19. schôdza

14.5.2013 - 5.6.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2013 o 16:11 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:40

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. No ako sa tomu brániť? Tak prestaňme fajčiť a máme pokoj svätý, máme vyriešený problém.
Ja len som chcel reagovať na pána kolegu. Tie spoločné priestory v bytových domoch, aby sa tam nefajčilo. S tým súhlasím, to je úplne v poriadku. Ja keď som mal výhradu, ja som mal výhradu voči výške pokuty, a to bolo to pre tie fyzické osoby 331 eur. To nemôže byť vo výške mesačnej mzdy pokuta. Keď taký závislý fajčiar, chlap si zapáli trikrát v takýchto priestoroch alebo ja neviem, čosi by sa stalo, tak by mal problém ešte aj exekútora má na krku. Takže tá pokuta sa mi zdala vtedy neprimeraná. Ak by to teda malo byť sankcionované, tak ja by som tam dal pokutu maximálne do výšky 50 eur. Päťdesiat eur, to je 1 500 korún, to nie je malá pokuta. Ja len toľko k tým bytovým priestorom.
Naozaj nie je zase vhodné, zas aj tí fajčiari veľakrát sú nedisciplinovaní a kolega to aj spomínal, kto fajčí ohorok, hodí vám ešte pred dvere, máte malé deti a všetko, ešte ten prievan, ktorý v tých bytových domoch veľakrát je, tak vám zamoruje ovzdušie vášho bytu. Čo zas na druhej strane je priam také terorizujúce, tie rodiny v tých spoločných bytových domoch. Len toľko som chcel k tomu.
Keď môžem ešte k tej elektronickej cigarete. Nefungovalo mi to zariadenie. Tam to nevidím ako nebezpečenstvo tej elektronickej cigarety, lebo naozaj nespôsobuje tým dechtom alebo tým dymom v podstate, keď sa para vyparuje tak, ak to pomôže závislému tuhému fajčiarovi na to, aby on sa odučil fajčiť, no tak nech fajčí tú elektronickú cigaretu. Ja si myslím, že aj tak na odvykanie sa fajčenia sú iné spôsoby, ale mnohým ľuďom to naozaj pomohlo. Nevidel by som v tom problém, aby mohli sa elektronické cigarety používať, naozaj nespôsobujeme s tým a neohrozujeme zdravie nikoho. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2013 o 15:40 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:42

Jozef Mikuš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nadviažem na svojho predrečníka, kolegu Novotného. Súhlasím s tým, čo povedal ohľadne zákona, ktorý je predkladaný. Nemám problém s jeho podporou. My sme v prvom čítaní na minulej schôdzi spoločne podávali ten návrh, ktorý rieši spoločné bytové priestory. Vtedy, a to tiež oceňujem, pani ministerka povedala, že vecne je to problém, ktorý treba riešiť. Trochu som sklamaný, že za tých pár týždňov do druhého čítania mohlo ministerstvo teda prísť s nejakým iným návrhom, ktorý by riešil tento problém. A ak to nie je prijateľné alebo právne dobré riešiť v tomto návrhu zákona, tak doplnením článku sa to mohlo riešiť v nejakom, v nejakom inom návrhu zákona, ale skrátka máme tu veľkú novelu o ochrane nefajčiarov alebo vládnu novelu o ochrane nefajčiarov, tak sa to mohlo, mohlo tam riešiť. My sme sformulovali s kolegom Novotným pozmeňujúci návrh, ktorý bol vlastne totožný s návrhom zákona, ktorý som predložil na hospodárskom výbore. Opäť vítam, že pán štátny tajomník sľúbil, že túto alebo tento problém bude riešiť ministerstvo, ale tým, ako sa postavilo k tomuto problému medzi prvým a druhým čítaním, tak budem s nádejou očakávať, že v blízkej budúcnosti ministerstvo príde s návrhom tohto problému. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2013 o 15:42 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:43

Pavol Paška
Skontrolovaný text
Chcete reagovať pán poslanec Novotný? Nie.
Takže pani poslankyňa Horváthová do rozpravy.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.5.2013 o 15:43 hod.

Mgr.

Pavol Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:44

Eva Horváthová
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne za slovo. Ja som si po skončení rozpravy uvedomila, že keby ste sa náhodou rozhodli hlasovať o mojom druhom pozmeňovacom návrhu, a teda o našom spoločnom so skupinou poslancov z OĽaN-a, musím vyňať prvý a druhý bod spoločnej správy na osobitné hlasovanie. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.5.2013 o 15:44 hod.

prof. MUDr. PhD. MPH

Eva Horváthová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 15:45

Zuzana Zvolenská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem veľmi pekne. Pani predsedajúca, panie poslankyne, páni poslanci. Návrh zákona vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na základe Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na druhý polrok roku 2012.
Hlavným cieľom predloženého vládneho návrhu zákona je legislatívne podporiť zvýšenie kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, informatizáciu zdravotníctva. Informatizácia je významnou zložkou rozvoja každej vyspelej krajiny presadzujúcej vedomostnú ekonomiku a trvalo udržateľný rozvoj a týka sa všetkých oblastí spoločnosti, zdravotníctvo nevynímajúc.
Účelom predloženého návrhu zákona je vytvorenie legislatívneho rámca pre informatizáciu zdravotníctva na národnej úrovni a umožnenie, vybudovanie prevádzky Národného zdravotníckeho informačného systému ako jej základného piliera. Návrh zákona upravuje vymedzenie Národného zdravotníckeho informačného systému, jeho údajovú základňu, definuje národné administratívne registre, národné zdravotné registre, postup pri sprístupňovaní údajov, štandardy zdravotníckej informatiky, podmienky fungovania národného systému a jeho bezpečnosti, ako aj jeho proces posudzovania zhody informačných systémov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s týmto systémom. Návrh zavádza pojmy: elektronická zdravotná knižka, pacientsky sumár, elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka a elektronický zdravotný záznam. Určuje sa ich obsah a rozsah, upravujú sa podmienky a proces prístupu k nemu. Navrhovanou úpravou sa jednoznačne upravuje, komu sa tieto údaje poskytujú.
Predložený návrh, predloženým návrhom sa novelizuje aj ďalších 9 rezortných zákonov.
V čl. II, je to novela zákona 576/2004 Z. z., sa umožňuje vedenie zdravotnej dokumentácie s elektronickým podpisom.
V čl. III novelou zákona 578/2004 Z. z. sa zas upravuje spôsob vedenia príslušných registrov a upravujú sa poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotníckym pracovníkom nové povinnosti v súvislosti s Národným zdravotníckym informačným systémom.
V čl. V, novela zákona č. 580/ 2004 Z. z., sa zavádza nová forma preukazu poistenca, preukaz poistenca s elektronickým čipom a zároveň sa zdravotným poisťovniam ukladá povinnosť vydať svojím poistencom nové preukazy dokonca roku 2015.
V čl. VI, to je novela zákona 581/2004, sa zavádza príspevok na správu Národného zdravotníckeho informačného systému a upravuje sa spôsob vedenia registrov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Povinnou, povinnosť používať Národný zdravotnícky informačný systém sa ukladá aj poskytovateľom záchrannej zdravotnej službe, operačnému stredisku, aj držiteľovi povolenia na prevádzkovanie prírodných liečebných kúpeľov a kúpeľných liečební.
Ďalej je tu aj novela zákona č. 362/2011 Z. z., kde sa za účelom budúcej úplnej elektronizácie predpisovania liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín zavádzajú pojmy: preskripčný záznam, medikačný záznam a dispenzačný záznam.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, žiadam vás týmto o podporu predloženého návrhu zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

16.5.2013 o 15:45 hod.

JUDr.

Zuzana Zvolenská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15:49

Jozef Ježík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážená pani ministerka, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vystúpil ako spravodajca výboru k spoločnej správe k vládnemu návrhu zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 408).
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky pridelil uvedený návrh zákona na prerokovanie:
- ústavnoprávnemu výboru,
- výboru pre financie a rozpočet,
- výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a
- výboru pre zdravotníctvo.
Výbory prerokovali návrh zákona v stanovenej lehote a odporučili Národnej rade návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. V časti IV. spoločnej správy sú uvedené jednotlivé pozmeňujúce návrhy.
Gestorský výbor rokoval dňa 14. mája 2013 a odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť s odporúčanými pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Pani predsedajúca, skončil som, môžte otvoriť rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

16.5.2013 o 15:49 hod.

MUDr.

Jozef Ježík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:51

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážená pani ministerka, vážení kolegovia, k tejto téme sa pokúsim byť strašne stručný. Ešte jednu poznámku, pani ministerka, mimochodom, neodpovedali ste mi na moju ponuku gentlemanskú. No tú, či mi odpoviete na otázku, že či to bude mať vplyv, alebo nebude. Nezachytil som to a pozorne som počúval. Tak neviem. Možno ste pozabudli, tak sa pripomínam. Dobre.
K tomuto elektronickému zdraviu, keby som to preložil, ja som sa to snažil aj v prvom čítaní povedať, aj možno pre ľudí dobre vedieť, o čom to je, a v zásade svet ide dopredu a tomu sa netreba brániť, ale zasa aby sme neutekali rýchlejšie, ako ostatní idú, lebo to zase potom hrozí u nás, ja to nerád hovorím, ale častokrát som nútený to konštatovať, hrozí problémom a s konfliktom. Takže k tomuto by som chcel povedať, ľudia, bude sa hovoriť o tom, že či, alebo hovorí sa o tom, že či chcete mať chorobopis na internete. Ja viem, že sú ľudia, ktorí chcú mať na internete aj fotky neviem čoho, ale v zásade o to ide, že či chcete, aby tam bol, ale hovoríme o chránení. Nuž ale ako vieme, chrániť sa dá, ale keď je záujem, ako by povedal pán Dzurinda, kde je vôla, tam je cesta. Čiže k tým údajom, zasa je to filozofická otázka, chcete alebo nechcete mať svoj chorobopis na internete, hej?
Ja som si dal tú prácu, nie celkom teda som, že hlboko ponorený v tom probléme, aby sme neskĺzli do takej manipulácie, že celý svet, celá Európa to už dávno má a neviem čo nemá. Hej. Nemá. A intenzívne diskutujú, som mohol aj zacitovať mojou čínskou angličtinou, že vlastne aj hľadajú rozsah toho, že čo je alebo čo nie je, takže nepristúpme na tú hru, že len dobiehame. Nemá. Diskutujú. Definujú a hrdé národy budú tak, jak boli proti, proti tomu, aby ich niekto meral, či idú na záhradu v piatok večer, s čím prišiel pán Počiatek, tak hrdé národy budú mať problém s tým, aby mali chorobopisy na internete. Čiže taký je stav.
Skôr sa výhľadovo bude definovať, či ten pacientsky sumár, môžme o ňom rozprávať a tam vidím, vidím logiku. Vidím logiku v pacientskom sumáre a jeho dostupnosti, sú fakt nejaké situácie, kde jedná sa o záchranu života. To môžme o tom rozprávať, ale povedzte ľuďom, a to je vlastne aj zmyslom môjho vystúpenia, možno som zle čítal, budem rád, keď ma opravíte, že keď budú ľudia, ktorí nebudú chcieť mať svoj chorobopis na internete a budú platiť zdravotné poistenie, že či náhodou, lebo z tohto predkladaného zákona mi to vychádza, že každý by ho tam mal mať. A keď teda sa niekto povie, že on nie, že či mu, odopriete mu zdravotnú starostlivosť? Toto je podľa mňa kľúčový moment, lebo nemajme za zlé niekomu, že to nechce mať na internete, a mám pocit, že tento zákon to nerieši. Keby automaticky rátal s tým, že to tam všetci majú. Čiže moja otázka, aj pre moje ukľudnenie, lebo ja vám garantujem, čo sa mňa týka, tak ja nechcem mať môj chorobopis na internete. Teraz budem za zlého, lebo povedia, čo mal, bol na liečení? Viete, že to, viem, že robím zle, že to takto hovorím, nechcem, lebo nechcem. Ja mám, som vyznávačom slobody a svojich práv a ja nechcem, aby sa vŕtal v mojich záznamoch, v ktorých, mimochodom, 20 rokov nič není, lebo som, chvalabohu, mal iba chrípku a nejaké úrazy, čo sme sa pobili niekde, takže, ale nechcem, aby sa mi v tom niekto vŕtal. Naozaj nechcem a už vôbec nechcem v tejto krajine, lebo v tejto krajine sú ľudia, ktorí kontrolujú zdravotníctvo a ktorí majú všelijaké iné záujmy, častokrát prekrývané vzletnými myšlienkami, ale tie záujmy sú možno v tej prapodstate v niečom inom.
Čiže ja vám avizujem, že ja môj chorobopis na internete nechcem mať. Budem si platiť zdravotné poistenie a moja otázka je, bude mi poskytnutá moja zdravotná starostlivosť v prípade, že by sa mi niečo stalo? Dúfam teda, že sa mi nestane, ale človek nevie nikdy vylúčiť, obzvlášť keď starneme a tu si tratíme energiu a nervy v tejto krajine. (Povedané so smiechom.) Takže to som chcel povedať a ešte len, kde tie riziká, lebo ja vám to poviem, a tým skončím. V tej manipulácii, ktorá by teoreticky mohla nastať. Ja som tu minule v tej prvej časti, keď som hovoril, že čo je možné pri nejakom potencionálnom zneužití, že niekto sa bude, a teraz počúvajte dobre, ja som povedal, že niekto sa teoreticky môže liečiť na potenciu a potom mu príde cielene leták s nejakým produktom, ktorý ju bude liečiť a on sa bude čudovať, že kto to zistil. No a tu zareagoval hrot meča, pokorovateľ žien Martvoň na mňa (smiech v sále) a povedal mi, že mám problémy s potenciou. Rozumiete, to je presne to, čo, čo, k čomu vieme nejakým spôsobom sa dopracovať. Hej, k tej, k tej obludnej manipulácii v konečnom dôsledku. Takže ja mám s tým problém, a preto, aj preto verím, že mi na tú moju otázku odpoviete. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.5.2013 o 15:51 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:58

Ivan Uhliarik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážená pani predsedajúca. Vážený, vážená pani ministerka, pán spravodajca, nechcem, samozrejme, reagovať na faktické poznámky, len pánovi poslancovi odkazujem, že existuje mnoho tabletiek s rôznymi farbami na tieto problémy, takže potom aj lekári, tu máme urológa môžu, môžu pomôcť. (Povedané so smiechom.)
Dovoľte mi, aby som sa ale vyjadril k vládnemu návrhu zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Máme to pod tlačou 408.
Budem sa snažiť byť vecný.
Z hľadiska objemu finančných úspor, ktoré môžu zákon priniesť do zdravotníctva, podľa môjho názoru je skutočne jedným z najzásadnejších zákonov v rezorte, a preto je dobré, že mu venujeme patričnú pozornosť aspoň tí odborníci, ktorí v pléne sedia. V prípade, ak sa úspešne podarí spustiť e-health, vy lekári, prípadne manažéri nemocníc viete, že tá odhadovaná úspora je v rádoch desiatok miliónov eur. Odhaduje sa okolo 100 miliónov eur ročne. V dnešnej dobe, keď sa tu hádžu milióny a desiatky milióny eur, tak si myslím, že je to dramaticky vysoké číslo, pretože dnes pacienti častokrát podstupujú duplicitné vyšetrenia. Pacienti podstupujú v podstate aj, nechcem povedať, nebezpečné vyšetrenia, ale povedzme niekoľkokrát ožarovanie a tak ďalej a tak ďalej. Vzhľadom aj na to, že vzájomne to o nich lekári nevedia. Preto elektronická zdravotná karta bude prelomom, historickým prelomom a v tomto si dovoľujem polemizovať s mojím predrečníkom, aj keď vecne sa v zákone zhodujeme. Tento prelom skutočne, si myslím, že posunie naše zdravotníctvo dopredu, a preto vecný obsah tohoto zákona podporujem. Mrzí ma ale jedna vec, že takto dôležitý zákon prichádza neskoro. Po viac ako roku fungovania vlády, aj preto, v akej situácii sa dnes štátny rozpočet Slovenskej republiky nachádza, v akej situácii sa nachádza naša aj ekonomika, v akej situácii sa zdravotníctvo nachádza. Očakával som na úvod, že ministerstvo zdravotníctva potrebuje dlhší čas preto, aby pripravili kvalitný zákon. Pretože naozaj je to zásah do aj osobných slobôd, možno až ústavných práv občana. No ale v rámci MPK, ako ste si mohli prečítať alebo všimnúť, páni poslanci, bolo vznesených 730 pripomienok, čo je na tak dlhý čas príprav podľa môjho názoru príliš veľa. Preto o kvalite, nielen preto o kvalite zákona pochybujem, ale mrzí ma aj jedna vec. Mrzí ma, že tak zásadné informácie ako elektronizácia zdravotníctva, tak citlivá informácia o každom z nás, ktorá môže byť zneužitá, keď nie je dobre chránená. Mrzí ma to preto, pretože pán poslanec Andreánsky v utorok na výbore zdravotníckom Národnej rady predstavil ďalší pozmeňovací návrh, ktorý mal 57 bodov. Čiže na jednej strane 730 pripomienok riadnych, nebudem polemizovať o tom, či je to veľa alebo málo. Na druhej strane relatívne tesne pred schválením zákona na výbore bolo ešte podaných 57 pripomienok. Neboli to len legislatívno-technické pripomienky. Boli tam naozaj aj vecné pripomienky a tí, ktorý ich dávali s požehnaním ministerstva zdravotníctva, o tom vedia. Právom nás potom napadajú otázky, o ktorých hovoril pred chvíľkou pán poslanec Hlina. Či zabezpečenie týchto citlivých informácii bude dostatočné, pretože tie dáta, ktoré sa na elektronické karty dostanú, budú skutočne citlivé a môžu, keby sme išli do úplného detailu, môžu poškodiť alebo poznačiť osudy jednotlivcov a ľudí. Ďalším problémom je aj, akým spôsobom - a toto je vecný problém, nastoľujem to ako otázku iba -, akým spôsobom bude vyriešená motivácia lekárov, aby tie všetky dáta, pretože tak ako robíme skenovanie archívu elektronického, takisto tie karty, fyzické karty, ktoré vieme ako lekári, že sú dosť obsiahle, tak tieto karty bude musieť nejakým spôsobom ten lekár alebo sestra, alebo kohokoľvek si lekár najme, skenovať, prípadne nejakým spôsobom dať do elektronickej podoby. Nepredpokladám, že to bude prepisovať. Čiže motivácia lekárov zatiaľ nie je vyriešená. Verím, že to ministerstvo zdravotníctva vyrieši, pretože nepredpokladáme, že pri tej záľahe práce, ktorú lekári dneska majú, budú to robiť len pre potešenie. Čo je horšia informácia, ale je posun funkčnosti e-healthu na rok 2016. Projekt bol v roku 2012 tejto vláde odovzdaný tak, že podľa plánu mal byť spustený o dva mesiace, teda v lete 2013. Také boli pôvodné predpoklady. Žiaľ, politické výmeny v Národnom centre zdravotníckych informácií a ministerstve celý proces zabrzdili. Chcem len pripomenúť, že už bývalý minister Raši v roku 2009 hovoril o termíne plne funkčného e-healthu v roku 2013. Ja si ho dovolím krátko odcitovať. Je to správa z roku 2009 z 27. mája.
Slovensko síce s projektom informatizácie zdravotníctva začalo neskôr ako väčšina ostatných krajín, ale práve preto však v tejto oblasti očakáva aktívnejší postup. Cieľom rezortu zdravotníctva je podľa neho sprístupniť čo najskôr tie súčasti e-healthu, ktoré by priniesli benefity lekárom, ale najmä pacientom. Ide napríklad o elektronické objednávania a predpisovanie liekov, ako aj o takzvanú elektronickú zdravotnú knižku. Tieto by mali byť plne funkčné od roku 2013, povedal Richard Raši na konferencii Zdravotnícka informatika v roku 2009. Napriek tomu, že o termíne hovoril človek možno z iného politického tábora, snažil som sa práve tento termín dodržať preto, pretože si myslím aj ja osobne, že e-health je potrebný na Slovensku, a vieme, vecne vieme, že aké môže priniesť úspory. Nerozumiem teda tomu, prečo SMER zrazu posúva termín na rok 2016? Možno naozaj mi pani ministerka vysvetlí, že prečo. A keby som tento posun preložil na čísla, zdravotníctvo príde namiesto od roku 2013, do roku 2016 príde až o 300 miliónov eur, ktoré mohlo ušetriť. Viem ale možno celkom presne, že pani ministerka asi povie a zvalí všetko na svojho predchodcu, to znamená na mňa. Ale chcem, pani ministerka, vopred odkázať, že ja som sa na svojho predchodcu nevyhováral. A ešte raz hovorím. Schvaľujem aj jeho kroky, ktoré v tomto boli urobené, a vy všetci, ktorí do toho vidíte, viete, že aj firmy, ktoré boli vytendrované, ostali rovnaké. Žiadne zmeny sa tam nespravili. Dokonca aj napriek ostrej diskusii, alebo nie ostrej, naozaj intenzívnej diskusii s ministerstvom financií sa nám podarilo znížiť celkový objem, ktorý bol na toto určený, 230 miliónov na 130 miliónov eur a tieto zdroje boli zauditované. Ale napriek aj tomuto zdržaniu sme pôvodný termín hravo stíhali. Legislatívu sme mali pripravenú začiatkom roka 2012, o čom svedčia dátumy MPK, ale pre pád vlády sme to nemohli, nemohli predložiť do Národnej rady. Pretože, ako viete, vo februári bola posledná schôdza. Rozumiem, že, a nechcem premostiť, ako to pani ministerka dnes doobeda povedala, že hravo tu premosťujeme opoziční poslanci z jednej témy do druhej. Ale vy ako odborníčka v zdravotníctve a dlhoročný profesionál v zdravotníctve viete, že všetko naozaj so všetkým súvisí. A ja naozaj rozumiem, že asi právnikov teraz zaujíma na ministerstve a zamestnáva viac zákon, na základe ktorého má byť vyvlastnené zdravotné, súkromné a zdravotné poisťovne. Ale aj tak by som od vás rýchlejšie očakával prijatie zákona, ktorý má zdravotníctvu šetriť 100 miliónov ročne. Práve preto, lebo ste aj dnes doobeda hovorili, že budeme potrebovať alebo teda že nemocnice budú potrebovať mnoho desiatok miliónov práve na zvýšenú potrebu v budúcich rokoch. Ja verím, že naozaj viete, že kde tie peniaze vziať. Hovorili ste o tom aj na tlačovej konferencii pred vyše mesiacom, že lieková reforma šetrí 50 miliónov eur ročne. Čiže ja som veľmi rád, že, a som rád, že aj tu sú riaditelia nemocníc, ktorí tu sedia, že ste ráno pripomenula dve vety. Prvá veta znela, že vieme, kde peniaze zoberieme. A druhá veta znela, že peniaze fyzicky v poisťovniach sú. Takže verím tomu, že aj vaša snaha, ktorá je v tomto prípade legitímna, aj ja podporujem, ešte raz hovorím, e-health, bude tento e-health možno nejakým spôsobom, možno pozmeňovacími návrhmi, ktoré sa dajú dať, tento e-health spustiť skôr ako v roku 2016.
Posledným bodom, ktorý je podľa mňa tiež nelogický a ktorý súvisí s týmto časovým termínom 2016, je aj to, že zdravotné poisťovne majú povinnosť, aby už od tohoto roka prispievali sumou 5 miliónov eur ročne na tento systém, ktorý vlastne začne fungovať až od roku 2016. Dúfajme, že bude. Pretože my vieme, že roky hovoríme o e-healthe a stále sa tento dátum alebo tento termín posúva. Za ten čas mohli poisťovne využiť peniaze pre svojich poistencov na ich liečbu. Ja nehovorím, že sú to nejaké veľmi veľké peniaze pre, pri naozaj rozpočte alebo pri objeme peňazí na zdravotníctvo 15 miliónov eur nie je tak veľa. V každom prípade je to dostatočné množstvo na to, aby sme sa mohli tým zaoberať alebo minimálne nad tým rozmýšľať, že či skutočne to stojí za to, aby peniaze sa dávali, ktoré sú určené na liečbu, práve na systém, ktorý ešte nefunguje.
Verím tomu, že e-health bude fungovať skôr. Verím tomu, že pani ministerka niečo urobí s tým, aby to fungovalo skôr ako v roku 2016 a v tom prípade tento zákon podporím. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.5.2013 o 15:58 hod.

MUDr.

Ivan Uhliarik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:10

Jozef Mikloško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja tiež vítam elektronizáciu a centralizáciu vzhľadom na tie karty a na všetko v zdravotníctve. Len mám také otázky aj na pána, aj jedného, aj druhého, nového ministra, aj starého. Tie ceny sa mi zdajú byť fatálne. Ja myslím, že máme na Slovensku toľko dobrých informatikov našich, ktorí už pracujú vonku, ale aj u nás, ktorí by určite toto vedeli spraviť. V podstate vždy ide o adaptáciu iných systémov, ktoré už vonku bežia. Ja som bol v Amerike, keď pred 20 rokmi už takéto systémy tam bežali. Každý má svoju elektronickú kartu, kde celú historku, všetky veci o ňom tam zdravotnícke mal napísané. Čiže mne sa zdá, že tuná ide skôr o adaptáciu iných zahraničných systémov, ktoré celé roky bežia, informačných, expertných, databázových na naše pomery. A napríklad taká firma ESET, antivírová firma naša slovenská je po celom svete a dobre sa jej darí. Čiže ja by som povedal, že keby sme angažovali našich informatikov, aby niečo takéto urobili a adaptovali by to stálo 50-krát menej. Keby sme aj veľmi dobre zaplatili. Čiže trocha ma zaujímajú odpovede na tie ceny a na to, že kto to vlastne bude robiť?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2013 o 16:10 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:11

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán kolega tam spomínal Uhliarik termíny, že sa posúvajú. No mňa by tiež zaujímalo teda presne, že kedy to bude fungovať? Kedy to začne fungovať a ako to bude fungovať? K tomu sa už vyjadroval aj jeho predrečník Lojzo Hlina. Pretože skutočne ako to bude fungovať, na tom záleží, či ten systém skutočne bude dobrý alebo nebude dobrý a čo tým pacientom dokáže priniesť. A či sa v tom nebude môcť vŕtať niekto nepovolaný, ktorý by tie údaje práve mohol zneužiť? Takže to sú, to sú tie otázky, že treba povedať jasne, takto, takto, takto to bude fungovať a toto a toto a toto to prinesie tomu pacientovi. Takže to by mal tiež zaujímalo a ja sa potom k tomu ešte vyjadrím v rozprave. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2013 o 16:11 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video