Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

28.6.2023 o 12:49 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.6.2023 12:49 - 12:50 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Stiahol som podpis pod mojím pozmeňujúcim návrhom k môjmu návrhu, to znamená, že nie je žiadna 48-hodinová lehota, ktorá je potrebná, takže navrhu... (Reakcie z pléna.) Poprosím, tichučko.
Podľa § 72 rokovacieho poriadku takýto postup je možný, takže podávam návrh, aby sa teraz ihneď ešte prerokoval ten návrh bez toho pozmeňujúceho návrhu, aby sa hlasovalo, aby sa hlasovalo o tomto návrhu bez pozmeňujúceho návrhu.
Chcem povedať ešte odôvodnenie, ak mi dovolíte, vážení kolegovia, že ten návrh bol riadne prerokovaný, bol odhlasovaný v prvom čítaní, ale vy ste rozhodli, rešpektujem to, že táto schôdza bude zarezaná, preto som podnikol kroky, aby mohlo byť o tom hlasované a vyjadriť plénum svoju ešte dnes, takže poprosím vás, by ste zahlasovali za tento návrh.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 27.6.2023 15:59 - 16:01 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Kolegovia, aby mohli ísť ďalší, tak to uzavrime krátko, dobre. Ja vám ďakujem za rozpravu. Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Chcem zopakovať, tento návrh zákona nikomu nič nezakazuje, jedine rodičom dáva právo na kvalifikované informácie a na možnosť sa rozhodnúť. Ja ako rodič, som aj učiteľ, ale ako rodič jednoznačne určite dôverujem školám, do ktorých chodili naše deti a v každom prípade som rád, že sa tam učia aj o sexualite človeka, a ak budem mať o tom informácie, veľmi rád potvrdím, že nech sa len zúčastnia a budem rád, že to preberali a rád si to doma s nimi preberiem. Bohužiaľ, reagovali sme na obavy mnohých rodičov. Bola petícia na výbore, ktorá bola úspešná, bola prerokovaná aj petícia, aj návrh tohto zákona na výbore prešiel absolútnou väčšinou, v pléne ústavnou väčšinou do druhého čítania, ktoré práve končí a naozaj nám nejde o nič iné len dať slobodu tým, ktorí majú najväčšiu zodpovednosť, a to sú rodičia a zabrániť prípadným excesom, ktoré sa dejú.
A poslednú vec, ktorú chcem povedať, že padla otázka, ktorú si kládol jeden liberálny poslanec, že aké chceme mať Slovensko. Tak odpoveď je, že určite nie progresívne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.6.2023 12:54 - 12:56 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Pán poslanec Stančík, myslím si, že by si sa mal ospravedlniť pánu poslancovi Čepčekovi. On je na rozdiel od teba rodič a ty nie si ani smiešny, keď sa takto vyjadruješ. Ďalšia vec, my sa nemáme o tom, čo baviť ako budeme vychovávať deti, lebo ty nie si rodič. Máš 28 rokov, môžeš vyjadriť svoj názor, ale nepovažuj si ani s percentami demokratov, ktorí nie sú ani na hranici zvoliteľnosti sa vyjadrovať takto suverénne, ako keby ty si bol nejaký páter familias a rozumel tomu. Názor môžeš mať, ale buď úctivý. Ešte raz ťa vyzývam, aby si sa ospravedlnil pánu poslancovi Čepčekovi.
Ďalšia vec je, čo sa týka škôl, samozrejme, každý jeden rodič, zodpovedný rodič bude rád, ak sa jeho dieťa bude učiť o sexuálnom správaní, o sexuálnom vývine podľa odborníkov, ale my hovoríme o tom, že chceme vedieť, ak to podľa odborníkov napríklad nebude alebo bude to podľa takých kvázi odborníkov, aby sme mohli povedať, že nie a rodič je ten najzodpovednejší za svoje deti a veľmi rád to urobí. Ani by ma nenapadlo, aby sa moje dieťa učilo z porna o sexualite. Rozprávam sa s ním o tom, ako učiteľ som na tému pornografie hovoril často, otvorene a je to veľmi dôležitá téma, pretože to naozaj veľmi vážne ohrozuje vývin detí, s tým súhlasím, ale rodič o to by mal vedieť a má na tom spolupracovať a nie to niekomu prenechať. Pretože prvý, ktorý sa má k tomu vyjadriť, je otec a matka.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.6.2023 12:04 - 12:06 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem oceniť vystúpenie pána poslanca Tomáša Lehotského. To, čo predvádzal pán poslanec Gröhling, to bolo čisto nejaký politický, proste politické haluze. Ale pán poslanec si prečítal zákon poriadne a išiel po ňom. A ja odpovedám, že áno, prečítal si ho veľmi správne. Nie je to žiadna chyba, je to úmysel. No a? Tu vidieť filozofický stred medzi SaS a Kresťanskou úniou. Lebo pre mňa nie je najdôležitejšia otázka aké Slovensko chceme mať. Ale dôležitejšia otázka je, aké deti chcú rodičia mať. Tá prvá otázka je dôležitá, ale tá druhá je ešte dôležitejšia. A ja sa nebudem prosiť štátu, ani Slovenskej republike, ani žiadnej inej republike alebo monarchii, alebo kráľovstvu, alebo komukoľvek ako ja v najzásadnejších veciach, ktorým verím, to náboženské a filozofické presvedčenie môžme si z toho zobrať slovo presvedčenie, to nie je ideológia presvedčenie. Celý život žijem podľa svojho presvedčenia. Ja sa nebudem prosiť, aby som mohol svoje deti chrániť pred tým, čo je v rozpore s mojím presvedčením. Slovensko a každá jedna spoločnosť je založená na rodine, nie na štátnych štruktúrach, ani na školskom systéme, akokoľvek je školský systém dobrý. Som učiteľ, som rád že som učiteľ a rád učím. Ale absolútne rešpektujem rodičov.
Použil si argument, že ani ty neoperuješ svoje dieťa. Veď to je samozrejmé. My nehovoríme o tom, že rodičia majú učiť svoje dieťa matematiku alebo jadrovú fyziku, alebo odborné biologické veci. Ale aj v zdravotníctve máš informovaný súhlas. My hovoríme o tomto o informovanom súhlase pre naše deti aj v školstve. Lebo sme ich rodičia a máme právo rozhodovať, aké deti chceme mať. A ja tam nevidím žiaden spor, aj keď extrémne prípady... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.6.2023 11:41 - 11:43 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne aj keď, pán predsedajúci, to vysvetlil, tak odpoviem pánu poslancovi Antalovi za pána poslanca Čepčeka, ale trocha tak humorne to využijem, že neviem, či ste boli pri jeho faktickej poznámke pred nejakým časom, ale reagujem naozaj na vašu faktickú. Hovoril o tom, že je veľa okrem toho, že je rodič a je aj riaditeľ školského zariadenia, kde chodí, chodia množstvá ponúk na externé vzdelávanie, napríklad na prednášky. Môžu to byť kľudne prednášky z fyziky, môžu to byť športové prednášky, ale mnohé z nich sa týkajú aj sexuálneho správania a naozaj sa v poslednom čase roztrhlo vrece s takými spôsobmi tejto výchovy vzdelávania, ktoré sú kontroverzné, a prebehlo to aj médiami a mnohí rodičia sa nám ozvali a na základe toho reagujeme, netrápi nás aktuálny, štátny vzdelávací program, ale práve takéto veci, o ktorých rodičia majú právo vedieť a vyjadriť sa, či takýto doplnok k výchove chcú.
Ďalšia vec je, že štátny vzdelávací program sa do budúcnosti môže meniť a vidíme to z krajín napríklad západnej Európy, že sú tam situácie, kde rodičia idú do väzenia, za to, že si dovolia odmietnuť, aby ich dieťa bolo na sexuálnej výchove, ktorá u nás na Slovensku by vyvolala pravdepodobne asi, asi povstanie rodičov, ale tam si rodičia nemôžu dovoliť nesúhlasiť. My chceme slobodu pre tých rodičov.
A čo sa týka chaosu a problémov, ja som aj hovoril vo vystúpení, ja som ako rodič za posledné mesiace podpísal niekoľko informovaných súhlasov napríklad, že kam pôjdu naše deti na exkurziu a keď som si povedal, čo ja viem, ja nechcem, aby išli na takú exkurziu, tak nepôjdu, mám na to právo a nevzniká z toho žiaden chaos. Problémy, ktoré z toho vzniknú, si školstvo vie vyriešiť a má to naučené. Ja úprimne, ale som so všetkými exkurziami súhlasil, takisto ako rodič nemám najmenší problém, aby moje deti sa na škole v rámci školského vzdelávacieho programu učili to, čo je, ale budem rád, keď o tom budem vedieť a budem si o tom môcť s nimi pohovoriť aj ja, pretože je to téma, ktorá je dobré, keď sa rozoberie aj v rodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.6.2023 11:07 - 11:27 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pán bývalý minister, poslanec Gröhling mal rozsiahle vystúpenie a chcem teda na neho zareagovať, faktická mi nestačila, lebo tam zaznelo veľmi, veľmi veľa vecí a priznám sa, že vyvolalo to vo mne aj emócie z niekoľkých dôvodov. Ale tie najsilnejšie to vyvolalo pre mňa, vo mne preto, lebo som rodič a učiteľ. A ja som nevidel nič škodlivejšie pri výchove a vzdelávaní detí, ako stavať učiteľov a rodičov do protikladu, do rozporu proti sebe. Dokonca aj keď mi deti prišli a niečo frflali, že v škole bolo také a také, vždy som sa to snažil tak, že vypočujem naše deti, samozrejme, a môže sa stať, že objektívne im nejak bolo uškodené, že nejaká krivda sa stala väčšinou asi nechtiac, ale v každom prípade som sa vždy snažil podržať učiteľu... učiteľovi stranu, autoritu učiteľa, autoritu školy. Ale viete, pán minister Gröhling nie je ani učiteľ, ani rodič. Jediný pán poslanec, ktorý ho vo faktickej podporil, nie je ani učiteľ, ani rodič. A čo to znamená? Že chceme nejak odsudzovať alebo povyšovať sa. Nie, nie, nie, len chcem povedať to, že toto je veľmi citlivé.
A teraz by som sa chcel pozrieť na, na deti. Predstavte si dieťa navštevujúce povedzme štátnu školu, rodič je bez vyznania, teda povedzme, že ateista. Ďalší rodič liberál, ktorý si myslí, že by, že registrované partnerstvá sú dobrý nápad, ktorý si myslí, že manželstvo je prekonaná inštitúcia, resp. iba taká alternatíva. Povedzte mi jednu vec, po prijatí tohto zákona, keď ho odhlasuje plénum Národnej rady, keď ho pani prezidentka vráti pravdepodobne už asi išiel lobing tým smerom a my prelomíme to veto, povedzte mi, aká škoda, aký problém sa spôsobí tomuto rodičovi ateistovi alebo rodičovi liberálovi, alebo jeho dieťaťu. O čo príde? Nič, má absolútnu slobodu tak ako doteraz, absolútnu. A ja sa pýtam, aké, o akú slobodu príde učiteľ. Nebude môcť vyučovať, keby sme to rovno prehnali do extrému, že niektorí rodičia sú tak, ja neviem, prudérni, že by, že by zobrali dieťa zo školy, aj keď bude v siedmom ročníku na biológii o rozmnožovacej sústave. Povedzte mi, ako bude obmedzený učiteľ? No bude vyučovať povedzme nie 25 detí o tom, ale 23. A to hovoríme o extrémnom prípade. Nikto, v žiadnom prípade mu títo rodičia nebudú môcť na základe tohto zákona hovoriť, že čo nesmie učiť, alebo čo má učiť. Absolútne.
To znamená, tento zákon slobodu dáva a dáva ju tým, ktorí majú najväčšiu zodpovednosť, a to sú rodičia. A toto je podľa mňa hlavný filozofický spor pri tomto zákone. Nie o tom, a dostanem sa k tomu, či dieťa bude s mobilom na chodbe počas biológie, ale o tom, že či dôverujeme rodine a rodičom vo všeobecnosti viac, ako štátu, ako úradníkom, ale aj ako učiteľom. Ja vám poviem tak, že ja som učiteľ, a to aj keď som neučil už dlhšie obdobie, sa nedá vymazať. Mám veľmi rád vyučovanie a mám veľmi rád mladých ľudí. Ja som teda učil skôr na strednej škole, takže to skôr boli mladí ľudia ako deti, ale keďže som aj rodič, tak asi nie je prekvapením, že svoje mám radšej ako svojich študentov. A to je podľa mňa úplne normálne a úplne bežné. Tvrdiť opak, že učiteľom viac záleží na deťoch, na študentoch, na žiakoch, ako ich rodičom, je podľa mňa neuveriteľné, že vôbec niekto také niečo môže čo len naznačiť, a nieto ešte otvorene tvrdiť.
A znova ak povieme, že áno, ale v rodinách sú aj patologické javy. No áno, Gaussova krivka nepustí a aj v rodinách sú patologické javy, aj rodičia niektorí sú patologickí. Ale prečo tá istá Gaussova krivka myslíte, že neplatí aj v školstve? Len nedávno sme mali napríklad, keď to teda chce niekto rozoberať práve z tejto strany, hovoriť, kde práve organizovali v rámci, neviem, či to bol dejepis, nejaké prednášky, ktoré boli práve zamerané povedzme antisemicky alebo rasisticky. Nebolo by dobré, keby tento zákon bol prijatý, že rodičia sa môžu takto brániť? A robil to učiteľ. A čo teraz? Ja na základe toho poviem, že učitelia sú zlí? V žiadnom prípade. Všetká česť učiteľom, určite školstvu a učiteľom ako-takým patrí dôvera. Ale tá dôvera sa vôbec nijak nenarúša týmto návrhom zákona, ktorý zlepšuje komunikáciu, dáva viac informácií rodičom a ktorý dáva možnosť zatiahnuť ručnú brzdu.
Ja vám poviem, že ja cestujem vlakom rád a dlho. Celý život. Ešte nikdy v živote som nezažil, že by niekto zatiahol ručnú brzdu. Ale v každom kupé je. Na chodbičke je. Čo to znamená? Že tá ručná brzda znamená, že vlaky vôbec nebudú chodiť, to sa vôbec nebude dať, však to bude hocikto zaťahovať. Prečo si myslíme, že rodičia sú na hlavu padnutí a ak bude tento zákon fungovať, tak oni úplne rozbijú vyučovanie, všetci nechajú deti doma, budú chcieť, aby sa všetci učili o plochej Zemi. Áno, je možné, že na každej desiatej škole sa vyskytne jeden prípad, že nejaký rodič toto urobí. Ale ja vám poviem, čo sa stane. Ten rodič na seba upozorní, že je nejaký problém. A môže sa to začať riešiť. Samozrejme, znova nie nejakým progresivistickým spôsobom, že nariadime tomu rodičovi, ale napríklad že normálne povie aha, stretnem sa, triedna učiteľka, s tým rodičom a spýtam sa: pán, pani, prečo, kde je problém, ako sa na to pozeráte? Väčšina vecí v školstve sa vyrieši komunikáciou.
Toto nie je žiadne vytváranie nejakých problémov, ale naozaj riešenie ad hoc toho, čo tu už je a zároveň je to takou záchrannou brzdou do budúcnosti. Len nedávno sme tu rokovali a hlasovali o výrokoch vedúceho zastúpenia Európskej komisie pána Šuchu, ktorý povedal hádam nešťastne, možno sa aj ospravedlnil, ale povedal, že naozaj on a niektorí podobní, a nie je ich málo, majú chuť zmeniť DNA, natlačiť, donútiť. Prepáčte, ja ako rodič, ako vlastný rodič svojich vlastných detí chcem mať právo vedieť o tom, keď niekto, a môže to byť aj učiteľ, ale veľmi často práve nejaký externista chce natláčať môjmu dieťaťu niečo, čo je ideologické.
Keď pán Gröhling začal hovoriť o tom, že Slovenská republika sa neviaže na žiadne náboženstvo a ideológiu. Kde v tomto zákone viažeme Slovenskú republiku na nejaké náboženstvo alebo ideológiu? Nie, my hovoríme o individuálnych právach rodičov, ktoré sú priamo aj v slovenskej ústave spomenuté, že majú právo o tomto vedieť a k tomuto sa vyjadriť. A ja nevidím najmenší dôvod, prečo by sme mali rodičov podozrievať viac ako učiteľov. Ja si myslím, že by sme nemali podozrievať ani jedných, ani druhých, ale preto, že vieme, že sa to deje reálne, rôzne programy, o ktorých rodičia nevedeli, kto niekto povedal vo faktickej poznámke, že Slovensko nie je len Bratislava, ale napríklad v jednej obci alebo v malom meste je len jedna štátna škola, nemôžu si vybrať cirkevnú. A pozor, ja vôbec nemám nič proti štátnym školám. Ale také veci sa môžu udiať, dokonca sa môžu udiať aj na cirkevnej škole, aj na súkromnej. Toto nie je škola alebo zákon, ktorý je náboženský alebo cirkevný. Toto nie je pre katolíkov, pre kresťanov, toto je zákon pre rodičov. Toto je liberálny zákon pre rodičov v tom najlepšom slova zmysle liberality, slobody. Lebo kto má najväčšiu zodpovednosť, ten má mať aj najväčšiu slobodu. Kto má najväčšiu zodpovednosť za dieťa? Rodič. A preto má mať aj najväčšiu slobodu.
Jedna z dôležitých vecí. Pán Gröhling hovoril o tom, že školský vzdelávací program kurikulum pripravuje skupina odborníkov. A? Niekto mení niečo na štátnom vzdelávacom programe? Viete čo? Keď niekto straší tým, že on zoberie dieťa, keď napríklad sa bude učiť o holokauste, ale ten, to je stále v programe, to je stále v učebnici a to dieťa z toho bude skúšané. Čo sa stane, keď napríklad dieťa ide k zubárovi a nie je na tej hodine? No musí sa to doučiť a bude z toho vyskúšané. A keď nejaký rodič, keby naozaj si vykreslíme nejakého nezodpovedného, zlého rodiča, ktorý chce škodiť svojim deťom a ešte stále mu neodobrali, neodobrali dieťa, lebo v ústave je aj toto napísané, že ak by bola, je tam taká poistka, ak by bola taká situácia, že rodič úmyselne škodí svojmu dieťaťu, tak existujú zákony, ktoré majú právo odobrať dieťa takémuto rodičovi. A hovoriť to o ostatných rodičoch je vysoko urážlivé, že by chceli škodiť svojmu dieťaťu. Ale keby taký rodič aj bol, tak jeho dieťa má príliš veľa vymeškaných hodín, musí robiť komisionálne skúšky a musí ich zložiť z toho štátneho vzdelávacieho programu, ktorý je daný. A moja otázka znie: prečo by taký rodič, teda keď to už tak strašne chce, si nezaložil domáce vzdelávanie, nezobral dieťa z tej školy? Taká možnosť tu je. To znamená, že je absolútne zbytočné strašiť tým, že niekto bude celoplošne zneužívať tento zákon.
Dieťa na chodbe namiesto toho, aby sa učilo o rozmnožovacej sústave, bude sedieť na chodbe a pozerať si porno na mobile, citujem pána poslanca Gröhlinga. Toto je skoro, preženiem to trochu, na trestné stíhanie. Ak by vedel o takej situácii, že toto robí škola, to sme sa naozaj už zbláznili?! To ideme obviňovať školy, že takto riešia náhradný program pre deti?!
Znova opakujem, mnohí, ktorí sa k tomuto zákonu vyjadrujú, nie sú ani rodičia, ani učitelia. Nikdy v živote neučili a nemajú deti. Takéto veci sa riešia úplne bežne a školy na to majú know-how, ako to spraviť. Takže žiadne dieťa na chodbe. Dieťa musí byť stále pod pedagogickým dozorom a má svoj program. V prípade, že sa dohodnú s rodičmi, áno, rodič ho môže zobrať domov alebo niekde na exkurziu, zostane doma. Toto sú absolútne bežné, každodenné veci v školstve, ktoré sa vyriešia bez nejakých komplikácií.
Mail riaditeľov, ktorý spomínal pán poslanec Gröhling. Ja by som chcel začať s tým, že rodičia, pre ktorých je tento zákon určený, si dali toľko námahy a spravili petíciu, ktorá splnila zákonné požiadavky, aby musela byť prerokovaná na výbore pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. A títo zástupcovia rodičov boli na výbore a jednoznačne podporili tento návrh zákona. Rodičia, pre ktorých je tento zákon určený, ho podporujú a podporujú ho veľmi aktívne, veľmi intenzívne so všetkými faktami, so všetko lásku ku svojim deťom, lebo to je ich jediný motív. Ešte raz opakujem, ako ja poslanec Richard Vašečka nariaďujem týmto zákonom nejakému rodičovi, ktorý je bez vyznania alebo je liberálneho zamerania, alebo nejakému učiteľovi? Ako mu ja nariaďujem niečo? Vôbec nijak. Ale dávame možnosť tým rodičom, ktorí sa naozaj obávajú s láskou o dobro svojich detí, pretože videli ste mnohé tie tzv. učebnice. A to sú reálne veci. To nie je problém školstva, to je problém niektorých ľudí, ako napríklad naznačil pán Šucha, že chcú vtlačiť túto ideológiu. A to my nechceme. Nesiahajte na naše deti! Keď chcete toto robiť s vašimi deťmi, ak nejaké náhodou máte, lebo mnohí aktivisti práve nemajú, ak si to robte! Ak je to v súlade s vaším svedomím a so zákonmi, tak si to robte. Ale ruky preč od našich detí. My si to neprosíme, nechceme. Nedovoľujte si to! A tento zákon chráni naše deti. Veľmi kultivovane, zákonne.
A preto keď písali riaditelia o tom, aký je tento zákon hrozný, tak Peťo Vons mal takú poznámku, že čo je to demagógia. Bohužiaľ, tí páni riaditelia majú veľa práce a nepredpokladám, že si čítali návrh zákona, tlač 1598. Ale pán poslanec Gröhling si ho mal poriadne prečítať a nie klamať a nešíriť takéto veci! A oni v skutočnosti reagujú na toho čerta, o ktorom hovoril pán poslanec Marcinčin, že namaľoval si čerta na stenu, vymysleného čerta, imaginárneho čerta a s ním bojuje. A straší tým potom aj riaditeľov, ktorí, samozrejme, si hovoria: čo to bude, čo to bude? No, milí riaditelia, nič to nebude, vôbec sa neobávajte. Normálne komuni... tak ako doteraz komunikujete s rodičmi, tak budete s nimi komunikovať ďalej a vaša komunikácia sa zlepší.
Pán poslanec Gröhling povedal, že áno, tak teraz to povedal pán Vašečka, že bude v zhode s náboženským a filozofickým presvedčením, vzdelávanie, tak to teraz zrazu musí byť. Prepáčte, ale to nehovorím ja, to je Charta práv Európskej únie, to je základný dohovor o ľudských právach Organizácie Spojených národov, to je Ústava Slovenskej republiky, to je zákon Slovenskej republiky o rodine, ktorý hovorí o tom, že majú rodičia právo žiadať výchovu a vzdelávanie v zhode s náboženským a filozofickým presvedčením. Ja uznávam, že by bol celkom poprask, keby nič také neexistovalo medzinárodne ani slovensky a zrazu nejaký Vašečka príde a ide to zaviesť. Tak to by som povedal, že to by skutočne bol poprask. My to len aplikujeme, aby tieto veci, ktoré dávno sú medzinárodne aj slovensky, aby sme ho uplatnili v školskom zákone, lebo je to potrebné, lebo sa ukázala potreba toho.
Pán poslanec povedal viackrát, že on nerozumie tomu. Súhlasím. On tomu nerozumie a tvrdiť, že tento návrh zákona je protiústavný, tak potom sú, je protiústavná aj tá Charta Európskej únie, aj OSN, aj zákon o rodine je protiústavný, lebo tam to je, je to doslovne citované z týchto dokumentov.
Pani poslankyňa Kavecká hovorila o zdravotníctve. A tu znova vidieť, ako to bolo prekrútené. Pán poslanec Gröhling začal hovoriť o tom, že predstavte si, že lekár by začal postupovať podľa akejsi ideológie. No ale veď my tu hovoríme o tom, že učiteľ, lebo ekvivalent lekára v prípade zdravotnej starostlivosti je učiteľ, že učiteľ začne alebo nejaký externista začne postupovať podľa nejakej ideológie. To nesmie. Viete, ako to platí. Občan môže robiť všetko to, čo mu zákon nezakazuje, ale štát môže robiť len to, čo mu zákon dovoľuje. A preto učiteľ nesmie robiť nič iné, než čo je v tom štátnom vzdelávacom programe, ani žiadni externisti. Ale rodič môže žiadať všetko to, čo mu zákon nezakazuje. A viete o tom, že aj v tom zdravotníctve má rodič právo odmietnuť isté formy liečby, tiež podpisuje informovaný súhlas. Áno. Nesmie ohroziť život a nesmie vážne ohroziť zdravie dieťaťa. Vtedy by toto právo stratil. A naozaj ak by nejakí rodičia tento návrh zákona zneužívali, tak konajú v rozpore s inými zákonmi a v tom prípade by mohla byť na nich podaná žaloba a mohli byť súdení pre porušovanie iných zákonov. To znamená, to, že mu tu vytvára nejaký priestor tento zákon, neznamená, že môže konať protizákonne. Popieranie holokaustu je trestný čin. On nemôže povedať: ja si myslím, že to si všetko vymysleli sionisti a preto nechcem, aby sa moje dieťa o tom učilo. No toto by v žiadnom prípade som mu neodporúčal hovoriť, pretože tým by konal už trestný čin sám o sebe. A my nechceme niekomu, niekoho podporovať v trestných činoch, ale v ochrane dobra svojich detí. A to očakávame od 99 % rodičov, že takto budú postupovať.
A musím povedať, že ako konšpirátor, bohužiaľ, sa skôr predviedol pán poslanec Gröhling v tomto prípade, viacerí ste mu to aj vyčítali, že taká znôška rôznych poloprávd a zavádzaní, to som teda už dávno nevidel. Ja sa nad tým zamýšľam, že prečo. Lebo o čo tu bojujeme? My nikoho nejdeme obmedzovať, naozaj nikoho. Liberáli sa nemusia obávať, ľudia bez vyznania sa nemusia obávať, učitelia sa nemusia obávať. Jedine kto by sa mohol obávať, je, nejakí progresívci, ktorí dúfajú, že po voľbách dostanú ministerstvo školstva alebo že získajú vládnu väčšinu a budú chcieť nanútiť všetkým svoju ideológiu. Vôbec ich nebude zaujímať, že Slovensko sa neviaže na žiadnu náboženskú ideológiu. Oni to urobia veľmi jednoducho. To je veda. Presne ako komunisti. Vedecký svetonázor. Veď si to pamätáme. My nechceme, aby to bolo tak ako za komunistov, nechceme, aby to bolo za progresívcov takto, nechceme ich vládu a ak bude, tak chceme, aby rodič mal právo povedať okej, keď to iní si prajú, my si to neprajeme, lebo to pokladáme úprimne, s najväčšou láskou k našim deťom za škodlivé pre nich. Ja si myslím, že pán poslanec Gröhling by sa mal ospravedlniť rodičom za toto vystúpenie, pretože bolo vysoko podozrievavé, urážlivé voči rodičom ako takým. Jeho názor mu neberiem, to, že nepodporí tento zákon chápem, ale nemal by urážať rodičov a vytvárať nejaké podozrenia voči nim ako by rodičia chceli ublížiť svojim deťom, zatajiť pred nimi nejaké informácie. Viete, keď povie niekto, že a keď nebude mať v škole to vyučovanie, tak bude formovaný len pornom. Ale my si to to dovedieme do konca. To znamená, že rodič je hlúpy, on nevie, že jeho dieťa potrebuje výchovu a vzdelávanie, zabráni mu to, vôbec to nebude riešiť a nechá svoje dieťa napospas pornografii. Pán poslanec, čo si to dovoľujete? Čo si to myslíte a čo to šírite o rodičoch? Drvivá väčšina rodičov si povie super, výborne, budú sa učiť o tom, aké sú nástrahy na internete, o nebezpečenstve zneužívania. Super, viem to, jasné, súhlasím a ešte sa doma o tom s ním porozprávam a môžem použiť nejaké materiály. Ja sám sa vzdelám a budem vedieť, ako to ešte doma lepšie využiť. Toto je zmysel tohto zákona, nič iné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.6.2023 10:45 - 10:47 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Bol som zvedavý, keďže som vedel, že pán exminister a pán poslanec Gröhling sa prihlásil do rozpravy, že ako teda bude tak vecne kritizovať tento zákon. No vecného, takého praktického tam nebolo takmer nič, ale boli tam veci, ktoré sú úplne mimo toho návrhu zákona. Dokonca aj ten list riaditeľov a to ja si riaditeľov extrémne vážim, riaditeľ školy je jeden z najdôležitejších ľudí v slovenskom školstve, pretože je vlastne takým aktérom skoro všetkého, ale ten riaditeľ nereagoval na návrh zákona, ale na také zavádzajúce reči, ktoré šírite vy. Vy ste výrazne týmto vystúpením medzi kolegami, tak ako ich vidím, zvýšili šancu prijať tento zákon. Pretože to ste ich proste naštartovali, už to vidím aj z faktických. Ja sa prihlásim do rozpravy a budem reagovať vecne bod po bode. Ale len jednu vec, že ja si naozaj vážim slobodu a extrémne si vážim slobodu rodičov. A ak si vážim slobodu škôl a vážim si školy, tak viac si vážim rodičov a rodinu a to nijak neznehodnocuje ani školu, ani dôveru k škole.
Ale vy ste priamo povedali niekoľko viet, ktoré sú tak drzé voči rodičom, že to je neuveriteľné. Ja som nič absolútne dehonestujúce voči učiteľom, riaditeľom alebo školám nenavrhol, ani nepovedal. Ale vy ste tak dehonestovali rodičov, ako keby to boli nejakí primitívi, ktorým sa len náhodou pošťastilo mať deti. Veď to sú ľudia, ktorým najviac záleží na tých deťochi. Milujú ich.
A ja sa opýtam poslednú vec a potom to poviem v rozprave. Povedzte mi, akým spôsobom sa dotýka alebo obmedzuje tento návrh zákona dieťa ateistov alebo liberálov? Oni majú absolútnu slobodu pokračovať presne tak, ako to bolo doteraz. Škola nič nezmení na prístupe k ich dieťaťu, ani ich nič iné nebude učiť. Ale rodičia, ktorí majú problém s niektorými nechutnosťami, ktoré sa tlačia aktuálne dnes do škôl aj... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.6.2023 10:16 - 10:17 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Kolegovia len veľmi krátko, aby sme tu nezabudli ten avizovaný pozmeňovák, to nemôžem podať v úvodnom slove, ale len v rozprave.
Takže pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Vašečku k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Vašečku na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1598.
Odôvodnenie: Zákonom z 21. júna 2023, ktorým sa dopĺňa tiež školský zákon, tlač 1740, bol do zákona, do tohto školského zákona vložený paragraf s označením § 15a. To bola tá tretia hodina telesnej výchovy. Takže nový paragraf vkladaný návrhom zákona je preto potrebné označiť ako § 15b. Takže teraz prečítam návrh pozmeňujúceho, teda znenie pozmeňujúceho návrhu.
V čl. I bode 2 úvodná veta znie: "Za § 15a sa vkladá § 15b, ktorý vrátane nadpisu znie:" a § 15a sa označuje ako § 15b.
Súčasne sa v návrhu zákona vykoná súvisiaca legislatívno-technická úprava vnútorných odkazov.
Ďakujem vám pekne, to je koniec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.6.2023 9:50 - 10:12 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, za slovo.
Milé kolegyne, kolegovia, máme v druhom čítaní tento návrh zákona, ktorý ste schválili v prvom čítaní ústavnou väčšinou a pretože je to podľa mňa úplne normálna vec. Hovorí sa tu o slobode a informovanosti pre rodičov navštevujúcich, deti navštevujúcich školy a vychádza to vlastne z dokumentov, ktoré sú medzinárodne prijaté, ale aj zo slovenských zákonov napríklad zo zákona o rodine. Ja by som v úvodnom slove teda načrtol návrh toho zákona a potom môžme diskutovať.
Tento návrh zákona dopĺňa do § 3 nové písmeno, ktoré znie: Rešpektovanie práva rodičov zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským a filozofickým presvedčením. Toto je formulácia, ktorú som nevymyslel ja, ani právnici, ktorí tento zákon písali, ale ktorá je napríklad v Charte práv Európskej únie alebo v základných právach medzinárodných dohôd a takisto ako v spomínanom našom zákone o rodine.
Na základe tohto práva zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s vlastným náboženským a filozofickým presvedčením rodičov sa vkladá nový článok XVa. Ja dopredu upozorňujem, že sa bude, podám malinký pozmeňovák, ktorým to upravím na XVb, pretože medzitým sa schválil zákon o telesnej výchove, ktorý bude XVa, takže toto bude musieť byť XVb. To len upozorňujem. Ale to je jedna vetička, ktorú nám pripravili z OLAP-u. Takže čo sa tam ale teda vkladá bez ohľadu na to, ako sa tu bude volať. Po prvé. Škola rešpektuje právo rodičov na zabezpečenie výchovy a vzdelávania v zhode s ich vlastným náboženským a filozofickým presvedčením.
Po druhé. Rodič má právo, aby mu škola v celku alebo v ním určenej časti vopred sprístupnila najmä obsah, metodiku, ciele výchovy a vzdelávania, základné informácie o učiteľoch a prizvaných lektoroch a o edukačných publikáciách, ktoré majú byť použité, ak o to požiada. Čiže vo všeobecnosti je tu takáto požiadavka lepšej informovanosti pre rodičov. Na základe komunikácie s OLAP-om sme prijali v spoločnej správe pozmeňovák, kde tak aby to bolo v súlade s GDPR a s ďalšími zákonmi, aby boli presne stanovené aké teda informácie, aby sme teda nemuseli opisovať, písať, že aký má príjem učiteľ alebo nejaké iné informácie, ktoré sú irelevantné a ktoré zároveň chránia súkromie učiteľa. Ide o to, čo sa týka tej výchovy a vzdelávania.
