Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

10.5.2022 o 9:02 hod.

M. A.

Tomáš Valášek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.9.2022 10:25 - 10:25 hod.

Tomáš Valášek Zobrazit prepis
Pán poslanec Fico, ako už odznelo v tejto sále pred chvíľou, v tejto miestnosti niet ani jedného človeka, ani jedného poslanca, ani jednej poslankyne, ktorý by si prial alebo priala vojnu. Vojna je strašná vec a to, čo nám tu podsúvate, je falošná dilema. To, čo tu podsúvate, je, že sa rozhodujeme medzi mierom a vojnou, ako keby sa časť spoločnosti a nebodaj sama Ukrajina svojvoľne rozhodla pre vojnu.
Možnosť mieru, pán poslanec Fico, zničilo Rusko, zničil ju Vladimír Putin, zničil ju 24. februára útokom na Ukrajinu, zničil ju napriek intenzívnym snahám francúzskeho prezidenta, amerického prezidenta, ukrajinského prezidenta vojne zabrániť diplomaciou. Od toho momentu sa už nebavíme o možnosti, či mať mier, alebo vojnu. Od toho momentu sa len bavíme medzi dvoma možnosťami, alebo rozhodujeme medzi dvoma možnosťami, či sa krajina, ktorej zvrchovanosť bola takto nehanebne a neodôvodniteľne napadnutá, bude brániť, alebo či sa vzdá, čo by bola praktická, čo by bol praktický následok vášho odporúčania zrušiť sankcie a prestať Ukrajine pomáhať materiálne a ekonomicky. Praktickým výsledkom tohto kurzu by bola totálna porážka Ukrajiny, ďalšie prelievanie v tejto krajine a okupácia nášho suseda.
Pán poslanec Fico, pomohli ste si v tom, v tej výzve za mier citátom pápeža. Ja sám nie som kresťan, ale ctím si kresťanské korene tejto republiky, preto chcem zacitovať iného pápeža Jána Pavla II.: "Mier je viac ako absencia vojny a kresťania dobre vedia, že spoločnosť bez vojny je len utópia a ideológie, ktorú túto fantáziu podsúvajú, vám ponúkajú a predávajú falošnú nádej. Mier sa nebráni tým, že poprieme možnosť a povinnosť brániť ho, keď je pod útokom."
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2022 14:10 - 14:25 hod.

