Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.11.2024 o 17:55 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 5.11.2024 16:13 - 16:13 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
ďakujem za slovo, pán predsedajúci, ja by som tak krátko premostil ak dovolíte aj s tým predchádzajúci bodom. Aj tento návrh zákona s ktorým prichádzame s pani poslankyňou Záborskou máme naňho asi legitímne rôzne názory a prichádzame s dobrým úmyslom a myslím si, že aj keď zaznejú a je to tak správne povedzme aj kritické názory tak stále sa vieme rozprávať slušne a vôbec nie je potrebné aby sme niekoho dehonestovali, nehumanizovali, urážali a aby sme tu vedli takú nejakú diskusiu, ktorá.... ... aj keď zaznejú a je to tak správne, povedzme, aj kritické názory, tak stále sa vieme rozprávať slušne a vôbec nie je potrebné, aby sme niekoho dehonestovali, dehumanizovali, urážali a aby sme tu viedli takú nejakú diskusiu, ktorá, ktorá tých druhých, nazvem to tak, podceňuje ľudsky alebo tvári sa ako keby bolo niečo menej. To mi prekážalo aj na tých vyjadreniach konkrétne pána poslanca Huliaka, ale aj ďalších, ktoré tu zazneli, ako spomenul napríklad pán kolega Pročko, spomínal prípad. Čiže vždy mi to prekáža.
Návrh zákona, s ktorým prichádzame s pani poslankyňou Záborskou z Kresťanskej únie, je veľmi jednoduchá novela Zákonníka práce, nevymýšľame žiadne koleso nové, žiadnu, nie je to žiadna jadrová alebo raketová veda, je to drobná úprava Zákonníka práce, kde už dnes máme určené, že počas štátnych sviatkov, ktoré sú tam vymenované, tak nie je možné nariadiť ani dohodnúť zamestnávanie pracovníkov v maloobchode. My navrhujeme, aby k týmto štátnym sviatkom sa pridali dni, ktorými sú nedele, vlastne ďalšie dni pracovného pokoja. Počas štátnych sviatkov je normálne, už sme si na to zvykli, že obchody nie sú otvorené, možno okrem tých najmenších, pretože ide o zamestnávanie, je to novela Zákonníka práce. Tak zvykli sme si, že tie obchody nie sú otvorené, lebo je deň pracovného pokoja. Nedeľa je deň pracovného pokoja, to týmto zákonom nezavádzame, ona je dávno, pradávno dňom pracovného pokoja, väčšina populácie okrem výnimočných prevádzok alebo nejakých záchranných zdravotníckych zložiek, ľudia v nedeľu nechodia do zamestnania, deti nechodia do školy a je to teda voľný deň. My tvrdíme, že toto, čo už je v zákone, aj v zákone napríklad o štátnych sviatkoch, tak aby sa to stalo realitou aj v maloobchode. Prečo v maloobchode? Je to niečo, kde potreby obyvateľstva, a tento výraz pozná aj Zákonník práce, sú dostatočne uspokojení tou ponukou, ktorá je v tých šiestich pracovných dňoch, resp. v šiestich dňoch, ktoré sú obchody otvorené alebo boli by otvorené, teda pondelok až sobota.
Ja uvediem len taký príklad, myslím, že asi skoro všetci z nás si pamätáme, že bolo úplne bežné, že napríklad mama nás posielala ešte rýchlo pred jedenástou v sobotu zbehni kúpiť ešte toto, lebo, čo ja viem, o jedenástej, o dvanástej v sobotu sa zatvorilo, ešte bolo, doobeda bolo otvorené v sobotu a potom úplne normálne od soboty obeda do pondelka rána bolo zatvorené. Normálna vec. A ja by som bol rád, keby sme sa na to pozreli ako na normálnu vec. Je tu, teraz prišiel pán poslanec Škripek, boli sme v europarlamente, vie, ako je to na Západe, že je úplne bežné, v Belgicku napríklad, ale aj v ďalších krajinách, môžem ich tu vymenovať na Západe, že v nedeľu nie sú otvorené obchody, berú to ako normálnu vec, nie je to nejaká kultúrna vojna, nie je to niečo, na čom teraz by spoločnosť mala ísť na barikády, je to normálna európska vec, vec západnej Európy, ale aj ďalších častí Európy, že ten dopyt ľudí po spotrebnom tovare sa naplní tým predajom, tým predajom... (rečník sa obrátil na spravodajcu), malé vyjasnenie v .... (nezrozumiteľne vyslovené, pozn. prepis.) réžii. Je normálne, že tieto obchody pokryjú tie potreby obyvateľstva tým predajom v pondelok až sobotu a že nie je potrebné z nejakého dôvodu, aby boli, aby boli otvorené obchody aj v nedeľu. Tuto pán poslanec, ktorý bude pri nasledujúcom bode spravodajca, pán poslanec František Majerský, tak on vie o tom, že záchranári, tam si nevyberiete, príde to v nedeľu, tak to musíte riešiť v nedeľu, hej, je nejaký urgent v nemocnici, tak to musíte riešiť v nedeľu. Nemôžte si to vybrať, že odložíme niektoré veci, niektoré veci sa nedajú odložiť z nedele na pondelok napríklad, ale maloobchodný predaj sa dá odložiť.
Dokonca ja poznám ľudí, ktorí povedia, ale ja celý týždeň pracujem a ja si až tú nedeľu môžem nakúpiť. Ja si to viem predstaviť a poznám takých ľudí, ale my máme takú výhodu oproti predchádzajúcim dobám, že my máme voľnú zvyčajne nielen nedeľu, ale aj sobotu. Že v piatok padla, začína víkend, takže tí, ktorí pracujú veľmi intenzívne pondelok až piatok, že sa nedostanú do obchodu, aj keď sú tie obchody otvorené do 22 h, nedostanú sa tam, tak si môžu vyjsť prípadne aj s rodinou na nákup v sobotu. Tak sa to dá zariadiť, tak je to zariadené, keď to zvládnu v Belgicku alebo v ďalších krajinách, tak je jasné, že to zvládneme aj my, o to viac, že sme si tieto veci vyskúšali v Československu, na Slovensku a dokonca keď sa táto vec stala mimoriadne počas covidu, tak ľudia povedali, v pohode, jasné, keby to tak zostalo, nič sa nedeje, robili sa aj prieskumy, pýtali sa na to, nestojí to, nepadá to na tom, či je v nedeľu otvorené.
Pár hlavných bodov, ktoré potom rozvediem v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvý. Tak prvá vec je, že je to sociálna vec. Tento zákon nie je vec nejaká kultúrna alebo náboženská, je to sociálna vec, je to novela Zákonníka práce, len rozširujeme niečo, čo už máme, a to je voľno počas sviatkov. Asi nikto nebude obviňovať niekoho z náboženských dôvodov, že 1. alebo 8. mája sú zatvorené obchody, takisto paralela s nedeľou je preto, lebo je to deň pracovného pokoja, takisto ako v prípadoch tých štátnych sviatkov. Napríklad Európska sociálna charta Rady Európy hovorí, kde Slovenská republika je zmluvnou stranou, zaviazali sme sa v nej, že citujem: „Zaviazali sme sa v nej k ustanoveniu platených sviatkov a zabezpečeniu odpočinku v týždni, ak je to možné, zhodného s dňom uznaným tradíciou alebo obyčajmi za deň odpočinku v príslušnej krajine alebo regióne." U nás nielen zvykovo nedeľa je tým dňom odpočinku, ale aj z hľadiska zákona o štátnych sviatkoch je to deň pokoja. Niekedy som počul také argumenty, že a prečo zrovna nedeľu, prečo nie stredu. No ja vždy hovorím tým ľuďom, môžte skúsiť nájsť konsenzus na Slovensku, že sa obchody zatvoria v stredu, ale asi by ste to nedosiahli, je prirodzené, že na Slovensku je to nedeľa, keby sme boli v Izraeli, tak by to asi bola sobota, nečudovali by sme sa tomu, je to normálne, aj pán poslanec, ktorý bol v Izraeli, kýve hlavou, že áno, že je to prirodzené, takže v Izraeli by to bola sobota. Takže vzhľadom na historické a kultúrne, náboženské pozadie ide v prípade Slovenskej republiky jednoznačne o nedeľu.
Takisto napríklad rozhodnutie Súdneho dvora EÚ vo veci Punto Casa, žalované bolo vtedy Taliansko, lebo malo zákaz nedeľného predaja. A ten Súdny dvor rozhodol v prospech Talianska, keď povedal, že je vo výlučnej právomoci členských štátov upraviť otváracie hodiny a zákaz predaja v isté dni. Čo sa týka vyspelých európskych krajín, ten zoznam sa mení, niektoré krajiny sa pridávajú, viem, že Chorvátsko sa chcelo pridať, tak napríklad Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko, Nórsko, Grécko, Malta, Španielsko, Poľsko majú nejakú formu obmedzenia predaja alebo zákazu predaja, alebo teda zákazu zamestnávania zamestnancov v tomto čase.
Chcem povedať jednu vec, my sme sa pri svojom návrhu, samozrejme, radili, počúvali sme, debatovali sme, s týmto návrhom neprichádzame prvýkrát, opakovane sme ho predkladali, a inšpirovali sme sa tými niektorými západnými krajinami, kde ony napríklad majú výnimky v tých voľných nedeliach. My sme tiež v nich na základe slovenských reálií navrhli tri, alebo teda, pardon, až štyri výnimky, a to je posledná nedeľa pred začiatkom školského roka, v zásade posledná augustová v tomto prípade, keďže už nám začína 1. septembra školský rok od tohto školského roka, takže posledná vlastne augustová nedeľa. Rodiny prichádzajú z dovoleniek, chcú si nakúpiť, hej, aby boli pripravení na školský rok, dobre, majú to aj v iných štátoch. A potom ešte tri aj z ekonomického hľadiska obvykle, tradične obvykle otvorené nedele, a to sú tie zlatá, strieborná, bronzová, čiže tri adventné nedele pred Vianocami, keď tiež ľudia nakupujú pre svojich blízkych, (kýchnutie v pléne) na zdravie, a obchody sú zvyknuté vtedy na vyššie tržby, čiže je to určitý zvyk. V niektorých krajinách majú ešte aj zopár ďalších výnimiek, samozrejme, ak by táto novela postúpila do druhého čítania, rozumným návrhom sa nebránime.
Čo sa týka prieskumov, tak máme v dôvodovej správe, môžete sa pozrieť na viaceré prieskumy, ľudia si to vedia predstaviť, že budú obchody v nedeľu zatvorené, samozrejme, najviac si to vedia predstaviť zamestnanci. Tam chcem povedať jednu, ktorá je naozaj taká sociálna. Podľa štatistík až 80 % pracovníkov v maloobchode sú ženy. To aj tak všeobecne väčšinou vidíme, že sú to panie predavačky a samozrejme, tie predavačky mnohé z nich, trúfam si tiež znova povedať, že väčšina, sú matky, ktoré majú doma deti, ktoré majú v nedeľu voľno. Takže mamina je v obchode v práci a ony sú doma.
Niekedy sa hovorí o tom, že vlastne ale poškodzuje to tých zamestnancov, pretože v nedeľu si môžu privyrobiť. Beriem túto námietku ako, by som povedal, že má nejaké ratio, má nejaký základ, ale keď sme sa rozprávali so zástupcami odborov týchto zamestnancov pracujúcich v obchode, tak oni hovorili, že oni to odmietajú takúto argumentáciu. Lebo to je príplatok, ktorý má odradiť tých zamestnávateľov, aby v nedeľu nezamestnávali. To je v istom zmysle sankcia za to, že ťahajú tých ľudí v deň pracovného pokoja do práce. Tie peniaze majú ľudia dostať, a teraz citujem tú pani predsedníčku týchto odborov, majú dostať vo svojej riadnej výplate, nieže si to musia odrobiť v nadštandardnom čase. A naopak, cieľ odborov je, aby títo ľudia robili čím menej v neštandardných časoch, to znamená cez sviatky, cez dni pracovného pokoja a v noci, keď sú príplatky. Čiže ono je to otočné, my sme to obrátili, my tú mentalitu potrebujeme obrátiť. Že slušný plat má človek dostať v štandardnom čase a ideálne má využívať normálny benefit Zákonníka práce, to znamená, že máme pracovné dni a potom máme dni pracovného pokoja.
Ešte jeden argument, ktorý sa týka financií. My sme si to aj vyrátavali v minulom volebnom období, že koľko si taký človek môže zarobiť tým, že pracuje, nie napríklad, má voľno, vymyslím si, vo štvrtok a pracuje v nedeľu. Tak vyrátali sme, že za mesiac si môže privyrobiť nejakých 83 eur. Možno to niekto vyráta inak a možno to bude 91 alebo 77, no, rádovo desiatky, max do 100 eur mesačne. Ale znova opakujem, že je to sociálny zákon, je to rodinný zákon, pretože sú to veľmi často ženy a matky a my sme v minulom volebnom období rodinám s deťmi pridali, pracujúcim rodinám s deťmi, pridali na daňových bonusoch a na detských prídavkoch toľko, že to kráľovsky vynahradí nejakých niekoľko desiatok eur, ktoré si môžu privyrobiť tým, že sú nútení v neštandardných časoch, používam výraz odborárov, to znamená v nedeľu alebo v noci. Samozrejme, sú prevádzky, kde je dvoj-, trojzmenná prevádzka a kde kvôli napríklad vysokým peciam, aby sa nezapínali, nevypínali, naozaj z ekonomiky veci sa to akosi vyžaduje, že dosť by ich to poškodilo. Ale maloobchod nie je vysoká pec, maloobchod nie je záchranárska stanica, maloobchod nie niečo, kde sa proste vypnú svetlá, stlmia sa a obchod sa pokojne otvorí bez problémov v pondelok ráno.
Takže nie je to potrebné a z ekonomického hľadiska aj keď konsolidačný balíček týmto rodinám veľa zobral, predsa zostali, zvlášť pre tých slabšie príjmových, zostali pomerne slušné daňové bonusy a detské prídavky a tým pádom sa im to oplatí, a ten prorodinný charakter je v tom, že môžu byť aj doma s rodinou a aj majú vďaka týmto daňovým bonusom, detským prídavkom majú peniaze, ktoré si nemusia zarábať prácou v neštandardných časoch. Aj zamestnávatelia a odbory sú za, teraz budem citovať: „Viceprezident Zväzu obchodu Slovenskej republiky Pavol Konštiak: Zatvoreniu obchodov v nedeľu obchodníkom neuškodí a zamestnancom pomôže. My obchodníci si nemyslíme, že by nám klesol obrat, keďže ten obrat sa rozloží na ostatných šesť dní." Prezidentka Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky Monika Uhlerová povedala, myslím, že to bol rozhovor pre jeden portál: „Nikomu sa nič nestane, keď bude obchod jeden deň zatvorený. Spotrebiteľ to prežije a najmä zamestnankyniam to určite pomôže."
Všimnite si, mali sme tu teraz debatu o tom, o úcte k ženám, nielen, samozrejme, ale bol to konkrétny prípad, keď sa muž, jeden poslanec, vyjadril veľmi hrubo, neprijateľne na adresu jednej našej kolegyne, čo sme povedali, ja to rád zopakujem, že je to neprijateľné. Ak sa niečo také stane, tak to vyžaduje okamžité ospravedlnenie a nápravu. Ale tu hovoríme o úcte k ženám, ktoré tam proste pracujú a ja poznám ľudí, ktorí brigádujú v obchodoch, a to je veľmi náročná práca a myslím si, že súvisí oddych a čas s rodinou v tú nedeľu je niečo, čo tým zamestnankyniam naozaj patrí...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.11.2024 16:13 - 16:13 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
ďakujem za slovo, pán predsedajúci, ja by som tak krátko premostil ak dovolíte aj s tým predchádzajúci bodom. Aj tento návrh zákona s ktorým prichádzame s pani poslankyňou Záborskou máme naňho asi legitímne rôzne názory a prichádzame s dobrým úmyslom a myslím si, že aj keď zaznejú a je to tak správne povedzme aj kritické názory tak stále sa vieme rozprávať slušne a vôbec nie je potrebné aby sme niekoho dehonestovali, nehumanizovali, urážali a aby sme tu vedli takú nejakú diskusiu, ktorá.... ... aj keď zaznejú a je to tak správne, povedzme, aj kritické názory, tak stále sa vieme rozprávať slušne a vôbec nie je potrebné, aby sme niekoho dehonestovali, dehumanizovali, urážali a aby sme tu viedli takú nejakú diskusiu, ktorá, ktorá tých druhých, nazvem to tak, podceňuje ľudsky alebo tvári sa ako keby bolo niečo menej. To mi prekážalo aj na tých vyjadreniach konkrétne pána poslanca Huliaka, ale aj ďalších, ktoré tu zazneli, ako spomenul napríklad pán kolega Pročko, spomínal prípad. Čiže vždy mi to prekáža.
Návrh zákona, s ktorým prichádzame s pani poslankyňou Záborskou z Kresťanskej únie, je veľmi jednoduchá novela Zákonníka práce, nevymýšľame žiadne koleso nové, žiadnu, nie je to žiadna jadrová alebo raketová veda, je to drobná úprava Zákonníka práce, kde už dnes máme určené, že počas štátnych sviatkov, ktoré sú tam vymenované, tak nie je možné nariadiť ani dohodnúť zamestnávanie pracovníkov v maloobchode. My navrhujeme, aby k týmto štátnym sviatkom sa pridali dni, ktorými sú nedele, vlastne ďalšie dni pracovného pokoja. Počas štátnych sviatkov je normálne, už sme si na to zvykli, že obchody nie sú otvorené, možno okrem tých najmenších, pretože ide o zamestnávanie, je to novela Zákonníka práce. Tak zvykli sme si, že tie obchody nie sú otvorené, lebo je deň pracovného pokoja. Nedeľa je deň pracovného pokoja, to týmto zákonom nezavádzame, ona je dávno, pradávno dňom pracovného pokoja, väčšina populácie okrem výnimočných prevádzok alebo nejakých záchranných zdravotníckych zložiek, ľudia v nedeľu nechodia do zamestnania, deti nechodia do školy a je to teda voľný deň. My tvrdíme, že toto, čo už je v zákone, aj v zákone napríklad o štátnych sviatkoch, tak aby sa to stalo realitou aj v maloobchode. Prečo v maloobchode? Je to niečo, kde potreby obyvateľstva, a tento výraz pozná aj Zákonník práce, sú dostatočne uspokojení tou ponukou, ktorá je v tých šiestich pracovných dňoch, resp. v šiestich dňoch, ktoré sú obchody otvorené alebo boli by otvorené, teda pondelok až sobota.
Ja uvediem len taký príklad, myslím, že asi skoro všetci z nás si pamätáme, že bolo úplne bežné, že napríklad mama nás posielala ešte rýchlo pred jedenástou v sobotu zbehni kúpiť ešte toto, lebo, čo ja viem, o jedenástej, o dvanástej v sobotu sa zatvorilo, ešte bolo, doobeda bolo otvorené v sobotu a potom úplne normálne od soboty obeda do pondelka rána bolo zatvorené. Normálna vec. A ja by som bol rád, keby sme sa na to pozreli ako na normálnu vec. Je tu, teraz prišiel pán poslanec Škripek, boli sme v europarlamente, vie, ako je to na Západe, že je úplne bežné, v Belgicku napríklad, ale aj v ďalších krajinách, môžem ich tu vymenovať na Západe, že v nedeľu nie sú otvorené obchody, berú to ako normálnu vec, nie je to nejaká kultúrna vojna, nie je to niečo, na čom teraz by spoločnosť mala ísť na barikády, je to normálna európska vec, vec západnej Európy, ale aj ďalších častí Európy, že ten dopyt ľudí po spotrebnom tovare sa naplní tým predajom, tým predajom... (rečník sa obrátil na spravodajcu), malé vyjasnenie v .... (nezrozumiteľne vyslovené, pozn. prepis.) réžii. Je normálne, že tieto obchody pokryjú tie potreby obyvateľstva tým predajom v pondelok až sobotu a že nie je potrebné z nejakého dôvodu, aby boli, aby boli otvorené obchody aj v nedeľu. Tuto pán poslanec, ktorý bude pri nasledujúcom bode spravodajca, pán poslanec František Majerský, tak on vie o tom, že záchranári, tam si nevyberiete, príde to v nedeľu, tak to musíte riešiť v nedeľu, hej, je nejaký urgent v nemocnici, tak to musíte riešiť v nedeľu. Nemôžte si to vybrať, že odložíme niektoré veci, niektoré veci sa nedajú odložiť z nedele na pondelok napríklad, ale maloobchodný predaj sa dá odložiť.
Dokonca ja poznám ľudí, ktorí povedia, ale ja celý týždeň pracujem a ja si až tú nedeľu môžem nakúpiť. Ja si to viem predstaviť a poznám takých ľudí, ale my máme takú výhodu oproti predchádzajúcim dobám, že my máme voľnú zvyčajne nielen nedeľu, ale aj sobotu. Že v piatok padla, začína víkend, takže tí, ktorí pracujú veľmi intenzívne pondelok až piatok, že sa nedostanú do obchodu, aj keď sú tie obchody otvorené do 22 h, nedostanú sa tam, tak si môžu vyjsť prípadne aj s rodinou na nákup v sobotu. Tak sa to dá zariadiť, tak je to zariadené, keď to zvládnu v Belgicku alebo v ďalších krajinách, tak je jasné, že to zvládneme aj my, o to viac, že sme si tieto veci vyskúšali v Československu, na Slovensku a dokonca keď sa táto vec stala mimoriadne počas covidu, tak ľudia povedali, v pohode, jasné, keby to tak zostalo, nič sa nedeje, robili sa aj prieskumy, pýtali sa na to, nestojí to, nepadá to na tom, či je v nedeľu otvorené.
Pár hlavných bodov, ktoré potom rozvediem v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvý. Tak prvá vec je, že je to sociálna vec. Tento zákon nie je vec nejaká kultúrna alebo náboženská, je to sociálna vec, je to novela Zákonníka práce, len rozširujeme niečo, čo už máme, a to je voľno počas sviatkov. Asi nikto nebude obviňovať niekoho z náboženských dôvodov, že 1. alebo 8. mája sú zatvorené obchody, takisto paralela s nedeľou je preto, lebo je to deň pracovného pokoja, takisto ako v prípadoch tých štátnych sviatkov. Napríklad Európska sociálna charta Rady Európy hovorí, kde Slovenská republika je zmluvnou stranou, zaviazali sme sa v nej, že citujem: „Zaviazali sme sa v nej k ustanoveniu platených sviatkov a zabezpečeniu odpočinku v týždni, ak je to možné, zhodného s dňom uznaným tradíciou alebo obyčajmi za deň odpočinku v príslušnej krajine alebo regióne." U nás nielen zvykovo nedeľa je tým dňom odpočinku, ale aj z hľadiska zákona o štátnych sviatkoch je to deň pokoja. Niekedy som počul také argumenty, že a prečo zrovna nedeľu, prečo nie stredu. No ja vždy hovorím tým ľuďom, môžte skúsiť nájsť konsenzus na Slovensku, že sa obchody zatvoria v stredu, ale asi by ste to nedosiahli, je prirodzené, že na Slovensku je to nedeľa, keby sme boli v Izraeli, tak by to asi bola sobota, nečudovali by sme sa tomu, je to normálne, aj pán poslanec, ktorý bol v Izraeli, kýve hlavou, že áno, že je to prirodzené, takže v Izraeli by to bola sobota. Takže vzhľadom na historické a kultúrne, náboženské pozadie ide v prípade Slovenskej republiky jednoznačne o nedeľu.
Takisto napríklad rozhodnutie Súdneho dvora EÚ vo veci Punto Casa, žalované bolo vtedy Taliansko, lebo malo zákaz nedeľného predaja. A ten Súdny dvor rozhodol v prospech Talianska, keď povedal, že je vo výlučnej právomoci členských štátov upraviť otváracie hodiny a zákaz predaja v isté dni. Čo sa týka vyspelých európskych krajín, ten zoznam sa mení, niektoré krajiny sa pridávajú, viem, že Chorvátsko sa chcelo pridať, tak napríklad Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko, Nórsko, Grécko, Malta, Španielsko, Poľsko majú nejakú formu obmedzenia predaja alebo zákazu predaja, alebo teda zákazu zamestnávania zamestnancov v tomto čase.
Chcem povedať jednu vec, my sme sa pri svojom návrhu, samozrejme, radili, počúvali sme, debatovali sme, s týmto návrhom neprichádzame prvýkrát, opakovane sme ho predkladali, a inšpirovali sme sa tými niektorými západnými krajinami, kde ony napríklad majú výnimky v tých voľných nedeliach. My sme tiež v nich na základe slovenských reálií navrhli tri, alebo teda, pardon, až štyri výnimky, a to je posledná nedeľa pred začiatkom školského roka, v zásade posledná augustová v tomto prípade, keďže už nám začína 1. septembra školský rok od tohto školského roka, takže posledná vlastne augustová nedeľa. Rodiny prichádzajú z dovoleniek, chcú si nakúpiť, hej, aby boli pripravení na školský rok, dobre, majú to aj v iných štátoch. A potom ešte tri aj z ekonomického hľadiska obvykle, tradične obvykle otvorené nedele, a to sú tie zlatá, strieborná, bronzová, čiže tri adventné nedele pred Vianocami, keď tiež ľudia nakupujú pre svojich blízkych, (kýchnutie v pléne) na zdravie, a obchody sú zvyknuté vtedy na vyššie tržby, čiže je to určitý zvyk. V niektorých krajinách majú ešte aj zopár ďalších výnimiek, samozrejme, ak by táto novela postúpila do druhého čítania, rozumným návrhom sa nebránime.
Čo sa týka prieskumov, tak máme v dôvodovej správe, môžete sa pozrieť na viaceré prieskumy, ľudia si to vedia predstaviť, že budú obchody v nedeľu zatvorené, samozrejme, najviac si to vedia predstaviť zamestnanci. Tam chcem povedať jednu, ktorá je naozaj taká sociálna. Podľa štatistík až 80 % pracovníkov v maloobchode sú ženy. To aj tak všeobecne väčšinou vidíme, že sú to panie predavačky a samozrejme, tie predavačky mnohé z nich, trúfam si tiež znova povedať, že väčšina, sú matky, ktoré majú doma deti, ktoré majú v nedeľu voľno. Takže mamina je v obchode v práci a ony sú doma.
Niekedy sa hovorí o tom, že vlastne ale poškodzuje to tých zamestnancov, pretože v nedeľu si môžu privyrobiť. Beriem túto námietku ako, by som povedal, že má nejaké ratio, má nejaký základ, ale keď sme sa rozprávali so zástupcami odborov týchto zamestnancov pracujúcich v obchode, tak oni hovorili, že oni to odmietajú takúto argumentáciu. Lebo to je príplatok, ktorý má odradiť tých zamestnávateľov, aby v nedeľu nezamestnávali. To je v istom zmysle sankcia za to, že ťahajú tých ľudí v deň pracovného pokoja do práce. Tie peniaze majú ľudia dostať, a teraz citujem tú pani predsedníčku týchto odborov, majú dostať vo svojej riadnej výplate, nieže si to musia odrobiť v nadštandardnom čase. A naopak, cieľ odborov je, aby títo ľudia robili čím menej v neštandardných časoch, to znamená cez sviatky, cez dni pracovného pokoja a v noci, keď sú príplatky. Čiže ono je to otočné, my sme to obrátili, my tú mentalitu potrebujeme obrátiť. Že slušný plat má človek dostať v štandardnom čase a ideálne má využívať normálny benefit Zákonníka práce, to znamená, že máme pracovné dni a potom máme dni pracovného pokoja.
Ešte jeden argument, ktorý sa týka financií. My sme si to aj vyrátavali v minulom volebnom období, že koľko si taký človek môže zarobiť tým, že pracuje, nie napríklad, má voľno, vymyslím si, vo štvrtok a pracuje v nedeľu. Tak vyrátali sme, že za mesiac si môže privyrobiť nejakých 83 eur. Možno to niekto vyráta inak a možno to bude 91 alebo 77, no, rádovo desiatky, max do 100 eur mesačne. Ale znova opakujem, že je to sociálny zákon, je to rodinný zákon, pretože sú to veľmi často ženy a matky a my sme v minulom volebnom období rodinám s deťmi pridali, pracujúcim rodinám s deťmi, pridali na daňových bonusoch a na detských prídavkoch toľko, že to kráľovsky vynahradí nejakých niekoľko desiatok eur, ktoré si môžu privyrobiť tým, že sú nútení v neštandardných časoch, používam výraz odborárov, to znamená v nedeľu alebo v noci. Samozrejme, sú prevádzky, kde je dvoj-, trojzmenná prevádzka a kde kvôli napríklad vysokým peciam, aby sa nezapínali, nevypínali, naozaj z ekonomiky veci sa to akosi vyžaduje, že dosť by ich to poškodilo. Ale maloobchod nie je vysoká pec, maloobchod nie je záchranárska stanica, maloobchod nie niečo, kde sa proste vypnú svetlá, stlmia sa a obchod sa pokojne otvorí bez problémov v pondelok ráno.
Takže nie je to potrebné a z ekonomického hľadiska aj keď konsolidačný balíček týmto rodinám veľa zobral, predsa zostali, zvlášť pre tých slabšie príjmových, zostali pomerne slušné daňové bonusy a detské prídavky a tým pádom sa im to oplatí, a ten prorodinný charakter je v tom, že môžu byť aj doma s rodinou a aj majú vďaka týmto daňovým bonusom, detským prídavkom majú peniaze, ktoré si nemusia zarábať prácou v neštandardných časoch. Aj zamestnávatelia a odbory sú za, teraz budem citovať: „Viceprezident Zväzu obchodu Slovenskej republiky Pavol Konštiak: Zatvoreniu obchodov v nedeľu obchodníkom neuškodí a zamestnancom pomôže. My obchodníci si nemyslíme, že by nám klesol obrat, keďže ten obrat sa rozloží na ostatných šesť dní." Prezidentka Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky Monika Uhlerová povedala, myslím, že to bol rozhovor pre jeden portál: „Nikomu sa nič nestane, keď bude obchod jeden deň zatvorený. Spotrebiteľ to prežije a najmä zamestnankyniam to určite pomôže."
Všimnite si, mali sme tu teraz debatu o tom, o úcte k ženám, nielen, samozrejme, ale bol to konkrétny prípad, keď sa muž, jeden poslanec, vyjadril veľmi hrubo, neprijateľne na adresu jednej našej kolegyne, čo sme povedali, ja to rád zopakujem, že je to neprijateľné. Ak sa niečo také stane, tak to vyžaduje okamžité ospravedlnenie a nápravu. Ale tu hovoríme o úcte k ženám, ktoré tam proste pracujú a ja poznám ľudí, ktorí brigádujú v obchodoch, a to je veľmi náročná práca a myslím si, že súvisí oddych a čas s rodinou v tú nedeľu je niečo, čo tým zamestnankyniam naozaj patrí...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.11.2024 15:58 - 16:00 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Uznesenie, ktoré mám aj otvorené pred sebou hovorí, že kolektívne Národná rada Slovenskej republiky po a), po b), po c) nemôžeme donútiť väčšinu v Národnej rade, aby to urobila, ja ak si dovolíte tak za seba keďže som jeden z tých 150. členov. Tak dôrazne odsudzujem urážlivé, vulgárne a ponižujúce výroky poslanca Huliaka na adresu poslankyne Lucie plavákovej, po b) ospravedlňujem sa poslankyni Lucii Plavákovej za vulgárne, urážlivé a ponižujúce výroky, ktoré zazneli na pôde Národnej rady Slovenskej republiky a po c) Vyzývam poslanca Rudolfa Huliaka, aby sa za svoje výroky vyslovené pri výkone svojej funkcie na adresu....
===== ...po b) ospravedlňujem sa poslankyni Lucii Plavákovej za vulgárne urážlivé a ponižujúce výroky, ktoré zazneli na pôde Národnej rady Slovenskej republiky a po c) vyzývam poslanca Rudolfa Huliaka, aby za svoje výroky vyslovené pri výkone svojej funkcie na adresu poslankyne Lucie Plavákovej ospravedlnil a vyzývam vládu Slovenskej republiky, aby sa dôrazne postavila proti vulgárnym ponižujúcim a urážlivým výrokom voči ženám a dievčatám, tak budem aj hlasovať, za samozrejme, pokladám to za úplne normálne, správne, bez ohľadu na rôzne názory a úplne súhlasím s pani poslankyňou Jurík, ktorá vystupovala, že toto je úplne normálna elementárna slušnosť, že môžeme mať rôzne názory, ale ako ľudia či už sme takého názoru alebo takej politickej príslušnosti alebo akéjkoľvek orientácie tak toto je nepochopiteľné, nepriateľné, netolerovateľné.
A poviem jedno, ale ktoré sa ale nevylučuje s tým čo som teraz povedal, že ak dovolíte ja medzi tých ľudí, ku ktorým sa treba správať slušne, úctivo a chrániť ich pokladám aj nenarodené deti, ale to nie je nijak v rozpore s tým čo tu hovoríme, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.11.2024 15:58 - 16:00 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Uznesenie, ktoré mám aj otvorené pred sebou hovorí, že kolektívne Národná rada Slovenskej republiky po a), po b), po c) nemôžeme donútiť väčšinu v Národnej rade, aby to urobila, ja ak si dovolíte tak za seba keďže som jeden z tých 150. členov. Tak dôrazne odsudzujem urážlivé, vulgárne a ponižujúce výroky poslanca Huliaka na adresu poslankyne Lucie plavákovej, po b) ospravedlňujem sa poslankyni Lucii Plavákovej za vulgárne, urážlivé a ponižujúce výroky, ktoré zazneli na pôde Národnej rady Slovenskej republiky a po c) Vyzývam poslanca Rudolfa Huliaka, aby sa za svoje výroky vyslovené pri výkone svojej funkcie na adresu....
===== ...po b) ospravedlňujem sa poslankyni Lucii Plavákovej za vulgárne urážlivé a ponižujúce výroky, ktoré zazneli na pôde Národnej rady Slovenskej republiky a po c) vyzývam poslanca Rudolfa Huliaka, aby za svoje výroky vyslovené pri výkone svojej funkcie na adresu poslankyne Lucie Plavákovej ospravedlnil a vyzývam vládu Slovenskej republiky, aby sa dôrazne postavila proti vulgárnym ponižujúcim a urážlivým výrokom voči ženám a dievčatám, tak budem aj hlasovať, za samozrejme, pokladám to za úplne normálne, správne, bez ohľadu na rôzne názory a úplne súhlasím s pani poslankyňou Jurík, ktorá vystupovala, že toto je úplne normálna elementárna slušnosť, že môžeme mať rôzne názory, ale ako ľudia či už sme takého názoru alebo takej politickej príslušnosti alebo akéjkoľvek orientácie tak toto je nepochopiteľné, nepriateľné, netolerovateľné.
A poviem jedno, ale ktoré sa ale nevylučuje s tým čo som teraz povedal, že ak dovolíte ja medzi tých ľudí, ku ktorým sa treba správať slušne, úctivo a chrániť ich pokladám aj nenarodené deti, ale to nie je nijak v rozpore s tým čo tu hovoríme, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2024 18:06 - 18:08 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som si len tak klikol na článoček na denníku Postoj, kde práve rozoberajú situáciu vo vládnej koalícii a presne ten spor medzi tými súčasnými predkladateľmi zákona, z ktorých jeden ten prvý dokonca minulý týždeň nám tu všetkým ukazoval, ako to bez neho nepôjde a vládna koalícia musela pána poslanca Blcháča sem doviesť, čo je teda podľa mňa celé tak divne postavené na hlavu a aj popri tých vyjadreniach toho predkladateľa viete, toto je téma, na ktorej možno sa nezhodneme v parlamente a môžme mať rôzne názory, môžme o tom diskutovať, pravdepodobne Progresívne Slovensko má na viaceré tie veci iný názor a je to legitímne, že má taký názor. Ja mám iný, ja si myslím, že naozaj by nemali sa propagovať to, čo vy ste nazvali, že netradičné sexuálne orientácie pre deti a mládež, ale ten spôsob je taký naozaj huliakovský, prepáčte, že sme si na to už zvykli, videli sme to tieto, tieto posledné týždne a sme z toho takí prekvapení. My to takto nechceme.
My to takto nechceme, aj kolegovia, ktorí vystupovali. Môžeme sa o tom rozprávať, môžeme mať jasné postoje, môžeme byť kresťanskí konzervatívci, to je v poriadku, ale takýmto spôsobom nie. Ten spôsob nie je dobrý. A to sa vám snažíme povedať bez toho, aby sme my boli nejakým spôsobom, ja neviem, nejakí tvrdí alebo zbytočne osobní. Ale ešte raz, toto nie je spôsob a ja som veľmi zvedavý, ako pri súčasnej situácii vo vládnej koalícii aj medzi predkladateľmi zákona ako toto bude vyzerať pri hlasovaní a či to nebude stiahnuté a či to postúpi do druhého čítania, uvidíme. Ale tej téme škodíte, keď to robíte takto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2024 17:55 - 17:57 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec, ďakujem za vystúpenie aj za sumarizovanie tých vecí. Ja by som sa pozastavil pri jednej, ktorú si aj spomínal. Zopakujem, v návrhu zákona je dikcia, ministerstvo školstva uloží zriaďovateľovi za porušenie tohto ustanovenia pokutu do 30-tisíc eur aj opakovane. Je nám asi jasné, že ministerstvo školstva je politický orgán, ktorý schádza z nejakých, z nejakých pomerov, je obsadený nejakým straníckym nominantom, je to naozaj aj politické nebezpečenstvo mávať s takýmito vecami. Opakujem znova. Niekomu príde ako ultra konzervatívny návrh, keď hovoríme, že rodičia vlastného dieťaťa majú o vlastnom dieťati vedieť, čo sa učí v škole a v prípade, že by to tak vyhodnotili, tak aby sa toho nezúčastnil. Nikomu nič nezakazujú, nikomu sa nevyhrážajú pokutami. To bolo zamietnuté, tak ako spomínal pán poslanec, niektoré z tých návrhov sme dávali aj spoločne ako pozmeňujúce návrhy, ja tento zákon som podával opakovane ako samostatný návrh zákona aj v minulom volebnom období, aj v tomto, nejde o presadzovanie môjho návrhu, teraz to už bol aj spoločný s pánom poslancom Horeckým. Ide o to, že my chceme ísť pozitívnou formou, dať, posilniť to právo rodičov. Táto cesta, kde ministerstvo školstva má v ruke až likvidačný nástroj voči školám a pritom ide o veľmi vágne, vágne znenie, ktoré sa môže rôzne použiť, nemyslím si, že je to dobré, dobrá cesta a ak tak, tak treba naozaj veľmi rázne do toho zasiahnuť. Napriek tomu som, za seba hovorím, som ochotný podporiť do druhého čítania, ale aj bude znieť takto ten zákon, v tom prípade ho už nepodporím v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2024 17:38 - 17:45 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis

===== ... nijakým spôsobom sa nezasahovalo do toho, čo robí v školách, nikomu sa nevyhrážalo žiadnymi pokutami, žiadnou likvidáciou, myslím si, že to je schodnejšia cesta. Ono nakoniec o takých veciach sa v školách rozpráva, debatuje a keď niekto určí, že to bola propagácia alebo podpora, tak hrozí pokuta 30-tisíc eur. Nemyslím si, že toto je cesta, nemyslím si, že je to pozitívne naladené voči školám, voči rodičom, deťom, preto myslím, že ak kolegovia chcú, aby sme sa o tom rozprávali ďalej a aby sme naozaj prijali nejaký pozitívny návrh zákona, tak ho bude teda treba, ja by som povedal, že ani nieže prestavať, ale zbúrať a odznova postaviť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2024 17:38 - 17:45 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis

===== ... nijakým spôsobom sa nezasahovalo do toho, čo robí v školách, nikomu sa nevyhrážalo žiadnymi pokutami, žiadnou likvidáciou, myslím si, že to je schodnejšia cesta. Ono nakoniec o takých veciach sa v školách rozpráva, debatuje a keď niekto určí, že to bola propagácia alebo podpora, tak hrozí pokuta 30-tisíc eur. Nemyslím si, že toto je cesta, nemyslím si, že je to pozitívne naladené voči školám, voči rodičom, deťom, preto myslím, že ak kolegovia chcú, aby sme sa o tom rozprávali ďalej a aby sme naozaj prijali nejaký pozitívny návrh zákona, tak ho bude teda treba, ja by som povedal, že ani nieže prestavať, ale zbúrať a odznova postaviť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2024 17:32 - 17:36 hod.

Richard Vašečka Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, ja len zopár poznámok k tomuto zákonu, ktorý je v prvom čítaní. Hneď na začiatok by som povedal, že v prvom čítaní sa, alebo po prvom čítaní hlasujeme či máme o tomto zákone rokovať aj ďalej. Ja si myslím, že áno, vypočujem si ešte rozpravu, ale aj keď som na vážkach, asi sa prikloním k tomu, že budem hlasovať za t, aby sme prerokovali tento návrh v druhom čítaní, zároveň poviem, že keby sme mali druhé čítanie a hlasovali by sme o definitívnom znení tohto návrhu zákona tak ako je, tak by som ho nepodporil, pretože podľa mňa má zle nastavené parametre, hoci má deklarovanú pozitívnu myšlienku alebo dobrú myšlienku tak je robený podľa mňa spôsobom ktorý je takým takým troška s takým bubnom na zajace, predkladateľmi tohto zákona je také zaujímavé, neviem či by to bolo tak keby sa ten zákon podával neskôr sú aj páni poslanci Huliak, aj pán poslanec Danko, ktorí zrovna neviem či sa teraz zhodnú alebo si vedia prísť na meno a pán poslanec a podpredseda parlamentu Andrej Danko hlasoval proti návrhu zákona, proti, nielenže nepodporil, nielen že sa zdržal, hlasoval proti návrhu zákona, ktorý som predkladal, kde som žiadal informovaný súhlas rodičov s výchovou a vzdelávaním v oblasti sexuálneho správania. Argument podľa mňa falošný ale uvedený bol že nebol dostatočne komplexný ten zákon, takže máme tu teraz dve veci.
Jedna z nich je vládna novela o ktorej sme rokovali, ktorú priniesol pán minister Drucker, ktorá m akýsi informovaný súhlas, ktorý je ale veľmi deravý, to znamená, že cez neho môže rôznym spôsobom prejsť rôzne indoktrinovanie detí, mládeže, cez rôzne škulinky v školskom vzdelávacom programe alebo v tzv. inováciách. My sme chceli len to, aby rodič vedel o svojom dieťati, iba o svojom dieťati, nie aby rozhodoval o iných deťoch, aby rozhodoval o škole, o svojom dieťati.
Toto nám bolo zamietnuté a hovorím pán podpredseda Danko hlasoval proti, lebo povedal, že to nie je dosť komplexné, tak teraz neviem celkom či je to tak, že tento návrh, jeho návrh spolu s pánom poslancom Huliakom aj s pani poslankyňou ešte myslím s pánom poslancom Lučanským či je teda zabezpečenie tej komplexnosti, ale mne to príde ako taká naozaj veľmi hrubá, alebo až taká obhrublá záplata, ktorá podľa mňa to nerieši a aby som bol aspoň trochu pozitívny, tak ja súhlasím s myšlienkou, že nemáme propagovať pred deťmi to čo ste vy nazvali ,,netradičná sexuálna orientácia" v tom slova zmysle, že nemáme deti miasť, lebo to naozaj ak hovoríme o propagácii, tak to deti môže miasť a skutočne Slovenská republika podľa znenia našej Ústavy podporuje manželstvo muža a ženy, to je správne, s tým súhlasím a myslím, že aj väčšina z nás. Na druhej strane tak ako je ten zákon napísaný, tak pri priamej alebo dokonca nepriamej, taká je dikcia toho návrhu podpore takejto netradičnej sexuálnej orientácie, tak to som veľmi zvedavý ako sa tieto veci budú rozhodovať čo či to bolo alebo nebolo či to bolo priame alebo nepriame. Či to je tradičné alebo netradičná sexuálna orientácia. Takže ja si myslím, že to čo chcete dosiahnuť týmto návrhom nedosiahnete a ak pán predseda SNS Andrej Danko bol proti nášmu návrhu lebo vraj nie je dostatočne komplexný, tak neviem ako by som nazval toto.
Napriek tomu ja v politike nikdy neberiem veci osobne a ako som povedal do druhého čítania pravdepodobne stále ešte zvažujem tento zákon podporím, ale opakujem znova, ak by mal byť v takejto forme v druhom čítaní bez zmeny tak keby som aj chcel tak nemôžem hlasovať lebo ten zákon nie je dobrý, nie je spravodlivý, to čomu najviac venuje rozsahovo, keď si ten zákon pozriete je pokuta, ktorá môže byť udelená Ministerstvom školstva až do výšky 30 tisíc eur, poznám dosť dobre školské prostredie a myslím si, že za takúto veľmi neurčitú a neurčito formulovanú vec hroziť pokutou vo výške do 30 tisíc eur a to aj opakovane je v podstate likvidačné alebo vážne poškodzujúce chod školy. Bez ohľadu na to či je to veľká alebo malá škola, takže to si myslím, že nie je podstata zákona, opakujem znova, moja filozofia môj nápad, môj návrh znel nech sú rodičia informovaní a v prípade, že by, v iba prípade ich dieťaťa nebolo niečo v poriadku, tak majú právo nesúhlasiť s tým. Teda tzv. povinný informovaný súhlas nejakým spôsobom sa nezasahovalo do toho čo robí škola, nikomu sa nevyhrážalo žiadnymi pokutami, žiadnou likvidáciou, myslím si, že to je zhodnejšia cesta. Ono nakoniec o takých veciach sa v školách, rozpráva, debatuje a keď niekto určí, že to bolo....
Skryt prepis
 

24.10.2024 18:14 - 18:15 hod.

Richard Vašečka
vymazať
Skryt prepis