Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Najprv začnem tým, že to je tak trošku také poľahčujúce, človeku sa tak uľaví, že Ľuboš Blaha odišiel z parlamentu, z národného parlamentu. Veľa ľudí tu sa tomu teší, úprimne sa tomu teší a mám informáciu dokonca, že aj veľká časť strany SMER je celkom spokojná, že odišiel, len, samozrejme, na druhej strane budeme očakávať, akým spôsobom sa bude správať a reprezentovať Slovenskú republiku v Európskom...
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Najprv začnem tým, že to je tak trošku také poľahčujúce, človeku sa tak uľaví, že Ľuboš Blaha odišiel z parlamentu, z národného parlamentu. Veľa ľudí tu sa tomu teší, úprimne sa tomu teší a mám informáciu dokonca, že aj veľká časť strany SMER je celkom spokojná, že odišiel, len, samozrejme, na druhej strane budeme očakávať, akým spôsobom sa bude správať a reprezentovať Slovenskú republiku v Európskom parlamente, či sa mu podarí predčiť pána Farkašovského. Moje obavy sú, že áno. Čiže keď to tak zosumarizujeme, tak v podstate človek môže mať taký pozitívny nádych alebo také pozitívne očakávania, že každá zmena, ktorá príde po pánovi Blahovi, môže byť lepšia. A ja pevne verím, že sa to aj naplní a že tie extempore, ktoré sme tu zažívali, a to jeho správanie už bude iné.
Ale čo sa týka pána Gašpara, tak treba sa k nemu vyjadriť, myslím si, že treba si aj pripomenúť niektoré veci, ktoré sa týkajú nielen trestnoprávnych okolností, ale aj iných záležitostí, ale ja v tejto veci budem čisto faktický. Nepôjdem do osobných vecí, jednoducho budem menovať veci, ktoré sa udiali, na základe ktorých boli potom ďalšie kroky, ktoré smerovali aj k tomu, čo všetko sa potom dialo v našej spoločnosti, ale čisto fakticky.
Ak si spomínate, tak pán Gašpar bol v roku 2018 odvolaný z funkcie prezidenta Policajného zboru vtedajším premiérom Petrom Pellegrinim s odôvodnením, lebo by mohol kompromitovať prácu polície. Toto bolo vyjadrenie vtedajšieho premiéra a terajšieho prezidenta Slovenskej republiky. Jednoducho, aby nedošlo ku kompromitácii Policajného zboru a jeho práce. Aj v kontexte vtedy vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Následne prišli ďalšie nepríjemné záležitosti, informácie, obvinenia, vyšetrovania a niektoré dokonca smerovali k obžalobe. Mal by prebiehať nejaký súd, ktorý sa odročuje aj vďaka novele Trestného zákona. Aktuálne je pán Gašpar dôvodne podozrivý z lustrovania a sledovania novinárov a politikov a dokonca ich rodinných príslušníkov.
Tieto obvinenia, ktoré tu máme, sú, myslím si, že celkom závažného charakteru a takisto sa budem držať toho, že tu platí prezumpcia neviny. My ešte nevieme, ako to obvinenie dopadne, my takisto ešte nevieme, ako dopadne aj tá obžaloba a či vôbec ten súd bude v kontexte novely Trestného zákona alebo nebude, a môže byť, môže byť, že pán Gašpar bude oslobodený vo všetkých bodoch, že sa to nakoniec celé obráti. Nedá sa to ale ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Jednoducho aktuálny stav je, že pán Gašpar je obvinený a je obžalovaný.
A ja sa teraz pýtam úplne prirodzene. Ako to je potom s reputáciou Národnej rady Slovenskej republiky? Ako to je v kontexte medzinárodných vzťahov a všetkých tých prijatí, ktoré ako podpredseda parlamentu bude absolvovať? Ako to bude vnímané v tej sfére parlamentnej diplomacie? Koľko máme parlamentov v Európskej únii alebo vôbec v Európe, a ktoré majú podobných nominantov alebo už aj ľudí vo funkciách, ktorí sú vystavení toľkým obvineniam alebo obžalobám?
To je naozaj jedna vec a môže SMER tvrdiť, že pán Gašpar je nevinný, že to bolo naňho našité, že to je všetko nespravodlivé, čurillovci, Lipšic, kadekto, kadečo. V poriadku. Áno, môžete, ale ten fakt je na stole. Ten je tu, proste je na papieri. Zaoberajú sa tým polícia, prokuratúra, súdy. Áno, ten trestnoprávny proces nie je ukončený. Preto nerozumiem úplne. Je to naozaj zo strany koaličného trojspolku tá najlepšia voľba? Je to to rozhodnutie, ktoré bude reprezentovať tento koaličný trojspolok? Že toto je presne ten človek, ktorého my chceme v tejto funkcii? Tak zjavne je niekde nejaká chyba. Zjavne vidíte tú trestnoprávnu rovinu a právny štát len z vášho uhlu pohľadu a ten iný je jednoducho nulitný. Proste nestalo sa.
Myslím si, že toto je vec, ktorá by mala rezonovať, ktorú by sme si tu mali normálne že povedať a vydiskutovať. Bez ohľadu na to, to nie je nič osobné, to nie je, že ja teraz tu obviňujem pána Gašpara z toho, že či niečo urobil, alebo neurobil. Že či je právoplatne, alebo či to je správne, že je obvinený, obžalovaný. Ale čo to znamená pre Národnú radu? Pre tento takzvaný „chrám" legislatívy a právnosti tohto štátu. Pre vás asi nie veľa. Ja neviem teraz, akože tam tých obvinení naozaj bolo značné množstvo a nebudem do nich zachádzať do tých detailov. Ja sa tým ani nechcem už viac zapodievať, len naozaj stále upozorňujem na ten trestnoprávny rozmer.
A druhá vec, ktorá mňa prekvapuje a zaráža, je, že pán Gašpar podľa dnešnej tlačovky, ktorú som sledoval, ak som to teda správne pochopil, k tomu, že česká polícia sa nespráva tak, ako si želá slovenská vláda, tak pán Gašpar uvažuje nad tým, že zostane naďalej aj predsedom výboru pre obranu a bezpečnosť. Zároveň si dovolím pripomenúť, že pán Gašpar je popritom ešte podpredseda ústavnoprávneho výboru, členom osobitného kontrolného výboru Vojenského spravodajstva, ďalej zvažuje, že by viedol aj, povedzme si úprimne, celkom exponovaný výbor pre obranu a bezpečnosť, ktorý zasadá celkom pravidelne, má aj často mimoriadne výbory, a popritom by zastával aj funkciu podpredsedu parlamentu. Ja neviem, či je potrebné zbierať toľko funkcií, toľko, ja neviem, titulov alebo už čokoľvek. Je to tak dôležité? To už naozaj, že keď už teda zvolíte pána Gašpara do funkcie podpredsedu parlamentu, tak už nemáte nikoho na funkciu výboru pre obranu a bezpečnosť? To nemáte nikoho, kto by sa tejto problematike nejakým spôsobom odbornejšie venoval a vedel by ju vykonávať? A povedzte mi, ako to bude časovo zladené? Že bude behať ako podpredseda výboru, potom ako predseda výboru, potom ako podpredseda parlamentu. Čo bude vlastne? Bude rokovanie výborov, neviem, v rámci nejakých partnerských krajín alebo spojeneckých, tak on bude prezentovaný ako podpredseda parlamentu aj predseda výboru, aj to, aj to. Je to, to je tak nutné, to tak niekto potrebuje? Nerozumiem tomu.
A zároveň, prepáčte, ale k tejto funkcii potom predsedu alebo podpredsedu parlamentu automaticky patrí aj teda tu na poschodí veľká kancelária a celý ten ansámbl ľudí, ktorý k tomu patrí. A zároveň by si ponechal aj tú veľkú kanceláriu, alebo teda tú kanceláriu výboru pre obranu a bezpečnosť s ďalším ansámblom ľudí. Samozrejme, k tomu patrí aj služobné vozidlo so šoférom, k tomu patrí aj príplatok za predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť a príplatok aj za funkciu podpredsedu parlamentu. Aj to je potrebné? Aj takto musíme ísť? To vážne? Ja neviem. Ako ja si myslím, že na jednej strane trestnoprávny proces neukončený, na druhej strane kumulácia funkcií. Aj s tým všetkým, s tým ansámblom aj s tým všetkým, čo k tomu patrí. Ja si myslím, že to, neviem, to potrebujete naozaj že tú funkciu, honor a všetky tieto veci, lebo však teraz tu vládneme my, tak my sme vyhrali voľby, to nikto nespochybňuje, tak my si to urobíme tak, ako chceme, lebo rokovací poriadok to nezakazuje.
Ale ja by som v tomto prípade chcel požiadať predsedajúceho parlamentu, aby takúto situáciu, keď vznikne ešte predtým, ako by sme hlasovali o tom, že či bude pán Gašpar zvolený za podpredsedu parlamentu, zvolali aj ústavnoprávny výbor, aby rokoval o tom, či je v poriadku kumulácia týchto funkcií. Pretože v minulosti sa niečo také nestalo ešte a dokonca aj SMER to akceptoval. Ja si spomínam, v minulom volebnom období bol pán Blanár predsedom zahraničného výboru a následne, keď ste odvolali Pelleginiho, lebo odišiel od vás, tak bol zvolený pán Blanár za podpredsedu parlamentu a automaticky sa vzdal funkcie predsedu zahraničného výboru. Úplne automaticky. Sám to spravil. Vtedy tvrdil, že jednoducho tieto funkcie sa nemôžu kumulovať a bude dodržiavať tú tradíciu, ktorú sme doteraz tu v parlamente mali počas jeho existencie. Idete aj toto porušiť. Ja nerozumiem. Nerozumiem, koľko takýchto porušení, takýchto prekročení červených čiar, takýchto novotín, takýchto rôznych pokusov tu ešte zažijem. Nemôžme predsa stále ohýbať aj rokovací poriadok a vymýšľať si veci len preto, lebo nám to pasuje, lebo sme vyhrali voľby.
Čiže toto sú veci, ktoré, myslím si, že sú naozaj nedoriešené zo strany koaličného trojspolku, a ja si dovolím na základe tohto povedať, že ja ani my ako strana Sloboda a solidarita nemôžeme z týchto dôvodov podporiť pána Gašpara do funkcie podpredsedu parlamentu.
Ďakujem.
Skryt prepis