Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

22.10.2024 o 17:57 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2024 10:58 - 11:13 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
No, kolega Hlina, ďakujem pekne za tvoje vystúpenie. No, v prvom rade presne, slovom roka je konsolidácia. Potrebujeme šetriť a tu sa teda našlo 20 miliónov, z ktorých jeden milión, to znamená 5 %, sa minie len na správu. Ja potom poviem tiež bližšie vo vystúpení. Jednoducho, to je neefektívne. Áno, dá sa nájsť aj horšie, teraz čo sa pomáha s hypotékami, tak tam to bolo 50 na 50, tam náklady na vytvorenie tej pomoci boli vyššie než na pomoc samotnú. Ale to sú len ďalšie a ďalšie veci, ktoré ukazujú na tú neefektívnosť.
Cestovnému ruchu sa zásadne pomohlo tým, že bude 5-percentná DPH, to veľmi pomôže. Ak mu chcete pomôcť ďalej, tak fakt toto stiahnite a namiesto fondu zabezpečte, aby sa stiahla transakčná daň, pretože tak ako nízka DPH bude robiť, aby bola šedá ekonomika nižšia, tak transakčná daň zase len bude robiť všetko pre to, aby tá šedá ekonomika v cestovnom ruchu bola väčšia a tým sa vlastne zneguje aj to dobré, čo sa spravilo. Čiže skutočne, treba tie peniaze reálne šetriť, efektívne využívať a ja poviem bližšie, ako to vyzerá s tou transparentnosťou a efektívnosťou v tomto fonde.
Ďakujem pekne ešte raz kolegovi za jeho vystúpenie. (Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2024 10:43 - 10:58 hod.

Marián Viskupič
 

Vystúpenie v rozprave 22.10.2024 17:57 - 18:06 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, no možno to bude divné, ale aj ja budem trochu chváliť pána ministra. No, ja sa budem venovať zasa tej časti vlastne, čo sa týka teda vozidiel a tých registračných tabuliek. Kolega sa teda venoval tej druhej časti.
No, v prvom rade ja som sa venoval v minulom volebnom období práve tej zmene značiek vlastne z toho starého dizajnu a toho viazania na okres a na okresný inšpektorát, na takú tú celoslovenskú pôsobnosť značky a aj to, že dnes už neidentifikujeme okres. Takže myslím, že vtedy sme si akože teda dosť oddiskutovali to, že teda sa stráca tá okresná príslušnosť. Dnes môžem povedať, že som veľmi rád, že sa ukázalo, že to, samozrejme, dáva zmyslel, majú to rovnako aj iné krajiny a vlastne zaradili sme sa tuto medzi štandardné európske krajiny, kde tá značka jednoducho eviduje vozidlo a nedáva príslušnosť k okresu. Takže ja chcem tuto poďakovať a pochváliť pána ministra, že pokračuje vlastne v ďalších veciach takisto a začnem teda tými dočasnými značkami, tými či už M-kami pre nové vozidlá alebo C-čkami pre teda dovozy. Áno, tam bol ten problém, že boli iba plechové a tie sa museli vracať a, samozrejme, častokrát si človek z Humenného kúpil auto na Slovensku, použil teda túto dočasnú značku, potom si vybavil svoju značku a riešilo sa, ako to vlastne poslať. Takže tuná už v predchádzajúcom období sme to chceli robiť, nestihli sme, hovorím, za to chválim, že sa do toho pustil pán minister priamo teda z vládnej úrovne, je to jednoznačne veľmi dobrý nápad tieto jednorazové tabuľky, ušetrí to prácu aj tomu predajcovi vozidiel, koniec koncov aj tomu zákazníkovi, že presne takto by sme mali prijímať zákony, takto by sme mali robiť veci, aby sa jednoducho zjednodušovali. Dokonca pochválim aj ten poplatok, ktorý je za túto jednorazovú dočasnú značku, tých 5 euro. To je myslím za pár, či za kus? (Reakcia predkladateľa.) Okej, dobre, keď aj je to za pár, teda 10 euro, stále si myslím že je to akože okej a pomôže to určite. Takže toto som veľmi rád, že sa podarilo, teda verím, že podarí. Takisto čo sa týka tých elektromobilov. Myslím si, že už teda keď máme to špeciálne označenie EV alebo EL, áno, nech sa to týka len elektromobilov, čiže túto úpravu takisto sa dá v podstate len pochváliť. Zároveň to vlastne ušetrí tie znaky, aby teda neboli tak skoro akoby vyčerpané.
Takisto sa dá len a len pochváliť to, ak sa trošku spresňujú tie údaje o tom, že čo môže byť na tej značke napísané, presne takto, že to nemôže byť nadávka po slovensky, to sme tam mali, ale však kreativite sa medze nekladú, takže sa využívali presne angličtina, možno maďarčina, kadečo. Čiže určite je dobré, ak sa to trošku spresní. Zároveň aj tu chcem ukázať vlastne že, lebo aj toto zväčšenie možností tých individuálnych značiek, to bolo presne to, čo ja som v tom minulom volebnom období priniesol a takto by malo byť veci. Toto je normálne že konsolidačné opatrenie, pretože tým že sa zväčšilo to množstvo čísiel tak, samozrejme, alebo písmen, tým pádom je tam viac možností. Vyslovene to firmy začali využívať pre svoje firemné vozidlá, hej, názov firmy a číslo, alebo teda aj ľudia a jednoducho za toto sa platí viac. Dnes už teda veľmi veľa, ale dobre, je to možnosť pre človeka. Ak človek takúto možnosť chce využiť, štát túto možnosť ponúka, jednoducho človek za ňu zaplatí a človek je spokojný, že má individuálnu značku a štát vlastne má nejaké príjmy, ktoré nenútil občanov, aby ich platili, ale dal občanom možnosť. Čiže toto vlastne je jedna z možností, ako ja hovorím, že by mohla napríklad aj tá konsolidácia vyzerať. Takže som rád, že tá možnosť teda tu je už od minula, teraz sa trošku teda spresňuje, aby tam fakt neboli, áno, asi nie je dobré, aby to začínalo aj tým SS a takéto veci, čiže úplne v poriadku. A stále to prináša tú možnosť, že si ľudia teda takéto značky kupujú, je to pre nich zaujímavé a jednoducho štát má z toho príjmy. Čiže takto nejak by to malo byť. A popritom, samozrejme, tá základná značka, ktorá ide teda podľa toho poradia AAA, takto je teda lacnejšia, tiež už to bolo zdražené, čo teda akože rád nie som, ale okej. Sú dve možnosti. Takže toto takisto chcem pochváliť.
Čo tam bolo ešte ďalšie? Aha. Tuto teda čítam dôvodovú správu a tam sa teda píše, že tých jednorazových, tých akrylátových, papierových, akokoľvek to už nazveme, značiek sa má teda vyrobiť ročne asi 100-tisíc pre tie E-ká, teda to znamená pre nové vozidlá. A pre tie C-čka asi 60- až 80-tisíc, tu sa možno chcem pána ministra opýtať, pevne verím ale, že to sa nebude vyrábať akoby naraz a určite nie takéto množstvá, lebo tá realita je tá, zasa mi ide o nejakú efektívnosť, hej? Tá realita je tá, že zďaleka nie každé nové vozidlo odchádza od dílera vlastne s tou dočasnou značkou. Veľa-veľa dílerov, ja by som povedal, že takmer všetci, zabezpečujú, a dnes už to vedia po celom Slovensku, keďže tá značka je celoslovenská, to že prihlásia to vozidlo a jednoducho dajú už priamo tú celú značku, čiže reálna potreba týchto značiek bude určite nižšia ako 100-tisíc, čo ej teda približný počet nových predaných vozidiel ročne, takže tuná len nech sa toho teda nevyrobí že 100-tisíce, pretože až tak ich veľa nebude treba. To isté v podstate platí aj pre tie C-čkové, pre tie dovezené, individuálne dovezené vozidlá, tak takisto tam sa častokrát poskytuje služba až po novú značku, čiže tam vlastne odpadá tá potreba dočasnej značky, tak to len vlastne, ako keď to tu čítam.
Skutočne toto fakt toto je zjednodušenie podnikateľského prostredia, drobnosť, jasná vec, samozrejme, toto zo Slovenska neurobí zrazu konkurencieschopnú krajinu, ale tak jak to funguje, že 100 drobností zdola aj vola, tak ono to je takto aj opačne. Každá takáto drobnosť, ktorá pomôže, ktorá odstráni nejakú byrokraciu, ktorá odstráni povinnosť toho predajcu alebo dovozcu zabezpečovať takú značku a potom riešiť, kedy mu ju vráti a čo ja viem čo, takže že pomôže. Normálne to chcem, akože keď kritizujem, čo sa robí zle, či už konsolidačný balíček alebo čokoľvek, tu jasne chcem povedať, že chválim, keď sa robím dobre a bodaj by takýchto drobností bolo čo najviac, pretože každá tá drobnosť trošku pomôže, keď ich bude dostatočne veľa, tak to pomôže dosť.
No, takisto že sa tam, teraz ani úplne si nepamätám presne, ale teda pridávajú sa ďalšie možnosti elektronického prihlásenia vozidiel, takisto fajn, aj pri tých dovozoch, takže to sú takisto, myslím, že jednoznačne, áno, pri vykonávaní vývozov do cudziny, čiže toto sú takisto dobré veci, ktoré určite zasa pomôžu, keďže to bude vedieť byť elektronicky.
No a takisto aj zasa bola možnosť takých tých podsvietených tabuliek, ktoré proste akoby vydávali svetlo, keď proste to auto svietilo. Akože perfektné, zaujímavé, ale zasa bolo to málo využívané, štát musel držať aj zásoby niečoho, bolo to drahšie na výrobu a zasa si povedzme, že okej, keď sme štát, ktorý má dlhy, nemáme peniaze na čokoľvek, normálne tu oceňujem, že sa táto možnosť jednoducho zrušila, pretože to štátu prinášalo viac skôr nákladov, viacej proste logistiky a čo ja viem čoho. Jednoducho nie sme Švajčiarsko, ktoré poskytuje akoby úplne všetko. Úplne chápem, jednoznačne, kľudne to volajme zefektívnenie služieb štátu, proste zjednodušujem si aj toto je zjednodušenie, že štát nemusí zabezpečovať zasa až tak veľa typov, takže dokonca aj toto chcem pochváliť.
No a takisto je tu že evidencia vozidiel, aby bola čo najviac aktuálna. To je jeden z veľkých problémov a to sme tu mali aj napríklad pri povinnom zmluvnom poistení, že veľa vozidiel sa javí ako nepoistených a teda že môžu spôsobiť škodu, ale veľa z nich neexistuje, takže toto síce nie je celé riešenie a možno by sa tam dalo ešte doplniť ďalšie veci, ale zasa aj to, že teda vozidlo sa akoby po pätnástich rokoch od úmrtia majiteľa automaticky vyradí z evidencie je niečo, čo tú evidenciu bude čistiť. Čiže aj tuto chcem zasa pochváliť tieto kroky, pretože nevyriešia celý problém, určite dá sa viac a možno by bolo stálo za to teda do ďalšieho čítania sa s tým ešte pohrať, ale áno, je krok správnym smerom, ktorý vyčistí alebo teda urobí tú databázu, evidenciu vozidiel čistejšou.
Toľko asi. Nechválil som až moc, pán minister? (Reakcia navrhovateľa: „Ďakujem.") Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2024 15:08 - 15:09 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
No, pani Vaľová, aj vy u mňa strácate glanc, dokonca by som povedal, že sa vraciate ani nieže v nejakej socialistickej vláde, to je úplne že komunistické, to, čo ste vy teraz povedali. Veď, pani Vaľová, nezáviďte takému šikovnému moderátorovi, ktorý dokáže zarobiť štyritisíc euro za večer. Buďte rovnako dobrá ako on, proste buďte rovnako žiadaná na trhu, kľudne zarábajte, jak ste povedali, 100-tisíc euro mesačne, ja si vás budem vážiť a budem vás obdivovať, ako ste dobrá, ako vám to pôjde a plaťte z toho normálne dane, plaťte z toho odvody a takto vlastne svojou šikovnosťou budete pomáhať presne aj tým slabším. Lebo z takého príjmu, ako ste spomenuli, odvediete, no dosť veľa. Takže ja si myslím, že takto by to mohlo byť.
No a potom ďalšia vec. Viete, hovoríte, áno, všetci ľudia pracujú. No však pracujú a tak prečo teda pracujú a máme, máme tie mzdy najnižšie? No pretože sme skutočne tou montovňou. A vy keď budete vyháňať všetkých šikovných ľudí, tak ňou aj zostaneme. Takže odpoveď je neškodiť, neškodiť podnikateľom a vytvárať prostredie také, aby sem chodili ďalší a aby sa bili o tých zamestnancov akoby ešte viacej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.10.2024 14:49 - 14:49 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, no začnem takou akoby reakciou na to, ako sa tu tá rozprava vedie, no stále sa, alebo veľmi veľa sa rozpráva o rozdeľovaní hodnoty a či jej niekto rozdeľuje veľa, alebo málo a kto viac, a kto menej, ale chýbajú tu dva faktory. Chýba tu skutočne debata o tom, že o tvorbe novej hodnoty, proste o tom, aby sme vytvárali novú hodnotu a tak zvyšovali tie platby a potom ešte tá debata o tom, že rozdávať sa dá len to, čo sa vyrobí a vytvorí, a ak to ide na dlh, a na Slovensku to ide na dlh a dlhodobo a stále viacej, tak to jednoducho fungovať nevie. Toľko aj ku kolegom zo Slovenska.
No, ale teda problém máme, skutočne že keď si pozrieme kvalitu kúpnej sily alebo čistý priemerný príjem, akokoľvek tú štatistiku nazveme, tak za rok 2023 sme sa už dostali na úplné dno. Čiže porovnanie našich zárobkov s našimi nákladmi životnými sme úplne na konci, hej, čiže keď začnem čítať úplne od vrchu, tak tam bude že Luxembursko, Rakúsko, Holandsko, Nemecko, Belgicko a tak ďalej a prečítam kompletne všetky členské krajiny a potom pred nami bude Bulharsko, Grécko, Maďarsko, Rumunsko a my sme úplne poslední. Úplne poslední a toto problém, samozrejme, je. Jednoducho, spomínal to aj kolega Hajko, no Slovensko, pokiaľ jedinou našou konkurenčnou výhodou bude to, že máme nižšie platy ako okolité krajiny a proste budeme montovňa, tak sa nikam neposunieme v tomto rebríčku ani v ničom ďalšom. Takže problém máme, v tom sa zhodnem aj s pánom ministrom. No len aby sme sa teda posunuli hore, tak toto potrebujeme skutočne, aby fungovala ekonomika, aby sa jednoducho tá ekonomika fakt že zlepšovala, ale nie takýmito zákazmi. Ako minimálna mzda nech ju štát arbitrárne určí na akejkoľvek hranici, proste sa neposunieme v tom rebríčku ďalej, neposunieme. Ono to práve vie byť naopak a to tu treba jasne povedať a myslím, že to tu dneska ešte nezaznelo, to zvýšenie minimálnej mzdy môže paradoxne práve tým najzraniteľnejším, ktorých má tá minimálna mzda chrániť, práve ublížiť, poškodiť, proste môže im to tu ich prácu zobrať. No a to vtedy, ak teda vytvorená hodnota týchto zamestnaní jednoducho neprekročí to, aké má podnikateľ vlastne náklady, proste koľko musí musí zaplatiť. No a čo potom stane? Takýto človek sa opäť stane závislým na dávkach, opäť sa stane, poviem, že v úvodzovkách alebo aj reálne, zamestnancom štátu, štát to, samozrejme, stojí peniaze a navyše proste takýto zamestnanec znovu stratí aj pracovné návyky. Toto treba tu jasne povedať, že aj toto môže spôsobiť zvyšovanie minimálnej mzdy nad rozumné hranice.
No a ja rozumiem, samozrejme, zasa pohľadu pána ministra, tak vládne nám sociálno-demokratická koalícia a rozumiem, že pohľad ochrany zamestnancov je pre nich veľmi dôležitý. Ale ja to poviem aj veď áno, veď tú hodnotu vytvárajú zamestnanci spolu so zamestnávateľmi, čiže treba chrániť aj jedných, aj druhých. Toto by bolo všetko v poriadku, ale my sme sa tu dostali do situácie, keď jednoducho ten podnikateľ alebo živnostník sa stal normálne že lovenou zverou, škodnou, to toto je už to za hranou. A jednoznačne nech nám vládne akákoľvek vláda, aj keď je to sociálno-demokratická, tá základná ekonomická poučka platí stále. Hodnotu je potrebné najprv vytvoriť, až potom je ju možné rozdeľovať, toto jednoducho musí platiť a musí fungovať, inak to nepôjde. No ešte pred voľbami sme sa, aspoň ja som mal taký pocit aj so stranami dnešnej koalície, v podstate zhodovali, že teda základný problém našej ekonomiky je vysoké daňovo-odvodové zaťaženie. No, tam by možno bolo, nie možno, určite bolo dobré sa pozrieť, pretože práve zníženie tohto zaťaženia by vyriešilo dva základné problémy.
