Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

16.4.2024 o 13:59 hod.

Ing.

Juraj Blanár

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 17.4.2024 17:37 - 17:38 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Už to je v poriadku. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vláda Slovenskej republiky, tak ako som už uvádzal, 11. apríla 2024 schválila vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 564/2004 o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení ďalších predpisov.
Cieľom v tomto návrhu je poskytnúť samosprávam v roku 2024 zvýšený podiel na výnose dane z príjmov fyzických osôb zo zdrojov dane z príjmov právnických osôb už do konca mája 2024 a umožniť obciam tak, rovnako aj vyšším územným celkom do konca roka 2024 použiť ich na krytie výdavkov bežného rozpočtu, ale aj na zdroje z rezervného fondu.
Týka sa to 157,7 milióna eur pre samosprávy a pre vyš... pre obce a mestá, čiže pre komunálnu sféru, a pre vyššie územné celky je to 67,6 milióna eur.
Toľko na úvod, keďže som to už predtým uvádzal, panie poslankyne, páni poslanci vedia, o čo ide, som pripravený na diskusiu v druhom čítaní.
Ďakujem, skončil som, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.4.2024 10:06 - 10:25 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, ja som avizoval aj pri svojom úvodnom vystúpení, že veľmi rád odpoviem aj na otázky a zaujmem nejaké stanovisko k diskusii, aj keď, priznám sa, že tých otázok bolo pomerne málo, ak by som ich možno musel sám hľadať, tak mi dovoľte nadviazať na vystúpenie pána predsedu výboru Ferenčáka
V tomto roku si pripomíname 20. výročie vstupu do Európskej únie. Rovnako si pripomíname v tomto roku aj 15. výročie vstupu do eurozóny, to je veľmi významná udalosť. Rovnako si pripomíname a musíme si pripomenúť aj naše výročie vstupu do schengenského priestoru. Všade tam bola strana SMER – sociálna demokracia aktívna. Dámy a páni, akokoľvek sa budete snažiť nejakým spôsobom nás tlačiť, že my sme proti Európskej únii, no to nie je pravda, ani historicky sa to nedá použiť, nemáte žiadne argumenty. Jediné, čo máte, že nedokážete robiť politiku tu na Slovensku, tak ju robíte cez Európsku úniu, dehonestujúc vlastnú krajinu, to je jediné, čo robíte.
Slovenská republika je rešpektovaným a dôveryhodným partnerom Európskej únie, ale nie tak, ako si to vy predstavujete, že servilne bude šúchať pri všetkých témach, ktoré im takto budú naservírované, ale že bude mať vlastný suverénny postoj a bude hovoriť, čo je zlé, ak niečo sa predkladá z tejto úrovne, na tom, čo robí Európska únia. A to platí pre všetky naše členstvá, či už je to v NATO, v OSN, alebo aj v OECD a OBSE. Veď predsa keď máme iný kritický názor napríklad v OSN, dámy a páni, to znamená, že sme proti OSN? Čo to tu tárate za hlúposti, s prepáčením, ja sa ospravedlňujem za tento výraz, ale mám taký pocit, že sa snažíte ešte viacej škodiť aj touto diskusiou Európskej únii a nám, pretože my sme na jednej lodi spoločne, my chceme, aby sme Európsku úniu dokázali zveľadiť, ale tam, kde je to naozaj potrebné, a aby to bolo aj prospešné pre nás, pretože pre Slovenskú republiku je to prospešné. Ale sú tu témy, ktoré musíme jasne pomenovať. A nie sme to len sami, ktorí to pomenovávame, azda si myslíte, že migračnú politiku pomenovávame len my kriticky, pán Štefunko, ako ste to vy naznačili? Veď sú tu krajiny, ktoré odmietli rovnako a tí idú tiež byť vylúčené z Európskej únie? Ale to ste už nepovedali, ale stihli ste povedať to, že vás mrzí, že sme na predposlednom mieste v rámci Európskej únie. Ale to nespôsobila táto vláda, to spôsobili vlády, ktoré ste vy podporovali. A boli tam aj poslanci, ktorí sú tam dnes vo vašej strane alebo aj štátni tajomníci, ktorí dnes sedia vo vašej strane a boli v tých vládach. To sme my nespôsobili. Pozrite sa na ten rebríček, keď sme my boli vo vláde, kde sa Slovenská republika nachádzala. Ale snažíte sa v tej matrici, o ktorej som hovoril aj včera, pokračovať a dehonestovať Slovenskú republiku, ktorá je úspešný príbeh, úspešný príbeh, ktorý urobil veľmi veľa. A z tohto pohľadu ja si myslím, že je potrebné, aby sme spoločne dali konštruktívnej diskusii. Ja prijímam každú diskusiu, ktorá bude k tej diskusii, ktorá bude oponovať a dávať argumenty, veľmi rád a poďme hľadať nejaké spôsoby, ale odmietam, že by sme boli nedôveryhodným partnerom.
Pán Valášek, pán kolega, ja kvitujem tie pozitívne slová, tak si myslím, že to má byť, avšak nemôžem sa stotožniť s tým, čo ste hovorili o nejakom trhovisku nápadov, hlasovanie, tým ste nepriamo vlastne naznačili, že podporujete kvalifikova... hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. Áno, máte svoje argumenty, ktoré ste povedali, my máme svoje argumenty, ktoré sme rovnako povedali, a my nie sme za to, aby bolo zrušené právo veta v oblastiach, ktoré ešte platí, v ktorých ešte platí, lebo výsledok je napríklad aj migračný pakt. Migračný pakt prešiel práve preto, že tam sa už hlasuje kvalifikovanou väčšinou. A myslíte si, že je tento problém vyriešený? No určite nie. A všetci dobre viete, že je to tak. Pán Štefunko ma pokritizoval, že som sa negatívne vyjadril v súvislosti práve s migračným paktom. Áno, vieme, pretože vy ste nastavení tak, že chcete otvoriť všetkým migrantom takto dvere, však ste to aj jasne hovorili, a nie je problém, lebo my zastupujeme záujmy Slovenskej republiky, vy zastupujete záujmy niekoho iného, mám taký pocit, a s týmto sa nezhodneme, ale rešpektujem váš názor, ale máme ho diametrálne odlišný.
Pán Valášek, my sa uberáme opačným smerom. A uviedli ste napríklad také bizarné príklady. Čiže podľa vášho názoru, keď sa v nemeckom Bundestagu jeden poslanec za stranu Zelených vyjadrí, že Slovensko má byť vylúčené z Európskej únie, tak to je pre celú Európsku úniu svätý grál, podľa ktorého bude postupovať. Očakával som trošku viacej, pán poslanec. Vy ako diplomat, že budete takéto niečo vyťahovať! Ja by som mohol teraz prebrať všetky debaty v európskych parlamentoch, kde sa narozprávalo na rôzne krajiny strašne veľa, ale že vy vytiahnete jedno tvrdenie poslanca za stranu Zelených, že by nás mali vylúčiť, a to je to najväčšie spochybnenie, tak to, to mi je ľúto, že ste... A to, že niektorí sa vyjadrili trošku ináč z hľadiska tých predstaviteľov, vy ste nešpecifikovali, že Slovensko a premiér je hanbou Európskej únie, áno, niektorí môžu sa tak vyjadriť a my to rešpektujeme, pretože niekedy v politike nemáme rovnaký názor, ale nám ide stále o tú istú Európsku úniu, len máme možno iný prístup ako tí druhí, ktorí nás pri... ktorí nás kritizujú.
No a tie listy, premiér a to, čo ste spomenul, ja už som len čakal, kedy toto príde. Dámy a páni, ja sa vrátim k tomu, neškoďte vlastnej krajine, prosím. Poďme sa tu naozaj popasovať argumentami, ale nechoďte, nepredkladajte na pôde Európskej únie a predovšetkým parlamentu vašimi poslancami nezmyselné veci, ktoré škodia len Slovensku. Nerobte to, prosím vás, lebo vy škodíte, vy naznačujete o tom, že prídeme o európske fondy, lebo vy to, o tom aj hovoríte priamo v Európskom parlamente, teraz hovorím vašich zástupcov, a nie sme to my. Čiže nevytvárajte tu ten dojem falošný, ktorý tu nie je.
A ja sa spýtam, pán Krúpa povedal, sila a slabosť malých krajín, nedohovoril to, nie je tu, ale veľmi rád by som poznal teda, aby mi vysvetlil, o čo ide, že vo viacerých formátov bola Slovenská republika vylúčená. Pán Krúpa, kde ste, povedzte mi, z ktorého formátu bola Slovenská republika vylúčená? Chcem to vedieť. Ale keďže ste tu neni, tak ja poviem asi, čo by ste vy povedali. Napríklad z toho formátu, kde pán prezident Macron zvolal stretnutie členov krajín Európskej únie a otváral otázku, že Európska únia a niektoré krajiny že budeme musieť poslať asi aj, a debatovať o tom, aj vojská krajín Európskej únie, tie, niektorých NATO, na územie Ukrajiny. A toto my odmietame. A jasne sme povedali, že náš postoj je v tomto nemenný a z tohto pohľadu my sa na tomto nástroji už nebudeme podieľať. My sa budeme podieľať na tých nástrojoch, ktoré sú Európskou úniou jasne zadefinované. Európsky mierový nástroj, podporili sme zmenu viacročného finančného rámca, je tam 55 mld. pre eu... pre Ukrajinu, nás mrzí, že iba dve miliardy v rámci tohoto viacročného finančného rámca bolo určených napríklad na veľmi problematickú vec, a to je migrácia. Pretože tá migrácia tu stále je. A my podporíme napríklad stanovisko, ktoré presadzovalo Španielsko, kde je potrebné sa angažovať v tých tretích krajinách a byť viacej preventívni ako aktívni. My to podporujeme, veď si to tam prečítajte aj v tej správe. Pretože toto je prístup, toto je riešenie a Slovenská republika je aktívna pri predchádzaní tejto nelegálnej migrácie tým, že pomáhame na schengenských hraniciach našim susedom, či už je to Maďarsko, ale sme sa pripojili aj k mnohým projektom, ktoré by mali riešiť tú migráciu v tých krajinách, kde vzniká. Lebo toto je cieľom. To sú krajiny Sahelu a tak ďalej. Čiže, pán kolega Valášek, mrzí ma, že používate takéto naozaj slabé argumenty.
No a čakal som, kedy to príde, že stretnutie s ministrom zahraničných vecí Lavrovom. A toto je presne váš prejav. To znamená, že minister zahraničných vecí zvrchovanej Slovenskej republiky sa nemôže stretnúť s ministrom Lavrovom. Ale minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických sa môže stretnúť s pánom Lavrovom. Minister zahraničných vecí Turecka, druhej najväčšej armády v rámci NATO, kde aj my sme členom a hlásime sa ku, sa môže stretnúť s ministrom Lavrovom. Ale minister zahraničných vecí Slovenskej republiky nemôže. Minister zahraničných vecí Francúzska môže telefonovať s ministrom obrany Ruskej federácie so Šojguom, ale minister obrany Slovenskej republiky nemôže telefonovať. Veď vy ste sa priamo usvedčili týmto, že toto je tá vaša servilná politika. V diplomacii je, dámy a páni, a viete to veľmi dobre, je o diskusii v prvom rade. O komunikácii. Ale aj s tými, s ktorými možno nesúhlasíme. Preto diplomacia je tak zastúpená, preto napríklad aj ambasádori zostávajú v krajinách, ktoré sú povedzme vo vojnovom konflikte, lebo tam ostáva stále nejaká komunikačná linka, lebo už keď tá sa preruší, tak už skončilo všetko. A budú platiť slová Jána Pavla II., ktorý povedal, že vojna, keď sa bude viesť s akýmkoľvek dobrým úmyslom, je v konečnom dôsledku prehrou ľudstva. A je to pravda. Preto sa je potrebné stretávať a hovoriť o tom, aký máme na to názor. A ja som ten názor povedal aj ministrovi Lavrovi, ale odmietam, že by sme sa nemali stretávať, pretože to nie je zvrchovaná zahraničná politika, ktorú presadzujete vy.
Pani Števulová, rezervovaný postoj k Ukrajine. Ja by som bol veľmi rád, keby ste to špecifikovali, asi dve minúty nestačili. V čom je rezervovaný, prosím vás? Otvorenejší postoj k Ukrajine, ako máme my, azda nemá žiadna krajina. Lebo my otvorene hovoríme o našich názoroch. My sa netvárime, že si myslíme niečo iné a robíme niečo iné. My sme povedali, aký je náš postoj, že jednoducho nevidíme v tomto vojnovom konflikte, ktorý už je v treťom roku, riešenie vojnové a že je potrebné hľadať diplomatické riešenie. Ale na všetkých ostatných veciach sa zhodneme, pani Števulová. Hovoríme, že je to porušenie medzinárodného práva? Hovoríme. Sme za Ukrajinu, ktorá je celistvá v hraniciach, ktoré boli medzinárodne uznané? Sme. Tak potom v čom je problém, aký rezervovaný? A naviac, pani kolegyňa, my sme predsa usporiadali spoločné rokovanie s ukrajinskou vládou, čo sa nepodarilo žiadnej krajine z Európskej únie, na našom území. A my si to vážime, pretože aj ukrajinská strana usúdila, že to, čo im ponúkame, je úprimné. A sú tam konkrétne projekty, ktorými im chceme pomôcť. Ale netvárime sa, že máme iný názor, len hovoríme to, čo si myslíme, ale chceme im pomôcť. A to platí bez ohľadu na to, akokoľvek budete teraz hovoriť, no dobre, ale ako ten mier dosiahnete, chcete obetovať takú alebo onakú časť územia Ukrajiny. Ale to už nie je náš problém, my sme za celistvú Ukrajinu, lebo sme na strane dodržiavania medzinárodného práva. A to budem tvrdiť od začiatku až do konca, lebo to je najsilnejšia zbraň krajín nášho rozmeru, dodržiavanie medzinárodného práva, a sme v tom konzistentní neustále. A nemáme s tým žiadny problém a nerobíme rozdiely ako niektorí, že keď poruší medzinárodné právo tzv. ten dobrý, tak je to v poriadku, ale keď poruší medzinárodné právo ten zlý, tak to už nie je v poriadku. Boli sme konzistentní pri porušení medzinárodného práva v Kosove. A tak to držíme aj dodnes, pani kolegyňa, venujete sa právu, lebo si myslíme, že je to porušenie medzinárodného práva. A sme päť krajín z Európskej únie, ktorí dodnes neuznali Kosovo. A rovnako sme aj proti tomu, aby Kosovo vstúpilo do Rady Európy, pretože sú tam teraz pokusy, pretože to nie je medzinárodne uznaný štát, lebo vznikol na základe porušenia medzinárodného práva. Je to obrovský precedens. Nech sa spytujú svedomie tí, ktorí to podporili z Európskej únie a dnes hovoria úplne iné, čo sa týka voči Ukrajine. Veď oni podporili porušenie medzinárodného práva uznaním Kosova, to je náš výklad. Ale rovnako sme postupovali aj pri porušení medzinárodného práva pri útoku na Irak. A to už azda nikto dneska nespochybní. A stiahli sme vojská z Iraku, pretože to bolo v rozpore s medzinárodným právom. Čiže náš postoj voči Ukrajine, pani Števulová, je veľmi otvorený a ja oceňujem aj ukrajinskú stranu, že sme dokázali nájsť konkrétne projekty, ktorými môžeme pomôcť v tej neľahkej situácii, v ktorej sa oni nachádzajú.
Aby sme nerobili Slovenskej republike hanbu, to povedal pán poslanec Valášek. Vy robíte všetko pre to, aby Slovenská republika bola zahanbená, tým, že robíte vnútornú politiku v zahraničí. Pasujte sa s nami argumentami tu, na to sme pripravení.
Predposledné miesto som už spomenul, pána poslanca Štefunka, no a posledná záležitosť, pán Valášek ešte povedal v súvislosti s automobilovým priemyslom jednu vážnu vec, na ktorú musím reagovať. Pán poslanec v podstate to, čo naznačil, povedal, že my ohrozujeme vlastne automobilový priemysel, v ktorom je zamestnaných 170-tisíc ľudí. To azda nemyslíte vážne, pán poslanec! Bola to strana SMER, keď pán minister hospodárstva Sulík pripravoval investíciu s Volvom, ktorá prišla a povedala, že v prípade, keď budeme vo vláde, tak podporíme tú investíciu a budeme v nej pokračovať. A vy napriek tomu ste ochotný bez akýchkoľvek problémov prísť a povedať takéto niečo. Práve naopak, nám záleží na tom, ale rozmýšľame aj na diverzifikácii, pretože sa stávame čoraz viacej závislí na tomto priemysle a v prípade, že ten priemysel, príde ekonomická kríza, tak to má hneď dopad na tento priemysel a veľmi to s nami zalomcuje. Však sa to ukázalo úplne jasne. Ale to, že my spochybňujeme alebo nejakým spôsobom ohrozujeme automobilový priemysel, nie je pravda. Ba práve naopak, práve politikou na štyri svetové strany, bijúc alebo súc členom Európskej únie a NATO, sa snažíme s partnermi, ktorí v tom hrajú veľkú úlohu, vytvárať nejaké ekonomické prostredie. Čítali ste v tej správe napríklad o Číne, čo sa píše v tejto správe? Kde Európska únia priamo hovorí, že Čína je dôležitým partnerom pre Európsku úniu. My to hovoríme od začiatku. Vy ste nás kritizovali, že s Čínou ideme obchodovať a robiť nejaké veci, ktoré sú s tým spojené. Nie, pripravujeme ďalšiu misiu, kde chceme práve tieto veci posilniť a diverzifikovať aj prostredníctvom investícií náš priemysel, pretože sme, a v tom dávam za pravdu, druhá najzraniteľnejšia ekonomika, čo sa týka exportu a importu v rámci OECD, čiže sme najpriemyselnejšou krajinou v rámci aj Európskej únie a z tohto pohľadu musíme hľadieť na naše politiky a na záujem Slovenskej republiky, aby sme ochránili Slovenskú republiku.
Čiže toľko na reakcie z toho, čo ste povedali, a ešte raz ďakujem za všetky pozitívne slová, beriem ich, očakávam pri hocijakej kritike, aby ste zároveň prišli aj s nejakým riešením, ale odmietam tú vašu vysnenú snahu alebo zbožné prianie o tom, že Slovenská republika je izolovaná a že Slovenská republika už nie je pozývaná do viacerých formátov. Nie je to pravda. Robíme suverénnu zahraničnú politiku, ktorá je v prvom rade závislá na občanoch Slovenskej republiky a na Slovenskej republike, až potom na záujmoch iných. A máme množstvo partnerov, s ktorými sa vieme pri spoločných témach spojiť, a tak to budeme robiť pre prospech Slovenskej republiky.
A ešte raz chcem aj pri tejto príležitosti vás všetkých pozvať alebo nejakým spôsobom, aby ste sa zúčastnili na oslavách 20. výročia členstva v Európskej únii, poslancov, ktorí budete určite pozvaní aj na galavečer, kde chceme si pripomenúť túto významnú udalosť, a tých, ktorí prípadne sú ochotní sa zúčastniť aj konferencie, ktorú budeme mať na pôde ministerstva zahraničných vecí práve k plusom a výzvam pre Slovenskú republiku v rámci Európskej únie.
Ďakujem ešte raz za pozornosť a chcem vás poprosiť o podporu tejto správy, ktorá, myslím si, že významne popisuje, kde sa nachádzame. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 17.4.2024 9:14 - 9:23 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som predstavil Výročnú správu o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii za rok 2023. Materiál predkladanej, je predkladaný každoročne v zmysle uznesenia č. 118/2013 a nadväzuje na ústavný zákon č. 397/2004 o spolupráci Národnej rady Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky.
Tento materiál bol schválený na 22. schôdzi vlády Slovenskej republiky 6. marca 2024.
Ja sa pokúsim vypichnúť niektoré veci z tejto správy, lebo asi by nebolo účelom, žeby som prechádzal všetkým, napokon tí, ktorí sa tomu venujete, ste si určite všetky veci pozreli a máte ich naštudované. Pokryli sme všetko to, čo by sme si mysleli, že by malo byť pokryté, a nadväzuje to na šesť strategických priorít Európskej komisie na obdobie rokov 2019 – 2024.
Súčasťou materiálu je aj stručná informácia o personálnom zastúpení Slovenskej republiky v inštitúciách Európskej únie. Tu chcem zdôrazniť že patríme medzi štrnásť nedostatočne zastúpených krajín v inštitúciách Európskej únie. To číslo je priemerne pre krajiny 1,8 %, my sme na úrovni 1,4 %, čo sa týka teda Slovenskej republiky. Čiže k tým jestvujúcim 822 pracovníkom, ktorí sú v súčasnosti aktívni v štruktúrach Európskej únie, by malo byť ešte ďalších 200 občanov Slovenskej republiky, ktorí by mohli pracovať v inštitúciách. Chcem tu ale zároveň podotknúť, že pracovať v inštitúciách neznamená, že pracujú pre tú krajinu, odkiaľ pochádzajú. Pracujú pre štruktúry Európskej únie, avšak je dobré, keď máme tam čo najviac odborníkov, ktorí pracujú na jednotlivých pozíciách a svojím spôsobom pozitívne môžu aj spolupracovať pri poskytovaní informácií a robeniu lobingu, čo je pozitívna vec.
Slovenská republika, ministerstvo zahraničných veci a európskych záležitostí, podpísala s Európskou komisiou 28. 3. 2023 Akčný plán o geografickej nerovnováhe pre Slovensko, ktorý má pomôcť Slovensku zvrátiť tento stav a budeme sa tomu venovať.
Udalosti posledných rokov, najmä globálna pandémia, vypuknutie vojnového konfliktu v Európe, čiže konkrétne v, na Ukrajine, následná energetická a ekonomická kríza, ako aj extrémne výkyvy počasia výrazne ovplyvnili Európsku úniu v uplynulom roku a budú ju aj ovplyvňovať v jednotlivých politikách pre ďalšie obdobie. Do popredia sa dostala aj otázka migrácie. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, chcem zdôrazniť, že Slovensko zaznamenalo v ostatnom roku deväťnásobný nárast nelegálnej migrácie na území Slovenskej republiky a z tohto dôvodu bola aj obmedzená jedenástimi krajinami jedna z tých najviac oceňovaných hodnôt v schengenskom priestore, voľný pohyb občanov, čo si myslím, že nie je dobré a táto otázka je stále veľmi dôležitá napriek tomu, že prednedávnom bol schválený migračný pakt Európskej únie, ku ktorému Slovenská republika mala negatívny postoj a nesúhlasila s ním. Keďže sa ale hlasuje už kvalifikovanou väčšinou, nie je tam právo veta, musíme to len zobrať na vedomie, ale budeme určite tieto témy otvárať.
Medzi ďalšie agendy významné pre Slovensko patrí aj strednodobá revízia viacročného finančného rámca, na roky 2021 až 2027 a jeho prispôsobenie aktuálnym prioritám a výzvam, ako je aj ukončenie rokovaní o rozsiahlom klimatickom balíku Fit for 55, ktorého hlavným cieľom je zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 55 % v porovnaní s úrovňou v roku 1990.
Slovenská republika si presadila revíziu klauzuly v roku 2026 v súvislosti so znižovaním emisií CO2 z nových automobilov, ako aj zavedenie sociálno-klimatickej kompenzácie, teda kompenzačného fondu na financovanie opatrení na podporu zraniteľných domácností ohrozených energetickou chudobou. Pozitívom bola silná pozícia koalície tzv. projadrových štátov pri diskusii o reforme dizajnu, trhu s elektrinou, ktorá bola iniciovaná v dôsledku energetickej krízy v roku 2022 a jej cieľom je podporiť výstavbu nových zariadení na výrobu energie a posilnenie ochrany spotrebiteľa. Hovorí sa o nových zariadení aj o tzv. malých jadrových reaktoroch, kde aj Slovenská republiky vytvára aktivity v projekte Phoenix spoločne so Spojenými štátmi americkými, pretože vnímame, že toto je oblasť, ktorá je pre Slovenskú republiku veľmi dôležitá.
V uplynulom roku bol aktualizovaný aj plán obnovy a odolnosti, tzv. Next Generation, doplnil sa o novú kapitolu REPowerEU, čím sa zvýšila jeho hodnota pre Slovenskú republiku na 6,4 mld. eur. Slovenskej republike sa celkom podarilo doposiaľ uzavrieť 72 míľnikov z 222, čo predstavuje 2,4 mld. eur. Rok ´23 bol zároveň posledným rokom implementácie fondov tzv. kohéznej politiky programu 2014 – 2020 a bol prvým rokom pre programové obdobie 2021 až 2027. Slovenská republika naplno využila všetky flexibility, ktoré ponúka politika súdržnosti Európskej únie na zmiernenie následkov kríz za ostatné tri roky.
Posledná informácia, v roku 2023 v súvislosti s rozširovaním EÚ začala aj neformálna diskusia o vnútornej reforme Únie, ktorá sa týka rozširovania o deväť krajín západného Balkánu, ale rovnako aj o krajiny Východného partnerstva. Táto téma rezonuje, je neustále aktívna, aj Slovenská republika je v tom aktívna, čo sa týka krajín západného Balkánu, ale aj postoja napríklad k Ukrajine. A v tejto súvislosti chcem zdôrazniť, že je to veľmi dôležitá časť politiky Európskej únie do budúcnosti, pretože takéto enormné rozšírenie bude znamenať pre Európsku úniu veľké výzvy a v tejto súvislosti aj otázky kvalifikovanej väčšiny hlasovania, pretože je tu aj snaha zrušiť právo veta v oblastiach, ktoré ešte právo veta môžu... kde právo veta môže byť ešte použité. V tomto má Slovenská republika v súčasnosti za vlády, ktorú predstavujem, jasný postoj, že sme proti zrušeniu práva veta v týchto oblastiach.
Toľko, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, skončil som a som pripravený potom odpovedať na otázky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.4.2024 19:06 - 19:13 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Bol som požiadaný o stručnosť k diskusii, ktorá bola naozaj na dlho, pretože, ale budem sa držať naozaj faktov a chcem byť konštruktívny.
Pán poslanec Majerský, ja som rovnako funkciu, ktorú vy zastávate, zastával a veľmi dobre viete, keď ste boli aj primátorom, že diskusia na daňový mix bola. Ale práve ZMOS ju zastavil, že to nechce. Pamätáte si to veľmi dobre. Ale my sme prišli, naše vlády, aj keď kolegovia z Progresívneho Slovenska si to nepamätajú alebo nechcú pamätať, lebo prešli mnohými stranami. My sme rozdelili kompletne celú daň z fyzických osôb. Pamätáte si to? To bola naša vláda. A naviac sme zdedili po Radičovej vláde 15 % nezamestnanosť, odovzdávali sme ju s päťpercentnou nezamestnanosťou. Tí, ktorí tomu rozumejú, to znamená vyšší výber daní fyzických osôb, lebo čím viacej ľudí pracuje, tým viacej sa odvádza. To len pre tých, ktorí hovoria, že sme nič neurobili.
Ja tu teraz nebudem ani KDH vyčítať to, že boli vo vládach Dzurindových a nič neurobili pre samosprávu. Ale musíme sa držať faktu. Aj pani Moravčíková, pardon, Hanuliaková hovorila nejaké kritické slová na adresu pána ministra Rašiho a pána Kaliňáka. Ale prepáčte, to potom my budeme vracať, že pán štátny tajomník na MIRRI bol pán Hargaš, ktorý je od vás? Lebo vy sa tvárite, že vy ste vo vláde neboli. Ale veď tam sedel! A za koho sa nečerpali fondy? No za vás. Však sa len pozrite, kde sa to zastavilo.
Ale darmo budeme sa dohadovať na tomto, nikto, pani Hanuliaková, nepovedal, že to, čo teraz tu navrhujeme, je dlhodobé riešenie. To ste len vy vyprodukovali vo svojej, vo svojej rozprave, pretože my hovoríme, že potrebujeme to zaplátať a nemusíte mať obavy, že to robíme na poslednú chvíľu. Je to načasované tak, že ak vy to nepodporíte, naša koalícia je to pripravená podporiť, pretože práve v máji je to potrebné urobiť. Čiže v máji bude, asi 11 miliónov býva príjem pre obce a mestá a samosprávne kraje, čiže týmto sa to vykryje a budeme sa musieť zaujímať aj o daňový mix a možno ďalšie veci, ktoré sú dlhodobejšie, čiže z tohto pohľadu nemusíte mať obavy.
Ešte raz poslednú vec. Všimol som si, že sa tiahla taká niť matrice, ktorú ste mali napísanú v Progresívnom Slovensku. Predovšetkým ste dehonestovali výjazdové rokovania vlády. Ja viem, že vás to veľmi hnevá, ale aspoň si neprotirečte, pretože pán Lackovič na jednej strane kritizuje výjazdové rokovania vlády, kde sa stretávame práve s občanmi, so starostami, s primátormi, so županmi a na druhej strane hovoria, že ľudia si zaslúžia pozornosť a nie len mesiac pred voľbami. Tak prosím vás, tak tomu už nerozumiem. Čo teda chcel povedať? Veď aj pred voľbami sme boli v tých obciach, aj po voľbách tam chodíme na výjazdové zasadnutia a on teraz povie, že sa nezaujímame a pritom chodíme. Nuž a tie podpory, áno, sú symbolické. Verte mi, že aj tých 5-tisíc mnohým samosprávam pomôže, hlavne tým menším samosprávam, lebo je tu veľký problém, že tu máme tisíc obcí, ktoré sú pod 500 obyvateľov, a to je veľmi ťažké prežiť. A s tým sa samotná samospráva má problém vysporiadať, ale bude to musieť byť niekedy rozlúsknuté.
Veľmi oceňujem príspevok pána primátora Ferenčáka, pretože krásne vysvetlil všetko to, čo sa tu udialo za tri a pol roka, dámy a páni. To spôsobila práve vláda Matovičovo-hegerovská vláda, pretože siahla na príjem obcí a miest vo výške až 750 miliónov eur. Keby neboli na to siahli, tak tie obce môžu fungovať ďalej. A darmo to budete hádzať na naše plecia, aj keď sa budete snažiť, lebo to nie je naša, náš problém.
Pán kolega Dubovický, choďte sa pozrieť na to, kedy bo... kde sme sa nachádzali, v akom rebríčku, keď sme my vládli. To, že sme sa prepadli na predposledné miesto v rámci životnej úrovne Európskej únie, je zásluha Matovičovo-hegerovskej vlády a potom vášho lídra do európskych volieb pána Ódora. Tak nesnažte sa tu vytvárať dojem, že to všetko bolo spôsobené. A my sme samosprávam významne pomáhali a hlavne sme viedli dialóg. Ten tu bol nulový za tri a pol roka. Ba práve naopak, premiér nadával starostom, že keby menej kradli, tak budú mať dosť peňazí. Však mal by bozkávať ruky a nohy všetkým starostom za to, že zachraňovali vládu, pretože keby starostovia sa nevložili napríklad do riešenia pandémie, tak by vláda to nezvládla pri tom chaotickom vládnutí, nehovoriac o tom, čo všetko tu napáchali.
Čiže, dámy a páni, ja vás chcem len poprosiť pragmaticky a nebudem už teraz chytať za slová pána Štefunka, ktorý na jednej strane hovorí, že zákon je nekvalitný, ale zahlasujeme zaň. Tak tomu nerozumiem. Čo môže byť nekvalitné na tom, keď ideme vyplatiť samosprávam dopredu peniaze na to, aby vykryli svoje náklady a hlavne cash flow pretože s tým majú problém, ale to nech posúdi niekto iný. Ja viem, že ste potrebovali, pán Štefunko, niečo povedať, ale myslím si, že ste sa úplne netrafili. A tie veci ruble alebo že peniaze, ktoré nie sú v rukách Roberta Fica, tak všetky tie, ktoré sú tam neni, tak sú dobré. To je tá matrica, kde sa snažíte stále dehonestovať túto vládu. Ak sa tu niečo udialo, tak nech sa páči, povedzte, ale jaké ruble, čo to tu vytvárate za nezmyslené hlúposti? S prepáčením. A potom sa tvárite ešte, akí ste odborníci.
Toto nesvedčí tomuto parlamentu a ak chcete byť v budúcnosti strana, ktorá chce riadiť Slovensko, tak nech sa páči, vráťte sa trošku k vecnosti, ku ktorej vás my voláme, a poprosím vás, podporte toto a poďme sa baviť o tom, čo budeme pomáhať potom v budúcnosti, lebo dnes ide o to, aby sme naprávali škody, ktoré tu napáchala Matovičovo-Hegerova vláda a teraz tí, ktorí boli pri nejakom vládnutí, tak veľmi dobre vedia, či na obci, na mestách alebo na župách, že veľakrát keď sa niečo urobí zle, tak sa to napráva dvojnásobne dlhší čas a niekedy sa to ani nedá napraviť. Napríklad aj to, že schválila tá vláda, teraz to bolo tuším za Matoviča alebo Hegera, že školským zariadeniam a neštátnym školským zariadeniam sa namiesto 80 % zo samosprávnych rozpočtov už bude vyplácať 100 %. Teraz som zvedavý, kto to vráti späť, ale pri tom sa tým súkromným školám nezabránilo v tom, aby keď si dostanú 100 %, že nebudete môcť vyberať školné. No povedzte mi, aká je to konkurencia medzi, medzi štátnymi a verejnými školami v porovnaní s týmito školami? Toto sa už ťažko bude naprávať. Ale to vám nechcem už teraz vysvetľovať. Tie škody sú tak napáchané, že sa to bude naprávať veľmi dlho, my sa o to budeme snažiť, a mnohé veci sa možno ani nebudú môcť napraviť.
Napriek tomu, vážené panie poslankyne, páni poslanci, beriem tú diskusiu, že bola k niečomu, hlavne tie pozitívne veci a teším sa na diskusiu v druhom čítaní.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.4.2024 17:35 - 17:37 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, chcem v prvom rade poďakovať za odsúhlasenie skráteného legislatívneho konania a pristupujeme teraz k prvému čítaniu.
Vláda Slovenskej republiky na svojom zasadnutí 11. apríla tohto roku schválila tento návrh zákona 564/2004 o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tak ako je to uvedené aj v parlamentnej tlači. Cieľom návrhu zákona je poskytnúť samosprávam dopredu vyplatenie v tomto roku 2024 finančné prostriedky vo výške 157,7 milióna eur, ktoré budú určené tak obciam a mestám, ako aj vyšším územným celkom vo výške 67,6 milióna eur. Celé toto má slúžiť na to, aby sa stabilizovala samospráva po tom, ako sa uplatnili daňové bonusy, ktoré sú zvýšené až na 140 eur.
Vážené panie poslankyne, vážený pán, vážení páni poslanci, vážený pán predsedajúci, chcel by som vás poprosiť o schválenie tohto návrhu zákona v prvom čítaní. Toľko na úvod.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 16.4.2024 15:26 - 15:27 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, veľmi krátko.
V rozprave odznelo, aj argumenty, aj vysvetlenia, ale aj nepochopenie, že čo sa udialo, preto chcem byť konštruktívny a poďakovať všetkým tým poslancom, ktorí podporia skrátené legislatívne konanie, pretože bolo tu aj spomenuté, to sme rovnako riešili aj pred rokom a chceli sme pomôcť napriek tomu, že vtedajšia vláda dostala samosprávy takmer na kolená, tak pomôcť tým samosprávam, v opozícii sme všetci hlasovali za takýto zákon a myslím si, že je potrebné to urobiť aj teraz.
Takže všetkým ďakujem za podporu skráteného legislatívneho konania aj z opozície, predovšetkým z opozície, a teším sa na diskusiu, ak bude treba niečo vysvetliť, aj keď to nie je moja agenda, ale máme tu odborníkov, ktorí nám pomôžu nejaké naozaj vecné otázky, ktoré odznejú v prvom čítaní.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.4.2024 13:59 - 14:02 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní 11. apríla v tomto roku schválila vládny návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 585/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Cieľom návrhu zákona je poskytnúť samosprávam v roku 2024 zvýšený podiel na výnose dane z príjmov fyzických osôb, zo zdrojov dane z príjmov právnických osôb už do konca roka 2024 a umožniť obciam a vyšším územným celkom do konca tohto roku použiť tieto finančné prostriedky na krytie výdavkov bežného rozpočtu aj zdroje rezervného fondu. Dôvodom je nedostatok hotovosti u samospráv spôsobený schválením legislatívnej zmeny zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmu. To znamená, určite si pamätáte, je to zvýšený daňový bonus zo 100 na 140 eur predchádzajúcou vládou.
Pre zvládnutie časovej tiesne je potrebné návrh predložiť v skrátenom legislatívnom konaní, pretože v nadväznosti na chýbajúce finančné prostriedky a likviditu je ohrozené plnenie úloh samospráv a vyšších územných celkov, čo môže spôsobiť napríklad aj ohrozenie bezpečnosti obyvateľov, obcí, vyšších územných celkov s obmedzením napríklad prevádzky verejného osvetlenia a iných činností, ktoré môžu mať dopad na bezpečnosť obyvateľov obcí a samosprávnych krajov. Zároveň môžu hroziť hospodárske škody štátu, ak by musel sanovať výpadok príjmov obcí a samosprávnych krajov zo štátneho rozpočtu.
Z uvedených dôvodov sa navrhuje uplatniť postup podľa § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky podľa rokovacieho poriadku a navrhuje sa Národnej rade Slovenskej republiky, aby schválila vládny návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som vás požiadal o podporu tohto predloženého návrhu na skrátené legislatívne konanie.
