Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

16.9.2020 o 15:43 hod.

Ing.

Richard Sulík

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 16.9.2020 15:43 - 15:45 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, dámy a páni, dobrý deň prajem, to čo teraz budem hovoriť je suchá úradníčtina. Ide o transpozíciu, o implementáciu nariadenia Európskeho parlamentu a preto mi to dovoľte od slova do slova prečítať, je to stručné a aspoň nič nepokazím. Vládny návrh zákona bol vypracovaný z dôvodu potreby implementácie nariadenia Európskeho parlamentu a rady č. 2017/821 zo 17. mája 2017, ktorým sa ustanovujú povinnosti náležitej starostlivosti v dodávateľskom reťazci dovozcov Únie dovážajúcich cín, tantal a volfrám, ich rudy a ešte aj zlato s pôvodom v oblastiach zasiahnutých konfliktom, alebo vysiko, vysoko rizikových oblastiach. Predmetné nariadenie EÚ č. 2017/821 je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch EÚ. Jeho čiastočná účinnosť je od 9. júna 2017 a úplnú účinnosť nadobudne od 1. januára 2021, samozrejme ak schválite tento návrh zákona. Návrh zákona určuje orgány zodpovedné za primerané a účinné presadzovanie ustanovení, nariadenia EÚ č. 2017/821 v podmienkach Slovenskej republiky a tiež sankcie uložené za porušenie povinností vyplývajúcich z nariadenia EÚ ako primárneho aktu komunitárneho práva. Materiál nemá vplyv na rozpočet verejnej správy ani podnikateľské prostredie, nemá sociálne vplyvy, ani vplyvy na životné prostredie, ani na informatizáciu spoločnosti, ani na služby verejnej správy pre občana a nemá ani vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu. Takže toto je ukážka bezkonfliktného zákona. Návrh nebol predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania. No poprosím vážení predsedajúci o pod, teda poprosím vás vážení poslanci o podporu tohto zákona a predsedajúceho poprosím o otvorenie rozpravy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.9.2020 15:41 - 15:42 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ďakujem ministrovi financií za jeho úvodné slovo, ale omnoho viac za to, že naozaj vynaložil maximálne úsilie na to, aby sme vybrali kvalitného nástupníka Ivana Šramka. Toho vybrala vláda SMER-u dnešná opozícia a tiež som veľmi rád teda, že darí sa tu držať určitú kontinuitu na na veľmi vysokej odbornej úrovni, dúfam, že to bude tak aj v budúcnosti. Na záver, chcem sa Ivanovi Šramkovi poďakovať za jeho koľko to bolo? Sedem rokov? Za osem? (Reakcia z pléna.) Ešte aj presčasoval nechcel odísť. No chcem sa poďakovať za túto osemročnú spoluprácu, myslím si, že pomohlo to krajine, myslím si, že vybudoval silné meno Rady pre rozpočtovú zod, zodpovednosť, jej závery a analýzy boli či pre opozíciu alebo koalíciu vždy niečim o čo sa dalo oprieť. Držím palce Jánovi Tóthovi, myslím si, že je to silné meno, dobrý výber a teda dúfam, že tá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť bude fungovať tak ako doteraz. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.7.2020 15:39 - 15:56 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, chcem sa poďakovať za rozpravu vecnú, kultivovanú a chcel by som na niekoľko vecí reagovať. Budem sa snažiť sa neopakovať.
Ako prvé začnem tak trochu odzadu, pán poslanec Kuriak, ktorý, veď mi sa ani nepoznáme, ani neviem, neviem, čo robil alebo v čom podnikal, ale presne ste opísali to, ako sa cíti nejaký drobný podnikateľ, keď musí zoškrabať peniaze na odvody, lebo vie, že v Sociálnej poisťovni vôbec nikoho nebude zaujímať, či mal, alebo nemal, alebo keď musí zápasiť s nejakými dvomi tetami, ktoré práve prišli na kontrolu.
Toto je to skutočné podnikanie. To je to, keď nemáte istotu, či zajtra príde dostatok zákazok alebo zákazníkov, alebo nemáte istotu, či sa nestane niečo typu korona alebo niečo iné nepredvídateľné, či vás neprepadnú, teda nevykradnú, alebo poistný prípad. Skrátka ten život je strašne rozmanitý, to podnikanie je naozaj veľkým rizikom, je to, teda sa aj hovorí riziko podnikania. Nemám na mysli podnikanie, keď dodávate trikrát predražené CT-čká do nejakej nemocnice, lebo však aj to je plusko, teda či ste formálne, keď sa na to pozriete, aj to je podnikanie, alebo keď posúvate kamióny dreva hore-dole. To nie je podnikanie. To je skrátka na základe iných, neštandardných vzťahov, sú to dohodnuté nejaké, nejaké väzby, kde ceny nie sú trhové, kde zmluvy nevznikajú v rámci konkurenčného prostredia.
Podnikanie hlavne u tých malých a stredných je presne to, čo opisoval pán poslanec Kuriak. Áno, medzi podnikateľmi sú aj čierne ovce, ktoré potom kazia tým ostatným povesť, ale s tým musíme žiť a to je v podstate v každom, v každom nejakom zoskupení - aj medzi politikmi, aj medzi lekármi, aj prakticky všade.
Ale všeobecne, tak ako si myslím, že naša spoločnosť si necení dostatočne učiteľov a necení si ani sudcov preto, lebo majú medzi sebou čierne ovce, kadejaké pani Jankovské, tak kto by si ich cenil. Ale to sú rovnako kľúčové veci pre fungovanie štátu, dospieť včas k spravodlivému rozsudku alebo vzdelávať naše deti a rovnako kľúčové je, aby bola časť obyvateľstva, ktorá iným ľuďom dáva prácu. Toto, bohužiaľ, nedoceňujeme, za posledných 12 rokov tu vládol číry populizmus, ideme rozdávať, rozdávať a ešte raz rozdávať a v skutočnosti je to len kupovanie hlasov, len z tohto, tu musí byť každému zrejmé, spoločnosť nedokáže vyžiť.
Spoločnosť dokáže vyžiť vtedy, keď časť obyvateľstva, jej nejaká časť bude tvoriť hodnoty. Takto to, bohužiaľ, je.
Teraz by som chcel reagovať na niekoľko poznámok pána poslanca Žigu, ktorý vystúpil ako prvý s úsmevom na tvári, až ako keby mal z toho trochu srandy, a ja som bol predtým, ako teraz som členom vlády, tak som bol päť rokov europoslancom, čiže v tomto parlamente som sedel iba do roku 2014, ale niektoré veci mi to tak oživilo. Oživilo mi to spomienku, že ako to je diskutovať so smerákmi.
Tak diskutovať so smerákmi, resp. ich spôsob diskusie je mať tri základné pravidlá:
1. Na žiadnu námietku nereagovať. To je prvé, to bez toho ani nechoďte do debaty. Desaťkrát tu ja môžem spomínať, že, pán Kamenický, prosím vás, alebo, pán Žiga, keď tu teda kritizujete, že v tomto prípade sme sa rozhodli pre skrátené volebné konanie, legislatívne konanie, vysvetlite, prosím vás, porovnajte to s tými trinástymi dôchodkami, či tam bolo oprávnené skrátené legislatívne konanie, to môžte im desaťkrát povedať, oni sa držia pravidla, diskusného pravidla č. 1 - na žiadnu námietku nereagovať.
Diskusné pravidlo č. 2 - ultrakrátka pamäť. Ultrakrátka. Napríklad pán Žiga (povedané so smiechom) dnes tu vyčítal, tu doobeda mne vyčítal, že, pán Sulík, ja som si to zapísal, africké štáty predbehli Slovensko, čo sa týka kvality podnikateľského prostredia. A to ešte nejakých 104 dní dozadu bol predsa ministrom hospodárstva pán Žiga. Za 104 dní on zabudol na toto. A mne vyčíta, že africké štáty nás predbehli (povedané so smiechom), a pritom on bol štyri roky. Čiže diskusné pravidlo č. 2 - ultrakrátka pamäť.
Diskusné pravidlo č. 3 - ignorovať argumenty, vtedy sa diskutuje, to je najjednoduchšie, keď ignorujete argumenty. Burčiak. Spomenul tu už včera pán Žiga: „Á, tam vy s tým burčiakom idete posunúť o 15-30 dní lehotu, a čo potom, a cukrová voda...“ a neviem, čo hovoril. Dnes ráno sme sa, aha, odišiel, od pána Kremského dozvedeli, že predsa je to inak. Je to tak, že naďalej to musí, že to je len zákonný rámec a naďalej, vždy od sezóny k sezóne sa to ešte bude dodatočne rozhodovať. Toto pán Kremský na výbore hovoril Petrovi Žigovi, ale nič to, skrátka sa musí odignorovať a vtedy sa ľahko diskutuje.
Takže aj vám dávam, tí, čo ste noví, dovolím si ja tu starý harcovník vám dať túto radu, keď chcete byť úspešní v diskusiách, nereagovať na oprávnené námietky, ultrakrátka pamäť a ignorovať argumenty a bude sa vám veľmi dariť.
Teraz ešte zopár poznámok ďalších. Pán Žiga vyčítal, teda že, vyčítal, toto slovo je dôležité, vytkol mi, že tento návrh, toto kilečko, že to iba odstraňuje zbytočnú administratívu a že to odstraňuje byrokratické povinnosti, toto nie je riešenie, to my potrebujeme viac, čo tam nejaké odstránenie zbytočnej administratívy.
Ja si pamätám, v roku 2006, keď sa Robert Fico stal prvýkrát premiérom, tak v októbri toho roku, ja som bol vtedy v tom čase poradcom ministra financií Jána Počiatka, vtedy sa tu ešte javil byť slušný človek, aby ste si o mne nemysleli. Hej? A bol som teda jeho poradcom, tak som to tak celé sledoval. A oni normálne na vláde prijali uznesenie č. 815/2006, že znížime, znížime počet úradníkov o 20 %. Také fakt sa dá vyhľadať v archíve. No a vieme, ako to dopadlo. Odvtedy sa počet úradníkov z 1,5 znásobil, možno takmer zdvojnásobil. A naďalej vyčíta teda ten pán Žiga, že my iba odstraňujeme, čo to je, to je nič odstraňovať zbytočnú administratívu.
No my ju musíme odstrániť, ale nielen znižovať počet ľudí. My musíme tie procesy, ktoré sú za tým, odstrániť preto, lebo každá minca má dve strany. Keď my vymyslíme nejakú administratívu typu chodiť kontrolovať, či je nalepená nálepka Zákaz fajčiť, tak jedna vec je, že to stojí nejakých úradníkov navyše, na ktorých sa skladáme, na ktorých sa skladajú všetci tí, ktorí tvoria hodnoty a chodia do roboty, a zároveň ale na tej druhej strane oni spôsobujú tým problémy, lebo prídu nejaké dve tety na kontrolu a dajú vám pokutu 300 eur, že prečo tam nevisí nálepka, a vôbec ich nezaujíma, že sa tam v živote nefajčilo, v tom priestore. My práve musíme rušiť tieto procesy. Je to, je to strašne náročná práca, ich vyhľadať, vyhľadať tie, tie správne, správne paragrafy v zmysle, že nájsť tie zbytočnosti. Nevieme ich. To je písané po čínsky. A my máme málo ľudí k dispozícii, ktorí tou čínštinou hovoria. Neviem, či som to tu už uvádzal, tak dovoľte mi to zopakovať.
BOZP, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, no nemôžme to zrušiť en block, však to by bola strašná hlúposť aj, aj veľmi škodlivé. Ale v tých stovkách strán predpisov, tam je množstvo zlých, škodlivých, zbytočných paragrafov, len nevieme ich nájsť. Všetko je to písané v čínštine. No tak kto to vie? Vedia to napríklad tí experti na BOZP, ale experti na BOZP nám to nebudú vešať na nos, lebo oni z toho žijú. A tých ľudí, ktorí sú ochotní niečo z tohto prezradiť, je veľmi málo. O to sa musíme snažiť, a preto je to množstvo drobností.
Ja by som tiež bol rád, keby tam bolo 114 veľkých vecí, ale tie drobnosti, v tom detaile je ten čert zakopaný. A tie musíme my identifikovať, vyhľadať a pekne zrušiť ich, jedno za druhým.
A preto aj, dúfam, že to kilečko č. 2, ktoré chceme predložiť na jeseň, taká je dohoda na koaličnej rade a ja som veľmi rád, čo som počul aj od poslancov OĽANO, teda tých mojich poznám, samozrejme, roky, ale som veľmi rád, čo som tu počul, že majú to v sebe, či už pani Kozelová, ktorá sa opakovane vyjadrila, alebo (povedané so smiechom) Zita Pleštinská, ktorá ma kočíkovala, keď som bol malý, tak že chápu to, je to v nich a to je dobré. To je dobré a preto mám, mám radosť z tých príspevkov, ktoré prichádzali z koalície, a dúfam, že tam nebude v tej druhej várke, že 100, ale možnože 200 alebo 300 konkrétnych, kľudne prkotín. Ale v sume stokrát nič umorí vola, 114-krát drobné opatrenie pomôže podnikateľskému prostrediu. Takže toľko na tú námietku, keď pán Žiga vyčíta, čo tam je stovka drobných vecí.
No. Potom sa odvolával na pána Machunku. Ja pána Machunku nepoznám. On je údajne z..., z AZZZ, Asociácia zamestnávateľských zväzov (pozn. red.: správne „Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení“). Pán Machunka teda povedal, že ide síce o veci, ktoré potešia, ale sú to len drobnosti. Tak aby bolo jasné, mám tu takýto list (rečník zobral do ruky hárok papiera, ukazujúc ho plénu), kto ho bude chcieť vidieť v origináli, dostane ho v origináli. A teraz nebudem ho čítať celý, ale prečítam, prečítam z toho nejaké dve, tri vety: „Vážený pán minister, v súvislosti s pripravovaným materiálom lex korona si dovoľujeme v mene AZZZ, RÚZ, APZ, to je Asociácia priemyselných zväzov, SOPK, Klub 500 a SPPK“, to sú, to je šesť kľúčových zväzov v našej krajine, „zaslať stanovisko našich organizácií k uvedenému návrhu opatrení.“ A tam sa píše: „Dovoľte nám uviesť, že naši členovia plne podporujú návrh ministerstva hospodárstva lex korona. Sme presvedčení, že uvedené body ako celok významne prispejú k zlepšeniu podnikateľského prostredia.“ No tak kto to má vedieť lepšie ako zamestnávatelia?
Ale opakujem, toto nie je spása. Toto nie je, že máme vymaľované a hotovo. Toto je začiatok. Toto je začiatok a chcem poprosiť všetkých ľudí, ktorí podnikali alebo ešte aj povedzme vlastnia firmu, lebo poslanec firmu vlastniť môže, keď majú nejaký dobrý nápad, ihneď sem s ním, zaradíme ho do, do nášho zásobníka, tam sa, samozrejme, to potom niečo z toho odfiltruje, vypadne na koaličných jednaniach a na jednaniach s ministerstvami, ale niečo ostane, a to je napríklad to, čo teraz tu máte pred sebou, a to je to, čo budeme aj v druhom balíku schvaľovať. V tomto prípade, v pôvodnom bolo 176 opatrení, ako tu, mne sa zdá, že pán Kamenický poznamenal. Áno, bolo ich toľko, teraz ich je 114. No kam sa podeli tie ostatné? Tak buď niektorí z partnerov nesúhlasili, s tým treba žiť, to také je, taký je život v koalícii a je to úplne korektné, alebo niektoré ministerstvá nesúhlasili, alebo chcelo to ešte trochu viac času si to vydiskutovať. Čiže nič nie je stratené, my sa k tomu vrátime. Máme zásobník, v tom zásobníku už dnes, keď, v tom inom, na to kilečko 2 je už dnes vyše 100 opatrení. Čiže celkom optimistický som v tejto veci.
No a potom mi pán Žiga (povedané so smiechom) vyčítal, to bude asi štvrtá diskusná zásada, musíte mať ešte dobrú dávku humoru, lebo pán Žiga mi vyčíta, že: „No toto jak to vznikalo? Každý, kto mal nápad, tak zavolal.“ No jasné, však o tom to je. Každý, kto má dobrý nápad, má zavolať a my to s radosťou zapracujeme do, do nejakého najbližšieho zoznamu. Však čo je na tom zlé, že niekto má dobrý nápad a zavolá? Neviem, ako to robia v SMER-e, ale ja to tak zvyknem robiť veľakrát v mojom živote, že keď má niekto dobrý nápad, tak treba si ho osvojiť.
A ďalšia vec je, toto som ešte nepochopil, ale teraz už k tomu kilečku môžme skončiť. A chcem ešte spomenúť k novému šéfovi ÚRSO, že teda bol nejak pokútne vybratý. A nesúvisí to priamo s kilečkom, ale keďže to pán Žiga spomínal, chcem na to reagovať, aby, aby som vyjasnil jednu vec.
Minulá vláda zvolila pána profesora Jahnátka za šéfa ÚRSO, toto komentovať nebudem, ale berte, prosím, na vedomie, tí, ktorí sa nevenujete tejto oblasti, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, to je, to je tá kľúčová inštitúcia v energetike, kľúčová. A zvolili tam na základe nejakého procesu pána profesora Jahnátka z Komjatíc. A ten proces je nasledovný, že tým, že ministerstvo hospodárstva má v gescii zákon o tom ÚRSO, tak ministerstvo hospodárstva aj predkladá, teda vyberie kandidáta a predloží ho vláde. A ten výber má fungovať tak, že zvolí sa nejaká komisia, kde sú ľudia z ministerstva, ale aj z odborárov, od zamestnávateľov, z parlamentu, tá niekoho, tá vyberie nejaký počet ľudí, minister rozhodne, koho z týchto, z týchto ľudí vyberá a predloží to na vládu. Presne toto som spravil aj ja. Ja som zobral ten pokyn ministerstva, ktorý som tam po pánovi Žigovi našiel, jedna k jednej som ho prebral a presne tak som postupoval. Navyše ale som spravil verejné vypočutie a som presvedčený, že som vybral najvhodnejšieho človeka. Takže nerozumiem, pán Žiga keď mi vyčíta toto, že, ale tu platí zas tá ultrakrátka pamäť, tak zabudol, ako to robil on, lebo robil to presne takisto. A dnes povedať, že to je nominant vlády. No, sakra, koho iného to má byť nominant, keď vláda volí šéfa ÚRSO na základe pravidiel, ktoré nám tu zanechal pán Žiga?!
Tak len toľkoto, aby, chcel som vlastne len povedať, že to bol proces, ktorý prebehol maximálne transparentne a korektne. To by bolo z mojej strany asi všetko.
Úplne na záver tu mám ešte jednu, jednu poznámku. Pán Linhart vystúpil s faktickou pripomienkou, teda že je proti tomu, aby sa upozorňovalo, až potom pokutovalo, ale povedali ste aj také, že ste za systematické riešenie, a, pán Linhart, ja som pripravený o tomto vecne debatovať, takže vás kedykoľvek rád uvidím na ministerstve, keď aj vy budete mať nejaké návrhy. Nehovorím, že sa na všetkom vždy dohodneme, ale som presvedčený, že si to dokážeme kultivovane a vecne vysvetliť.
Ja vám veľmi pekne ďakujem za pozornosť, dúfam, teda že tento návrh podporíte, a hneď, ako to bude, hneď ako ho podpíše pani prezidentka, tak sa idem s Jánom Oravcom venovať kilečku 2, my sme v tom našli celkom dobrú záľubu, no a dúfam, že niekedy v októbri, novembri sa tu v tejto istej veci vidíme opäť.
No a úplne na záver sa chcem ešte Jánovi Oravcovi poďakovať, ktorý teda tu nechal svoju mladosť pri tom vyjednávaní.
Ďakujem vám pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 11:35 - 11:37 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Taraba, plne s vami súhlasím. Nulové, nízke úroky sú preto, lebo Európska centrálna banka robí katastrofálnu menovú politiku. Bohužiaľ, to je tak. Otázka je, ako to dokážeme využiť. A ten bankový odvod keď je, predražuje sa financovanie štátu o 140 mil. eur ročne. To sú dáta, ktoré sa dajú overiť.
Po druhé, ako som povedal, na ochranu vkladov platíme trojmo. A po tretie, toto je v rozpore s EÚ, a preto ten bankový odvod treba zrušiť.
Ďalší čas chcem využiť v krátkosti na pána Kotlebu.
Štátna banka, znie to skvele, ale my už máme štátne banky, hej. Máme Národná banku Slovenska, ale máme aj Eximbanku alebo Slovenskú záručnú banku, a ja čo si píšem s podnikateľmi kvôli úverom a tak ďalej, tak práve tam sa mi sťažujú najviac na SZRB. Neverte tomu, že by to dobre fungovalo. Ale čo vieme spraviť, my vieme zlepšiť konkurenčné prostredie natoľko, že vzniknú ďalšie banky.
A ešte chcem rýchlo využiť moju minútku. Mám tu ešte jeden váš citát, pán Kotleba. Vy ste povedali, dávame bankám a berieme ľuďom. Ale ja som sa vás vtedy opýtal, že kde. Povedzte mi, kde berieme ľuďom. My neberieme ľuďom. Bankové poplatky mi nechcete povedať, že budú drahšie, keď bankový odvod zrušíme. Naopak, pán Žiga, ktorý teraz stihol odísť, on vo svojom prejave hovoril, že bankové poplatky rekordne stúpli po zavedení bankového odvodu, čo je pochopiteľné, lebo tento náklad banky premietli do bankových poplatkov. Nehovorím, že automaticky ihneď to teraz znížia, to je ako s dépéháčkou, hej. Keď stúpne 1 % hneď všetci sú strašne rýchli so zvyšovaním, ale keď ide dole, tak neznižujú, ale je vytvorený predpoklad na zníženie.
Úplne posledné, čo chcem dodať, beriem si vaše slová k srdcu, a to znamená, bola tu kritika na tie, na tie búdky, to sme sa aj my bavili včera na výro..., na výbore. Navrhnem, aby to bolo vyňaté na samostatné hlasovanie, a nech si tam teda každý... (Prerušenie vystúpenia časomerom.) Bolo by mi dovolené ešte minútku?

Kollár, Boris, predseda NR SR
Je súhlas všeobecný? (Súhlasná reakcia pléna.) Áno. Prosím, zapnite mikrofón pánovi podpredsedovi.

Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR
Už budem naozaj krátky. Čiže toto, toto chcem navrhnúť na samostatné hlasovanie, tie, tie telekomunikačné búdky. A takisto tento bankový odvod. Ale rovno hovorím, nespravím nič, čo nebude, na čom nebude dohoda v celej koalícii. Čiže viem, že teraz bude prestávka. Ja sa spojím s mojimi partnermi, ja si toto s nimi prediskutujem.
Ak áno, tak nech ide aj bankový odvod na hlasovanie samostatne. Ak nie, tak bude to súčasťou balíka a budem plne za tým stáť a budem prosiť všetkých aspoň koaličných poslancov, ale aj vás, že skúste teda ten balík ako celok odhlasovať.
Ďakujem veľmi pekne. Toto som chcel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.7.2020 11:25 - 11:32 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, chcel som vystúpiť až ku koncu rozpravy, reagovať celkovo, ale nakoniec pán Kotleba a jeho plamenný prejav, ako bolo povedané, ma dotlačil k tomu, že som zmenil tento môj zámer, a chcel by som reagovať na bankový odvod.
Pán Kotleba, veľmi oceňujem, že ste teda povedali, že bankový odvod neguje celú túto snahu, to som si doslova zapísal, a že inak teda balík je dobrý, to sa mi, to ma, samozrejme, potešilo. Ten balík, dúfam, že aj to mi dáte za pravdu, je v tom duchu, ako keď som prišiel za vami na klub.
Takisto pán Muňko, teraz sa tu nenachádza, povedal, že znehodnotili tí moji koaliční kolegovia tým, že dali do tohto balíku bankový odvod, že znehodnotili celú moju prácu. Padne to dobre, ale ja tiež som za to, aby bol bankový odvod zrušený. Nie je to tak, že mi tam bolo niečo vnútené. A dovoľte mi, teraz vysvetliť prečo.
Po prvé. Tento bankový odvod sa platí na to, aby bol finančný systém stabilnejší. Tak nejak to je definované. No, v podstate ide o to, aby ľudia neprišli o tie svoje vklady. Len neplatí sa iba jeden bankový odvod. Neviem, či viete, ale banky platia aj veľké milióny do rezolučného fondu, platia ďalšie veľké milióny do fondu na ochranu vkladov a potom prišiel Robert Fico a povedal, dnes s Petrom Kažimírom, a povedal, nestačí a ešte budú platiť aj bankový odvod. A ten bol pôvodne 0,2 %, to je asi 150 mil. ročne a potom prišiel Robert Fico a povedal a nestačí a bude dvojnásobok na 0,4 a tým pádom to bude 300 mil. ročne.
My môžme tie banky, samozrejme, žmýkať koľko chceme, ale problém je ten, že ony, samozrejme, tu nebudú podnikať pre vaše pekné oči. A ani kura nehrabe zadarmo. A jednoducho nejaký primeraný zisk sa, o ten sa vždy budú snažiť, aby ho dosiahli. Môžme sa baviť o tom, čo je primerané a ako to znížiť. Ja si myslím, že znížiť sa to podarí najlepšie tak, že umožníme vznik ďalších bánk, uľahčíme im podnikanie - aj bankám sa dá uľahčiť podnikanie - podporíme konkurenciu medzi tými bankami, nech zápasia o tých klientov napríklad tým, že dajú nižšie poplatky.
Čiže po prvé by som chcel povedať, nemáme iba jeden bankový odvod, ale máme aj rezolučný fond a máme aj fond na ochranu vkladov. To znamená, my tie vklady istíme trojmo.
Druhá vec, ktorú chcem povedať, máme, máme tu Európsku úniu, máme zmluvu o fungovaní Európskej únie a máme zdieľané a výlučné kompetencie. A máme nejaké základné pravidlá. A tie hovoria, že nemôže dôjsť k dvojitému zdaneniu. Keď na úrovni Európskej únii sa banky raz zaťažia, to je konkrétne rezolučný fond, tak bankový odvod je v rozpore s právom EÚ. A ja teda nemyslím si, že..., a poznám veľmi dobre váš názor na EÚ, pán Kotleba, ale..., a vo viacerých veciach aj súhlasím, ale mali by sme ctiť pravidlá, všetky.
Ja vidím v našej koalícii napríklad, o koľko ľahšie sa funguje, lebo máme všetci snahu dodržiavať pravidlá, ako keď sa to tak robí vyslovene chaoticky, poťažne právo silnejšieho a podobne. V Európskej únii práve ja to kritizujem, že Európska únia nedodržiava, ona sama svoje vlastné pravidlá. Ale keď toto chceme môcť my kritizovať, tak mali by sme my dodržiavať. A je pravidlo, že keď niečo rieši EÚ, už to nerieši krajina, a keď tu raz je ten rezolučný fond, už len z tohto dôvodu by bankový odvod nemal existovať. Poďme, takže po prvé toto.
Po druhé, tam boli tie pravidlá, po tretie, pozrime sa na ten samotný odvod. Tie banky my nútime platiť odvod a to ide do ich financovania. To ide do spôsobu, ktorým si ony do hodnotenia toho, ako si požičiavajú peniaze, a úvery pre naše tuzemské banky sú o to drahšie, lebo sa to skrátka niekde v nejakom číselku zohľadní. Výsledok je, že štát, štátny rozpočet platí asi o 140 mil. eur viac ročne na úrokoch, ako keď si požičia peniaze od domácich bánk, ako keby tento bankový odvod nebol, resp. by si požičiavali iba od zahraničných. To je ďalší taký argument, prečo ten bankový odvod nie je dobrá vec, lebo sa predražuje financovanie štátu.
No a do tretice by som chcel uviesť to, že toto sa týka len domácich bánk a my si ich úplne zbytočne znevýhodňujeme. Tá ziskovosť nie je nijaká, že neprimeraná. 630 mil. znie ako strašne vysoké číslo, ako váš kolega pán poslanec Mazurek povedal, obrovitánska a neviem aká suma, ale tak zase sú to všetky banky dohromady, ktoré spravujú miliardy a miliardy eur a točia miliardy a miliardy eur a financujú štátny rozpočet. A navyše treba vedieť, minulý rok banky si uplatnili iba veľmi nízke oprávky. Tento rok, keď si uplatnia riadne oprávky aj kvôli kríze, tak ten zisk bude ďaleko nižší. Toto sú také dôvody, ktoré som chcel uviesť v prospech toho, že bankový odvod nemá existovať.
Dokonca zlé jazyky hovoria, že to iba Robert Fico ako išiel spraviť nejaký napriek kvôli nejakej jednej banke, aha, viem, kvôli jednej banke. Majiteľom tejto banky patrí zároveň jedna televízia a v tej televízii sa o Robertovi Ficovi nepekne hovorilo, a preto povedal, a ja vám zdvojnásobím bankový odvod. Neviem, čo je na tom pravdy. Každopádne tam nebola žiadna nejaká predumaná analýza, a naozaj že premyslený krok, že toto fakt poďme spraviť. Nie, bankový odvod bol 0,2 %, malo to pozvoľne vypršať, bum - bác, prišiel Robert Fico, neviem, či aj to nebolo v skrátenom konaní, to neviem, ale každopádne zrazu je 0,4 a natrvalo. Nedá sa takto fungovať. A ako som už povedal, okrem bankového odvodu sú tu dva ďalšie, rezolučný fond a fond na ochranu vkladov.
