Ďakujem veľmi pekne. Tak budem len pokračovať. Som veľmi rada, že budeme mať aj teda nejakú debatu v tejto komornej atmosfére našej, dnes piatkovej.
Takže, vážené dámy a páni, ja sa téme vdovských dôchodkov venujem už naozaj niekoľko rokov. V roku 2019, to bolo ešte predpredvolebné obdobie, som v tomto pléne vlastne prvýkrát predkladala návrh na zmenu nároku na vdovský dôchodok aj pre vdovy a vdovcov vtedy s jedným dieťaťom, lebo ani tie vtedy nemali, ani tí vtedy nemali nárok na tento plnohodnotný dôchodok vdovský. Vtedy však neprešiel, lebo som bola opozičná poslankyňa. V tom minulom volebnom období poslanec Čepček kompletne okopíroval môj pôvodný návrh a vtedajší minister sociálnych vecí Krajniak nechal tento zákon prejsť, ale na bezdetné vdovy sa vtedy zabudlo. Teraz máme konečne po polroku na programe tejto schôdze aj náš návrh Progresívneho Slovenska o nároku na vdovský a vdovecký dôchodok aj pre bezdetných, ovdovelých ľudí, a to od dosiahnutia 59. roku života.
Povedzme si, aký je aktuálny stav. V súčasnosti má vdova alebo vdovec nárok na výplatu vdovského dôchodku po dvoch rokoch od smrti manžela alebo manželky len v prípade, ak sa tento vdovec alebo vdova starajú o nezaopatrené dieťa, sú invalidní z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, vychovali aspoň tri deti, dovŕšili vek 52 rokov a vychovali dve deti, dovŕšili vek 57 rokov a vychovali jedno dieťa, alebo ak dovŕšili dôchodkový vek. To sú všetky tie, zákon nám toto hovorí. Neexistuje ale žiaden relevantný dôvod, prečo by vdovec alebo vdova bez detí nemali mať nárok na vdovský dôchodok alebo vdovecký, budem teda hovoriť len možno v tom ženskom rode, pretože sa to týka oveľa väčšieho počtu žien ako mužov, ak mi odpustíte. Takže neexistuje žiaden tento dôvod, prečo by nemali mať nárok na vdovský dôchodok už počas ich aktívneho života, kedy trpia stratou manželky alebo manžela a jeho príjmu v rodine, rovnako ako matka alebo otec jedného, dvoch či viacerých detí.
Nakoľko súčasné znenie zákona o sociálnom poistení neobsahuje úpravu ohľadom nároku žien a mužov, ktorí sú bezdetní, na vdovský alebo vdovecký dôchodok po dvoch rokoch od smrti manžela, prijatím predkladaného návrhu by sa napravil súčasný neodôvodnený a aj diskriminačný právny stav.
Teraz možno vysvetlím tých 59 rokov, ktoré sme navrhli s kolegyňou Plavákovou. Keď sme dňa 20. 11. s kolegyňou Plavákovou tento návrh zákona podali do podateľne Národnej rady, ešte sme netušili, naozaj sme o tom vôbec nevedeli, že medzičasom, konkrétne to bolo už 8. 11., bola predsedovi Národnej rady, vtedy Petrovi Pellegrinimu, doručená petícia za zrušenie diskriminácie vdov s jedným dieťaťom a bezdetných vdov. Ak by sme my o nej vedeli, tak by sme, samozrejme, tento náš návrh upravili hneď od začiatku podľa ich požiadaviek, lebo tie boli trochu iné ako tento náš návrh. A tieto ich požiadavky boli podporené a doplnené aj stanoviskom národného strediska pre ľudské práva. S týmto stanoviskom, ktoré hovorí, že nárok na vdovský a vdovecký dôchodok by sa nemal odvíjať od počtu vychovaných detí, sa ako predkladateľky absolútne stotožňujeme. Ovdovenie ako také totiž samo osebe je sociálnou situáciou, kedy žena prichádza okrem manžela aj o jeho príjem do domácnosti. Čiže toto je a mala by byť dávka pre ovdovelú osobu a nie pre deti. Pre deti už existuje dávka sirotské. Preto je súčasná právna úprava v rozpore aj s ústavným právom na primerané hmotné zabezpečenie v starobe, ako aj pri strate živiteľa. O tom hovorí čl. 39 ods. 1 Ústavy.
To znamená, že tu aktuálne absentuje princíp rovnosti, ktorý by sme chceli našim návrhom prinavrátiť. Tento návrh by nijako nepoškodil vdovy s tromi a viac deťmi a zároveň by zrovnoprávnil vdovy, ktoré vychovali dve deti, s vdovami, ktoré vychovali jedno dieťa, alebo ostali bezdetné, a priznal by im de facto potom nárok na vdovský dôchodok alebo aj vdovecký od 52. roku života.
Preto si dovoľujeme požiadať ako opozíciu, tak aj koalíciu o podporu nášho návrhu v prvom čítaní, pretože aj napriek tomu, že tam neuvádzame tých 52 rokov, ako to chcú tie vdovy, ktoré prišli s petíciou k nám do Národnej rady, stále je to otvorená téma, otvorený zákon, ktorý by sme následne v druhom čítaní pozmeňujúcim návrhom upravili podľa požiadaviek spomínanej petície. Aby sme nemuseli už čakať opäť ďalších šesť mesiacov na vyriešenie tejto konkrétnej situácie, v ktorej sa vdovy aj teda s jedným dieťaťom, lebo tie majú stále len nárok na vdovský dôchodok od 57. roku života, a aj bezdetné vdovy, v ktorom sa teda nachádzajú už dlhší čas, a vedeli by sme to takto efektívne riešiť.
Napriek tomu, že návrh zákona myslí pri svojej úprave, samozrejme, aj na mužov, úprava sa pozitívne dotkne najmä žien, pretože ony sú tie, ktoré vo väčšine prípadov poberajú vdovský dôchodok. Len pre ilustráciu, podľa údajov zo Sociálnej poisťovne ešte zo septembra 2023 bol počet vyplatených vdoveckých dôchodkov, pardon, vdovských dôchodkov v tomto mesiaci na úrovni 287 993, pričom počet vyplatených vdoveckých, čiže mužských dôchodkov, bol na úrovni 52 674 všetkých. To je len pre porovnanie, koľko je vdov žien a koľko vdovcov mužov. Existuje teda oprávnený predpoklad, že aj v rodine bez dieťaťa sa vo vyššej miere stane vdovou práve žena.
V kontexte aj náročnej, stále náročnej ekonomickej situácie, v ktorej sa Slovensko aktuálne nachádza z dôvodu rastu cien energií či potravín, sa toto opatrenie javí ešte naliehavejšie, keďže táto situácia už dostala do ťažkej životnej finančnej aj sociálnej situácie veľké množstvo rodín. Na hranici chudoby je aktuálne na Slovensku takmer 900-tisíc ľudí. Je teda veľmi pravdepodobné, že medzi takýmito nízkopríjmovými domácnosťami sú aj ovdovelé osoby, ktorými sú väčšinou ženy. Popri 13. dôchodkoch, ktoré prioritizuje súčasná vláda, je teda z nášho pohľadu žiaduce, aby bola vyriešená aj dôchodková situácia ovdovelých osôb.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a inými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Týmto som skončila a dovoľujem si vás poprosiť o podporu nášho návrhu a teším sa na diskusiu.
Ďakujem pekne.