Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

16.6.2021 o 11:25 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

16.6.2021 11:25 - 11:40 hod.

Marián Saloň Zobrazit prepis
Boris, myslím si, že tvoje vystúpenie asi nikto nespochybní v tejto sále kto si to vypočul, pretože neexistuje na to jeden argument, aby si bol nejak politicky zaujatý, lebo vždy tvoje vystúpenia sú vecné. Aj sám si to povedal, že si to dal v tej právnej a trestnoprávnej rovine a presne budem na to tak reagovať, že stále je tu, je tu podsúvaná situácia, že vlastne my sme s niečím prišli. Stále, že my tu niečo sme vymysleli a nikto si nechce pripustiť jednu vec, že tak ako si to hovoril, že predsa bola tu správa Slovenskej informačnej služby, ktorá bola predsedom parlamentu čítaná v tomto pléne a všetci sme si ju s nemým úžasom vypočuli, že čo tam bolo. Čiže to je celý spúšťací mechanizmus toho procesu a toho čo aj dnes o tom tu diskutujeme. A ďalšia vec, ktorú si spomínal, áno keď niekto niečo na niečo poukázal, tak automaticky sa voči nemu strhla mašinéria. Či to bol riaditeľ Slovenskej informačnej služby, ktorý prvý trestným oznámením poukázal na to, že čo sa deje, vieme kde skončil, v kolúznej väzbe, plus mu pridali ďalší dôvod väzby. Následne
====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 17:28 - 17:29 hod.

Marián Saloň Zobrazit prepis
Vážená pani ministerka, myslím si, že ste sa so svojím príhovorom moc netrafili. Mali ste si toto odložiť na vaše zvolané, nezvolané stretnutie vašich členov strany, pretože to bolo veľmi slabé, tak ako kolegovia povedali. Toto nebola obhajoba pána ministra. A už ak ste mu chceli vyjadriť podporu, tak ste mu mali vyjadriť poriadne.
Viete, pani ministerka, spomínali tu, že koľko mala pani Remišová svojich členov. Tak môžete mať riadnu nervozitu teraz vo vnútri seba, pretože mala tu o sto percent väčšiu podporu ako vy. Boli dvaja, teraz majú jedného. Takže myslím si, že moc ste nepresvedčili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 16:38 - 16:40 hod.

Marián Saloň Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Gábor, máme korektné vzťahy, tak aj moja reakcia bude k tebe korektná. Áno, konzistentne kritizuješ tento zákon, podľa ktorého sa či už policajný prezident volí, alebo riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, ale zase na druhej strane ste pri moci už viac ako rok a kľudne ste ten zákon mohli zmeniť aj v skrátenom legislatívnom konaní, veď išlo kopec iných zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré vôbec nemali nič so skráteným legislatívnym konaním.
A možno, ak si dobre pamätáš, na základe čoho vznikal ten zákon, ktorý je teraz platný? Presne na základe toho, že vtedajšia opozícia kritizovala vtedy platný stav vymenovania a odvolávania funkcionárov. A ešte keď sa vrátime historicky dozadu, ešte existoval taký nešťastný § 35 ods. 2, kde sa odvolávalo bez udania dôvodu, aj to sa potom postupne nami zrušilo, že tento, táto možnosť tam nebola, lebo presne to, že aj z radov opozície vtedy bola tvrdá kritika k tomu, aby sa zmenila voľba, resp. menovanie policajného prezidenta. Tak nastavil sa taký systém, ale vy ste už mali možnosť zmeny. Takže, ale pán minister vnútra si ho osvojil, a teda voľba nového policajného prezidenta bola ešte podľa tohto platného zákona.
A čo sa týka funkcionárov, ktorí zostali, resp. ktorí sami odišli, no áno, to máš pravdu, len to sú tie paradoxy, že na vlastnú žiadosť odíde bývalý policajný prezident generál Lučanský, do týždňa je v kolúznej väzbe. Na vlastnú žiadosť z vlastného presvedčenia odišiel šéf NAKY, do týždňa bol obvinený. Šéf inšpekcie nestihol odísť, lebo sa udialo, čo sa udialo, čiže aj o tom sa treba baviť a presne o tom, ako si to pomenoval, áno, tá inšpekcia si robí svoju robotu, že tá interakcia medzi NAKOU a Úradom inšpekčnej služby tam je a toto by si mal ale ustrážiť pán minister vnútra, hlavne to fungovanie tam.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 16:19 - 16:21 hod.

Marián Saloň Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, ja sa tiež chytím tej časti, kde ste spomínali pána generála Lučanského. Ja som možno jeden z mála z tých, ktorý ho poznal trošku lepšie ako niektorí z mojich kolegov. Lebo poznal som ho od roku 2006 a nehanbím sa ani za to, že som bol na pohrebe. Áno, ťažký pocit bol, keď ja už som to hovoril raz, že keď som videl tie videozáznamy, lebo som bol aj členom komisie, že keď vojde človek živý a zdravý do vnútra a naspäť ho vynesú ako skoro mŕtveho. Tá parlamentná komisia robila len s podkladmi, ktoré dostala k dispozícii, nikdy som sa k záverom komisie nevyjadroval, pretože ja som spochybnil ten proces, hlavne ten záver tej komisie a vlastne ten proces toho per rollam hlasovania, kto niekto vymyslel bez toho, aby komisia o tom rozhodla, tak spochybnil celú tú činnosť tej komisie a vlastne vyvoláva aj ten pocit nedôvery voči tej komisii. Ono keby to bolo všetko také jednoznačné, ako aj v tej komisii, v tej záverečnej správe sa píše, tak si myslím, že sám dobre uznáte, že ani tak vyšetrovanie by netrvalo tak dlho, ako trvá, hej, že aj tí vyšetrovatelia by to asi uzavreli oveľa skôr, ak by to bolo tak jednoznačné, že čo sa stalo. Takže, takže toľko, čo sa týka pána generála Lučanského.
Viete, áno, možno aj ja nesúhlasím s niektorými mojimi kolegami, ktorí budú hovoriť, že vy ste zavraždili Milana Lučanského, ale to je presne to isté, ako niektorí z vašich kolegov, nie konkrétne vy, začnú vám nadávať, že máme krvavé paprče a že sme zavraždili bývalého novinára a jeho priateľku. Tak isto presne, ako vy hovoríte, že nesúhlasím s tým, že nesúhlasím s tým, čo hovoria moji kolegovia niektorí, ale to isté nesmú oni hovoriť o nás a takýmto spôsobom prezentovať, že my sme za smrťou novinára a jeho priateľky. Takže toto len pre korektnosť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 11:33 - 11:35 hod.

Marián Saloň Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán minister, veľká škoda, že na vlastnú obhajobu ste nevyužil práve ten priestor, že ste mohli vyvrátiť všetky tie veci, ktoré tu boli prezentované a boli prezentované aj v papierovej forme. Čiže nebolo to, že jedna babka povedala alebo že niekto si to vymyslel, lebo na jednej strane, keď my dáme fakty na stôl a dôkazy, tak stále je to spochybňované a stále lebo SMER, lebo SMER, lebo SMER. Na druhej strane voči nám stačí nejaké podozrenie alebo náznak podozrenia, sme všetci odsúdení, vinní a máme krvavé paprče a neviem čo.
Pán minister, asi sa niečo deje na tom ministerstve, keď ste spomínali aj tie svoje kompetencie a predo mnou ako hovoril pán poslanec Jarjabek, že na jednej strane hovoríte, že minister nemá právo zasahovať a má byť informovaný len o veciach, ktoré môžu spôsobiť zlé meno ministerstvu vnútra, tak zjednodušene to poviem. A na druhej strane tu hovoríte o tom, že ku komu až ťahajú tie nitky a že počkáme si na tie verejné, verejné zasadnutia, resp. pojednávania. Takže asi, asi tak celkom nebude pravda o tom, čo hovoríte, že minister o ničom nevie, lebo minimálne by mal vedieť o tom, že keď 17. mája riaditeľ inšpekcie sedí aj s vami, aj s pani prezidentkou a ostatnými členmi vlády za jedným stolom a o tri týždne na to už je vo väzbe, tak asi je niekde chyba v systéme, lebo taký človek, ak o ňom boli informácie už vtedy, čo museli byť, lebo neverím, že za tri týždne tieto informácie, čo sa týka riaditeľa inšpekcie, vyšli vonku, tak ten človek za tým stolom s pani prezidentkou nemal ani čo hľadať, lebo už tam bola dehonestácia toho stretnutia. A následne ten vzájomný výmenný medzi tým, že NAKA zoberie šéfa inšpekcie, následne inšpekcia nabehne na NAKU, tak myslím si, že, pán minister, toto je nezvládnutie rezortu a nad tým sa treba trošku zamyslieť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 18:35 - 18:37 hod.

Marián Saloň Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Pán predseda parlamentu, veľmi oceňujem hlavne tú ľudskú emóciu vášho príhovoru a prejavu, pretože aj tým zvýšeným hlasom každý z nás si uvedomil, že ako je táto téma vážna. Vy ste mali možnosť navštíviť kolúznu väzbu, ja som mal možnosť byť členom komisie, ktorá prešetrovala nešťastnú udalosť generála Milana Lučanského. Bol to môj bývalý kolega a bolo mi veľmi ťažko, keď som ja na kamerových záznamoch videl ako vchádza živý do cely a ako ho odtiaľ vynášajú mŕtveho. Fakt, neprajem to nikomu v živote.
Aj keď pán kolega Baránik hovoril niečo o podmienkach, áno, tie podmienky v kolúznej väzbe treba zmeniť, lebo neexistuje, že tri hodiny predtým bol pri ňom psychológ a na nič neprišiel. Pani kolegyňa Hatráková dobre hovorí, že potom sa prejaví u toho človeka to čo sa prejaví a aké to má následky, nielen naňho, ale aj na jeho rodinu. Viete, pán Lučanský si žiadal, aby mu navýšili možnosť vychádzok, že chce byť dlhšie vonku. A zaujímavé bolo, že po tej žiadosti na druhý deň na tú vychádzku ani nešiel. Je to veľmi ťažké.
A presne tak ako to bolo spomenutý aj ten spôsob. Ja aj Vlada Pčolinského poznám osobne, lebo sme sa neraz striedali na ministerstve vnútra a tiež hovorím, komunikoval som s ním často, bol som jeho partner ako predseda výboru. Aj tu sa dal zvoliť iný spôsob a nie, aby na to doplácala rodina, že to čo sa udialo, lebo neverím tomu, že by utiekol alebo spravil niečo iné. Pani Pčolinská, máte môj veľký ľudský obdiv, že dokážete toto počúvať čo sa tu teraz deje a rozpráva. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 18:28 - 18:28 hod.

Marián Saloň
Len veľmi úsmevne, keďže tu nebol nikto z opozičných poslancov a mal som potlesk, tak to sa bude ťažko vysvetľovať. Ďakujem. (Povedané so smiechom. Smiech v pléne.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 12.5.2021 18:24 - 18:26 hod.

Marián Saloň Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, predkladatelia, v prvom rade sa vám chcem, možno to bude také nezvyčajné vystúpenie z mojej strany ako opozičného politika, ale sa vám chcem poďakovať za veľmi korektný prístup z vašej strany, jedného aj druhého, pretože tak ako v prvom čítaní som vyslovil podporu tomuto návrhu zákona, pretože ten dobrý úmysel tam bol a ten dobrý úmysel sa, verím tomu, že aj naplní a, tak ako povedala predo mnou pani poslankyňa, že naprieč celým politickým spektrom, pretože bola veľmi dobrá myšlienka tohto zákona, ale možno ako hovoria bratia Češi, že chybička se vloudila a nie celkom sa domyslelo to, že pri civilnom je to 75 % z hrubého, pri policajtoch je to 75 z čistého, čo by vo finále zase znamenalo nejaký rozdiel 25 %. A preto vlastne takisto medzi prvým a druhým čítaním chodili viaceré, viaceré emaily od policajtiek, kde žiadali vlastne o takúto podporu, kde aj konfederácia odborových zväzov cez... odborový zväz polície cez konfederáciu odborových zväzov dával pripomienky.
Ja som s takýmto pozmeňovákom, respektíve s takouto myšlienkou na výbore prišiel, ale po korektnej debate aj s pánom predsedom výboru, kde sme si to povedali, vysvetlili, počkali sme si na stanovisko vlády, že aké bude to stanovisko vlády, s čím prídu oni vlastne, a na základe toho vlastne dochádza k tomu, že sa zo 75 % bude navyšovať s týmto pozmeňujúcim návrhom na 100 %, plus je tam ešte, bolo doplnené to zastropovanie, tak ako je to v civilnom sektore, čo môj pôvodný pozmeňovací návrh neobsahoval.
A teraz možno bude taká jedna, taká zaujímavá paralela zo včerajška, neviem, pri ktorom bode rokovania to bolo, že sa objavili dva pozmeňujúce návrhy, jeden bol horší a jeden bol lepší a prešiel hlasovaním ten horší. Tak my vám dnes ukážeme, že ako by to mohlo fungovať medzi koalíciou a opozíciou, ak sú dva podobné návrhy a jeden je lepší a jeden je horší. Ja uznávam, že ich návrh je lepší, pozmeňujúci návrh je lepší ako môj, a preto ja svoj pozmeňujúci návrh v rozprave ani neprečítam, a teda o ňom sa vôbec hlasovať nebude. A tak môžem aj zagarantovať, že určite podporíme váš návrh či už pozmeňujúceho návrhu, alebo samotného zákona.
Takže ešte raz ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2021 17:49 - 17:51 hod.

Marián Saloň Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Vážený pán minister, tak ako vy ste bol milý na nás, budem aj ja milý na vás. Nevenujem sa tejto problematike až tak priamo, ale neni mi poľnohospodárstvo cudzie, keďže pochádzam z regiónu, ktorý má bohatú históriu na poľnohospodárstvo a môj otec je taký zanietený poľnohospodár, že bude mať 77 rokov a stále je riaditeľom poľnohospodárskej potravinárskej komory v Starej Ľubovni, hoci len na polovičný úväzok, ale mám pocit, že už je problém nájsť človeka, ktorý by to chcel robiť v tejto dobe. Som možno to dieťa šťasteny z tej generácie, ktoré ešte naživo videlo kravu, ktoré pozná vôňu maštaľného hnoja, ktorý chodil cez prázdniny pásť kravy, ktorý chodil hrabať seno, čiže ktorý presne vie o tom, o čom hovoríte vy, o tej vôni a chuti domácich potravín.
Len ma trošku mrzela jedna vec na začiatku vášho vystúpenia, že ste chválil potravinové reťazce veľké, že tam narastá počet slovenských výrobkov. Len je veľká škoda, že ste nespomenuli aj tie menšie obchodíky, tie regionálne obchodíky, ktoré sa tiež snažia tú našu domácu produkciu predávať, čiže treba si aj na nich spomenúť, lebo keby sme začali hovoriť o tých vlajočkách a srdiečkach a o tom, čo sa objavuje v tých letákoch v tých veľkých hypermarketoch, tak sám dobre viete, že ja ako laik len z počutia čo poznám, že keď je pravda to, čo sa hovorí, že ešte aj miesto v regáli si musíte zaplatiť a ešte miesto, ešte aj tú zľavu v tom letáku, ak ju tam chcete mať, tak ešte dokonca aj to niečo stojí; ak to neni pravda, tak sa ospravedlňujem; tak si myslím, že tomu sa treba venovať.
A fakt súhlasím s vami, čo ste povedali na záver. Vážme si to naše poľnohospodárstvo a pomáhajme tým našim poľnohospodárom!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.5.2021 11:27 - 11:28 hod.

Marián Saloň
(Zaznievanie gongu.) Len pripomínam členom na kontrolu SIS, že dnes máme výbor 12.15. Ďakujem.

(Krátka prestávka.)

(Po prestávke. Zaznievanie gongu.)
Skryt prepis