Ďalší bod. Škola vopred informuje rodiča o plánovanej výchove a vzdelávaní v oblasti sexuálneho správania a to najmä o obsahu, metodike a cieľoch výchovy, učiteľoch a prizvaných lektoroch a o edukačných publikáciách, ktoré majú byť použité. Výchovu a vzdelávanie v oblasti sexuálneho správania poskytne škola dieťaťu alebo žiakovi len na základe vopred udeleného písomného informovaného súhlasu rodiča s touto výchovou a vzdelávaním. Vzor informovaného súhlasu je v prílohe číslo 2. Tá príloha takisto bola pozmeňovákom upresnená, aby neboli žiadne pochybnosti, že je to v poriadku v súlade s GDPR aj s ďalšími zákonmi. Tu chcem povedať, že v médiách sa často používa výraz sexuálna výchova, nie je to tak. My nakoniec predmet sexuálna výchova ani nemáme, v rámci slovenského školstva máme predmet výchova k manželstvu a rodičovstvu, ale používame tu naschvál v tomto zákone formuláciu sexuálneho správania, pretože niektorí, ktorí mne z nepochopiteľných dôvodov túto slobodu, toto právo rodičov by nechceli, aby bolo, aby bolo zaručené, tak hovoria o tom, že niekto bude brániť deťom, aby sa učili o rozmnožovacej sústave. Rozmnožovacia sústava na biológii nie je sexuálne správanie. To je o tom, že sme muži a ženy, to prípadne niekomu môže dokonca dnes už aj vadiť, že sme muži a ženy a o tom teda, že sa pohlavne rozmnožujeme. To je fakt, to nie je sexuálne správanie samo osebe, pretože aj ľudia, ktorí sa sexuálne nejak aktívne nekonajú, stále sú muži a ženy, chlapci a dievčatá. Majú rozmnožovaciu sústavu. Čiže naozaj my nehovoríme o nejakom zatajovaní informácií alebo tabuizovaní témy. Práve naopak, snažíme sa, aby tá komunikácia medzi školou a rodičmi sa zlepšila. To ako učiteľ, ako rodič veľmi vítam, lebo viem, že tam sú často zádrhely. Ale čo je ešte dôležitejšie, aby sa zlepšila komunikácia medzi rodičmi a ich deťmi. Pretože rodič bude vedieť, že v škole budú preberať túto veľmi dôležitú a potrebnú tému a môže aj vopred alebo aj následne sa so svojimi deťmi o tom porozprávať. Čo môže byť aj pre rodičov dobrá príležitosť povedať si okej. Áno, preberajú to v škole, skutočne je to primerané ich veku, naozaj sa treba s nimi o tom porozprávať a ten rodič buď dostane informáciu, že ideme na základe školského vzdelávacieho programu, máme to v učebnici na strane tej a tej aha. Tak pozrie si fajn, tak toto preberajú. Tak sa o tom porozprávame. Pretože to je veľmi osobná, citlivá téma, ktorá v prvom rade má byť prežitá, prebratá, odkomunikovaná v rodine. Škola tomu môže, samozrejme, výrazne pomôcť. Vieme, že na rozdiel od rodinného prostredia, ktoré je skôr také spontánne, dlhodobé, tak škola postupuje tak systematicky, téma po téme, takže sa to vhodne dopĺňa.
Po štvrté. Rodič má právo požiadať školu, aby dieťa alebo žiak absolvoval výchovu a vzdelávanie aj v inej oblasti, ktorú rodič považuje za dôležitú z hľadiska jeho filozofického a náboženského presvedčenia len na základe jeho predchádzajúceho informovaného súhlasu. To je niečo, čo by som ja nazval, že režim B, to prvé bolo režim A, kde škola má povinnosť každého jedného rodiča informovať vopred v takom rozsahu, ako tam bolo spomenuté, ak ide o výchovu a vzdelávanie v oblasti sexuálneho správania. Tuto naopak škola nemá povinnosť, ale rodič má právo, ak sa zaujíma aj prípadne o iné oblasti, ktoré sa týkajú jeho náboženského a filozofického presvedčenia, aby bol o nich informovaný a prípadne vyžadoval informovaný súhlas aj v týchto oblastiach. Čiže toto nemá škola povinnosť rodičov informovať, ale konkrétny rodič môže povedať, pre nás z hľadiska náboženského a filozofického presvedčenia je aj toto dôležitá téma a chceli by sme byť o nich informovaní. Tak ako pri niektorých zákonoch ľudia používajú argument, ktorý je, by som povedal, že extrémny, tak tu často sa používa napríklad to, som zachytil u mnohých, že niekto bude popierať holokaust a vyžiada si to, že kedy sa jeho dieťa o tom učí a povie, že on nechce, aby sa o tom v škole učil. Niekoľko poznámok. Ak sa nemýlim, tak v našom Trestnom poriadku je popieranie holokaustu trestné, to znamená, že by na seba tento rodič len upozornil a mohol by mať veľké nepríjemnosti nielen z hľadiska trestného, ale sociálneho a ďalšia vec je, je to vec, ktorá je v učebnici. To znamená, to sa nedá preskočiť. Navyše ak je to súčasťou z diela výchovného, teda pardon štátneho vzdelávacieho programu, tak z toho dieťa bude aj skúšané. Navyše nechcem nikomu teda radiť, ale myslím si, že ak by dneska niekto na tom tak strašne trval, tak má niekoľko možností vyhýbať sa takejto téme, ak vie, že dieťa bude také niečo preberať, tak ho môže nechať doma. Dneska rodič nemá problém ospravedlniť dieťa ani na viac dní.
A ďalšia vec je, keď máme problém, filozofický problém s tým, že rodičia majú nejakú možnosť výraznejšie vplývať na výchovu a vzdelávanie svojich detí, tak potom čo domáce vzdelávanie. To už je potom z tohto pohľadu týchto kritikov úplná katastrofa. Lenže podľa mňa to vôbec katastrofa nie je. Pre dobro dieťaťa je výchova a vzdelávanie dôležité a úplne prirodzené. Celé ľudské dejiny a rovnako aj dnes napriek všetkými kultúrami, civilizáciami tí prví, ktorí sú zodpovední za svoje deti, ktorí majú najpozitívnejší vzťah k nim, sú rodičia. Ak poukážeme na to, že aj v rodinách sa prejavujú patologické javy. Prejavujú a v školách nie? Prečo by som mal veriť viac učiteľovi alebo dokonca nejakému úradníkovi alebo nejakému aktivistovi z mimovládky vo všeobecnosti viac ako vlastným rodičom? Preto si myslím, že tak ako podporujeme slobodu v rámci inštitútu domáceho vzdelávania, ktoré sa môže naozaj týkať veľmi širokého spektra. Úplne krížom-krážom, tak nevidím najmenší dôvod, aby to, čo máme skutočne v medzinárodných dokumentoch aj v slovenských zákonoch, aby sme neaplikovali aj do školského zákona. Očakávam od toho naozaj posilnenie úlohy rodičov, posilnenie komunikácie medzi rodičmi a školou aj medzi rodičmi a deťmi.
Po piate. V prípade ak rodič neudelí informovaný súhlas pod ods. 3 a 4 škola zabezpečí pre dieťa alebo žiaka náhradnú činnosť. No tu som tiež počul rôzne náreky, že to ako si prakticky predstavujete. Viacerí tí kritici nie sú rodičia, dokonca ani učitelia, takže nevedia, že sa to deje bežne. Ja som za posledné týždne niekoľkokrát podpisoval našim deťom informovaný súhlas, ktorý sa týkal napríklad exkurzie. Či už v rámci vyučovania nejakej kratšej alebo celodennej. To sa deje úplne bežne. Úplne bežne, keď dieťa nejde, tak sa zabezpečí nejaký náhradný program. Tie možnosti sú rôzne. Môžem ich vymenovať. Jedna z nich je, že ak je v ročníku viacero tried, tak to môže byť v tom istom ročníku v susednej triede dieťa alebo ak je to nejaká činnosť, ktorá je povedzme nejakou externou prednáškou, tak sa môže dať na koniec vyučovania a dieťa môže ísť domov. Je to nakoniec podobné, ako keď je oslobodený od telesnej výchovy.
Ďalšia možnosť je, ak by išlo o menšie dieťa, že si ho rodičia môžu vyzdvihnúť a zobrať domov. Opakujem znova, úplne bežne sa to deje v iných prípadoch, ktoré sú zapríčinené buď pred oslobodením od telesnej výchovy, alebo že z rôznych dôvodov sa dieťa napríklad nemôže zúčastniť exkurzie. Napríklad bolí ho noha, má problém s nohou, tak nepôjde na externú exkurziu a zostane buď v inej triede, alebo zostane doma. Takže s tým nie je žiaden nejaký zásadný problém. O to viac, že takéto veci sa nedejú zo dňa na deň. Tí, ktorí učia, tak vedia, že v auguste, koncom augusta, keď sú pedagogické porady, tak sa pripravuje plán činnosti na celý rok. Ak máme nejaké externé aktivity, prednášky, tak sú zvyčajne naplánované celoročne, prípadne sa to aktualizuje počas školského roka. Čo sa týka vyučovania v rámci predmetov, v prípade sexuálneho správania by to mohla byť možnože aj tá biológia, ale určite občiansky náuka, náboženstvo, etická výchova sú osnovy podľa, ktorých sa postupuje. Vieme, že povedzme prídeme k tomu niekedy v novembri na prelome novembra, decembra, čiže nie je žiadne, že z ničoho nič netušiaci učitelia v panike alebo riaditeľ musí na poslednú chvíľu informovať rodičov. V škole sa veci plánujú, takže s tým nejaký problém nie je.
Po šieste. Práva patriace rodičovi podľa ods. 1 a 5 patria aj iným zákonným zástupcom. To je zrejmé. Teraz ešte niečo z dôvodovej správy. Spomínal som niektoré princípy, ktoré sú aj v medzinárodných dokumentoch. Navrhovaná úprava zaraďuje medzi princípy výchovy a vzdelávania aj rešpektovanie práv rodičov zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským a filozofickým presvedčením a stanovuje minimálny rámec, ako môžu rodičia toto právo vo vzťahu ku škole uplatniť. Napĺňa sa tým ustanovenie článku 14 ods. 3 charty základných práv Európskej únie. Citujem: "Právo rodičov zabezpečiť vzdelanie a výchovu svojich detí v zhode s ich náboženským, filozofickým a pedagogickým presvedčením a rešpektuje v súlade s vnútroštátnymi zákonmi, ktoré upravujú výkon tohto práva. Taktiež sa tým napĺňa ustanovenie článku II. dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Nikomu nemožno odoprieť právo na vzdelanie. Pri výkone akýchkoľvek funkcií v oblasti výchovy a výučby, ktoré štát vykonáva bude rešpektovať právo rodičov, zabezpečovať túto výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským a filozofickým presvedčením". By som tu chcel upozorniť na jednu vec, že ono sa to tak nejak posunulo. Je to skôr asi taká pravdepodobne komunistická, marxistická teória, že akosi štát nejak tak preberá detí, že štát je ten zodpovední, že štát vie, čo je najlepšie pre deti. Ja osobne teraz hovorím za seba. Vychádzam z toho, že výchova a vzdelávanie je mojim právom a mojou povinnosťou ako rodiča a ja delegujem na školské zariadenia, prípadne iné organizácie výkon tejto činnosti. Samozrejme, veľmi rád, pretože školám dôverujem. Zvlášť ak si ich môžem vybrať. Čo som rád, že na Slovensku sa to dá a nemyslím tým len rozdiel medzi štátnymi a neštátnymi školami, ale v rámci jednotlivých škôl. Takže tá možnosť tu je. Takisto pre tých rodičov, ktorí majú problémy z rôznych dôvodov, či už nábožensko-filozofických alebo aj praktických, že si môžu zvoliť inštitút domáceho vzdelávania, ktorý som vždy podporoval a podporovali sme ho aj v tomto volebnom období. Takže primárni sú rodičia. Škole to delegujú. Nemôžeme v žiadnom prípadnom prípade pripustiť to, že je primárnym štát. To sme zažili za komunistov, keď doslova rodičia sa museli obávať, že sa náhodou v škole dozvedia, čo si naozaj myslia rodičia. Komunistický totalitný režim nerešpektoval vôbec slobodu rodičov a právo rodičov. Tak si myslím, že toto máme v demokracii za sebou a že slobody a práva rodičov sa nielenže nemusíme báť, lenže máme ich maximálne podporovať. Rovnako sa tento návrh opiera o čl. 41 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky. Starostlivosť o deti a ich výchova je právom rodičov. Deti majú právo na rodičovskú výchovu a starostlivosť. Úprava vychádza tiež zo zákona o rodine, ktorý v čl. IV základných zásad okrem iného uvádza: "rodičia majú právo vychovávať deti v zhode s vlastným náboženským a filozofickým presvedčením". Takže ak toto máme v medzinárodných dokumentoch, v ústave, v zákone o rodine je veľmi praktické, aby sme to mali aj v školskom tzv. školskom zákone.
Ďalšia vec je, že toto nie je zákon, ktorý sme si vymysleli preto, že nemáme čo robiť alebo že skúsime niečo zaujímavého prijať, ale reaguje naozaj na prax. Myslím, že o tom všetci viete. Prebieha to médiami, deje sa to aj práve teraz tieto veci. Návrh reaguje na prax, kedy sa rôzne organizácie, ale aj učitelia snažia na školách prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite, s ktorými môžu mať mnohí rodičia problém. V nedávnej dobe ide napríklad o nevhodné publikácie o tzv. sexuálnej a vzťahovej výchove, ktoré sú ponúkané ako edukačné publikácie na školy. Sú tu vymenované v dôvodovej správe, môžete sa pozrieť. Niektoré sú autormi svojvoľne nazvané a prezentované ako učebnice, hoci skutočnosti učebnicami podľa ministerstva školstva nie sú a nebola im udelená doložka. Viete tento zákon nehovorí, nezakazuje ani tieto učebnice, ani prednášky vychádzajúce z týchto učebníc. Hovorí len jedno. Rodičia majú vedieť, majú právo, aby o tom vedeli, že niekto s takým niečím prišiel. A ak rodičia súhlasia, že deti majú byť vzdelávané, vychovávané o sexualite takouto formou, tak je to právo ich rodičov.
Ešte raz, prosím vás aj kritici tohto zákona, čo je oprávnené, nezavádzajte a netvrďte, že my zakazujeme niekomu niečo. Vôbec, tento zákon prináša slobodu, rozširuje možnosti rodičov, aby o tom vedeli. Viete, ja tu nemôžem ukazovať obrázky a časti tých učebníc, lebo v rokovacom poriadku sa to nesmie, ale keď som napríklad bol v relácii vo štvrtok TA3, tak tam som na kameru mohol ukázať nejaké veci a myslím si, že niekto povie no a čo, však to je v pohode. Dobre, keď je to pre teba v pohode, veď však svojim deťom to môžeš doma ukazovať. Môžeš kľudne súhlasiť, že nech sa tvoje dieťa zúčastní. Ale keď nejaký rodič hovorí prepáčte, ale ja nechcem ukazovať rôzne tvary pohlavných orgánov a rôzne sexuálne praktiky, ja neviem, svojej 12-ročnej dcére, tak by mohol mať na to právo, milí kolegovia, zvlášť teda progresívneho a liberálneho zamerania. Každé dieťa je individuálne. Pretože pochádzam z viacdetnej rodiny, sám mám 4 deti, tak viem, že deti sa vyvíjajú rôzne a že nedá sa povedať, že všetci šiestaci, všetci siedmaci alebo všetci deviataci sú na tom rovnako. Proste niekto povie, viete čo, naše, naša dcéra, náš syn sú takí detskejší a ešte nepotrebujú sa týmto zaoberať. Veď áno, však, samozrejme, chlapec, dievča, ocko, mamička, to nie je problém, to vieme od malička, ale takýmto spôsobom naozaj nepotrebuje teraz riešiť rôzne veci, ktoré naozaj sú kontroverzné. Ak niektorí rodičia usúdia, že áno, tento zákon im to absolútne nijakým spôsobom nebráni, nezakazuje. Čiže čo hovoríme? Právo a sloboda pre rodičov. Právo na informácie a sloboda zaujať informovaný postoj k týmto veciam. Spomínané publikácie idú mimo rámec výchovy k manželstvu a rodičovstvu a svojou povahou môžu zásadne zasiahnuť do práva rodičov na výchovu detí v súlade s ich presvedčením.
Zavádzaný mechanizmus bude mať pozitívny dopad na vzájomnú spoluprácu medzi školu a rodičmi. Primárnou úlohou vo výchove a vzdelávaní nesú vždy rodičia dieťaťa, pre ktorých je tu škola na to, aby im pomáhala túto povinnosť napĺňať. Je preto vhodné, aby rodičia a škola vzájomne komunikovali a hľadali súlad vo výchove. Môžem vám povedať teda znova na rozdiel od viacerých, ktorí sa k tomu vyjadrujú a píšu, či už v rámci politiky, alebo v rámci nejakého mediálneho priestoru, že som rodič, dlhoročný učiteľ a bol som aj triedny učiteľ. Musím vám povedať, že, samozrejme, a to asi vie každý, nie je žiaden objav, že tam, kde rodičia komunikujú so svojim dieťaťom, zaujímajú sa o neho, zaujímajú sa o to, čo sa deje v škole, nielen o to, aké má známky, ale aj čo ste rozprávali, čo ste sa naučili, aké máte vzťahy so spolužiakmi, čo preberáte s kamarátmi. Rodičia, ktorí aktívne prichádzajú do školy, zaujímajú sa, chcú mať informácie, tak tam tie deti dosahujú veľmi solídne výsledky, citeľne lepšie ako deti, kde rodičia z rôznych dôvodov, možno aj objektívnych, sa príliš nezaujímajú, neinformujú a sú radi, že vlastne dieťa donesú ráno do školy a poobede si ho vyzdvihnú, prípadne príde domov samé. Takže toto je naozaj niečo, čo ako rodič, ako učiteľ, ako triedny učiteľ viem vysoko oceniť. Informácie, komunikácia medzi rodičmi a školou. Ide pritom o dvojsmernú komunikáciu, kedy rodičia stanovujú základné mantinely a očakávania s ohľadom na svoje neodňateľné právo vychovávať dieťa v súlade so svojím presvedčením a škola na druhej strane môže aj v dôsledku informovaného súhlasu prizvať rodičov k potrebnej spolupráci a naplnení úlohy prvých vychovávateľov, ktorými rodičia nepochybne sú. Rodičia sú prví zodpovední a majú mať v týchto otázkach aj podľa ústavy patričné postavenie. Zvlášť v kontexte aktuálnych etických otázok dnešnej doby je vhodné, aby si škola a rodičia vzájomne pomáhali pri formovaní a informovaní aj o intimite a sexualite človeka a nie internet alebo ideologicky a nepedagogicky pôsobiaci externisti. Oživenie komunikácie medzi školou a rodičmi môže prispieť aj k oživeniu komunikácie medzi rodičmi, ktoré majú deti v tej istej triede či škole. Vďaka čomu sa môžu rodičia vzájomne informovať a spoločne čeliť rôznym rizikám. Napríklad aj účasti na výchove nevhodným externistom alebo výuke z nevhodnej publikácie a naopak môžu si tiež vymeniť skúsenosti a odporúčania, ako deti viesť k hodnotám, ktoré im chcú odovzdať. Chcem tiež podotknúť, ako triedny učiteľ mám skúsenosť, kde naozaj rodičia, ktorí spolupracovali, teda nielen tak akoby bilaterálne, že my, naše dieťa a škola, učiteľ, ale aj rodičia detí v jednej triede a malo to tiež veľmi dobrý dopad na atmosféru v triede, na spoluprácu so školou, na výsledky detí aj na ich vzdelávanie, aj na ich výchovu.
Posledná vec. Nejaké vplyvy. Bez debaty bude mať návrh pozitívny dopad na manželstvo, rodičovstvo a rodinu a ministerstvo financií nemá žiadne námietky, nebude to stáť nič navyše.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.6.2023 9:50 - 10:12 hod.

Richard Vašečka
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Naozaj to nechcem naťahovať, ale keďže tu bol nejaký náznak toho, že by sme mali nejakú náklonnosť voči jednej politickej strane na úkor možno iných, tak len pre záznam. Pánovi Vetrákovi sme v súvislosti s daňovým zákonom odpovedali 21. 6. detailnými pripomienkami. Je to tlač číslo 1659. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis