Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

17.3.2022 o 16:26 hod.

Ing.

Richard Sulík

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

28.4.2022 14:10 - 14:23 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Určite, určite by to lepšie nebolo. Nebudem to tu hovoriť a verejne, ale keď skončím, tak prídem za tebou ti to vysvetliť.
S čím ale súhlasím, resp. si myslím, že je dobrý nápad. Vedúci úradu vlády pán Jakab pripravuje niečo ako strážnu službu štátu a to je myšlienka, ktorá mne sa veľmi podáva. Čiže nech sa všetky tie strážiace objekty preto, lebo napríklad ministerstvo hospodárstva nikdy nebude mať 2 500 zamestnancov na stráženie, čo je logické. A keď máš málo strážnikov, povedzme 8, čo tak asi na to ministerstvo potrebujeme, alebo 12, a potom dôjdu dovolenky alebo niekto naozaj vypadne, alebo dôjde pandémia a zrazu je, 4 ľudia sú zrazu na COVID karanténe, tak potom je normálne reálne problém so strážením, to je teda taký ten technický problém. Ak by to bolo, že úrad vlády to organizuje, už to nie sú že 8-12 strážnici, ale povedzme 800 strážnikov, tam sa to ľahšie vykryje, čiže s tým súhlasím.
A ja som aj na vláde, kde sme sa o tomto bavili, pánovi Jakabovi povedal, akonáhle mi dá on možnosť, lebo momentálne si neviem to stráženie uňho objednať, akonáhle mi dá tú možnosť, tak vypoviem všetky strážne kontrakty a budeme si brať úradníkov, teda strážnikov z tejto štátnej strážnej služby.
Asi toľko.
Skryt prepis
 

28.4.2022 14:10 - 14:23 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem. Ctené kolegyne a kolegovia a kolega Pročko... a pán poslanec Pročko, ďakujem za túto otázku, lebo mám možnosť vysvetliť, čo sa udialo a prečo sa udialo.
Mali sme výberové konanie na stráženie starej budovy na Mierovej ulici, kde v minulosti sídlilo ministerstvo hospodárstva. Tam sme sa, odtiaľ sme sa odsťahovali a v tej budove ešte ostali nejakí ľudia a ich počet klesal a klesal. Vlastne už sme všetkých presunuli k nám. Porušili sme množstvo aj iných drahých nájmov, jak to tak bývalo. No a od budúceho týždňa tá budova je úplne vyprázdnená. Ideme ju ponúknuť ostatným orgánom štátnej správy, a ak nebude mať žiaden iný orgán štátnej správy o túto budovu záujem, tak ju dáme na predaj do dražby. Toto je stav s budovou. Samozrejme, tú budovu treba strážiť a robilo sa výberové konanie s tým, že rátame, že nebude to dlhodobá záležitosť, lebo to ideme ponúknuť ostatným orgánom štátnej správy alebo následne do dražby, tak sme uzavreli takú zmluvu, ktorá má dvojmesačnú výpovednú lehotu. To teda je veľmi dôležité, že je tá lehota, je na ukončenie tejto zmluvy, je dva mesiace.
Príslušné oddelenie, a tam menovite pán úradník, pán Karas mal za úlohu osloviť strážne služby, čiže nebolo to verejné výberové konanie, ale bolo to, že my sme oslovili päť strážnych služieb, a rozhodol sa aj pre firmu Bonul. A ja neriešim každú jednu takúto administratívnu drobnosť, kebyže o tom viem, tak sa to nestane. Ale skrátka spravil to. Neexistuje zákon na tomto svete, alebo teda v našej krajine, na základe ktorého by som mu teraz mohol dať důtku alebo ho nejak karhať, no skrátka, oslovil Bonul, z piatich... Bonul a ďalšie štyri firmy, z týchto piatich firiem dali, odovzdali ponuku tri firmy, medzi nimi Bonul a Bonul dal najnižšiu cenu. Cena bolo 7,40 eur na hodinu. Druhá firma, to je tá, čo budovu strážila doteraz, dala 7,54 a tretia firma dala okolo 10 eur. Toto, toto sú fakty.
Dalo sa tomu zabrániť, áno, keby tento pán úradník, pán Karas nebol oslovil aj firmu Bonul, tak by zrejme vyhrala tá firma, čo to strážila doteraz, za 7,54. Ale keď sa to už raz stalo, a zmluva prišla na podpis generálnemu tajomníkovi služobnému úra... služobného úradu, on nemal inú možnosť, ako to podpísať, lebo inak by to znamenalo, že minie niekoľko tisíc eur viac peňazí daňovníkov. Čiže sometimes shit happens, to, nemalo to byť, rovno priznávam. Ale ja ako v pozícii ministra nie som, nie som v stave kontrolovať každú jednu takúto drobnosť, že kto kde bude oslovený, a tak sa to teda stalo.
Chcem uviesť, ale ako hovorím, tá škoda je maximálne na dva mesiace, lebo akonáhle budova je prázdna a prevedená, tak sa táto zmluva vypovie. Zákazka zmluvy je 133-tisíc eur, to je na celý rok. Samozrejme, keď sa to vypovie po dvoch mesiacoch, po troch, tak je to štvrtina.
A chcem ešte povedať takúto vec, ja keď som nastúpil na ministerstvo hospodárstva, tak firma Bonul mala akúsi licenciu a zároveň tie objekty, ktoré sú pod ministerstvom hospodárstva, boli prehlásené za nejaké špeciálne, že, že strážiť ich môžu len firmy s tou akousi licenciou. No a, čuduj sa svete, iba Bonul tú licenciu mal. Toto som ja zrušil, aby sme sa vedeli otvoriť všetkým strážnym službám, a to sa stalo, podľa tohto postupujeme. No ale tu sa jednoducho nachométnul ten Bonul a teraz s ním žijem. To je teraz táto situácia, na ktorú sa konkrétne, pán poslanec, pýtaš, kde bolo priame oslovenie.
Ale my máme aj situácie, že verejné výberové konanie, verejné obstaranie, a tam keď sa ten Bonul prihlási a dá najlepšiu ponuku, my sme zo zákona povinní ten Bonul vybrať. No a takto medzi nami, Bonul má 2 500 zamestnancov. Ja teda neverím, že to je 2 500 gaunerov, a ak teda napríklad majiteľ Bonulu alebo jeho syn, ak majú opletačky so zákonom, tak tam nech sa koná. A to sa aj deje, však si odsedel vo vyšetrovacej väzbe mladý pán Bödör a takto by to malo byť. Ale jednoducho ja nemám tie nástroje, ktorými by som vedel vylúčiť Bonul z verejných výberových konaní. Tu sa to dalo, bohužiaľ, ten spomínaný úradník firmu Bonul oslovil a potom som už nemal žiadnu inú možnosť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

24.3.2022 14:38 - 14:38 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Takto. To je jedna z možností, ktorá je už overená, ale nie je to jediná.
Čo sa týka samotného... vy ste skončili s vašou doplňujúcou otázkou?
Ten samotný Krivý Rog, viete, ono je to zamotané preto, lebo nikto netuší, čo príde, či ten konflikt bude tak plápolať, ako plápolá posledných osem-deväť dní, alebo či už tie strany dôjdu k rozumu a najmä teda ruská strana a uzavrú nejaké prímerie, alebo či bude konflikt eskalovať. Dnes máme dvadsiaty ôsmy deň konfliktu. Ja si myslím, že druhý alebo tretí deň si nikto z nás nevedel predstaviť, že také niečo nepredstaviteľné, ako je priama, skutočná, echtovná vojna tutok hneď za hranicou, že to bude trvať 28 dní. Čiže ja teraz akože budem už veľmi opatrný s tvrdeniami, no však do troch mesiacov čo majú zásoby, tak je to vybavené, a vôbec to nemusí byť vybavené, uvidíme. Ale ako som vám povedal, najväčší záujem má U. S. Steel preto, lebo tie ceny ocele sú rekordne vysoké. Minulý rok mali najvyšší zisk. Mali vari, ja neviem, 800 miliónov. Šialený zisk na ich pomery, čiže oni budú ako prví v tom chcieť ďalej pokračovať. Ja preto nemám obavu, že práve železná ruda by bol problém. Ak by aj došlo k výpadkom a potom sa to niekedy obnoví, tak tá kapacita toho dovozu, napríklad prekládky v Čiernej nad Tisou, je výrazne vyššia ako ich potreba. Čiže vedia pomerne rýchlo doplniť ten svoj sklad, ktorý si priebežne držia na troch mesiacoch.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 24.3.2022 14:26 - 14:38 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dobrý deň prajem. Tam ste, zdravím vás. Ja vám následne odovzdám písomnú vypracovanú odpoveď, a preto obyčajnou rečou vám poviem, čo teda podnikáme. (Zaznievanie gongu.)
Som v kontakte s vedením U. S. Steelu, konkrétne s pánom viceprezidentom Mirom Kiraľvargom a túto vec priebežne riešime. Oni totiž, oni najviac potrebujú železnú rudu, viac-menej je to jediný významný odberateľ. A Železiarne Podbrezová totiž majú šrot, nemajú, nespracovávajú rudu vo svojich elektropeciach. A dal som, skontaktoval som ich s ruským aj ukrajinským veľvyslancom, vedenie U. S. Steelu teda s ľuďmi, ktorých my máme v Moskve a v Kyjeve, no a zatiaľ tá železná ruda vyzerá tak, že Rusko neodmietlo dodávať na Slovensko železnú rudu, ale odmietlo to posielať cez Ukrajinu a ponúkli niektorý z prístavov v Čiernom mori, kde teda sú dostupné. U. S. Steel rieši tú logistiku.
Zároveň teda mám informáciu, že U. S. Steel má u seba v areáli trojmesačné zásoby na sklade, čiže im okamžité výpadky nehrozia, a takisto, to už majú z minulosti odskúšané, vedia dovážať aj tzv. železné pelety z Ameriky. Materská firma U. S. Steelu v Pittsburghu má celosvetovo sedem závodov plus košický. A jeden z tých siedmich závodov robí to, že obohacuje železnú rudu a vyrába tieto železné pelety. To je len, to je skrátka vyššia koncentrácia železa, to sú také, také, no, pelety, drobnejšie kusy, ktoré sa dajú spracovať aj v elektropeciach, to je momentálne ešte bezpredmetné pre U. S. Steel, keďže má len vysoké pece, ale, samozrejme, dá sa to spracovať aj vo vysokých peciach. A toto sa už aj v minulosti dialo, keď boli, to nie, nie je prvýkrát, čo sú nejak dodávky zastavené.
Čiže celkovo je dodávka suroviny zabezpečená a ten s veľkým odstupom najsilnejší dôvod alebo motív na to, že je zabezpečená surovina, je, že momentálne sú na oceľ historicky najvyššie ceny. Tona ocele stojí 500, možno 600 eur, čiže U. S. Steel má dosť veľký priestor na to, aby aj z drahších zdrojov mohlo nahradiť vypadnuté dodávky z Ukrajiny a z Ruska.
No a posledná vec, ktorú chcem povedať, neviem, aká je situácia v Krivom Rogu úplne presne, lebo tie informácie sú veľakrát žiadne a veľakrát protichodné, ale to je to miesto, kde sa z Ukrajiny dodáva železná ruda a tam teda podľa všetkého by sa malo bojovať. Čiže ak vypadne tento, tento zdroj, tak budú musieť okrem svojich zásob, ktoré už majú v areáli, naozaj začať dovážať železnú rudu z Ameriky, to je taká najbližšia náhrada.
Takže toľkoto z mojej strany.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.3.2022 16:15 - 16:19 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, tento vládny návrh zákona je v skrátenom konaní. Bol som tu v piatok, kedy som predniesol návrh na samotné skrátené konanie, teraz idem k zákonu.
Cieľom návrhu tohto zákona, máme tu viacero cieľov, ale všeobecne je posilniť a zefektívniť prvky cenovej regulácie na trhu dodávok elektriny a plynu pre odberateľov elektriny v domácnosti, odberateľov plynu v domácnosti a tzv. malé podniky, tam je to kritérium 30 MWh elektriky, teda elektrických alebo 100 MWh tepelných ročnej spotreby.
Návrh zákona prináša rozšírenie okruhu cenovo regulovaných subjektov v elektroenergetike a v plynárenstve o tých odberateľov, ktorí nie sú domácnosti, ale prevádzkujú zariadenia, napríklad sociálnych služieb alebo tzv. domové kotolne. Im vlastne dávame na výber, že si povedia, dobre, nechcem sa musieť o to starať, nechcem tu špekulovať, chcem sa stať regulovaným subjektom a mám istotu, že tí veľkí hráči na trhu nakúpili včas plynu.
Toto je úplne konkrétna pomoc, s ktorou dochádzame. To hovorím na margo toho, lebo páni tu z prvej rady (povedané so smiechom), teda všetci nejak kolektívne vyklidili priestor, tak dokola tvrdia, že vláda nič nerobí, no tak toto je jeden z dosť veľkého množstva krokov, kde vláda niečo robí, a konkrétne teda chceme zabrániť tomu, aby budúci rok sa opakovalo to, čo tento rok, že približne 940 domových kotolní, lebo si nenakúpili plyn, tak zrazu boli na holičkách vlastným zavinením, to treba povedať. Oni veľmi dobre vedeli, že sú neregulovaní, lebo veď sa tam sami mnohokrát chceli dostať.
No ale zároveň cieľom návrhu je taktiež posilniť bezpečnosť dodávok elektriny a plynu prostredníctvom inštitútu dodávateľa poslednej inštancie a okamžite podporiť rozsiahly, ale aj kontrolovaný, kontrolovaný rozvoj lokálnych zdrojov z obnoviteľných zdrojov energie. To znamená, domy si budú môcť alebo rodinné domy, alebo aj iné subjekty nainštalovať solárne články, fotovoltaické články, a keď vyprodukujú elektrinu, budú si to môcť nainštalovať do takého výkonu, ako majú hlavný istič, to je dôležité, a keď na nich, keď si to, keď budú mať prebytok, tak majú právo to dávať do siete.
Toto sú také opatrenia, ktoré, samozrejme, no nie je to natoľko sexi, ako sa fotiť niekde v Uble, robiť selfíčka, nie je to ani natoľko vhodné do večerných správ, ale toto je pomoc, ktorá reálne pomáha. Nie, nepomôže spätne, to nie, ale tým, že je to v skrátenom konaní, tak pomôže ihneď, ale hlavne bude pomáhať dlhodobo. Je to systémové opatrenie. Nie je to žiadne hektické, teraz hŕŕ, rýchlo tu poďme neviem čo robiť. Toto je systémové opatrenie, je to premyslené opatrenie, chceli sme ho robiť tak či tak, akurát ho teraz vyťahujeme z toho veľkého energetického balíčka, tzv. zimný balíček, ktorý robíme kvôli Európskej únii, vyťahujeme, dávame to teraz v skrátenom konaní, aby mohlo, aby táto pomoc mohla byť účinná ihneď.
Ďakujem vám pekne za pozornosť a chcem vás poprosiť o podporu tohto zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.3.2022 15:12 - 15:16 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Šefčík začnem vami. Ja som pána poslanca Mazureka nepochválil, ja som konštatoval, že má rečnícky talent, a Hitler mal bez debaty obrovský rečnícky talent. Však to jednoducho sú kategórie, kde, čo na to poviete, keď to raz tak bolo.
A k tomu, čo tu odznelo, tak pán Mazurek odišiel, ale je tu pán Suja. No minule ste odišli, ja som vás potom ešte hľadal, lebo som vám povedal, že však prídem za vami a si tú tému vyjasníme, tak snáď teraz neodídete, ale teda ste sa tu hovne... hodne začali vzrušovať a zvyšovať hlas, možnože by vám pomohli tie tabletky, čo tu pán Mazurek odporúčal kolegovi Stančekovi (Stančíkovi, pozn. red.), tie hormonálne, oni, oni asi skľudnia potom. Ak to nepomôže, tak Rohypnol, lebo úplne zbytočne akože tu akože vykrikujete a sa tu zavzdušňujete, búchate sa tu do pŕs. Presne to, čo kolega Mazurek kritizoval, asi tam mal na mysli niekoho od nás, že kto tu koľko ľudí ubytoval, tak vy sa tu hádžete o zem, že ste koľkátich ubytovali.
Štát, štát pomáha, celá štátna správa je ako jeden obrovský tanker, ktorý, keď otočíte kormidlo, tak chvíľu trvá, kým sa otočí aj tanker. Ale to, čo dnes naozaj im pomáhame, je kompletná zdravotná starostlivosť, majú okamžité pracovné povolenia, uznávame im zľahčeným, zrýchleným spôsobom ich vzdelanie a váš kolega Kočiš tu vymenoval, že 1 440 eur už teda, ja neviem to číslo overiť, ale tak neviem povedať áno, nie, ale každopádne len pán Kočiš tiež potvrdil, že, že tá pomoc je imenzná medzičasom. Tak ja teraz neviem, odkiaľ ste vy došli, keď tvrdíte, že štát nerobí nič, lebo to ste tu pár minút dozadu tvrtili... tvrdili.
No a konkrétne k tým energiám. Zafixovali sme cenu elektriny, zafi... tak sme na tom, aby... pri tom, aby cena plynu teda bola tiež zafixovaná, a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.3.2022 14:52 - 15:00 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem, dámy a páni. Keďže pre členov vlády je to obmedzené s tými faktickými poznámkami, tak som sa takto prihlásil a chcem reagovať, pán Mazurek, na vás.
No, musím povedať, že ste teda mimoriadne talentovaný rečník, a či už tá kadencia slov, kde iní sa zajakávajú, alebo tá dynamika prejavu, a keď k tomu pridáte ešte korektnú argumentáciu, tak si myslím, že bude sa vám dobre dariť v slovenskej politike. A teraz chcem práve k tej korektnej argumentácii povedať.
Možno to neviete dať úplne presne do slov, ale určite cítite, že je veľký rozdiel medzi pomocou utečencom z Ukrajiny a medzi niečím, čo ideme robiť alebo mali by sme robiť pre domáce obyvateľstvo. Tak teraz nechajme tých utečencov bokom. A k tomu domácemu obyvateľstvu, ten štát funguje ako akýsi sprostredkovateľ a vyrovnávateľ príjmov. Na jednej strane platia všetci dane podľa toho, koľko zarábajú. Čím viac niekto zarába, tým viac platí daní. V plnom rozsahu to platí už aj pre zdravotné odvody a do sedemnásobku priemernej mzdy to platí pre sociálne odvody. A z tohto štát kupuje verejné statky. Podľa teórie by mal kupovať iba nevyhnutné, ale no tak, jak to chodí, populizmus je prítomný prakticky v každom období a v každej vláde, takže kupuje veľakrát aj hlúposti. Časť z toho sa rozkradne, niekedy viac, niekedy menej a časť sa minie na úplné hlúposti. Časť sa použije neefektívne, ale v zásade štát z peňazí, ktoré vyberie, platí verejné, verejné statky. Platí základné materiálne zabezpečenie pre ľudí, platí zabezpečenie v starobe a tak ďalej, čiže ľudia si platia a za to niečo dostanú. Teraz príde sem 50- alebo koľko tisíc ľudí z Ukrajiny. Oni v prvom momente neplatia nič. Nikto z Ukrajiny tu zatiaľ neodviedol ani cent. Možno keď tankoval, tak zaplatil DPH. Ale inak prakticky nezaplatil nič a zrazu dostanú prakticky všetko. Dostanú zdravotnú pomoc, dostanú, prispejeme im na bývanie, prispejeme im, uľahčíme im uznanie ich vzdelania. Celý tento balík je o tom, ako im vyjdeme viac v ústrety. No tak je teraz otázka, že prečo to robíme.
Robíme to z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je ten, že v 21. storočí a v strede Európy treba byť solidárni. U našich susedov sa deje niečo, čo sme si asi nikto z nás naozaj nevedeli predstaviť, že bude reálna vojna kúsok od nás, a to sa, bohužiaľ, stalo. K tomu som sa už minule vyjadroval, som tunák pánovi Sujovi dohováral. A jednoducho treba byť solidárni, lebo aj my môžeme takúto pomoc potrebovať. Toto sa robí, toto je ľudské a toto má svoj zmysel a oprávnenie, a preto som rád, že Roman Mikulec tu predložil dnes tento zákon. Nie je to iba jeho zákon. Všetky rezorty tam napísali svoje veci, ako vedia pomôcť. Áno, aj rezort obrany tam napísal, že ako vie situáciu zlepšiť.
A ale máme ešte jeden iný dôvod. Zo strany Slovenska je to investícia do budúcnosti. Rodí sa, nehovorím, že čoraz menej detí, ale asi v roku 1979 sa narodilo najviac, historicky najviac Slovákov a Sloveniek, 98-tisíc. Po revolúcii v ’89. roku to kleslo na... až na niekde na 50-, takmer na polovicu. Potom sa to trošku stabilizovalo, dnes je to 55- až 58-tisíc. Takto to kolíše. O dvadsať rokov, to znamená okolo roku 2040, budú tí, čo sa narodili v ’79., tí už pôjdu do dôchodku, tam budete mať 98-tisíc ľudí. A kto ich bude živiť? Bude ich živiť tých 52-tisíc pracujúcich, ktorí sa narodili okolo roku povedzme 2000 až 2010.
No a teraz, kto uteká z tej Ukrajiny. To sú malé deti. Viac než polovicu sú, sú malé deti. Na jednej strane ma veľmi, fakt ma veľmi mrzí a som sa k tomu už aj v minulosti mnohokrát vyjadroval, že my vlastne ukradneme tej krajine alebo prevezmeme tej krajine ich potenciál do budúcna. Ukrajina to bude mať brutálne ťažké o jednu-dve generácie, lebo nebudú tam mať tých ľudí. Niečo podobné sa dialo, keď sa pred dvesto rokmi, keď európske krajiny kolonio... kolonajli... kolonializovali krajiny v Afrike a kadečo im tam pobrali. Aj teraz ešte z Indie berieme, robia vyslovene programy, že pre tých, čo sú vzdelaní. No tak horko-ťažko niekde v nejakej krajine zaostalej, v africkej povedzme niekoho vzdelajú a tých im práve zobereme. Tak pýtam sa, ako sa tie krajiny majú pozviechať. Ukrajina to bude mať o to ťažšie, že títo ľudia odtiaľ utekajú. No ale utekajú, to je holý fakt a skončia niekde v Európe.
No tak už keď už majú niekde v Európe skončiť, tak tam je tá veľká šanca pre Slovensko, že značná časť z nich skončí tu. Tí ľudia sú plne kompatibilní s našou kultúrou, s našimi pravidlami, s našou civilizáciou a myslím si, že čo sa týka povedzme ľudí z iných kultúrnych okrajov, tam asi nemusíme zvádzať debaty, tam asi to vidíme podobne. Čiže tu robíme nejakú investíciu do budúcna, zatiaľ čo... a je to zlomok ľudí, je to 50-tisíc ľudí, je to jedno percento z obyvateľstva. No a teraz vy dôjdete s tým, že však pomáhajte Ukrajincom, koľko vládzete, fajn, ale pomôžte aj domácim. Len tam už to je, ľubovoľná pomoc je krát sto, to po prvé.
Po druhé. Ono veď sa už veľa vecí deje. Ten, ten, ten základný mechanizmus, že tu platia dane a odvody a za to dostanú verejné statky a dostanú nejaké základné prerozdelenie a základnú pomoc v hmotnej núdzi, tak je to ešte obohatené tým, že vláda je defi... rozpočet, je deficitná, vláda robí dlhy. No kam idú tie peniaze? Vláda nemá dnes vyššiu spotrebu na samu seba. Ja to vidím u mňa v ministerstve. Však my sme dokonca pred rokom každý prepustili 10 % zamestnancov. Čiže kam idú tie peniaze? Idú opäť len k ľuďom.
No a toto, čo vám chcem dnes povedať, je, že nie je korektné to porovnanie. Ja chápem, že keď sa postavíte niekde na tribúnu, a aj, aj evidujem, počul som to, že vy sa nechodíte, si chodiť robiť selfíčka na hranici, a v pohode, ale keď postavíte pred voľbami alebo aj dnes na tribúnu a budete toto hovoriť ľuďom, to budú všetci strašne radi počuť, strašne radi, lebo to, lebo to tak pekne ľúbivo znie, a budú vám dávať za pravdu. Ale po dnešku nemôžte povedať, že to neviete lepšie. Viete to dnes lepšie, lebo ma tu, teraz sedíte tu a teraz ma počúvate. Nedá sa to porovnať. Päťdesiattisíc utečencov, ktorým dáme aj preto, lebo máme byť s nimi solidárni, ale najmä preto, lebo je to investícia do budúcna, naša, tak nemôžte to porovnať s tým, že máte tu 1,250 mil. dôchodcov, a tam každá jedna, každé jedno euro znamená 1 250-tisíc eur. A keď si to tak vynásobíte, že dať im, dať im stovku.
Toto je to, čo vyčítam tunák vášmu parlamentnému kolegynovi... kolegovi pánovi Pellegrinimu. On dôjde, 300 mld., 300 mil. dajte, 300-tisíc, tristo eur dajte každému, dôchodcovi krát milión, 300 mil. Kde je problém? A toto, keď sa bavíme v televíznych debatách, tak štyri minúty neskôr ten istý Pellegrini mi rozpráva, tam ste prehajdákali peniaze, máte deficit v štátnej kase. No tak jedno, alebo druhé. A... ako však dobre. Je, samozrejme, iba vaše rozhodnutie, čo budete hovoriť.
Ale toto, čo ste tu dnes povedali, aj keď to bolo, teda hovorím, máte veľký rečnícky talent, toto je nekorektné vyčítať vláde. Vyčítajte veľa iných vecí. Je čo vyčítať. My zďaleka nie sme dokonalí. Ale porovnávať pomoc pre ľudí, ktorí utekajú zo svojimi tam dvomi kuframi a prišli prakticky o všetko, utekajú doslova s holým zadkom z Ukrajiny, že im tam teraz dáme niekde pár desiatok euro viac ako domácemu, ktorý tu žije 40 rokov, ktorý mal akože, prakticky celý svoj život tu mal mier a mal tu, keď to, keď to... to vidieť práve na Ukrajine, že ako vyvinutú, ako funkčnú štátnu správu tu mal, aj keď, samozrejme, nedostatkov je vždy kopec, tak toto nie je korektné takto porovnávať a... a to už viac chápem to, že nepodporíte, lebo je tam niečo o NATO a to je pre vás červené súkno. V poriadku, chápem, je to vaša politika.
Ale porovnávať pomoc pre utečencov s tým, čo robíme pre domáce obyvateľstvo, naozaj, naozaj nie je korektné.
Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.3.2022 8:55 - 9:10 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dobré ráno prajem. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne poslankyne, vážení poslanci, cieľom tohto vládneho návrhu zákona je posilniť a zefektívniť prvky cenovej regulácie na trhu dodávok elektriny a plynu pre odberateľov elektriny v domácnosti, odberateľov plynu v domácnosti a tzv. malé podniky, t. j. odberateľov elektriny a odberateľov plynu mimo domácnosti s ročným odberom elektriny najviac 30 MWh alebo pri plyne 100 MWh.
Návrh zákon prináša aj rozšírenie okruhu cenovo regulovaných subjektov v elektroenergetike a plynárenstve o odberateľov elektriny mimo domácnosti, ktorí prevádzkujú zariadenia sociálnych služieb na základe zápisu do registra sociálnych služieb alebo zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí, ktorí odoberajú plyn na výrobu tepla a ohrev teplej úžitkovej vody v spoločnom tepelnom zdroji bytového domu.
Cieľom návrhu zákona je taktiež posilniť bezpečnosť dodávok elektriny a plynu prostredníctvom inštitútu dodávateľa poslednej inštancie a okamžite podporiť rozsiahly, ale kontrolovaný rozvoj lokálnych zdrojov z obnoviteľných zdrojov energie. Tieto si budú môcť inštalovať koncoví odberatelia elektriny až do výšky maximálnej rezervovanej kapacity ich odberných miest a využívať predovšetkým na účely vlastnej spotreby. Tiež budú mať možnosť dodávky prebytočnej elektriny do sústavy s oslobodením od úhrady tarify za prevádzkovanie systému až do 1 000 MWh vyrobenej a spotrebovanej elektriny ročne.
Návrh zákona odstraňuje doterajší limit inštalovaného výkonu 500 kW, ako aj ďalší doterajší limit 10 % inštalovaného výkonu lokálneho zdroja pre dodávku prebytočnej elektriny vyrobenej lokálnym zdrojom.
Materiál nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, nemá sociálne vplyvy, vplyvy na informatizáciu spoločnosti, na služby verejnej správy pre občana, vplyv na manželstvo, rodičovstvo, rodinu. Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie a na životné prostredie.
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu tohto zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

17.3.2022 16:26 - 16:32 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Áno. To si nenechám ujsť. Tak, páni, veľmi pekne vám ďakujem, že takéto niečo podporíte.
Chcem reagovať na pána Kuffu, že teda aj domácnosti sú veľakrát vystavené zbytočnej regulácii. Bez debaty s vami súhlasím. Len ono toto celé to je, že taký mix, niečo medzi vytrhávať burinu v záhradke, ale nemôžte zobrať kosačku a zrušiť všetko, lebo zrušíte aj tie pekné kvetinky, čo vám tam rastú, a skalky.
Tu aj chcem pripomenúť pánovi Kuffovi druhému, že nerušíme povinnosť BOZP, iba ju predlžujeme raz za tri roky, z raz na dv... z jedenkrát na dva roky, z jedenkrát na tri roky. Toto je dôležité preto, lebo veľa... väčšinou to je tak, že niečo, že vždy je tam nejaký proti... protizáujem. My nechceme ani oslabovať napríklad sociálnu ochranu ľudí, ani, ani vonkoncom nie znižovať bezpečnosť. Čiže naozaj postupujeme tu opatrne.
No ale keď veľa krajín má raz za päť rokov takúto povinnosť a nemajú tam že merateľne viac pracovných úrazov, tak minimálne tie raz za tri roky si môžme určite dovoliť. Ale zároveň určite by som nešiel tú povinnosť zrušiť úplne. To len taký detail som chcel vyjasniť.
No ale k tomuto, že táto debyro... debyrokratizácia a deregulácia je to také vytrhávanie buriny medzi tými peknými kvetinami a hľadaním ihly v kope sena. My sme dali na toto Kilečko 2 verejnú výzvu. Prišlo nám 2 500, vyše 2 500 konkrétnych návrhov. Kým sme sa cez to preštrikovali, tak ostalo nám 469, s ktorými sme si povedali, že O. K, že tie sú také dobré. Aj tam sa našlo ešte 30, kde sa nakoniec ukázalo, že veď ony už sú. To, veľakrát to nevidíte na prvý pohľad, lebo je to naozaj v hĺbke, v hĺbke tých paragrafov zašité niekde alebo veľakrát to ani nie je zákon, je to nejaká vyhláška alebo je to nejaké nariadenie ministerstva a tak. A ďalších 30 z tých 469 bolo takých, kde sme nakoniec museli uznať, že nebolo by to dobré. Tým len chcem povedať, že ako je to veľmi ťažké, nájsť také tie body.
No takže, pán Kuffa, keď budete mať nejaký konkrétny návrh, keď vám prejde cez ruky, kľudne aj len pre domácnosti, sem s ním, do Kilečka 3. Tam, to je teraz otvorené, tam teraz prijímame návrhy, čoskoro pôjde verejná výzva a veľmi radi to predložíme a už sa teším na vašu podporu, teda aj na to, ale aj na tento návrh.
Ešte raz ďakujem za vaše hlasy, predpokladám, že aj za hlasy koalície. Pekný deň prajem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 17.3.2022 16:11 - 16:18 hod.

Richard Sulík