Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.4.2024 o 18:55 hod.

MSc

Tamara Stohlová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.5.2024 9:46 - 9:48 hod.

Tamara Stohlová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Blcháč, ja s vami úplne súhlasím, že toto by mala byť téma, ktorá, ktorú by malo riešiť nejaké odborné fórum, nemala by to byť politická záležitosť, ale to sa pozerajte asi do vlastných radov, pretože sú to vaši koaliční partneri, ktorí z toho roky robili tému, ktorí si na tom roky veľmi agresívnym spôsobom robili kampaň a potom, čo sme videli, že došli absolútne nepripravení napriek tomu a, a tých šesť mesiacov premárnili. A musíme tu teda v tomto čase opravovať ich nepripravenosť takpovediac.
Ja ináč v rámci toho, že by to mala byť odborná debata, by som možno chcela niekedy vidieť aj taký, taký fakt checking tejto rozpravy v parlamente, to by mohlo byť celkom zaujímavé čítanie aj v súvislosti s tým, čo vy ste spomínali s tými mravcami, ako medvede vlastne môžu za to, že nám, že máme problém s hlucháňom? No mňa by zaujímalo, že čo by vám na túto argumentáciu povedala Európska komisia, ktorá voči Slovensku kvôli tomu vedie žalobu a je to pre ničenie biotopov hlucháňov. A určite to nie je kvôli medveďom, je to kvôli intenzívnej ťažbe.
Čo sa týka toho, že vy vidíte riešenie určite nie v zásahovom tíme, ale, ale v nejakom teda režime, ktorý sme tu mali v minulosti. Tak ten zásahový tím je tu koľko? Možno štyri roky, čo funguje? Ale ten problém je tu dlhodobo. Ja som už hovorila, že už v roku 1987 bolo napríklad jedenásť útokov ročne. Ten problém je tu dlhodobo. Bolo to aj v čase, keď obhospodarovali medveďa poľovníci. Mali sme tu problém takisto už v roku 2004 v Demänovskej doline, to určite poznáte. A čo pomohlo? Pomohli vo Vysokých Tatrách aj v Demänovskej doline preventívne opatrenia, zabezpečenie odpadkov, ale inde sme im šan... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2024 18:55 - 18:57 hod.

Tamara Stohlová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja teda tiež oceňujem ten analytický prístup, ale priznám sa, že budem trošku rýpať, lebo vy ste na začiatku spomínali ten trend a čítali ste, teda že počet tých stretov že teda bol jeden, dva, tri, šesť, osem, ale keby sme išli tri roky predtým, tak by to bolo šesť, osem, šesť, tam už ten trend potom nie je až taký jasný a zjavný. A keby sme išli do toho napríklad roku 1987, tak tam tých stretov bolo jedenásť, čiže ten trend no vyzerá, že keď si stanovíme, že začíname od jednotky a vybereme si taký výsek, tak sa môže javiť, ale nie je to celkom tak.
No a potom ste hovorili veľa aj o tých dátach, ktoré smerovali k tomu, akú máme hustotu medveďov na Slovensku, tak to sú vlastne dáta Národného lesníckeho centra z roku 2023 a ja aj poviem, že ako k nim oni došli. Oni zobrali pre nich a všeobecne ako prijímanú dôveryhodnú štúdiu z roku 2014 a od toho čísla iba odhadli, aký počet mláďat sa každý rok narodí. To je jediný faktor, ktorý v tom zahŕňali, a je to nepostačujúce, a prišli k číslu tritisíc takýmto spôsobom. A keď si chceme overiť tak jednoduchým spôsobom kvalitu tejto metódy, tak si to môžme porovnať práve s tým rokom 2014, keď máme tú štúdiu, ktorú považujú aj oni, aj my za dôveryhodnú, tak aj vtedy robili také odhady a vtedy ten ich odhad bol obdobne nepresný a hovoril o dvojnásobku populácie, čiže to myslím, hovorí za všetko. Naozaj treba byť veľmi opatrní ohľadom tých dát a štúdií, pretože nie všetky sú rovnako kvalitné. Ale teda to len tak ako nabok, lebo myslím si, že túto diskusiu by v skutočnosti sme mali na odbornejšom fóre viesť a nie úplne v tomto parlamentnom pléne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2024 18:06 - 18:06 hod.

Tamara Stohlová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán minister (ruch v sále), pán minister, vy ste spomínali kolaps biodiverzity, tak ten skutočne nesúvisí s nedostatočným hospodárením na poľnohospodárskej pôde, je to presne naopak. Tradičné poľnohospodárstvo je jedným z hlavných negatívnych faktorov, ktoré vplývajú na biodiverzitu, pretože biodiverzita je o počte druhov, ktoré nájdete na nejakom stanovišti, je o tej pestrosti prírody, o tých vzťahoch medzi nimi. Takže riešenie asi nebude to, že všetko vykosíme, vyrúbeme, necháme spáliť slnkom alebo nasadíme repku, ktorú potom x-krát ročne chemicky ošetrujeme, to je jednoducho úplný nezmysel. A neporovnávajte to s presnými a cielenými zásahmi, ktorých motívom je ochrana prírody, kde napríklad vykosíme nejakú lúku na to, aby sme to zachránili ako stanovište pre nejaké vzácne orchidey, to jednoducho absolútne nemá spoločné nič s vaším návrhom. Ak chcete obhajovať zjednodušovanie výrubov aj brehových porastov, ktoré, zase je to úplne presne naopak, ako hovoríte, brehové porasty sú prirodzenými protipovodňovými opatreniami, ktoré vytvárajú spolu s tou riekou presne to opatrenie, ktoré potrebuje, nivu, v ktorej sa nám zachytí voda počas povodní a potom počas sucha sa naopak uvoľňuje. Ak chcete obhajovať výruby, ak chcete obhajovať ich zjednodušenie, ak chcete obhajovať zásadnú zmenu rázu našej krajiny, robte to, ale, prosím vás, prosím vás, nepleťte do toho biodiverzitu, majte aspoň toľko odvahy a hovorte o vašich skutočných motívoch.
Skryt prepis
 

30.4.2024 17:35 - 17:37 hod.

Tamara Stohlová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ja budem teda reagovať k tomu zákonu o medveďoch, lebo mne to tak dáva zmysel, že by sme sa držali aj trošku rámcovo tých tém, kvôli ktorým sme tu, lebo ony sú samé osebe dosť komplikované.
Ďakujem, pán poslanec Hlina, za to rozobratie situácie s vlkmi. Myslím, že ste použili výborné argumenty presne, prečo tá situácia je odlišná. Presne, ak toto je riešenie pre medvede, tak to nijakým spôsobom nesedí, nesúvisí s vlkmi, nemá to v tom zákone čo hľadať.
Chcela by som akurát podotknúť ešte, vyjadriť sa k tomu, čo ste vy na začiatku nazvali kalibráciou, čo mali byť akoby nejaké, niečo, z čoho vychádzame a na čom sa všetci zhodneme. Ja naozaj chcem mať vecnú diskusiu, lebo bez toho som presvedčená, že sa nikam nepohneme. A tak teda si dovolím opätovne opraviť to, že my jednoducho nemáme dáta, nemáme argument, kvôli ktorému by sme mohli povedať, že situácia, alebo teda že populácia medveďov je premnožená, alebo žeby rástla. Nemáme, nemáme o tom tie dôkazy, nemáme o tom, na to tie argumenty a ja si myslím, že by sme tým pádom, nemali by sme si to stanovovať na začiatku diskusie ako nejaký fakt. Jediná štúdia, ktorú máme k dispozícii, nám hovorí, že tá populácia je stabilizovaná. Voči jej metodika bola nejaká kritika, okej. Tá metodika bola pomerne podobná ako štúdia, ktorá bola vypracovaná desať rokov predtým, ktorá je akceptovaná, ale okej, ak je tu voči nej kritika, nedôvera, urobme ďalšiu. Aj tak by sme takéto, takýto monitoring mali robiť v prípade chránených živočíchov. Ale, a to je kľúčové, aj tak to pre riešenie situácie so stretmi nie je to najdôležitejšie, pretože, ako sme si aj na historických údajoch ukázali, tie strety tu máme aj pri populácii 500 a ten samotný počet nie je to najdôležitejšie, čo potrebujeme riešiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2024 17:10 - 17:10 hod.

Tamara Stohlová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo a ďakujem aj vám, pán minister, ja oceňujem, že sa takto prihlasujete do tej rozpravy a dá sa reagovať a dá sa nejakým spôsobom debatovať.
Vy hovoríte, a teda aj to vítam, že hovoríte, že prevencia je v poriadku a nemáte s ňou zásadný problém, na druhej strane kritizujete to, že o prevencii sa tu roky hovorí. A ja hovorím, že no to je presne ten problém, že sa o nej len hovorí, že ona sa jednoducho neprináša do tej reality, iba sa o nej hovorí. Ale zároveň my aj hovoríme, že veď dobre, vy ste si vybrali túto cestu, že chcete využívať výnimku a my s tou výnimkou pracujeme a presne aj na tento účel máme pripravený konkrétny pozmeňujúci návrh, aby sme sa s touto situáciou vysporiadali. Pretože výnimky z podstaty sú výnimky a nemali by sme na nich stavať systém, to jednoducho nedáva zmysel. Ja som spomínala, že už dnes štátna ochrana prírody môže tie zásahy vykonávať sama alebo si tie poľovnícke združenia môže zazmluvňovať. Takže ja hovorím, že veď okej, poďme vašou cestou, vydajme tú výnimku, keďže zjavne v tom regióne nemá zásahový tím tú danú kapacitu, ale pracujme s tým ďalej, robme z toho nejaký systém, nejaké systémové opatrenie a sformalizujme tú spoluprácu s tým daným poľovníckym združením, ktoré na tom mieste zasiahne. Lebo podľa mňa to, že to má koordinovať odborná organizácia, ktorá má manažment medveďa na starosti, to by malo byť úplne prirodzené vyústenie používania takýchto ad hoc výnimiek. Ja si myslím, že na tomto by sme sa zhodnúť mali vedieť a v tomto zmysle a v tomto duchu podáme aj pozmeňujúci návrh, ktorý to bude ošetrovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2024 16:54 - 16:56 hod.

Tamara Stohlová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Zareagujem na pána Huliaka, ktorý možno ma niekde počuje. Ja som počula tú vašu kritiku na zásahový tím a teda počula som aj to vaše zhrozenie, že a boli tam ženy, tak hej, to bolo súčasťou tej kritiky, to ste si už teraz možno tak vyfiltrovali. Ale vážne, veď ja nehovorím, že tie zásahové tímy sú dokonalé, nehovorím, že, veď som sama spomenula, že nie sú dostatočne vybavené, sú aj personálne poddimenzované, ale je to jednoducho nástroj, ktorý máme k dispozícii, a či chcete, či nechcete, výsledky mal a potreboval by podporu. A je to, je to nástroj dnes, ktorý už má vytvorený rámec, v ktorom vie fungovať v súlade so zákonom, a mne to pripadá oveľa logickejšie s ním pracovať, ako tu hľadať nejaké legislatívne akože ďalšie cestičky, keď tu máme históriu proste desiatok súdnych sporov. Predkladáte tu aj ústavný zákon a v skrátenom legislatívnom konaní, mne to jednoducho nepripadá ako tá efektívnejšia cesta.
Vy ste tiež spomínali, že medveď je poľovná zver, no ale medveď je aj chránený živočích, ale myslím si, že pre ochranu ľudí je toto úplne irelevantné, čo je pre nich dôležité, sú jednoducho tie výsledky. A videli sme výsledky v roku 1987, keď ho obhospodarovali poľovníci, tie strety jednoducho boli. A ja som presvedčená, že vy ste tomu zásahovému tímu v skutočnosti tú šancu ani nedali.
A, pán Malatinec, ďakujem pekne, v každom prípade ten argument, že prevencia, že toto už ľudia nechcú počúvať? Ja si myslím, že je to spôsobené práve tou vyhrotenou diskusiou, ktorú už vlastne roky zažívame a je to aj dôvod, prečo po novom ľudia chodia so zbraňami do lesa, čo je pre mňa akože celkom desivá predstava, a ja som presvedčená, že v tomto smere to nie je riešenie, že jednoducho toto nie je riešenie, s čím by sme sa mali zmieriť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.4.2024 16:26 - 16:48 hod.

Tamara Stohlová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ktorí ste teda ešte ostali tu vypočuť si túto, myslím, inak veľmi dôležitú debatu. Ja sa teším, že sa konečne dostávame k podstate veci a teda ideme diskutovať o tom predloženom zákone. A aj vzhľadom na ten váš úvod, pán minister, ja opäť zopakujem to, že v Progresívnom Slovensku veľmi dobre vnímame ten narastajúci problém stretov s medveďmi, vnímame aj tú vyhrotenú verejnú diskusiu. My sa tejto téme dlhodobo venujeme. Myslím, že je to jasné aj z toho, že to napätie tu akoby je. Aj vy hovoríte veľmi často, že dookola opakujeme nejaké opatrenia, naše vlastné návrhy, takže myslím si, že na tomto by sme sa už mohli zhodnúť, že je to problém, ktorý tu všetci vnímame v tejto sále. A jedno, na čom sa možno nezhodneme, ale naším názorom jednoznačne je, že už dávno bolo treba konať a na to tiež dlhodobo upozorňujeme, že teda bol ten čas aj pred vami, ale aj vy tých šesť mesiacov napriek tomu, že ste to mali ako tému aj v kampani, ste vlastne neurobili nič zásadné pre túto tému a teda stretávame sa tu až na poslednú chvíľu a máme tu diskutovať v skrátenom legislatívnom konaní, ako teda riešiť tú situáciu. No.
Keď hovorím, že registrujeme tú napätú situáciu vo verejnosti, to ale neznamená, že teraz máme urobiť hocičo, že máme ísť do hocijakého riešenia, len aby to bolo. Naopak, ja si myslím, že to nás má motivovať do čo najkvalitnejšieho riešenia, pretože to znamená, že aj tá verejnosť predsa má od nás veľké očakávania a celkom správne. Takto aspoň my sa so zložitými problémami snažíme vysporiadávať v našom hnutí.
Ako som už spomínala, novelu v tej podobe, ako bola predložená, nepovažujeme ani za funkčnú a nepovažujeme ju ani za bezpečnú pre ľudí. Ale teraz aj vzhľadom na tú atmosféru, ktorá v spoločnosti je, je naozaj priestor a čas na to byť konštruktívni, preto, ako sme aj avizovali, s touto novelou vieme pracovať a predložíme tie zmeny, ktoré považujeme za nevyhnutné na to, aby sme ten návrh posunuli naozaj kvalitatívne niekam, že si vieme predstaviť, že by to mohlo fungovať a nebolo by to nebezpečné pre ľudí a zabezpečilo by to to, čo chceme, a teda riešiť strety s medveďmi.
A teraz k tej, alebo teda túto rozpravu v prvom čítaní, lebo o tých pozmeňujúcich návrhoch, ktoré budeme podávať, tak o tých budem hovoriť v rámci druhého čítania, ale túto rozpravu chcem využiť naozaj na to, aby sme sa bližšie pozreli na tú veľmi vecnú kritiku návrhu, ktorý predložila vláda.
Nedá mi nezačať tým, že úplne priamočiarym riešením problémov, problémových stretov s ľuďmi, teda ľudí s medveďmi by bolo posilnenie zásahového tímu. Je to nástroj, ktorý už ministerstvo má k dispozícii, akurát, a to uznám, jeho potenciál nie je dostatočne využívaný a rovnako ani jeho fungovanie doteraz nebolo ideálne, bol ako materiálne, tak aj personálne a hlavne personálne poddimenzovaný. Z nášho pohľadu by preto úplne prirodzené, keď takýto nástroj máme už k dispozícii, bolo jeho posilnenie a nie podkopávanie, čo je ten prístup, ktorý dlhodobo vnímame aj z pozície vládnej koalície. To posilnenie by jednoznačne malo byť minimálne na úrovni každého národného parku. To je začiatok, ktorý by naozaj aj ten zásahový tím mohol dostatočne posilniť na to, aby sme videli ten potenciál, ktorý jednoznačne mal, pretože on je naozaj právne ukotvený, je to nástroj, ktorý máte hneď dnes k dispozícii, mali ste ho k dispozícii aj pred mesiacom, aj pred dvoma mesiacmi.
Tá predložená novela teda nepracuje s tým zásahovým tímom, ale navrhuje iný režim. Navrhuje využívať výnimku z ochrany chránených živočíchov v zákone o ochrane prírody. Ale my túto výnimku veľmi dobre poznáme, pretože v minulosti bola používaná nezákonne. A vieme to vďaka tomu, že tu máme desiatky rozhodnutí zo súdnych sporov, a preto ju aj ministerstvo prestalo vydávať. Je úplne zjavné z toho, že ten inštitút ako taký je otvorený zneužívaniu. A opäť nedá mi porovnať to so situáciou zásahového tímu, ktorý je právne bezproblémovo už dnes ukotvený, neregistrujeme tam žiadne súdne spory, neregistrujeme tam problémy so zneužívaním takéhoto inštitútu alebo nástroja.
Ďalšou požiadavkou vlády, keď predkladala túto novelu, bolo zrýchliť proces vydávania výnimky, ktorá sa za bežných okolností vydáva v správnom konaní. A preto novela teda neprichádza len s návrhom, ktorý mení zákon o ochrane prírody, ale aj zákon o civilnej ochrane. Medzi udalosti, ktoré majú spúšťať mimoriadnu situáciu, teda udalosti ako živelná pohroma, katastrofa alebo teroristický útok, sa má zaradiť, a to citujem, nežiaduci výskyt veľkej šelmy. Tu opäť musím pripomenúť, že zásahový tím už dnes funguje flexibilne mimo správneho konania. Objavovali sa v tom, povedala by som, že rozchádzajúce sa informácie. Toto je fakt zásahový tím, nejde správnym konaním, je z neho vyňatý, takže opäť je to nástroj, ktorý dnes je pripravený aj v týchto intenciách alebo v tom, v tých očakávaniach, ktoré vláda tvrdí, že má.
No a napokon aj na výbore minulý týždeň ste aj vy, pán minister, deklarovali, že tá požiadavka ísť mimo správneho konania existuje aj preto, aby vydávanie týchto výnimiek nebolo možné napadnúť na súde. No ale tu mám zlú správu, pretože aj pokiaľ by táto novela prešla, tak stále bude možné vydávanie takýchto výnimiek, bude možné napadnúť na súde a tak to má byť, pretože my máme mať predsa dosah na to, aby sa preskúmalo, či je zákon dodržiavaný. Takže to len k nejakým motiváciám, ktoré boli v súvislosti s predkladanou novelou spomínané.
Keď sa dostanem teda k veci, tak samotný pojem, ten, tá citácia, ako je to naformulované, nežiaduci výskyt veľkej šelmy, je z nášho pohľadu problematický hneď z niekoľkých uhlov. Celé mesiace sa tu predsa vedie debata o medveďoch a podľa mňa celkom prirodzene, pretože medveďov sa ľudia boja, dochádza k problematickým stretom s medveďmi, jednoducho celé mesiace tu máme o tom debatu, informujú o tom médiá a predsa práve pre to, pre túto situáciu aj prichádza vládna koalícia s núdzovým riešením, ktoré nám dnes predkladá v skrátenom legislatívnom konaní. No a celkom nečakane sa v tom návrhu zjavil aj vlk, rys a šakal. Opäť. Čo nie celé mesiace, celé roky sa tu vedie debata o medveďoch, o tom, ako vyzerajú tie problémové strety, aké, aké jednoducho to má konzekvencie a zrazu v niečom, čo prijímame v skrátenom legislatívnom konaní, sa objavia vlk, rys a šakal.
Pripomeňme si, podľa mňa veľmi dobre si to, tento paradox vieme ilustrovať na prípade rysa. Rys je veľmi vzácny živočích a je ohrozený primárne kvôli ľudskej činnosti aj pytliactvu. O šakalovi málokto vôbec vie, aj keď som sa o tomto rozprávala so svojím okolím, málokto vôbec vie, že na Slovensku žije. A vlka stretnúť, to je, povedala by som, že stále obrovské šťastie, jednoducho nie je to živočích, s ktorým sa v prírode bežne stretávate. Pre ľudský život a zdravie predstavujú aj ten vlk nulové ohrozenie a prípadné škody na majetku, ktoré spôsobuje napríklad vlk, majú úplne iné príčiny, charakter a aj riešenia, a to by malo byť kľúčové, pretože táto novela, tak ako je vystavaná, tak ako bola komunikovaná predsa prináša riešenie pre medveďa. Ako vravím, v tom duchu sa vláda tvári, že toto je jednoducho novela, ktorá je šitá na medveďa, a preto ideme aj v tom skrátenom legislatívnom konaní.
Takéto rozšírenie prostredníctvom využitia toho pojmu „veľké šelmy" nedáva absolútne žiaden zmysel, iba otvára tú výnimku, ktorá už v minulosti bola zneužívaná, tak vytvára priestor zneužívať ju ešte širšie a ešte výraznejšie. A ja tvrdím, že kto za toto zahlasuje, tak otvorene priznáva ten zlý úmysel otvoriť ju zneužívaniu aj na tieto živočíchy, ktoré nie je dôvod zahŕňať do takéhoto opatrenia, a je to v príkrom rozpore s akýmkoľvek princípom ochrany prírody.
Ďalší argument, ktorý minulý týždeň ste aj vy, pán minister, uviedli na výbore, je, že do odstrelu potrebujeme vtiahnuť poľovnícke združenia. No tak opäť mám pre vás dobrú správu, že už dnes tá spolupráca zásahového tímu s poľovníckym, teda s poľovníckymi združeniami funguje, tá spolupráca funguje. Pretože zásahový tím, tak ako je navrhnutý v legislatíve, má možnosť tie činnosti manažmentu medveďa hnedého vykonávať samostatne, teda vykonáva to samotný zásahový tím, alebo má možnosť zazmluvniť si napríklad poľovnícke združenie v danej lokalite. A toto sa všade tam, kde o to majú poľovníci záujem, aj deje. Takže to by sme mali akoby ďalší problém odstránený, ktorým sa argumentuje, prečo je táto novela potrebná.
Z našej strany naopak tá motivácia, prečo vznášame tieto námietky a prečo budeme predkladať aj pomerne rozsiahlu sériu pozmeňujúcich návrhov, je, že aj tento návrh, hoci je odlišný od toho ústavného, od tej ústavnej novely alebo teda novely ústavného zákona, ktorý čaká niekde v tom našom seku, že aj tento návrh nepovažujeme za bezpečný z pohľadu ľudí, pretože tak, ako je navrhnutý, jednoznačne predstavuje vyššie riziko zvýšenej streľby v okolí ľudských sídiel. Celé je to nastavené tak vágne, kedy môže vzniknúť tá mimoriadna situácia, pretože hovoríme o výnimke, ktorá už, tak ako bola nastavená v minulosti, bola zneužívaná, dnes sa nastavuje celá tá situácia ešte vágnejšie, že jednoznačne to povedie k intenzívnejšej streľbe v okolí ľudských sídiel. A to všetko aj ľuďmi, keďže sa rozšíri vlastne tá skupina ľudí, ktorí budú zasahovať, tak môže ísť o ľudí, ktorí nie sú špecificky vycvičení na odstrel medveďa. Už sme sa tu bavili aj minulý týždeň o tom, že to nie je len tak, vyžaduje si to nejaké schopnosti a skúsenosti. Ak má byť účelom tohto zákona ochrana ľudí, čo ja verím, že to je opäť niečo, na čom sa zhodneme, ak chceme chrániť zdravie ľudí a ich životy, v takomto znení, ja som presvedčená, že dosiahneme presný opak.
Čo ale na druhú stranu úplne absentuje v tomto návrhu, sú preventívne opatrenia, či už zabezpečenie odpadkov, alebo plošné riešenie vnadísk, alebo vhodná komunikácia s verejnosťou a edukácia, ako sa pri stretoch chovať. Preventívne opatrenia sa koalíciou aj ministerstvom dlhodobo zosmiešňujú, pokiaľ teda nejde o nový nápad sprehľadniť krajinu výrubom tisícov stromov a kríkov aj vzácnej prírody. Fakt je ten, že skutočné preventívne opatrenia fungujú. Máme na to aj dáta, aj nespočetne veľa príkladov. Za všetko uvediem prípad z mesta Vysoké Tatry. Dovolím si tu aj takú krátku osobnú vsuvku, lebo veľa sa tu predpokladá o tom, akí my v Progresívnom Slovensku sme, alebo nie sme, ja to neberiem osobne, ale napriek tomu si dovolím povedať, že ja som žila v Dolnom Smokovci práve v čase tých vrcholiacich problémov s medveďmi, ktoré sa naučili schádzať z lesa do nezabezpečených kontajnerov a teda hľadať v nich odpadky. Chodila som tam večer potme, z električky z práce, chodila som tam venčiť psa, chodila som tam sama behať, jednoducho normálny život som viedla, a áno, pravidelne som mala medveďa, ktorý, ako to nazvať, si chodil pohadzovať kontajner pred našou bytovkou tak na dobrých dvadsať-tridsať metrov, pretože tak tá situácia jednoducho vyzerala. Čiže ohradzujem sa voči tomu, že by sme my nemali skúsenosť aj priamu a že by sme rozhodovali a hovorili od nejakého tu bratislavského stola.
Žila som aj na strednom Slovensku, na mieste s trvalým výskytom medveďa, ale ja to v skutočnosti na rozdiel od vás nijakým spôsobom nechcem využívať na povyšovanie sa nad iných ľudí, pretože tak by to podľa mňa nemalo byť. Ja sa snažím argumentovať vecne a to isté by som žiadala aj od vás, lebo tie osobné skúsenosti môžu byť prínosné, môžu byť obohacujúce, môžu byť na zváženie, ale nemôžu jednoducho tvoriť jadro argumentácie pri prijímaní zákonov, ktoré ovplyvnia fungovanie celej spoločnosti.
No a v tých Tatrách, dlho všetci hovorili o tom a kričali, že chcú riešenie, ale zároveň neboli schopní ani samospráva, ani ministerstvo zabezpečiť tú úplne najzákladnejšiu vec, a to je zamedziť prístup medveďom k odpadkom. A keď sa konečne prestal prehliadať tento krok nula, tak by som to nazvala, tak ten výsledok sa dostavil rýchlejšie, ako by som aj ja sama predpokladala. Počet hlásení stretov vo Vysokých Tatrách sa znížil v priebehu rokov 2020 až 2022 z 202 na 18. Vo Vysokých Tatrách boli problém kontajneri, vidíme to, máme dáta, že to funguje. Inde sú to spustnuté ovocné sady, inde sú to vnadiská a všetko toto má riešenie, ktoré nehovorí, že proste že ľudia nemôžu žiť normálny život. Takto to hrotíte a v skutočnosti to neprinesie nič pozitívne, neprinesie to riešenia pre ľudí.
Bez prevencie sa stretov nezbavíme nijakým spôsobom. Keď vám tečie cez diery do člna, tak asi má zmysel zaplátať tie diery a neriešiť, že koľko vody je tam všade okolo vás. Keď vám chodia mravce, ja neviem, na otvorené sladkosti do špajze, tak si asi upracete. Keď vám chodia mole na potraviny, tak rovnako si potraviny zabezpečíte. Ja nerozumiem, prečo sa nedokážeme zhodnúť na tom, že preventívne opatrenia fungujú, hovorí to aj základná logika a hovoria to aj dáta. Jediné, čoho sa návrh z dielne vládnej koalície z prevencie dotkol, sú vnadiská a celkom správne je to naozaj problém.
Opäť použijem príklad, aby sme si to mohli ilustrovať, tentokrát z okolia Banskej Bystrice. Na vnadisko blízko pri vysielači Laskomer, tam poľovníci sypú už tak tradične ovocie, jadrové krmivo, pečivo. A zábery z fotopascí jasne dokazujú, že sa na túto potravu naučila chodiť medvedica aj so svojím mláďaťom. Toto mení ich správanie, vďaka tomuto strácajú, strácajú plachosť a vďaka tomuto si začnú tú potravu aj strážiť. To je jednoducho následnosť, ktorú, ktorú neprerušíte, to je tá základná logika, ktorá je pri zdroji vzniku problémových jedincov, tú jednoducho neoklamete. No a viete, v akej vzdialenosti sa nachádza toto vnadisko od turistického chodníka, ktorý je pomerne navštevovaný? Viete, pán minister? Rečnícka otázka. Je to 15 metrov, 15 metrov, a to je dobrovoľné rozhodnutie toho poľovného združenia, tých poľovníkov, ktorí to tam chodia dávať, že to umiestnia 15 metrov na turistickú trasu veľmi blízko Banskej Bystrice, je to naozaj veľmi populárna lokalita. A viete, koľko takýchto vnadísk s posedmi sa tam nachádza popri dvaapolkilometrovom úseku turistického chodníka? Je ich desať a toto sú všetko dobrovoľné, vedomé rozhodnutia, a ja hovorím, toto je to, čo potrebujeme riešiť. Nie je jeden dôvod, prečo toto nejdeme riešiť, pokiaľ je naším cieľom chrániť zdravie a život ľudí.
Žiaľ, predložený návrh v skutočnosti problém s vnadiskami vôbec nerieši, viac či menej elegantne sa mu vyhol. Hovorí totiž o odstránení miest, na ktoré sa ukladá návnada za účelom prilákať veľké šelmy. Lenže také nič neexistuje. Vnadia sa vo veľkom najmä diviaky a medveďovi je úplne jedno, že sa tam tá návnada alebo to krmivo, čokoľvek, že sa tam uložilo pre diviaky, je mu to úplne jedno. Je to preňho tá najjednoduchšia, najľahšia možnosť. A ono v tom, keď si vezmete, že je to v tom návrhu zákona, tak vlastne priznávate, že tie vnadiská sú problém, ale zároveň tým, ako ste to spracovali, znemožňujete ich riešenie. Tak ja sa pýtam, že ako to teda je, je to problém, nie je to problém, keď to nie je problém, prečo ste to do tej novely dali. V každom prípade, problém to je, pretože nám opäť hovorí o tom aj základná logika, aj dáta.
Bez preventívnych opatrení odstrely nemajú zmysel, pretože ak neodstránime tie zdroje synantropizácie, tak neustále budeme mať stály prísun tých nových a nových problémových jedincov, ktorí ohrozujú ľudí, ohrozujú ich majetok. Ak je motívom ochrana ľudí a nie zachovávanie toho prísunu medveďov na odstrel, prevencia je prvoradá. Neexistuje, neexistuje dôvod, prečo by ste tú prevenciu odmietali. A zase, ukazujú to aj dáta, v roku 2022 došlo k desiatim poraneniam človeka medveďom. V roku 2023 to bolo štrnásť. A viete, koľko ich bolo v roku 1987, keď sa medveď strieľal bez obmedzení plne v obhospodarovaní poľovníkmi? Bolo ich jedenásť. Z toho je úplne jasné, že tie strety, ak neodstránime zdroje, prečo sú tie medvede problémové, ak neaplikujeme preventívne opatrenia, tak množstvo tých stretov sa v skutočnosti nemení, a to je tá podstata, na ktorú by ste sa mali zameriavať. Pretože tá cesta k riešeniu problémov s medveďmi je pomerne priamočiara, chce to len vôľu sa akoby na tú cestu vydať.
Vy ste sa namiesto toho aj touto novelou vydali na kľukatú cestu, ktorá je plná problémov, je nebezpečná pre ľudí a ja som úplne presvedčená, že ak by bola schválená v tejto forme, tak by bola aj odsúdená na neúspech. Z akých motivácií ste si tento inštitút, túto cestu vybrali, to sme si už trošku naznačili.
V každom prípade, v druhom čítaní my za Progresívne Slovensko predložíme sériu pozmeňujúcich návrhom, ktorými budeme navrhovať nevyhnutné opravy tých najproblémovejších oblastí, ktoré táto novela obsahuje. Všetky smerujú k väčšej ochrane ľudí a ja som presvedčená, že neexistuje naozaj ak sa zhodneme tu na tom, že naším cieľom je chrániť ľudí, život a zdravie, aj ich majetok, tak neexistuje jeden dôvod tieto pozmeňujúce návrhy nepodporiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.4.2024 10:06 - 10:08 hod.

Tamara Stohlová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ja som bola takisto pomerne prekvapená, keď som videla ten návrh novely, pretože celé mesiace sa tu vedie debata o problémoch s medveďmi, a teda očakávala som aj riešenia, ktoré budú súvisieť s medveďmi. Je to, myslím prirodzené, pretože ľudia sa boja medveďov, ľudia hlásia strety s medveďmi, tak celkom prirodzene to je to, čomu by sme sa mali venovať. A keď sa aj pozrieme, myslím, že panuje tu zhoda na tom, že táto novela je šitá na toho medveďa a siaha aj po pomerne extrémnych nástrojoch v podobe toho, že hovoríme o tom, že pre nežiaduci výskyt medveďa by sa vyhlasovala mimoriadna situácia. Mimoriadna situácia je pomerne extrémny nástroj, keďže sa to zaraďuje takáto udalosť medzi živelnú pohromu, medzi katastrofu alebo teroristický útok.
Takže na mňa takisto pôsobí pomerne nedôveryhodne, ak sa tam potom zrazu ocitol vlk, rys aj šakal, s tým, že máme zároveň históriu, že tento mechanizmus vydávanie výnimky sa v minulosti zneužíval. A ak by sme to takýmto spôsobom rozširovali, tak je zrejmé, že, že inštitút, ktorý bol v minulosti zneužívaný, by mohol byť zneužívaný ešte širšie a výraznejšie.
No a keď sa pozrieme, tak v prípade toho rysa sa naozaj nedá hovoriť ako tam, jednoducho rys je veľmi vzácny a je ohrozovaný ľuďmi a jeho, teda činnosťou ľudí, o šakalovi vôbec ľudia ani nevedia, že na Slovensku žije. A v prípade vlka takisto je to obrovské šťastie, ak ho stretnete. Neohrozuje ľudí na zdraví a živote, o tom sa tu primárne rozprávame. A aj v prípade tých nejakých škôd na majetku tá situácia je zásadne odlišná aj tie príčiny, aj tých charakter a nemá zmysel dávať ho do jedného riešenia spolu s medveďom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.4.2024 18:30 - 18:32 hod.

Tamara Stohlová
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.4.2024 18:05 - 18:06 hod.

Tamara Stohlová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán poslanec Hlina, vy ste spomínali viackrát taký pojem, že pocitové vnímanie. Ja rozumiem, čo ste tým mysleli, ale som presvedčená o tom, že je to zradné, lebo my sme naozaj v situácii a v dobe, keď sa nepoužívajú akékoľvek dáta, štatistiky, podložné argumenty, ale hovorí sa, že videl som, videla som video na sociálnych sieťach so všetkými tými incidentami a tak ďalej, a ja si myslím, že toto je naozaj veľmi nebezpečné.
Spomínali ste tiež počet medveďov, a ten treba veľmi jasne oddeľovať od počtu stretov. Stále sa tu operuje s tým, že medvede sú premnožené, čo je samé osebe problematický koncept pre tých, čo rozumejú ekológii, a navyše my o tom, že by tá populácia bola predložená, jednoducho nemáme žiadne dáta, nemáme žiadne dáta, ktoré by toto hovorili, sú to len pocity.
Tiež treba chápať nejakú príčinnú súvislosť v tom celom, že nárast populácie, už nech ideme od akejkoľvek hladiny, neznamená automatický nárast stretov, preto sa rozprávame o tých preventívnych opatreniach, preto to riešime akoby aj z iných stránok, a toto nie je pocitové vnímanie, toto nám hovorí aj veda.
A ja teda rozumiem, a ja si aj užívam tie vaše vystúpenia, ale ja mám pocit, že pokiaľ do tak zložitej debaty, ako toto je, ktorá je navyše tak vyhrotená emóciami a aj nepravdami, ak do toho vnášame to pocitové vnímanie, že nás to niekedy, najmä keď sa jedná, že každý jednotlivec z nás to pocitové vnímanie má, že nás to od toho riešenia možno skôr vzďaľuje, ako k nemu približuje.
Tak toľko za mňa, ale ďakujem vám pekne.
Skryt prepis