Jedna vec je, samozrejme, to, že vyššie by to spôsobilo vyššie čisté príjmy zamestnancov, a teda nielen tých, o ktorých sa bavíme teraz s tou minimálnou mzdou, ale všetkých, no a zároveň by to pomohlo aj našej ekonomike, jej konkurencieschopnosti, každého jedného podnikateľa, aj celej ekonomiky. Toto ešte aktuálna vláda hovorila pred voľbami. Ale tá realita tých činov, a už dnes môžme teda hodnotiť vlastne ten jeden rok, je úplne opačná, proste na podnikateľov, na produktívnu časť ekonomiky sú nakladané stále ďalšie a ďalšie povinnosti či už vo vlaňajšom konsolidačnom balíčku, na ktorý sa možno už aj zabudlo, ale ja to pripomeniem, tam sa zvyšovali napríklad zdravotné odvody, zavádzali sa daňové licencie, ktoré si už teraz počkajú všetkých podnikateľov aj tých najmenších, vyššie poplatky alebo potom už teda máme tu aktuálny konsolidačný balíček, tam je transakčná daň, drahšie mýto či diaľničná známka, rôzne odvetvia dostali vyššie osobitné odvody, zvyšuje sa takisto daň z príjmu právnických osôb, zvyšuje sa aj DPH a môže niekto reagovať, že veď ale to sa týka občanov, to sa týka spotreby, týka, samozrejme, ale ak je tá komodita alebo ten tovar proste drahší aj vďaka DPH, no a ak sa ten zákazník rozhodne kúpiť to v zahraničí, tak sa to týka aj podnikateľa, pretože to nepredá, hej. Takže aj toto je ďalšou ďalšou mozaiky.
Samozrejme, rekreačné poukazy povinné, teraz tu riešime povinné športové poukazy, ďalšie a ďalšie zaťaženie. Skutočne že takto sa valí na podnikateľov jedno zvýšenie nákladov za druhým, ja to volám že toxický kokteil, ale kľudne to volajme morové rany, no a fakt aj tá socialistická alebo sociálnodemokratická vláda musí mať na pamäti, že ak podnikateľ toho zamestnanca nezamestná, resp. prepustí, no tak potom následne takému zamestnancovi, nezamestnancovi už žiadny zákon o minimálnej mzde nepomôže. No a ja mám pocit, že už konečne nastal čas, kedy bude alebo kedy je potrebné chrániť práve podnikateľov. Práve špeciálne malých a stredných, alebo to volajme inak no, určite je načase prestať im škodiť. Lebo aj oni dokážu niečo uniesť a niečo už proste neunesú.
Ja to tu jasne poviem, viete, ono možno človek vidí sem tam toho podnikateľa na peknom aute alebo na dovolenke, ale ten priemerný podnikateľ je ten, ktorý pracuje od rána do večera. Proste odvádzajú nehorázne sumy, ako som spomínal, všade, nemajú nič zaplatené pre nich, nemajú zaplatenú dovolenku, v podstate si častokrát nemôžu dovoliť byť chorí, nemajú žiadnu istotu, hej, a pritom práve oni vo finále dávajú prácu svojim zamestnancom a držia vlastne celú tú krajinu a aj vládu v teda nejakej kondícii. My tu častokrát hovoríme o verejných financiách, možno je lepšie anglicky hovoriacej krajine hovoria o taxpayers' money, o peniazoch daňových poplatníkov. To je skutočné to, o čom sú verejné financie.
No každopádne, Slovensko nijak nebude lepšie fungovať, ak štát bude garantovať vyššiu minimálnu mzdu. Práve naopak, čo by mal štát garantovať, je čo najjednoduchšie a najkonkurencieschopnejšie podnikateľské prostredie, pretože mzdy najrýchlejšie a najefektívnejšie rastú práve vtedy, keď sa tí podnikatelia vlastne bijú o zamestnancov, hej, takto to poviem a vtedy zamestnanec si dokáže vlastne aj vyhádať, zase poviem také to slovo, lepšiu mzdu. Takisto že úloha štátu, kde by sme sa mali zamerať, je garantovať alebo zabezpečovať vzdelanie, vzdelanie svojich občanov, pretože, a tiež som rád, že to tu už zaznelo v predchádzajúcom vystúpení, ak sa chceme posunúť v tom rebríčku, čo som spomínal, dopredu, tak sa pokiaľ tu budeme montovňa akákoľvek nová, akýkoľvek ďalší investor, tak sa nikam neposunieme. My sa fakt potrebujeme stať z montovne mozgovňou. To je, to je to, ten základ, čo zabezpečí aj vyššie, vyššie platy potom vo finále. No ale, bohužiaľ, teda keď sa teraz akože obzriem zasa na ten, na ten rok, ktorý je za nami, že čo, aký viditeľný výsledok v tejto oblasti vidím. No, bohužiaľ, ja poviem, že vidím jeden výsledok, ale ten nie je pozitívny, ale negatívny, a ale je to že zvýšenie odvodov pre najlepšie zarábajúcich zamestnancov, hej. Zasa v tom zmysle, že fuj, ten si dovolil strašne veľa zarábať, proste treba ho ešte viacej zdaniť. Ale ja sa pýtam aj priamo pána ministra, a nie sú vlastne práve títo najlepšie zarábajúci zamestnanci tou elitou národa, ktorá svojimi schopnosťami a skúsenosťami posúva krajinu, či už to hospodárstvo, alebo teda celú krajinu dopredu? Nie sú to práve tí zamestnanci, ktorí potom dokážu robiť tie inovácie a to všetko, čo môže zabezpečiť, aby sme sa z montovne stali mozgovňou? No a čo im tento štát povedal? Choďte preč, choďte preč, ja vás zdaním ešte viacej, proste my vás tu nepotrebujeme.
No ale pritom že nerozumiem tomuto postoju, veď ešte aj pán premiér obhajoval zvýšenie platov členov vlády tým, že potrebujeme slušne zarábajúcich ministrov. Proste majú zodpovednú, ťažkú prácu a teda potrebujeme, aby boli proste zodpovedajúco odmenení a aby tú prácu mohli robiť fakt že s plným nasadením a čo najlepšie. Ja tu normálne nebudem kritizovať, nebudem kritizovať tie platy, proste len prosím, keby rovnaký meter bol použitý potom aj na tú produktívnu časť ekonomiky. Ja nehovorím, že máte niekomu zákonom zvyšovať platy alebo to robiť ešte nezákonom, odvodmi a bez teda daní, ale proste aspoň neškodiť. Aspoň neškodiť. Aj tí najlepšie zarábajúci sú zamestnanci a práve tí, ktorí dokážu tú krajinu posúvať dopredu.
No, v podstate keď sa tu bavíme, vrátim sa aj k tej minimálnej mzde, lebo aj to je nejaké opatrenie, všetky tieto opatrenia, aj to dnešné, ale teda aj celý zdražovací balíčok, tvoria skutočne pre firmy toxický kokteil alebo fakt, už som to, myslím, spomenul, morové rany. No a, bohužiaľ, tento zákon neprináša jednu, ale ešte ďalšiu takúto ranu a to je proste obnovenie stavu v oblasti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa, on to pán minister trošku tak jednoducho povedal, že áno, vlastne zabezpečuje to to, že sú potom záväzné pre celý konkrétny sektor. No a teda vláda teda ide znovu, znovu zaviesť záväznosť týchto reprezentatívnych alebo reprezentatívnej kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na ďalších zamestnávateľov v odvetví. No, túto povinnosť my sme zrušili, predchádzajúca vláda, v roku 2021 a prečo. No práve preto, aby sa pomohlo aj tým slabším podnikom v danom odvetví vždy, paradoxne práve, to sú práve najčastejšie tie slovenské firmy, hej, ktoré sa snažia v tom odvetví fungovať a, samozrejme, nie sú na takej úrovni ani zákazok, ani možno kvality, aby dokázali tým najväčším konkurovať, no veď keď ich vy takto donútite, aby tú zmluvu museli dodržiavať, zasa im len sťažíte tú situáciu a možno to bude tá posledná kvapka, ktorou ten pohár pretečie, a tá firma proste z toho odvetvia odíde, hej. Alebo sa stane ešte menšou, aby sa na ňu taká zmluva nesťahovala. No každopádne nič z toho proste ekonomike nepomôže.
No skutočne o tejto téme sa hovorí veľmi málo, ale zasa to bude mať ďalší dosah špeciálne pre slovenské firmy so slovenským kapitálom a, bohužiaľ, aj pre slovenskú ekonomiku. Zrušilo sa to v roku 2021, nepamätám, povedzte možno aj, pán Richter, vy, že či to teda spôsobilo nejakú katastrofu na Slovensku (reakcia z pléna), dobre, výborne, takže ja som presvedčený, že jednoducho ich znovuzavedenie poškodí, poškodí, poškodí krajine.
No a teraz akože ten pohľad zasa trošku širší. Dnes všetci to vidíme, ako Čína valcuje Európsku úniu. Teraz to je veľmi jasne vidieť na tých elektrických vozidlách, ale vo finále na čo sa pozreme, na čo sa Čína zamerala a zameria, tak to vlastne jednoducho prevalcuje a presadí sa po celom svete. Čiže to je Čína, ktorá fakt akože valcuje EÚ. No a my, ešte my nestíhame ani tej Európskej únii, my sme proste v závoze, úplne posledný ešte aj v tej Európskej únii, ale napriek tomu, že teda to takto je a podľa mňa to je naprosto viditeľné, tu nerokujeme o niečom, čo by, čo by podporilo tú produktívnu ekonomiku, ale práve naopak, ďalší a ďalší zákon, aj tento prináša proste ďalšie povinnosti. A sa len pýtam pána ministra, že ako toto môže dopadnúť.
No a potom ešte jedna vec a už vlastne budem končiť. No keď sa pozrieme do štatistík, tak tam vidíme, že áno, relatívne veľa ľudí robí za minimálnu mzdu, na papieri je tá minimálna mzda. No ale treba povedať, a zasa to asi vieme všetci, že častokrát je to tá minimálna mzda na papieri a potom nejaké doplatky v obálkach, keš, akokoľvek. No a teraz ale zasa, že opatrenia sú vždy tak dobré ako štatistiky, z ktorých vychádzajú. Teraz zase je otázka, že všetky tie opatrenia, čo som spomínal, žiadne z nich nespôsobí to, že by sa tendencia zamestnávateľa dať tú mzdu celú na papier so všetkými potom benefitmi aj pre samotného zamestnanca zvýšila, hej. Práve naopak, ja som presvedčený, že firmy, špeciálne tie menšie a v problémoch, budú musieť optimalizovať, budú musieť optimalizovať v rôznych oblastiach, ale aj tuná. A vo finále teda samozrejme, a tiež to už tu bolo spomenuté, veď tá minimálna mzda je vo finále zvýšenie odvodov aj teda a teda štát z toho profituje. Ale aj z tohto bude štát profitovať veľmi málo, lebo ja som presvedčený, že po novom bude ešte viacej zamestnancov, ktorí budú proste mať tú minimálnu mzdu a práve kvôli tej zvýšenej optimalizácii a zvýšenému vlastne teda tomu kešovému plateniu, čiže aj toto by bolo treba riešiť úplne, úplne iným spôsobom.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.10.2024 12:10 - 12:11 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo pán predsedajúci. Kolega Alojz Hlina ďakujem pekne za tvoje vystúpenie. Áno presne takto vie vyzerať klientelistický zákon. O kartách si hovoril, ja budem pokračovať. Tento zákon donúti 200 000 živnostníkov otvoriť si nové podnikateľské účty. No po desať euro sú to dve milióny mesačne, 24 miliónov ročne. Kde skončia? V bankách, ale hlavne je to náklad tých živnostníkov, náklad, ktorý dnes nemali. Mali byť aj platobné terminály, pretože tento zákon pod hrozbou pokuty nútil každého jedného obchodníka, aby umožňoval bezhotovostné platenie, to bola ďalšia klientelistická vsuvka. Tú sa nám našťastie podarilo po našom tlaku zabezpečiť, aby to odišlo zo zákona, takže toto tam našťastie nebude. Ale pozrime sa, ako vyzerá tá transakčná daň. Je v Maďarsku, len v Maďarsku a potom ešte Latinská Amerika taká Venezuela. Rokmi sa v Maďarsku nezvyšuje výnos z tejto dane, i keď rokmi postupne zvyšujú sadzbu a zároveň bola zásadná inflácia a teda ako množstvo peňazí aj v maďarskej ekonomike je väčšie. Jednoducho ono sa to fakt obchádza proste a navyše je to jednoducho fakt celé zle. Takže toto som len chcel povedať. Fakt kolegovia z vládnej koalície ešte stále máte možnosť si to rozmyslieť, stále máte možnosť zísť z kratšej cesty, stále máte možnosť výrazne uľaviť ekonomike a neprijať jeden klientelistický zákon, ktorý pomôže teda len bankám a poškodí každému inému. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 3.10.2024 11:23 - 11:27 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, tiež mám stanovisko za klub, tak poprosím dve minúty.
Vážená koalícia, zničíte biznis, ublížite živnostníkom, pre ľudí bude menej práce, budú platiť vyššie dane, budeme mať vysokú infláciu, nízky rast, budeme mať viac nezamestnaných, deficity ostanú vysoké, investície poklesnú. Budeme mať silný štát, ale chudobnú krajinu. Neprídu k nám zahraničný investori, ale odídu mladí ľudia, naše talenty. Spôsobíte úpadok, biedu, rozvrat aj chaos. Opak pokoja, ktorý máte na bilbordoch a chcete si to expresne odhlasovať. Urobte to, skočte z útesu, ale bez nás, strana SaS budeme proti. Ste babráci, zničíte Slovensko, urobíte z našej krajiny skanzen. A je mi ľúto každého jedného občana, každú jednu firmu, každého jedného mladého človeka, pre ktorého bude prijatie tohto balíčka poslednou kvapkou pri jeho rozhodovaní sa o odchode zo Slovenska. A je mi ľúto každého jedného rozhodnutia analytikov v zahraničných firmách riešiacich umiestnenie akejkoľvek investície v našom regióne. Práve idete škrtnúť Slovensko zo zoznamu krajín, kde sa oplatí investovať.
Ďakujem pekne. Budeme proti. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.10.2024 10:23 - 10:25 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Truban, jednoznačne veľmi dobré vystúpenie. Áno, transakčná daň výrazne zasiahne práve malých podnikateľov. Ak by chcel minister financií znížiť konkurencieschopnosť malých firiem a prevážiť to ešte viac ku firmám veľkým, neurobil by to inak. Je to škodlivá daň a k tomuto sa pripájam, ak raz bude mať vládnu zodpovednosť strana SaS, túto daň zrušíme. Bude to jedno z prvých rozhodnutí. No ale všeobecnejšie, čo je najhoršie, každá jedna vec je škodlivá z toho balíka. Ale najhoršie je ten toxický koktail. To, že oni sa na seba väzbia a ovplyvňujú sa. Nájdete odvetvia, na ktoré sa týka aj osobitný odvod. Samozrejme transakčná daň, keďže sa týka všetkých. Zvýšenie ceny mýta, doprava je veľkou súčasťou takmer každého odvetvia. Zvýšenie DHP, zvýšenie sadzby korporátnej dane. Toto všetko urobí a hovoríme to tu viacerí, vyradí Slovensko absolútne z kategórie krajín, o ktorých investori rozmýšľajú, že kde budú investovať. No možno sú toto už pomaly posledné moje slová. Určite (Zaseknuté video.) Opravíme túto krajinu po vašich nájazdoch a ničení. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

3.10.2024 10:13 - 10:13 hod.

Marián Viskupič

=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.10.2024 10:13 - 10:13 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Kolega, ďakujem pekne za vystúpenie. No presne je to tak. Zaplatia ľudia bohužiaľ. Nie len to, čo treba skonsolidovať, ale zaplatia ešte aj miliardu nových výdavkov. A čo to spôsobí? Presne tak, infláciu už možno až 6 %. Európa sa teší, že má 2 % po troch rokoch, my budeme mať šesť. Zasa pôjdeme úplne opačným vývojom, ako celá Európska únia a postihne nás to samozrejme. Balíček má nulový ozdravný potenciál, nulový ozdravný potenciál. Silne zabrzdí ekonomiku a tento balíček nás normálne, že vyradí z rozhodovania. Napríklad nemeckých analytikov, ktorí uvažujú, kde umiestniť v strednej Európe investíciu. Proste toto nás odsunie úplne medzi krajiny, ktoré, nad ktorými ani nebudú uvažovať. No a spomínal si ešte komunikáciu. No tak komunikácia je aká je. Ja tu vidím len jednu ešte vec, že teda už sa tu jasne všetko schyľuje k hlasovaniu, ako si povedal, také máme informácie aj my. Ale veď HLAS samotný, HLAS rozprával, že má byť prerokovaný zákon o minimálnej mzde. Tak potom vlastne už neplatí ani ich vlastná komunikácia ani medzi sebou, lebo teda do 11:00 zákon o minimálnej mzde určite prerokovať v prvom čítaní tu nestihneme. Tak neviem, no. Ďakujem.
Skryt prepis