Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.9.2024 o 11:17 hod.

MBA

Marek Lackovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 9:33 - 9:33 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ako bývalý starosta, ktorý za svoje päťročné obdobie vo funkcii spoznal množstvo starostov a starostiek, primátorov a primátoriek, ale aj predsedov krajov, môžem povedať, že každá samospráva je len taká úspešná, aké šikovné je jej vedenie.
Téma transparentnosti to obzvlášť potvrdzuje, keďže tá je do veľkej miery postavená, ako to sami vidíme, na dobrovoľnosti. Naše zákony, žiaľ, nereflektujú na aktuálne trendy otvorenosti, sú častokrát zastaralé a už vôbec neberú do úvahy súčasné technológie, ktoré máme k dispozícii a ktorými vieme približovať samosprávy svojim obyvateľom. Transparentnosť pritom nie je len čerešničkou na torte, ako si možno mnohí mylne na prvý pohľad myslia, transparentnosť je nevyhnutnou podmienkou pre efektívne hospodárenie štátu, ale aj pre zapájanie vylúčených spoločenstiev a znevýhodnených skupín do rozhodovania o veciach, ktoré sa ich bytostne týkajú.
A o otvorenosti štátu by sme preto mohli, mali hovoriť najmä dnes, kedy si všetci uvedomujeme a aj verejne deklarujeme, že naša spoločnosť je rozdelená a existujú mnohé skupiny, ktoré sa objektívne môžu cítiť nevypočuté.
Náš zákon alebo návrh, ktorý spolu predkladáme na požiadavky súčasnosti a priamo teda vyžaduje od samospráv nad 1000 obyvateľov, aby vysielali svoje obecné a mestské zastupiteľstvá online, resp. aby ukladali záznamy na svojich webových stránkach. Mnohé to robia už koniec koncov dnes.
Hneď v úvode sa pokúsim vysporiadať s otázkou, ktorú nám zákonite niekto položí. Áno, pri jeho písaní sme si, samozrejme, uvedomovali, že tým vstupujeme do kompetencií samotných samospráv, no zároveň nie je to nič nezvyčajné. Aj v minulosti sa zákonodarcovia rozhodli vstúpiť do kompetencií samospráv, keď im napríklad prikázali povinne zverejňovať program rokovaní zastupiteľstiev, keď im prikázali povinne zverejňovať zmluvy, faktúry či objednávky, či keď im prikázali povinne poskytovať odpovede na otázky verejnosti. A všetko takto je to správne.
To všetko boli zásahy do originálnych kompetencií, alebo ak chcete do dobrovoľného rozhodovania sa zo strany vedení miest a obcí, asi teda všetci, ako sme tu, akceptujeme, že existujú momenty, kedy sú takéto zásahy oprávnené a národný parlament má právo ich v záujme vyššieho dobra vykonať.
My si myslíme, že takýto moment nastáva aj v tejto otázke. Rád stručne vysvetlím prečo.
Ten prvý dôvod je čisto ekonomický. Naše mestá a obce hospodárili v roku 2023 s rozpočtom prevyšujúcim 5 miliárd eur. Len si predstavme, že ide o rozpočet väčší, ako ten, ktorý má ministerstvo vnútra, dopravy či školstva. Ide o objem peňazí prevyšujúci rozpočty niekoľkých ministerstiev. Predstavme si teda tisícky zmlúv, faktúr a objednávok, ktoré boli za uplynulý rok samosprávami vyplatené, predstavme si stovky až tisícky verejných obstarávaní, verejných obchodných súťaží, prieskumov trhu, ktoré sa diali v miliónových objemoch. Kontrolou tohto hospodárenia sú obecné a mestské zastupiteľstvá, ktoré môžu svoju prácu vykonávať zodpovednejšie aj menej zodpovedne. No a na filozofickú otázku, kto ustráži strážcov, pozná demokracia len jedinú odpoveď, ľud.
Je preto absolútne namieste, aby verejnosť mala dostupnú, bezplatnú a pohodlnú možnosť kontrolovať svojich obecných či mestských poslancov prostriedkami 21. storočia a v prípade potreby voči nim vyvodiť politickú zodpovednosť. Aj preto už súčasná legislatíva vyžaduje, aby boli rokovania zastupiteľstiev verejne prístupné, a aby boli ich uznesenia pravidelne zverejňované. Avšak aj naše súčasné zákony nie sú nedotknuteľné a je našou povinnosťou ich prispôsobovať aktuálnym potrebám spoločenského diania. Preto si priznajme, že v 21. storočí, kedy každý z nás žije hektickým a rýchlym spoločenským životom, je namieste primerane uľahčovať verejnosti možnosti ,ako sa zapájať do fungovania verejných inštitúcií. Ak chceme, aby mala každá obyvateľka a každý obyvateľ obce možnosť kontrolovať svojich zástupcov, tak musíme brať do úvahy, že nie každý si môže dovoliť tráviť hodiny zo dňa sedením na zastupiteľstvách a počúvať ich obsah. Obzvlášť ak vezmeme do úvahy, že mnohé sa konajú v pracovnom čase, kedy sú ľudia bežne v práci. Zverejňovanie záznamov, opakujem, záznamov, nemusí to byť živý prenos, aby sme uľahčili ten život samospráve, je preto efektívne riešenie ako podporiť verejnú kontrolu a umožniť verejnosti nahliadať do rokovaní v prístupnom čase a niekedy možno aj mesiace či roky po ich konaní. Na výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj padla zo strany poslanca vládnej koalície veta, že samosprávy samé by si mali určiť, či budú zastupiteľstvá vysielať alebo nie. Prepáčte, ale toto je najväčšia irónia demokracie, ak si má kontrolovaný subjekt stanovovať sám formu svojej kontroly. To sa javí ako nepochopenie zmyslu transparentnosti, aj keď chápem, že sú prípady, kedy sa tak deje napríklad v Národnej rade.
Uvedomme si, prosím, že toto nie je niečo, čo je v demokracii želané. Práve naopak, tie momenty, kedy si kontrolované subjekty stanovujú samé svoju kontrolu, by sme mali minimalizovať, odstraňovať a veľmi prísne posudzovať, ak teda v Slovenskej republike chceme mať prítomné vysoké štandardy zdravej, otvorenej a modernej samosprávy.
Zároveň neobstojí ani kritika, že samosprávy nemajú materiálno- technické či personálne kapacity na vykonanie tejto novej úlohy. Zverejňovanie vysielaní zastupiteľstiev a ich, ešte raz opakujem, záznamov v období, kedy máme stovky influencerov, ktorí z pohodlia obývačky dokážu natočiť videá s miliónovými dosahmi, naozaj dnes už nie je žiadny problém. Deje sa tak navyše v mnohých prípadoch, ako som povedal pred chvíľočkou už dnes.
Rovnako tak však, žiaľ, dnes evidujeme prípady a hovorila aj o konkrétnych príkladoch aj pani poslankyňa Hanuliaková, kedy sa tak nedeje naschvál. Ak tu dnes máme samosprávy, ktoré naozaj nedokážu zabezpečiť ani len záznam z rokovania svojho zastupiteľstva, tak sa začnime úprimne a vážne baviť o tom, ako chceme od našich miest a obcí vyžadovať, aby zabezpečovali vzdelávanie, sociálne služby, dopravu a všetky ďalšie kompetencie, ktoré dnes majú a sú ich tisíce. Ak naozaj nedokážu natočiť hodinové video na mobil či tablet, tak je, alebo na diktafón dajme tomu, tak je priamou zodpovednosťou vlády, aby tento stav alarmujúci začala urýchlene riešiť. Prepáčte, ale to nemôže byť výhovorka ani pre vysielanie školských rád, nieto ešte pre samosprávy.
Druhý dôvod, ktorý nás viedol k príprave tohto návrhu a ktorý je rovnako dôležitý ako ten prvý, je inklúzia. Objektívne musíme priznať, že tento zákon je len prvý, ale nevyhnutný krok k lepšiemu zapojeniu všetkých skupín do verejnej kontroly bez rozdielu znevýhodnenia. Toto je len prvý krok, ktorý umožní lepšie zapojenie napríklad ľudí pripútaných na invalidný vozíček, či s postihnutím zraku. Prečo hovorím o prvom kroku? S osobným príkladom z Fínska, ak by sme žili vo Fínsku, nediskutovali by sme ani tak o tom, či samosprávy majú, alebo nemajú zverejňovať záznamy online, ale skôr o tom, či ich aj majú titulkovať napríklad pre ľudí, ktorí sú nepočujúci, lebo o tom sa dnes vôbec nebavíme. Čo je veľká škoda.
Prosím, uvedomme si aj na tomto príklade, že my sme naozaj veľmi pozadu, veľmi pozadu za vyspelou Európou.
A to, čo chceme priniesť týmto zákonom my v Progresívnom Slovensku, je len nevyhnutné minimum. My sa ako verejné inštitúcie naozaj musíme začať hýbať smerom ku všetkým ľuďom, a to všetkými dostupnými prostriedkami.
Tretí dôvod, ktorý sme brali do úvahy, sú jednoducho dáta. Na Slovensku má so zverejňovaním záznamov stále veľké množstvo samospráv problém. A to aj napriek diskutabilným materiálnym a personálnym kapacitám. Nehovoríme totiž len o maličkých obciach, kde môžeme akceptovať predpoklad, že kontrolu vykonávajú jej obyvatelia pri dennom kontakte so starostom či starostkou. Hovoríme, žiaľ, aj o okresných či krajských mestách. Podľa poslednej analýzy Transparency International Slovensko zo sto najväčších samospráv na Slovensku jedenásť nezverejňuje archív videozáznamov na svojom webovom sídle a ďalších jedenásť to robí problematicky. To je 22 zo 100 samospráv. To znamená, že niekedy teda zverejnia alebo niekedy nie. Mám na mysli ten druhý balík tých jedenástich, ktoré to robia problematicky.
Opakujem, my tu v tomto prípade nehovoríme o maličkých osadách s rozpočtom 10, 20, 100-tisíc eur ročne. Hovoríme o mestách, ktoré hospodária s miliónmi eur a majú desiatky tisíc obyvateľov a v nich de facto neexistuje dôvod, alebo neexistuje možnosť objektívnej osobnej kontroly výkonu samosprávy. Neexistuje možnosť objektívnej osobnej kontroly výkonu samosprávy, zároveň neexistuje dôvod prečo obyvatelia jednej samosprávy by mali mať takúto možnosť a mať právo kontrolovať svojich zástupcov všetkými dostupnými prostriedkami a obyvatelia vedľajšej samosprávy nie. My sa preto snažíme svojím návrhom zároveň aj zjednotiť systém verejnej kontroly na celom alebo takmer celom území, pretože výnimkou sú len malé obce na Slovensku.
Myslíme si, že presne tu nastáva moment, kedy zákonodarcovia majú právo vstúpiť do pôsobenia samospráv a nastaviť pravidlá, ktoré budú a sú rovnaké pre všetkých. My neprikazujeme, čo má verejnosť kontrolovať. My neprikazujeme ani to, aby zastupiteľstvá natáčali televízne štáby. My len určujeme minimálny štandard, ktorý musí byť obyvateľom žijúcim v 21. storočí poskytnutý. To je celé.
Chceme dať ľuďom právo požadovať tento minimálny štandard a mať garanciu, že ak samospráve nebude vyhovovať, tak aby bol ten či onen záznam zverejnený, tak aby mali obyvatelia mali možnosť sa obrátiť na prokurátora napríklad a žiadať nápravu. Právo rozhodovať o tom, čo bude a nebude verejnosti poskytnuté na kontrolu už z logiky veci nemôže byť v rukách tých, ktorí sú kontrolovaní.
Na záver len dodám, že my tu nevymýšľame teplú vodu, záznamy z rokovaní zastupiteľstiev sú vecou nielen Slovenska, týkajú sa samospráv desiatkach vyspelých európskych štátov vrátane už spomínaného Fínska, Estónska, Švédska, Španielska a dalo by sa pokračovať.
Na záver zhrniem, že úprimne verím, že aspoň v otázkach otvorenosti dokážeme nájsť spoločnú reč, minimálne to posunúť do druhého čítania a baviť sa o tom hlbšie a podrobnejšie a dokážeme nájsť podporu k tomuto naprieč celým politickým spektrom.
Na záver, ak by si niekto pomyslel, že chceme ruky samospráve len zväzovať, tak už o pár desiatok neskôr pri bode číslo 45, ak sa nemýlim, predkladáme uznesenie, ktorým chceme dofinancovať výpadky samospráv 120-timi miliónmi eur, takže verím, že tu nevznikne otázka teraz že, alebo že nebodaj nejaký naratív, že chceme samosprávam ruky zväzovať, alebo nebodaj ubližovať. Práve naopak, Progresívne Slovensko je to hnutie a je tá strana a je tá politická sila, ktorá chce samosprávy dofinancovať.
Takže veľmi sa teším potom aj na rozpravu v rámci bodu číslo 45, ktorá hovorí o dofinancovaní samospráv na objem 120 miliónov eur.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2024 13:37 - 13:39 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
No, ja ešte k bodu desať v dôvodovej správe, pretože tam ma zaujalo to, že píše sa tam, že v súčasnosti je územná pôsobnosť členov dobrovoľnej stráže prírody spravidla nastavená na pomerne rozsiahle územia, napríklad na celé kompetenčné územia správ chránených krajinných oblastí, prípadne na celé územie Slovenskej republiky. Čiže je to nastavené pomerne že jednoducho, prehľadne, efektívne, zjavne to funguje. Čo robí ten návrh, je to, že navrhované znenie územnú kompetenciu dobrovoľnej stráže prírody stanovuje na pozemky v ich vlastníctve, v správe, nájme alebo v obhospodarovaní, alebo na iných pozemkoch po písomnej dohode s ich vlastníkom, správcom, nájomcom alebo obhospodarovateľom. Čiže komplikujeme celú tú situáciu a znefunkčňujeme to funkčné, čo ako-tak funguje a je normálne a je prospešné pre túto krajinu. A na záver k tomu celému bodu desať dodávate, že navrhovaným znením zákona dôjde k racionalizácii výkonu činnosti dobrovoľnej stráže prírody. No ja som ešte sa nestretol s príkladom, alebo s prípadom, kedy totálne skomplikovanie celej veci viedlo k racionalizácii akéhokoľvek výkonu. Takže, neuveriteľné naozaj!
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2024 13:12 - 13:14 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.

-----------------------------------------

No, je to presne tak, ako povedala pani kolegyňa. Vy meníte a dopĺňate zákon o ochrane prírody a krajiny a ustanovujete všeobecné oprávnenie pre zamestnancov jazdiť alebo aj stáť s motorovými vozidlami v chránených územiach, pohybovať sa mimo vyznačených turistických chodníkov alebo náučných chodníkov s hranicami zastavaného územia obce v chránených územiach od tretieho stupňa ochrany a zároveň hovoríte, že tento zákon nemá žiadne vplyvy na životné prostredie. Tak to je snáď naozaj že zlý žart. Veď to už naozaj neobstojí ani v humorných reláciách.
Čo by som ale odporučil, je, keď už sa bavíme o ochrane prírody a prírode ako takej, sú tam akútnejšie, sú tam, sú tam horúcejšie problémy, ktoré by bolo treba riešiť. Spomeniem v rýchlosti len dva. Napríklad je veľká škoda, že neriešime napríklad to, aby vydanie stavebných, aby vydávanie stavebných povolení na dobudovanie vodovodov a kanalizácií netrvalo napríklad tisíc dní. Lebo aj také prípady na Slovensku, žiaľ, máme. Taktiež je veľká škoda, že napríklad neriešime ten už dlho rokov ťahajúci, dlhé roky ťahajúci sa problém, že odbory starostlivosti o životné prostredie na okresných úradoch stále spadajú pod ministerstvo vnútra a nespadajú pod ministerstvo životného prostredia, ktoré by malo gestorovať, samozrejme, aj tieto odbory starostlivosti o životné prostredie na okresných úradoch a tak ďalej a tak ďalej. Mám veľmi málo času, nemôžem pokračovať. Ale my sa napriek, my sa namiesto toho venujeme opäť takýmto nezmyslom, ktoré nie sú navyše ani dobre prepracované, dobre odôvodnené, s gramatickými chybami a tak ďalej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 20:58 - 20:58 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Ďakujem za príspevok, pani poslankyňa. Ty si spomínala vo svojom príspevku kolabujúce sektory. Spomínala si školstvo, dotkla si sa aj, aj zdravotníctva a tu si mi pripomenula jednu zaujímavú reportáž, bola to myslím televízia Markíza. Dohľadal som si to, 30. júla to bolo, tento rok. Tak to ešte ten úvod do toho, že my vieme, že SMER už vládne, bude to 4 700 dní čochvíľa a výsledkom toho vládnutia je tá reportáž, v ktorej sme sa dozvedeli dve zásadné veci alebo minimálne veci, ktoré ma veľmi zaujali. Prvá bola tá, že 280-tisíc v rámci toho sektora, keď sa bavíme o tom zdravotníctve, 280-tisíc ľudí dnes nemá ani len svojho všeobecného lekára. Ale čo bolo zaujímavejšie, tak v tej reportáži endokrinologičku ordinujúcu v Bratislave počas jej dovolenky zastupovala jej kolegyňa v 400 km vzdialenej Starej Ľubovni. Kam sme to dobačovali so zdravotníctvom, že keď máte problém so štítnou žľazou, tak z Bratislavy vás pošlú do Starej Ľubovne. Ale my máme problém taký, že musíme odvolávať Michala Šimečku.
Naozaj gratulujem k tomu, to je neuveriteľné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 18:46 - 18:48 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pani poslankyňa, vy ste tu hovorili niečo o rozšafnom rozhadzovaní peňazí, tak ja vám niečo poviem o jednom veľmi aktuálnom rozšafnom rozdávaní peňazí, a to priamo na Ministerstve financií Slovenskej republiky z 10. septembra 2024, to znamená spred 48 hodín. Opäť po dvoch mesiacoch tu máme flagrantný príklad absolútneho zvýhodňovania vašich ľudí. Najnovšie sme sa totiž 10. septembra dozvedeli, že ministerstvo financií rozdelilo mestám a obciam, tak ako to robí každý rok, tentokrát dotácie vo výške 3,5 milióna eur. Opäť to však dopadlo ako každé jedno výjazdové rokovanie tak ako vždy, všetky tie úspešné odklepnutia peňazí sme preverili a z vyše 300 úspešných žiadateľov je 230 koaličných, 63 %. Takže opäť ste nezohľadňovali bodové systémy, zabudli ste na niektoré faktory, ktoré ste si na začiatku určili v tejto dotačnej výzve. To je dotačná výzva 2/2024 a opäť tak ako zakaždým, pri každom jednom výjazdovom rokovaní aj tentokrát ste rozdávali dotácie, ale opäť hlavne svojim starostom a svojim starostkám. Toto je 48 hodín starý príklad, ktorý opäť potvrdzuje to, o čom celý čas hovoríme. Aby som to dokončil, 230 bolo vašich koaličných, 113 bolo nezávislých napriek tomu, že väčšina z nich žiadala a len 28 z tej vyše tristovky bolo opozičných. Z toho najviac, 2,7 % dostalo KDH.
Neuveriteľné, neuveriteľné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 11:17 - 11:18 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán poslanec, neodpustili ste si vo svojom prejave aj nejaké poznámky znovu o progresívnej ideológii a o týchto veciach, ale znovu nerozumiem prečo, ale opäť, teda všimli ste si napríklad, s čím prichádzate na septembrovú schôdzu vy a s čím prichádzame napríklad my? Nie sme to my, ktorý predkladá tu vlajky na štátnych budovách, doživotné renty pre generálneho prokurátora. Dokonca ste prichádzali alebo vaša koaličná partner... koaličný partner, so sobášami, aby mohli poslanci sobášiť. Naopak, Progresívne Slovensko je napríklad to, ktoré predkladá aj na túto schôdzu zmenu priestupkového zákona, aby sa kradnúť naozaj neoplatilo. Sme to my, ktorí chcú ľahší prechod medzi štúdiom a prácou. Je to Progresívne Slovensko, ktoré chce pomôcť podnikateľom, ktorí si nevedia vymôcť pohľadávky. Je to Progresívne Slovensko, ktoré chce zjednodušiť život ľudí so zdravotným znevýhodnením. Je to Progresívne Slovensko, ktoré predkladá online prenosy z obecných zastupiteľstiev. Je to Progresívne Slovensko, ktoré bazíruje na tom, aby sa poriadne prešetril atentát na Roberta Fica. Kde je tam progresívna ideológia? Ja to nevidím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.7.2024 11:46 - 11:47 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci, no ja som si to uvedomil a mali sme tu historický okamih a opravte ma, ak sa mýlim, ale toto bolo prvé vystúpenie koaličného poslanca v rozprave, na ktorom nebol prečítaný pozmeňovák. Prvé vystúpenie za takmer desať mesiacov, nerátam slová spravodajcov a navrhovateľov počas tých desiatich mesiacov, ale prvé vystúpenie, na ktorom nebol prečítaný pozmeňovák asi, a aj to vystúpenie bolo plné demagógie, klamstiev a bludov. Naozaj tragikomické vystúpenie. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2024 13:49 - 13:49 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Ďakujem aj vám, pán poslanec Hajko, že ste nám takýmto spôsobom interpretovali ten otvorený list od Slovenskej filmovej a televíznej akadémie a ďalších teda podpísaných organizácií. Ale my sme ich nemenovali, ale keď sa pozrieme na ten menoslov tých organizácií alebo asociácií, tak hovoríme o Slovenskej filmovej a televíznej akadémii, hovoríme o Asociácii slovenského dokumentárneho filmu, hovoríme o Asociácii scenáristov v slovenskej audiovízii, hovoríme o Asociácii nezávislých producentov, hovoríme o Asociácii producentov animovaného filmu, hovoríme o Asociácii slovenských kameramanov, hovoríme o Asociácii slovenských filmových strihačov, hovoríme o asociácii, resp. Únii filmových distribútorov, o Združení prevádzkovateľov kín, o Slovenskej asociácii producentov v audiovízii a dokonca aj o platforme Otvorená kultúra, čo je, to je naozaj veľmi mimoriadne široká filmová a kultúra obec.
Čiže naozaj ten okruh je taký široký, ten okruh tých, ktorí hovoria, že nie, že, že brzdite, že spomaľte, že nadýchnime sa, nadýchnite sa a naozaj to neuponáhľajme, pretože tak ako sa už neraz v tomto volebnom období ukázalo, tak je to potom na škodu veci. Skúsme ešte zabrzdiť, ak je to čo i len trochu možné, spomaliť, nadýchnuť sa, upokojiť sa, ukľudniť sa. Možno ešte stále nie je neskoro.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2024 12:00 - 12:01 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
No ja a ešte spamätávam z toho, čo sa pred chvíľočkou stalo, a naznačila to aj pani kolegyňa, pani poslankyňa Kleinert. Tak vy vôbec nemáte hanbu poslať preč pani komisárku pre osoby so zdravotným postihnutím, pani Stavrovskú, vy sa vôbec nehanbíte poslať preč pána verejného ochrancu práv, pána Dobrovodského, vy sa vôbec nehanbíte poslať preč komisára pre deti pána Mikloška, len preto, aby ste si vedeli urobiť zmeny v Audiovizuálnom fonde ešte teraz pred letom, narýchlo, na hulváta. Ja, ja neviem, ale naozaj toto je taká hanba, že je to naozaj veľmi veľmi smutné a človeku neviem, nemám, nemám k tomu naozaj slov, je to vrcholne trápne a vrcholná hanba.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.6.2024 15:33 - 15:34 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, úplne s vami súhlasím, pán poslanec, sú to veľmi vážne veci, ktoré hovoríte a presne práve preto by nemali takéto zásadne veci chodiť skráteným legislatívnym konaním. Presne ste to potvrdili, že tu sú ešte možné súdne žaloby, vecné bremená a kadečo, čo som ja nespomenul v tých trinástich minútach. Ale robíme veľmi zásadnú vec a tá sa procesuje rádovo v 2-3 dňoch.
Dneska bude schválené prvé čítanie, pôjde sa na druhé, tretie možno dneska, dneska asi, už ani zajtra nič. Možno zajtra sa, toto nemôže takto fungovať, že my tu teraz, vy chcete vyriešiť vec, ktorá sa ťahá od roku 1992, to je koľko osem... 32 rokov, vy ju chcete vybaviť za tri dni. To takto nemôže fungovať legislatívny proces, viete, nehnevajte sa. Ďakujem pekne.
Skryt prepis