Tomáš Valášek Zobrazit prepis
Vďaka, pán predsedajúci.
Milí kolegovia, stále sme bez kolegýň, kolegovia, odznelo to tu aj na tejto schôdzi niekoľkokrát, ale uvediem pár čísel, aby som ilustroval závažnosť chudoby, ktorú na Slovensku zažívame. V roku 2021 podľa posledných najnovších informácií, ktoré máme k dispozícii, bolo celkovo 12,3 % obyvateľov Slovenskej republiky ohrozených príjmovou chudobou. V dôsledku pandémie tieto čísla rastú. Na hranici chudoby tak žije, aby sme to uviedli nielen v percentách, ale v reálnych číslach 670-tisíc ľudí. Máločo ich tak kvári čím ďalej tým viac ako cenovo nedostupné bývanie. Som si vedomý, že bývanie nie je jediným problémom. Narastajú tie ceny či benzínu či nafty, samozrejme, sú inými, je ich toho viacero, čo si tu konkuruje, ale faktom je, že tá kombinácia zvýšenia hypotekárnych sadzieb alebo teda lepšie povedané úrokov, kombinácia raketového nárastu cien nehnuteľností na Slovensku, obzvlášť v Bratislave, ale zďaleka nielen v Bratislave. Plus, samozrejme, raketový nástup alebo nárast cien energií reálne hrozí, že posunie veľa z týchto ľudí, z tých 670-tisíc spomínaných ľudí ktorí, sú už momentálne na hranici chudoby, pod túto hranicu.
Naše zákony na nich celkom nezabudli. Máme tu jedno riešenie, ale je nedokonalé a zachytáva len veľmi malý zlomok z tých čísel, ktoré som spomenul. Áno, Slovenská republika v súčasnosti má príspevok na bývanie, preto som sa opravil v úvode a povedal som, že týmto návrhom zákona rozširujeme, nie zavádzame nový príspevok na bývanie. Ale ako tento súčasný príspevok funguje?
Momentálne je naviazaný len a len na tých, ktorí už dosiahli stav hmotnej núdze a teda tých, ktorých príjem už teraz nedosahuje hranicu životného minima. Pripomínam, že životné minimum je dnes, ak žije tá osoba samostatne, je len 218 eur mesačne, pre dospelú osobu s jedným dieťaťom je to zhruba 317 eur. Žiada sa dodať, že je to hriešne málo. Životné minimum na Slovenku ako podiel z priemerného príjmu klesá, klesá už dekády a všetci sa asi zhodneme, že za 317 eur na Slovensku sa nedá vyžiť. Tá reálna hranica by mala byť oveľa vyššia.
Opäť, príspevky na bývanie, tak ako sú aktuálne nastavené, sa týkajú len a len tých pod týmto životným minimom. Z toho dôvodu ho aktuálne poberá len zhruba 26-tisíc osôb. Myslíme si, že takto nastavený systém je chybou. Neodráža potreby desaťtisícov, možno státisícov ľudí, ktorí reálne sú na hranici toho, že im hrozí, že prídu o strechu nad hlavou a tento príspevok im zásadným spôsobom nepomôže.
Čo teda robíme? Náš návrh je veľmi jednoduchý. Nami navrhované riešenie je zaviesť určité percento a stanovili sme ho na 30 % celkového príjmu. To pravidlo je, pokiaľ budú vaše výdavky na bývanie a do toho bývania zahŕňame aj splácanie bytu v prípade, že ste si ten byt kúpili, rátame tam nájomné, v prípade že žijete v prenajatom byte, rátame tam, čo je super dôležité v kontexte debate o energii, ktorú sme tu mali doobeda a celý minulý týždeň, rátame tam, samozrejme, aj ceny energií. Ak tieto náklady sčítané presahujú 30 % vášho príjmu, štát by týchto, štát by to dorovnal do tých tridsiatich percent, aby to túto hranicu nikdy nepresiahlo. Sme si, samozrejme, a boli sme si, samozrejme, pri písaní tohto zákona dobre vedomí rizika zneužitia. Sú tu ľudia, ktorí majú obrovské príjmy a nič im nebráni v princípe zneužiť tento zákon na to, že by si kúpili ešte väčšie rezidencie, ešte väčšie vily. Preto zavádzame určitú nominálnu hranicu, cez ktorú už potom zánik alebo pardon nárok na tento príspevok na bývanie zanikne. Čo si myslíme, že je úplne férové.
V praxi by sa malo stať, že takto koncipovaný príspevok by podľa našich odhadov malo nárok poberať až zhruba 490-tisíc ľudí. Pripomínam, že aktuálne je to len zhruba tých 26-tisíc. Je to teda raketový nárast a myslíme si, že oveľa presnejšie, vernejšie a spravodlivejšie odráža reálnu potrebu a reálne potreby ľudí v regiónoch. Pýtate sa ma a možno sa zaujímate, čo tento návrh bude stáť. Odpoveď je, bude to zhruba pätina a šestina nedávno schváleného príspevku na krúžkovné. To presné číslo závisí od toho, koľko ľudí by využilo tento nový návrh zákona na to, aby sa napríklad posunuli z bytu, ktorí zdieľajú možno s rodičmi, do vlastného bývania. Takisto sú tu komunity, ktoré momentálne bývajú nelegálne v osadách a inde. Týmto návrhom zákona im dávame šancu zlegálniť svoj príjem, lebo by si ho už mohli dovoliť. Takže tie samotné prídavky a konečné náklady tohto zákona závisia na tom opäť, koľko ľudí by ho využívalo, ktorí momentálne vlastné bývanie nemajú alebo si neprenajímajú. Ale pripomínam, že konečné výsledky, výdavky boli zhruba pätina alebo šestina toho, čo bolo nedávno rozdané na krúžky. Myslíme si, že táto forma pomoci, ktorá adresne a na dočasnej báze, lebo opäť pokiaľ by tie príjmy ľuďom reálne narástli a výdavky na bývanie by klesli pod tých 30 %. Nárok na tento príspevok na bývanie by tým zanikol, myslíme si, že presne takáto adresná a hlavne dočasná forma pomoci je to, čo Slovenská republika aj občania potrebujú na to, aby sa vyrovnali s následkami inflácie a raketového nárastu cien energií bez toho, aby sme zaťažili ďalšie generácie dlhom, ktorý potom oni nebudú vedieť splácať.
Vďaka za vašu pozornosť, som k dispozícii v prípade otázok a v prípade, že považujete tento návrh zákona za pozitívny. Ďakujem vopred aj za vašu podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2022 14:10 - 14:25 hod.

Tomáš Valášek Zobrazit prepis
Vďaka, pán predsedajúci.
Urobím to podobne. Dovoľte mi v tomto štádiu len predstaviť, čo je to, čo predkladáme a potom formou vystúpenia v rozprave vysvetliť, prečo to predkladáme. Takže zatiaľ len toľko, že cieľom predkladaného návrhu zákona je zavedenie novej štátnej sociálnej dávky, lepšie povedané rozšírenie už existujúcej sociálnej dávky na bývanie a pointou, samozrejme, je pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí s úhradou nákladov spojených s bývaním, ktoré, ako všetci vieme, všetci čo sme tu predpokladám niekde bývame, narastajú v poslednom čase astronomicky. Viac k tomu prečo tak robíme a ako presne to robíme, mi dovoľte uviesť v samotnej rozprave, do ktorej sa zároveň hlásim ako prvý.
Skryt prepis
 

28.6.2022 14:10 - 14:25 hod.

Tomáš Valášek Zobrazit prepis
Vďaka, pán predsedajúci, a vďaka aj kolegovi Čepčekovi za ten postreh. Som si, samozrejme, vedomý vášho návrhu zákona. Takisto viete, my ho predkladáme vlastne druhýkrát. Ale v tejto veci nesúťažíme a je veľa vecí, na ktorých sa nezhodujeme, ale svedčí to aj o možno tej neférovosti súčasného nastavenia zákona, že v tejto veci predkladáme vlastne podobné návrhy.
Len dodám to, že, samozrejme, my rozoznávame, že sú tu rozdiely v tých finančných nákladoch vdovy či vdovca v prípade, že ten vdovec či vdova má tri či štyri deti. Je úplne pochopiteľné, že potom je ten nárok na dôchodok v predčase alebo teda skorší nárok na dôchodok úplne oprávnený a odôvodnený. Náš jednoduchý postreh je, aj ľudia, aj vdovy či vdovci, ktorí nemali deti, ešte stále prišli o toho vdovca. A ten súčasný stav je trošku drakonický v tom, že je to presne rok a potom vlastne do konca, do riadneho dôchodkového veku sú v podstate bez toho extra príjmu. Utrpeli tým emocionálne a finančne takisto nad tou stratou, takisto ako iní ľudia vdovci či vdovy, ktorí deti mali.
Dokonca by sa mohol postaviť ten argument a nechcem ísť touto cestou. Takže tí, čo mali viacero detí, dokonca majú v tom neskoršom veku, potom aj logicky niekoho kto ich vie finančne podporiť. Ja rozhodne podporujem svojich preživších rodičov a myslím si, že je to tak správne. Ľudia, ktorí umreli bez detí, samozrejme, tieto možnosti nemajú. Aj preto sa nám zdá, že tento návrh zákona, ktorý sme predostreli, ktorý nakoniec je veľmi podobný vášmu, je úplne oprávnený a dával by zmysel.
Pevne verím, že to budú vidieť rovnako aj kolegovia a kolegyne z koalície. Vďaka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2022 13:55 - 14:10 hod.

Tomáš Valášek Zobrazit prepis
Vďaka, pán predsedajúci.
Kolegovia, kolegyne nevidím, kolegovia, cieľom nášho predkladaného návrhu, ako som už povedal, je odstrániť diskrimináciu voči ženám a mužom, ktorí a ktoré vychovali jedno dieťa alebo nevychovali žiadne a ovdovejú.
Momentálne asi viete, dúfam, že nie z vlastnej skúsenosti, situácia a zákony Slovenskej republiky sú nastavené tak, že pokiaľ takéto ženy a takíto muži ovdovejú, tak musia počkať až do dosiahnutia dôchodkového veku, aby mali opätovne po tom jednom roku nárok na výplatu vdovského dôchodku. Iné pravidlá sa vzťahujú na ľudí, ktorí mali viacero detí a cieľom nášho návrhu zákona je vrátiť do systému spravodlivosť čiastočne aspoň v tom, že aj ženy a muži, ktorí vychovali len jedno dieťa, by mali od 55. roku svojho veku opätovný nárok na vdovský alebo vdovecký dôchodok a ženy a muži, ktorí nevychovali žiadne deti, teda sú bezdetné, by mali po ovdovení nárok na vdovský či vdovecký dôchodok od 57. roku svojho veku.
Áno, ešte stále zohľadňujeme, samozrejme, tie rozdiely v počte detí. To, čo meníme, je, že etablujeme, že aj vdovci či vdovy bez detí, či s jedným dieťaťom by mali nárok na ten vdovský, opätovný nárok na vdovský či vdovecký už pred tým, než dosiahnu dôchodkový vek.
Myslíme si a ten dôvod, myslím, je dosť zrejmý, že vdovci a vdovy, ktorí prišli o svojho partnera či partnerku, trpia touto stratou rovnako ako tí, ktorí mali viacero detí a rozumiem tomu finančnému argumentu. Vdovec či vdova, ktorý má viacero detí, o ktoré sa treba starať, by mal byť, samozrejme, toto, tento fakt, tieto náklady, výdavky by mali byť zohľadnené, samozrejme, aj v tom vdovskom. Oni aj sú. Pripomínam, že našou pointou zákona nie je uprieť tým, ktorí mali viacero detí, ich právo začať poberať vdovský opätovne pred dosiahnutím dôchodkového veku. Jednoducho rozširujeme toto právo aj na tých, ktorí dieťa nemali v čase ovdovenia alebo prípadne mali iba jedno dieťa.
Samozrejme, že tento návrh zákona nediskriminuje. Myslíme pri tej právnej úprave na všetkých. Faktom je, že úprava sa pozitívne dotkne najmä žien. Je to tak. My chlapi umierame na Slovensku skôr a to takým, ten nepomer je taký, že podľa údajov z roku 2021 na Slovensku sa poberal vdovský dôchodok, teda vdov bolo 287 045, zatiaľ čo vyplácaný počet vdoveckých dôchodkov bol len na úrovni 49 000. Teda je oprávnený predpoklad, že v rodine s týmto jedným dieťaťom alebo bez dieťaťa to bude, sa stane vdovou práve žena.
Pripomínam a týmto aj skončím, že v kontexte nedávnej pandémie, ktorá sa nám, žiaľ, zdá sa vracia, tie aktuálne čísla ste zrejme už videli. Sú v podstate ekvivalentom januára, sa nám toto opatrenie a tento návrh javí ešte naliehavejší, keďže pandémia dostala do ťažkej životnej, finančnej a sociálnej situácie veľké množstvo rodín a pripravila o život nemálo ľudí, ktorých manželia či manželky ovdoveli. Ľudia, ktorí nemali, alebo páry, ktoré nemali žiadne deti, prípadne mali len jedno dieťa, trpia touto stratou rovnako ako iné. A náš návrh zákona nerobí nič viac a nič menej než to, že vyrovnáva túto diskrimináciu, ktorú momentálne v zákone máme.
Dúfam, že to vidíte podobne a vďaka preto vopred za prípadnú podporu tomuto návrhu zákona.
Vďaka, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2022 13:55 - 14:10 hod.

Tomáš Valášek Zobrazit prepis
Vďaka, pán predsedajúci.
V tomto úvodnom slove budem veľmi stručný, pretože chcem nechať šancu kolegom, tým šiestim čo tu sú, reagovať na mňa faktickými. Takže väčšinu toho zákona potom popíšem v rozprave.
Takže dovoľte mi zatiaľ povedať len toľko, že mám tú česť predkladať návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461 o sociálnom poistení a cieľom predkladaného návrhu je odstrániť sociálnu diskrimináciu voči ženám a mužom a ktorí vychovali jedno dieťa alebo nevychovali žiadne dieťa a ovdoveli.
Viac mi dovoľte povedať v samotnej rozprave, do ktorej sa zároveň hlásim ako prvý.
Vďaka, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2022 17:39 - 17:39 hod.

Tomáš Valášek
Mrzí ma, pán kolega, že neviem, kde ste boli posledný rok, ale zjavne nie v tomto parlamente. Moja prítomnosť v opozícii je dnes už vyše roka stará, jedine vám jedinému v tomto dome to zjavne ušlo. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2022 17:37 - 17:39 hod.

Tomáš Valášek Zobrazit prepis
Vďaka, pán predseda. Prihovorím sa dnes so všetkou úctou hlavne koaličným poslancom a poslankyniam s jednoduchým apelom.
Neviem, či si to ešte vybavujete, ale na začiatku tejto koalície bolo viacero predsavzatí. Také dve kľúčové z nich boli tieto. Prvým bolo predsavzatie skoncovať s korupčnými praktikami predošlej vlády, predošlej koalície hlavne tým, ktorej dominoval SMER. Tým druhým predsavzatím bolo skoncovať s tradíciou "našich ľudí" a zlepšiť politickú kultúru na Slovensku ako akú.
Obe tieto predsavzatia sú takpovediac v hre v tomto rozhodovaní o tom, kto má byť šéfom Najvyššieho kontrolného úradu. V NKÚ máme úrad, ktorý je zriadený priamo s ústavou, ktorý je pri poctivom boji s korupciou a pri poctivom nastavení pravidiel míňania verejných financií absolútne nenahraditeľný. Preto pevne verím, že budete pristupovať k výberu predsedov tohto kontrolného úradu s tou vážnosťou, ktorá tomu prináleží po osobe Štefana Kišša s tou ponukou kandidáta, ktorý skĺbi aj tú manažérsku schopnosť, bol zakladateľom a dlhé roky šéfom Útvaru hodnoty za peniaze, aj človeka, ktorého integrita ako niekto, kto robil svoju prácu dobre a poctivo počas viacerých vlád, je nad všetky pochyby.
V tejto voľbe, ako som spomínal, sa stretáva nielen tá vážnosť toho, ako pristupujete k boju proti, s korupciou, ale aj tá vaša alebo to vaše predsavzatie zlepšiť politickú kultúru na Slovensku. V prípade výberu šéfa Najvyššieho kontrolného úradu platila doteraz tradícia, že to bol post, ktorého kandidáta navrhovala opozícia. Urobili sme tak, urobil som tak ako opozičný poslanec, navrhol som kandidáta, ktorý spĺňa, myslím si, tie najprísnejšie pravidlá tejto voľby, a pevne verím opäť v duchu toho predsavzatia, ktoré tu odznelo ešte pred dvoma rokmi a ktoré, pevne verím, nebude pri tejto voľbe zabudnuté, že si spomeniete aj na toto predsavzatie – zlepšiť politickú kultúru, skončiť so systémom "našich ľudí" a uctiť si parlamentné tradície, ktoré v tomto dome a v tejto republike máme.
Vďaka za ten čas.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.5.2022 17:20 - 17:21 hod.

Tomáš Valášek Zobrazit prepis
Vďaka, pán predseda, vrátim sa predsa len k tomu, k tomu návrhu pána alebo k procedurálnemu bodu pána poslanca Kollára. Mám za to, že sme mali dať hlasovať o jeho zákone, rokovací poriadok určuje jasne, že hlasovanie sa uskutoční každý deň o jedenástej a sedemnástej hodine, pokiaľ Národná rada v rozprave nerozhodne inak. V prípadoch, že, v prípadoch, že ten zákon nemá spravodajcu, ako tento nemal, a jednoducho sa neurčí inak, tak podľa vašej teórie, ak tam nebolo určené inak, tak by vlastne sa o tom zákone nikdy nehlasovalo. Čiže ak nebolo určené inak, malo by sa logicky hlasovať na každom ďalšom hlasovaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2022 9:02 - 9:09 hod.

Tomáš Valášek Zobrazit prepis
Kolegyne, kolegovia, neviem, koľko z vás tu bolo v piatok a pamätá si, o čom sa bavíme, takže dovoľte mi veľmi stručne kontext a krátko povedať pár slov o tom návrhu zákona, ktorý som uviedol v piatok poobede.
Predkladáme návrh zákona o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa. Išlo by svojím spôsobom o finančnú pomoc pre rodičov detí nielen do troch, ale aj od troch rokov veku až do ich nástupu na povinnú školskú dochádzku. Suma by bola 350 eur mesačne a nahradil by ten súčasný príspevok na starostlivosť.
Tento náš návrh zákona rieši hneď dva problémy. Jeden ťaží štátnu kasu, druhý ťaží rodičov malých detí. Tým prvým problémom je neporiadok doslova a nezmysel v príspevkoch na malé deti. Máme ich de facto dva. Tým menej známym je už práve spomínaný a citovaný príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý je v maximálnej výške 280 eur a je určený len rodičom detí do troch rokov a takmer nikto ho nečerpá, ak sa nemýlim. Tá suma na rok 2020 bola 255 ľudí z tých 5,4 mil. na Slovensku. Prečo? Pretože zároveň máme rodičovský príspevok a ten je dnes už na úrovni až 383,80 eur pre tých, čo predtým materské poberali, a jednoducho rodičom sa oplatí oveľa viac, logicky, brať ten vyšší príspevok, ktorý navyše nie je spojený so žiadnou administratívou, nemusia dokazovať, že sa, že majú náklady spojené so starostlivosťou. Čiže pohodlne tí, ktorí majú deti v škôlkach, či pardon, deti v jasliach, využívajú naň tento rodičovský príspevok bez toho, aby museli úradu práce dokladovať, že pracujú či že majú dieťa v zariadení.
Možno si poviete, fajn, máme tu jeden nezmyselný, zle nastavený príspevok, zrušme ho, ak je tak málo využívaný. Ale pozor! Málokto už vie, že príspevok na starostlivosť, o ktorom sme sa práve bavili, ten málo využívaný, minimálne využívaný, prakticky vôbec, je od roku 2014 súčasťou národného projektu hradeného z Európskeho sociálneho fondu, a teda že je hradený z európskych zdrojov. Naopak, rodičovský príspevok, ten, ktorý 99 % rodičov malých detí využíva, je kompletne vyplácaný zo zdrojov štátneho rozpočtu. A áno, rozumiete tomu správne, my sme legislatívu nastavili tak, že oveľa atraktívnejším sme urobili príspevok platený z našich daní namiesto toho, aby sme zatraktívnili príspevok platený z eurofondov, a teraz zbytočne vyplácame zo štátnej kasy niečo, čo by úplne v pohode preplatil Európsky sociálny fond.
Pevne verím, že vám sa to zdá byť rovnaký fiškálny nezmysel ako nám, preto navrhujeme, logicky, zatraktívniť príspevok na starostlivosť navýšením na tých spomínaných 350 eur, nech je takpovediac konkurencieschopným v porovnaní s rodičovským príspevkom, a tým zásadne ušetriť peniaze zo štátnej kasy. To je prvou výhodou nášho návrhu.
Tou druhou je, že zároveň riešime akútny nedostatok kapacít v materských škôlkach a to tak, že nami navrhovaná zmena v tom príspevku na starostlivosť, ktorý by sme premenovali na príspevok na predprimárne vzdelávanie, by sa zvýšila doba poberania príspevku tak, že by pokrývalo nielen deti od nula do troch, ale aj od troch do šesť rokov. Inými slovami, rodičia detí, ktoré by už mali byť v materskej škôlke, ale neušlo sa im miesto a nevedia si dovoliť či cirkevné, či súkromné škôlky, by takto dostali finančnú podporu.
Momentálne je to tak, že ak ste rodičom dieťaťa v predškolskom veku, vaše dieťa dosiahlo vek tri roky, okrem toho nízkeho prídavku na dieťa, ktorý možno teraz jednorazovo zvýšime, ale naďalej potom, predpokladám, bude nízky, nemáte nárok na takmer žiadnu finančnú podporu od štátu. Ak ste z Bratislavy či z Trnavského, Trenčianskeho, či Košického kraja, máte zároveň tak trochu smolu, pretože musíte popritom riešiť aj akútny nedostatok kapacít v materských škôlkach. Ak chcete umiestniť svoje dieťa v týchto škôlkach, to hovorím z vlastnej skúsenosti, priznám sa úprimne, máte smolu, pretože pretrváva obzvlášť v týchto krajoch či mestách už desaťročia obrovský nedostatok miest v škôlkach. Štát túto tému z roka na rok odkladá a sľubuje vybudovať nové škôlky, čo však môže trvať ďalšie roky.
Ak prejde náš návrh, rodičia budú môcť tieto peniaze, tento príspevok na predprimárne vzdelávanie použiť na preplácanie nákladov spojených s umiestnením dieťaťa do súkromnej či cirkevnej, či inej škôlky. Už nebudú musieť minúť polovicu výplaty na drahú škôlku, ktorá kľudne môže stáť v priemere, sme si to zisťovali, od nejakých 150 do 500 eur mesačne.
Kolegyne, kolegovia, sedíme tu v týždni, kedy nás čakajú, môžem použiť slovo, explozívne diskusie o tom, ako správne nastaviť pomoc rodinám v čase tohto zdražovania, energetickej krízy a iných. To, čo majú tie mnohé návrhy, ktoré sme zatiaľ počuli na tlačových konferenciách, evidujem, že ani vy z koalície ste ich nie ešte všetci videli do detailu, ale to, čo vieme o nich už teraz, sú dve veci. Po prvé sú neadresné, inými slovami platia rovnako pre všetkých. Môj kolega Michal Šimečka vyrátal, že ak teda môžeme brať vážne tie informácie zverejnené na tlačových konferenciách pred dvoma týždňami, tak zakladateľ Penty dostane väčší príspevok od štátu ako mladá bezdetná rodina, ktorá je čerstvo zo školy a v nízko platenom zamestnaní. Takže sú neadresné, čo je prvým problémom. Tým druhým problémom je, že sú všetky platené, samozrejme, z našej štátnej kasy, čiže vy, ja, my, čo tu sedíte za mnou, sa na ne budeme skladať.
Tento náš návrh, nehovoríme, že pokrýva všetky potreby, ktoré vznikli zdražovaním, ale pokrýva jednu akútnu a pre mnohé rodiny existenčnú potrebu, ten existenčný problém nedostatku kapacít v materských škôlkach. Má tú výhodu, že je adresný, vzťahuje sa na tých, ktorí by do tých škôlok reálne chodili, bolo by treba vydokladovať, že majú reálne tie náklady, ktoré si, na ktoré si nárokujú s preplácaním. A zároveň má tú výhodu, že je preplácaný z Európskeho sociálneho fondu.
Áno, platí, že je tu, že tento, že sa vzťahuje na to programové obdobie, ktoré teraz ide vypršať, ale preverovali sme si to s Európskou komisiou, nie je neskoro na to, aby bol prípadne zaradený aj do nového programového obdobia. Čiže nami navrhované riešenie nebude platiť a nebude možné preplácať z eurofondov len tento rok, mohol by byť kľudne preplácaný pri troche snahy aj celé ďalšie programové obdobie. Preto verím, že sa zhodneme na tom, že toto adresné riešenie, riešenie jedného akútneho problému, si nájde aj vašu podporu, a vďaka vopred za ňu.
Skryt prepis