Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2020 o 11:45 hod.

Mgr. Ing.

Peter Cmorej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 9.7.2020 16:27 - 16:29 hod.

Peter Cmorej
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 10:44 - 10:46 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Kotleba, ja som vás počúval iba tak na pol ucha, ale neuniklo mi, že opäť ste rozprávali o niečom, o čom nemáte ani len tušenia. Už keď sme to tu mali v rámci nejakého tohto COVID balíka pred pár týždňami, tak tu bola taká debata o úveroch. Vtedy ste predviedli, že vôbec netušíte, ako, ako fungujú úvery. Teraz ste zmixovali dokopy osobitný odvod s odvodom do fondu na ochranu vkladov, to sú dve úplne že nesúvisiace veci.
Rozprávate, že toto nejako ublíži občanom. Však práve banky museli zvyšovať poplatky, aby mohli zaplatiť túto osobitnú daň, a nie je to nič iné, iba, iba osobitná, ako, ako osobitná daň. Pokiaľ tie banky nebudú fungovať, pokiaľ ich budeme navyše zdaňovať, vždy to zaplatia len občania. Pokiaľ prestanú poskytovať úvery v takej výške, ako ich poskytujú, tak práve tí vaši voliči si nebudú môcť kúpiť tú chladničku, nebudú si môcť kúpiť bývanie, lebo im jednoducho nedajú, nedajú, nedajú úvery. A toto je presne ten spôsob, akým vy tu nakladáte s faktami a miešate to dokopy, a len to svedčí o tom, že nemáte veľmi ďaleko od, v podstate od analfabetov, ktorí len tak proste miešajú nesúvisiace veci.
A skôr by ste sa možno mohli zamerať na tie antény, lebo som počul, že keď bude teraz viacej antén vďaka tomu, že im to povoľujeme, tak vás ľahšie budú ovládať cez tie nanočipy, čo máte v hlave a neviem kde všade, a tomu by ste sa mali venovať, lebo to je taká téma pre vás.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 11:45 - 11:45 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem. Rád by som zareagoval na kolegu Joža Pročka. Ja by som si tiež želal, aby to nedopadlo tak ako, tak ako vždy, že skutok sa nestal, resp. nebol preukázaný. Ale treba si uvedomiť, že pokiaľ zistíme nejakú zlodejinu takto po rokoch, tak skoro vždy je tam dôkazná núdza a je veľký problém preukázať úmysel, že ten, kto, ten, kto o tom rozhodoval, naozaj konal s úmyslom poškodiť. Preto som skeptik aj ja aj naďalej a chcel by som sa zamerať na to, aby sa to už nestávalo. To je to hlavné, lebo tie minulé hriechy už niekedy, už je veľmi ťažko niekedy napraviť, ale, samozrejme, bol by som rád, keby sa to stalo.
A ešte by som spomenul jednu vec, ktorú som zabudol. Napríklad, a to by ma možno zaujímal názor pána, pána, pána predsedu Mitríka, napr. podľa, či by náhodou nebolo, či by nebolo fajn, keby existovala určitá podriadenosť alebo keby, keby podliehali NKÚ hlavní kontrolóri obcí a miest, či by toto náhodou nebolo prínosné, keby predseda NKÚ by si mohol cez hlavného kontrolóra vyžiadať niečo, keby im niečo bolo divné. Alebo naopak, hlavní kontrolóri mesta by boli povinní niektorý typ zistení odstupovať na ďalšiu kontrolu NKÚ. Toto by možno bola jednoduchá zmena, ktorá by mohla napomôcť ku efektívnejšej kontrole samospráv.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2020 11:23 - 11:38 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážené poslankyne, vážení poslanci, vážený pán predseda NKÚ, v prvom rade by som vás chcel pochváliť za vašu správu aj za vašu činnosť. Myslím si, že Najvyšší kontrolný úrad funguje najlepšie od svojho založenia. Boli tu doby, kedy sme si ani nevšimli, že NKÚ existuje, a som rád, že Najvyšší kontrolný úrad prešiel takýmto pekným, dá sa povedať, že až prerodom vo fungujúcu inštitúciu. Mohla by si od vás zobrať príklad napríklad aj pani komisárka pre deti; dúfam, že aj tam k takémuto prerodu na fungujúcu inštitúciu raz príde.
To, čo ma primalo k tomu, aby som dneska vystúpil, bola teda vaša správa, ktorá je veľmi, veľmi obsiahla a zaujímavá pre... a ten konkrétny príklad alebo teda konkrétna kontrola bola kontrola Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, kde som členom dozornej rady ako nominant mesta Bratislava, kde pôsobím ako komunálny poslanec, a preto mám aj teda o niečo viac informácií a na základe môjho pôsobenia v komunálnej politike, a teda aj v dozornej rade, dozornej rade BVS-ky som za tie roky nadobudol pomerne, pomerne skepsu pri správe, teda pri kontrole nakladania s verejnými zdrojmi v komunálnej politike a obzvlášť v mestských podnikoch.
Musím povedať, že považujem v tomto prípade úlohu Najvyššieho kontrolného úradu za nezastupiteľnú, lebo reálne v tomto štáte neexistuje žiadna iná entita, ktorá by normálnym spôsobom kontrolovala nakladanie s verejnými zdrojmi v samospráve a mestských podnikoch. Preto musím povedať, že ja by som bol za to, aby sme, aby sme posilnili ešte právomoci a hlavne schopnosti Najvyššieho kontrolného úradu vykonávať tento typ kontrol.
Pozeral som sa, že váš rozpočet je zhruba 13 mil. a máte asi 300 zamestnancov. Podarilo sa vám vykonať 39 kontrol za minulý rok. No ja by som bol rád, keby sme vám prostriedky aj navýšili, aby to nebolo tie ďalšie roky 39 kontrol, ale napríklad 139 kontrol, to by ma veľmi, veľmi potešilo.
A taktiež by ma potešilo, keby sa s vašimi zisteniami aj naozaj reálne narábalo a napríklad by si iniciatívne niektoré inštitúcie alebo konkrétne Úrad vlády brali vašu správu, brali vašu správu naozaj na vedomie, dávali jej vážnosť, lebo, samozrejme, sme tu síce my poslanci, je nás tu 150, ale ten náš náhľad zvrchu je, samozrejme, do určitej miery povrchný a koľko tých správ a tých rôznych činností tu máme, podstatne viacej, takže z povahy veci sa nie každej veci každý venujeme dopodrobna. A hlavne správy a teda činnosť nezávislých orgánov, ako je Najvyšší kontrolný úrad, by si zaslúžili väčšiu vážnosť, aby sme naozaj dokázali z toho aj niečo vyťažiť. Lebo ako sa hovorí, kde niet žalobcu, tam niet sudcu, takže pri niektorých tých zisteniach a pochybeniach by ten žalobca sa naozaj hodil.
No, vrátim sa k tej BVS-ke. Veľmi pekne ste napísali, že dôvodilo sa, teda keď sa stali vodárenské spoločnosti, keď boli transformované zo štátnych na municipálne, keď to tak povieme, tak sa dôvodilo tým, že práve obce sú k životu občanov a ich potrebám najbližšie. No prax ukázala, že to je síce pravda, ale, žiaľbohu, to prepojenie medzi občanmi a komunálnymi politikmi je veľmi slabé. Médiá celoslovenské sa nevenujú komunálu, pokiaľ naozaj nejde o nejakú, nejakú strašne vypuklú vec, tak komunál veľmi nepokrývajú. A keď už sú občania v tej svojej obci alebo mestskej časti informovaní, tak sú informovaní cez médiá, ktoré sú väčšinou v područí starostu. A pokiaľ máme takého povedzme že kreatívneho starostu, tak ktorý ešte veľmi kreatívne vedie aj to miestne médium, tak de facto je, sú tí občania udržiavaní v sladkej nevedomosti. A potom sa nám v komunálnej politike a na takých, a na zodpovedných miestach, kde sa narába s verejnými zdrojmi, recyklujú rôzne postavičky, ktoré tam išli robiť všetko možné a len nie správu vecí verejných, tak ako by mala byť. No toto, tomuto sme boli svedkami aj vo vodárenskej spoločnosti a takisto v podstate v každom mestskom podniku, ktorý v Bratislave máme.
Ja len, ja mám iba taký príklad, že akým spôsobom sa neskutočne rozkrádali zdroje vo vodárenskej spoločnosti. Ako všetci viete – a je to spomenuté aj v správe –, tak pred asi desiatimi, pred, v dvetisícôsmom bola taká čiastočná privatizácia de facto urobená, kedy bola založená spoločnosť Infra Services a následne polovicu získali podnikatelia, ktorí teraz po verejne známych, verejne známych teda udalostiach sa k tomu konečne dostal alebo priznal pán Kmotrík, k tej, k tomu 50-percentnému podielu v Infra Services. No a Infra Services odčerpávala z BVS-ky ročne tak 30 – 40 miliónov. Našlo sa, našli sa predraženia prakticky, 100-percentné predraženie bolo pomaličky minimálne, ktoré tam bolo.
Rád by som poukázal aspoň na jednu takú zlodejinu, ktorá úplne krásne ukazuje, ako je ten systém chorý. Ide o, ak ste náhodou niekto čítali správu hlavného kontrolóra mesta Bratislava alebo teda sledujete správy kontrolóra, tak pred pár mesiacmi bola, bolo zverejnené a prebehlo aj médiami, ako Infra Services pred približne desiatimi rokmi predalo všetky mechanizmy, ktoré používalo na opravy infraštruktúry. Bolo to zhruba 60 vozidiel a strojov, predali ich, myslím, že 6-tisíc eur, to znamená 100 eur za jeden stroj, ani nie cena šrotu. Predali to spoločnosti, ktorá vznikla krátko predtým, ktorú napriamo oslovili. Táto spoločnosť mala nulové tržby a v tom istom roku, ako uskutočnila túto výhodnú kúpu, mala zrazu tržby okolo 2,9 mil. a následne, myslím, že zanikla. No keďže Infra si predala všetko, čím mohli vykonávať tú činnosť, na ktorú boli založení, tak, samozrejme, to museli nejakým spôsobom sanovať. Sanovali to tak, že prenajali síce lízing, nové zariadenia, za ktoré zaplatili za 10 rokov približne 9 mil. eur. Ešte navyše boli takí šikovní, že prenajali si dokonca zariadenia, ktoré nakoniec zistili, že ani ich nevedia využiť, lebo jednoducho nie sú upotrebiteľné. Takže boli tam dokonca stroje, ktoré tých osem, ktoré tých osem rokov stáli na dvore a oni za ne len platili, platili nájom. A ešte plus s tými strojmi nevedeli ani omylom vykonávať to, čo vykonávali predtým s tými pôvodnými strojmi, takže na subdodávkach zaplatili za tých ďalších, za tých 10 rokov ďalších, už si to nepamätám, bolo to možno 15 miliónov. Súhrnná škoda na tejto jednej zlodejine bola tak 25 – 30 mil. eur. No a prišlo sa na to po desiatich rokoch, kedy konečne po rokoch odmietania pustila Infra Services k sebe mestského kontrolóra, kedy sa podarilo zhodou okolností, no, tak trošku ovládnuť to predstavenstvo a aj za súčinnosti minoritného akcionára tam bolo dovolené prísť hlavnému kontrolórovi a on takto po desiatich rokoch zistil, ako sa šafárilo s našimi prostriedkami. No samozrejme, tá firma, ktorá vtedy takto krásne zarobila, už je dávno ktovie kde. Predstavenstvo, ktoré tam vtedy bolo, dozorná rada už je dávno tiež preč. Nie sú ani povinní, teda aj boli pokusy hlavného kontrolóra pýtať sa, tak odpovede buď neboli žiadne, alebo boli, že nepamätám si. Úmysel nedokážete. Častokrát mnohé veci sú už aj premlčané.
Rovnako ďalšia vec, ktorá je ale teda len v rovine dohadov a tá neni nejako verejne známa, takže poviem, že počul som. Počul som napríklad o rekonštrukcii vodovodného potrubia, ktoré bolo že vraj zrekonštruované za 3 mil. eur a po pár rokoch bolo niekomu divné, že je na tom zrekonštruovanom období predsa len, na tom zrekonštruovanom potrubí predsa len nejako veľa porúch na to, že bolo rekonštruované. Tak niekto si navliekol montérky, zliezol do rúry, teda do toho kanálu, a zistil, že žiadna rekonštrukcia neprebehla a tie 3 mil. boli vyplatené asi len tak. Opäť neni ani dohľadateľné, kto to podpísal, kto to prevzal a opäť je to niečo staré iks rokov a opäť nikto nevie; ale síce, síce tam je podľa mojich informácií podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ale myslím, že výsledok všetci poznáme dopredu.
No. Taktiež by som ešte asi krátko povedal k tej zmluve medzi BVS-kou a Infra Services, tzv. SLA zmluva. Tak napríklad jedna z pikošiek, tiež to už bolo zverejnené a celá tá SLA zmluva už bola zverejnená, takže už to neni predmetom tajomstva. Tak BVS-ka napríklad za správu informačného systému platila viac ako 100-tisíc eur mesačne, to znamená 1,2 mil. ročne. A keď som sa pýtal, že čo teda, v čom teda spočíva tá správa informačného systému, či vedia predložiť počet úkonov, ktoré boli vykonané napríklad za ten mesiac, tak de facto doteraz som nedostal odpoveď a som rád, že rokovaním sa napríklad táto položka z tej SLA zmluvy už vyškrtla.
No, ešte by som asi k tým miestnym médiám. Tiež som aj poslancom v Petržalke. A napríklad u nás sme mali 20 rokov pomaličky Petržalské noviny a keďže som vedel, že zmluva končí a bude sa musieť opäť predlžovať pred nejakými dvomi rokmi, tak som si vypýtal jej znenie. A až tam som zistil, z tohoto znenia, že síce vydavateľom je mestská časť, ale príjmy z inzercie inkasuje súkromná spoločnosť roky rokúce a nemá to základ v zmluve. Takže 20 rokov vlastne prichádzala, prichádzali, prichádzala mestská časť odhadom o 100- – 150-tisíc ročne a došiel na to až Cmorej, keď si vypýtal končiacu zmluvu. No, takže asi takto vyzerá, vyzerá hospodárenie alebo nakladanie s verejnými zdrojmi v samospráve. A zopakujem ešte raz, že vidím veľkú úlohu NKÚ ako jedinej inštitúcie, ktorá s týmto niečo môže robiť, a preto by som sa prihováral za to, aby sme dávali NKÚ väčšiu vážnosť.
Taktiež ma teší, že NKÚ dala odporúčania, a tiež sa prihováram za to, aby bolo upravené právne postavenie spoločností, ktoré vykonávajú činnosť vo verejnom záujme, ako napríklad BVS-ka, a týmto spôsobom bolo dané opäť trošku viacej kontroly. Taktiež je veľmi dôležité určiť povinnosť, že kto má vykonávať údržbu vodárenskej infraštruktúry. Môžem potvrdiť, že vodárenská infraštruktúra je dneska v Bratislavskom kraji v katastrofálnom stave. Ten dlh je naozaj okolo, ten investičný dlh je 550 mil. eur, z toho 270 mil. na tej infraštruktúre, na opravách a podobne.
Len aby ste mali predstavu, tak situácia je až taká zlá, že napríklad ak by sa stala taká tragédia ako v Prešove u nás v Bratislave, že by bol nejaký výbuch plynu a začal horieť 12-poschodový panelák, tak ja mám veľmi veľkú obavu, ako by to dopadlo, lebo keď prídu hasiči s tou veľkou cisternou, tak tá cisterna je prázdna za päť alebo šesť minút. A následne musíte pripojiť alebo tí hasiči sa musia pripojiť na... na... (reakcia navrhovateľa) na hydranty; ďakujem, pán predseda; na rúry, ktoré sú, ktorú sú dole v podzemných kanáloch. No a tieto sú v tak zanedbanom stave, že na väčšinu z nich sa dnes nevedia hasiči pripojiť. Dokonca je zanedbávaná aj povinnosť zakresľovať tie nové hydranty, ktoré sa stavajú, do nejakej tej mapy hydrantov alebo ako sa to volá. Takže reálne napríklad je naozaj že výrazne ohrozený, je výrazne ohrozené obyvateľstvo aj niečím takýmto. A je mi veľmi ľúto, že tak ako v mnohých veciach, aj tu sa k tomu pristupuje spôsobom, že všetci sa tvária, že to nepočuli alebo že to neni až taká priorita, až kým sa nestane nejaká katastrofa.
Tu by som ešte spomenul Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý sa tiež nachádza v správe NKÚ, kde je napríklad, kde je spomenuté, že tiež nedostatok finančných prostriedkov sa podpisuje pod aktuálny zlý technický stav a udržateľnú prevádzkyschopnosť vodných diel. No, tu máme opäť nejaký investičný dlh, o ktorý sa ale nikto nestará a opäť, ak sa stane, že nám niečo z toho vybuchne, vypadne niečo, tak zistíme, že potrebujeme investície za desiatky, za desiatky miliónov, lebo zrazu nebude splavný vodný tok, ak som to správne pochopil z tej správy, no. Tak toto je opäť ďalší z príkladov, ako sa veľmi zle staráme o majetok nás všetkých, keď je to takto pod rúškom tmy niekde, niekde v nejakom komunálnom podniku alebo v štátnom podniku, kde je tá verejná kontrola taká poslabšia.
Dobre. Asi aj všetko. Ďakujem pekne. Vyčerpal som asi to, čo som chcel povedať. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za správu a teším sa na diskusiu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 10:22 - 10:23 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, Anka, tiež som chcel kolegovi pripomenúť, že či si teda všimol programové vyhlásenie vlády pána Petra Pellegriniho, kde mám taký pocit, že pán kolega bol predseda, bol šéf Úradu vlády u premiéra, asi si to nevšimol, keďže nebol vtedy v parlamente. Spomínal tu, že vraj sme sa pretekali o to, kto má viacej bodov v programe, tak áno, bola takáto súťaž. Vy ste sa, vy SMER ste sa však rozhodli, že vy si idete jednoznačne po víťazstvo, lebo prekonať tri riadky volebného programu, to sa naozaj smerom dole nedalo a vy tu potom s troma riadkami volebného programu kritizujete, že o vede je len 18 riadkov. Naozaj veľmi zaujímavé. Taktiež opísané programové vyhlásenie vlády Petra Pellegriniho, kde sa napríklad hovorilo o úspešnom slovenskom predsedníctve, ktoré už prebehlo; a vy tu idete s plechovým ksichtom kritizovať 120-stranové programové vyhlásenie.
Pán kolega, môžem vás ubezpečiť, že o váš hlas naozaj nestojíme, ale tak ďakujeme za vystúpenie, ktoré sme si vypočuli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.4.2020 9:24 - 9:35 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, ja by som sa chcel venovať témam, ktoré tu, myslím, že ešte v rozprave k PVV-čku neodzneli a považujem ich za svoje témy, a to konkrétne k dôchodkovému systému, k daniam a odvodom.
Začnem tými daňami a odvodmi. Ako iste viete, jeden z hlavných záväzkov SaS v predvolebnej kampani bolo znižovanie daní a znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia celkového. Jeden z našich hlavných sľubov bol, že dane sa určite zvyšovať nebudú.
Musím otvorene priznať, že presadenie týchto programových cieľov do programového vyhlásenia vlády sa stalo s príchodom koronakrízy veľmi náročným. Výpadky na strane príjmov sú naozaj veľké, budú veľké a znižovanie daní bude asi pomerne náročné. Explicitný záväzok na znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia sa nám tým pádom do programového vyhlásenia vlády prepašovať nepodarilo, aj keď sme sa s kolegom Mariánom snažili. Chcem však našich voličov ubezpečiť, že formuláciu "vláda Slovenskej republiky vytvorí predpoklady pre zastavenie rastu daňovo-odvodového zaťaženia" neberieme len tak akože a budeme na tom dôsledne trvať.
Takisto ma teší, že som do PVV-čka dostal záväzok, že sa pokúsime o návrat k osvedčenému jednoduchému princípu rovnej dane. Už sme to raz zažili, vieme, aké pozitívne efekty to malo, a sme pevne presvedčení, že rovnaké pozitívne efekty to bude mať aj druhýkrát, a najmä tým odstránime rôzne deformácie a zlepšíme motiváciu priznávať príjmy.
Prejdem k odvodom. Taktiež ako, ako pri daniach, odvody sú vlastne tiež príjmom štátu, takže ich znižovanie bude veľmi náročné, avšak som veľmi rád, že sa do programového vyhlásenia vlády dostali princípy, na ktorých je postavený odvodový bonus. Skúsim ich niektoré prečítať. Explicitný záväzok, že zjednodušíme legislatívu štátnych sociálnych dávok s využitím už existujúcich informácií a informačných zdrojov, ktorými štát disponuje. Žiaľbohu, dnes štát reálne nevie, komu vypláca koľko peňazí a za čo, lebo nie sú prepojené štátne systémy. Nevieme zistiť, koľko daní, alebo teda štát nemá na jednom mieste informáciu, koľko daní zaplatil napríklad človek, ktorý poberá niektoré príspevky. Toto pevne veríme, sme presvedčení, že sa za tieto štyri roky zmení a naozaj informácie budú naprieč rezortami, ale aj inými orgánmi ústrednej správy tiecť úplne prirodzene.
Dôležitý je taktiež záväzok, že znížime daňovo-odvodové zaťaženie nízkopríjmových skupín vrátane posilnenia odpočítateľnej položky pre nízkopríjmových zamestnancov. Nemyslím si, že tu v pléne sedia znalci odvodového bonusu, ktorí by vedeli o ňom viacej ako bulvárne informácie, ktoré si mohli prečítať v médiách, prípadne na nejakých blogoch, avšak toto je ten hlavný princíp odvodového bonusu, aby sme vytvorili súbeh mzdy a dávky, aby sme podporili najmä tých nízkozarábajúcich a tých, ktorí si dneska nevedia z objektívnych príčin nájsť zamestnanie, lebo nevyprodukujú tú hodnotu minimálnej mzdy.
Prehodnotíme možnosti zmien daňovo-odvodového systému s cieľom jeho zjednodušenia a zefektívnenia a aj odbúraním nadmernej administratívnej záťaže a obnovíme reformný zámer zjednotenia výberu daní s cieľom vyberať dane a poistné jednou inštitúciou, a to Finančnou správou Slovenskej republiky. Je to ďalší princíp, ktorý máme z odvodového bonusu alebo ktorý bol zahrnutý v odvodovom bonuse. Chceme, aby komunikácia štátu, čo sa týka dávok a daní, prebiehala s jednou inštitúciou, a to s Finančnou správou, a chceme, aby bol, bolo významne odbúrané, aby bola významne odbúraná administratívna záťaž, zjednodušené vzorce na výpočet príjmu, teda odvodov, následne čistej mzdy a taktiež je veľmi dôležitý záväzok, že prehodnotíme efektívnosť výnimiek a zvýhodnení na strane daní a odvodov, ktoré v súčasnosti dosahujú až výšku 1,6 miliardy. Týmto dosiahneme zjednodušenie doterajšieho odvodového a poistného systému.
Čo sa týka dôchodkového systému, som veľmi rád, že obe ministerstvá, ktoré k tomuto, ktoré sú hlavné v tejto téme, aj ministerstvo financií, aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, berú túto tému vážne. V pôvodnej verzii programového vyhlásenia vlády sa stať o dôchodkoch objavila v oboch návrhoch, oboch ministerstiev a som rád, že konečne urobíme pozitívne zmeny, na ktoré minulá vláda, ak to mám povedať slušne, tak nemala odbornú kapacitu.
Veľmi dôležitý je záväzok, že budeme presadzovať dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému. Veľmi dôležité v dôchodkovom systéme je informovanosť, aby ľudia vedeli, na aký dôchodok majú šancu dosiahnuť, keď raz do toho dôchodku pôjdu. Informovanosť je úplne kľúčová potom pre ďalšie rozhodnutia ľudí, ktoré robia ohľadom, ohľadom ich správania sa, čo sa týka dôchodkov, prípadného sporenia si na dôchodok v súkromným schémach, a z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby sme zaviedli tzv. oranžovú obálku, čo je pojem, ktorý je prebratý z Holandska, lebo tam v takej oranžovej obálke každému obyvateľovi raz ročne ide informácia, komplexná informácia, čo môžu očakávať na dôchodku, preto oranžová obálka. Nemusí to chodiť v obálke, žijeme v 21. storočí, úplne postačí, keď to bude elektronické, ale dôležité je, aby išlo o súhrnnú informáciu zo všetkých pilierov, teda oficiálnych pilierov, ktoré máme, to znamená z prvého, druhého a tretieho, s jasnými predikciami, čo môže daný dôchodca očakávať, kedy môže ísť do dôchodku a aký bude mať dôchodok.
Toto si vyžaduje zmeny vo všetkých troch pilieroch alebo teda mierna reforma je potrebná vo všetkých troch pilieroch a veľmi sa teším, že do programového vyhlásenia vlády sa dostal záväzok, že bude prijatý ústavný zákon, ktorý definuje základné parametre nielen druhého, ale aj prvého piliera. Je to dôležité preto, lebo prvý pilier musíme udržať zdravý a dlhodobo udržateľný, aby sa nám raz nestalo, že nebude na dôchodky. Dôležité je preto, aby sme si jasne povedali a jasne priznali, aké sú skutočné výdavky dôchodkového systému, že to nie je len tých 18 %, ktoré voláme dôchodkové poistenie, ale je to podstatne viac a dôležité je to aj preto, aby sme zamedzili takej volebnej, takej masívnej volebnej korupcii, aká sa tu objavila na konci minulej vlády. Ja viem, že je to veľmi ľúbivé rozdávať na poslednú chvíľu, obzvlášť dôchodcom, je to veľmi vďačná voličská skupina, avšak musíme si vždy povedať aj, kde na to zoberieme.
Ja pevne dúfam, že v takomto ústavnom zákone bude záväzok, bude za prvé, budú priznané skutočné výdavky na prvý pilier a bude tam záväzok, že pokiaľ niekto bude chcieť dôchodcom pridať, čo je úplne legitímne a ja by som bol rád, keby, keby im tie dôchodky rástli a významne rástli, tak bude musieť zároveň povedať, kde na to zoberie, ktoré dane zvýši alebo ktorému rezortu sa financie znížia.
Takéto niečo, takýto ústavný zákon sme dlžný našim deťom a nielen im, aj súčasným dôchodcom. Vyžierať špajzu je totiž možné len dovtedy, kým sa nájde niekto, kto vám tu špajzu vždy naplní. Ako aj dnes vidíme, nemusí to byť vždy také, také samozrejmé, že len prídeme a požičiame si. Ako ste možno mali možnosť zachytiť, tak už dneska, keď chceme predať naše dlhopisy alebo štátne pokladničné poukážky, tak nemáme niekoľkonásobný dopyt oproti tomu, čo chceme, ale sme radi, že tú miliardu, dve, ktoré potrebujeme, získame. Prednedávnom tu schvaľovali ďalších desať miliárd, aby sme mali peniaze aj v máji aj po máji.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 17:44 - 17:46 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Tiež sa chcem Petrovi Kremskému poďakovať za to, že vyzdvihol rodinnú politiku, a teda podporu rodín v programovom vyhlásení vlády. A som veľmi rád, že je to spoločná, spoločná priorita de facto asi všetkých poslaneckých klubov, a sľubujem si od toho, že naozaj výrazne zlepšíme, zlepšíme situáciu mladých rodín.
A ešte by som rád doplnil, že ten problém, kedy rodiny si nemôžu dovoliť mať tretie dieťa, ale niekedy ani druhé dieťa, je aj v tom, že ten systém podpory rodín do troch rokov máme veľmi nešťastne nastavený. Málokto vie, že tretina žien ročne nedostane materskú. A nie sú to len, len také ženy, ktoré nikdy nepracovali, ale sú to častokrát aj dobre zarábajúce rodiny, alebo teda dobre zarábajúce ženy, ktoré, žiaľbohu, pre veľkú komplikovanosť tohto systému, ktorý dnes máme, materskú nedostávajú, je to 20-tisíc žien ročne, čo je obrovské množstvo.
A čo je na tom, čo je na tom systéme materskej pekné, lebo to je na tom systéme do troch rokov veku dieťaťa, teraz tak, tak ten systém je pomerne izolovaný a dá sa, dá sa veľmi pekne zreformovať bez toho, aby, aby zasahoval do nejakých iných systémov, a napríklad aj tým, my to dlhodobo hovoríme v SAS-ke, že mal by sa zrušiť rodičovský príspevok a materská by sa mala natiahnuť na tri roky, s tým, že, samozrejme, by bola v nižšej výške, ako je dnes tých prvých sedem mesiacov, ale súhrnne by to malo byť podstatne viacej. A vďaka tomu by, by tie mladé rodiny dostali podstatne viac. A práve rodiny zo strednej triedy, ktoré častokrát si nemôžu dovoliť druhé, tretie dieťa, lebo je to veľký problém žiť z jednej výplaty a platiť hypotéku a, a živiť, živiť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 12:54 - 12:55 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Schlosár, ja tu nebudem reagovať na vaše konšpiračné teórie a neznášanlivosť a neznášanlivé delenie na bielych a tých druhých.
Chcem vám len ozrejmiť niečo z trestného práva, a to, že v trestnom práve platí zásada primeranosti a zásada ultima ratio. To znamená, že nie, nebude tu niekto šikanovaný alebo odsudzovaný za svoj názor, lebo platí zásada primeranosti a platí, že trestné právo je až tým posledným prostriedkom, keď už nie je možné nápravu zjednať inak.
Ale na druhej strane musím aj povedať, že Trestný zákon je príliš benevolentný v niektorých veciach, čoho dôkazom je to, že vy sedíte tu a niektorí z vašich kolegov, pritom by ste zrejme mali sedieť v nejakých iných ustanovizniach.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:28 - 18:30 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tie vaše vystúpenia sú také smutno-vtipné. Bývalý premiér tu hovorí o tom, že nová vláda nemá plán pre dnešnú situáciu. Ten premiér, ktoré svoje PVV odpísal od predchádzajúcej vlády ako Danko rigorózku. Tak vy ste znepokojený, lebo vraj neboli reflektované predvolebné sľuby. Vy, predstaviteľ strany, ktorá žiaden program ani nedokázala predstaviť. A tým, čo ste nazvali program, ste sa na poslednú chvíľu pokúsili znásilniť legislatívny proces cez skrátené konania. Ľudia, ktorí nedokázali zosmoliť ani len program, tu kritizujú 120-stranové programové vyhlásenie vlády. Tak to je sila!
Hovoríte tu, že schvaľujeme bianko šek. Tak čo ste schvaľovali vy? Čo ste vy kedy odpočtovali? Tie tri vety na jednej A4? A k tomu ste nám ešte nechali vyžratú špajzu a rozbitú krajinu.
Hovoríte tu o rozkole. Mňa veľmi teší, že aspoň medzi stranami opozície, medzi SMER-om a kotlebovcami žiaden rozkol neexistuje. Spolunažívate a spolupracujete tak ako doteraz. No proste jedna banda.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 17:45 - 17:46 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ja tu s úžasom počúvam, čo sa tuná deje posledná, čo to tuná, čo tu kolegovia rozprávajú posledné, posledné hodiny, rozumiem, že kampaň si treba robiť, je to pre vás krásna téma, ale rád by som pánovi Tarabovi vysvetlil, ako fungujú úvery, a teda aj vám ostatným.
Úroky platíte vždy len zo sumy, ktorú aktuálne dlhujete, to znamená, vy keď si zoberiete úver a hneď na druhý deň ho celý splatíte, tak vy zaplatíte úrok len za ten jeden jediný deň. To znamená, že ak, ak niekomu, ako teoreticky to možné je. To znamená, že ak pominú krízové opatrenia, ľudia budú mať príjem a napríklad nejaký spotrebný úver hneď vyplatia, nepreplatia o nič navyše, lebo ten úver nemali dlhšiu dobu. Pokiaľ si odložili splátky a budú mať úver dlhšiu dobu, tak zaplatia len úrok za tú dobu, o ktorú to dlhšie mali.
Prečo neodpustíme aj, aj tie úroky? Už to vysvetľoval kolega Marián Viskupič, lebo v tom momente by všetci prestali úvery platiť. Prečo by ste platili úver, keď nemusíte, keď vás to nič nestojí? To je absolútne elementárna logika.
Ďakujem.
Skryt prepis