Ďakujem veľmi pekne.
Milí kolegovia, milé kolegyne, Martina Šimkovičová od svojho menovania do funkcie kontinuálne presviedča odbornú i širokú verejnosť o tom, že jej každý ďalší deň vo funkcii členky vlády poverenej riadením ministerstva kultúry je pre slovenskú kultúru ohrozením. Chýba jej odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte, či akákoľvek riadiaca skúsenosť. Aj schopnosť vôbec...
Ďakujem veľmi pekne.
Milí kolegovia, milé kolegyne, Martina Šimkovičová od svojho menovania do funkcie kontinuálne presviedča odbornú i širokú verejnosť o tom, že jej každý ďalší deň vo funkcii členky vlády poverenej riadením ministerstva kultúry je pre slovenskú kultúru ohrozením. Chýba jej odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte, či akákoľvek riadiaca skúsenosť. Aj schopnosť vôbec diskutovať o návrhoch, ktoré predkladá ona sama alebo poslanci jej politickej družiny SNS. Rýchlosťou svetla dokázala ministerka Šimkovičová v plnej miere presvedčiť nielen odbornú, ale i laickú verejnosť o svojej nekompetentnosti a nespôsobilosti zastávať svoj úrad. Čoho dôkazom je takmer 190-tisíc podpisov pod výzvou na jej odstúpenie. V rekordnom čase dokázala Martina Šimkovičová presvedčiť rekordný počet ľudí o svojej nespôsobilosti zastávať post ministerky kultúry. Jej absolútne nepochopenie rezortu kultúry a jej aktérov sa odráža aj v jej rétorike.
V krokoch a zámeroch, ktoré rezort kultúry vracajú minimálne 30 rokov dozadu. Kultúru v rozpore so svetom, v ktorom žijeme, chápe ako kultúru slovenského ľudu, ktorá má byť slovenská a žiadna iná a odmieta zmiešavanie iných kultúr. Tým dokonale ukazuje, že nechápe ani takú základnú vec, že práve diverzita a rôznorodosť, že zmiešavanie je podstatou napredovania kultúry. Podstatou tvorby a inovácií. Ministerka kultúry nepredstavila žiadnu odbornú víziu svojho rezortu a svoje kroky, zámery a rozhodnutia nekonzultuje a nediskutuje s odbornou obcou a predstaviteľmi rezortu. Naopak, tí všetky kroky v rámci rezortu opakovane a vytrvalo kritizujú. Mnohé jej rozhodnutia a plány sú dokonca v rozpore s existujúcimi strategickými dokumentmi ministerstva kultúry. Spôsob komunikácie Martiny Šimkovičovej, ktorý je nedôstojný a urážlivý voči mnohým a voči kultúre samotnej, dehonestuje tento vládny post a popiera samotnú podstatu kultúry, ktorou je rozmanitosť a mnohorakosť. Jej sústavná snaha vytvárať a prehlbovať rozpory a rozoštvávať spoločnosť, podnecovať nenávisť a kresliť terč na chrbát rôznym skupinám ľudí, či volať si na koberček ľudí, ktorých tvorbou sa cíti dotknutá, je presným opakom toho, čo by mala ozajstná ministerka kultúry robiť. Usilovať sa o prepájanie, o spoluprácu, chrániť slabších a tých, čo sú v menšine, otvárať dvere kráse a pravde.
A teraz bližšie k samotným dôvodom nášho návrhu, ktoré bližšie ďalej v rozprave rozvedú aj kolegyne a kolegovia. Prvým bodom, programové vyhlásenie vlády. Ministerka kultúry predložila programové vyhlásenie vlády, časť kultúra, ktoré nijakým spôsobom nerieši zásadné problémy slovenskej kultúry. Tými sú reforma kultúrnej infraštruktúry, digitálny, mediálny a audiovizuálny priestor, viaczdrojové financovanie kultúry, podpora kreatívneho priemyslu, export a internacionalizácia kultúrnych tovarov a služieb, kultúrna diplomacia a branding a mnohé iné. Naopak, vytvára priestor na likvidáciu médií verejnej služby, zásahy do nezávislosti verejnoprávnych fondov a transparentnosti fungovania verejných inštitúcií. A teraz pozor, túto poslednú vetu sme písali do nášho odôvodnenia ešte dávno predtým, ako tu bol na stole návrh na ovládnutie RTVS, či FPU. Konanie ministerky kultúry nevychádza z existujúcich analýz a strategických dokumentov v oblasti kultúry. Jeho cieľom nie je zlepšovať a skvalitňovať slovenskú kultúru, ale mocensky ovládnuť dôležité kultúrne inštitúcie a verejnoprávne fondy. O tom sme tu veľa diskutovali v pléne, aj posledné dni. Cieľom vlády a ministerstva kultúry nie je budovať a tvoriť, čo má byť jeho podstatou, ale likvidovať to, čo funguje a ovládnuť priestor slobodnej tvorby. Chýbajúca pozitívna vízia a komplexný pohľad na slovenskú kultúru v programovom vyhlásení vlády, je samo o sebe dostatočným dôvodom na konštatovanie, že ministerka kultúry nie je schopná zastávať svoj post a zmysluplne pracovať na lepšom, pokojnejšom a bezpečnejšom živote ľudí na Slovensku, ktorý si vláda vytýčila ako svoj cieľ.
Druhým bodom nášho odôvodnenia sú, je oblasť dezinformácií a podnecovania nenávisti. Ministerka kultúry bez udania pádneho dôvodu zrušila v decembri 2023 výzvu zameranú na boj s dezinformáciami a mediálnu výchovu. Išlo o výzvu z augusta 2023, ktorá bola v deň jej nástupu do funkcie vyhodnotená a projekty pripravené na podpis. Toto bezdôvodné konanie je ešte alarmujúcejšie v kontexte predošlých profesionálnych aktivít ministerky Šimkovičovej, ktorá bola prepustená z veľkej komerčnej televízie kvôli xenofóbii a ktorá následne pôsobila v rôznych typoch digitálnych médií, zameraných na šírenie konšpirácií a falošných správ. V pôsobení v konšpiračných médiách navyše pokračuje a pokračovala aj počas svojho pôsobenia vo funkcii ministerky.
Čo len ďalej podčiarkuje jej nespôsobilosť na výkon tejto funkcie. Keďže jednou z úloh vlády má byť aj boj proti dezinformáciám, konšpiráciám, ktoré negatívnym spôsobom zasahujú do života ľudí na Slovensku a neraz ich vystavujú ohrozeniu zdravia, či života. Tak to je. Ministerka kultúry svojimi vyjadreniami na adresu LGBTI+ ľudí zároveň opakovane a kontinuálne podnecuje nenávisť voči tejto zraniteľnej skupine obyvateľstva. Vzhľadom na to, že výkon funkcie ministerky vyžaduje, aby ju vykonávala v prospech a pre všetkých na Slovensku bez ohľadu na ich príslušnosť ku ktorejkoľvek menšine, takéto je konanie ju jednoznačne z výkonu tejto funkcie diskvalifikuje.
Je neprijateľné, aby funkciu ministerky vykonávala osoba, ktorá útočí na menšiny a koná tak v rozpore s ústavou, ktorá garantuje rovnosť v dôstojnosti a právach pre všetkých bez rozdielu.
Tretím bodom nášho odôvodnenia sú reformy fondov. Cieľom ministerky kultúry a predstaviteľov strany SNS je ovládnuť výkonné orgány fondov a zlikvidovať odborné rozhodovanie o projektoch a nahradiť ho rozhodovaním politickým. Čoho dôkazom je aj stále prerokovaný, prerokovávaný návrh zákona o FPU. Ide o hrubý zásah do fungovania verejnoprávnych fondov, ktoré financujú podstatnú časť slovenskej kultúry a jeho dôsledkom bude faktické zrušenie ich nezávislosti a bezprecedentné narušenie slobodnej umeleckej a kultúrnej tvorby. A tá je garantovaná aj ústavou.
Štvrtým bodom nášho odôvodnenia je oblasť mediálneho prostredia a RTVS. Ministerka kultúry nepodnikla žiadne kroky proti likvidačnému zníženiu rozpočtu pre RTVS na rok 2024. To môže znamenať výrazné obmedzenie verejnoprávneho vysielania na Slovensku a ďalšiu degradáciu médií verejnej služby. Namiesto toho tu máme návrh na zrušenie RTVS a jej nahradenie politicky ovládanou inštitúciou.
Piatym bodom nášho odôvodnenia tohto návrhu na odvolanie je snaha o netransparentné výmeny riaditeľov inštitúcií. Ministerka vydala v januári 2024 internú smernicu, ktorou zrušila povinnosť verejných výberových konaní na vedúce pozície v organizáciách podriadených ministerstvom kultúry a verejnoprávnych fondoch. Čo je teda zaujímavé, lebo pri inom návrhu zákona sa tu práve SNS oháňa transparentnosťou, ale v realite robí kroky opačné. Spolu s poslancami strany, ktorá ju nominovala, podnikajú tiež ďalšie legislatívne a exekutívne kroky, zamerané na znižovanie transparentnosti pri odvolávaní a menovaní riaditeľov kultúrnych inštitúcií, konkrétne napríklad novelou zákona o múzeách a galériách. Stačí spomenúť novú riaditeľku najprestížnejšej detskej medzinárodnej inštitúcie Bibiana, nová riaditeľka, kamoška z jogy. Kvôli tomu, teda jej jedinou kvalifikáciou bolo vedenie družiny pre deti alebo to, že vôbec deti má. Tak to by nám hádam naozaj nemalo stačiť.
Šiestym bodom nášho odôvodnenia je situácia SNG a Kunsthalle. Ministerka kultúry bez udania dôvodu a odbornej diskusie okamžitým rozhodnutím pričlenila Kunsthalle Bratislava pod SNG. Toto je naozaj neodborné, autoritárske a svojvoľné rozhodovanie, pritom ide o inštitúciu, ktorú si sama kultúrna obec krvopotne vybojovala predchádzajúce roky.
Siedmym bodom nášho odôvodnenia je spolupráca s Ruskom a Bieloruskom. V čase pokračujúceho vraždenia ukrajinského obyvateľstva armádou Ruskej federácie, ktorá v rozpore s medzinárodným právom napadla suverénnu Ukrajinu, ministerka kultúry zrušila zákaz spolupráce s inštitúciami v Rusku a Bielorusku pre verejné kultúrne inštitúcie. Tento zákaz je v súčasnom štandardom demokratickom svete. Týmto krokom vystavuje Slovensko zahraničnopolitickej hanbe a izolácii. Ôsmym bodom nášho odôvodnenia je porušenie zákona o ochrane verejného záujmu. Sme presvedčení, že ministerka kultúry porušovala a pravdepodobne naďalej aj porušuje aj ústavný zákon 357/2004 o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, a to konkrétne čl. 4 ods. 2 písm. f) a čl. 5 ods. 1. Keďže počas výkonu svojej verejnej funkcie od 25.októbra 2023 poskytovala záznam svojej podobizne a hlasu na reklamu televízie Slovan. A po ujatí sa funkcie naďalej prakticky vykonávala aj prácu na pozícii moderátorky tejto televízie.
Deviatym bodom nášho odôvodnenia je trestné oznámenie, ktoré podala ministerka kultúry. Toto je naozaj ďalším neakceptovateľným krokom odôvodňujúcim podanie návrhu na vyslovenie nedôvery. Ide o krok naozaj voči, negatívny krok voči občianskej verejnosti. Predstavitelia kultúrnej obce a občianskej verejnosti iniciovali voči ministerke otvorenú výzvu na jej odstúpenie a týmto trestným oznámením proste ministerka kultúry ich chcela nejakým spôsobom zastrašiť alebo proste zaútočiť na nich, pretože sa jej to nepáčilo. Takto naozaj trestné právo na Slovensku nemá byť využívané.
Ako som už spomenula, predmetnú výzvu podpísalo takmer 190-tisíc ľudí. Ministerka kultúry podala v tejto veci trestné oznámenie z dôvodu podozrenia z poškodzovania cudzích práv, neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, manipulácie s hlasovaním, marenia alebo sťažovania plnenia dôležitej úlohy štátneho orgánu, a to v čase, kedy objektívne nemohla disponovať žiadnymi informáciami a údajmi, ktoré by odôvodňovali podanie takéhoto trestného oznámenia. V čase podania trestného oznámenia bola predmetná výzva dokonca stále otvorená, jej podpisovanie nebolo uzavreté a nebola doručená príslušnému orgánu. Takže pripomínam ďalší článok ústavy, ktorý by si bolo treba osviežiť, a to je čl. 27 ústavy, ktorý zaručuje petičné právo. Konkrétne znie: „Každý má právo sám alebo s inými obracať sa vo veciach verejného alebo iného spoločného záujmu na štátne orgány a orgány územnej samosprávy so žiadosťami, návrhmi a sťažnosťami.” Je to právo ľudí, ktorí na Slovensku žijú.
Z týchto a ďalších dôvodov, ktoré ešte určite odznejú v tejto rozprave, sme nadobudli presvedčenie, že Martina Šimkovičová by naďalej nemala zastávať post ministerky kultúry ako poverenej členky vlády a preto vás prosím o podporu nášho návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis