Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

6.10.2021 o 17:09 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 11.11.2021 17:15 - 17:15 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ja som sa prihlásil ešte pred hlasovaním, ale beriem, nemuseli ste si všimnúť. Každopádne mám procedurálny návrh k spôsobu prerokovania veci.
Vystúpenie pána premiéra, treba mu povedať, že ak sa chce vyjadrovať k zákonu, tak nech príde normálne k bodu, kedy sa o tom rokuje, nech vystúpi v rozprave a môžeme naňho reagovať aj faktickými pripomienkami, faktickými poznámkami. Takýto spôsob jednoducho je nevhodný a je v rozpore s procedurálnym poriadkom, lebo on sa vyjadroval k zákonu mimo toho bodu. My sme sa nemohli, my sme sa nemohli na neho reagovať, bolo to len taký nejaký jeho, jeho vystúpenie a potom útek. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 10:40 - 10:41 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
len ja si myslím, že tým dosahujú presný opak. Ja som presvedčený, že tak ako sa im to nepodarilo pri lotérii, tak sa im to nepodarí ani pri tomto zákone. Výsledok bude skôr ďalšie vzrastanie napätia, ďalšie konflikty, ďalšie organizované skupiny, ktoré budú narúšať nejaký pokojný spôsob života. Takéto zákony jednoducho, to sú cestou do pekle. To sú cestou do pekla a ak si myslíte, že silovo presadíte očkovanie, tak to sa jednoducho mýlite. Očkovanie môžete presadiť jedine normálnou diskusiou s priznaním plusov aj mínusov, ale takouto cestou isto nie.
Každopádne treba položiť aj niekoľko praktických otázok, lebo však koalícia si to schváli. Ja sa chcem spýtať, kto bude platiť náklady školám, úradom, materským školám a všetkým inštitúciám, ktoré sú napojené na verejný rozpočet a budú musieť zabezpečovať testovanie. Kto to bude platiť? To je prvá otázka.
Druhá otázka, ktorú sa musíme pýtať, pán poslanec, ministra je či by nebolo možno, či by nestálo za úvahu vrátiť sa k možnostiam, aby obce tak ako pred rokom si mohli zriaďovať testovacie miesta a aspoň takýmto spôsobom uľahčiť tým ľuďom, ktorí sú touto vládou donútení sa testovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 10:39 - 10:41 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán poslanec, súhlasím s vami, že tento zákon má za cieľ donútiť ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, aby sa dali zaočkovať. A táto vláda sa rozhodla ísť jednoducho cieľovou cestou. V podstate všetko presadzujú silovou cestou.
Len ja si myslím, že tým dosahujú presný opak. Ja som presvedčený, že tak ako sa im to nepodarilo pri lotérii, tak sa im to nepodarí ani pri tomto zákone. Výsledok bude skôr ďalšie vzrastanie napätia, ďalšie konflikty, ďalšie organizované skupiny, ktoré budú
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2021 17:58 - 17:59 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som nereagoval na matériu toho, čo ste hovorili, lebo naozaj zákon o rokovacom poriadku hovorí to, čo ste povedali, ja som reagoval na spôsob, ktorým ste sa s pani Záborskou rozprávali. Rozprávali ste sa s ňou naozaj úplne nevhodne a ja som, pán poslanec, rád, že tón bol úplne nevhodný, aj neverbálna komunikácia boa úplne nevhodná, že ste sa ospravedlnili. Ja vám za to ďakujem, bolo to správne rozhodnutie, len nechápem potom vášmu dovetku, že začo sa vám mám ospravedlniť ja. Za to, že som vás vyzval, aby ste sa ospravedlnili a vy ste sa ospravedlnil, za to sa vám mám ja teraz ospravedlniť? Tak ak chcete, aby som sa vám ospravedlnil za to, že som vás vyzval, aby ste sa ospravedlnili a vy ste sa ospravedlnili, no tak sa vám ospravedlňujem. (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2021 17:47 - 17:49 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ja chcem poďakovať za veľmi dobré vystúpenie, aj za konštruktívny návrh, aj za reakciu pána predsedu parlamentu, ktorý to predpokladám, že zajtra na grémiu vyrieši. Každopádne súhlasím s tebou, že vystúpenie pána spravodajcu bolo vrcholne neokrôchané a mal by sa ospravedlniť pani poslankyni Záborskej, lebo aj keď mám iný názor, aj keď nesúhlasím s predkladaným návrhom zákona, dá sa to povedať slušne a kultivovane, o to viac, že ide o ženu, ktorá tu požíva v parlamente všeobecnú úctu.
Ja by som očakával práve od liberálov, ktorí sa tak radi zastávajú žien, ako sa napríklad pani poslankyňa Cigániková zastávala pani poslankyne Tabak, že práve oni tomu svojmu táboru povedia, aby prestali hejtovať pani poslankyňu Záborskú. Toto keby urobila pani Cigániková, tak ja si ju budem o to viac vážiť, keby to dokázala urobiť, lebo pani Záborská je dnes najviac hejtovaná žena na Slovensku. Tak vy, vážení, alebo, pán podpredseda, nadväzujem na tvoje slová, že toto by bolo slušné od liberálov, aby zastavili ten hejt proti pani poslankyni Záborskej, lebo môžeme mať rozličné názory, ale nemôžeme používať absolútne neférové, neslušné spôsoby. Ja by som sa veľmi čudoval, ak by tento zákon neprešiel po tom všetkom, ako sa na pani poslankyňu Záborskú útočilo, keby ešte zostala v tejto vládnej koalícii. Ja by som sa veľmi čudoval. To naozaj už potom nie je opodstatnenie, aby v nej zostávala. Ale však to už je na jej rozhodnutí a na rozhodnutí jej kolegov.
Ale, vážení kolegovia, toto sa naozaj nerobí a prosím vás, zastavte to. Vyzvite svojich fanúšikov, nech sa aj voči názorovým oponentom správajú slušne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.11.2021 17:35 - 17:36 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, dovoľte mi, aby som predniesol procedurálny návrh, ktorý smeruje k spôsobu prerokovania tejto veci. Osobitne ho adresujem pánovi spravodajcovi Cmorejovi. Je to úplne nevídané čo pán spravodajca ste urobili teraz, že ste tu pokrikovali na predkladateľku o tom, ktoré pozmeňujúce návrhy, o ktorých pozmeňujúcich návrhoch dáte hlasovať respektíve nedáte hlasovať.
Toto som ja nezažil v parlamente, že by tu spravodajca začal vykrikovať na predkladateľa návrhu zákona, že on nedá hlasovať o nejakom pozmeňujúcom návrhu. To čo je prosím vás pekne. To čo si dovoľujete. To už jednoducho v tom, v tej honbe za v tom v tom ošiali toho boja proti jednému normálnemu a správnemu zákonu vy jednoducho sa nebojíte prekračovať akékoľvek hranice slušnosti a normálnosti? Ja sa budem čudovať pani poslankyni Záborskej, ak potom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.11.2021 10:25 - 10:40 hod.

Ján Podmanický
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.11.2021 10:10 - 10:25 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Mňa troška zarazilo, pán poslanec, že ste sa ohradili voči pánovi podpredsedovi Národnej rady v súvislosti s výhradou voči termínu národnostná menšina a argumentovali ste, že to je pomaly neslušné a že mali by sme používať termín národnostná komunita. No, pán poslanec, vy si v prvom rade uvedomte, že ste poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Sľubovali ste na Ústavu Slovenskej republiky a v Ústave Slovenskej republiky máme veľmi jasne napísané, že Slovenská republika je založená aj na právach národnostných menšín a etnických skupín. Ak teda vy tvrdíte, že maďarská menšina nie je menšina nie je menšina, ale je komunita, tak potom v tom prípade ja by som to na vašom miestne nerobil, lebo automaticky sa vyčleníte spod ochrany Ústavy Slovenskej republiky. Navyše máte veľmi jasný článok, štvrtý oddiel, články 33 a 34, práva národnostných menšín a etnických skupín v Ústave Slovenskej republiky.
Národnostné menšiny je úplne normálny termín, ktorý sa používa v medzinárodnom práve, ktorý sa používa v medzinárodných dokumentoch. Čiže tvrdiť, že keď niekto použije tento termín, že ako keby sa vás dotkol a je to nekorektné, no tak to prvýkrát počujem a naozaj som vyvalil oči, že čo to rozprávate. Ale v poriadku, ak nechcete byť národnostnou menšinou, ale chcete byť nejakou národnostnou komunitou, tak v tom prípade sa nemôžete uchádzať ani o finančné prostriedky, ktoré idú napríklad z Fondu na podporu umenia, na podporu kultúry národnostných menšín. Ak ste teda neni národnostná menšina, tak potom ako národnostná menšina nepýtajte ani peniaze. Celkom logický dôsledok vašich slov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.10.2021 17:13 - 17:13 hod.

Ján Podmanický
Pán, pán podpredseda, dávam procedurálny návrh na základe nových informácií, ktoré predniesol pán poslanec Peter Pčolinský, že zas nemajú dopracovaný návrh zákona. Dávam procedurálny návrh, aby o návrhoch, ktoré má predkladať pán podpredseda vlády Holý, Národná rada rozhodla, že sa presúvajú na ďalšiu schôdzu Národnej rady, aby teda mala vládna koalícia dosť času na to, aby tie zákony dopracovala. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.10.2021 17:09 - 17:10 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda, predseda parlamentu Boris Kollár sa jasne vyjadril, že už sa nebudú zaraďovať termínované body ministrov mimo rámec schváleného programu. A ak sa budú zaraďovať, tak len z dôvodu zahraničnej návštevy alebo zahraničnej služobnej cesty. Čiže pred dvoma dňami to predseda parlamentu jasne povedal a vy dnes v rozpore s jeho vyjadreniami zasa zaradíte termínované body ministra, o ktorom ani nevieme, že je minister alebo podpredseda vlády alebo kto to je. Však ten nikde nechodí, nikde o ňom nie je počuť. Nikde ho nie je vidieť a ešte kvôli nemu, (povedané súbežne s predsedajúcim) ešte kvôli nemu, ešte kvôli nemu tu musíme ...

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Pán, pán poslanec, chcete dať procedurálny návrh alebo moralizovať tu. (Reakcia z pléna.)

Podmanický, Ján, poslanec NR SR
Pán podpredseda, ...
===== ... jasne povedal, a vy dnes v rozpore s jeho vyjadreniami zasa zaradíte termínové body ministra o ktorom ani nevieme, že je minister alebo podpredseda vlády alebo kto to je. Však ten nikde nechodí, nikde o ňom nie je počuť. Nikde ho nie je vidieť a ešte kvôli nemu, ešte kvôli nemu, ešte kvôli nemu..(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán, pán poslanec, chcete dať procedurálny návrh alebo moralizovať tu. (Reakcia z pléna.)

Podmanický, Ján, poslanec NR SR
...tu budeme. Pán podpredseda. Tak kto tu teda riadi ten parlament. Riadi ho predseda parlamentu, ktorý keď sa vyjadrí, tak by to hádam by sme to mali rešpektovať a vy teda úplne keď ho zastupujete. Alebo kto to tu riadi celé.
Skryt prepis