Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, ctená snemovňa, chcel by som sa vyjadriť k tomu návrhu záko... návrhu novely zákona o sociálnom poistení.
Ako som už spomínal, je tu iste veľa pozitívnych zmien, to, čo aj spomínal pán kolega Svrček, s tým sa môžem naozaj len stotožniť, že, že je dôležité vyriešiť aj dôchodcov, ktorých deti sú príslušníkmi policajných zborov, rôznych silových zložiek. Myslím si, že práve tento...
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, ctená snemovňa, chcel by som sa vyjadriť k tomu návrhu záko... návrhu novely zákona o sociálnom poistení.
Ako som už spomínal, je tu iste veľa pozitívnych zmien, to, čo aj spomínal pán kolega Svrček, s tým sa môžem naozaj len stotožniť, že, že je dôležité vyriešiť aj dôchodcov, ktorých deti sú príslušníkmi policajných zborov, rôznych silových zložiek. Myslím si, že práve tento rodičovský dôchodok je veľmi dobrý príklad toho, ako vláda môže pomôcť nielen pomôcť starým ľuďom, ale pomôcť aj utužiť rodiny, pretože viem to z vlastnej skúsenosti, že naozaj tým dôchodcom teraz prichádzajú tieto peniaze na účet, alebo teda v hotovosti nejakej malej menšine, väčšinou je to na účet, a sú z toho mnohí príjemne prekvapení, mnohí o tom hovoria so svojimi deťmi, mnohí o tom hovoria so svojimi vnúčatami, hovoria im, akí sú radi, že pracujú, že zarábajú, že môžu prispievať svojim rodičom.
A myslím si, že je to taký spôsob, ako ľudia môžu viac hovoriť o tom, ako si jeden druhého navzájom cenia a vážia, ako si cenia, že majú prácu, ako si cenia, že vychovali rodičia svoje deti a môžu byť dobrým príkladom aj pre svoje deti, ako vychovajú ich vnúčatá a tak ďalej. A možno to naozaj pre rodičov, ktorí uvažujú o tom, či mať ďalšie dieťa, môže byť povzbudením, keď vidia, že takýto systém funguje.
Samozrejme, keď je to prvý raz, nie je to ešte také citeľné, ešte to ľuďom tak sa nedostalo pod kožu, keď to bude tretí, štvrtý, piaty rok, tak ľudia možno viac budú veriť, že to bude tak stále, že tu stále budú vlády, ktoré si budú vážiť rodinu, ktoré si budú vážiť rodičovstvo, ktoré si budú vážiť ľudí, ktorí dali život svojim deťom, venovali sa im. Ak máte deti, asi mi potvrdíte, že život človeka bez detí, a človeka, ktorý má dve-tri deti, možno niektorí štyri-päť, je trošku iný, je naozaj odlišný, nie že by som závidel ľuďom, ktorí nemajú deti, skôr som sa stretol s tým, že závideli oni mne, ale naozaj ten život je oveľa taký slobodnejší, že človek si teda viac dopraje, väčšinou viac užije a aj má viac takých kariérnych príležitostí a možností, ako, ako lepšie zarobiť, čo je prirodzené, čo je úplne v poriadku.
Na druhej strane myslím si, že je veľmi dôležité, že štát ocení ľudí, ktorí venujú život svojim deťom, možno nejdú do takých kariérnych výziev alebo do pozícií s vyšším platom, pretože chcú venovať viac času svojej rodine. Viem to z vlastnej skúsenosti, tiež možno by som niektoré kariérne ponuky prijal, ktoré som neprijal, pretože jednoducho som vedel, že by to stálo veľmi veľa času, a radšej som ho venoval svojej rodine a svojim deťom. Čiže myslím si, že toto je veľmi pozitívna vec, ktorú treba len oceniť bez ohľadu na nejakú stranícku príslušnosť alebo to, kto to navrhol a kto to schválil, ja som bol veľmi rád, že som tiež dal svoj hlas za toto opatrenie, a myslím si, že je to veľmi dobrý krok na podporu rodín s deťmi na Slovensku.
Ako spomínam, je tam veľa dobrých vecí, ako som si stihol prebehnúť aj tie pozmeňováky, na druhej strane tých pozmeňovákov je veľmi veľa, sú pomerne zložité zmeny tam, a aj preto som sa prihováral k tomu, aby sme naozaj hlasovali v utorok, ja som, by som chcel aj pani spravodajkyňu a pána predkladateľa požiadať, aby dali to hlasovanie na utorok, aby sme si mohli tie pozmeňujúce návrhy poriadne preštudovať a možno sadnúť si k nim a porozprávať sa o tom, čo tam je, aby sme ich potom mohli podporiť.
Ja takisto prinášam jeden pozmeňujúci návrh, ktorý nesúvisí celkom s, s týmto rodičovským dôchodkom, ale súvisí skôr s tým, ako vlastne fungujú odvody na sociálne poistenie. Iste viete, že aj v minulosti, aj teraz sa objavuje veľmi veľa prípadov firiem, ktoré sú neporiadne, ktoré sú neplatiči, ktorí neodvádzajú sociálne odvody za svojich zamestnancov a, samozrejme, aj ak títo ľudia sú v II. pilieri, čo teda väčšina je, tak potom im neprichádzajú tieto príspevky do II. piliera a celý tento systém sa vlastne narušuje. Samozrejme, že takéto prípady sú už trestnou činnosťou, a ja sám som na jeden takýto prípad upozorňoval človeka, ktorý už má asi piatu firmu. Vždy sa volá trošku inak, vždy urobí dlh asi za 300-400-500-tisíc eur, neodvádza odvody za zamestnancov na sociálne poistenie, na zdravotné poistenie a potom, keď sa tento dlh navýši, tak jednoducho prehodí, alebo založí novú firmu, prehodí týchto zamestnancov do inej firmy a zase takto pokračuje. Podávali sme s kolegom Kristiánom Čekovským vtedy aj podnet na Generálnu prokuratúru pre takéto ne... nepoctivé podnikanie. Viem, že dnes tento človek je súdený v istom procese, takže verím, že aj toto sa podarí napraviť. Ale jednoducho takí, takíto podnikatelia sa vždy znovu a znovu objavujú na scéne a je veľmi dôležité, aby sme čo najviac takýmto firmám zamedzili nekalé podnikanie.
Viedol ma k tomu aj môj vlastný prípad, keď som zistil, že do II. piliera mi neodišli odvody za niektoré mesiace minulého roka, a keď to už trvalo asi tri-štyri mesiace, tak som sa obrátil na Sociálnu poisťovňu s tým, že čo sa deje. V podstate som nedostal žiadnu odpoveď. Potom som sa na to opýtal priamo na finančnom výbore, že čo sa deje a dostal som takú odpoveď, že pravdepodobne môj zamestnávateľ, teda v tomto prípade Národná rada, neodovzdal výkaz v poriadku, nemal v poriadku výkaz, a preto Sociálna poisťovňa to viedla ako teda ne... neodvedené príspevky a ani ona neodviedla z týchto mojich príspevkov teda ďalej do II. piliera patričnú sumu.
Samozrejme, ťažko som s tým mohol niečo robiť iné, keby som teda nevidel svoj účet v II. pilieri, ani by som nevedel, že sa tak stalo, ani by som nevedel, že nejaké odvody neodišli alebo sú problematické, takže som inicioval vlastne diskusiu so Sociálnou poisťovňou v tom, aby, ako, ako predísť takýmto prípadom.
A práve tento môj pozmeňujúci návrh je vlastne takým riešením, ako tomu predísť. Na jednej strane rieši situáciu, keď zamestnávateľ nemá v poriadku výkazy, ktoré posiela teraz už teda z veľkej, do veľkej miery elektronickým spôsobom do Sociálnej poisťovne, a takisto rieši situáciu, že Sociálna poisťovňa ho za to, na to upozorní a po určitom čase ho dokonca dá na zoznam neplatičov, ale ten zamestnávateľ sa o tom nedozvie.
Neviem, kto z vás, keď ste boli zamestnanci alebo aj teraz, si prezerá zoznam neplatičov Sociálnej poisťovne alebo zdravotných poisťovní a hľadá toho svojho zamestnávateľa. Myslím si, že takých ľudí je veľmi, veľmi málo. Pochybujem, že to niekoho napadne. Ak to niekoho napadne, tak už v momente, keď už je nejaký problém, že mu dajme tomu nechodí ani výplata, alebo tá firma sa niekde objaví v médiách, vtedy možno to ľudia začnú hľadať a zistia, že už to tam sa poriadne teda navŕšilo, ale už väčšinou je neskoro, táto firma často je prevedená na nejakého bieleho koňa, alebo je úplne zlikvidovaná, prípadne už má jednoducho také dlhy, že už sa nedá zachrániť.
Čiže práve aj tento môj pozmeňujúci návrh by mal prispieť k tomu, aby sa to človek dozvedel včas, že za neho sa neodvádzajú odvody, že jeho zamestnávateľ má dlh alebo má napríklad len výkaz, ktorý nie je v patričnom formáte, patrične vyplnený a jednoducho tak, aby v Sociálnej poisťovni to bolo vybavené, pretože inak napríklad ani mu neodídu príspevky do II. piliera.
Takže ešte možno, no asi, asi už nebudem o tom veľa hovoriť, v podstate má to, má to tri body.
Tie prvé dva body sa týkajú toho, že Sociálna poisťovňa vlastne nebude zverejňovať len zoznam neplatičov, ale aj zoznam zamestnávateľov, ktorí nemajú tieto výkazy v poriadku, a ten posledný, siedmy bod v podstate zaväzuje zamestnávateľa, keď si nesplní tieto povinnosti, že do štrnásť, a objaví sa v takomto zozname neplatičov, že musí do štrnástich dní informovať svojich zamestnancov o tom, že sa dostal do takéhoto zoznamu, keďže ako spomínam, väčšinou zamestnanci z vlastnej iniciatívy takéto zoznamy nepozerajú. Čiže prečítam teraz pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Petra Kremského k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (tlač 1397).
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci a doplňujúci návrh. V návrhu zákona navrhujem tieto zmeny a doplnenia:
V čl. I sa za bod 4 vkladajú nové body 5 až 7, ktoré znejú:
5. V § 171 ods. 1 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie:
„Zverejnený zoznam obsahuje aj fyzické osoby a právnické osoby, ktoré si nesplnili povinnosť podľa § 228 ods. 1 písm. a) a b) alebo § 231 ods. 1 písm. f), ktorej nesplnenie sa považuje za evidovaný nedoplatok na poistnom na sociálne poistenie podľa § 170 ods. 21.“
6. V § 171 sa odsek 2 dopĺňa písmenom d), ktoré znie:
„d) obdobie, za ktoré nie je splnená povinnosť podľa § 228 ods. 1 písm. a) a b) alebo § 231 ods. 1 písm. f).“
7. V § 231 sa odsek 1 dopĺňa písmenom r), ktoré znie:
„r) oznámiť zamestnancovi písomne alebo prostredníctvom elektronickej pošty alebo prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS), že zamestnávateľ bol zverejnený v zozname podľa § 171 ods. 1 druhej vety, a to do 14 dní od zverejnenia.“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona. Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. júla 2023, čo sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis