9. schôdza

30.11.2010 - 15.12.2010
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

9.12.2010 o 14:18 hod.

prof. PhDr. PhD.

Iveta Radičová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:52

Ján Mikolaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, vo svojom zdôvodnení ste hovorili o tom, že súkromné podnikanie, kvôli tomu, aby súkromné podnikanie mohlo byť vykonávané slobodne a pod., ale aj súkromné podnikanie má predsa svoje pravidlá, a tým pravidlám musí rozumieť každý, preto aj štátny jazyk, aby boli pravidlá, ktoré sú jednotné, aby boli zrozumiteľné všetkým. Hovoríte o slobodnom šírení informácií, ale aj to slobodné šírenie informácií je pre všetkých, čiže akonáhle sú informácie v niektorom jazyku, ktorému povedzme ja alebo vy nerozumieme, tak potom nemáte šancu sa k týmto informáciám dostať. A preto je štátny jazyk a všetky normy a pravidlá musia byť definované v štátnom jazyku.
Neodpustím si jednu poznámku, pokiaľ hovoríme o zákone o štátnom jazyku, nie článok jedna, ale článok jeden.
No, a pokiaľ ide o sankcie, vy hovoríte, že sankcie nie, že právne normy nie a tak ďalej, no ale veď, aká je potom vymáhateľnosť práva, po prvé. A po druhé, čo keď je to úmyselné porušovanie zákonov a my vieme, že tu bolo úmyselné porušovanie zákona. Zoberte si tie predvolebné billboardy, ktoré boli iba v jazyku národnostnej menšiny maďarskej, boli úmyselne iba v jazyku maďarskom a úmyselne sa porušoval zákon, dokonca tu boli také návrhy, že tú pokutu zaplatí niekto iný, aby nebolo nejaké obmedzenie, porušovanie zákona. Čiže aj z toho dôvodu, pokiaľ nie je definovaná sankcia, v tej ktorej právnej norme, tak ten zákon je neúčinný a ťažko sa aplikuje v praxi aj na základe takých, vyhýbam sa slovu "podrazov", ktoré sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2010 o 11:52 hod.

prof. Ing. CSc.

Ján Mikolaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:54

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Dostál, ja si úplne vrelo viem predstaviť situáciu, že cez leto sa vyberieme s rodinou na dovolenku na termálne kúpalisko do Veľkého Medera a nerozumiem, prečo by som, ak taká potreba by vznikla, prečo by som nemohol vedieť informácie o tom, kde aké kultúrne podujatie sa v tom Veľkom Mederi deje. Možno by to síce, vzhľadom na to, že nerozumiem po maďarsky, musela byť pantomíma, ale ja by som sa o tom chcel dozvedieť a aspoň teda tú stručnú, jasnú informáciu vo svojom materinskom jazyku, alebo tak, keď tu dnes hovoríme, v štátnom jazyku. Preto sa mi ten návrh pozmeňujúci, ktorý hovorí o tom teda, že vlastne o tých kultúrnych informáciách, alebo o tých kultúrnych podujatiach, by som mohol byť informovaný iba vtedy, ak by to bolo platené priamo zo štátneho rozpočtu, zdá trošičku extrémistický, vzhľadom aj na to, čo tu už spomenul pán poslanec Blanár, že úplne bez problémov kultúrne podujatia môžu financovať aj samosprávy, tak myslím si, že nie je dobrý, a preto ho nepodporím. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2010 o 11:54 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:55

Marek Maďarič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Dostál, rád vám odpoviem na otázku, prečo sankcie. Určite aj preto, že je to takým dobrým zvykom, pomerne je to také časté, že tam, kde zákon ukladá povinnosti, tak potom dáva aj možnosti sankcionovať za neplnenie týchto povinností, ale máte pravdu, sú zákony a môžu byť zákony aj bez sankcií. Ale mali by byť sankcie v takých zákonoch, o ktorých vieme alebo prax to ukázala, že ak boli bez sankcií, tak sa tie zákony porušovali a nedodržiavali.
A práve zákon o štátnom jazyku tu niekoľko rokov bol bez sankcií a bolo množstvo prípadov porušovania tohto zákona. Takže v záujme vymožiteľnosti práva, pán poslanec Dostál, nielen kvôli tomu, že teda je to taký zvyk, že v zákonoch bývajú sankcie, ale konkrétne zo skúsenosti s týmto zákonom a v záujme vymožiteľnosti práva, preto je oprávnené a správne, že nejaká forma sankcií v tomto zákone bude existovať. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2010 o 11:55 hod.

Mgr.

Marek Maďarič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:57

Ján Senko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, viete, to bol zámer vtedy politickej opozície, aby označkovala súčasne platný zákon ako zákon, ktorý je predovšetkým o sankciách. To bola ústredná téma, okolo ktorej sa diskutovalo, ktorú médiá zámerným spôsobom dávali do popredia, ale zámerným spôsobom do úzadia boli dávané hlavné priority súčasne platného zákona o štátnom jazyku. Pretože súčasne platný zákon o štátnom jazyku vôbec neobmedzuje používanie menšinových jazykov, dokonca odstraňuje viaceré prekážky v ich používaní tak, ako boli nastavené v predchádzajúcom platnom zákone. Ale samozrejme, tam, kde dohoda nie je možná, a tam, kde politikum zasahuje a politika sa zrejme v tábore koalícia - opozícia nerodí, tak sa vytvára umelý konflikt, ktorý má jednoducho zákon v očiach iných ľudí znehodnotiť. Prax ukázala, že je potreba takéhoto zákona, a že tento zákon je dobrý. Nakoniec o tom hovoril človek, pred chvíľou, ktorý v tomto prostredí žije a ktorý jasným spôsobom poukázal, o čom je to, a akým spôsobom, a kým sa tento konflikt vyvoláva.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.12.2010 o 11:57 hod.

PhDr.

Ján Senko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:58

Ondrej Dostál

12:00

Jana Laššáková
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Ja len chcem pripomenúť členom výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ, že máme zasadnutie výboru dnes tu v budove na č. dv. 34 v zasadačke. Ďakujem pekne.

(Prerušenie rokovania o 12. 02 hodine.)

(Pokračovanie rokovania o 14.00 hodine.)
Skryt prepis

9.12.2010 o 12:00 hod.

JUDr.

Jana Laššáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
9.schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní
 

Vstup predsedajúceho 13:56

Iveta Radičová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážení členovia vlády, vážená Národná rada Slovenskej republiky, dovoľte mi, aby som podľa príslušných ustanovení rokovacieho poriadku Národnej rady ospravedlnila z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov a to: pána podpredsedu vlády pre ľudské práva a menšiny pána Chmela, ktorý je na zahraničnej pracovnej ceste, nie sú naňho otázky. Pána ministra životného prostredia pána Nagya, ktorý je tiež na zahraničnej pracovnej ceste, nie sú naňho otázky. Pána ministra obrany, ktorý je na veľmi akútnom nutnom výjazde v Krupine z dôvodu riešenia kritickej situácie v súvislosti so zosuvom pôdy, musel sa okamžite presunúť, tak ho ospravedlňte, prosím, nie sú naňho otázky. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pán Zsolt Simon, ktorý je momentálne chorý, ospravedlňujem ho a nie sú naňho otázky.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

9.12.2010 o 13:56 hod.

prof. PhDr. PhD.

Iveta Radičová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vstup predsedajúceho 13:56

Iveta Radičová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Možno mi dovoľte, na úvod povedať, že napriek počtu otázok kvantitatívnemu v podstate som dostala otázky dve, takže dnes sa mi podarí odpovedať na všetky otázky. Jedna otázka z radov tohto spektra bola na Generálnu prokuratúru a druhá otázka bola z radov tohto spektra na štátny rozpočet. Dnes zvládnem všetky otázky, to som veľmi rada.
Pán poslanec, odpovedám na vašu otázku, za ktorú ďakujem.
Vážený pán poslanec, aj ostatní členovia Národnej rady, čl. 149 Ústavy Slovenskej republiky ukladá prokuratúre chrániť, citujem: "Práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu." Čl. 150 ústavy zároveň určuje, že na čele prokuratúry stojí generálny prokurátor, ktorého vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh Národnej rady Slovenskej republiky.
A do tretice. Čl. 151 ústavy ustanovuje, že citujem: "Podrobnosti o vymenúvaní a odvolávaní právach a povinnostiach prokurátorov a organizácií prokuratúry ustanoví zákon." Z toho ústavného rámca vychádzala aj vláda Slovenskej republiky, keď predstúpila pred parlament s ambicióznym programovým vyhlásením, ktorého základným cieľom je obnoviť dôveru, spravodlivosť a vymáhateľnosť práva na Slovensku. Súbeh okolností spôsobený najmä koncom funkčného obdobia generálneho prokurátora nás doviedol k tomu, že sme tému prokuratúry ako jedného zo základných pilierov spravodlivosti na Slovensku uchopili z nesprávneho konca. Nezačali sme otázkou ako najlepšie naplniť ústavnú úlohu prokuratúry, ako chrániť práva a zákonom chránené záujmy občanov, ale témou zmeny na poste generálneho prokurátora.
Osobne ma mrzí a trápi patová situácia, ktorá nastala v parlamente v súvislosti s koncom funkčného obdobia generálneho prokurátora. Ani kandidát opozície, ani kandidát koalície nebol po štyroch pokusoch zvolený. Štyri neúspešné voľby, podanie na Ústavný súd zo strany opozičných poslancov, vrátené žiadosti o dočasné opatrenie, zastavenie trestného stíhania v citlivej veci deň pred voľbou len na základe osobnej výpovede, to všetko sú signály, že takto to asi ďalej nepôjde. V tom je zhoda aj opozície, aj koalície.
Myslím si, že v tejto chvíli potrebujeme predovšetkým odstup na to, aby sa najmä odborníci mohli zamyslieť, ako ďalej. Využime tento priestor na to, aby sme sa však nielen zamysleli nad spôsobom voľby generálneho prokurátora, ale aj nad tým, ako najlepšie vecne zabezpečiť ústavné poslanie generálnej prokuratúry a spolu obnoviť dôveru vo fungovanie generálnej prokuratúry.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

9.12.2010 o 13:56 hod.

prof. PhDr. PhD.

Iveta Radičová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:12

Ľubomír Petrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani premiérka, ďakujem aj za odpoveď, ale musím hneď na začiatku konštatovať, že ma vôbec neuspokojila. Ak dovolíte, vyjadrím najskôr svoj názor a potom položím ešte doplňujúce otázky.
Ak hovoríte o problémoch, ktoré vznikli s voľbou generálneho prokurátora najlepšou cestou ako ich vyriešiť, je odpolitizovať voľbu generálneho prokurátora a tu je potrebná aj vaša súčinnosť, vás, ako predsedníčky vlády a celej vládnej koalície. Ak ste hovorili, že vás mrzí a trápi patová situácia v parlamente, mňa osobne mrzí a trápi niečo ďaleko viac, ako je patová situácia v parlamente. To je stav demokracie na Slovensku a stav demokracie v parlamente ako takom, keď predstavitelia vládnej koalície bránia svojim poslancom slobodne vykonávať mandát, kontrolujú ich pri tajnom hlasovaní.
Pani ministerka, či pani predsedníčka vlády, pardon, povedali ste o citlivej kauze, politickej kauze, ale ja ako čítam médiá, tak som sa dočítal, že predstavitelia ministerstva vnútra, toho ministerstva, tej vlády, ktorej vy predsedáte a predstavitelia Policajného zboru zasahovali a robili nátlak na vyšetrovateľa. Nepripomínajú vám tieto kroky päťdesiate roky a nie demokratický režim? Veď sú to politicky vykonštruované kauzy.
Mohol by som dlho hovoriť o ďalších súvislostiach, ale mám limit dvoch minút, takže pokúsim sa sformulovať len otázku. Myslím, že cesta, ktorú nastúpila vaša vláda sa zjavne nedá nazvať cestou demokratickou. Prvá otázka je: "Čo si myslíte, ako história, akým izmom ohodnotí vaše vládnutie? A druhá otázka je: "Pani premiérka, kde sú hranice demokracie alebo šliapania po demokracii, ktorú ste ešte ochotná tolerovať?"
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

9.12.2010 o 14:12 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Zodpovedanie otázky 14:18

Iveta Radičová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán poslanec, súhlasím s vami, že téma generálnej prokuratúry je spolitizovaná, a že máme spoločnú úlohu a zadanie odpolitizovať túto tému, ale ona je spolitizovaná najmä preto, že so sebou vlečieme celé roky nevyriešené kauzy a problémy.
Prečo, pýtam sa, nie sú uzatvorené mnohé témy a otázky ako nástenkový tender, ako emisie, ako sociálne podniky, ako financovanie politických strán? Prečo je zastavené trestné stíhanie, z akého dôvodu? Preto, že je to odpolitizované, preto, že si generálna prokuratúra plní svoje úlohy? Prečo má také vysoké kompetencie a môže takto zasahovať do normálnych procesov? Prečo necháva občanov v neistote a neuzatvára problémy a kauzy?
Pýtam sa vás, pán poslanec, či ste presvedčený o tom, že fungovanie generálnej prokuratúry za ostatné obdobie naplnilo svoj cieľ a účel, tak ako to stanovuje ústava. Pýtam sa vás, či zadefinovanie postavenia Generálnej prokuratúry, tak špecificky ako ju máme my a niekoľko ďalších bývalých satelitov Sovietskeho zväzu je to zadefinovanie, ktoré zodpovedá princípom modernej demokracie. Ja vám totiž odpovedám, že nie. Odpovedám, nie a dávam do pozornosti úplne iné modely fungovania generálnej prokuratúry. Pozrite sa na Belgicko, pozrite sa na Francúzsko, Taliansko, Nemecko, mnohé iné krajiny. Otváram priestor a diskusiu o tom, či dedičstvo stalinského modelu generálnej prokuratúry je naozaj to, čo nám pomáha budovať pilier ústavnosti v tejto krajine. Hovorím, že nie.
A znovu zopakujem, že má mrzí, že celá diskusia dnes sa posunula k téme argumentov, kto na koho vytváral nátlak. Aj ja som čítala média, ako vy pán poslanec, kde sú proti sebe dva rovnocenné výroky jedného čihi druhého hota. Pýtam sa, ako je možné, že vôbec takéto otázky môžu vzniknúť? Ako je možné, že generálny prokurátor takýmto spôsobom argumentuje? Ten má predsa mať jasné dôkazy a uzavreté kauzy a prípady.
Myslím si, že "izmy" sú veľmi nebezpečné. Akékoľvek, či už ide o marxizmus alebo fašizmus. Ja sa pokúsim, aby sme redefinovali vecne, obsahovo a prizývam vás k tejto diskusii. Náplň a postavenie cez zákon generálnej prokuratúry tak, aby ani vy, ani ja, a hlavne občania nemuseli mať pochybnosti o tom, že základné dôkazy sú niekde na stole namiesto toho, aby sa využili v súdnych procesoch. Ja preto urobím maximum.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

9.12.2010 o 14:18 hod.

prof. PhDr. PhD.

Iveta Radičová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video