Čiže nemajte, prosím vás pekne, tak strašne krvavé oči. Ja som presvedčený, že takto to bude dobré, keď sa zruší ten bankový odvod.
Chcel som toto uviesť a po tom všetkom, čo tu odznelo, na to budem reagovať v samotnom, teda na konci rozpravy. Len k tomuto bankovému odvodu som chcel povedať toto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.7.2020 9:15 - 9:17 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Dobré ráno prajem, dámy a páni, tak máme pred sebou druhé čítanie, prebehli výbory, je tam nejaká množina pozmeňovákov, väčšinou sa jedná o technické záležitosti, dokonca by som povedal technické drobnosti. K samotnému návrhu už jedno, čo poviem, budem sa len opakovať, hovoril som to včera pri prvom čítaní, takisto potom na výboroch, ktorých som sa zúčastnil.
Ide o masívne zlepšenie podnikateľského prostredia, 114 opatrení, ktoré síce pozostávajú z drobností, to tu bolo aj vyčítané, s tým musím súhlasiť, že áno, sú to drobnosti a tá pointa je, že v tej sume to spraví významný skok vpred v rôznych, teda v kvalite nášho podnikateľského prostredia.
Chcem veľmi oceniť vecnú diskusiu, ktorá tu prebiehala, a ako som už povedal, pripravujeme druhé kilečko na jeseň, čiže aj keby sa teraz malo tu ešte nejaké drobné nedostatky objaviť, tak sme pripravení ich veľmi skoro v tom druhom kilečku napraviť, ale veľmi dôležité je pohnúť sa z miesta, vyslať tento veľmi jasný a silný signál podnikateľom a teší ma, že aj zástupcovia opozície, ktorí teda sa venujú ekonomike a vyjadrovali sa k tomuto zákonu, to vidia viac-menej podobne.
Toľko z mojej strany, krátky úvod, ale budem si písať poznámky a na všetky otázky potom zodpoviem.
Ďakujem pekne zatiaľ.
Skryt prepis
 

8.7.2020 9:56 - 10:07 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, dámy a páni, a ďakujem za možnosť sa takto predbehnúť a dovoľte mi teda pätnásť krátkych poznámok, ktoré som si spísal ako reakciu na pána poslanca Kamenického, teda asi jeho to bude najviac zaujímať, tak počkám.
No, pán Kamenický, ja si vás cením ako korektného a odborne zdatného diskutéra, a preto som si aj poctivo všetko písal, a preto som aj dúfal včera, že sa k tomu trinástemu dôchodku vyjadríte, prečo to išlo v skrátenom konaní. To ste nespravili, ale prekvapilo ma, že dnes ste to znovu spomínali, že toto nemá ísť lex korona, nemá ísť v skrátenom konaní, a k trinástemu dôchodku, že to išlo, ani slovo.
No a teraz tých pätnásť poznámok. Hovorili ste, že lex korona, že nemalo by sa to tak volať, viete, ako sa to dieťa volá, je úplne jedno, dôležité je, že pomôžeme podnikateľom. To, že sa to volá lex korona, má dôvod ten, že tí podnikatelia sú v extrémne zlej situácii jednak kvôli tomu, že dvanásť rokov sa zhoršuje kvalita podnikateľského prostredia, ale aj dodatočne ešte, ešte ako keby navyše práve kvôli tejto kríze ekonomickej, ktorá jednoznačne má svoj pôvod v korone. Zároveň chcem povedať, lex korona, to nie je žiaden všeliek, čiže vy keď budete kritizovať, že no, ale nerieši sa toto alebo ako môže toto tu spasiť, čo tam nejaké puncový, neviem aký úrad, a, áno, máte pravdu. Ja som ani nikdy nepovedal, že toto vyrieši všetky problémy, toto je kvapka v mori. Po tých dvanástich rokoch, čo sa podnikateľské prostredie systematicky zhoršovalo, potrebujeme každý jeden krôčik a toto je prvý. Toto je prvý krôčik a dúfam, že ich bude omnoho viac.
Potom hovoríte, že, to je tretia poznámka, že treba naštartovať spotrebu a to je v rozpore napríklad so zmrazením napríklad minimálnej mzdy. No, tento váš postoj je, je úplne legitímny, typicky keynesiánsky postoj, ale z môjho pohľadu nesprávny preto, lebo však domyslime to naopak. Dajme, chceme naštartovať spotrebu? Dajme minimálnu mzdu dvetisíc eur, alebo štyritisíc, jaká toto bude spotreba? Viete, že na akúkoľvek spotrebu treba najprv zarobiť. Vy to vidíte ako, ako, ako ľavicový politik, plne chápem a je to legitímny postoj. Vidíte to cez tú, cez tú spotrebu, že však keď budú viac spotrebovať, bude sa viac vyrábať, no a my pravičiari to vidíme cez tú výrobu. Najprv vytvorme hodnoty a potom ich poďme spotrebúvať, a nie naopak. Najprv spotrebujme najlepšie na dlh, a potom snáď to niekto vytvorí.
Štvrtá poznámka, nájomné prišlo neskoro. Áno, máte úplnú pravdu a chcem ale iba dodať informáciu, že medzičasom 2 500 žiadostí sme obdržali, ktoré riešime. Riešime ich rýchlo, tam to je tak tri-štyri dni, kedy majú firmy peniaze na účte, a chcem aj vidím, že sú tu aj zástupcovia médií, tak chcem opat... opak... opat... opakovane vyzvať nájomcov, prevádzkovateľov predajní, aby podávali žiadosti, technicky všetko funguje, čo som príjemne prekvapený a robíme to veľmi rýchlo.
Hovoríte, pomoc mala byť rozsiahlejšia. Jasné, vždy sa dá urobiť viac, tak vďaka aspoň za tento balík. Ale ako som už včera spomenul, už pripravujeme druhý balík, a teda aj tá pomoc bude rozsiahlejšia.
Hovoríte, dostaneme z Únie obrovské peniaze 24, 25 mld. eur, to bude možno ešte trošku viac, keď sa to všetko tak poctivo zráta, od nášho eurokomisára Maroša Šefčoviča mám informáciu, že keď sa úplne všetky peniaze narátajú, tak to bude až 40 mld., obrovská suma. A, áno, súhlasím s vami, bude to velikánska výzva pre túto vládu, zaobchádzať s tými peniazmi korektne. Ja teda sa nechcem dožiť toho, že my budeme mať také škandály s eurofondami, ako napríklad mal pán Plavčan, tých 600 mil., kde na vedu a výskum dostávali peniaze upratovacie firmy.
Poznámka č. 7. Vyčítate, že teda nebol tento balík, nebol konzultovaný, že to ide rýchlo. Ja som už včera spomenul, bol konzultovaný, bol konzultovaný s odbormi, teda ako v rámci tripartity, s tými ministrami jednotlivými a so zamestnávateľskými zväzmi som to konzultoval ja. Ale tu vám dávam prísľub, že druhý balík pôjde po prvé v riadnom konaní na jeseň, dúfam, že to bude na jeseň. Pôjde po prvé v riadnom konaní a po druhé ja si sadnem s ekonomickými expertami aj z opozície a, a chápem, že nebudete so všetkým súhlasiť, ale dávam vám teda tento prísľub, že si s vami konkrétne, samozrejme, s Petrom Žigom aj s ďalšími možno sadnem, s tými vlastne, ktorí sa zapájali tu do diskusie, aby ste, to bolo minimálne prediskutované, potom sa nebude stávať také, že spomenuli ste ten bod 9, tie cestovné kancelárie, že už nebudú musieť posielať tú kópiu zmluvy.
No, my už máme, máme register a tam tá administratívna náročnosť spočíva v tom, že ešte dodatočne tu mala byť overená zmluva a to považujeme za zbytočnosť. Mimochodom veľa vecí, ktoré rušíme, my nerušíme tú samotnú poisť... povinnosť nejakú, ale dup... len tú duplicitu, že my sme zistili, ak sa v tých zákonoch sme sa hrabali, že množstvo vecí musia tie firmy robiť dvojmo a úplne zbytočne. Čiže o toto sa budeme snažiť, všeobecne by som chcel povedať, že to je, to je také hľadanie množstva ihiel v obrovskej kope sena.
Uvediem príklad BOZP. No, BOZP zrušiť en bloc to, to, samozrejme, to by bola čistá hlúposť, to neprichádza do úvahy. Ale zároveň medzi tými stovkami strán predpisov nájdete množstvo takých predpisov, ktoré sú zbytočné, alebo škodlivé, alebo veľmi komplikované. A toto treba teraz vyloviť z tej, z tej mútnej mláky a my na to nemáme tie správne nástroje preto, lebo ja osobne sa do BOZP nevyznám, predpokladám, vy tiež nie, nejaký bežný šéf firmy, ktorá s takýmto niečím zápasí, sa rovnako do toho nevyzná a vyznajú sa do toho iba tí experti BOZP, ktorí z toho ale veľakrát žijú. Oni nebudú predsa dávať tipy, toto zrušte, to je zbytočné, na hentom dobre síce zarábam, ale nikto to nepotrebuje. Čiže je málo takých tých, tých, ktorí zradia tú komunitu nejakých expertov a dajú nám naozaj tie cenné tipy, a preto to aj tak dlho trvá. Ale keď sa už niečo také nájde, tak potom aj pre bežného, pre bežného pozemšťana jednoducho je, nevedia okamžite, ani ja, ľudia posúdiť, či to je dobré, zlé, ale verte mi, toto máme prediskutované a dobré to je.
Bod č. 10. Hovoríte to s tým puncovaním, s tým zlatom ste uvádzali, že to je taká drobnosť, ako to má spasiť ekonomiku. Žiaden z týchto bodov nespasí ekonomiku, ale ako som už hovoril, stokrát nič umorí vola, stokrát nič pomôže podnikateľskému prostrediu a ja dúfam, že, a veľmi ma potešila na toto reakcia premiéra Igora Matoviča, ktorý povedal: "No ja by som si želal, aby tam nebolo 114, ale 1 500 bodov."
Tak ja teda dúfam, že na jeseň to bude rozsiahlejšie a, a nebude tam len, a teda ešte aj k samotnému Puncovému úradu, že tam nejaké dáme.
Potom ste spomenuli dohodu s bankami, to si nechám na koniec.
Gastrolístky, poznámka č.12. Hotovosť sa nebude zdaňovať. To je už, možno boli nejaké, ja teda si nie som si vedomý toho, že ja by som niekedy bol pripustil zdaňovanie hotovosti, ale možno niekto niekedy napísal, to sa stáva. Tak tu chcem povedať, že to neprichádza do úvahy, aby sa zdaňovala hotovosť. My nechceme brať sociálnu výhodu zamestnancov práve, ktorá spočíva v tom nezdanení týchto peňazí určených na stravu. My len chceme znížiť administratívnu náročnosť. Štyri firmy, ktoré to vždycky predávajú mali za minulý rok 12 mil. eur zisk. Vy poviete, však poďme im ten zisk obmedziť, ale to je ďalšie protitrhové opatrenie, to ja poviem, zdobrovoľnime gastrolístky. Kto im ten zisk chce vyplácať, nech to robí, ale kto nechce, nech dáva svojim ľuďom peniaze. Čiže, a mnoho takýchto vecí je, že my len zdobrovoľňujeme.
Spomínali ste napríklad reklamačný poriadok, to neznamená, že keď sa to zruší povinnosť, že ho už nikto nesmie mať. Nie, je to len dobrovoľné. Seriózna firma ho tam bude mať zavesený naďalej a rôzni šuflikanti ho tam mať nebudú. Aj to bude taký znak, kde zákazník vie rozlíšiť, aha, nejaké zvláštne. Hentí ani len reklamačný poriadok tu nemajú alebo obchodno-predajné podmienky vyvesené a podobne.
No a to patrí aj k tomu sa, na toto sa, to bol vlastne bod 13, že rušia sa rôzne poriadky. Áno, tá povinnosť ubíja a tým, že my máme pravidlá vlastne rovnaké pre všetkých, pre najmenší obchodík máme vlastne také isté pravidlá ako pre nejaký veľký reťazec, tak a tých, a tí malí chudáci potom majú vážnu konkurenčnú nevýhodu preto, lebo veľký reťazec si zamestná experta na BOZP, a ten sa od rána do večera nevenuje ničomu inému a náklady na tohto človeka majú na čo rozrátať, hej, keď nejaký reťazec má povedzme 150 pobočiek po Slovensku. Ten jeden malý obchodík, ten nemá z čoho toho experta zaplatiť, ale má úplne rovnaké povinnosti. A to je to, čo sa tu snažíme rušiť.
Predposledný bod, burčiak. Ako chceme zabezpečiť, že nebudeme piť cukrovú vodu? Toto som rád, že toto je jeden z tých vašich väčších problémov, keď to spomínate na pôde Národnej rady, tak, pán Kamenický, vám odporučím niekoľko veľmi serióznych, kvalitných dodávateľov burčiaku a, ale teraz vážne. Ide o to, že, áno, otepľuje sa, burčiak je skôr. Naši českí konkurenti môžu skôr burčiak predávať, no tak pomôžme aj my tým našim producentom, aby neboli blokovaní.
No a posledný bod je bankový odvod. Tak ja tu vašu výčitku akceptujem. Áno, nebola to pôvodne súčasť tohto, je to ale dohoda z koalície, ako vy, myslím si, že o mne viete, ja ctím dohody a robím všetko pre to, aby boli dodržiavané, a keď sme sa raz takto dohodli, tak, tak to jednoducho platí.
K tým technickým veciam, ktoré ste spomínali, najmä k tým sumám, potom, myslím si, že kolega Heger bude vedieť konkrétnejšie odpovedať. Ja som pri tej dohode osobne nebol, ja sa venujem hospodárskym veciam a Edo Heger ako minister financií sa venuje finančným, čiže možno bude príležitosť tieto vaše otázky zodpovedať.
Mňa na jednej strane teší, že hovoríte, no ten balíček, tam by sme aj schválili, áno, mrzí ma, že kvôli tomuto jednému bodu hovoríte nie, no tak ja si teda dám nabudúce záležať, aby ten budúci balíček bol taký aj s vami prediskutovaný, aj kde teda budete môcť hrdo zaň zdvihnúť ruku a povedať si, aj ja som niečo spravil pre zlepšenie podnikateľského prostredia.
Veľmi pekne ďakujem za pozornosť, dámy a páni, lúčim sa s vami, idem na vládu a Braňo Gröhling ma zastúpi zatiaľ, vrátim sa.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 8.7.2020 9:02 - 9:10 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Dobré ráno prajem, dámy a páni. Som veľmi rád, že je možnosť tento návrh zákona uviesť, že sme dospeli tak ďaleko, že už je v Národnej rade preto, lebo výrazne zlepší podnikateľské prostredie. Je tam 114 bodov. Plne tomu rozumiem, že nie každému sa bude pozdávať každý jeden bod, to tak býva, ale som presvedčený, že tie body ako v celku pochopí každý, že to bude prínos pre podnikateľské prostredie. A chcem aj oceniť rečníkov zo včera, ktorí aj keď kritizovali skrátené legislatívne konanie, tak predsa len spomenuli, že tie body sú dobré, že je tam veľa dobrých bodov a asi sme sa, asi sa zhodneme všetci na tom, že zlepšiť podnikateľské prostredie je nevyhnutné, pokiaľ chceme zvýšiť životnú úroveň občanov žijúcich na Slovensku.
Dovoľte mi teraz v krátkosti zopár základných informácií o tomto bodi, o tomto bode. Ide o najväčší balík na zníženie administratívneho zaťaženia v modernej histórii Slovenska, minimálne od čias rovnej dane, ktorá bola uvedená k 1. januáru 2004. Teda za posledných vyše 16 rokov nedošlo k takto masívnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia. Balík obsahuje 114 opatrení, čo je viac, ako obsahovali všetky tri balíky predchádzajúcej vlády dokopy. Na riešeniach, ktoré tento balík obsahuje, sa podieľalo 10 ministerstiev. My sme každý jeden bod poctivo prediskutovali s ministerstvami, ktorých sa to týkalo, a to najmä ministerstvo hospodárstva, ktoré ja vediem, tam bolo 19 bodov, ale aj ministerstvo financií 10 bodov, ministerstvo práce 17 bodov, ministerstvo zdravotníctva až 24 bodov atď. Takisto sme tento balík pred..., niektoré body z tohto balíka prediskutovali s Úradom pre normalizáciu, metrológiu, skúšobníctvo alebo s ÚRSO-m. Z týchto 114 opatrení je 80 takých, kde, ktoré menia zákon, čiže 80 paragrafových znení a 34 uznesení vlády, ktoré zaväzujú dotknuté ministerstvá v dohľadnej dobe, najneskôr do konca tohto roka, pripraviť vyhlášky, resp. usmernenia.
Balík obsahuje množstvo zmien, dovoľte mi niekoľko z nich vymenovať. Je to napr. zvýšenie hranice pre povinné finančné audity, približne 5-tisíc firiem už nebude musieť robiť audit, samozrejme, ak si audit chcú spraviť či už kvôli banke, ktorá ich financuje, alebo kvôli vlastníkom, tak si ho spraviť môže. Zjednodušujeme energetické audity alebo napr. umožníme podnikateľom započítať reálnu spotrebu pohonných hmôt a nie tú, ktorá je vykázaná v technickom preukaze. Takisto rušíme povinný audit pri navyšovaní základného imania. To sa môže kľudne zdať byť nejaká hlúposť, ale aj tu sa nájde desiatok, možnože stoviek firiem ročne, ktorí musia s takýmto niečím zápasiť. Znižujeme alebo rovno rušíme mnoho pokút. No a potom množstvo ďalších bodov, máte to všetko v dokumentoch. Napr. je tam druhá šanca pri zistení drobných nedostatkov kontrolou Slovenskej obchodnej inšpekcie. Čiže príde k obchodníkovi na kontrolu, niečo nájdu, tak mu povedia, toto si odstráňte, napravte a až keď to nespraví, tak to budú pokutovať. Rušíme duplicitné nahlasovanie zdravotným poisťovniam. Takýchto duplicitných nahlasovaní tam rušíme niekoľko.
A ako celok by som charakterizoval tento balík tak, že je to mnoho drobností, ako aj včera môj predchodca Peter Žiga spomenul, áno, je tam mnoho drobností, ale v sume, v sume týchto 114 opatrení to bude naozaj citeľná a výrazná zmena, a teda najmä zmena k lepšiemu pre podnikateľov. Máme v pláne pokračovať s balíkom, teda s tzv. kilečkom č. 2, a to už na túto jeseň. Čiže, áno, je pravda, v tomto balíku bolo až 170 navrhnutých opatrení a po vyjednávaní s našimi koaličnými partnermi sme vyhodili tie, s ktorými mal niekto vážny problém, a takto sme sa dostali k číslu 114. Čiže, ctení poslanci, najmä koalície, chcem vás ubezpečiť, že toto je to, s čím súhlasili príslušné ministerstvá, s čím súhlasili vaši ministerskí kolegovia.
Všeobecne je podnikateľské prostredie veľký problém a to aj preto, lebo my máme obrovské množstvo zákonov a, a čím viac zákonov, čím viac textu, tým viac tam sa opisujú nejaké konkrétne veci a, samozrejme, tým je to komplikovanejšie. Tu mám takúto, takúto tabuľku (rečník zobral do pravej ruky názorný materiál, ukazujúc ho plénu) a vidíte, to sú všetky štyri, to je zákon o dani z príjmov, o pridanej hodnote, zákon o zdravotnom poistení a o ochrane osobných údajov. Všade to rastie, všade. Toto je prekliatie našej doby, že my potrebujeme čoraz viac slov na opísanie nejakých pravidiel. Samozrejme, potom potrebujete mať vysokú školu na to, keď si chcete otvoriť kaderníctvo. Už len toto pochop... alebo si platiť drahých ľudí, čo ja nazývam štátom organizovaný biznis. S týmto musíme skoncovať.
My sa musíme snažiť o to, aby sme mali jednoduchých pravidiel a málo, a týchto málo pravidiel, aby ale bolo rozumne, dobre napísaných. Toto je náš plán, tomuto sa budeme venovať a nateraz vás chcem veľmi pekne poprosiť o schválenie tejto, tohto prvého balíka zlepšenia podnikateľského prostredia.
Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Ďakujem pekne, pán minister. Pán poslanec Beluský ma správne upozornil, že síce je to podľa môjho presvedčenia v rozpore s ústavou a so slobodou prejavu aj inou ako len písomnou a ústnou formou, ale máme taký rokovací poriadok, ktorý zakazuje vizuálne pomôcky. Nič sa nedá robiť.

Sulík, Richard, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR
Tak sa teda chcem ospravedlniť a už sa mi to nestane.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.7.2020 19:04 - 19:08 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak chcem reagovať na faktické poznámky.
Pán Žiga a pán Kamenický, myslel som, že ste zdatnejší diskutéri, a teda že naberiete tú odvahu a poviete, prečo tie trináste dôchodky v januári boli tak dôležitá záležitosť, treba ich splatiť až o rok, a že sa k tomu vyjadríte. A vy nič, ani slovo. Tu vás vyzývam, čakal som teda viac. A dúfam teda, že sa v budúcnosti zmôžete na viac, páni.
A to som extra vystúpil, aby ste mohli na mňa reagovať a povedať, prečo tie trináste dôchodky museli byť, lebo keď tie mohli byť, tak to skutočne už môže byť všetko.
Pán Susko, vraveli ste, že ste v minulosti hlaso... Odišiel. (Reakcia z pléna: "Tu je.") Vraveli ste, že v minulosti ste tu teda už hlasovali za, za skrátené konania. Áno, hlasovali ste, chcem, chcem to oceniť aj teraz, ale aj vždy, keď som tu bol, som sa za toto poďakoval a ocenil to, že chápete, keď doba si žiada takéto opatrenia. Toto je priamy následok COVID-u-19. Tie firmy sú vyžmýkané a mnoho z nich je pred krachom, a keď im tu vieme aspoň trochu pomôcť, musíme to čím skôr spraviť.
Potom ste hovorili o súdnom, o otvorenom liste Súdnej rady. No tak keď normálny človek ochorie, dostane 55 % svojej hrubej mzdy. To určite viete, lebo poslanci sú v tom istom režime, ale nie sudcovia. Sudcovia dostanú taký príplatok, že majú takú istú mzdu, ako keď chodia do roboty. Považujete toto za spravodlivé? Za správne? Že, skrátka, keď či robí, nerobí, furt má rovnako? Ja som presvedčený, že sudcovia majú najväčšiu chorobnosť na Slovensku.
Posledná vec. Pán Žiga, vy ste teda začali menovať niektoré veci, ale ja vám to zopakujem ešte raz a budem to robiť vždy. Toto je súbor opatrení. Keď vytrhnete akúkoľvek jednu častičku z toho, tak, áno, je to drobnosť, ja to vôbec nepopieram, ale dokopy, dokopy to spraví veľa.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.7.2020 18:43 - 18:50 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ja by som veľmi ocenil, keby pán Žiga na mňa reagovať mohol, ďakujem pekne. A to preto, lebo, pán Žiga, teda viackrát ste namietali, že nie je dôvod na skrátené legislatívne konanie. Keby som vás mohol pekne poprosiť, ja viem, že ste teda natoľko chlap, že sa nevyhnete tejto výzve, že by ste to dali do porovnania s tými trinástymi dôchodkami. Ja viem, že vy ste vtedy boli minister ako aj pán Kamenický, ale dobre ste to sledovali, páni, obidvaja, čo sa tu dialo v januári a vo februári, na poslednú chvíľu dôchodky, ktoré mali tak či tak platiť až od januára, o ktorých váš vtedajší stranícky šéf povedal prednedávnom, však to sme robili, aby sme získali volebné hlasy, však teda bolo to aj všetkým jasné. Tak keby ste toto mohli, prosím vás, porovnať.
A teraz mi dovoľte reagovať na niekoľko vecí, ale nie teda k tým meritórnym, aj keď to tu párkrát odznelo, lebo však o tom ešte rozprava bude, na ktorú sa veľmi teším, a preto chcem reagovať iba na veci týkajúce sa skráteného volebného konania.
Padlo tu viackrát, že to nie sú nejaké veľké veci. Súhlasím, nie sú. Stokrát nič umorí vola, pán Žiga, a 114-krát drobnučké zlepšenie v sume pomôže podnikateľom. Ten dopad na štátny rozpočet je niekde približne nula, nechajme teraz, prosím vás, bokom bankový odvod, bavme sa o tých zvyšných opatreniach, je približne nula, je, bolo by vyslovene škoda, hospodárska škoda by bola, keby sme to nespravili teraz, nech to platí čím skôr.
Vy hovoríte, pán Žiga, že však máme kľud, kam by sme sa ponáhľali, veď to pekne, čo kde budeme? No vy ste sa štyri roky neponáhľali. Lenže počas vášho štvorročného neponáhľania prepadlo sa Slovensko z 30. na 45. priečku Doing Business. My sme možno naposledy stúpali, keď ja som robil rovnú daň s Ivanom Miklošom a odvtedy za tri vlády SMER-u, kde vy ste teda boli významný činiteľ, to išlo dole vodou.
Tak ale veľmi chcem oceniť, že hovoríte, že aspoň teda tie samotné opatrenia sú okej a že teda viete si viacero predstaviť, že podporíte, za to, samozrejme, som vám vďačný. Keď ale raz máme dobré opatrenia, ktoré pomôžu, a tí podnikatelia, tí sú tak vyžmýkaní a kadečím sú vyžmýkaní, povinnosťami, kontrolami a my tu rušíme 70 %, opatrenie začína slovíčkom zrušíme niečo. To by ste mali chcieť ako prví a mali by ste to chcieť ihneď, teraz ešte, keď, keď nedoznela korona, lebo my sme dočasne zastavili množstvo kontrol, a preto je dôležité s tým dojsť čím rýchlejšie, aby znovu nezačali, nerozbehli sa tí kontrolóri do ulíc.
Viacerí z vás, aj pán Šimko a pred ním aj pán poslanec Susko, vraveli, a dúfam, že si to nemýlim, že, no podnikatelia nie sú až tak veľmi za. Ja som s nimi rokoval, ja som s nimi dlho rokoval a zajtra donesiem písomné potvrdenie, že všetkých 6 veľkých podnikateľských organizácií, menovite AZZZ, RÚZ, SOP, AZP, Klub 500 a ešte aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, že plne podporujú tieto opatrenia, ja vám to donesiem ukázať čierne na bielom. To, že nejaký zástupca povie niečo v rádiu, áno, aj to treba brať vážne, ale len relevantná je táto oficiálna podpora.
Nemajte najmenšiu obavu, že to nebolo prediskutované. Tu som v sále videl ministra sociálnych vecí. No ten, ten stratil vlasy z jednania, pri jednaní s odborármi. On bol práve, pán Krajniak bol ten, ktorý, ktorý si dal naozaj veľmi záležať na tom, aby to bolo všetko na tripartite prediskutované. A bolo. A môžem vám povedať alebo možnože aj pán Krajniak sa k tomu vyjadrí, veľká väčšina tých opatrení má súhlas odborárov. Ďaleko cez polovicu.
Bolo to prediskutované aj na jednotlivých ministerstvách, len teda neutekali sme za vami, pán Žiga, to s vami diskutovať, to, dúfam, mi odpustíte, kvôli krátkosti času, ale inak je to poctivo prediskutované, pripravené. A to skrátené konanie je oprávnené a ja teda veľmi dúfam, že vo faktickej poznámke mi poviete, prečo tie dôchodky boli a toto by nemalo byť oprávnené.
No potom tu padlo také, že zrýchlené konanie je nedôstojné, neodôvodnené, neviem čo. Zrýchlené konanie v prvom rade má pomôcť podnikateľom. To nie je tu na to, aby tuto selanka akademická povedala, že, ježiš, no teraz to je dôstojné. My potrebujeme pomôcť podnikateľom, ktorí teda hodne, hodne si vytrpeli za predošlej vlády.
Posledná poznámka, ktorú by som chcel teraz povedať, je k všeobecne, tunák pán Žiga teda mi dal poučenie, že mali, mal by som si legislatívny súboj riadne vybojovať, a teda nie to robiť takto skrátene. Ja si tie súboje budem chodiť vybudovať každý jeden, ja vám hovorím, už nepredložím. Toto považujem za dôležité. Je to pripravené, môže to ísť, všetko ostatné, ja si sem pekne prídem na tie dve čítania a možnože vás potom aj prejde ten, ten úsmev, ktorý ste teraz práve nasadili.
Takže toľkoto. To skrátené konanie je odôvodnené. Má zmysel. Zabráni škodám. Áno, zabráni škodám, v prvom rade tomu, aby veľký počet subjektov išiel rovno do krachu, lebo im to aspoň trošku pomôže. A keď nepôjdu, keď časť firiem nepôjde do krachu aj kvôli tomuto, aj kvôli týmto 114 opatreniam, no tak štátny rozpočet, samozrejme, neutrpí také škody, to asi vám nemusím objasňovať.
Tak teším sa na to vysvetlenie k tým trinástym dôchodkom.
Ďakujem vám.
Skryt prepis