21. schôdza

18.6.2013 - 2.7.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:33 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:08

Gábor Gál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky, vážení kolegovia. Čo sa týka tej podmienky, však skoro ste sa všetci točili okolo toho, že pán docent Čentéš spravil nejakú chybu, to je ako s čiapkami, niekto má čiapku, alebo nemá čiapku. Kebyže nespravil túto chybu, tak určite niekto nájde nejaký iný dôvod. To bola len taká symbolická vec, že áno, toto môžem naňho vytiahnuť. Hlavná vec je, že potreboval SMER, aby ho kvázi člen SMER-u nevymenoval, aby mohli mať vlastného straníckeho kandidáta. A pán docent Čentéš stále robí, pán poslanec Podmanický, na Generálnej prokuratúre. Za túto vec nebol ani disciplinárne stíhaný, lebo, bohužiaľ, stáva sa to aj na Generálnej prokuratúre, aj na iných prokuratúrach, aj na súdoch, že niekto skartuje, čo nemá. Ale keď hovoríte, že to je taká veľká vec, tak už dávno by nemal robiť na Generálnej prokuratúre. Asi áno, pán doktor Číž nám tiež povedal, že ho považuje za odborníka, že by ho rád videl vo svojom tíme, tak si to potom nejako zrovnajte v tom vašom SMER-e, že koho považujete za odborníka a koho nie. A keď takáto ľudská chyba sa vyčíta docentovi Čentéšovi, tak koľko takýchto chýb spravil, alebo podobných chýb spravil pán prezident, koľkokrát sa preriekol, akú blamáž nám robí stále a stále. Ale ja mu to nevyčítam, ja mu to nevyčítam, lebo kto robí, robí aj chyby, robíte chyby aj vy, aj ja robím chyby, možno aj každý deň, ale o to sa nejedná, či som odborník, alebo nie, ale či som... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:08 hod.

Mgr.

Gábor Gál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:10

Lucia Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, tak som sa zapozerala na tie prázdne lavice poslancov SMER-u, ako keby mali nejakú zábranu pri tom byť, keď budú voliť generálneho prokurátora. Dnešná voľba generálneho prokurátora, ak sa uskutoční - a asi sa uskutoční -, je podľa mojej mienky istým bodom zlomu aj pre túto krajinu, pretože záver príbehu obsadzovania pozície generálneho prokurátora po viac ako dvoch rokoch neurobí právo, ale politická sila. Medzi politikou a právom býva občas určité pnutie, to sa proste stáva a stáva sa to aj v štandardných demokraciách. To je proste tak, že z času na čas jedna zložka moci zlyhá aj v zabehaných demokratických krajinách, ale vždy je tu nejaká iná zložka moci, ktorá to zlyhanie koriguje. A o tom je právny štát, že vždy je tu nejaká ďalšia zložka, ktorá tie omyly alebo zlyhania, alebo zneužitie moci a pošliapanie práva koriguje. My sme dnes ale vo veľmi vážnej situácii, pretože tento príbeh vypovedá o niečom inom, tento dvojročný príbeh. Chce sa mi povedať, že tragédiou tohto príbehu obsadzovania pozície generálneho prokurátora, a teda svojím spôsobom aj tragédiou Slovenska v tejto chvíli je, že postupne zlyhali všetky ústavné orgány, ktoré s touto kauzou mali niečo do činenia. A dnes vlastne ako definitívnu bodku sa chystá za tým dať parlament, zase zlyhaním, a vlastne už nebude ústavný orgán, ktorý by mohol dať nejakú korekciu týmto zlyhaniam, iba ak si pomyslíme, že tu máme prezidenta, ktorý môže doktora Čižnára nevymenovať a takto korigovať zlyhanie parlamentu. (Potlesk.)
Dámy a páni, ak aj na začiatku niekde veľmi dávno pred dva a pol rokom parlament spravil chybu, korigoval to Ústavný súd vtedy a veľmi rýchlo, veľmi pružne. Aj nastala náprava, pretože voľba sa opakovala podľa rozhodnutia Ústavného súdu, a preto tu dnes máme jedno legitímne rozhodnutie tohto parlamentu, urobené v tajnej voľbe inak, čo treba povedať. Ale po 17. júni, kedy bol zvolený doktor Čentéš, tak to už tak nie je, pretože najskôr zlyhal úrad prezidenta, jednoducho preto, že nekonal. Ja považujem za zlyhanie ústavného orgánu, keď parlament rozhodne a prezident nekoná mesiace, nerozhoduje mesiace bez ohľadu na to, ako by nakoniec rozhodol, ale nekoná. Aktéri sa potom obrátili na Ústavný súd, aby si vynútili konanie prezidenta, a Ústavný súd zase nekonal. Vtedy to už nešlo rýchlo, vtedy to už išlo veľmi pomaly. Aj tu vidím zlyhanie Ústavného súdu, že aj v podaní doktora Čentéša, o podaní poslancov Národnej rady rozhodoval tak dlho, ako rozhodoval. Nakoniec sme sa dočkali rozhodnutia Ústavného súdu, pokiaľ ide o podanie poslancov, a prezident rozhodol, rozhodol veľmi sporným spôsobom a spôsobom, ktorý dáva vážne pochybnosti, či sa zmestil do aj tak už tak široko nastavených mantinelov Ústavného súdu, ktorými Ústavný súd vlastne vybočil z rámca svojej doterajšej judikatúry. Rozhodnutie prezidenta je spochybnené a len Ústavný súd v tejto chvíli môže povedať, či prezident konal v rámci ústavných mantinelov, alebo či konal svojvoľne. A zase to trvá strašne dlho, čiže zase nám Ústavný súd zlyháva.
Ja viem, že sú to veľmi vážne slová, ktoré teraz hovorím, ale keď hovoríme o tom, že dva roky, včera to boli dva roky, čo nie je rozhodnuté vo veci doktora Čentéša, to je naozaj strašne dlho, pretože neobsadenie pozície generálneho prokurátora viac ako dva roky je neuveriteľne dlho. A pokiaľ ústavné orgány si neplnia svoju povinnosť v takejto prioritnej otázke konať a rozhodovať urýchlene, tak proste zlyhávajú, pretože si neuvedomujú svoju zodpovednosť za riadny chod iných ústavných orgánov, na kreovaní ktorých jednoducho participujú. Takže tu zlyhávajú v tejto kauze ústavné orgány a samozrejme, že politicky vo vzduchu visí otázka, v čí prospech zlyhávajú. A neviem, či si môžem dovoliť dať priamu odpoveď, ale poviem fakt. Tieto ústavné orgány sú zložené poväčšine z nominantov strany SMER, hovorím aj o Ústavnom súde. A teraz ide parlament riešiť situáciu, vlastne ďalším zlyhaním v rade, pretože nestačí jednoducho povedať, že sťažnosť Čentéša na Ústavnom súde nemá odkladný účinok. Pretože platí to, čo povedal doktor Mazák, bývalý predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky, teraz citujem: "V právnom štáte je nemysliteľné nevyčkať na výsledok. Ak by dal Ústavný súd Čentéšovi za pravdu, aká bude náprava?" Doktor Mazák, bývalý predseda Ústavného súdu, sa pýta, aká bude náprava. A ja sa pýtam poslancov SMER-u: Vážení kolegovia, aká bude náprava, ak sa tak stane? A myslím si, že je legitímne dostať odpoveď, akurát, že tá odpoveď neexistuje. Pretože náprava neexistuje a to je ten problém! Preto hovoríme, že - a poviem to ústami iného rešpektovaného ústavného právnika, bývalého sudcu Ústavného súdu bývalého Československa doktora Trimaja, ktorý povedal, že dnes sa v parlamente nehrá o Čentéša, ale o ústavnosť a charakter štátu.
Takže, páni poslanci, najskôr dajte odpoveď, aká bude náprava, a keď ju poznáte, tak potom môžte voliť. A keďže tú odpoveď nemáte, tak dnes, keď budete voliť, tak bude to, bude to vlastne zlyhanie parlamentu v tejto chvíli a parlament ste vy dnes, páni poslanci SMER-u a dámy poslankyne zo strany SMER, pretože vy máte väčšinu.
Dámy a páni, včera sa nám na ústavnoprávnom výbore predstavil pán doktor Čižnár. Ja verím tomu, že mnohí z divákov možno mali z toho aj celkom príjemný pocit, pán doktor Čižnár sa prezentoval ako prokurátor znalý svojej práce, tak, tak chlapsky demonštroval, že urobí poriadok na prokuratúre. Bolo z toho zrejmé, že nemá rád otázky, najmä nepríjemné otázky, nerád odpovedá na nepríjemné otázky. Ale mňa zaujali dve odpovede. Tá jedna otázka sa týkala, aký má pohľad na súčasné ústavné a systémové postavenie prokuratúry v našom štáte. A tá odpoveď bola veľmi jednoznačná, pán doktor Čižnár považuje dnešné ústavnoprávne zakotvenie a systémové nastavenie prokuratúry za správne. Ja si myslím, že to je otázka hodná diskusie, pretože myslím si, že je dosť ľudí, ktorí to vidia inak. Ja to vidím inak. A viem, že sú aj niektorí prokurátori, ktorí to vidia inak.
A potom ma ešte zaujala odpoveď na otázku, ktorá sa týkala jeho predchádzajúceho vyjadrenia z januára tohto roku, keď sa pán doktor Čižnár vyjadril, že neprijme kandidatúru, kým Ústavný súd nerozhodne o predbežnom opatrení. Hovoril už o tom pán poslanec Gál. Za prvé ma zaujalo jeho vysvetlenie, prečo to vtedy povedal, pretože neargumentoval právom, ale povedal, že, som si zapisovala, tak odcitujem, že "chcel som byť korektný k doktorovi Čentéšovi". Ale zaujala ma aj odpoveď na otázku, či sa odvtedy niečo právne zmenilo na situácii, keď svoj postoj zmenil. Odpoveď bola jednoznačná: "Nie, právne sa nezmenilo nič. Zmenili sa okolnosti." A ja považujem najmä túto druhú odpoveď za pomerne závažnú, pretože pán doktor Čižnár sa prezentuje ako správny chlap na správnom mieste generálneho prokurátora. A ja musím povedať, že ja by som videla radšej na pozícii generálneho prokurátora človeka, ktorý možno viac ako silu a okolnosti ctí právo a má cit pre delikátnosť, právnu delikátnosť tejto situácie, v ktorej sa práve teraz nachádzame. Pretože ten, kto nemá cit pre právnu delikátnosť tejto situácie, v ktorej sa nachádzame, tak mi nedáva garanciu, že dokáže mať na tom piedestáli najvyššie, vždy a za každých okolností na najvyššej priečke postavené právo, a to očakávam od generálneho prokurátora. Takže nášmu budúcemu generálnemu prokurátorovi nechýba odpoveď na otázku doktora Mazáka, a preto pre mňa to vlastne diskvalifikuje tohto kandidáta z tejto funkcie.
Dámy a páni, áno, vnímam túto situáciu, alebo dnešná, dnešnú voľbu generálneho prokurátora ako bod zlomu práve preto, čo som povedala, a síce, že ste sa rozhodli uprednostniť politickú silu pred právom, čo je v konečnom dôsledku - a znovu sa vrátim k tomuto, teraz naozaj nejde o Čentéša -, čiže v konečnom dôsledku zlé pre Slovensko a pre nás všetkých a môže sa nám to všetkým veľmi zle vrátiť. Pretože dnes je v nejakej situácii neistoty doktor Čentéš, ktorú mu vyrieši sila a nie právo, zajtra môžem byť v takej situácii ja, pozajtra môžte byť v takej situácii ktorýkoľvek z vás a budete sa domáhať práva, dámy a páni. A možnože rozhodne sila. A otázka, či podľa práva a spravodlivosti.
Ja som bola v nedeľu v diskusnej relácii s predsedom ústavnoprávneho výboru s pánom Madejom a on mi povedal, že poslanci SMER-u, verejne mi to povedal, poslanci SMER-u sa budú rozhodovať podľa svojho vedomia a svedomia v tajnej voľbe. Čo si myslím, že je dobré, pretože v zlomových momentoch individuálna zodpovednosť je to, čo zohráva kľúčovú rolu, aj keď možno individuálne rozhodnutie nedokáže zvrátiť výsledok, tak môže mať veľký význam do budúcnosti. Preto si dovolím v duchu toho, čo povedal pán poslanec Madej, apelovať na individuálnu zodpovednosť každého jedného poslanca strany SMER, ktorí dnes budú rozhodovať. Preto si dovoľujem apelovať na pani predsedníčku klubu pani poslankyňu Laššákovú, a preto si dovoľujem osloviť aj individuálne pána poslanca Číža, aj pána poslanca Faiča, aj pána poslanca Glendu, aj pána poslanca Kubánka, nie sú tu, ale ten svoj hlas budú musieť nakoniec dať. A aj pána poslanca Andreánskeho, aj pána poslanca Babiča, Bagačku, pána poslanca Baláža, pána poslanca Bašku, tiež tu nie je, pána poslanca Blahu, tiež tu nie je, pána poslanca Blanára, kolegu Brixiho, pána poslanca Bublavého, pána poslanca Cicoňa, môjho kolegu z ústavnoprávneho výboru, pána poslanca Čepáka. Každý jeden z vás bude musieť ten hlas dať, alebo nedať. Pána poslanca Daniša, pána poslanca Demiana, pána poslanca Duchoňa, pána poslanca Fitza, pani poslankyňu Gabániovú, pána poslanca Galisa, aj pána poslanca Gašparoviča, pána poslanca Gažiho, pána poslanca Géciho, pána poslanca Gogu, pani poslankyňu Grečkovú, pána poslanca Halúza, pána poslanca Hambálka, pána poslanca Holevu, pána poslanca Hrehu, pani poslankyňu Hufkovú, pána poslanca Chomu, pani poslankyňu Janíkovú, áno, dovolím si osloviť aj pána poslanca Jánoša, aj pána poslanca Jarjabka, dnes mi tu chýba, pána poslanca Jasaňa, pána poslanca Ježíka, pána poslanca Kamenického, pána poslanca Kéryho, pána poslanca Kolesíka, pána poslanca Kondróta, pani poslankyňu Košútovú, pána poslanca Kovačócyho, pána poslanca Krajkoviča, pani poslankyňu Kučerovú, pána poslanca Lebockého, pani poslankyňu Liškovú, pána poslanca Lukšu, predsedu ústavnoprávneho výboru Madeja, môjho kolegu z akademickej obce pána poslanca Mamojku, nie je tu, pána poslanca Martináka, pána poslanca Martvoňa, pána poslanca Matejičku, pána poslanca, pani poslankyňu Mazúrovú, pána poslanca Mojša, pani poslankyňu Müllerovú, pána poslanca Muňka, pána poslanca Náhlika, pani poslankyňu Nachtmannovú, pani poslankyňu Obrimčákovú, pána poslanca Panáčka, predsedu Národnej rady pána Pašku, pani poslankyňu Pavlovičovú, pána poslanca Petráka, pána poslanca Petráša, pána poslanca Petra, pána poslanca Podmanického, pána poslanca Puciho, pána poslanca Rašiho, pani poslankyňu Roškovú, pána poslanca Senka, pána poslanca Suska, pani poslankyňu Šedivcovú, pána poslanca Šuca, pani poslankyňu Tomanovú, pána poslanca Valockého, pani poslankyňu Vaľovú, pána poslanca Vargu, pani poslankyňu Vittekovú, pána poslanca Záhumenského, podpredsedníčku parlamentu pani Zmajkovičovú aj pána poslanca Želiezku, ktorí všetci budú musieť prevziať individuálnu zodpovednosť za dnešné hlasovanie, aby nedopustili kvôli budúcnosti Slovenska, aby politická sila nadlho vyhrala nad právom, a nezúčastnili sa tejto voľby generálneho prokurátora.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.6.2013 o 14:10 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:31

Ivan Štefanec
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Pani poslankyňa Žitňanská hovorila o tom, ako zlyhávajú ústavné orgány. Ja si dovolím spresniť, že najskôr zlyhal pán prezident, ktorý za dva roky nevymenoval legitímne zvoleného generálneho prokurátora napriek tomu, že do 24 hodín vymenoval svojho času Štefana Harabina za šéfa Najvyššieho súdu. Takže evidentne má dvojaký meter na iné vymenovania. Zlyhávajú ústavné orgány a koncentruje sa moc, ktorá na jednej strane je legitímna z výsledku parlamentných volieb, ale evidentne sme svedkami, že dnes vláda jednej strany svoju moc zneužíva. Zneužíva ju preto, pretože ide do oblastí, kde normálne politika nepatrí. Vláda jednej strany si obsadzuje svojimi chápadlami všetky pozície v štáte. Je to nebezpečné, a neštíti sa ísť aj proti ústave. Podľa môjho názoru takáto protiústavnosť v parlamente tu nebola od čias Vladimíra Mečiara a známeho prípadu Gaulieder. A tak, ako povedala pani poslankyňa Žitňanská, je veľkou hrozbou, že na to doplatia všetci občania. Slovenskí občania veľmi často úplne oprávnene sa sťažujú na to, že zlyháva elementárna spravodlivosť v našej krajine, ale je treba povedať, že keď budú zlyhávať poslanci vládnej strany a keď budú takto exemplárne lámať cez koleno právny štát, tak spravodlivosť v krajine fungovať nemôže. Takže začína to práve dnes pri voľbe generálneho prokurátora.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:31 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:33

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Pani poslankyňa Žitňanská, z vášho vystúpenia v zásade vyznelo, že včera na ústavnoprávnom výbore pán doktor Čižnár v zásade povedal, že na prokuratúre je všetko v poriadku a že prokuratúra je v poriadku tak, ako je. Hovorím, že vyznelo to z toho vystúpenia takto. Musím povedať, že to nie je tak. My sme sa bavili a konkrétne na moju otázku na postavenie prokuratúry v právnom systéme pán doktor odpovedal, že áno, že je za to, aby prokuratúra v systéme práva bola v súčasnom postavení, tak ako je, na rozdiel od iných krajín, kde je v postavení štátneho zastupiteľstva. To je pravda. Na druhej strane však naznačil viaceré organizačné alebo vnútorné organizačné zmeny, ktoré by v prípade, ak bude zvolený, určite urobil za účelom zefektívnenia a zlepšenia práce prokuratúry. Takže nevytvárajme dojem, že z jeho pohľadu na prokuratúre všetko ide tak, ako má ísť, že to je jeho názor.
A druhá otázka. Spomínali ste pána doktora Mazáka, jeho názory ako ústavného právnika. No ja by som mohol citovať aj iných právnikov, ústavnoprávnych právnikov uznávaných, či už ide o pána docenta Kresáka alebo doktora Drgonca, ktorí takisto vyhlásili, že nič nebráni voľbe nového prokurátora, že neexistujú žiadne právne a zákonné prekážky na to, aby mohol byť zvolený nový generálny prokurátor.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:33 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:34

Magdaléna Vášáryová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja viem, že ľudstvo sa zrejme nepoučuje zo svojich vlastných chýb, ale možnože by bolo dobré, keby sme si predstavili, ako tu na týchto istých miestach sedeli poslanci HZDS, SNS a Ľuptákovej strany a opití mocou volili. Dnes, dnes sa snaží pani Keltošová vo svojom rozhovore očistiť sa nejakým spôsobom Aj tu sedia medzi nami niektorí poslanci, ktorí ešte boli a zažili tieto časy a volili takto. Mám pocit, že sa hanbia? Nie. Spupní sú, ale to nič nemení na tom, že majú na sebe biľag, biľag, ktorý z nich už nikto nezmyje. A mne je jedno, čo si myslia tí starší ľudia, tí v živote nepochopia, ale tu nám vyrastá nová mladá generácia. A tá bude s týmto biľagom žiť. S biľagom človeka, ktorý nemyslí na dobro Slovenskej republiky, ktorý si neváži právny štát a ktorý podkopáva demokratický režim Slovenskej republiky. Oni s tým budú žiť celý život! A nech je výstrahou to, čo dnes píšu o Mečiarovi noviny, že to bol iba obyčajný táraj. A ja si pamätám týchto mladých ľudí, ktorí tu sedia v tomto parlamente, keď tu v minulom období Mečiar rečnil, ako strašne sa im to páčilo, ako sa mu smiali, ako mu tlieskali. Mali pocit, že to je niekto. Páni, vtedy ste tlieskali tárajovi, a to si dnes dovolia napísať bežne noviny. S týmto biľagom budete žiť do konca života!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:34 hod.

Mgr.

Magdaléna Vášáryová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:36

Róbert Madej
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani poslankyňa Žitňanská, ďakujem veľmi pekne aj za to, že ste na mňa nezabudli, keď ste spomínali kolegov. Napriek tomu ako k dáme si dovolím tak čo najmilšie povedať, že to vymenúvanie kolegov mi pripomenulo jedno porekadlo, že keď politik už nemá čo povedať, tak začne čítať telefónny zoznam. A mne už tam chýbali k tým menám kolegov len ich telefónne čísla.
Ja by som len chcel povedať, že ako ste povedali, trvám na tom, že ja aj moji kolegovia sa cítia slobodní pri tejto voľbe na rozdiel od vás a od kolegov z pravice. Vy ste, pani poslankyňa, a vaši kolegovia, keď ste boli v minulom volebnom období vo vláde, urobili toľko prešľapov, že nemôžete povedať, že príčinou toho, že sme dnes tu, boli zlyhania štátnych orgánov. Sú to najmä zlyhania vaše. Veď prvá voľba alebo jedna z prvých volieb kandidáta na generálneho prokurátora sú voľby, ktoré aj vaša expremiérka nazvala fraškou. Boli to sváry pravice, pravicovej vládnej koalície, ktorá začala tieto všetky problémy. Spôsob voľby, keď ste sa vy a vlastne vaši kolegovia kontrolovali navzájom medzi sebou, keď ste kvôli tomu menili zákon o rokovacom poriadku, aby ste sa mohli vodotesným systémom verejne, už potom neskôr, kontrolovať. Keď ste obchádzali rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky. Kým rozhodol Ústavný súd a prišlo rozhodnutie do Zbierky zákonov, ste rýchlo zorganizovali voľbu. Aká bola vaša úloha ako ministerky spravodlivosti posunúť publikáciu tohto rozhodnutia v Zbierke zákonov? Mnohé ďalšie prešľapy, ktoré boli, nás dostali len sem. A my chceme konštruktívne diskutovať o navrhnutom kandidátovi.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:36 hod.

JUDr.

Róbert Madej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:38

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Chcel by som veľmi pekne poďakovať za tento prejav pani Žitňanskej a ja hlavne oceňujem to, že aj keď sa niektorým javí, že neexistujú zákonné dôvody pre to, aby bola voľba, tak tu bolo krásne vyjadrené to, aké je tzv. materiálne jadro ústavy, kde patria isté základy, princípy právneho štátu. To bolo z toho presne cítiť, ako by to malo byť a na čom má byť každý demokratický právny štát postavený. A týmto, čo sa tu práve teraz deje, je možné, že vy tie princípy pošliapete do takej miery, že už nebude cesty späť. Včera, keď prišiel pán Čižnár na výbor, ja som, musím sa priznať, že som z neho mal dobrý pocit, bol to rázny človek, odborník, spravil na mňa celkom dojem. Ale tu nejde o osobu pána Čižnára. Tu ide, tu ide práve o ten princíp, o princípy právneho štátu, ktoré vy niektorí možno aj nevedome porušíte. Ja, mrzelo ma, keď som sa pýtal, že prečo nepočkáme ešte nejaký čas, keď už sme čakali dva roky na generálneho prokurátora, prečo nepočkáme a čo sú tie dôvody, čo nás núti k tomu, aby sme volili generálneho prokurátora. O tomto som sa, na toto som odpoveď proste nedostal a to mi bolo strašne ľúto. Čiže ja doteraz neviem, čo sa deje. A myslím, že si to ľudia zaslúžia vedieť.
Vážení páni poslanci SMER-u, vy nás stále ignorujete. Ignorujete nás vo výbore, v pléne a my sa tu pokúšame hrať zápas o charakter právneho štátu, ale, žiaľ, sme iba náhradníci. Z tohto dôvodu my štafáž robiť nebudeme a tejto voľby sa nezúčastníme.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:38 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:40

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Na rozdiel od mojich predrečníkov chcem poďakovať pani poslankyni Lucii Žitňanskej, že povedala mená všetkých 83 poslancov strany SMER. Mnohí si totižto užívajú anonymitu v tomto poslaneckom zbore, nepočuť o nich, nevidno ich, mnohých ani nepoznáme, keby sme im chceli priradiť tváre k menám. Ale bude to práve týchto 83 ľudí, ktorých vymenovala pani poslankyňa Žitňanská, ktorí sa dnes pokúsia znásilniť demokraciu a s veľkou pravdepodobnosťou túto demokraciu aj znásilnia. SMER si dnes zvolí svojho generálneho prokurátora. Svojho smeráckeho, ľavicového, strane poslušného generálneho prokurátora. Takto to treba jasne povedať. Napriek tomu, že tento parlament pred dvoma rokmi zvolil legitímne generálneho prokurátora, pretože to konštatoval Ústavný súd. Potom nastal rad zlyhaní ústavných orgánov, ktoré veľmi presne pomenovala pani poslankyňa Žitňanská. A priznám sa, že bežní ľudia po dvoch rokoch už ani nevedia, kde je vlastne pravda. V Spišskej Novej Vsi na verejnej diskusii sa ma jeden občan opýtal, že prečo sa radšej nevenujeme problému nezamestnanosti na východe a riešime stále toho generálneho prokurátora. Myslím, že to pomenoval presne. Ľudia otupeli v pozornosti pri obrane demokracie. A dnes to Robert Fico a strana SMER v tejto snemovni chladnokrvne využijú.
Dnešný deň, dámy a páni, nie je len horúcim júnovým dňom, dnešný deň je bojom o charakter tohto štátu. Chcem poprosiť mojich 83 kolegov zo strany SMER - sociálna demokracia, aby si dobre rozmysleli, aký charakter má mať tento štát.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:40 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:42

Marián Kéry
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka. Pani poslankyňa, povedali ste mnohé, ale na niektoré veci ste úmyselne zabudli alebo jednoducho nevypovedali. A mrzí ma, že ste sa nevrátili aj k spôsobu voľby pána Čentéša, na ktorú aj vaša premiérka povedala, že to bola fraška. Tajná voľba, pri ktorej ste vymysleli tzv. Radičovej kód a tým naozaj pošliapali slobodu tajnej voľby. Pripadá mi úplne absurdné, keď strana SDKÚ - DS vašimi ústami ide poúčať stranu SMER - sociálna demokracia naozaj o demokracii. A poviem posledný príklad. V Nitrianskom kraji odvolali ste svojho krajského predsedu len za to, že vyjednával koalíciu so stranou SMER - sociálna demokracia. Tak to je naozaj skutočná demokracia! Pripadá mi také to slovenské: Povedala sova vrabcovi, že má veľké oči.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:42 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:44

Lucia Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. A dobre sme spravili, pán poslanec Kéry.
Pán poslanec Susko, ja som hovorila, že sa stotožňuje pán doktor z toho, čo povedal, s ústavným a systémovým postavením. To, myslím, sedí. A k tomu, že neexistujú právne prekážky, veď to nerozprával ani doktor Mazák, len hovorí, že nestačí, lebo nevieme, ako rozhodne Ústavný súd. A ak náhodou rozhodne v prospech Čentéša, tak nie je prostriedok nápravy. A v slušnom demokratickom, právnom štáte sa nerobia kroky, keď nevieme, ako ten proces nakoniec skončí, ak neexistuje možnosť nápravy. O tom som sa snažila hovoriť.
Pán poslanec Madej, raz pre vždy. A podsúva to aj váš premiér a teraz ste to použili aj vy. Raz pre vždy. Ja ako ministerka spravodlivosti som nikdy nezdržovala publikovanie žiadneho zákona ani nálezu Ústavného súdu v Zbierke zákonov. Ústavný súd vtedy 15. júna rozhodol, v parlamente vtedy prebehla 17. júna voľba. Spýtajte sa pani Macejkovej, prečo rozhodnutie Ústavného súdu podpísala 22. júna. Môžte si to overiť z verejných zdrojov. Neviem, prečo ho podpísala nie hneď 15. júna, ale až 22. júna a prečo nám to poslala do Zbierky zákonov až potom, keď prebehla voľba v parlamente. Neviem, ale nepodsúvajte, to si vyprosím, že ja som niečo zdržovala na Zbierke zákonov. Raz pre vždy. To sú fakty a sú dohľadateľné verejne.
Pán poslanec Madej, ja na rozdiel od vás poslancov SMER-u nepovažujem za telefónny zoznam, ale za volených zástupcov, ktorí majú svoju individuálnu zodpovednosť. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 14:44 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video