Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2021 o 17:55 hod.

Ing.

Richard Sulík

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 17:55 - 17:57 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ďakujem pekne za slovo. Pán Kéry, neviem ako dlho ste poslancom, predpokladám druhé volebné obdobie, tretie, o to horšie, lebo ja som doteraz vás nezaregistroval v podstate nijak, s ničím, s ničím duchaplným, s nejakou ideou, nič. Skrátka ste tu jeden z tých kolesíkov, čo tu poslušne ruky dvíhajú, ale aby som vám nekrivdil úplne. Jedným výrokom ste teda naozaj si myslím, že vryli ste sa do pamäti občanom Slovenska. A teraz budem ja citovať, tak ako vy ste citovali a ten citát je: Teraz je preto podľa neho, podľa pána poslanca Kéryho, priestor pre orgány činné v trestnom konaní nech súdia a zisťujú, či je komunikácia Jankovskej s Mariánom K., to bude pravdepodobne Marián Kočner, pravdivá. A teraz pán Kéry, a v tomto zdôrazňujem, že strana SMER - SD dáva orgánom činným v trestnom konaní voľnú ruku, dodal Kéry. Ja sa tak pýtam, pán kolega, ako musí byť človek blbý ako tágo, aby takúto kravinu zapotil. Toto, že vy sa nehanbíte a nelozíte po kanáloch. Akože toto tak strašne ukazuje, ako vy, smeráci, v čom ste vy žili. Že skrátka orgány činné v trestnom konaní sú naše a budú poslúchať. A u nás to tak nie je. U nás sa stane dokonca také niečo, že SIS-ka, šéf SIS-ky ide do basy. U vás nemysliteľné. Vy si fakt myslíte, že keby Mária Kolíková mala toľko masla na hlave, čo vy tunák už sa tunák odbavujete celý deň na tom, že by sa jej nikto nedotkol? Tak tu ste na veľkom omyle, ak si to naozaj myslíte. Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 11:25 - 11:30 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Budem sa snažiť v krátkosti reagovať. Začnem odzadu.
Pán Kotleba, LPG, staviame novú plničku tu v Bratislave, no a práve na tekutý zemný plyn bude tento rok možno spustená. Čiže áno, hlásime sa k tomu, chceme toto podporiť a v tomto s vami súhlasím. Hovoríte ďalej, že vodík o 20-30 rokov bude, áno, to potrvá nielen, nielen v doprave, ale napríklad aj v metalurgickom priemysle je to veľmi dôležité, ale keď to má byť o 20-30 rokov, treba teraz už začať robiť tie prvé kroky a toto, si myslím, že robíme.
Ďalej ste povedali, že som teda vyvrátil tvrdenie, že štát je zlý vlastník. No. On vie byť dobrý dočasne. Ja som to zažil v OLO. My sme tam spravili poriadky a potom po nás prišli, a to boli ľudia z SDKÚ, ešte musím povedať, a vybrali to jak vianočnú hus a srdce mi krvácalo, keď som to videl. A to som si tak kládol otázku, že prečo som musel tam 90 zamestnancom dať výpovede, aby sme, neviem koľko, zdvadsaťnásobili zisk a potom poplatili úvery, ktoré by možnože inak neboli splatené. A len preto, aby po nás tí, čo došli, mohli to znovu začať vyberať. Verte mi, štát je zlý vlastník.
Pán Beluský, áno, musím povedať, že bez pána primátora Rimavskej Soboty by ten park nebol, ale tak očakávam, že to je v jeho primárnom záujme a chcem oceniť ten profesionálny prístup, s ktorým sme sa stretli pri vedení mesta, teda s vedením mesta pri parku Rimavskej Soboty, ale napriek tomu keby ministerstvo hospodárstva nebola tá hnacia sila za tým, tak ten park by tam nebol.
No a pýtali ste sa, že koľko transparentných výberových konaní, že keď máme všade tých nominantov, tak ja vám teda odpoviem tunák jedným článkom, 4. december 2020 Zastavme korupciu, považuje za najtransparentnejší výber šéfov JAVYS a Transpetrolu, v inom článku bolo MH, ministerstvo hospodárstva celkovo vyhodnotené ako práve... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Reakcia rečníka adresovaná predsedajúcemu: "Je tu možnosť požiadať o dve minúty...?)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.4.2021 11:09 - 11:12 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
...a v medzinárodnom tendri nájdeme takého, ktorý to už teraz riadne dotiahne. Hlavne teda ten štvrtý blok. Ten tretí je krátko pred spustením, tam už sme len v administratívnej rovine.
Takže toto je jeden s našich dôležitých plánov.
Potom ďalší je Národná vodíková stratégia, to je vec, ktorá je ešte v plienkach, kde v podstate len sme pri tých základných dokumentoch. Nebude to dlhé čítanie, ale je to a aj je to dosť všeobecné, ale je to potrebné, aby sme sa v tejto oblasti pohli.
A keď my chceme, aby o 20 alebo 30 rokov, 10 možno 20 % áut malo alebo nákladných áut alebo vlakom malo vodíkový pohon, tak teraz treba začať s tými základnými dokumentami. Teraz treba nastaviť tie výhybky.
Takže táto Národná vodíková stratégia po x mesiacoch roboty už prešla medzirezortným pripomienkovým konaním a čoskoro ju predložím na vládu. No a dúfam, tak ako napríklad ten Priemyselný park v Rimavskej Sobote, že aj toto prejde konsenzuálne.
No tak môj čas je ku koncu, na záver mi dovoľte ešte pár slov k Expo Dubaj. Došlo tam o kvôli pandémii bol posunutý o jeden rok. To nám dalo priestor sa s touto témou naozaj začať zapodievať. 1. októbra, dúfam, že všetci tam zavítate niekedy počas tých šiestich mesiacoch a 1. októbra teda začneme Expo Dubaj. Šesť mesiacov tam bude Slovenský stánok niekedy v januári 2022 bude dokonca, že Národný deň, tak sa tam na vás teším. Ja tam síce nebudem stále, ale stále tam samozrejme bude, bude nejaký staf, nejaký tím, ktorý to bude prevádzkovať.
Vedel by som rozprávať ešte zopár o ďalších veciach, reforma pokút a kontrol, reforma ekonomickej diplomacie, ktoré chystáme, ale možno na to ešte bude inokedy príležitosť.
Chcem vás ešte raz pekne poprosiť za podporu pre Programové vyhlásenie vlády. Dajte nám tu šancu, my sa budeme snažiť, aby sme, aby sme už teraz po tých takých trochu kostrbatých začiatkoch, treba si aj uvedomiť, že, že niekto z nás ešte vo vláde nebol. Aj to patrí k tomu, aby sme teraz už naozaj fungovali tak, ako sme to voličom sľúbili. Veľmi pekne ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.4.2021 10:52 - 11:12 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, dobrý deň prajem, tiež som nečakal, že už po roku tu budeme stáť a schvaľovať po druhýkrát Programové vyhlásenia vlády. No ale, ako často zvyknem hovoriť, radšej koniec s hrôzou, ako hrôza bez konca. Koalícia našla tú silu na rozdiel od roku 201, kedy približne po 15 mesiacoch vládnutia to celé skončila. Tak na rozdiel od tej doby tentokrát sme našli tú silu, aby sme urobili novú dohodu, aby sme sa dali dokopy, aby sme fungovali ďalej. Je úplne pochopiteľné, že toto sa opozícii páčiť nebude. Tak ako sa nám nepáčilo, keď Peter Pellegrini pred tromi rokmi prevzal žezlo po Robertovi Ficovi a myslím si, že proste páni chápali rovnako. No tak teda ideme ďalej a myslím si, že po prvom roku je čas na takú krátku bilanciu.
Dovoľte mi povedať pár slovo k ministerstvu hospodárstva. Prvá vec, ktorá ma príjemne prekvapila, bola kvalita personálu, ktorý tam Peter Žiga zanechal. V podstate som spravil iba jednu, jednu dôležitejšiu výmenu na tých úradníckych pozíciách. Bol to jeden pán, ktorý má dnes na krku trestné oznámenie za veľmi čudný informačný systém s názvom ISKRA, kde štát prehajdákal, teda chcel prehajdákať 20 mil., ale prehajdákal len polovicu, lebo potom sme to zastavili. Je vylúčené, že Peter Žiga o tomto nevedel. Toto je aj taký, myslím si, že hlavný rozdiel. Napriek všetkým tým... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás, aby ste v sále netelefonovali. Ďakujem pekne.

Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR

... toto je taký ten hlavný rozdiel, ako aj môj predrečník podpredseda Grendel povedal, aj keď nemusíme súhlasiť so všetkým, čo povedal, ale chcem teda vytvoriť pochvalu, lebo to bol skutočne štátnicky prejav, či už prednesom, formou a myslím si, že s veľa vecami sa dá súhlasiť. Áno, je to boj proti korupcii, ktorý výrazne zmenil našu krajinu. Môžeme si o Igorovi Matovičovi myslieť čo chceme. Ja sám teda sa veľakrát na jeho adresu vyjadril kriticky, on na moju a nikdy som si nenechal zobrať tú možnosť a tú slobodu povedať svoj názor. A ten som aj vždy povedal, keď som to považoval za potrebné. Napriek všetkému čo bolo, keby Igor Matovič nedostal mandát, keby neprevzal žezlo

===== ... veľakrát na jeho adresu vyjadril kriticky, on na moju a nikdy som si nenechal zobrať tú možnosť a tú slobodu povedať svoj názor a ten som aj vždy povedal, keď som to považoval za potrebné. Napriek všetkému, čo bolo, keby Igor Matovič nedostal mandát, keby neprevzal žezlo, tak sa tu kradne ako nikdy, ako sme to tu zažívali celé roky.
To, že dnes trasú mrežami ľudia ako Bödör alebo Brhel, alebo pán Gašpar a ďalšie výkvety toho vládnutia, ktoré tu bolo pred nami, za to vďačí naša spoločnosť len a len Igorovi Matovičovi. Toto je holý fakt, ktorý musia uznať aj jeho najväčší neprajníci aj jeho kritici, ku ktorým sa rátam aj ja. Toľkoto na úvod a všeobecne a teraz mi dovoľte k programovému vyhláseniu vlády povedať pár slov.
To, čo sme kritizovali pred tromi rokmi, urobili sme dnes my. (Zaznievanie gongu.) A síce sme tomu dali iba taký ľahký update, urobili sme to trochu poctivejšie. Zaktualizovali sme programové vyhlásenie, vyhodili sme veci, ktoré už tam nepatria. Nakoniec veď prečo by sme to mali robiť výrazne inak. Veď sme sa pred rokom dohodli na niečom, čo chceme štyri roky realizovať, tak je úplne logické, že je tu jeden drobný refresh, no ale dali sme si aspoň tú námahu, aby už realizované veci tam neboli.
Preto moja nádej spočíva najmä v tom, že teraz v novej zostave tie zmeny vôbec nie sú kozmetické. Že v novej zostave budeme fungovať zvyšné tri roky. Budeme riešiť konflikty, ktoré sa nám vyskytnú vo vnútri koalícii, budeme bojovať s opozíciou alebo opozícia s nami a budeme sa snažiť realizovať programové vyhlásenie vlády, ktoré dnes premiér Eduard Heger predkladá na schválenie. Už vopred by som vás chcel veľmi pekne poprosiť, aby ste za toto Programové vyhlásenie vlády hlasovali i keď viem a myslím si, že mali by sme to akceptovať, že nájdu sa viacerí koaliční poslanci, prakticky z každej strany, ktorí povedia: Nie, ja mám takú alebo onakú výhradu a veľmi mi na tom záleží. Našťastie máme ešte stále dostatočnú rezervu v koaličných hlasoch tak, aby toto programové vyhlásenie prešlo. Vrátim sa k ministerstvu hospodárstva, ktoré s maličkou prestávkou vediem 13 mesiacov a dovoľte mi pár slov k tomu poslednému roku.
Ministerstvo hospodárstva má na rade má, má, má na zodpovednosti štyri typy pomoci. To je nájomné, nepravidelná autobusová doprava, podpora pre kultúru, podpora pre športovcov, ahá, a ešte päť vlastne, lebo sme ešte asi miliardy poskytli, miliardu eur poskytli na antikorona úveroch. Najväčšia pomoc je nájomné, tam 56-tisíc žiadostí bolo spracovaných, myslím si, že veľmi rýchlo, trvá to len niekoľko pracovných dní. Takmer 90 miliónov eur sme vyplatili. Áno, došlo tam aj k podvodným konaniam. V každom jednom prípade sme podali trestné oznámenie, konali sme pri každom jednom podozrení, viacero platieb sa podarilo zastaviť, nie všetky, tu očakávam, že polícia bude aktívna. Bohužiaľ, žijeme v takej spoločnosti, že chcete ľuďom pomôcť a oni to idú zneužívať.
Ďalšia vec na ktorú, na ktorú som celkom hrdý ako minister hospodárstva je Kilečko 1. To bolo vyše 100 konkrétnych opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia a ako jeden balík i keď to boli drobné opatrenia, preto lebo nemali dopad na štátny rozpočet a dali sa realizovať ihneď, tak predsa len ako balík taký týchto 100 opatrení to citeľne pomohlo a pomáha podnikateľom. Pripravujeme Kilečko 2, ktoré, v ktorom je 469 opatrení a sme momentálne vo fáze, že ideme oslovovať, oslovujeme jednotlivé ministerstvá a dúfam, že ešte tento rok bude možno polovica, možno viac týchto opatrení schválená. Opäť sú to opatrenia, ktoré nemajú dopad na štátny rozpočet a veľmi ma potešilo keď premiér Eduard Heger tomuto aspoň v rozhovore na štyri oči vyslovil podporu a že to vníma, že vníma to, že keď sa nebude dariť podnikateľom, tak nebudú zamestnávať ľudí a celková životná úroveň bude klesať alebo nebude rásť.
Ďalšia vec, ktorá bola taká pomerne veľká výzva, to boli nominanti. Ja som na ministerstve hospodárstva nominoval možno 40 ľudí do rôznych pozícii a som veľmi rád, že zatiaľ tam nedošlo k žiadnemu výraznému sklamaniu, že som nemusel zatiaľ nikoho meniť a to samozrejme človeka vždy poteší. Napríklad jeden z nominantov je nový šéf SPP. Najprv to chcem trošku objasniť, lebo je tá situácia mierne zamotaná. My máme tzv. SPP matku, to je úplne hore spoločnosť, ale táto matka ona vlastní síce podiely v iných spoločnostiach, ale ona sama až tak veľa toho nevlastní. Ona len predáva plyn. Ona je obchodník s plynom. Táto matka patrí na 100 % štátu. Robert Fico to pred siedmimi rokmi odkúpil a teda že akože ide tu strašne bojovať za národ, štátne záujmy, lenže za tých sedem rokov to šesť rokov robilo stratu. Rok čo rok, sto miliónov euro. V 2014 sto miliónov, potom 100 miliónov, potom 40, potom 20, potom zase 100, atď. rok čo rok. V roku 2019 to ešte spravilo stratu 103 miliónov eur. To samozrejme platili daňoví poplatníci. Keby to nebol odkúpil, tak štát mohol ušetriť pol miliardy.
No, ale minulý rok 2020 na čele s novým nominantom pánom Urbanom sa po siedmych rokoch podarilo dosiahnuť zisk, maličký, 6 miliónov eur, ale zisk. Po šiestich rokoch to nie je v strate, už je to konečne v zisku. Napĺňa ma to určitou hrdosťou, preto lebo sú to nominanti SAS v tomto prípade pán Urban a jeho kolegovia, ktorí dostali SPP po šiestich rokoch do zisku. Ďalší nominant je napríklad na Úrade priemyselného vlastníctva mladý muž, 32 rokov, Matúš Medvec. No, čo ten spravil za rok ? Znížil polovicu, znížil na polovicu dobu, čo trvá schválenie patentu, úžitkového vzoru, ochrannej známky, atď. Teraz už netreba čakať 11 mesiacov na úžitkový vzor, už to ide za päť. To sú veci, za ktoré vás nebude nikto chváliť denno-denne, musíte sa pochváliť sám, ako to robím ja teraz. Nebude to v novinách, no čo budú písať? A opäť hentí nekradli a opäť hento zlepšili. To nebude nikto vypisovať. Bude sa vypisovať o sporoch, budú sa ma novinári dokola pýtať, no či už teda prišiel ten, ten nový minister financií na tú pizzu, atď. To je, ono to aj dosť veľa hovorí o úrovni slovenskej, slovenskej mediálnej scény.
Ďalšieho nominanta máme na MH Manažmente. MH Manažment je tiež firma, ktorá robila spoľahlivo straty. Tejto firme patrí šesť teplární. Pre vašu informáciu, aby ste vedeli, na Slovensku je 338 teplární z nich je šesť, i keď šesť najväčších, ale len šesť v štátnych rukách a tie samozrejme robili rok čo rok straty, lebo sa tam kradlo. No tak už sa nekradne, teplárne sú v zisku. Opäť je to vec, ktorá sa nebude teraz siahodlho vo veľkom rozoberať, lebo nie je to dostatočne sexi, ale je to realita. Luboš lopatka, šéf MH Manažmentu tieto teplárne spojil do jedného celku, sústredil nákup do jedných rúk, takisto riadenie, zriadil finančný poor atď. Výsledok je, že teplárne robia zisk a tento zisk sme posunuli ľuďom a sme znížili ceny tepla. To si myslíme tiež vestora poteší, ale tiež sa nebude o nej denno-denne, lebo, lebo skrátka nie je to dostatočne sexi.
Na ministerstve a nie len my, ale aj väčšina iných, ostatných ministerstiev znížila náklady o 10 %, to som si dal záležať aj personál sme znížili aj prevádzkové náklady. nebolo to ľahké. Tak, ako som pred chvíľou pochválil môjho predchodcu Petra Žigu za to, že ten personál to osadenstvo ministerstva hospodárstva je naozaj že kvalitný až veľmi kvalitní ľudia, tak rovnako musím povedať, že keby takto viedol súkromnú firmu, tak mu skrachuje, preto lebo tá efektivita riadenia bola dosť nízka, ale aj na tom robíme, snažíme sa.
No a potom sa podarila koncom minulého roku taká pekná vec v Rimavskej Sobote, ideme tam stavať priemyselný park. Vláda sa na tom, najprv sa na tom dohodla koaličná rada, potom sa na tom dohodla vláda a tu pekne vidieť, že keď ide naozaj o veci, ktoré sú dobré, efektívne, ktoré prejdú útvarom hodnoty za peniaze, tak zrazu je dohoda na celej vláde a neriešia sa tu nejaké konflikty, lebo ani žiadne nevzniknú. A poviem vám teraz takú internú informáciu, lebo to nemáte ako vedieť, odhadujem, že 98 až 99 % hlasovaní, teda rozhodovaní na vláde prechádza konsenzuálne. To len ukazuje, že aj keď noviny aj keď médiá primárne píšu o tom, že kto tu na koho škaredo kukol a kto tu o kom čo povedal, tak áno, tá vláda predsa funguje, keď, je to silný znak keď 98 alebo 99 % hlasovaní, rozhodnutí teda prejde konsenzuálne. Takže takto konsenzuálne sme sa dohodli aj na priemyselnom parku v Rimavskej Sobote. Robíme na tom, naozaj že vysokým tempom, je tam silný tím ľudí pod vedením Borisa Kačániho, ďalší nominant, ktorý je vo firme MH Invest a ktorý teda robí všetko preto, aby už budúci rok sa ten park začal reálne stavať. A dúfam, je to aj moje osobné želanie, že ešte v tomto volebnom období tam príde prvá firma, prvý zamestnávateľ, ktorý pomôže okresu, ktorý má dlhodobo najvyššiu nezamestnanosť. Toto je jedna z mojich výčitiek na vlády Roberta Fica, ktorý roky rokúce 10, 12 rokov rozprával o tom, ako chce znižovať regionálne rozdiely, ale potom bum bác Jaguár dostal 500 miliónov, aby išiel do Nitry. Tak toto sa snažíme robiť naopak. Investičné stimuly a teda nie som žiaden fanúšik týchto investičných stimulov, ale snažíme sa ich dávať tam, kde to naozaj ľudia potrebujú, kde to využijú a dúfam, veľmi si želám, že sa nám podarí ešte v tomto volebnom období tam umiestniť prvú firmu.
No, ale venovali sme sa aj rôznym vtákom, napríklad slávikovi. Marcel Slávik je taká čudesná postavička, ktorá mohla vyrásť a dlhé roky fungovať za predošlej vlády, ktorý robil to, že niekto chcel niečo stavať a on si pekne počkal na posledný deň, kedy sa dajú podať námietky a potom podal námietky a chce fontánku na streche a chce neviem jaké makové, fialové atď. Boli to len obštrukcie. Boli to len obštrukcie a teraz, len aby ste mali predstavu, za minulý rok bolo podaných na Slovensku 1 312 takýchto námietok. Tisíc tristodvanásť. Všetci občania na všetkých staviteľov dokopy to agregované číslo je 1 312. A z týchto 1 312 žiadostí Marcel Slávik podal 1 050. Toto si treba predstaviť. Tisíc päťdesiat jeden jediný človek, od Medzilaboriec po Bratislavu, všade. Vidím, ako je to s týmto človekom bojovať, lebo máme nejaké smernice, máme nejak nastavené zákony, samozrejme, musíme ich dodržiavať a fungovať v rámci nich. Tak toto je jedna z ďalších vecí, ktorej, ktorá síce úplne priamo nepatrí pod ministerstvo hospodárstva, ale ktorú sa teda snažíme realizovať. Už, už, už, už to tak, pán Slávik mi poslal mail, že dobre, on teda s tým prestane, no ale potom mu začali opäť rásť rožky, keď videl, že, že dojde zrejme k nejakým zmenám na vláde.
Mám ešte tri minútky 57, tak tie využijem ešte napríklad na to, že čo budeme tento rok robiť. No, ja teda veľmi dúfam, že spustíme tretí blok Mochoviec. Je to vec, ktorá v oblasti energetiky krajine veľmi pomôže. Na, to, čo sa dá vyčítať predošlej vláde je, že nie dostatočne hájila záujmy štátu. Bol to práve pán Fico, ktorý pravidelne hovoril o obhajobe národno-štátnych záujmoch a tu vláda mohla byť omnoho aktívnejšia a nebola, ale to, že tie Mochovce meškajú x-y rokov a že sú medzičasom trikrát drahšie, nie je, nie je primárnou vinou predošlej vlády, to treba tiež objektívne povedať. Je to vinou toho, kto mal na zodpovednosti manažment a to je firma Enel. Nám sa teda podarilo po mesiacoch boja na rôznych predstavenstvách a valných hromadách docieliť, že odíde projektový šéf, ktorý je zodpovedný za dostavbu trojky, štvorky. To je pán, ktorý pochádza zo Španielska a je to nominant Enelu, no že teda konečne odtiaľ odíde a v medzinárodnom tendri nájdeme takého, ktorý to už teraz riadne dotiahne. Hlavne teda ten štvrtý blok. Ten tretí je krátko pred spustením, tam už sme len v administratívnej rovine. Takže toto je jeden s našich dôležitých plánov.
Potom ďalší je Národná vodíková stratégia ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.4.2021 10:52 - 11:12 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, dobrý deň prajem, tiež som nečakal, že už po roku tu budeme stáť a schvaľovať po druhýkrát Programové vyhlásenia vlády. No ale, ako často zvyknem hovoriť, radšej koniec s hrôzou, ako hrôza bez konca. Koalícia našla tú silu na rozdiel od roku 201, kedy približne po 15 mesiacoch vládnutia to celé skončila. Tak na rozdiel od tej doby tentokrát sme našli tú silu, aby sme urobili novú dohodu, aby sme sa dali dokopy, aby sme fungovali ďalej. Je úplne pochopiteľné, že toto sa opozícii páčiť nebude. Tak ako sa nám nepáčilo, keď Peter Pellegrini pred tromi rokmi prevzal žezlo po Robertovi Ficovi a myslím si, že proste páni chápali rovnako. No tak teda ideme ďalej a myslím si, že po prvom roku je čas na takú krátku bilanciu.
Dovoľte mi povedať pár slovo k ministerstvu hospodárstva. Prvá vec, ktorá ma príjemne prekvapila, bola kvalita personálu, ktorý tam Peter Žiga zanechal. V podstate som spravil iba jednu, jednu dôležitejšiu výmenu na tých úradníckych pozíciách. Bol to jeden pán, ktorý má dnes na krku trestné oznámenie za veľmi čudný informačný systém s názvom ISKRA, kde štát prehajdákal, teda chcel prehajdákať 20 mil., ale prehajdákal len polovicu, lebo potom sme to zastavili. Je vylúčené, že Peter Žiga o tomto nevedel. Toto je aj taký, myslím si, že hlavný rozdiel. Napriek všetkým tým... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás, aby ste v sále netelefonovali. Ďakujem pekne.

Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR

... toto je taký ten hlavný rozdiel, ako aj môj predrečník podpredseda Grendel povedal, aj keď nemusíme súhlasiť so všetkým, čo povedal, ale chcem teda vytvoriť pochvalu, lebo to bol skutočne štátnicky prejav, či už prednesom, formou a myslím si, že s veľa vecami sa dá súhlasiť. Áno, je to boj proti korupcii, ktorý výrazne zmenil našu krajinu. Môžeme si o Igorovi Matovičovi myslieť čo chceme. Ja sám teda sa veľakrát na jeho adresu vyjadril kriticky, on na moju a nikdy som si nenechal zobrať tú možnosť a tú slobodu povedať svoj názor. A ten som aj vždy povedal, keď som to považoval za potrebné. Napriek všetkému čo bolo, keby Igor Matovič nedostal mandát, keby neprevzal žezlo

===== ... veľakrát na jeho adresu vyjadril kriticky, on na moju a nikdy som si nenechal zobrať tú možnosť a tú slobodu povedať svoj názor a ten som aj vždy povedal, keď som to považoval za potrebné. Napriek všetkému, čo bolo, keby Igor Matovič nedostal mandát, keby neprevzal žezlo, tak sa tu kradne ako nikdy, ako sme to tu zažívali celé roky.
To, že dnes trasú mrežami ľudia ako Bödör alebo Brhel, alebo pán Gašpar a ďalšie výkvety toho vládnutia, ktoré tu bolo pred nami, za to vďačí naša spoločnosť len a len Igorovi Matovičovi. Toto je holý fakt, ktorý musia uznať aj jeho najväčší neprajníci aj jeho kritici, ku ktorým sa rátam aj ja. Toľkoto na úvod a všeobecne a teraz mi dovoľte k programovému vyhláseniu vlády povedať pár slov.
To, čo sme kritizovali pred tromi rokmi, urobili sme dnes my. (Zaznievanie gongu.) A síce sme tomu dali iba taký ľahký update, urobili sme to trochu poctivejšie. Zaktualizovali sme programové vyhlásenie, vyhodili sme veci, ktoré už tam nepatria. Nakoniec veď prečo by sme to mali robiť výrazne inak. Veď sme sa pred rokom dohodli na niečom, čo chceme štyri roky realizovať, tak je úplne logické, že je tu jeden drobný refresh, no ale dali sme si aspoň tú námahu, aby už realizované veci tam neboli.
Preto moja nádej spočíva najmä v tom, že teraz v novej zostave tie zmeny vôbec nie sú kozmetické. Že v novej zostave budeme fungovať zvyšné tri roky. Budeme riešiť konflikty, ktoré sa nám vyskytnú vo vnútri koalícii, budeme bojovať s opozíciou alebo opozícia s nami a budeme sa snažiť realizovať programové vyhlásenie vlády, ktoré dnes premiér Eduard Heger predkladá na schválenie. Už vopred by som vás chcel veľmi pekne poprosiť, aby ste za toto Programové vyhlásenie vlády hlasovali i keď viem a myslím si, že mali by sme to akceptovať, že nájdu sa viacerí koaliční poslanci, prakticky z každej strany, ktorí povedia: Nie, ja mám takú alebo onakú výhradu a veľmi mi na tom záleží. Našťastie máme ešte stále dostatočnú rezervu v koaličných hlasoch tak, aby toto programové vyhlásenie prešlo. Vrátim sa k ministerstvu hospodárstva, ktoré s maličkou prestávkou vediem 13 mesiacov a dovoľte mi pár slov k tomu poslednému roku.
Ministerstvo hospodárstva má na rade má, má, má na zodpovednosti štyri typy pomoci. To je nájomné, nepravidelná autobusová doprava, podpora pre kultúru, podpora pre športovcov, ahá, a ešte päť vlastne, lebo sme ešte asi miliardy poskytli, miliardu eur poskytli na antikorona úveroch. Najväčšia pomoc je nájomné, tam 56-tisíc žiadostí bolo spracovaných, myslím si, že veľmi rýchlo, trvá to len niekoľko pracovných dní. Takmer 90 miliónov eur sme vyplatili. Áno, došlo tam aj k podvodným konaniam. V každom jednom prípade sme podali trestné oznámenie, konali sme pri každom jednom podozrení, viacero platieb sa podarilo zastaviť, nie všetky, tu očakávam, že polícia bude aktívna. Bohužiaľ, žijeme v takej spoločnosti, že chcete ľuďom pomôcť a oni to idú zneužívať.
Ďalšia vec na ktorú, na ktorú som celkom hrdý ako minister hospodárstva je Kilečko 1. To bolo vyše 100 konkrétnych opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia a ako jeden balík i keď to boli drobné opatrenia, preto lebo nemali dopad na štátny rozpočet a dali sa realizovať ihneď, tak predsa len ako balík taký týchto 100 opatrení to citeľne pomohlo a pomáha podnikateľom. Pripravujeme Kilečko 2, ktoré, v ktorom je 469 opatrení a sme momentálne vo fáze, že ideme oslovovať, oslovujeme jednotlivé ministerstvá a dúfam, že ešte tento rok bude možno polovica, možno viac týchto opatrení schválená. Opäť sú to opatrenia, ktoré nemajú dopad na štátny rozpočet a veľmi ma potešilo keď premiér Eduard Heger tomuto aspoň v rozhovore na štyri oči vyslovil podporu a že to vníma, že vníma to, že keď sa nebude dariť podnikateľom, tak nebudú zamestnávať ľudí a celková životná úroveň bude klesať alebo nebude rásť.
Ďalšia vec, ktorá bola taká pomerne veľká výzva, to boli nominanti. Ja som na ministerstve hospodárstva nominoval možno 40 ľudí do rôznych pozícii a som veľmi rád, že zatiaľ tam nedošlo k žiadnemu výraznému sklamaniu, že som nemusel zatiaľ nikoho meniť a to samozrejme človeka vždy poteší. Napríklad jeden z nominantov je nový šéf SPP. Najprv to chcem trošku objasniť, lebo je tá situácia mierne zamotaná. My máme tzv. SPP matku, to je úplne hore spoločnosť, ale táto matka ona vlastní síce podiely v iných spoločnostiach, ale ona sama až tak veľa toho nevlastní. Ona len predáva plyn. Ona je obchodník s plynom. Táto matka patrí na 100 % štátu. Robert Fico to pred siedmimi rokmi odkúpil a teda že akože ide tu strašne bojovať za národ, štátne záujmy, lenže za tých sedem rokov to šesť rokov robilo stratu. Rok čo rok, sto miliónov euro. V 2014 sto miliónov, potom 100 miliónov, potom 40, potom 20, potom zase 100, atď. rok čo rok. V roku 2019 to ešte spravilo stratu 103 miliónov eur. To samozrejme platili daňoví poplatníci. Keby to nebol odkúpil, tak štát mohol ušetriť pol miliardy.
No, ale minulý rok 2020 na čele s novým nominantom pánom Urbanom sa po siedmych rokoch podarilo dosiahnuť zisk, maličký, 6 miliónov eur, ale zisk. Po šiestich rokoch to nie je v strate, už je to konečne v zisku. Napĺňa ma to určitou hrdosťou, preto lebo sú to nominanti SAS v tomto prípade pán Urban a jeho kolegovia, ktorí dostali SPP po šiestich rokoch do zisku. Ďalší nominant je napríklad na Úrade priemyselného vlastníctva mladý muž, 32 rokov, Matúš Medvec. No, čo ten spravil za rok ? Znížil polovicu, znížil na polovicu dobu, čo trvá schválenie patentu, úžitkového vzoru, ochrannej známky, atď. Teraz už netreba čakať 11 mesiacov na úžitkový vzor, už to ide za päť. To sú veci, za ktoré vás nebude nikto chváliť denno-denne, musíte sa pochváliť sám, ako to robím ja teraz. Nebude to v novinách, no čo budú písať? A opäť hentí nekradli a opäť hento zlepšili. To nebude nikto vypisovať. Bude sa vypisovať o sporoch, budú sa ma novinári dokola pýtať, no či už teda prišiel ten, ten nový minister financií na tú pizzu, atď. To je, ono to aj dosť veľa hovorí o úrovni slovenskej, slovenskej mediálnej scény.
Ďalšieho nominanta máme na MH Manažmente. MH Manažment je tiež firma, ktorá robila spoľahlivo straty. Tejto firme patrí šesť teplární. Pre vašu informáciu, aby ste vedeli, na Slovensku je 338 teplární z nich je šesť, i keď šesť najväčších, ale len šesť v štátnych rukách a tie samozrejme robili rok čo rok straty, lebo sa tam kradlo. No tak už sa nekradne, teplárne sú v zisku. Opäť je to vec, ktorá sa nebude teraz siahodlho vo veľkom rozoberať, lebo nie je to dostatočne sexi, ale je to realita. Luboš lopatka, šéf MH Manažmentu tieto teplárne spojil do jedného celku, sústredil nákup do jedných rúk, takisto riadenie, zriadil finančný poor atď. Výsledok je, že teplárne robia zisk a tento zisk sme posunuli ľuďom a sme znížili ceny tepla. To si myslíme tiež vestora poteší, ale tiež sa nebude o nej denno-denne, lebo, lebo skrátka nie je to dostatočne sexi.
Na ministerstve a nie len my, ale aj väčšina iných, ostatných ministerstiev znížila náklady o 10 %, to som si dal záležať aj personál sme znížili aj prevádzkové náklady. nebolo to ľahké. Tak, ako som pred chvíľou pochválil môjho predchodcu Petra Žigu za to, že ten personál to osadenstvo ministerstva hospodárstva je naozaj že kvalitný až veľmi kvalitní ľudia, tak rovnako musím povedať, že keby takto viedol súkromnú firmu, tak mu skrachuje, preto lebo tá efektivita riadenia bola dosť nízka, ale aj na tom robíme, snažíme sa.
No a potom sa podarila koncom minulého roku taká pekná vec v Rimavskej Sobote, ideme tam stavať priemyselný park. Vláda sa na tom, najprv sa na tom dohodla koaličná rada, potom sa na tom dohodla vláda a tu pekne vidieť, že keď ide naozaj o veci, ktoré sú dobré, efektívne, ktoré prejdú útvarom hodnoty za peniaze, tak zrazu je dohoda na celej vláde a neriešia sa tu nejaké konflikty, lebo ani žiadne nevzniknú. A poviem vám teraz takú internú informáciu, lebo to nemáte ako vedieť, odhadujem, že 98 až 99 % hlasovaní, teda rozhodovaní na vláde prechádza konsenzuálne. To len ukazuje, že aj keď noviny aj keď médiá primárne píšu o tom, že kto tu na koho škaredo kukol a kto tu o kom čo povedal, tak áno, tá vláda predsa funguje, keď, je to silný znak keď 98 alebo 99 % hlasovaní, rozhodnutí teda prejde konsenzuálne. Takže takto konsenzuálne sme sa dohodli aj na priemyselnom parku v Rimavskej Sobote. Robíme na tom, naozaj že vysokým tempom, je tam silný tím ľudí pod vedením Borisa Kačániho, ďalší nominant, ktorý je vo firme MH Invest a ktorý teda robí všetko preto, aby už budúci rok sa ten park začal reálne stavať. A dúfam, je to aj moje osobné želanie, že ešte v tomto volebnom období tam príde prvá firma, prvý zamestnávateľ, ktorý pomôže okresu, ktorý má dlhodobo najvyššiu nezamestnanosť. Toto je jedna z mojich výčitiek na vlády Roberta Fica, ktorý roky rokúce 10, 12 rokov rozprával o tom, ako chce znižovať regionálne rozdiely, ale potom bum bác Jaguár dostal 500 miliónov, aby išiel do Nitry. Tak toto sa snažíme robiť naopak. Investičné stimuly a teda nie som žiaden fanúšik týchto investičných stimulov, ale snažíme sa ich dávať tam, kde to naozaj ľudia potrebujú, kde to využijú a dúfam, veľmi si želám, že sa nám podarí ešte v tomto volebnom období tam umiestniť prvú firmu.
No, ale venovali sme sa aj rôznym vtákom, napríklad slávikovi. Marcel Slávik je taká čudesná postavička, ktorá mohla vyrásť a dlhé roky fungovať za predošlej vlády, ktorý robil to, že niekto chcel niečo stavať a on si pekne počkal na posledný deň, kedy sa dajú podať námietky a potom podal námietky a chce fontánku na streche a chce neviem jaké makové, fialové atď. Boli to len obštrukcie. Boli to len obštrukcie a teraz, len aby ste mali predstavu, za minulý rok bolo podaných na Slovensku 1 312 takýchto námietok. Tisíc tristodvanásť. Všetci občania na všetkých staviteľov dokopy to agregované číslo je 1 312. A z týchto 1 312 žiadostí Marcel Slávik podal 1 050. Toto si treba predstaviť. Tisíc päťdesiat jeden jediný človek, od Medzilaboriec po Bratislavu, všade. Vidím, ako je to s týmto človekom bojovať, lebo máme nejaké smernice, máme nejak nastavené zákony, samozrejme, musíme ich dodržiavať a fungovať v rámci nich. Tak toto je jedna z ďalších vecí, ktorej, ktorá síce úplne priamo nepatrí pod ministerstvo hospodárstva, ale ktorú sa teda snažíme realizovať. Už, už, už, už to tak, pán Slávik mi poslal mail, že dobre, on teda s tým prestane, no ale potom mu začali opäť rásť rožky, keď videl, že, že dojde zrejme k nejakým zmenám na vláde.
Mám ešte tri minútky 57, tak tie využijem ešte napríklad na to, že čo budeme tento rok robiť. No, ja teda veľmi dúfam, že spustíme tretí blok Mochoviec. Je to vec, ktorá v oblasti energetiky krajine veľmi pomôže. Na, to, čo sa dá vyčítať predošlej vláde je, že nie dostatočne hájila záujmy štátu. Bol to práve pán Fico, ktorý pravidelne hovoril o obhajobe národno-štátnych záujmoch a tu vláda mohla byť omnoho aktívnejšia a nebola, ale to, že tie Mochovce meškajú x-y rokov a že sú medzičasom trikrát drahšie, nie je, nie je primárnou vinou predošlej vlády, to treba tiež objektívne povedať. Je to vinou toho, kto mal na zodpovednosti manažment a to je firma Enel. Nám sa teda podarilo po mesiacoch boja na rôznych predstavenstvách a valných hromadách docieliť, že odíde projektový šéf, ktorý je zodpovedný za dostavbu trojky, štvorky. To je pán, ktorý pochádza zo Španielska a je to nominant Enelu, no že teda konečne odtiaľ odíde a v medzinárodnom tendri nájdeme takého, ktorý to už teraz riadne dotiahne. Hlavne teda ten štvrtý blok. Ten tretí je krátko pred spustením, tam už sme len v administratívnej rovine. Takže toto je jeden s našich dôležitých plánov.
Potom ďalší je Národná vodíková stratégia ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.3.2021 14:34 - 14:36 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
No snažil som sa vám vysvetliť, že tá tým, že tá Rimavská Sobota je blízko k Poltáru, tak momentálne my tam nemáme žiadne ďalšie plány tak dlho, až Rimavská Sobota nebude naplnená aspoň z veľkej časti. To jednoducho súvisí aj s Poltárom.
Ale spomínali ste tie dopravné spojenia. To je myslím si, že veľmi dobrý typ a ďakujem zaň, že ak ako s tým lež ktorí začnú fungovať v tej Rimavskej Sobote, tak bolo by dobré sa na toto pozrieť a možno podporiť aspoň vhodné spojenia. Že keď bude ranná smena začínať o šiestej, tak aby o piatej odtiaľ vyrážal autobus a tak ďalej. Čiže na tomto sa, na tomto sa vieme, na toto sa vieme určite pozrieť.
Ale jedna vec ktorá by vás možno mohla zaujímať, lebo hovoríte teda, že len nejaké čiastkové investície chýbajú. Tak ministerstvo hospodárstva ide vyhlásiť súťaž na dokončenie na zlepšenie situácie v niektorých priemyselných parkoch. Ideme dať výzvu. Máme na to sedem miliónov eur a bavíme sa o investíciách tak päťstotisíc, osemsto, približne tieto sumy. Keď naozaj tam chýba trafostanica, tam chýba cesta, tam možno vlečku by bolo dobré dotiahnuť, tak na také takéto práce vieme spraviť pomerne rýchlo a chcem vás pekne poprosiť sa obrátiť najlepšie písomne listom, lebo viem, že ste aj pani primátorka zároveň na štátneho tajomníka Karola Galeka, aby vás zahrnul do tejto výzvy, a tam opäť platí, že koľko žiadostí príde, tie zoradíme v spolupráci s kolegami s útvaru hodnoty za peniaze do poradia od najlepšej po od naj od výzvy s najväčšou návratnosťou až po najmenšiu a usekneme to pri sedem miliónov.
No a ak to je takto ako opisujete, tak si myslím, že by ste sa mohli dostať do tých prvých sedem miliónov a potom aspoň takéto riešenie by sme vedeli poskytnúť. Ďakujem vám pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.3.2021 14:25 - 14:34 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Pozdravujem pani poslankyňu Brisudovú, tak už som ju spoznal. Zdravím vás.
No pozrite, my sme pred nedávnom spustili Rimavskú Sobotu, začíname tam, a to je kúsoček od Poltáru, možno dvadsať kilometrov? Tak? Aj, aj dvadsaťštyri kilometrov. Čiže je to aj na dochádzanie do práce. Potom vzdialenosti niečo vyše tridsať kilometrov je Lučenec, ktorý nemá svoj priemyselný park tiež plný.
Plán je teraz nasledovný, tento a budúci rok by sme výrazne chceli pokročiť v prácach v priemyselnom parku v Rimavskej Sobote a nájsť tam, možno by sa to malo podariť už budúci rok zazmluvniť prvého alebo prvých dvoch, troch investorov tak, aby v roku 2023 oni tam mohli začať sa nejak usídľovať. A hneď ako bude tento priemyselný park v Rimavskej sobote do značnej miery využitý povedzme polovica, tak sme pripravení sa obhliadnuť po ďalšom priemyselnom parku. Avšak Rimavská Sobota nie je jediné problematické miesto Slovenska máme aj ďaleký východ a v závislosti od toho ako budú pokračovať práce vo výstavbe diaľnice, by sme chceli najmä, aby bola tá dostupnosť daná.
Preto, lebo pri tých investoroch nedostanete hocikam. Oni jednoducho potrebujú tú logistickú dostupnosť mať garantovanú, to je rýchlo cesta, to je diaľnica a aj si myslím, že povedzme tých dvadsať možno dvadsaťštyri kilometrov dochádzať do práce to nie je aspoň dočasne, nie je až taká tragédia.
Čiže záverom, rád by som vám teraz tu povedal, áno ideme na to a, a dávam o týždeň o mesiac návrh na uznesenie vlády, ale nie je to tak. Momentálne nemáme v pláne budovať žiaden ďalší park, kým nebude aspoň s časti Rimavská Sobota obsadená.
Vaša druhá, vaša druhá časť vašej otázky bola, že podľa akých kritérií sa tie parky vyberajú, tak robia to analytici na ministerstve hospodárstva. Tých kritérií je niekoľko desiatok, a podľa nich teda zostavili rebríček a tam nám vyšla práve Rimavská Sobota ako najvhodnejší park alebo druhý najvhodnejší. To neviem presne, ale tým, že mesto Rimavská Sobota predalo ten pozemok veľmi lacno štátnej firme MH Invest, no tak to bol ten rozhodujúci moment, že sme si povedali dobre, tam ideme zainvestovať čím skôr, a potom sa tam posnažíme o tých investorov. Takže toľkoto z mojej strany zatiaľ.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2021 15:13 - 15:28 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
... s Kanceláriou Národnej rady komisia opätovne predkladá návrh vláde na nové rozhodnutie. Na verejnom vypočutí mali možnosť sa zúčastniť a klásť záujemcom otázky členovia vlády, poslanci Národnej rady a verejnosť. V súlade s ustanovením § 15 ods. 4 komisia vyhodnotila opäť raz prihlásených záujemcov a kandidatúru v druhom kole a v predloženom materiály navrhuje dvoch z nich, ktorí boli v hodnotení najúspešnejší. Takže už to aj vy cítite, prichádzam k veci. Spôsob hodnotenia komisia schválila v dodatku č. 1 k rokovaciemu poriadku, ten je na webe a tam sú zverejnené aj materiály všetkých záujemcov o kandidatúru v rátane životopisov bez uvedenia osobných údajov. Ďalej sú tam zverejnené koncepcie, referencie, záznamy z výberového konania atď. No a je tam aj záznam z verejného vypočutia prostredníctvom facebooku. Predkladaný materiál obsahuje hodnotenie všetkých prihlásených záujemcov a výsledné poradie. Materiál vzhľadom na svoj charakter nebol predmetom medzirezortného pripomienkového konania a nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, nemá vplyv na podnikateľské prostredie, nemá sociálne vplyvy, ani na životné prostredie, nemá vplyv na informatizáciu a nemá vplyv ani na služby verejnej správy pre občana, čo si teda dovolím pochybovať, lebo mať riadneho predsedu protikorupčnej činnosti bude mať teda veľký vplyv na služby verejnej správy pre občana. Na účely prerokovania materiálu na rokovanie vlády kandidáti poskytli súhlas so zverejnením osobných údajov obsiahnutých v motivačnom liste a životopise. Takže toľkoto z mojej strany, to je taká predohra k voľbe, ktorá vás ctení kolegovia čaká a držím teda palce, aby ste zvolili toho správneho kandidáta. Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2021 14:58 - 15:13 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ako prvé by som chcel uviesť, že suplujem za kolegu Holého, takže moje vystúpenie bude spočívať v prečítaní textu.
Dňa 30. januára 2019 Národná rada schválila zákon 54/2019 o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a tento zákon nadobudol účinnosť 1. marca 2019, čiže takmer pred dvomi rokmi. V § 13 zákon zriaďuje Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ďalej iba "úrad", ktorý má mať sídlo v Bratislave. V § 14 sa hovorí, že na čele úradu je predseda, ktorý zodpovedá za činnosť úradu a predsedu úradu volí, odvoláva Národná rada spomedzi kandidátov navrhnutých vládou podľa § 15 ods. 4.
Vláda môže Národnej rade navrhnúť kandidátov na predsedu úradu len po ich verejnom vypočutí a hodnotení komisiou. Komisia bola vytvorená v marci 2019. Od svojho vzniku schválila rokovací poriadok, zásady hodnotenia záujemcov a kandidatúru na predsedu úradu. Vzhľadom k tomu, že Národná rada podľa uznesenia č. 1958 z júna 2019 nezvolila predsedníčku úradu z dvoch navrhnutých kandidátok komisia podľa § 16 ods. 9 zákona zverejnila v júli 2019 novú výzvu a v októbri sa uskutočnilo verejné vypočutie záujemcov v druhom kole.
Vláda 4. decembra 2019 v zákonnej lehote prerokovala materiál k návrhu na schválenie kandidátov na predsedu tohto úradu, ktorý schválila uznesením 598 z roku 2019 a predložila návrh na voľbu vybraných uchádzačov Národnej rade. Vláda tým splnila požiadavky zákona. Dobrá správa.
Národná rada však do konca volebného obdobia materiál neprerokovala. V nadväznosti na komunikáciu s Kanceláriou Národnej rady komisia opätovne predkladá návrh vláde na nové rozhodnutie. Na verejnom vypočutí mali možnosť sa zúčastniť a klásť záujemcom otázky členovia vlády, poslanci Národnej rady a verejnosť. V súlade s ustanovením § 15 ods. 4 komisia vyhodnotila
====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2021 14:58 - 15:13 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak dovoľte mi, reagovať ešte naposledy k rôznym veciam, ktoré tu boli povedané. Ako prvé začnem, pán Kotleba, vy ste teda vraveli, že prekvapili vás tu trenice medzi nami. Toto nie sú trenice. Toto je kultivovaná debata a na to je parlament. Kde inde má prebiehať aj veľmi vecná debata. To si myslím, že sme dnes zažili. Chcem sa veľmi pekne poďakovať za ňu. Ako prvému, samozrejme, Karolovi Kučerovi, že dal si tú námahu a pripravil si svoju argumentáciu. Takisto aj vám, aj ďalším všetkým za to, že sme to dokázali udržať v nejakej kultivovanej, solídnej forme. Myslím si, že presne takto by to malo prebiehať.
K tomu riešeniu dôjdem nakoniec, ale ešte zopár poznámok. Tak najprv, Karol, ty si teda vyjadril obavu, že teda dúfaš, že ten úradník nebude prepustený. Poznáš ma 15 rokov, akože pochybujem, že si na mne mohol všimnúť čo len náznak pomstychtivosti, jasné, že nebude, resp. ak bude nie z týchto dôvodov, ale z úplne iných. Ja ani neviem kto to je, ale ja teda určite nebudem tam snoriť po úrade, že kto písal tú správu a to ma v živote nenapadlo.
Potom chcel by som ešte povedať jednu vec, ktorá možno že mala odznieť aj v diskusii, štát nedokáže zbaviť ľudí zodpovednosti za svoje životy. Politici to skúšajú, snažia sa ľuďom rozprávať, nechaj to všetko na nás, len nás zvoľ a plať dane a my sa postaráme o teba, o celý tvoj život a všetko bude fajn. Ale klameme. Politici klamú ľudí, keď sa im snažia nabulikať, že dokážu ich zbaviť zodpovednosti za svoje životy.
Môžme prijať akékoľvek normy, ale to dieťa musí chrániť jeho rodič. A keď tam vidí prehnitý nejaký trám, tam dieťa tam nepustí jednoducho. Tak ako ho nepustí na ulici, kde autá jazdia a podobne. Práve takýmto, takýmto vymýšľaním ďalších a ďalších noriem a pravidiel a čoraz viac len bulikáme ľuďom, že viete čo, my to všetko zariadime a vám sa nemá čo stať.
Ja chápem podstatu SOI-ky, Slovenskej obchodnej inšpekcie v tom, že musí kontrolovať a reagovať a odhaľovať skryté vady. Niektoré hračky napríklad obsahujú talán. To je látka, z ktorej keď ju, keď ju to dieťa tú hračku príliš často líže, tak 20 rokov neskôr môže byť impotentné alebo 15. No tak toto, samozrejme, je problém. To nemá ten spotrebiteľ ako vidieť. Čiže v týchto, toto je taká tá typická úloha Slovenskej obchodnej inšpekcie, lebo tá ma na to expertov, meracie prístroje, ktoré to vedia posúdiť. Ale aj toto sa dá prehnať.
A už napríklad taká vec, že SOI-ka chodí a kontroluje, či sú všade nalepené slovenské návody. No, však keď spotrebiteľ má problém, že tam je slovenský návod, nech ide do iného obchodu, nech si ten produkt nekúpi. Nech o tom napíše alebo čokoľvek. V Amerike sú napríklad strašne silné súkromné, resp. neštátne združenia pre ochranu spotrebiteľov a tým pádom je to na báze dobrovoľnosti. Tak toto som ešte považoval za potrebné spomenúť.
No, a teraz, pán Kotleba, vy ste nás tu teda obvinili alebo teda konštatovali ste, že všetko vidíme len cez peniaze. No, lebo inak, keď sa to vidí inak, tak je to buď populizmus alebo alibizmu. Eugen Jurzyca raz napísal úžasný článok o populistoch, alibistoch a ekonómoch. Hovorí v tom, článku, že populisti to sú takí, ktorí povedia všetkým všetko. Ja vám všetkým sľubujem, všetko dostanete. Ty potrebuješ drahý liek, ty chceš mať ja neviem vysokú, vysokú sociálnu dávku. Ty chceš mať taký dom, všetkým sľúbim všetko a nezaujímam sa o to, kto to zaplatí. Toto je naozaj vystihujúca definícia populistu. A tam trináste dôchodky a hentam sľúbime také makové a však jasné, však niekto to zaplatí, ja nie. To je, toto robia populisti.
Potom sú alibisti. Alibisti povedia, mňa do toho neťahajte, ja s tým nič nechcem mať. Život je najcennejší, ja s tým nič nechcem mať. Potom sú ekonómovia. Ekonómovia povedia, zdroje sú vzácne, preto lebo sú obmedzené. Prakticky všetko je obmedzené, ešte aj vzduch čistý je obmedzený a vzácny zdroj. Tým, že akonáhle je niečo obmedzené, akonáhle niečo nie je k dispozícii v takom obrovskom množstve, že každý si môže zobrať koľko chce, tak v tom momente ten zdroj je vzácny. A ekonómovia sú tí, ktorí prídu a navrhnú modely, spôsoby, algoritmy ako tie vzácne zdroje rozdeliť. Koľko daní platiť, čo z nich kupovať. Útvar hodnoty za peniaze je napríklad taký výborný konštrukt, že povedia, že dobre, tu je desať projektov, tento je najlepší, ten je najhorší, tu je poradie, môžte sa politici rozhodnúť. Toto robia ekonómovia, že navrhujú ako rozdeľovať vzácne zdroje.
Tam je potom úplne logické, že ide o peniaze. Áno, ale nie vždy. To som už tu hovoril a nejak ste mi to aj vyčítali, ale myslím si, že neprávom, že som zabŕdol do takej tej debaty o ľudských životoch. No, viete, môžme sa jej vyhýbať, ale nepohneme sa z miesta vo veľa prípadoch. Čiže v prípade ľudských životoch sa nedá vidieť veci cez peniaze. Ale aj v prípade verejného priestoru.
Ako by ste ho, ja bývam na Kolibe rovno pri lese. Ja keď si idem ráno zabehať, prejde hodina, nestretnem nikoho. To je, to je úžasná hodnota, ktorá mne výrazne teda zvyšuje kvalitu života. Jeden z dôvodov, prečo ja som zásadne proti migrácii, a to bola jedna z dvoch našich červených čiar pred voľbami čo sme oznamovali voličov bolo, že keď teraz by sem ich prišlo že milión a povedzme ani nikoho by sme nemuseli, že mu platiť sociálne dávky a všetci by tu chodili do roboty, obsadia nám verejný priestor. Akú hodnotu má to, že už neviem ísť do parku a sadnúť si na lavičku. Keď choďte do Viedne do parku, hej, a nemáte si kde sadnúť, lebo všade sú tieto burky. Tak toto je rovnako nevyčísliteľné. Toto je, nie to treba na rovinu povedať. Toto sa nedá vyčísliť, ale tak všetci tušíme, že verejný priestor má hodnotu, a preto si ho musíme chrániť, aj keď nevieme povedať, koľko stojí to, že keď ten verejný priestor obetujeme.
Iný príklad je elektrina. Dnes doobeda sme to tu preberali. Tam v podstate nešlo o peniaze. Tam ten zákon je o infraštruktúre. A chcem sa aj poďakovať, lebo tá podpora bola naozaj veľká toho zákona. Tam išlo o tom ako zabezpečiť dodávky elektriny preto, lebo elektrina sa nedá skladovať. Ja tam nepočujem v prvom momente peniaze. Ja tam počujem bezpečnosť dodávok, ktorá sa nedá vyčísliť alebo veľmi ťažko, alebo veľmi nepresne vyčísliť. Čiže nie je pravda, že vidíme všetko cez peniaze, ale je korektné to čo sa cez peniaze vidieť dá aj naozaj vidieť, lebo potom vieme lepšie navrhnúť a korektnejšie a spravodlivejšie ako rozdeliť vzácne zdroje na rozdiel od populistov a alibistov.
Ďalší bod, ktorý by som chcel povedať, a to sa už blížim k záveru, a to je tá ponuka. Tak, aha, chcel som vám poďakovať, pán Kotleba, že ste poukázali na to, že ten zákon, ktorý ideme rušiť je najmä o administratívnych požiadavkách a takmer vôbec o bezpečnosti ihrísk. No, a preto a súhlasím aj s tou slobodou pre deti a dúfam, že teda čoskoro sa dostaneme do normálu.
Teraz k tej mojej ponuke. Chcem vás ešte raz pekne poprosiť, tento zákon zrušiť tak ako je to navrhnuté a ako to bolo dohodnuté na koaličnej rade a na vláde. A neprijímať k nemu pozmeňovacie návrhy, lebo, lebo to sa vylučuje predsa. Keď zákon zrušíme, tak budeme pozmeňovacie návrhy prijímať k čomu, v vzduchoprázdnu alebo toto predsa nejde.
Ale opakujem moju ponuku, a to bez ohľadu na to, je neviem ty, Karol, ako budeš hlasovať alebo vy, pani Horváthová. Bez ohľadu na to, opakujem ponuku, že zriadim parlamentnú, teda pracovnú skupinu, kde budú pozvaní zástupcovia parlamentných strán, sadneme si na expertnej úrovni, pozreme si teda, aké normy sú záväzné, aké sú nezáväzné, čo sa kde dá vylepšiť, ako vieme rozumne sprísniť tie alebo teda zvýšiť tie sankcie, pokuty za nedodržiavanie a vytvoríme sadu návrhov. Ono totiž nedá sa povedať, že normy musia platiť pre všetky ihriská. Lebo doma, kto si postaví sebe, tak to hádam nechceme. Čiže musí to niekde, možno že zákon o verejnom, zákon o obecnom zriadení, strieľam od pásu, nie som právnik. Ale som presvedčený, že nájdeme dobrý spôsob ako zabezpečiť, aby dnešné pravidlá, ktoré, ktoré nie sú zlé, sme to tu počuli, však už dnes máme normu, že čo všetko má ihrisko obsahovať, ale aby to naozaj bolo pretavované do praxe.
Ja nie som proti tomu, aby boli ihriská bezpečné, len, len bojujem proti rastúcej administratíve. Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť, ctení kolegovia.
Skryt prepis