Ďakujem, pán predsedajúci, dohovoril som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.2.2024 15:03 - 15:06 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, môžem len povedať, že na úrovni ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa spustila 19. februára tohto roka operácia, ktorá bola schválená. Ide o reakciu Európskeho spoločenstva na útoky jemenských povstalcov na obchodné lode v Červenom mori. Toto bola reakcia, ktorá predovšetkým má chrániť záujmy aj krajín Európskej únie, aj Európskej únie pri obchodovaní predovšetkým s indopacifickým priestorom a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

15.2.2024 15:03 - 15:03 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa, môžem vás ubezpečiť, že oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania budú dôstojnou oslavou hrdinstva našich otcov, starých otcov, našich starých mám a prastarých mám. Skrátka všetkých tých, ktorí sa hrdo, aj keď možno proti veľkej presile, postavili proti fašizmu a potvrdili, že slovenský národ vie sa rozhodnúť v pravej chvíli, na ktorú stranu sa pridať. Nebudú to oslavy, ako to bolo počas bývalých vlád, kedy bol pamätník Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici obostavaný strážou, a dokonca tam boli guľometné hniezda, kde ani poslancov Národnej rady nechceli pustiť.
My ešte keď sme boli v opozícii, sme museli organizovať oslavy Slovenského národného povstania pre všetkých, pretože oni tam nechceli pustiť ľudí, dokonca aj tých preživších to Slovenské národné povstanie. Preto 80. výročie je príležitosťou si pripomenúť hrdinstvo slovenského národa, pripomenúť si, že sme súčasťou vyspelej Európy, že vyznávame hodnoty, ktoré sú pre nás veľmi dôležité, a to je sloboda a rovnako aj mier, a chceme tam pozvať všetkých tých, ktorí sa zúčastnili na tomto Slovenskom národnom povstaní, presnejšie ich potomkov, ktorí sú po svojich či už predkoch, ktorí bojovali na území Slovenskej republiky, alebo padli na území Slovenskej republiky. A pevne verím, že to bude naozaj dôstojná oslava a hlavne aj odpoveď na to, čím slovenský národ je v porovnaní s tým, čo tvrdia niektorí ako pán Šimečka, že je zbabelý a že nikdy poriadne nebojoval, čo je veľká hanba, ktorá, ja nechápem, ako je možné, že súčasná opozícia to obhajuje a nepovie ani jedno slovo, ktorým by odsúdila tieto výroky pána otca lídra opozície pána Šimečku.
Skončil som, pán predsedajúci. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 15.2.2024 14:56 - 14:58 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem, pani poslankyňa, za otázku. Na rezorte si plne uvedomujeme význam tohto výročia a dôležitosť vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Je to mimoriadne významná časť našej histórie, pretože európsky priestor je pre nás dôležitý a môžeme povedať, že za ostatné obdobie dvadsiatich rokov to znamenalo aj významný posun v životnej úrovni a hmatateľné benefity pre občanov. Veď napokon dlhodobo aj akceptácia občanov Slovenskej republiky členstva je na vysokej úrovni, rovnako je to napríklad aj prijatie eura, ktoré sa meralo a ukázalo sa, že práve občania Slovenskej republiky vykazujú najväčšiu dôveryhodnosť prijatia eura. Ale sú to aj iné benefity, ako možnosť študovať, cestovať, pracovať v rámci schengenu a rovnako využívať aj zrušenie roamingových poplatkov.
Kľúčovým posolstvom preto pre nás je, aby sme pri plánovaných aktivitách, a je ich naozaj dosť po celom Slovensku, zdôrazňovali ako prvoradé, že EÚ je náš životný priestor, že je v životnom záujme Slovenska byť v Európskej únii. Únia pomohla Slovensku zvládnuť náročné obdobia v minulosti a rátame so spoluprácou s ostatnými členskými krajinami aj pri výzvach do budúcnosti. EÚ je silný aktér v medzinárodnom prostredí Slovenska a rovnako, rovnako je to aj pri spoločnom stole, kde hľadáme rôzne názory spoločne pre zahraničnú politiku.
Pokiaľ ide o konkrétne podujatia, plánujeme slávnostné odborné konferencie v Bratislave aj menšie na menej významné aktivity... nemenej významné aktivity, ktoré sú v regióne, lebo chceme, aby aj v regióne sa o tom diskutovalo, nielen v Bratislave. Chceme rozbehnúť znovu diskusiu o tom, ako by Európska únia mala vyzerať v budúcnosti, kde vidíme najväčšie problémy a výzvy, čo zlepšiť tak, aby naši občania ešte lepšie vnímali výhody nášho členstva v Európskej únii. Samozrejme, pripomenieme si 20. výročie vstupu Slovenskej republiky nielen do NATO, ale aj do Európskej únie, ako som už teraz povedal.
Ešte mi dovoľte možno povedať jednu dôležitú vec, pretože veľakrát sme boli svedkami, že práve opozícia súčasná spochybňovala, že súčasná koalícia bude pokračovať v zahraničnej politike a v smerovaní tak, ako sme to hovorili aj pred voľbami. Bolo to len zbožné prianie, aby tomu tak bolo, a dnes vidíme, že práve oni prostredníctvom Európskej únie sa snažia škodiť vlastnej krajine rôznymi uzneseniami v rámci parlamentu európskeho, ktoré sú čisto politické, a chcú zobrať, dokonca volajú po tom, zobrať európske fondy Slovenskej republike, čo pokladáme za absolútne škodlivé a absolútne za poškodzovanie záujmov Slovenskej republiky. Pretože mnohé veci, ktoré v Európskej únii môžeme kritizovať, tak predovšetkým sa týkajú kritiky súčasného vedenia a tým je Európska komisia, pretože samotný projekt Európskej únie je výborný projekt a podotýkam, predovšetkým mierový projekt, pretože Európska únia bola založená na mierových základoch a je potrebné aj pri príležitosti 20. výročia nášho vstupu do Európskej únie si toto pripomínať v súvislosti so všetkými konfliktami, ktorých sme v súčasnosti svedkami.
Skončil som, pán predsedajúci.
Skryt prepis