Dobrý deň, ďakujem pekne za slovo.
Vážení kolegovia a kolegyne, a ktokoľvek, kto sleduje v súčasnosti rozpravu v Národnej rade Slovenskej republiky, momentálne sa nachádzame v rozprave k skrátenému legislatívnemu konaniu k novele Trestného zákona. A skrátené legislatívne konanie je taký mimoriadny prostriedok, teda podľa rokovacieho poriadku, mimoriadny prostriedok, ktorý vláda môže použiť za mimoriadnych okolností. Tie mimoriadne...
Dobrý deň, ďakujem pekne za slovo.
Vážení kolegovia a kolegyne, a ktokoľvek, kto sleduje v súčasnosti rozpravu v Národnej rade Slovenskej republiky, momentálne sa nachádzame v rozprave k skrátenému legislatívnemu konaniu k novele Trestného zákona. A skrátené legislatívne konanie je taký mimoriadny prostriedok, teda podľa rokovacieho poriadku, mimoriadny prostriedok, ktorý vláda môže použiť za mimoriadnych okolností. Tie mimoriadne okolnosti by sa mali týkať ochrany ľudských práv, ochrany bezpečnosti, alebo ochrany hospodárstva.
A už opakovane v tejto diskusii aj mnohými rečníkmi z opozície, aj priamo pani prezidentkou bolo poukázané na to, že tento zákon by vôbec nemal byť predložený do skráteného legislatívneho konania, pretože nespĺňa žiadne takéto mimoriadne podmienky. Čiže to je prvý hlavný bod, že sme hlboko presvedčení, že nie, tento zákon by nemal prejsť, teda nemalo by byť odhlasované, že tento zákon môže ísť skrátene. Ale ako sme to tu videli už opakovane, vláda a vládna koalícia na to veľmi nedbá a pravdepodobne si to presadia tak či tak. A je však dôležité zamyslieť sa nad tým, že prečo to teda predkladajú a prečo to potrebujú predložiť tak rýchlo.
Ja som študovala verejnú politiku o tom, ako teda majú fungovať, má fungovať štát, ako majú fungovať verejné politiky, tak, aby boli naozaj v prospech verejného záujmu a tam sme mali takú základnú poučku, že verejné politiky vznikajú v určitom cykle. A ten cyklus má štyri fázy. Tá prvá fáza je, že sa pomenuje nejaký spoločenský problém. Druhá fáza je hľadanie riešení. Keď vieme, aký je problém, tak potom môžeme uvažovať nad tým, že akými spôsobmi prispieť k odstráneniu toho problému. Potom sa tie jednotlivé riešenia zvážia, z jednej, z druhej strany, rôzni aktéri sa k tomu vyjadria, potom sa teda to riešenie implementuje do praxe a následne by mala byť tá fáza vyhodnotenia, kde sa zhodnotí, že či to dané riešenie, ktoré bolo vybraté a implementované, naozaj prispelo k nejakému odstráneniu alebo k zmierneniu toho spoločenského problému. A potom môže ten cyklus začať znovu, lebo asi za žiadnych okolností nenastolíme úplne dokonalý svet a idylku pre všetkých, že potom sa znovu dá zamyslieť nad tým, že aké sú aktuálne spoločenské problémy a aké riešenia pre ne musíme nájsť.
A tá fáza toho pomenovania spoločenského problému je aj preto taká dôležitá, aby sme to potom mohli vyhodnotiť, aby sme mohli spätne teda povedať: bolo to dobré riešenie? Prispelo to riešenie k odstráneniu nejakého problému? Lenže v tomto prípade my sa nedozvedáme, prečo vláda tento návrh predkladá. Nielenže sa nedozvedáme, prečo ho predkladá tak urýchlene, ale vlastne sa vôbec nedozvedáme, prečo ho predkladá, pretože všetky kvázi argumenty a zdôvodnenia, ktoré nám predniesli, nie sú pravdivé a boli opakovane rôznymi aktérmi vrátane tuto opozície vrátane prezidentky vrátane prokurátorov vrátane Európskej komisie, všetkými boli vyvrátené, že jednoducho nie sú pravdivé.
Vláda tvrdí, že potrebuje transponovať smernice Európskej únie, Európskej komisie. Samotná Európska komisia povedala nie, nerobíte to dobre. V skutočnosti to s tým vôbec nesúvisí. Hovoria o humanizácii trestov, o tom, že preberajú nejaké vzory zo zahraničia. Nie. Pani prezidentka veľmi jasne ukázala, ako to funguje v Rakúsku, v Nemecku, v Českej republike, v krajinách, z ktorých by sme si možno mohli v mnohých ohľadoch brať príklad, ale ani tam to nefunguje tak, ako to navrhujú. Hovoria, že musia zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, lebo zasahuje do ľudských práv, lebo párkrát pochybili. Každá inštitúcia párkrát pochybí. Tento parlament koľkokrát pochybil, súdy koľkokrát pochybia. To neni argument na to, aby sme nejakú celú inštitúciu, ktorá rieši vyše tisíc prípadov, v súčasnosti aby sme ju celú zrušili. Jednoducho žiaden z týchto argumentov neobstojí.
A tak sa môžme len znovu dookola pýtať, že prečo je to teda pre vládu také dôležité a naozaj jediné vysvetlenie, ktoré dáva zmysel, akurát ho, samozrejme, vládna koalícia nemôže povedať na rovinu, je, že potrebujú zamedziť vyšetrovaniu káuz SMER-u a potrebujú ochrániť svojich ľudí. A to je naozaj desivé? Ako to sme tu potom naozaj, sa podobáme na mafiánsky štát a naozaj máme dôvody toto celé volať mafiánsky balíček.
Ja si, väčšinou sa snažím byť dosť vecná, ale dovolím si odcitovať jednu správu, ktorá mi prišla, myslím, že včera večer po protestoch. Písala mi jedna pani: "Sledujem schôdzu", možno aj teraz práve sleduje, "a som pobúrená, ustráchaná z toho, čo chystajú na nás, obyčajných, čestných ľudí. Prosím vás na kolenách, pripomínajte a apelujte na celý parlament, že treba ochraňovať poctivých, čestných a slušných ľudí. Čo mňa je do všelijakých gaunerov, kmínov, zlodejskej bandy, ktorí celý život ohrozujú slušných ľudí? Zakaždým začnite, že vy obhajujete poctivých ľudí, alebo tých zlodejov vyzvite, aby išli najskôr kradnúť smerákov a im podobných a nás, čo ich nevolili, nech nechajú na pokoji. Ja sa ich bojím." A myslím si, že táto pani neni sama momentálne v tejto atmosfére na Slovensku, že ľudia sa úprimne boja. A úprimne sa boja toho, že tu narastie kriminalita, úprimne sa boja toho, že niekto im ukradne auto alebo vykradne byt a nedočkajú sa spravodlivosti a úprimne sa boja tej atmosféry, ktorá tu je, keď vláda, a je to legitímna vláda, ktorá bola legitímne zvolená, ale následne po tom zvolení zneužíva zákon a na úkor bezpečnosti v tejto krajine presadzuje svoje vlastné egoistické záujmy. A v tej správe o tej pani, nebudem ju menovať, ona hovorila o čestných, slušných, dobrých ľuďoch. Ja si nemyslím, že ľudia sa delia na dobrý alebo zlých, ale som presvedčená, že činy, konanie sa môže deliť na dobré alebo zlé. A keď už by sme sa nezhodli na slovíčkach dobré alebo zlé, to je možno také moc absolutistické ako z rozprávky, tak minimálne sa konanie delí na zákonné a nezákonné. A keď už niekto sa koná, keď už niekto sa rozhodne konať nezákonne, tak keď už nič iné, by aspoň mal vedieť prijať zodpovednosť a mali sme pokus včera odvolať predsedu Dan... podpredsedu Danka, predsedu strany, podpredsedu parlamentu, a teda týmto mu vytvoriť priestor, aby prijal zodpovednosť za to, že sa správal nezákonne pri dopravnej nehode. A keď už aspoň tí ľudia nepreberajú zodpovednosť, tak aspoň by mal fungovať štát, ktorý ich donúti k tomu, že preberú zodpovednosť. Ale my tu máme štát, ktorý vedú ľudia, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou konali nezákonne a teraz idú ohýbať zákon z pozície moci na to, aby si tú beztrestnosť zabezpečili, a to je naozaj nehorázne.
A myslím si, alebo tak ako som povedala, že ľudia sa nedelia na dobrých alebo zlých, ale sú to tie činy a verím, že aj v tejto koalícii sedí veľa ľudí, ktorí by si priali, aby jednoducho tento štát fungoval lepšie, ktorí do politiky vstupovali s nejakými, s nejakými ideálmi, a som hlboko presvedčená, že hlasovať za tento Trestný zákon, za to, že je nasilu predložený do skráteného legislatívneho konania, za to, že bude ohrozovať bezpečnosť v tejto krajine, jednoducho nie je dobrý krok pre našu krajinu. A viem, že sa to asi nestane, ale napriek tomu vyzývam túto vládu, aby to stiahla, vyzývam poslancov, aby za toto nehlasovali, pretože tým pomáhajú nezákonnému konaniu a ohrozujú, hazardujú s bezpečnosťou v tejto krajine a je tu veľa čestných ľudí, ktorí majú z toho strach.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis