Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.2.2024 o 16:31 hod.

Ing.

Marián Čaučík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.2.2024 9:44 - 9:44 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani kolegyňa Jurík, dotkli ste sa aj hlasovania KDH k predmetnému uzneseniu Európskeho parlamentu o plánovanom zrušení kľúčových protikorupčných štruktúr na Slovensku a jeho dôsledkoch pre právny štát. Chcem k tomu tri krátke veci povedať.
Naši, naši europoslanci sa zúčastnili aktívne na diskusii k tejto téme v Európskom parlamente, no neskôr, keď malo uznesenie ísť na hlasovanie, sme ako vedenie zaujali stanovisko, že nie sme za to, aby sa prijímalo v čase prijímania novely Trestného zákona a nášho spoločného boja proti nej. Nielen, ale aj preto, aby to nebola voda na mlyn pre Roberta Fica a jeho rétoriku proti opozícii europoslancov pred slovenským publikom.
A náš postoj ku prijímaniu novely Trestného zákona, ktorú sme nazvali hanebnou, náš postoj ku obsahu aj procesu bol, myslím, veľmi jasný.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.2.2024 16:31 - 16:33 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Dostál, máte pravdu, jednoduché riešenie nie je, nie sú ani zložité riešenia dobré, ktoré, ktoré sa dajú spraviť. Izrael má právo brániť sa, hej, zároveň možno to právo, myslím si, že nedáva právo robiť to akýmkoľvek spôsobom, a tá faktická situácia spochybňuje, myslím si, že to právo, tých 29-tisíc obetí je príliš veľká cena ľudského utrpenia, ktoré tam je, ktoré bude ďalej rásť a ktoré zaseje aj možno len ďalšiu nenávisť a sťaží riešenie tohto konfliktu do, do budúcnosti, lebo ako budú k tomu pristo... pristupovať tí, ktorí stratili, a mnoho, mnoho z nich stratilo svojho blízkeho, stratili deti, stratili rodičov a podobne. Bojím sa, že Hamas sa takto vykoreniť nedá, že ten Hamas ešte viac nejakým spôsobom prenikne hlbšie do tých vzťahov, pretože jednoducho... sa to jednoducho nedá, nie je jednoduché riešenie, tak ako ste povedali.
Pán poslanec Kéry, to, že to prichádza neskoro, áno, som si vedomý takisto toho, že boli voľby, boli iné veci, ale som presvedčený, že keby sme chceli, tak vieme predradiť tento bod ako aktuálne, aktuálnu reakciu Národnej rady k tomu, čo sa deje vo svete, skôr a mohli sme prerušiť rokovanie o Trestnom zákone, ktoré trvalo päť týždňov v januári, mohli sme to riešiť na začiatku januára alebo niekedy inokedy, som presvedčený, že keď sa veci vo svete dejú, mali by sme byť flexibilní a riešiť neskôr.
A nemyslím si, že som hovoril nesmelo, hovoril som skôr s rešpektom a s úctou k tým obetiam a k tomu všetkému, čo povedal Marek Krajčí na začiatku, lebo áno, toto vyprovokovalo to všetko ostatné. Mám k tomu veľkú úctu, preto som možno hovoril aj pomaly, aj ticho, aj s istou... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 16:15 - 16:22 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Téma, o ktorej sa rozprávame, na ktorú ste predložili rezolúciu, je veľmi ťažká a smutná téma, ktorá si nepochybne zaslúži reakciu Národnej rady Slovenskej republiky. Mňa mrzí, že ako Slovenská republika, alebo teda ako Národná rada reagujeme trochu neskoro a aj do istej miery slabo. Súhlasím s tým, čo povedal Marek Krajčí, nemali sme v Národnej rade ani minútu ticha za obete teroristických útokov a prijímame tie riešenia ozaj neskoro.
Výbor, ako ste povedali, prijal návrh tejto deklarácie 7. 12., čo bolo dva mesiace od teroristického útoku, ktorý sa v Izraeli udial, dnes, alebo teda budeme možno hlasovať o tejto rezolúcii budúci utorok, čo už je dva a pol mesiaca neskôr od, od toho výboru, a toto konanie, ktoré sa stalo, bezprecedentný teroristický útok, ktorí všetci odcudzujeme, si vyvolalo ďalšiu veľkú vlnu násilia, ktorá stále rastie. Je tak ako ste mali uvedené v rezolúcii, 12-tisíc civilných obetí v Gaze, toto číslo stúplo na možno 29-tisíc civilných, civilných obetí. A stále vojna nie je zastavená, vojenský konflikt pokračuje, pokračuje utrpenie týchto civilných ľudí, Palestínčanov v Gaze.
Ja som bol osobne prítomný pred niekoľkými rokmi na týždňovej humanitárnej misii na Západnom brehu aj v Gaze, ktorá bola zameraná na spoznanie tej situácie, a viem preto mať pochopenie, veľké osobné pochopenie a sympatiu tak k s izraelskými obeťami tohto konfliktu, ale takisto aj s obeťami na palestínskej strane. Bez toho, čo sa stalo 7. októbra, a bol to bezprecedentný čin, ktorý mení všetko v tomto regióne, a v niečom rozumiem reakciám Izraela, ktoré chce zničiť Hamas, ktoré je preňho úplne nepriateľské hnutie, ale bez toho, keby sa to aj nebolo stalo, to spolužitie aj Izraelčanov, aj Palestínčanov bolo veľmi ťažké. A bolo veľmi ťažké nájsť dobré riešenie, o čom sme sa presvedčili aj pri tomto našom, pri tejto našej misii.
Rozprávali sme sa napríklad so študentami na Hebrew University v Jeruzaleme, pýtali sme sa na ich perspektívu, aká je ich perspektíva vyriešenia tohto konfliktu, odpoveďou bolo ticho, nevedeli ako. Tak aj bez toho to bolo veľmi ťažké, s tým, čo sa stalo je to ešte oveľa, oveľa ťažšie.
Môj osobný názor je, že bombardovanie a pozemná invázia v Gaze nemali nastať napriek tomu všetkému, čo sa stalo, lebo priniesli obrovské utrpenie civilistov, obmedzili humanitárnu pomoc, vyradili nemocnice a zdravotnú starostlivosť, priniesli hlad a vyhnali ľudí z domovov. Áno, je pravda, že Izrael bol napadnutý teroristami a má právo brániť sa. Otázka je ako, akými prostriedkami a čo je primerané. To, čo sa deje od novembra v Gaze, osobne považujem za prisilnú a nie primeranú reakciu. Ale ako som povedal, viem z vlastnej skúsenosti, že ta, riešenie tam ľahké, jednoduché ani dobré nie je, všetky riešenia sú veľmi náročné a prinášajú, prinášajú obete.
Ale to, čo vnímame a vidíme aj zo spravodajstva v Gaze, čo sa tam deje, je ľudská a tiež ľudskoprávna katastrofa. Z pohľadu Národnej rady sa mi vidí, že je dobré, ak prijmeme rezolúciu, aj keď, ako som povedal, neskoro, vnímam text rezolúcie ako dosť vyvážený, ale hovorím to v tejto chvíli za seba, nie za celý klub KDH, budeme o tomto ešte rokovať a radi sa porozprávame aj s tými, ktorí majú v tejto problematike blízko. Možno do istej miery mi tam chýba aj výzva na prímerie, okamžité prímerie a ukončenie bojov, je tam výzva pre medzinárodné spoločenstvo, aby vynaložilo maximálne úsilie na zastavenie bojov a špirály násilia, a s tým súhlasím, lebo bude potrebné veľmi silné nasadenie medzinárodného spoločenstva na akékoľvek pozitívne riešenie tejto situácie, aj na zastavenie bojov, ale aj na ďalší vývoj a na ďalšie, na ďalšie riešenia.
A vítam aj tú zmienku, ktorá tam je, že Slovenská republika dlhodobo podporuje dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, toto možno bude jediná pozitívna vec, ktorá z tohto veľmi ťažkého konfliktu vzíde, ktorá môže nejakým spôsobom ustabilizovať situáciu, ak, ak sa to podarí.
Toľko môj príspevok k tejto veľmi ťažkej téme, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2024 15:34 - 15:35 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ďakujem, pán kolega Lackovič, že ste otvorili túto otázku. Ja si tiež myslím, že je veľmi dôležité hľadať koncepciu fungovania Slovenského pozemkového fondu. Je to veľmi zle fungujúca inštitúcia, jedna z najhoršie fungujúcich inštitúcií, bohužiaľ, na Slovensku, na ktorú sa sťažujú zo svojich skúseností ako farmári, tak starostovia, primátori, občania, aktivisti. Počuli sme to nedávno v interpelácii pána Dostála pri ochrane kultúrnych pamiatok, hradov a podobne. To znamená, veľmi by sme ocenili, keby možno aj tejto voľbe predchádzalo systematické stretnutie a hľadanie koncepcie fungovania Slovenského pozemkového fondu. Ak to viete, milí kolegovia z vládnej koalície a pán minister, predradiť, urobme to takto. Ak to neviete, ak tá voľba dopadne takto, chcem tiež požiadať o to, aby sme, aby ste vy iniciovali proces, ktorý bude analyzovať tie najväčšie problémy nefunkčnosti Slovenského pozemkového fondu, spisovej zápchy, ktorá tam je, nekomunikácie alebo nie dobrej komunikácie s tými, ktorým by mala slúžiť ako klientom, a nové nastavenie toho systému, do ktorého sa veľmi radi zapojíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2024 11:33 - 11:44 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Áno, cieľom tejto novely je vytvorenie informačného systému registra kandidátov a kandidátnych listín vo voľbách do Národnej rady, do Európskeho parlamentu, voľbách prezidenta, ale aj vo voľbách orgánov samosprávnych krajov a voľbách orgánov samosprávy obcí. A toto, súhlasím s vami, čo ste povedali, že veľmi uľahčí voličom vyhľadávanie údajov o kandidátoch, vytvorí sa takto aj priestor pre rôzne sociologické výskumy a vyhľadávanie v zoznamoch zaregistrovaných kandidátov, čo sprehľadní informácie najmä vo voľbách do orgánov územnej samosprávy, kde nebolo možné nájsť tých všetkých kandidátov na jednom mieste. Oceňujeme, že tieto údaje budú verejne dostupné, a súhlasíme s tým, že to zjednoduší administratívu, ale najmä prispeje k dobrej informovanosti voličov. Takže tento návrh vnímame pozitívne a sme pripravení za klub KDH podporiť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.2.2024 15:14 - 15:30 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán minister, povedali ste ako prvú vetu, že ste počuli, že tu bolo divoko. Ja som tu bol a bola tu normálna diskusia.
V druhej vete ste povedali, nevykrikoval som nezmysly, ako ste vykrikovali vy. Nuž v rozprave boli príspevky, ktoré mali zmysel. Pán Sulík, Hajko, Štefunko, Hlina a ja, nezmysly neboli. My sme sa nebránili tomu, aby sa tu diskutovalo o vašom návrhu. Mali ste to v rukách, mohli ste ten návrh predradiť v januári, rovnako ako ste mali dnes v rukách rozhodnutie, že v druhom čítaní začneme rokovať dnes o 14.00 hod. Predpokladám, že vy ste dnes okolo 11.00 hod. už vedeli, že budete mať rokovanie poobede na úrade vlády. Pán Pellegrini rozhodol, navrhol, že budeme rokovať o tomto zákone v druhom čítaní o 14.00 hod., a vaši koaliční kolegovia to takto odhlasovali. Mne je ľúto, že ste tu neboli a nepočuli ste naše príspevky, je to škoda.
Z vášho príspevku sme sa nedozvedeli odpovede na naše otázky, ktoré sme postavili. Nepočuli sme naozaj analýzu, ako odpustenie odvodov zníži ceny potravín, ako to urobilo doteraz za šesť mesiacov predtým, preto aj za tento návrh nemôže zahlasovať. Ja som na konci svojho príspevku navrhol podľa § 83 ods. 1 vrátiť zákon predkladateľovi na dopracovanie, na doplnenie reálnych analýz a dopadov na zníženie cien potravín, lebo tento zákon predkladá síce pán minister Tomáš, lebo je zákon o odpustení sociálnych odvodov, ale ten obsah, prečo to robí, je z vášho rezortu. Rád by som k tomu rokoval aj na agrovýbore. To znamená, ak toto prijmete, tak budeme mať možnosť sa o tom ešte porozprávať.
A P. S., povedali ste teraz vo svojom príspevku, že neviete, ako sa vyrieši február pri odvodoch, lebo o tom sa rokuje neskoro, nuž pán minister Tomáš to už v úvode povedal, február nebude, celkové náklady na päť mesiacov budú 31 mil. eur.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.2.2024 15:03 - 15:05 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, hovoríme v druhom čítaní o návrhu zákona, ktorého obsahom sú sociálne odvody pre poľnohospodárov a potravinárov.
V dôvodovej správe vo všeobecnej časti sme sa dočítali, že tento vládny návrh zákona o sociálnom poistení sa predkladá z dôvodu zamedzenia vzniku značných hospodárskych škôd v poľnohospodárstve, v potravinárstve, keďže situácia na agropotravinárskom trhu je v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine a nepredvídateľného vývoja cien vstupov a odbytových cien agrokomodít neistá a vyžaduje si adekvátnu pozornosť zo strany štátu a finančnú podporu.
Už aj v dôvodovej správe zákona, aj v doterajšej rozprave mi chýba toto vyčíslenie, objasnenie tých značných hospodárskych škôd, prečo sa vlastne tento zákon predkladá. Dozvedeli sme sa, že sa týka cca 1 500 žiadateľov, cca 61-tisíc pracovných miest a celkový náklad má byť okolo 31 mil. eur, pretože február sa tam už nebude rátať.
Problémom, ktorý vnímam, je, že návrh odpustenia sociálnych odvodov je rámcovaný ako opatrenie na zníženie cien potravín. A na toto zatiaľ nemáme dôkaz ani indície. Za pol roka fungovania tohto zákona, lebo nie je nový, funguje už doteraz, že naozaj ceny potravín sa znížili. Sú namieste otázky, pomáhame skutočne tým, ktorí to potrebujú? Prečo práve tieto kategórie sa vybrali? Kde, aké je skutočné odôvodnenie návrhu zákona? Čiastočne to odôvodnenie je, prídem k tomu za chvíľu.
Chýba mi tam aj vyhodnotenie konzultácii s podnikateľskými subjektami z diskusie a dialógu s týmito podnikateľskými subjektami, lebo poľnohospodári aj potravinári majú svoje združenia, ale keďže vládny návrh zákona je predmetom skráteného legislatívneho konania, tak mu nepredchádzali takéto konzultácie s rôznymi subjektami.
V osobitnej časti dôvodovej správy sa hovorí, že cieľom je podporiť sektory vinohradníctva, zeleninárstva a ovocinárstva, teda špeciálnu rastlinnú výrobu, ktorej v ostatnom období stúpli mzdové náklady, čo negatívne vplýva na proces ekonomickej stabilizácie uvedených sektorov. Zároveň v uvedených sektoroch je evidovaný významný nedostatok pracovnej sily potrebnej na ručné práce v záujme zachovania kvality finálneho produktu, ako aj nedostatok pracovnej sily v rámci technologického spracovania produktov. Približne 60 % celkových nákladov v sektore ovocinárstva je vynakladaných práve na mzdy pre zamestnancov. V zeleninárstve predstavujú náklady na mzdy približne 20 % a vo vinohradníctve okolo 30 %. A píše sa, že podporením uvedených sektorov je možné zvýšiť ich konkurencieschopnosť a mieru sebestačnosti, ktorá napríklad v rámci produkcie ovocia mierneho pásma klesla na Slovensku v roku 2022 na úroveň 30,5 %.
Cieľom je taktiež podporiť akvakultúru, v ktorej Slovenská republika dlhodobo nedosahuje uspokojivú sebestačnosť napriek prírodným danostiam a bohatej histórii produkcie sladkovodných rýb na území Slovenska. Podpora umožní udržanie akvakultúry, produkcie ovocia, zeleniny, viniča, ktoré sú už v súčasnosti na nízkej úrovni, pričom táto produkcia má pozitívne environmentálne, ekonomické a sociálne benefity. Ja sa pýtam aké? A príde mi to, aj toto odôvodnenie, že je trochu také strieľanie od pása.
Pán minister Takáč ma v nedávnej televíznej diskusii obvinil, že klamem, že strieľam od pása argumentami, ale myslím si, že toto je príklad toho, ako vláda strieľa od pása, pretože nepriniesla nejakú jasnú analýzu, ktorá tomu pomôže, teda ktorá by to odôvodnila, tento návrh, návrh zákona. Táka sa odvetví napríklad, spomeniem len príkladmo: pestovania zeleniny a melónov, koreňovej, hľuzovej zeleniny, pestovania hrozna, pestovania jadrového a kôstkového ovocia alebo pestovanie ostatného stromového a kríkového ovocia a orechov. A tu sa pýtam, prečo v týchto odvetviach ideme pomáhať len zamestnancom, prečo nie aj živnostníkom. V týchto odvetviach – pestovaní hrozna, melónov, zeleniny, ovocia – určite pracujú aj živnostníci a týmto pomôcť nejdeme. Chýbajú mi z tejto celej diskusie aj stanoviská ministerstva financií, keď hovoríme o cenách, o cenách potravín, malo by sa k tomu vyjadriť aj ministerstvo financií, protimonopolný úrad, ale taktiež štatistický úrad. Ak ten zákon platil šesť mesiacov, určité štatistiky o vývoji cien a ich korelácií s týmto opatrením by už mohli existovať. Nevidíme ich.
Keď počúvame farmárov a ich reakcie na tento návrh zákona, tak počúvam aj to, že pomôže sa najmä zamestnancom veľkých firiem a veľkých zahraničných firiem, napríklad dánskych, ktoré tu na Slovensku sú, a nemyslí sa dostatočne na vlastných slovenských farmárov a podnikateľov. Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov a tiež Asociácia mladých farmárov Slovenska, idú do farmárskeho protestu na budúci týždeň. Jedna z ich požiadaviek je, aby odpustenie odvodov išlo všetkým poľnohospodárom, teda aj samostatne hospodáriacim roľníkom, ktorí sú živnostníci.
Ak chceme podporiť poľnohospodárov všeobecne, fajn, priznajme to, vyčíslime to, odkonzultujme to v riadnom legislatívnom procese a potom s tým príďme do Národnej rady. Toto opatrenie, ktoré je navrhnuté, nevieme či naozaj pomôže, je selektívne a som tiež presvedčený, že by k tomu mal vystúpiť aj minister pôdohospodárstva. Keď Národná rada rozhodovala o pridelení tohto zákona výborom podľa § 74, ods. 1 rokovacieho poriadku, tak ho pridelila ústavnoprávnemu výboru, čo je v poriadku, každý zákon ide aj do ústavnoprávneho výboru, bola pridelené sociálnemu výboru, lebo ide o sociálne odvody, ale prečo rokujeme o sociálnych odvodoch a obsahová otázka je niekde inde. Som presvedčený, že mali sme o tomto zákone, návrhu zákona rokovať aj na pôdohospodárskom výbore a možno aj na hospodárskom a finančnom.
Ako, zaujímalo by ma, ako ste k tomu pristúpili vo vláde, či vo vláde to bolo predmetom väčšej diskusie, alebo sa k tomu pristúpilo tak veľmi ľahko, ako to máme predložené, predložené aj tu. A povedali sme v prvom čítaní, že v tomto druhom čítaní budeme počúvať a budeme sa pýtať, aby ste nás presvedčili, že to naozaj má zmysel.
Pán minister, povedali ste, že príde pán minister Takáč, vystúpi a dá analýzy, neprišiel, takže tie analýzy nemáme, a preto si myslím, že takýmto spôsobom by sme tento zákon nemali, nemali prijímať, preto na záver podľa § 83 ods.1 navrhujem vrátiť zákon predkladateľovi na dopracovanie, na doplnenie reálnych analýz a dopadov na zníženie cien potravín.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.2.2024 10:31 - 10:33 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený kolega Jozef Hajko, postavil si vo svojom príspevku otázku, o čo ide v tomto návrhu zákona. Chceme mať nižšie potraviny, chceme podporiť poľnohospodárov alebo chceme mať sebestačnosť? Návrh odpustenia sociálnych odvodov je rámcovaný ako opatrenie na zníženie cien potravín. Takto bol predložený, takto bol mediálne komunikovaný, ale ako si správne povedal, na to nemáme zatiaľ žiaden dôkaz ani indície, či za pol roka fungovania odpustenia odvodov to nejako pomohlo. Nevidíme to na cenách potravín, tie neklesli. Vláda hovorí, že sú vysoké, stále musíme robiť ďalšie opatrenia pre to, aby boli nižšie, ale áno, potrebujeme určitú analýzu.
A ja si tiež kladiem otázky, či pomáhame týmto návrhom, pomôžeme, ak by sme ho schválili, skutočne tým, ktorí to potrebujú. Prečo práve tieto kategórie ste vybrali? Treba odpúšťať odvody aj výrobcom sladených nápojov v tejto situácii a v tomto kontexte?
Vieme, že združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov ide do farmárskeho protestu budúci týždeň a jedna z ich požiadaviek, alebo prečo do toho protestu idú, je aj to, aby odpustenie odvodov išlo všetkým poľnohospodárom. Aj tým, ktorí sú živnostníci, a iným, nielen týmto, ktorí boli selektívne vybratí, takže naozaj nevieme, či opatrenie pomôže, je selektívne.
Ja si myslím, že k tomu by mal vystúpiť aj minister pôdohospodárstva, v jednej diskusii som mu to povedal, on povedal, že gestorský výbor je sociálny, voči čomu ja nenamietam, ale obsah, prečo ten zákon prijímame, je pomôcť pôdohospodárom a pomoc zvýšením cien potravín, takže v druhom čítaní budeme počúvať a budeme sa pýtať, aby ste nás presvedčili, že to naozaj má zmysel, a myslím, že by mal vystúpiť aj pán minister Takáč k tejto veci.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2024 15:42 - 15:44 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne. Chcem tiež podporiť názor pána kolegu Hargaša. A teším sa, že sa budeme venovať aj regulácii sociálnych médií a ochrane digitálneho trhu aj na národnej úrovni. Vnímam to tiež ako dvojičku európskej legislatívy. A som rád, že možno práve teraz v týchto chvíľach sme tu, máme tú možnosť návštevy mladých sociál... kresťanských demokratov, siedmich kresťanských demokratov, ktorí sú na balkóne, a toto je téma, ktorá je pre mladých ľudí tiež veľmi dôležitá. Takže dávam ju do pozornosti aj im. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2024 15:02 - 15:04 hod.

Marián Čaučík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán kolega Hargaš, hovorili ste o tom, že v zákone vidíte možno príliš veľa detailu o funkcionalite systému a potom áno, hrozí, že ak bude treba niečo meniť, treba meniť zákon. Zažil som to pri zákone o rozvojovej spolupráci, kde som z pozície mimovládnych organizácií bol, boli sme cez platformu rozvojových organizácií partnerom ministerstva zahraničných vecí, kde sme videli, že sa do zákona dávali limity finančných prostriedkov, napríklad pri ktorých sa otvoria výzvy zo štátneho rozpočtu slovenského pre uchádzačov zo zahraničia. A nebolo to šťastné, lebo presne sa dalo vidieť, ak sa zmení situácia, a tá sa v tejto veci isto menila, tak bude treba meniť, meniť aj zákon. Podľa predkladateľa zákona nové komplexné riešenie centrálneho informačného systému postupne nahradí v súčasnosti využívané registre ako register výberových konaní, register úspešných absolventov, register nadbytočných štátnych zamestnancov napríklad. Je to tiež nástroj na zabezpečovanie elektronických výpisov z registra trestov. Návrh zákona však počíta s dočasnou paralelnou prevádzkou uvedených registrov, aj nástroja a komplexného riešenia centrálneho informačného systému. Z toho možno usudzovať, že centrálny informačný systém štátnej služby zatiaľ beží iba v testovacom prostredí. Nie je zrejmé, ako je zabezpečená migrácia aktualizovaných údajov zo súčasne využívaných registrov a zodpovednosť za redundantnú aktualizáciu v prechodnom období. Súčasne je v návrhu nepreskúmateľná väzba centrálneho informačného systému na portál otvorených údajov, teda aké údaje a akým spôsobom spracované budú na serveri data.gov.sk.
Ďakujem.
Skryt prepis