3. schôdza

19.6.2012 - 3.7.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

26.6.2012 o 10:58 hod.

Mgr.

Lea Grečková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 10:39

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani predsedajúca, pani riaditeľka, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som podal informáciu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o výsledku prerokovania výročnej správy Slovenského pozemkového fondu za rok 2011, ktorú máte pod tlačou 36 a informácia je pod tlačou 36a.
Výročnú správu Slovenského pozemkového fondu za rok 2011 pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 34 z 26. apríla 2012 Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie s tým, že gestorský výbor Národnej rady Slovenskej republiky podá informáciu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výbore, vrátane návrhu na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie prerokoval predmetnú informáciu 12. júna 2012. Uznesením č. 10 vzal uvedenú informáciu na vedomie a odporučil ju Národnej rade tiež vziať na vedomie. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 13 z 12. júna 2012 schválil túto informáciu výboru a súčasne poveril mňa predniesť ju na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky a predložiť návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Pani predsedajúca, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu k tomuto bodu programu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.6.2012 o 10:39 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:41

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážená pani generálna riaditeľka, kolegyne, kolegovia, nedá mi, aby som nevystúpil pri tomto bode, pretože to má dopad smerom k poľnohospodárstvu značný.
Chcem povedať, že keď Slovenský pozemkový fond v roku 2011 fungoval riadne, tak ako by mal, tak kladný hospodársky výsledok, ako vyplýva z tohto materiálu, je cez 9,6 milióna eur, pričom predchádzajúca vláda nepotrebovala razantne pristúpiť k navyšovaniu ceny nájomného, len riadne vykonávať svoju činnosť a kladný hospodársky výsledok nastal.
Taktiež by som chcel upozorniť na jeden fakt, ktorý si asi málokto v tejto snemovni uvedomuje, na ktorý som upozorňoval už v roku 2009, keď sa prijímal zákon o Slovenskom pozemkovom fonde, kde sa zavádzala rada fondu, ktorá má zabezpečovať 100 % kontrolu nad činnosťou Slovenského pozemkového fondu. Pani generálna riaditeľka nás informovala na výbore o tom, že rada prerokovala 2 290 právnych úkonov, o ktorých rozhodlo predchádzajúce vedenie. To znamená, že keď rada zasadala 12-krát, na každé jedno zasadnutie to bolo cez 191 právnych úkonov a skutočností.
Pýtam sa, ako je možné vyžadovať od týchto ľudí, aby pravidelne kontrolovali 191 spisov, ktoré majú niekoľko centimetrov alebo niekoľko sto strán, keď majú rozhodovať každý mesiac? Preto si myslím, že je veľmi dobré zvážiť, že koho budeme nominovať do orgánov rady fondu, pretože to je náročná práca. Mnohí si myslia, že to je za odmenu, ja si myslím, že to je za trest, pretože tá rada by mala byť nie príležitostná, ale mala by byť riadnym zamestnaneckým pomerom a bolo by treba nad tým pouvažovať, pretože keď rada má vykonávať 100 % kontrolu, tak nemôže zasadať raz za mesiac a riešiť 191 prípadov.
Ale skutočný dôvod, prečo som vystúpil, je veľmi prostý. Chcem sa spýtať pani generálnej riaditeľky pri tejto príležitosti, keď vláda prehlasuje, že chce, má v záujme, v zámere navýšiť cenu nájomného za poľnohospodársku pôdu pre farmárov na tržnú cenu. Pani generálna riaditeľka, povedzte tejto snemovni a farmárom v tejto krajine, ako si to vy viete predstaviť pri tej rozdrobenosti, pri nezapísanosti ROEP-ov tento úkon, ktorý vláda chce preniesť na Slovenský pozemkový fond? Pričom je treba si uvedomiť, že nabúranie nájomných vzťahov a hospodárskych vzťahov v slovenskom agrárnom sektore môže mať za následok vracanie niekoľko tisíc až miliónov eurofondov, pretože farmári si zobrali na seba záväzok, že budú vykonávať agroenviromentálne opatrenie, hospodárenie v znevýhodnených oblastiach počas 5 rokov. Teraz do toho bezkoncepčne vstúpime, tak aký to bude mať následok? To je druhá záležitosť.
A moja otázka znie: Je Slovenský pozemkový fond pripravený na vykonanie takejto požiadavky zo strany vlády a ako si to Slovenský pozemkový fond predstavuje? Pretože toto je otázka, ktorou žijú dnes aktuálne poľnohospodári. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.6.2012 o 10:41 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:43

Gabriela Matečná
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Bolo tu niekoľko dotazov. Prvá bola taká by som povedala pripomienka k rade fondu a k činnosti členov rady fondu, ktorí zasadajú len jedenkrát mesačne a pán poslanec Simon Zsolt hovoril, že nie sú schopní pripraviť sa na to zasadnutie rady fondu. V každom prípade tu by som chcela upozorniť, že všetky materiály, ktoré Slovenský pozemkový fond predkladá rade fondu, sú k dispozícii mesiac. To znamená, že každý člen rady fondu má možnosť si každý jeden materiál prísť pozrieť, zobrať a prekonzultovať aj s príslušnými odbornými útvarmi. Čiže tu je poznámka k činnosti rady fondu. Otázka navýšenia nájmu dneska je takou horúcou témou, ale myslím si, že Slovenský pozemkový fond nemôže v tejto téme rozhodnúť sám. Je to, by som povedala, rozhodnutie, ktoré má v agende ministerstvo pôdohospodárstva, a myslím si, že to je taká dobrá otázka na ministra pôdohospodárstva. Slovenský pozemkový fond technicky nemá problém navýšiť určitú čiastku, nájom, ako iste viete, nájom na trhové ceny, je to, by som povedala, také trošku zavádzajúce, lebo zákon nám upravuje, že Slovenský pozemkový fond určuje výšku nájmu z tzv. bonitovanej pôdnej ekologickej jednotky, čiže tam je tá cena určená jednoznačne a striktne Výskumným ústavom ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva. My len môžeme navýšiť percento z tohto nájmu. Ako zvýšime o pol percenta, o 1 %, tie dopady, samozrejme, na poľnohospodárov budú, ale to je otázka na, hovorím, pána ministra a na agendu pôdohospodárskej politiky, že či to navýšenie urobí v poľnohospodárskom sektore by som povedala nejaký väčší škrt pre poľnohospodárov. Čiže myslím, že to nie je otázka na mňa, ale na pána ministra, a hovorím, technicky je to možné urobiť aj pri tejto rozdrobenosti, ktorú ste povedali, tie nájomné zmluvy majú svoju agendu, majú svoju výmeru, čiže tam navýšiť technicky to je možné. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.6.2012 o 10:43 hod.

Ing.

Gabriela Matečná

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:47

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja len krátko. Áno, je to možno za trest, ako povedal pán Zsolt Simon, že sú v správnej rade nominovaní, je tam práce, ako sa hovorí, vyše hlavy, a ja by chcel popriať pani novej riaditeľke, aby mala dosť síl, chuti a hlavne ľudí, ktorí budú stále vedieť sa zodpovedne postaviť čelom k problému, aby sa to neodďaľovalo, aby sme konečne mohli povedať po nejakom tom období, že reštitúcie vybavené, záhradky vybavené, ROEP-y vybavené. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.6.2012 o 10:47 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:48

Daniel Duchoň

Vystúpenie v rozprave 10:52

Martin Fedor
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Poslankyne, poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť predkladá v súlade s uznesením Národnej rady č. 33 zo 16. mája 2012 a v súlade s § 9 zákona č. 166/2003 o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov správu výboru o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2011.
V súlade s § 9 týmto zákonom výbor požiadal, tohto zákona výbor požiadal: Slovenskú informačnú službu, ministerstvo vnútra, teda Policajný zbor, ministerstvo obrany v časti Vojenské spravodajstvo, zvlášť Vojenské obranné spravodajstvo a zvlášť Vojenská spravodajská služba, tiež ministerstvo spravodlivosti ako Zbor väzenskej a justičnej stráže, ministerstvo financií - vykonávateľ colná správa, v mesiaci január 2012 o zaslanie správy o použití informačno-technických prostriedkov za rok 2011. Správu o použití informačno-technických prostriedkov za minulý rok predložili všetky dotknuté subjekty vo verzii neobsahujúce utajované skutočnosti a niektoré z nich aj informácie vo verzii, ktoré utajované skutočnosti obsahujú. Údaje o použití informačno - technických prostriedkov neobsahujúce utajované skutočnosti, tak ako ich jednotlivé dotknuté subjekty predložili, sú uvedené v predloženej správe.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť uvedenú správu prerokoval 12. júna tohto roku na svojej schôdzi, zobral na vedomie a odporučil Národnej rade vziať ju na vedomie. Návrh na uznesenie je súčasťou správy.
Prosím, pani predsedajúca, aby ste otvorili rozpravu k tomuto materiálu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.6.2012 o 10:52 hod.

Mgr. MEconSc.

Martin Fedor

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:54

Martin Fedor
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Naozaj veľmi stručne, pani predsedajúca, panie poslankyne, poslanci, iba niekoľko poznámok ku správe, ktorú teraz náš výbor predkladá, a tiež pre tých kolegov, kolegyne, ktoré sú viac doma v iných oblastiach.
Predkladanú správu náš výbor spracoval presne rovnakým spôsobom ako podobné správy v minulosti, rovnako ako naši predchodcovia a rovnako ako v tých predošlých sa v nej dočítate niektoré identické formulácie, napr. že s výnimkou vojenského spravodajstva, kde sme minulý rok narazili na problémy, v prípade ostatných štátnych orgánov nedošlo k porušeniu zákona pri nasadzovaní informačno-technických prostriedkov. Zhodujeme sa, že potrebujeme silnejšiu zákonnú kontrolu nasadzovania informačno-technických prostriedkov, že súčasná zákonná úprava kontroly nasadzovania odposluchov nedokáže predchádzať prípadným zneužitiam alebo znižovať pravdepodobnosť takéhoto zneužitia. A tiež sa dozvieme, že nedokážeme bez akýchkoľvek pochybností ubezpečiť verejnosť, že všetko je pod kontrolou, pod fungujúcou kontrolou. Preto vás chcem vyzvať, aby sme zobrali túto správu na vedomie. Ale aby sme si dali zároveň aj záväzok, že je to naposledy, kedy si plníme svoju povinnosť iba takýmto spôsobom. Aby sme neodkladali novú úpravu, novú zákonnú úpravu kontroly nasadzovania informačno-technických prostriedkov, aby sme nebrali ďalší zbytočný čas a aby sme neargumentovali tým, že veď počkáme na nový zákon o spravodajských službách, pretože chcem upozorniť, že komplexná kontrola nasadzovania odposluchov nepatrí do zákona o spravodajských službách. Veď aj ako vidíte, aj z tejto dnes prerokovanej správy, nasadzovanie odposluchov sa netýka len spravodajských služieb. Aby sme prestali diskutovať, že raz možno niečo urobíme, a riešili problém.
Teda jednou vetou a tým aj končím, aby sme venovali pozornosť návrhu novely zákona o ochrane pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov, ktorú dávame do legislatívneho procesu a dávam vám ju do pozornosti ako výsledok podrobnej analýzy, ako veci fungujú v zahraničí, a teším sa na vecnú debatu na niektorých z ďalších schôdzí.
Ďakujem, pani predsedajúca.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.6.2012 o 10:54 hod.

Mgr. MEconSc.

Martin Fedor

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:56

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som doplnil alebo možno trošku upresnil to, čo hovoril pán poslanec Fedor, to, že všetky "odposluchy" boli zákonné u všetkých tých inštitúcií, ktoré majú v portfóliu nasadzovanie informačno-technických prostriedkov, sa nepreveruje tým, že to niekto napíše do správy, že všetky tie nasadenia informačno-technických prostriedkov boli zákonné, ale sa to preveruje tým, že sa v daných inštitúciách vykoná kontrola. Chcem podotknúť, že s výnimkou Vojenského spravodajstva ani v jednej organizácii alebo inštitúcii, ktorá môže nasadzovať informačno-technické prostriedky, takáto hĺbková kontrola neprebehla a ja predpokladám, že v budúcnosti určite bude všeobecný súhlas na to, aby sme sa pozreli na nasadzovanie informačno-technických prostriedkov en bloc za pomerne dlhšie obdobie dozadu, pretože 10 - 15 rokov sa to všade robilo rovnako. Zároveň chcem podporiť tie snahy o novú legislatívu, pretože sa ukazuje, že legislatíva, podľa ktorej sa postupuje teraz v súčasnosti, je deravá, je dávno prežitá a sú potrebné nové normy, podľa ktorých sa bude postupovať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.6.2012 o 10:56 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10:58

Jaroslav Demian
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, v správe o výsledku kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2011 v rozprave vystúpili dvaja poslanci, ktorí ale nepredložili žiadne pozmeňujúce, doplňujúce návrhy. Preto navrhujem prijať uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky, a to, že Národná rada Slovenskej republiky berie na vedomie správu o výsledku kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2011.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

26.6.2012 o 10:58 hod.

Ing.

Jaroslav Demian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10:58

Lea Grečková
Skontrolovaný text
Vážený pán predseda, v rozprave nevystúpil žiaden poslanec, preto, prosím, dajte hlasovať o uznesení, ktorým Národná rada Slovenskej republiky schvaľuje výročnú správu o činnosti Fondu národného majetku za rok 2011.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

26.6.2012 o 10:58 hod.

Mgr.

Lea Grečková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video