jožovi Pročkovi a naozaj všetkým ďakujem za to, že neurobili to, že nevykrikovali iba z lavíc, ale reálne prišli, pridali sa k dielu a naozaj sa navláčili. Aj Dominikovi Drdulovi, ktorý na vozíčku prišiel pomáhať a naozaj mal prácu na celý deň. Na celý deň.
Takto si ja predstavujem človečenstvo, takto si ja predstavujem ľudskosť. Takto to má vyzerať. A nie vykrikovať na Slavíne, že málo, málo, málo zabitých ukrajinských vojakov. Kam sme sa to, do prčíc, dostali?! Ja pevne verím, že skončíme s týmto tu a začneme uvažovať reálne, logicky a hlavne, hlavne, prosím vás, ľudsky. A hovorím to týmto prázdnym laviciam, lebo ich to absolútne nezaujíma! Oni majú v prdeli nejakú krajinu! Je mi na zvracanie, fakt, z tohto, čo sa tu deje.
Ďakujem, to je celé.
Skryt prepis
 

5.5.2022 18:40 - 18:55 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Pán poslanec Kuffa, vy ste lesník, že? Vy nie ste zdravotník, že? No, tak to aj vidno. Takže ja sa pripájam k tomu, čo vám odkazuje pani poslankyňa Cigániková, lebo je pravda, že tabletka "po" značí niečo iné ako chemická tabletka, ktorú tu nemáme, takže stále, stále tu rozprávate o niečom, čo vlastne ani neexistuje, mi to pripadá jak ten môj škandál s tými včelami o zákone, ktorý sme ešte ani nezačali písať. To bolo tiež po prdeli, takže toto je tiež fajn.
Pán poslanec Medvecký, mejdan, mejdan, fakt ako žúr to nebol, maidan sa to volá, maidan, dobre? A nehovorte mi o Donbase, lebo viete, ja mám 61 rokov, aj keď na to nevyzerám, pán poslanec, takže ja si veľmi dobre pamätám veľmi veľa vecí, omnoho viac ako vy, takže ma tu neškoľte.
A podľa všetkého, vy ste teda Ukrajinec od Donbasu až po Luhánsko, až po neviem čo, až po Ľvov, takže vy ste rozsypaná rodina po celej Ukrajine, tak potom sa pýtam, čo tu robíte? Nech sa páči, choďte im pomôcť! Predpokladám, že vašu pomoc potrebujú, každého chlapa potrebujú. Verte tomu! Takže asi toľko.
Ostatným ďakujem za všetko a skončila som.
Skryt prepis
 

5.5.2022 18:25 - 18:40 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
No, tak ja začnem asi tak, že pani poslankyňa Sulanová najskôr urazíte kolegyňu Cigánikovú a potom tu rozprávate o tom, jak sme netolerantní, to tiež nebolo bohvie čo.
A ja začnem teraz tak pragmaticky. Prečítam článok z Tlačovej agentúry Slovenskej republiky. Komplet celý: "Počet potratov v krajine klesá. V súčasnosti je na historickom minime, keď v roku 2020 bolo ukončených potratom 12 737 tehotenstiev. Vyplýva to zo správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenskej republiky za roky 2015 až 2020. V roku 2015 dosiahol počet potratov číslo 15 637. Do roku 2020 počty neustále klesali.
Počas sledovaného obdobia 2015 až 2020 sa priemerný vek žien pri potrate mierne zvýšil o 0,2 roka na súčasnú hodnotu 31,2 roka. Spresňuje sa v správe.
Vyššia potratovosť bola podľa správy typická najmä pre mestské obyvateľstvo. V roku 2015 bolo takmer 65 % potratov uskutočnených u žien žijúcich v mestách. Táto prevaha má klesajúcu tendenciu a rozdiely v potratovosti sa v mestách a na vidieku vyrovnávajú. V súčasnosti už pripadá menej ako 56 % potratov na ženy žijúce v mestách. Dopĺňa správa.
V roku 2020 na tisíc žien v reprodukčnom veku 15 až 49 rokov pripadalo 10 potratov, čo je takmer o dva potraty menej ako v roku 2015. V súčasnosti na 100 narodených pripadá 22 potratov, čo je o 6 potratov menej ako na začiatku sledovaného obdobia.
V rámci regionálneho porovnania počas sledovaného obdobia 2015 až 2020 sa zaznamenali rozdiely vo vývoji potratovosti. Kým na začiatku sledovaného obdobia bol Banskobystrický kraj s najvyšším počtom potratov," to je váš kraj, páni, "pripadajúcim na 100 narodených detí, to je 37 potratov, v súčasnosti najvyšší index potratovosti má Nitriansky kraj, 31 potratov na 100 narodených. Uvádza sa v správe. Počas celého sledovaného obdobia mal najnižší index potratovosti Prešovský kraj." Takže toľko, toľko čísla.
A ja sa pridávam k tomu, že vyťahovať teraz tento zákon považujem za nechutné. Považujem ho za nechutné v súvislosti s Ukrajinou, považujem ho za nechutný v súvislosti so stovkami znásilnených žien na Ukrajine. Ja s tou Ukrajinou pracujem veľmi intenzívne od prvého dňa vojny. Chodíme tam, pomáhame tam, nosíme tam pomoc zdravotnícku, nosíme tam pomoc humanitárnu. Čiže baviť sa tu o Ukrajine s vami, to je úplne zbytočné, to ako keby ste sa so mnou bavili o jadrovej energetike, neviem o tom nič. Takže to je asi toľko.
Musím vám povedať, že to, čo som povedala vo faktickej pred asi zhruba hodinou, je pravda. To znamená, my sa aktuálne potýkame s problémom, že znásilňované ženy, ktoré privážajú k nám, okrem toho, že potrebujú zdravotnú starostlivosť veľmi intenzívnu, čiže na mnohých gynekologických oddeleniach musím povedať, že na oddelených častiach máme znásilnené Ukrajinky, ktoré znásilňovali niekoľko dní, presne ako hovorili kolegovia, majú niektoré aj zlomené zápästia, tak my sa potýkame s problémom, že nemáme psychiatrov a nemáme psychológov, ktorí hovoria ukrajinsky, poprípade rusky. Čiže toto je náš problém. Práve s týmto problémom som sa, už, žiaľ, nevedeli sme, kde a ako sa obrátiť, tak sme sa obrátili na pána premiéra, pán premiér pravdepodobne si poprosí ukrajinskú stranu o pár psychológov, psychiatrov, ktorí by prišli a ktorí by sa starali o psychické zdravie týchto žien. Lebo ak sa nezabijú samé, tak už či bude potrat, alebo nebude potrat, to už je úplne jedno. Oni sú na tom psychicky veľmi, veľmi zle.
Skúsme sa zamyslieť nad týmto. Akým spôsobom pomôcť tým ženám, nie potratom. Už skutočne tieto karty nevyťahujme, ale ako im pomôcť inak. A viete, je tu ešte navyše strašná spústa neveriacich Tomášov, ktorí stále majú pocit, že tam vonku sú to herci a že v Buči si líhali herci. No takto. Ja v priebehu budúceho týždňa budem posielať auto, ktoré ide smer Hostomeľ, Buča, Irpiň, Boroďanka. Mám desať nepriestrelných viest typu štvorka, čiže balistické, rada ich požičiam desiatim z vás, ktorí tam pôjdu. Ja vás tam kľudne odveziem, pozrite sa, ako to tam funguje, ako to tam chodí, keby ste chceli byť niektorí znásilnení, tak vás tam aj nechám, aspoň vás nezastrelia.
Takže, prosím vás, ja začínam mať plné zuby toho, akým spôsobom tu zľahčujeme tú ukrajinskú vojnu. Ako keby sme všetci zabudli na to, že to je naše predpolie. A to, čo začína robiť Putin, ako sa začína vyhrážať atómovými zbraňami, ako sa začína vyhrážať Moldavsku, to, čo robí Lavrov, to už je absolútne cez všetky čiary, cez všetky čiary.
My nezabúdajme na to, že už dopadla raketa asi 100 km od hraníc zo Slovenska. Hej? Kde je napísané, že za chvíľočku nepadne do Užhorodu? Zároveň si treba uvedomiť, že pristávacia dráha užhorodského letiska končí na Slovensku. Takže prosím vás, skúste sa zamyslieť aj nad týmto.
Chlapci, smejete sa. Kľudne aj vám požičiam tie vesty. Kľudne sa tam môžte ísť pozrieť. Len mi ich potom vráťte, lebo používajú ich lekári. Takže asi toľko.
V tomto čase, v tejto dobe, keď my naozaj zvádzame boj o zdravie tých žien, vy prídete s takýmto nezmyselným zákonom, to je absolútne neúnosné! Núnosné! To je jedna vec.
A druhá vec. Bavíme sa tu o cudzinkách. Prosím vás pekne, vám by sa ako páčilo, keby v Anglicku lordi rozhodovali o Slovenkách, či majú ísť, alebo nemajú ísť na potrat. Vám by sa to páčilo? Že by zahraničné parlamenty rozhodovali o Slovákoch, ktorí sú tam dočasne? Nám sa to ako páčilo, keď odoberali slovenské deti Angličania, Dáni, Nóri Slovákom? Páčilo sa vám to? A rozhodli o tom parlamenty. Páčilo sa vám to? Nepáčilo. Ani mne sa to nepáčilo. Dodnes sa mi to nepáči a som na nich nesmierne naštvaná. Vám sa toto bude páčiť? Však robíme to isté čo oni. Však skúste si trošku uvedomiť, čo robíte.
To je celé, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 17:10 - 17:25 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
No ďakujem pekne, Miro, za tento príspevok. Ja by som teda trošičku priliala oleja do ohňa. Ja totiž presne pred dvoma dňami som začala riešiť aj s pánom premiérom Hegerom problém, ktorý nastal, a je to problém, o ktorý mi, o ktorého vyriešenie nás poprosila vedúca Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie. Píše mi: "Cez hranice sem chodia už, žiaľ, aj ženy, ktoré boli znásilňované v bunkroch. Strašne je to len napísať, reálne im nikto nevie pomôcť, nie sú ukrajinsky hovoriace poradkyne, ani psychiatri, ani psychológovia. Tie ženy potrebujú vysoko profesionálnu pomoc, dlhodobé terapie a nikto to nevie, nikto to nevie rozlúsknuť." Takže toto sú problémy, páni, a nie, nie interrupcie. Ja, ja nerozumiem tomu, že v tomto období vy sem dávate takéto nezmyselné zákony, to snáď nie je ani pravda. Ja skutočne si neželám vojnu a neželám si, aby vaše ženy znásilňovali a potom nemohli ísť na interrupcie. Skúste mi vysvetliť, čo vás k tomu viedlo, lebo zdravý rozum to rozhodne nebol.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2022 18:20 - 18:22 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Ja sa vrátim k tomu, čo som hovorila v rozprave pri prvom, pri predchádzajúcom čítaní. Ja, samozrejme, taktiež podporujem, podporujem tento zákon a budem rada, ak, ak sa pridá Matici Slovenskej to, čo potrebuje. Pre mňa je dôležitá najmä vedecká činnosť Matice slovenskej. Na druhej strane ale musím skonštatovať, že v podstate tak ako bola Matica slovenská doteraz vedená bola trošičku skostnatelá a potrebovala by trošku čerstvého vzduchu. Ja pevne verím, že s novým vedením Matice slovenskej ten čerstvý vzduch zavanie. To, čo nám klalo oči, boli Slovenské národné noviny, ktoré ustrnuli, bohužiaľ, ešte niekde v Slovenskom štáte, niekde za Tisa.
A ja budem, budem naozaj veľmi rada, ak nové zmenené vedenie povedie tie noviny tak, aby sa podobali na modernú, na moderné, moderné printové médium, ktoré bude vychádzať úplne pravidelne a bude naozaj držať nad vodou hlavy Slovákov, ktorí by mali byť na svoju slovenčinu hrdé.
Takže ja za tento zákon zahlasujem a budem naozaj dúfať, že, že tá zmena, ktorá prišla vo vedení Matice Slovenskej, bude na prospech celej Matici. Tak ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2022 18:07 - 18:09 hod.

Monika Kozelová
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.4.2022 10:53 - 10:55 hod.

Monika Kozelová Zobrazit prepis
Juraj, ja by som tiež chcela vyzdvihnúť práve tú špecializáciu tých súdov, pretože mnohé veci sa realizovali, realizovali a mnohé súdy sa realizovali veľmi zle.
No a ja teraz hovorím konkrétne o autorskom, autorskom práve, pretože špecialistov na autorské právo v tejto krajine priveľa nie je, veľa nemáme. V podstate svojím, svojho času sa autorské právo riešilo len v Bratislave, teraz teda už aj Bystrica a Košice, ale povedzme si na rovinu, stali sa nám aj veci, kedy sudkyňa odmietla pojednávať práve preto, že povedala vyslovene dvom stranám, že jednoducho nemôže pojednávať, pretože v autorskom práve nie je doma a nevyzná sa v ňom. Aj to sa stalo.
Čiže ja kvitujem veľmi tú špecializáciu a dúfam, že to bude fajn. Chcem zároveň poďakovať pani ministerke a mojim kolegom vyjednávačom, že prišli na cestu, ktorá vedie k úspešnému zavŕšeniu, a ja pevne verím, že k úspešnému zavŕšeniu celého tohto zákona. Bol potrebný a ja budem stáť za ním. Takže ja rozhodne zahlasujem za zákon.
Ďakujem.
Skryt prepis