Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2025 o 10:42 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2025 15:27 - 15:29 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ďakujem obom kolegom za faktické. Skúsim reagovať.
Áno, určite je nespochybniteľné, že obce, špeciálne malé obce sú v extrémne zložitej situácii, ale platí to, samozrejme, pre celú samosprávu, pre vúcky aj pre veľké mestá. Jednoducho rastú výrazne výdavky. Tie príjmy buď nie, alebo veľmi minimálne. Povedzme si na rovinu, 23-percentná dépeháčka, transakčná daň alebo inflácia celkovo, povinnosť vyplatiť 800-eurovú odmenu. Čiže skutočne tá situácia samospráv je v zásade zlá a proste stále zložitejšia. Absolútny súhlas.
No, čo sa týka, áno, určite treba urobiť, jedna vec je, že väčšia decentralizácia a zároveň ale opačne, tie malé obce, áno, aby sa tak nejak spájali. Som presvedčený, že toto musí ísť dobrým príkladom. A to, čo kolega Ledecký hovoril v bardejovskom okrese, táto dobrá lastovička určite je cesta, cesta správnym smerom. Ja by som si len dovolil upozorniť zasa na jednu, trošku síce staršiu, ale tiež výskum OECD, kde je jedným z odporúčaní pre Slovensko skutočne, že máme výrazne veľký priestor na hospodársky rast práve tým, ak by sme zabezpečili väčšiu decentralizáciu, a teda takú tú reformu samospráv, presne aj v tomto zmysle ako bolo spomínané.

-----------------------------------------

Skutočne by to mohlo výrazne pomôcť nášmu hospodárskemu rastu, lebo asi sa tu v priebehu dvoch minút nepodebatujeme na tú správnosť výšky daní, ale určite sa za tých zvyšných 20 sekúnd zhodneme na tom, že najjednoduchšie riešenie je vyrásť z tých problémov. To znamená zvýšiť robustnosť našej ekonomiky, zvýšiť produktivitu práce. Jednoducho zväčšiť ten koláč a potom sa z neho bude ďaleko jednoduchšie hľadať vlastne, ako ho rozkrájať na všetky potrebné, potrebné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2025 15:14 - 15:23 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, no, myslím si, že už tu v rozprave padlo toho veľa. Dovolím si teda aj ja pár slovami sa ešte k tejto téme vyjadriť, ale začnem úplne od konca.
Áno, to, čo tu máme predložené ako návrh zákona, ktorý teda doplatí za ten máj 50 mil. vúckam a 100 mil. samosprávam, resp. nie doplatí, ale presunie cash flow z konca roka teraz, aby teda vykryli, vykryli tieto problémy, s tým sa v podstate nedá nič iné, než súhlasiť a podporiť, hej? Tak to aj urobíme, len jasne treba povedať, že nie je to žiadne systematické riešenie, nie je to dokonca v tomto momente ani že euro navyše pre obce a ani to nerieši ani jeden z tých problémov, ktoré tu boli spomínané, ale teda okej. Tento návrh treba podporiť, len teda už po roku a pol vládnutia aktuálnej vlády už by to chcelo aj viac než len teda zasa lepenie veľkej diery hrubou záplatou, ale už by to teda chcelo systematické riešenia.
Ešte úplne na začiatok by som chcel poprosiť pána ministra, skutočne, myslím si, že celá táto debata sa vedie vo veľmi rozumnom a konštruktívnom duchu. Všetci kolegovia vystupovali úplne že k veci. Pán minister, ja ťa chcem poprosiť, že keby si vedel vystúpiť v rozprave, tak aby sme každý dostali aspoň tie dve minúty a mohli ešte potom reagovať vlastne na ten tvoj pohľad. Čiže ak je to len trošku možné, prosím v rozprave, nie v záverečnom slove. Myslím si, že fakt táto debata a... si to fakt zaslúži. Dobre.
No čo sa týka ale, že kam ďalej? Ja možno poviem, že ten systém, že obce sú založené, alebo gro ich financovania obcí a celé financovanie vúciek je založené len na jednej jedinej dani, dani z príjmu fyzických osôb, v podstate roky fungovalo, hej? Ten systém fungoval práve v tom, že vo finále daňové zaťaženie práce a teda občanov rástlo. Zároveň takisto dosť významne rástli aj príjmy, to treba tiež povedať, a tým pádom rástol aj výnos tejto dane a bola to viac-menej asi v dlhodobom horizonte najrýchlejšie rastúca daň. Čiže ono to nejaké tie roky skutočne fungovalo, zabezpečovalo to rast príjmov obcí, zabezpečovalo to rast príjmov vúciek a v podstate ten systém akoby do nejakej miery išiel. No, veď okej, aj nedokonalý systém v nejakom časovom horizonte vie fungovať. No, následne ale prišli zásahy, fakt tá veľká sekera, kde sme to aj my kritizovali a nielen kritizovali, ale boli sme proti tomu za bývalej vlády vlastne, daňový bonus, ktorý, okej, zásadne prilepšil rodinám, zároveň ale zásadne ubral samosprávam a jednoducho tá trhlina, vlastne to naviazanie na tú jednu daň sa ukázalo, tu sa ukázala tá slabina toho systému.
Zároveň teda, aj keď sa už to do nejakej miery vylepšilo, stále, stále to vlastne len a len ukazuje, že do budúcna už tá cesta nie je, aby dokázali obce fungovať, len na jednej jedinej dani. Ja poviem, aj preto nie, pretože my sa nevyhneme tomu, aby sme znižovali daňovo-odvodové zaťaženie práce a v podstate akokoľvek by sa znížila daň z príjmu fyzických osôb, čo teda áno, pomôže ekonomike, pomôže podnikateľom, pomôže k tomu, aby sme ako Slovensko boli konkurencieschopnejšie, no ale zároveň to, že vlastne nie na tej istej lodi plávajú aj tie samosprávy, tak pre nich to znamená automaticky zase zníženie ich príjmov. Preto si myslím a bolo by dobré teda, keby z pôdy MF SR prišiel nejaký návrh vlastne na nejaký daňový mix. Už to, áno, aj kolega Hajko z KDH to spomínal, myslím si, že aj kolegovia z PS-ka. Všetci to cítime, že je potrebné dostať ten štát a samosprávy na jednu loď, aby to financovanie bolo vyváženejšie a aby to bolo teda nejakým daňovým mixom. Takisto aj my máme takéto niečo v našom programe a som presvedčený, že naviazať financovanie obcí na povedzme že tri základné dane, daň z príjmu fyzických osôb, daň z príjmu právnických osôb a daň z pridanej hodnoty, a takto vlastne, takto nastaviť toto financovanie by určite pomohlo stabilite, pomohlo by, pomohlo by prediktabilnosti a jednoducho celé, celé by to vedelo fungovať lepšie.
Plus, ďalšia vec je, že by bolo veľmi dobré, aby sa tam dostal parameter, že, ono sa to hovorí, že nie na mojom dvore, hej? Častokrát to tak funguje, že aj štát podporuje investície, ale proste každý sa bojí a toto má nejaký vplyv. Jednoducho, dnes tie samosprávy dostatočne nie sú motivované, aby priťahovali vlastne tú ekonomickú činnosť alebo ekonomickú aktivitu na svoje územie. Čiže popritom že nejaký daňový mix by bolo dobré do toho celého systému zapojiť aj toto. Aby sa oplatilo samosprávam podporovať ekonomický rozvoj, aby ťahali tie investície k sebe a aby potom následne z tej ekonomickej aktivity, samozrejme, končilo niečo viac než len napríklad teda daň z nehnuteľnosti v ich rozpočtoch. Takže toto je tá nejaká vízia, ktorú teda my opoziční poslanci môžme z rôznych strán pomenúvať, ale teda tú šancu má len vláda a bolo by dobré s tým niečo urobiť.
No ale zároveň teda hovorím, že ale tak, aby neprichádzalo k zvyšovaniu celkového daňovo... daňového zaťaženia v tomto prípade. Pretože, áno, jeden návrh som počul a viem, že sa teda o ňom rokuje medzi zástupcami samospráv a ministerstvom financií, a to je teda zvyšovanie dane z nehnuteľností. Tu by som si dovolil povedať, že, áno, som saskár a my hovoríme, že všetky dane treba skôr znižovať alebo teda aspoň držať na nejakej úrovni, vôbec nie zvyšovať, ale tuto to platí ešte špeciálne, pretože, áno, súhlasím, že ako krajina máme nižšie dane z nehnuteľností, než je nejaký priemer Európskej únie. Áno, ale je to jedna z mála konkurenčných výhod, jedna z mála takých tých pozitívnych bonusov, ktoré máme ako krajina. Ak sa teraz proste príde k dohode, že sa akýmkoľvek spôsobom, či formou zvýšenia sadzieb, alebo prenosom tých rozhodnutí na štát, alebo zdaňovaním násobne druhej a tretej nehnuteľnosti, akokoľvek keď sa tá daň z nehnuteľnosti zvýši, tak proste fakt to spôsobí viac škôd ako úžitku, pretože prídeme o ďalšiu, možno jednu z posledných konkurenčných výhod a ja sa pýtam, že a čím by sme ju nahradili. To je jedna vec.
Druhá vec je, samozrejme, tá, že aj ten pohľad, no, že nemáme cenové mapy a tieto veci, to je ďalšia vec, ale aj ten pohľad, že to zdanenie druhej a tretej nehnuteľnosti, veď ale kto tam býva? Niekto, kto na tú nehnuteľnosť vôbec nemá a vlastne zasa možno mladým sa zvýši, zvýši cena za podnájom. Čiže toto všetko treba veľmi-veľmi vážiť. My sme v špecifickej situácii, my sme, myslím, druhá alebo tretia krajina Európy, kde je najvyššie vlastníctvo nehnuteľností. To je jednou z našich, zasa jedným z našich špecifík a treba to tak zachovať a treba to vnímať. Častokrát práve, my máme za jedno veľmi veľa našich občanov mladých študuje v zahraničí, ale teda aj starších pracujú v zahraničí a so Slovenskom ich spája po 20-25 rokoch, čo žijú v zahraničí, posledná vec, a to to, že tu majú na Slovensku nehnuteľnosť, o ktorú sa starajú, ktorú proste zveľaďujú a jednoducho povedia si to, že áno, stojí mi to za to, to je ten kúsok mojej domoviny a pokiaľ tie dane nie sú nejaké extrémne, tak jednoducho ja to tak budem robiť. Čiže ak by sa ten problém financovania samospráv riešil práve vyšším zdaňovaním nehnuteľností, ja sa veľmi bojím, že veľa ľudí by si povedalo, že jednoducho už mi nedáva zmysel starať sa o tú nehnuteľnosť, platiť tie dane a dúfať, že jedného dňa sa vrátim na to Slovensko, lebo sa tu situácia diametrálne zmení a jednoducho budem mať takúto možnosť sa vrátiť. Takže aj toto treba mať vždy na pamäti, že nie vždy je cesta pozerať na nejaký európsky priemer daní a tam kde máme náhodou dane nižšie, tam ich ešte treba zvýšiť. Určite nie.
Dobre, toľko asi.
Ďakujem za pozornosť. Už toho asi viacej nestihnem. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2025 12:37 - 12:39 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Kolega pán Hargaš, ja to poviem úplne jednoducho, že z ministerstva hospodárstva sa ide stať veľký brat. Proste ten rozsah dát, ku ktorým chcú mať prístup, je absurdne široký. Toto nie je len proti GDPR, ale aj proti zdravému rozumu, proti slobode a integrite občana. A ja len by som to kľudne deklaroval napríklad na teda, na registri fyzických osôb, hej, čo teda aký rozsah z neho môžu chcieť. Dobre, meno, priezvisko, akademický titul, rodné priezvisko, rodné číslo, dátum narodenia, miesto narodenia, okres narodenia, štát narodenia, ale aj štátna príslušnosť, pohlavie, rodinný stav, národnosť, trvalý pobyt, okres a tak ďalej a tak ďalej. No mňa by tak zaujímalo skutočne napríklad, že či národnosť alebo rodinný stav, aký to má vôbec akože nejaký, nejakú väzbu na možné poskytnutie nejakej energodotácie. A takisto keď si zasa zoberieme finančnú správu, naprosto rozumiem, že finančná správa má mať o nás tie finančné údaje, to je jej úloha a pevne verím, že sú dostatočne chránené, ale teda, teraz teda ministerstvo hospodárstva chce napríklad z finančnej správy zasa teda, samozrejme, meno, rodné číslo, priezvisko, druh príjmu, výšku príjmu.
Jednoducho toto je absolútne akože mimo, mimo všetkého. Ja sa čudujem, že ešte keby toto bol nejaký návrh poslanecký, hej, ale toto spracované na ministerstve v takomto rozsahu, akože to je fakt, fakt neuveriteľné.
A jediné, čo teda pani ministerku môžem pochváliť, je, že teda v nejakej miere sa snaží ísť teda už konečne po nejakej cielenej, cielenej pomoci s energo, s energetikou, ale teda energodotáciami, ale hovorím, že toto má od nej strašne-strašne ďaleko. A prosím, akože asi z kratšej cesty preč, preč, preč. Takto to byť nemôže.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2025 10:52 - 10:53 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo... Áno, za slovo. (Povedané so smiechom.)
Kolega pán Hargaš, jasné, som rád, že teda ja už som dnes pri jednom zákone upozorňoval, že teda tiež sa mi zdajú tie náklady na úpravy informačných systémov vysoké, tak tu je to skutočne tých 917-tisíc, čiže veľmi som rád, že to zaznelo. Dá sa len teda súhlasiť, proste myslím si, že presne toto je cesta, kde by sa dalo určite ušetriť, a súhlasím asi aj s tým, že významne.
No našťastie alebo je to výzva možno už pre budúcu vládu, keď pozerám teda do tej tabuľky výdavkovej, tak je to tam plánované na rok 2027, takže skôr si myslím, že možno to bude výzva už pre nejakú budúcu vládu, ale teda uvidíme. Každopádne teda ono to asi vlastne sa celé bude upravovať až v tom roku 2027. Aspoň to tak vyzerá podľa, podľa týchto tabuliek.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2025 10:42 - 10:43 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pánovi kolegovi Lučanskému za, za faktickú.
No áno, proste nesmieme sa stať európskym skanzenom. Proste musíme, musíme robiť všetko preto, aby sme boli aj produkčná oblasť sveta, áno, aby sme sa starali aj o prírodu, aj, aj o to, aby ku nám chodili turisti, ale jednoducho Európa, ak, ak chceme prežiť, ak chceme hrať prvé husle v budúcnosti, tak musíme veľa, veľa zmeniť, musíme, musíme znížiť množstvo byrokracie, musíme, musíme fakt byť schopnejší aj v tom, v tom priemysle proste a koniec koncov aj v tej, aby sme neodišli úplne od témy, aj v tých finančných, finančných oblastiach.
Jednoducho musíme makať proste. Nesmieme byť konzervatívni, nesmieme byť skanzen, musíme robiť všetko preto, aby sme aj v budúcnosti ako Európska únia, ako Európa hrali v tej prvej lige.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.3.2025 10:36 - 10:41 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, áno, myslím si, že zasa po jednej stránke, že absolútne bezproblémový zákon, ktorý teda prenáša, prenáša európske nariadenia na... ku nám, takže áno, okej, a teda nariadenia a smernice ku nám, okej. K tomuto zasa nič.
Zasa využijem, že teda, keď sa neprihlásim, nebude žiadna diskusia, tak zasa sa chcem len spýtať pána ministra. No, začnem úplne tým pozitívnym, a len teda si chcem si to zasa potvrdiť, či to vnímam správne. No pamätáme si ešte roky 2009, ’10, ’11, hej, veľkú finančnú krízu, kde to vo finále celé zaplatili daňoví poplatníci z veľkej miery, a čo nasledovalo, to si vlastne žijeme ešte dneska celé to, keď peniaze potom nakoniec už nemali cenu, ale to, dobre, to je už niekde inde. Čiže chápem správne zasa, že toto by malo znamenať, že vlastne najbližšiu takúto krízu si budú ďaleko viacej platiť banky samotné zo svojich proste nejakých týchto nástrojov, ktoré musia držať, a teda ďaleko menej to bude platiť daňový poplatník, ktorý teda, samozrejme, na to dosah nemá? Čiže toto považujem, ak to správne vnímam, za teda to asi najpozitívnejšie z toho množstva prenášaných nariadení a smerníc, takže toto sa dá len pochváliť, ak to teda tak skutočne je, poprosím pána ministra to potvrdiť.
No a druhá vec je ale tá taká, zasa tá všeobecnejšia, že no veď kto si to pozriete, proste, áno, je to množstvo smerníc, množstvo nariadení, množstvo skratiek, množstvo regulácie, množstvo toho, čo zväzuje skutočne celý ten finančný sektor Európy. To je proste, toto je inak že klasický príklad toho, čo nás ako Európu robí proste tou, tou skostnatelou byrokratickou a... inštitúciou, alebo teda spoločenstvom, ktoré jednoducho stráca tú schopnosť vlastne konkurovať ostatným rozvíjajúcim sa celkom, nielen teda USA, ale, samozrejme, Čína, samozrejme, India alebo všeobecne, alebo potom, samozrejme, juhovýchodná Ázia celkovo.
Čiže také na takéto zamyslenie, že, že proste, že možno aj tu by to chcelo nejakú tú zmenu paradigmy, aby sme, aby sme ako Európa dokázali obstáť vo týchto výzvach, lebo fakt špeciálne aj keď sa pozrieme na bankový sektor, alebo ešte lepšie na sektor vôbec akoby akciový a dlhopisový a toto všetko, proste zaostávame, zaostávame. Sme tak preregulovaní, že, že to proste jednoducho nám zväzuje ruky.
Ja len taká básnická otázka alebo rečnícka otázka na pána ministra, že koľko vzniklo nejakých nových bánk v európskom priestore za posledné obdobie, lebo tie pravidlá sú také, že aby tu vznikla nová banka, ktorá by rozčerila tie, tie proste vlny alebo tú, tú pôdu tých starých, však dobre, možno fungujúcich, ale bánk, ktoré sú viacej konzervatívne, proste to je takmer nemožné, ten, ten sektor je tak preregulovaný, že jednoducho chýba nám, chýba nám ten zdravý, čerstvý vietor, chýba nám schopnosť, aby, aby nám, teraz to hovorím o tom finančnom sektore, ale to platí vlastne pre celú európsku ekonomiku, my sme veľmi slabí v tých startupoch, vo vzniku nových firiem.
A keď si pozrieme, je taká zaujímavá štatistika, že firmy, ktoré vznikli v posledných rokoch, hej, a ich, hodnota firiem proste je v Európe výrazne, výrazne nižšia. Proste Európa je veľmi zlá v tom, že nám chýbajú tie, tie nové firmy. To, čo poznáme proste z USA, proste, ja neviem, Google a, a proste Facebook a všetky, všetky tieto, tieto veľké nové firmy veľmi hodnotné, všetky vznikli a pôsobia mimo Európskej únie a sú to, samozrejme, toto nám chýba. Áno, Európa, sme stále dobrí, máme nejaké tradičné veľké fungujúce firmy, aby som teda bol vyvážený, ale táto skostnatenosť, táto byrokracia týchto to množstvo, množstvo nariadení, smerníc, všetkého spôsobuje to, že nevzniká nám tá budúcnosť. Takto by som to povedal.
Ďakujem pekne za pozornosť a poprosím pána ministra o pár slov, pár odpovedí.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.3.2025 10:23 - 10:28 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán predsedajúci, znovu, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, myslím si, že áno, že aj toto je, aspoň na to, na to pozretie prvé skutočne bezproblémový zákon a budem v podstate rýchly, dalo by sa to vyriešiť aj faktickou otázkou na pána ministra, ale rozprava by nebola, takže, takže musím, musím vystúpiť, preto, preto viac-menej vystupujem.
Sme v prvom čítaní a ani tak sa nejdem venovať úplne tým ustanoveniam zákona, ale trošku by som chcel využiť, keď tu máme prítomnosť pána ministra, a teda, bohužiaľ, aktuálne žijeme tým, že americký prezident Donald Trump podpísal ten výnos, ktorý zavádza 25-percentné clá pre automobily, ktoré sú teda vyrábané mimo územia USA, čo sa, samozrejme, zásadne, zásadne týka Slovenska, hej, špeciálne naše dve automobilky, ktoré teda vyrábajú tie luxusné vozidlá, zásadne vyvážajú svoje produkty do, do USA. Sú rôzne prepočty, ale bez ohľadu na to, že čo sa z toho zrealizuje, či skutočne bude ohrozených 20-tisíc miest, a ohrozených znamená, že sa, ja neviem, zruší povedzme že štvrtá zmena, alebo či skutočne veľká časť z nich by o zamestnanie prišla. Toto je, chápem, že ešte priestor, a uvidíme, čo bude, ale ten fakt je reálny, že, samozrejme, určite to neprinesie zvýšenie vývozu do USA, práve naopak, tie vozidlá budú naše drahšie pre amerických spotrebiteľov a bude tam pokles, pokles dopytu po nich.
Ďalšia vec, nájsť porovnateľný trh, ako bol USA, taký na svete neexistuje, čiže dopady nejaké budú, clá, preto sa o tom bavím, hej, pri tomto zákone.
Čiže chcel by som sa spýtať pána ministra, že či už máme nejakú predstavu, že ako budeme na túto zmenenú situáciu reagovať, je vysoko pravdepodobné, že tie clá budú zavedené, ja teda pevne verím, že či už z úrovne EÚ, alebo aj akokoľvek inak sa bude ďalej rokovať, ale teda chcem sa spýtať pána ministra, že či máme pripravené nejakú reakciu, a viac-menej skôr sa teda pýtam aj do tej roviny vlastne akože rozpočtu, pretože všetko to, čo sa teda udeje, bude mať v tom konečnom dôsledku určite dopad na zníženie príjmov štátneho rozpočtu, a teda či na to akože chce ministerstvo financií nejak reagovať, alebo teda aké má pripravené nejaké nástroje.
Plus teda ďalšia vec ešte, už keď mám slovo, a nejaký čas ešte, tak by som chcel povedať vlastne, že to, že fakt svet stojí na začiatku alebo na pokraji nejakej obchodnej vojny, je fakt že veľmi zlé, a tak chcem trošku varovať, ono to, samozrejme, nie je ani tak, že Slovensko, ale skôr, samozrejme, Európska únia, že aby sme sa nepustili do tej vojny, hej, nepustili sa do systému odvetných ciel, a teda ukazovať USA, že aj my máme ramená.
Akákoľvek colná vojna, alebo teda obchodná vojna, samozrejme, prináša negatíva na – vo finále – všetkých stranách, a ale európska ekonomika je výrazne proexportnejšia, asi 50 % HDP je export, hej, mimo, mimo Únie, kdežto americká ekonomika len 11 % ich HDP. Čiže akúkoľvek takúto colnú vojnu vo finále my ako Európska únia môžme len prehrať, čiže vlastne treba robiť všetko pre to, aby sa tie clá nezvyšovali, aby sa rokovalo, a ja by som tu chcel ešte ako taký ten systémový, nech len nekritizujem, nech aj nejaké návrhy dávam, požiadať pána ministra, aby sme ako pozíciu Slovenska mali, tá cesta je presne opačná. Treba znížiť clá a normálne tá reakcia vôbec aj na tie rokovania a vôbec akože na celé tie clá by mala byť zmena paradigmy.
Aj Európska únia, aj dnes, uplatňuje nejaké clá na americké vozidlája by som ich zrušil. Normálne ich zrušiť, práve opačne hľadať cestu, aby sa ten voľný obchod podporoval, a potom, potom si pýtať nejakú reciprocitu z USA. Takže toto by možno bolo dobré, kde by ministerstvo financií mohlo byť z pozície Slovenska takým tým hnacím motorom, aby sme teda sa nepúšťali do obchodnej vojny, práve naopak, aby sme prišli so zmenou paradigmy, aby sme prišli s tým, že poďme tie clá znižovať. To je to, čo vo finále pomôže zasa ekonomike ako takej, jej konkurencieschopnosti, jej pružnosti a všetkým týmto parametrom, ktoré potrebujeme.
A úplne posledné slovo, verím, ale rád by som to aj počul proste zo, zo slov pána ministra, že veľmi dôsledne počúvajú, a verím, že teda komunikujú so Združením automobilového priemyslu, keďže skoro 130-tisíc, desatina zamestnancov Slovenska, pracuje práve v automobilovom priemysle, ktorý čelí veľkej, zásadnej, vážnej výzve týchto, týmto americkým clám.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.3.2025 10:13 - 10:17 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, áno, je to zákon, ktorý teda sa javí, že je úplne bezproblémový, a dokonca že je na tej správnej strane, to znamená, že jeho cieľom je skutočne znížiť byrokraciu, posunúť nás trošku zasa z tej papierovej doby do elektronickej, zjednodušiť niečo, čiže hlavne vystupujem normálne že preto, aby to nebolo, že len frflem, ale keď je čo pochváliť, ministerstvo financií, a teda nejakú zákonnú normu, ktorú tu prijímame, tak to jednoducho urobím.
Čiže v podstate skutočne ten zámer je znižovanie administratívnej záťaže a, samozrejme, tá elektronizácia, všetko, všetko určite že dobré, spomeniem, vidím, teda keď pozerám dopady, tak vidím tu vlastne výdavky na elektronické služby, resp. teda na úpravu, na úpravu informačných systémov, no môže sa mi zdať tých 350-tisíc veľa alebo málo, ale teda dobre, okej, verím, že teda budú skutočne efektívne a zmysluplne použité a tie systémy, budú teda fungovať po novom, a myslím si, že určite že je to, je to, je to teda zmysluplné.
Chvíľku sa budem venovať vlastne tomu stlačenému plynu, resp. teda vôbec formám zemného plynu. Tiež sa tu, v materiáloch k zákonu sa píše, že na Slovensku je registrovaných približne 127 vozidiel poháňaných zemným plynom, LNG-čkom, a teda existuje sedem čerpacích staníc, neviem, že či ich je skutočne že len 127, ale myslím si, že je naprosto jasné, že je to niečo, čo je že nepodstatné, či už z hľadiska nejakého výberu dane, alebo vôbec akože samotnej kolónky niekde v zákone. Takže ak to správne chápem, tak teraz sa to vlastne ide akoby zjednotiť a bude, bude vlastne akoby sa pozerať na zemný plyn ako na jedno médium bez ohľadu na to, či je v stlačenej forme, alebo teda ako v stlačenej tak, že je teda z toho likquidno-tekutý, takže určite áno, proste toto, takéto niečo potrebujeme.
Hovorím, zato tu stojím, že chcem pochváliť, že toto je, toto je tá cesta, nie každým ďalším zákonom vyrobiť novú kolónku, ktorú potom niekto musí sledovať, tiež ju musí niekto zapracovať do informačného systému a je zasa nejaké tlačivo, je jedno, či elektronické alebo papierové, zasa väčšie, ale práve naopak. Áno, ak máme nejakých pár smiešnych vozidiel, a to LNG je proste, nechcem povedať, že výbehové, možnože sa to nejak znova obnoví, ale jednoducho je toho málo, presne toto je cesta – zrušiť tri kolónky alebo ix koloniek, spraviť z toho jednu, zjednodušiť to, takže skutočne toto považujem za, za správnu cestu.
Koniec-koncov zoberme si, že platy verejných zamestnancov, medzi ktorými sú, samozrejme, aj štátni, a čo sa všetko toto spracováva, je v podstate, keď to dáme celé ako celok, v podstate najvyšší výdavok verejných financií, čiže akákoľvek cesta, kde sa niečo z papierov stane elektronické, kde sa ale to elektronické stane ešte jednoduchšie, než to doteraz bolo, je cesta správna.
Takže chcem poďakovať ministerstvu financií aj pánovi ministrovi, samozrejme, ktorý ho vedie, a tento zákon podporíme, skutočne je to cesta správnym smerom.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2025 9:57 - 9:59 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo.
Tak ďakujem pekne kolegom všetkým trom za faktické poznámky. Skúsim reagovať.
Jednoznačne ja to budem hovoriť stále, platí to pre štát, platí to pre samosprávy, cesta von z dnešných problémov nie sú vyššie dane, ale podpora ekonomiky – všemožná podpora ekonomiky, jej pružnosti, jej konkurencieschopnosti, proste podpora toho, aby zahraniční investori chodili ku nám. To je cesta. To je cesta.
Pani kolegyni Hanuliakovej, skutočne... Zasa súhlasím. A ešte by som doplnil, že aj tu to málo hovoríme jednoznačne rastú výdavky samospráv. To, to je jeden fakt. To treba tiež vnímať a riešiť, či už je to zo zvýšenej dépeháčky, jednoducho proste aj my v Trnavskom samosprávnom kraji normálne všetky väčšie zmluvy musíme meniť, musíme tam priradiť viacej peňazí – lebo vyššia dépeháčka. To je normálne že náklad, ktorý vám nijak ten štát proste nezohľadní.
Takisto, samozrejme, inflácia, hej. Budeme mať infláciu v tom lepšom prípade cez 4 %, v tom horšom to bude začínať päťkou. Takisto to je jasný náklad obcí, hej.
Dneska sme tu, myslím, že ešte nespomenuli, že teda ešte ani nie je vykryté to, že vláda rozhodla, že dá 800-eurovú odmenu. Akurát že na ňu neposlala peniaze, že, pre, pre originálnych zamestnancov obcí a vúciek, tak vlastne to je tiež riešenie.
No, a už sa presuniem ku kolegovi Lackovičovi, no, no presne o tomto to je, že to, čo sme ešte takto pred rokom v máji, okej, sa dalo brať, že teda rieši sa problém, ktorý vznikol zlým konaním predchádzajúcej vlády, ale dnes je rok a pol, dnes už nie je SLK, ktoré zase len preliepa leukoplast, takto to znovu poviem, ale už, už to malo byť systémové riešenie, to presne o tomto to je, že to, čo sme ešte takto pred rokom v máji, okej, sa dalo brať, že rieši sa problém, ktorý vznikol zlým konaním predchádzajúcej vlády, ale dnes je rok a pol. Dnes už nie je SLK, ktoré zasa len preliepa leukoplast, takto to znovu poviem, ale už to malo byť systémové riešenie.
To, že tu všetci voláme po systémovom riešení, no lebo už malo byť. Po roku a pol malo byť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

28.3.2025 9:42 - 9:42 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte aj mne vyjadriť sa k skrátenému legislatívnemu konaniu.
No, zasa, zasa tu stojíme tak, ako sme tu inak stáli že vlani. Tak ako tu stojíme ixkrát a máme skrátené legislatívne konanie, ktoré teda, samozrejme, má tu napísané v tom svojom odôvodnení tú čarovnú formulku, že zároveň môžu hroziť hospodárske škody štátu, ak by musel sanovať výpadok príjmov obcí a vyšších územných celkov zo zdrojov štátneho rozpočtu.
Áno, je tu aj ďalšia formulka, že by mohlo hroziť tým, áno, že teda nedostatkom financií by mohlo dôjsť k znemožneniu plnenia základných funkcií samosprávy, čo môže spôsobiť napríklad ohrozenie bezpečnosti obyvateľov obcí a vyšších územných celkov z dôvodu obmedzovania prevádzky verejného osvetlenia a iných činností.
No. Čiže zasa máme takéto, ja to poviem, že, že gumené vysvetlenie, ktoré áno, keď sa, po roku a pol sme sa znovu dostali k situácii, že znovu tu máme máj, a presne tak ako vlani zasa tým obciam a vúckam nič nepríde. Vlani to bolo dokonca že mínus. Normálne, že de iure vlastne bol ten výnos dane v máji mínusový. Teraz to bude o niečo málo lepšie. Pán štátny tajomník teraz hovoril, teda že bude tam nejaký plusový, takže dobre. A jednoducho, jasné, že to treba doriešiť, keď sa zasa, zasa za ten rok proste, za ten rok a pol nič nestalo. Proste skutočne nevytvorilo sa žiadne systémové riešenie a zase sme v skrátenom, kde sa oháňame alebo oháňa sa minister financií proste hroziacimi škodami. Toto si fakt treba uvedomiť, že to skrátené legislatívne konanie by malo byť fakt, že keď je záplava a treba niečo sanovať, keď je epidémia a treba niečo sanovať, keď je, ja neviem, skutočne nejaké ohrozenie. Len fakt ja sa pýtam, že a fakt sme nevedeli takto že pred rokom, že tá istá situácia nastane aj tento rok? Veď, akože vedeli, veď daňový bonus nech už bol akokoľvek zle nastavený, a ja to hovorím, že bol zle nastavený, v tom sa s pánom ministrom jednoznačne zhodneme. My sme inak hlasovali proti, pretože to bolo tak nastavené, že to jednoducho nemohlo fungovať, a proste presne tak, ten výpadok obciam bol jasný a nebol sanovaný.
No, ale ešte raz. To všetko bolo jasné. Tá situácia bola vlani na stole. Vlani zase vyriešená tiež skráteným legislatívnymi konaním, a teda nejakým doplatkom. No, a po roku sme tu zasa, hej. Toto je, toto je vlastne ten problém, že už po roku a pol aktuálnej vlády skutočne sa to mohlo nejako inak vyriešiť. Je to – v úvodzovkách – čarovné v tom, že vo finále, áno, aj ja podporím podľa všetkého aj skrátené a, samozrejme, aj ten samotný návrh, lebo keď už sme sa dostali sem, tak to treba. Jednoducho tie obce skutočne aj vúcky skutočne potrebujú, aby sa im tie peniaze presunuli. A to tu jasne chcem povedať, aby to jasne zaznelo pre každého jedného občana, ktorý teda nesleduje tú situáciu tak podrobne – toto nie je ani jedno euro navyše pre obce. Toto je len vlastne predsunutie, a teda aby ten, ten májový výnos, kedy by nedostali takmer nič alebo drobné, tak aby dostali teda, aspoň teda vúcky do 50 mil., alebo teda bolo im poslaných, a obce do 100 mil. Takže vyrieši to v podstate cash flow. Áno, je to posunutie toho, že dostanú určitú časť predpokladaných plánovaných príjmov skôr a budú si môcť, budú si môcť teda zaplatiť faktúry, čiže po tejto stránke skutočne akože je to, je to riešenie, je to riešenie, také to zaplátanie diery, ktoré je potrebné. No, ale ešte raz, chýba tam to systémové riešenie.
No, a teraz s čím by mal prísť štát. No, v prvom rade ja vnímam aj to, že máme Úniu miest, ZMOS, ďalšie organizácie, čiže skutočne treba nejakú tú reformu, reformu financovania obcí a treba niečo vymyslieť. Sú, samozrejme, dve možnosti, jedna je, že štát by mal prísť s niečím, preto aby sme nemuseli chodiť, aby vláda nemusela chodiť každý rok so skráteným legislatívnym konaním, a to ešte, keď sa nič nevymyslí, príde ešte s jedným, lebo tým obciam ešte bude treba minimálne vyriešiť tých 800 euro, a asi im bude chýbať, takže uvidíme, ešte s čím prídu. Ale pravda je taká, že asi by bolo fajn očakávať, že aj tie samosprávne organizácie sa nejak dohodnú a prídu s jedným návrhom, hej? Toto normálne, tuto treba povedať, že aj ja by som to vnímal, že by to bolo fajn keby bol jeden, hej. A ešte ideálne by bolo tak ako teda frflem vždy štátu, že zvyšovanie daní je cesta do pekla, lebo to je cesta do pekla, to isté inak platí aj pre samosprávy, hej.
Keď sa človek začíta do návrhu Únie miest, ktorá tam má napísané, že vlastne celý výnos z dane z príjmu fyzických osôb by mal byť obciam, hej. Znie to dobre, ale keď sa posunieme ďalej, to tam už nie je napísané, tak asi tá 1-1,2 mld. bude chýbať, lebo vlastne to, čo je dnes u vúciek, by bolo u obcí. No, takže teda Únia miest hlási, že treba vyrobiť dve nové transakčné dane, hej? Pretože, samozrejme, aj vúcky potrebujú peniaze a bude im chýbať viac ako miliarda, a teda odkiaľ, hej. Čiže toto, toto, pri všetkej úcte, teda tiež nie sú riešenia. Nie je cesta zvyšovať dane. A to isté je aj, aj tá ďalšia možnosť, do ktorej sú tie obce nútené, že teda zvyšovať, zvyšovať daň z nehnuteľnosti. Ja to fakt poviem tuná zasa pri skrátenom legislatívnom konaní, nie je, nie je to cesta. Proste my máme trošku nižšiu daň z nehnuteľností, máme, ale je to jedna z mála konkurenčných výhod, ktoré zostali Slovensku, ktoré proste sú, sú niečo, čo pomáha ľuďom, čo pomáha nakoniec aj, aj firmám, pretože teda aj tam je tá daň o niečo nižšia, ako je európsky priemer. Zároveň dnes majú tie obce a majú tú možnosť v nejakých zákonných, samozrejme, mierach zvyšovať tú daň z nehnuteľnosti alebo aj znižovať a takto si vlastne motivovať, aby, aby ľudia možno chceli, chceli u nich byť.
No, a potom tie návrhy, a to inak pán kolega Lackovič veľmi pekne povedal. Ono sa to javí, ako geniálne riešenie – zdaňme druhú nehnuteľnosť, zdaňme tretiu nehnuteľnosť, zdaňme investičné nehnuteľnosti. Ale veď v nich skutočne častokrát bývajú ľudia, ktorí nemajú na vlastnú, hej. Proste mladý človek v podnájme, zas ten podnájom bude drahší, samozrejme. Čo spraví vlastník nehnuteľnosti? Zvýšený náklad si prenesie do svojich, do svojich cien, takže fakt všetci by sme mali opustiť, ale že všetci, aj, aj štát, aj ministerstvo financií a skutočne aj samosprávy takú tu mantru, že problémy sa riešia, alebo finančné problémy sa riešia zvyšovaním daní. Neriešia sa zvyšovaním daní. To nie je cesta pri súčasnej výške zdanenia a odvodov všetkého, nie je žiadna cesta zvyšovať dane, hej, tak ako nie je cesta vlastne robiť takéto skrátené legislatívne konania a vlastne prelepiť tú náplasť, hej, zobrať tú náplasť niekde z decembra, a teda prelepiť ju do mája, ale teda trebalo by hľadať, hľadať riešenia.
Skutočne tým nejakým riešením by mal byť daňový mix a mala by byť podpora ekonomickej aktivity. To je to, čo my v SaS-ke stále hovoríme, že jednoducho treba, treba podporovať ekonomiku. My potrebujeme, aby sa obce a štát dostali na jednu loď. Nech je to akokoľvek, ak je proste, ak sú obce a vúcky závislé na jednej jedinej dani, tak jednoducho neplávajú na tej iste lodi ako štát. A práve ten daňový mix, tak ako ho napríklad my navrhujeme, že aby tam bol výnos z troch najvyšších daní, tým pádom by sa vlastne situácia štátu a obcí dostala vlastne na nejakú tú jednu loď, pretože ten vývoj by bol rovnaký. To by bola tá cesta, kde, kde by sa tie samosprávy vedeli byť aj lepšie a hlavne prediktabilnejšie financované.
Zároveň – a to je to „B“ – treba nájsť cestu, ako motivovať aj tie samosprávy na tom, aby mali niečo z ekonomickej aktivity, ktorá sa deje na ich území, hej. Aby mali všetky obce – aj tie najmenšie, aj tie väčšie – tendencie proste sťahovať ekonomickú aktivitu na svoje územie. Z toho by potom profitovala, samozrejme, obec, hej, keďže by mala vyššie daňové príjmy, a, samozrejme, z robustnejšej ekonomiky, hej, by profitoval aj štát, pretože vždy, samozrejme, má z ekonomickej aktivity a bude mať príjmy štát. Takže toto, toto sú vlastne cesty, ktoré by boli nejakým návrhom systémového riešenia, a úplne si tu povedzme na rovinu, a nielenže za nás opozičných poslancov, ale ja som normálne že presvedčený, veď aj koaliční, kopu z nich sú starostovia, kopu z nich sú primátori, že aj oni by po roku a pol už očakávali vlastne od vlastnej vlády nejaké skutočné riešenia, ktoré by systémovo dokázali vyriešiť a zastabilizovať financovanie samospráv.
Kolegovia, kolegyne, ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis