Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

26.9.2024 o 19:45 hod.

Ing. PhD.

Darina Luščíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 4.11.2024 14:48 - 14:48 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo.
Ja budem veľmi stručná, pretože moji kolegovia naozaj veľmi vyčerpávajúco a veľmi podrobne a veľmi kvalitne zhodnotili účinok tohto zákona na štát, na podnikateľov, na zamestnancov a na samotný šport. Návrh zaviesť povinnosť zamestnávateľov nad 49 zamestnancov prispievať na športovanie detí zamestnancov je určite dobrý nápad, pokiaľ by na to bolo finančné krytie nejakým iným spôsobom. Tento pekný úmysel však štát prenáša na podnikateľov, ako bolo dnes povedané aj na samosprávy a v podstate na samotný štát, ktorý zamestnáva mnohých zamestnancov.
Čo ešte štát bude prenášať na podnikateľov? Už teraz firmy počítajú s budúcimi finančnými stratami z prijatej konsolidácie. Tie menšie v tisíckach, väčšie v desať či stovkách tisícov a tie najväčšie v miliónoch. Konsolidačné opatrenia, ktoré boli prijaté a pripomeňme si ich, nezmyselná transakčná daň, bezprecedentné zvýšenie dane z príjmu právnických osôb o 3 %, zvýšené odvody za zamestnancov, zvýšené poplatky... (reakcia z pléna), hej, prepáč, ja som myslela, že ma opravuješ. Naozaj je to strašne veľa vecí, ktoré sa preniesli už na plecia firiem a týmto, týmto návrhom prenášate na plecia podnikateľov, ale aj miest a samotného štátu ďalšie povinnosti a robíte si bankomat na uspokojenie svojich potrieb a na svoje nesystematické zámery.
V tomto prípade však naozaj zaťažujete aj štát, čo v čase konsolidácie sa mi javí ako veľmi nerozumné. Moji kolegovia ponúkli množstvo argumentov, prečo je tento zákon zlý, ja sa už nebudem viacej opakovať. Chcem však veriť, keďže máte ministerstvo športu, ktoré nás stojí nemalé peniaze, stojí nás naozaj milióny, že budete vedieť na tomto ministerstve vymyslieť aj nejaké lepšie systémové kroky na podporu športovania detí a priniesť tieto kroky v štandardnom legislatívnom procese.
Preto naozaj ja tento zákon považujem za zlý a chcem poprosiť všetkých, aby za to nehlasovali, ale zároveň urobím aj jeden pokus a v zmysle § 83 rokovacieho poriadku Národnej rady podávam návrh nepokračovať v rokovaní o tomto návrhu v ďalšom čítaní. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2024 11:44 - 11:44 hod.

Darina Luščíková
Pani kolegyňa, je tam vysoká odvodová položka, ktorá vlastne sa odpočíta a vymeriavací základ pre platenie do Sociálnej poisťovne sa značne zníži. Veľmi často práve sa vypláca mzda do výšky tejto odvodovej položky, vlastne odpočítateľnej položky tak, aby nemuseli sa platiť žiadne odvody štátu a toto je veľmi obvyklá prax.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2024 11:44 - 11:44 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
58-2
Ja sa teraz pristavím pri slovách pani kolegyni Kramplovej, pretože určite som nepovedala, že sa všetky pracovné pomery teraz nahradia touto sezónnou, tými dohodami na sezónnu prácu, pretože zostanú poctiví podnikatelia v cestovnom ruchu, ktorí si vážia svojich zamestnancov, ktorí im poskytujú férový zamestnanecký pomer na plný pracovný úväzok a platia im férovú mzdu. Takže určite som nepovedala, že to nahradia všetci, ja som povedala to, že to dáva priestor práve tým neférovým zamestnávateľom, ktorí zneužívajú svojich zamestnancov.
A ďalšiu vec, čo ste povedali, pani kolegyňa, povedali ste, že sa platia riadne odvody z tejto dohody, tak ja tvrdím, že sa neplatia, lebo to tak je, neplatí sa starobné poistenie a neplatí sa poistenie v nezamestnanosti, tak aj preto vlastne títo zamestnávatelia chcú ušetriť na odvodoch a platiť menej, a preto budú využívať túto možnosť, veľa z tých nepoctivých podnikateľov.
Predkladatelia podľa mňa touto novelou nielenže úplne znegovali význam sezónnej práce a zavádzajú do paragrafov o sezónnej práci aj prácu, ktorá nemá so sezónnosťou nič spoločné. Ale idú oberať zamestnancov aj o férovú mzdu, o sociálne istoty a dôchodok či dávku nezamestnanosti a dávajú konkurenčnú výhodu špekulantom v hotelierstve a v gastre, ktorí nie sú ochotní riadne zamestnávať a vyplácať svojich zamestnancov. Predkladatelia však dokonca pripravili tento zákon úplne babrácky a v dôvodovej správe uviedli, že zákon má pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, pričom samotné ministerstvo hospodárstva žiada predkladateľov, aby tento vplyv kvalitatívne v položke popísali, do dnešného dňa sa tak nestalo. Ja napoviem predkladateľom, že týmto návrhom zákona sa kriví podnikateľské prostredie a to neoprávnenou konkurenčnou výhodou pre tých, ktorí budú šetriť na mzdových nákladoch a budú využívať takýto druh pracovného pomeru.
Ešte oveľa väčšia babráckosť je v prípade určenia vplyvu na rozpočet verejnej správy. Pozrime sa na to, čo napísalo ministerstvo financií, dovolím si citovať, v dôvodovej správe je uvedené, že návrh zákona nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy. Podľa ministerstva financií však má návrh zákona negatívny vplyv na verejné financie niekoľko miliónov eur, pretože uvedená zmena by rozšírila okruh osôb oprávnených pre uplatnenie si odvodov odpočítateľnej položky zo sezónnej práce.
A ešte, pani Kramplová, vlastne sa vyjadrím aj k tomu, keďže bude tá odpočítateľná položka ku mzde, to znamená, že budú platiť oveľa menej aj na nemocenské poistenie, alebo ho nebudú platiť vôbec. Takže nebudú mať nárok ani na péenku.
Ešte vlastne docitujem, čo uviedlo ministerstvo financií, v súlade zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy je potrebné uviesť a zdôvodniť všetky predpokladané finančné dôsledky návrhu zákona na rozpočet verejnej správy, a to nielen na bežný rok, ale aj na tri nasledujúce rozpočtové roky. Taktiež je potrebné uviesť aj návrhy na úhradu znížených príjmov.
Preto by mňa veľmi zaujímalo v tejto dobe, v tejto ťažkej dobe konsolidácie, kedy podnikatelia naozaj budú trpieť a platiť väčšie dane, akým spôsobom chce Slovenská národná strana priniesť príjmy na tento výdavok štátneho rozpočtu alebo znížené príjmy štátneho rozpočtu. Doteraz tento návrh nebol doplnený o žiadne povinné informácie, o ktoré ministerstvo žiada.
Preto, pán predsedajúci, v zmysle § 83 rokovacieho poriadku podávam návrh, aby sa tento zákon vrátil na dopracovanie. Žiadam, aby to zaznamenal aj spravodajca alebo spravodajkyňa.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2024 11:29 - 11:29 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážení kolegovia, vážené kolegyne, poslanci z Klubu Slovenskej národnej strany predložili návrh zákona, ktorého cieľom je odstrániť nejednoznačnosť právnej úpravy sezónnej práce v Zákonníku práce v odvetví cestovného ruchu. Tak sa pozrime na to, čo hovorí Zákonník práce dnes.
Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce predstavuje osobitný druh dohody, ktorú bude môcť zamestnávateľ uzatvoriť so zamestnancom na výkon sezónnej práce. Pojmom sezónna práca sa rozumie výkon pracovnej činnosti, ktorá je závislá od striedania ročných období, každý rok sa opakuje a nepresahuje 8 mesiacov v kalendárnom roku. A táto veta je naozaj veľmi dôležitá, budem sa k nej opakovane vracať.
Druhy sezónnej práce v súčasnosti v Zákonníku práce sú taxatívne vymenované v prílohe č. 1b pre cestovný ruch a ide o tieto pracovné činnosti:
1. Preprava osôb po riekach, kanáloch, jazerách alebo iných vnútrozemských vodných cestách, vrátane vodných ciest vo vnútri prístavov alebo lodeníc.
2. Prenájom lízingu, rekreačných potrieb alebo športových potrieb.
3. Prevádzkovanie táborov.
4. Prevádzka umelých vodných plôch.
5. Prevádzka lanoviek, pozemných lanoviek a lyžiarskych vlekov.
6. Prevádzka reštaurácií a pohostinstiev, ak potreba výkonu pracovnej činnosti je priamo závislá od prevádzkovania činností uvedených v 1. až 5. bode.
To isté platí aj pre prevádzku hotelových a ubytovacích zariadení v bode 7.
To znamená, že ubytovacie a reštauračné zariadenia sa považujú za sezónnu prácu len vtedy, ak sú viazané na iné sezónne záležitosti, a to je preprava osôb, tábory, vodné plochy, vleky a lyžiarske lanovky.
Má to úplnú logiku, preto ma veľmi prekvapuje, ako sa Slovenská národná strana ide stavať k tomu, že chce odstrániť nejednoznačnosť tohto ustanovenia.
A ten návrh je taký, že sa odstrihne od prevádzky ubytovacích zariadení a stravovacích zariadení druhá časť vety v tom, čo som citovala a budú všetky ubytovacie a stravovacie zariadenie považované za sezónne prevádzky.
Tak sa pýtam, akou sezónnou prevádzkou je náš parlamentný bufet, do ktorého chodievate celý rok. Podľa tohto zákona sa bude môcť stať každá stravovacia a ubytovacia prevádzka sezónnou prevádzkou a využívať zamestnancov na dohodu o pracovnej činnosti či vykonaní práce pre sezónnych zamestnancov.
Preto podľa mňa nie je pravda, a som o tom presvedčená, že zákon je v súčasnosti úplne jednoznačný a nemôžeme nejednoznačnosť, tak ako si ho vykladá SNS, nahradiť tým, že my úplne zmeníme výklad sezónnosti pre stravovacie a ubytovacie zariadenia, a to znamená, že všetky ubytovacie a všetky stravovacie zariadenia sa zrazu stanú sezónnymi podnikmi. Čo tým navrhovatelia sledujú?
Ja tvrdím, že ak dôjde k zmene Zákonníka práce navrhovaným spôsobom, tak ešte viac poškodia pracovné a platobné podmienky čašníkov, recepčných, kuchárov, barmanov, chyžných a mnohých ďalších profesií v cestovnom ruchu. Oberú ich o budúci dôchodok, umožnia zamestnávateľom neustále opakované uzatvárania pracovného pomeru a oberú veľkú skupinu zamestnancov o toľko sľubované istoty touto vládou. A rovnako poškodia aj poctivých podnikateľov, ktorí zamestnávajú všetkých tých kuchárov, čašníkov, chyžné na férový pracovný pomer a vyplácajú im spravodlivú mzdu, nie smiešnu odmenu na papieri a zvyšok na ruku, ale férovú oficiálnu mzdu a odvádzajú za nich odvody.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2024 16:35 - 16:36 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega, mám na vás dve veci z vášho príspevku. Jedna ma prekvapila trošku nemilo, a to vaša kritika úradníckej vlády Ľuda Ódora a danie trošku zodpovednosti na túto vládu za minuloročný rozpočet, resp. tento rozpočet z minulého roku. Ja si myslím, že bolo dostatočne korektné od tejto vlády, od úradníckej vlády pripraviť vyrovnaný rozpočet a pripraviť nejaké opatrenia, z ktorých si mohla nasledujúca vláda vybrať, pretože úradnícka vláda netušila o tom, aké bude programové vyhlásenie novej vlády, aké budú priority novej vlády. Tak len toľko k tomu, že myslím, že dostatočné bolo na to pripraviť nejaké opatrenia, z ktorých si mohla vláda vybrať, a nemusel to byť rozpočet, na ktorý v podstate nemala povinnosť.
Druhá vec, a to veľmi s vami súhlasím, ide o podnikateľské prostredie, ktoré vyslovene trpí tým, ako sa táto vláda a vládna koalícia stavia k podnikateľskému prostrediu, ako neumožňuje podnikateľom dýchať a rásť, naozaj tuná ekonomický rast najbližšie roky nemôžme zaznamenať, pretože podnikateľov vyslovene dusí a toto naozaj s vami veľmi súhlasím, pretože minuloročným rozpočtom, alebo vyzerá to, že aj týmto rozpočtom si vyslovene budeme prejedať budúcnosť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.10.2024 9:44 - 9:59 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Dobrý deň vám všetkým prajem, vážený pán minister, milí kolegovia, milé kolegyne, ja dnes vo svojej rozprave chcem upozorňovať hlavne na to, že takáto diskusia, aká sa tu vedie v tomto parlamente, v konečnom dôsledku nikomu nepomáha. My z PS prichádzame s veľmi konkrétnou kritikou zlých opatrení, zlých konsolidačných opatrení a ponúkame návody, kde a ako ušetriť, aby to ľudí až tak nebolelo, aby konsolidácia neutlmila ekonomický rast, aby sme sa z konsolidácie mohli otriasť a vyjsť z nej ako štát so zdravou ekonomikou, ktorý dokáže prosperovať a znova konkurovať ostatným krajinám. O tom by mala byť diskusia v tomto pléne.
Konkrétne kritiky konsolidácie tu padli od mnohých mojich predrečníkov, ako aj návrhy, čo by sa dalo urobiť lepšie, a ja nevidím zmysel to opakovať. Čo však musím zdôrazniť, je to, že my v Progresívnom Slovensku netvrdíme, že sa konsolidácia nemusí robiť. My netvrdíme ani to, že sa nedotkne ľudí. My netvrdíme, že sa to dá bez dopadu na ľudí. My veľmi dobre však vieme, že konsolidácia je nevyhnutná a nie je bezbolestná. Ale keď sociálnodemokratická vláda robí opatrenia, ktoré najviac zabolia tých najzraniteľnejších a najslabších, uznajte, že niečo nie je v poriadku. Miesto toho, aby sociálni demokrati šetrili na sebe, tak siahajú do vrecák hlavne tým najzraniteľnejším. Preto na nich dopadne tá konsolidácia najťažšie.
Veď sa pozrite, čo sa deje. Zdravotní odborári varujú, že v nemocniciach nebude mať kto pracovať, už dnes neviete dostať termín na operáciu a čo sa stane vlastne potom?
Únia zamestnávateľov upozorňuje, že do budúcnosti sa s predstavenými opatreniami oberáme o hrubý domáci produkt, oberáme sa o budúce príjmy a znižujeme príťažlivosť našej krajiny pre investorov. Už dlhodobo neprichádzajú k nám žiadne investície, ktoré by mali väčšiu, vyššiu pridanú hodnotu, okrem firiem, výrobných firiem, kde za pásom, musíme dovážať za pásy ľudí zo zahraničia, aby tam mal kto pracovať. A takéto firmy dostávajú našu investičnú pomoc. Takúto budúcnosť chceme pre našu krajinu? A tak by som mohla menovať mnohé konkrétne výhrady odborných a odborových organizácií a ich konkrétnu kritiku.
Pán minister, vy však vôbec nerozmýšľate nad tým, či kritika je odôvodnená, že možno sa dajú veci robiť aj inak. Pre vás, pán minister, je kritika ako červené súkno a neviete reagovať nijako inak, len že za to všetko môžu predchádzajúce vlády z rokov 2020 až 2023, samozrejme, nie tie vaše.
Pán minister, včera ste vo svojej odpovedi na moju faktickú poznámku pre mňa dosť nepochopiteľne zdôraznili a zvýraznili, že som žena a že som členka finančného výboru. Tak, pán minister, som žena a som členka finančného výboru. Nie som však domýšľavá žena a nebudem si domýšľať, čo ste tým mysleli alebo sledovali a možno radšej nedopovedali. V podstate ma to pobavilo, pretože ja naozaj dobre viem, že som žena a že som členka finančného výboru. Pre mňa však bolo oveľa dôležitejšie, čo ste povedali potom, že táram a klamem, ak si dovolím kritizovať čísla o výške dlhu v súvislosti, a v súvislosti s výškou dlhu, ktoré ste vy povedali. A ja k tomu, pán minister, sa vrátim, pretože ak takto vyzerá práca s číslami na ministerstve, tak si plne stojím za tým, čo som povedala, že ak by takto pracovala s číslami akákoľvek firma a takto pristupovala k finančnej analýze a takto by posudzovala svoje finančné zdravie, tak skrachuje.
Pán minister, čísla, ktoré ste odprezentovali... (rečníčka sa obrátila dozadu na predsedajúceho), neviem, či ma pán minister počúva, asi nie, ale budem rada, keď mi na to odpovie a bude ma počúvať.
Pán minister, ja reagujem na vás, ja by som bola veľmi rada, keby ste teraz počúvali... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníčkou.) Dobre, čítajte ďalej, pani poslankyňa.

Luščíková, Darina, poslankyňa NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) ... lebo to sú odborné veci, na ktorých sa nevieme zhodnúť.
Takže ešte raz. Pán minister, čísla, ktoré ste odprezentovali, pokiaľ ide o výšku dlhu pri odovzdaní vašej vlády a znova pri jej prevzatí, tie boli správne. To sú jednoduché čísla, ktoré si nájde každý človek na internete, a s tým som naozaj nemala žiaden problém, nemala som k týmto číslam žiadne výhrady a, prepáčte, naozaj si ich nemusím doštudovať. Ale som veľmi rada, že ste v reakcii na moju faktickú poznámku zopakovali vašu interpretáciu porovnania výšky dlhu a vývoja dlhu v čase. A keď je to naozaj... i keď je to naozaj smutné a zároveň nebezpečné, že takáto interpretácia čísiel, taká zavádzajúca a nepresná interpretácia vychádza z úst ministra financií.
Pán minister, ja by som veľmi zvážila, že či analytik, ktorý vám podsunul takéto niečo a niečo takéto vypočítal, má čo robiť na ministerstve financií. Zopakujem, o akej interpretácii čísiel hovorím. Povedali ste opakovane, že za tri či štyri roky minulé vlády, teda od roku 2020 až 2023, sa vyrobila 50-percentná výška dlhu z toho dlhu, ktorý vznikol medzi rokmi 1993 až 2019, teda za 26 rokov. Ja nepochybujem dokonca ani o tom, že matematicky to máte správne, nekontrolovala som to, lebo to je matematika II. stupňa základnej školy. Na ekonomickej univerzite sa však vyučuje trocha ťažšia matematika a hlavne sa čísla posudzujú v súvislostiach. Faktor času pri takejto interpretácii je kľúčový, a vy ste ho absolútne nebrali do úvahy. To myslíte vážne porovnávať nárast dlhu v čase od roku 1993 do roku 2019 s rokmi 2020 až 2023? Viete vy, pán minister, aká bola výška HDP v roku 1993? Bola štrnásťtisíc... (Reakcia ministra.) Výborne! Takže sa zhodneme. Zhodneme sa, takže budete musieť uznať aj to, že hovorím k veci.
Odhad pre tento rok, pre tých, čo nevedia, je 130-tisíc miliárd. Štrnásťtisíc miliárd a 130-tisíc miliárd. Čistý dlh, alebo o dlhu už nebudem hovoriť, to už by bolo príliš veľa čísel, ale preložím to do ľudskej reči, že vy porovnávate výšku dlhu, keď ľudia si za 30 eur, vlastne za 30 korún slovenských vedeli urobiť v potravinách nákup. Čo dnes kúpite za jedno euro? Takže takto sa porovnávajú a miešajú jablká s hruškami. Ak mi však poviete, že ste to počítali v starých cenách a prepočítali ste to na súčasnú hodnotu, tak poďme hľadať chybu, kde sa tam v matematike chyba stala. Ale ak ste to počítali v bežných cenách, tak to je naozaj miešanie jabĺk s hruškami.
Ja nepreceňujem vzdelanie, pán minister, a vážim si skúsenosti, ale robila som dizertačnú prácu práve z finančnej analýzy a mám dlhoročné skúsenosti s posudzovaním finančného zdravia podnikov. Takže, pán minister, ja netáram. Ja stále budem tvrdiť, že ak by firmy počítali s číslami rovnako ako vy a s nimi takto narábali, tak nemajú budúcnosť. A práve preto mám obavy z prispôsobovania si reality a jej podsúvania verejnosti. Mám strach z klamstiev, ktoré šírite a obviňujete z nich iných.
Moja faktická poznámka včera bola o tom, že si prispôsobujete čísla, ako chcete, bola o tom, že krivíte serióznu štatistiku, čo svedčí buď o úplnom diletanstve, alebo účelovom klamstve. A ja naozaj neviem, čo je horšie. (Reakcia ministra.) Ja som slovo "klamem" nepovedala. Pán minister, môžme si to prehrať, ale dobre... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníčkou.) Poprosím, poprosím, poprosím, poprosím kľud v sále.


Luščíková, Darina, poslankyňa NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) ... môžte reagovať po mojej rozprave. Ďakujem.

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Pokračujte, pani poslankyňa.


Luščíková, Darina, poslankyňa NR SR
Myslím si, že, pán minister, tu zvádzate úplne zbytočné boje, pretože vy by ste mali bojovať za ekonomický rast, za všeobecný blahobyt, mali by ste strážiť výdavky štátu, aby ste tento cieľ a túžbu každého ministra financií v normálnom štáte dosiahli. Ak by ste toľko času, ako venujete výhovorkám, venovali tomu, čo som spomínala, určite by sme sa mali na Slovensku lepšie. Moje obavy z takýchto počtov, takého zjednodušovania reality naozaj vedú k tomu, že sa bojím ďalších dopadov, ktoré ste nedomysleli. Dopadov na životy ľudí, na osud firiem, ktoré dávajú ľuďom prácu a mzdu, dopadov vládnutia vašej vlády na osud tejto krajiny.
Ja sa v podstate teším na vašu, na vašu reakciu, pán minister. Ja žijem, živím v sebe takú nádej, že možno bude vaša odpoveď konštruktívna, že možno pripustíte, že pre zložitosť situácie, v akej sa Slovensko nachádza, a krátkosť času musíte niektoré opatrenia urobiť inak a pozrieť sa na ne z inej perspektívy. Z perspektívy budúcnosti našej spoločnej krajiny.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2024 10:25 - 10:26 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán minister, mňa v úvode vášho prejavu veľmi potešilo, že ste nás všetkých vyzvali, aby sme svoje prejavy mali bez invektív. Ale čo sa stalo? Váš prejav bol plný invektív a čo je veľká škoda, takto ste nastavili latku dnešného dňa. Pozorne som počúvala ten úvod prejavu, kým som tu bola a hovorili ste o počtoch, aká hotovosť bola zanechaná, aká výška dlhu, kým a ako bol spôsobený. No musím vám úprimne povedať, že ak by takto počítali podnikatelia a takto si prispôsobovali pravdu a realitu, tak by veľmi rýchlo skrachovali.
Vaše argumenty mi naozaj pripomínali kreatívu nepoctivých podnikateľov. Ja sa vás ešte chcem opýtať jednu vec, pretože mne vo všetkých tých opatreniach pre podnikateľov chýbajú opatrenia, ktoré by nastavili ekonomický rast. Dobre vieme, že za všetkých vašich vlád ekonomický rast klesal, spomaľoval sa a teraz to nie je o nič lepšie a ja nevidím ani jedno opatrenie, ktoré by bolo prorastové pre podnikateľov. Takže bola by som rada, keby ste sa povenovali možno v odpovediach aj prorastovým opatreniam pre podnikateľov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

26.9.2024 20:15 - 20:30 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Asi za tie dve minúty nestihnem zodpovedať na všetky pripomienky.
Pani kolegyňa Plevíková, tak to, že budete rozprávať o tých troch menách stále dookola bolo jasné už z toho, čo povedal ráno pán minister, že povedal, že sa bude točiť stále o dôvodoch, prečo sme stále v takom zlom stave. A prečo sme v takom zlom stave, počúvame už desať mesiacov od vás a to sú stále tie tri isté mená. Takže nám to bolo úplne jasné, že máte to niekde a budete to stále opakovať. Mám tu niečo poznačené, ale nejak som sa už stratila v tých ďalších.
Takže, pani Puškárová. Ja sa s vami vôbec nehádam, že musíme konsolidovať a ja som to svojom prejave povedala. Takže nemusíme o tom vôbec viesť nejakú dilemu. Ja som konkrétne kritizovala to, ako sa zabudlo na malých podnikateľov, ktorí nie sú platcami DPH, a nevenovala som sa iným opatreniam. Takže zbytočne sme riešili možno tie ostatné veci, o ktorých ste rozprávali.
Pán kolega Karas, všetci vieme, kto zapríčinil to, čo sa tu deje, hej? Tak načo sa k tomu stále vracať. Poďme sa posunúť niekam do budúcnosti. Včera som to hovorila na výbore. Je to úplne zbytočné, pretože všetka vaša debata z vašej strany je len o tom, že Ódor, Heger, Matovič, ešte tu bol spomenutý aj kadekto, Sulík a, ja neviem, hej, a Soros napríklad, ale tých mien tu padalo naozaj veľa. Takže keď vieme, kto je vinník a prečo to zavinil, my tvrdíme, že na vine ste aj vy, sú na to štatistiky. Áno pani, pani Plevíková, to bolo o tých štatistikách, tak tie štatistiky sú všelijaké a sú naozaj konkrétne a (reakcia z pléna), ale tu na nie je na to priestor, nemôžem používať ani vizuálne pomôcky a načo sa budeme baviť o tom. Viete si to vyhľadať, tých štatistík a tých organizácii, ktoré robia tie štatistiky, je toľko a keby ste sa v tom vyznali, tak by ste to správne čítali. Takže... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.9.2024 20:00 - 20:15 hod.

Darina Luščíková
 

Vystúpenie v rozprave 26.9.2024 19:45 - 20:00 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja by som rada poprosila, aby tu bol aj pán minister, pretože budem mať naňho nejaké otázky, ale tak môžme začať bez neho a myslím, že, alebo dúfam, že sa dostaví... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Určite sa dostaví, lebo to prikazuje rokovací poriadok, len myslím, že vybehol na toaletu, takže skúste byť v tomto trochu trpezlivá. Ďakujem.


Luščíková, Darina, poslankyňa NR SR
Ja som veľmi ráno počúvala pozorne pána ministra a povedal jednu vec, že počas celej rozpravy sa bude koalícia zaoberať hlavne tým, prečo sme došli tam, kde sme došli tam, kde sme došli, a prečo musíme riešiť tak masívnu konsolidáciu. A mne už vtedy bolo jasné, keď som si pripravovala vlastne svoj prejav a mám to tu aj napísané, že budeme sústavne počúvať mená Ódor, Matovič a Heger. A vôbec som sa nemýlila, pretože asi vo vašom message boxe naozaj sú len tieto tri mená, síce padajú tu aj ostatné, ale tieto sú tie hlavné. Takže miesto toho, aby sme riešili, ako von z tohto marazmu, tak vy sa vyhovárate ako malé deti v škôlke, lebo to nie my alebo nie ja, to Dominik. Určite všetci poznáte ten známy muzikál Neberte nám princeznú. Takže toto mi naozaj už vyše, neviem koľko mesiacov, teda vlastne skoro rok pripomína tento muzikál.
Vy sám, pán minister, no nemáme tu ešte pána ministra, ale obraciam sa naozaj naňho, že on ako ekonóm musí veľmi dobre vedieť, že Ódor nemohol spôsobiť to, čo sa tu deje, a tieto obvinenia sú naozaj veľmi smiešne. Sám dobre viete, že právomoci premiéra a vlády, ktorá bola, úradníckej vlády, boli naozaj obmedzené. Ale ak trváte na svojom, tak chcem vás poprosiť, pán minister, ktorého tu stále nemáme, a by som naozaj poprosila už pána ministra asi prísť, pretože by som rada od neho poprosila čísla, konkrétne čísla, ako... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Prosím pána ministra, aby prišiel do sály. Ďakujem.


Luščíková, Darina, poslankyňa NR SR
Dobre, tak počkám a položím túto otázku za chvíľku. Hej? Dobre, ďakujem. Takže, pán minister, obraciam sa na vás kvôli tomu, že stále spomínate úradnícku vládu, spomínate Ódora, tak ja by som vás chcela poprosiť, aby ste nám dali konkrétne čísla, konkrétny výdavok, ktorý spôsobil takúto katastrofu vo financiách nášho štátu. Pokiaľ ho máte, my sa radi budeme na to pozerať a diskutovať o tom.
Ďalšia vec, ktorú veľmi často spomínate, spomínate Ódorove lego kocky, ale dobre viete, naozaj dobre viete, že to bola len ponuka súboru opatrení, z ktorých si nasledujúca vláda, akákoľvek vláda, mohla vybrať, ale nemusela vybrať, podľa svojho uváženia. Nič z toho totiž oni naozaj realizovať nemohli, a to vy dobre viete.
Áno, musím súhlasiť, že minulá vládna koalícia prispela výraznou mierou k stavu, v akom sa Slovensko nachádza. O tom sa naozaj nemusíme hádať. Ale vy zabúdate dodať jednu vec. Vašich 12 rokov vlády. A naozaj ste neodovzdávali financie v tak perfektnom stave, ako tvrdíte. Na to sú štatistiky, to si vie každý vyhľadať, nebudem sa tu tým teraz ďalej zaoberať. A dnes sme od vás počuli aj to, že pripúšťate, že sme na gréckej ceste. Keď sme my hovorila o gréckej ceste, niekedy pred desiatimi mesiacmi, keď sa prijímal rozpočet, tak ste nás obviňovali, že strašíme. A že sme klamári jednoducho, keď sme o tomto rozprávali. A dnes to rozprávate to isté, čo my sme rozprávali celé mesiace. Ja rozumiem, že vy ako vládna koalícia ste nemohli priznať, že sme na tom tak zle, keď ste potrebovali presadiť svoje populistické sľuby a míňali ste neadresne stovky miliónov eur. Tie stovky miliónov, o ktoré mohla byť dnes tá dnešná konsolidácia naozaj nižšia. Nemuseli ste napríklad dneska zavádzať daň z transakcií. Ale ja už odmietam hovoriť o minulosti a hľadať vinníka. Potrebujeme riešiť to, čo je to tu a teraz a potrebujeme riešiť to, aby na Slovensku bola budúcnosť. Preto poďme hovoriť o konkrétnych konsolidačných opatreniach, o konkrétnych opatreniach, ktoré sa dotknú peňaženiek konkrétnych ľudí.
Ja som si robila troška taký prieskum, pretože sa venujem malému podnikaniu a živnostníkom a musím povedať, že Ficova drahota najviac doľahne na tých najmenších a najzraniteľnejších podnikateľov. Urobili ste si bankomat z malých živnostníkov. To sú tí živnostníci, ktorí nemajú obrat ani 50-tisíc eur a ktorí nie sú platcami DPH. To nie sú veľké firmy, to sú ľudia, ktorí žijú z úst do úst a z každej jednej faktúry, čakajú na každú jednu faktúru, aby mohli uhradiť mzdu svojho zamestnanca, alebo proste len uživiť svoju rodinu. Podľa predstavených podporných či povedzme kompenzačných opatrení pre podniky s obratom do 100-tisíc eur sa zdá, že konsolidačné dopady obišli drobných podnikateľov a živnostníkov, ale nie je to tak. Zoberte si napríklad, ja neviem, stolára z Mlynčekov pri Kežmarku, ktorý si nevedel nájsť zamestnanie blízko domova, chcel zostať s rodinou, a preto si otvoril malú stolársku dielňu pri svojom dome. Vyrába pre ľudí, ja neviem, skrinky, kuchynské linky, nejaké dvere. Čo tomu stolárovi z Mlynčekov spôsobí táto vaša konsolidácia? Zvýšená daň z pridanej hodnoty, ktorú si nemôže odpočítať, tá bude mať dosah stovky eur ročne. Diaľničná známka zdražená plus podnikateľský účet, ktorý si bude musieť založiť, a to nehovorím ani o transakčnej dani. Dokopy mu to robí až tisíc eur ročne. Tisíc eur ročne je jeho jeden mesačný príjem alebo inak sú to mesiace úhrady energií, napríklad v jeho dielni.
Vláda prezentuje, že pomohla malým podnikateľom, aby zvládli predstavené konsolidačné opatrenia, ale opak je pravdou. A takýto prepočet sa netýka len stolára z Mlynčekov, rovnako na tom bude kaderníčka vo Veľkých Kapušanoch, alebo predajca internetového nejakého tovaru, ktorí tiež prídu o stovky eur ročne. Pričom tento výpadok naozaj pre nich znamená veľakrát mesačný príjem. Vláda slovenským živnostníkom, tým najmenším a najzraniteľnejším, odkazuje, že jej na nich vôbec, ale vôbec nezáleží. Že musia platiť viac daní, nezostane im na to, aby mohli rozvíjať svoje podnikanie a čo je naozaj najhoršie, tak im ukrajuje z ich rodinného rozpočtu.
My naozaj rozumieme nutnosti konsolidácie. O tom sa nemusíme vôbec baviť. Avšak vláda podráža nohy tým, ktorých si roky nevšímala a takto ich hádže cez palubu. Viete, aký to bude mať dopad na tých malých živnostníkov? Už teraz dostávame správy o frustrácii, o vracaní živnostenských listov. To, že vláda zabudla na tých najmenších živnostníkov, bude pre mnohých z nich mať likvidačný dopad. Mnohí budú musieť dvíhať ceny, stanú sa z nich platcami DPH, čo v mnohých profesiách jednoducho naozaj neustojíte. A to viem, o čom hovorím. Takže čo sa stane. Malí podnikatelia budú zatvárať svoje podniky, budú odchádzať za prácou do zahraničia, budú sa ďalej vyľudňovať regióny, pretože títo malí podnikatelia sú veľmi často v regiónoch, kde si nevedia nájsť prácu a budú sa rozpadať ďalšie rodiny.
Keby ste aspoň tieto peniaze, milá vláda, ktoré takto od podnikateľov vytiahnete, dali na koncepčnú pomoc pre rozvoj podnikateľského prostredia, alebo trebárs na to rozpadajúce sa zdravotníctvo či školstvo, vy ich však míňate na svoje platy, na nezmyselné ministerstvo športu, na neadresnú energo pomoc a nešetríte na sebe. Robert Fico svojho času povedal známy výrok, že vyžiť z mála je prednosťou nás Slovákov. My v Progresívnom Slovensku však robíme všetko preto, aby sme nemuseli vedieť vyžiť z mála. Aby sme mali budúcnosť tuná na Slovensku. Dnes som vám, pán minister, prostredníctvom Jána Hargaša dala jednu otázku... (rečníčka sa obzrela za seba) a prepáčte, som myslela, že tam ste otočený, ďakujem, a rada by som dostala na ňu odpoveď. A tá otázka znela, počkajte, som sa troška tuná stratila, že ako chcete tlmiť dopady konsolidácie na malých živnostníkov. Presne na tých živnostníkov, o ktorých som teraz rozprávala, ktorí prídu o stovky eur ročne. Vy ste však na túto otázku absolútne neodpovedal. Vaša odpoveď bola, lebo Ján Hargaš, lebo IT, ale toho malého živnostníka naozaj nezaujíma nejaký problém s IT a s Jánom Hargašom. Malému živnostníkovi ste ešte tak v skratke medzi rečou odkázali, že veď vlastne mu znižujete cenu základných potravín, cenu kníh, chodí sa najesť niekde do reštaurácie, takže aj tam ste mu pomohli. Ale to ste pomohli predsa každému na Slovensku. A ja neviem, či to aj bude reálna pomoc, pretože vďaka týmto konsolidačným opatreniam sa budú zdvíhať ceny, samozrejme, takže toto je pre všetkým. Ale vy beriete živnostníkom stovky eur ročne a toto nie je pomoc. Takže ja sa vás naozaj znova pýtam a budem rada, keď bude nejaká odpoveď, že ako ste im pomohli.
Skôr možno by som vás aj chcela vyzvať, pán minister. My veľmi radi by sme opravili ten váš zákon a dali nejaký pozmeňovací návrh, aby práve týmto živnostníkom ste pomohli, lebo ja vám rada poskytnem prepočty, ktoré mám, ale vieme, že to nedokážeme, pretože nám neprešiel jediný, jediný návrh za celé volebné obdobie, nikomu z opozície. A to je jedno, ktorá strana to bola, ale nikomu to neprešlo. A keďže my to nechceme kaziť a chceme vám dať šancu, aby ste troška napravili tie vaše chyby, tak vás naozaj prosím a vyzývam, pomôžte týmto malým podnikateľov, živnostníkom a napravte tú chybu a nájdite nejakú vec, ktorá im pomôže, pretože naozaj oni skrachujú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis