49. schôdza

16.4.2015 - 23.4.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

15.4.2015 o 16:06 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:59

Dušan Bublavý
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Igor, neprávom si ma obvinil, že by som na teba hlučne reagoval. A kvôli tomu zareagujem aj na mikrofón. Všetci smeráci sú podľa teba, nechcem to ani opakovať. Ale ja ti pripomeniem, keď si bol ty vo vláde, Igor, ty si tu rozprával všetkým, ako ťa niekto chcel podplácať, aby padla vláda. Naozaj si nám to nikdy potom nejakým spôsobom nepodal, kto chcel, aby padla vláda. A keď si bol vo vláde, mohol si porobiť poriadok so všetkými. A bolo jedno, či to boli dépeháčkári, či to boli reštrukturalizácie k zákonom, ktorý bol z roku 2005. Veď si mohol dať nejaký návrh. Mohol si bojovať. Ale v tej dobe, aj keď to bolo len krátko, necelé dva roky, ale z vašej strany nebolo nič. A teraz odrazu by ste chceli všetko meniť, proti všetkému bojujete. A keď je tu nejaký návrh zákona, ktorý by mal pomôcť živnostníkom, ktorí sa dostali cez tieto tendre, naozaj podpísali také zmluvy, keď sami dobre vedeli a, žiaľbohu, aj manažéri tých firiem, keď podpisovali, že niekto nedostane zaplatené. A teraz, keď sa to chce riešiť, tak obviňujete všetko krížom-krážom.
Podporte tento návrh zákona, aby to tým živnostníkom naozaj pomohlo a aby sa zatočilo s tými firmami, ktoré hneď išli do tendrov s tým, že niekto nedostane zaplatené. A, žiaľ, teraz sú to tí živnostníci, ktorých nám je všetkým ľúto, že to takto dopadlo. Podporte tento návrh zákona!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 15:59 hod.

Mgr.

Dušan Bublavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:00

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Je nad slnko jasné, že s osudom Váhostavom nevyplatených živnostníkov nemá predseda strany a vlády, ako to pekne zaznelo ako ozvena časov dávnych v jednom vystúpení, nič spoločné. Veď je to súkromná firma. Pravda, tempora mutantur, et nos mutamur in illis, časy sa menia a my sa meníme v nich. A tak odrazu nemá síce s touto súkromnou firmou Fico a strana a vláda nič spoločné, akurát že je to firma s nie ručením obmedzeným, ale s ručením štátnym. Stáva sa týmto návrhom ručiteľom štát za túto firmu, respektíve daňoví poplatníci. Samozrejme, je nad slnko jasné i z obrázkov, ktoré ma lemujú, že SMER a premiér Fico nemá s Jurajom Širokým vôbec nič spoločné. Toto sú náhodné montáže, ktoré vidíme.
A chcem teda povedať, že platí na Slovensku také múdroslovie, kam ktosi vstúpi, tam ani tráva nerastie. Takýmto človekom je zhodou okolností – i vo vzťahu k hlavnému mestu Bratislava – Juraj Široký. To, že nadobudol pomerne pozoruhodným spôsobom právo postaviť hotel, drobnú ubytovaciu záležitosť vedľa zimného štadióna a bolo to pre mesto strašne výhodné, je všeobecne známe. Bratislava je na pokraji nútenej správy. Na pokraji nútenej správy je Bratislava preto, lebo minulé zastupiteľstvo s jedinými dvoma protihlasmi Zuzany Dziviakovej a Petra Osuského prijalo záväzok zatiahnuť väčšej sláve božej, keby sláve božej, ale sláve Juraja Širokého, 38 miliónov za zimný štadión. Tam nás doviedlo dobré kamarátstvo s Jurajom Širokým a mesto Bratislava na pokraj nútenej správy.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 16:00 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:02

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No ja si myslím, že to bolo dobré vystúpenie poslanca Matoviča. Pretože na hrubé vrece hrubá záplata. Aj tá vtipná videonahrávka, si myslím, že bola v poriadku. Koniec koncov doobeda tu pán minister Čislák tiež púšťal nahrávku pána Uhliarika. A chcel by som oceniť aj to, že nielen poslanci v Národnej rade, ale verím tomu, že aj celé Slovensko malo možnosť pozrieť si nádhernú vilu človeka, osobného priateľa Roberta Fica a mecenáša strany SMER, ktorý je vlastníkom firmy, ktorá množstvo ľudí, drobných chudobných živnostníkov ošklbala a okradla o ich peniaze. Ja si myslím, že to je veľmi dobre.
Chcel by som zareagovať ešte na jednu záležitosť, ktorá sa týkala vystúpenia Igora Matoviča a to bol ten krik, ktorý zaznel zo strany niektorých kolegov SMER-u, a myslím, že aj pani poslankyňa Gabániová, ktorá živí a ktorá zamestnáva rodinu osobného priateľa Roberta Fica a mecenáša SMER-u, ktorého firma okradla množstvo drobných živnostníkov na Slovensku, tu tiež nejakým spôsobom vykrikovala. Ja by som vám odporúčal, aby ste to nerobili, kolegovia zo SMER-u. Nám tu chodia zo strany ľudí, ktorí sledujú toto rokovanie, pretože toto rokovanie sleduje veľmi veľa ľudí a nám tu chodia odkazy, že ak sa im neprestanete vysmievať do očí a ak im neprestanete pľuť to tváre, tak vás povešajú na kandelábre. Toto nie sú moje slová, to sú slová ľudí, ktorí nám posielajú takéto odkazy cez sociálnu sieť. Ja by som na vašom mieste skutočne šúchal nohami, ticho by som počúval, alebo by som sa s hanbou niekde stratil.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 16:02 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:04

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Gabániová, váš príspevok bol vlastne iba o tom, že ste povedali, že vy ste sa sem dostali na základe vôle ľudí a tí vás sem zvolili a ja som sa sem nejakým spôsobom prepašoval. Tak ja by som vám dovolil povedať iba dve čísla: 1 723 je počet vašich ľudí, ktorí vás volili, a 150 231 je počet ľudí, ktorí volili mňa. Ak ste chodili aspoň a dávali pozor na matematike, na tej základnej matematike v prvom ročníku, druhom, treťom, štvrtom, mali by ste si vedieť porovnať tieto dve čísla, že ktoré je väčšie. A ak nie, tak vám teda poviem, že to je 8 619 % viac, ako ste mali vy. Čiže celkom zaujímavé, že keď spochybňujete to, že kto zvolil mňa a kto zvolil vás.
Pán kolega Daniš, hovoríte, že akým právom nazývam Fica páchateľom. No ja som to povedal, tak to aj tak zopakujem, zrejme treba povedať niekedy viacejkrát. Páchateľ je preto, lebo je jednoducho sedem rokov premiér, nezmenil zákon, zmenil ho v prkotinách, ale v tom, aby zabránil vagabundom typu Široký tunelovať vlastnú firmu na úkor živnostníkov, neurobil absolútne nič. Tri roky je premiérom po Radičovej, o ktorej hovoril, že za jej vlády bolo niečo spáchané a boli nejaké zmluvy podpísané, a páchateľ je zároveň preto, lebo odmietol desiatky návrhov zákonov z radov všetkých opozičných poslaneckých klubov, ktoré tu boli predkladané v tejto veci za posledné tri roky. Preto je páchateľ. Ten, kto kryje podvod, je rovnaký podvodník a pre mňa ešte väčší ako ten, kto samotný ten podvod spáchal. A ešte aj preto, keď akože úplne v závere hovoril, však čo my s tým máme, čo my s tým máme. Snažil sa vytvárať ilúziu.
Kolega Blaha, no neviem, no od blbečka Blahu, ktorý nikdy nikoho nezamestnal je to pomaly česť, keď ma nazve trnavským Širokým. Na druhej strane sa ohradím voči tomu. Ja ako tretiak na vysokej škole som zamestnával 2-tisíc ľudí a tých 2-tisíc ľudí som zamestnával, až kým som prišiel do politiky... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 16:04 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:06

Pavol Zajac
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážení páni ministri, to, že máme na Slovensku vládu jednej strany, vládu strany SMER-u tri roky, o tom všetci vieme. O tom, že je to zlepenec oligarchov, sme už tu počuli tiež niekoľkokrát. Aby som bol presný, je to zlepenec oligarchov a finančných skupín, ktorí si dosadili jednotlivých ministrov. To, že Juraj Široký a Robert Fico sú jedno, svedčia nielen tieto fotky (rečník ukázal smerom na fotografie, ktoré mali na stoloch vystavené opoziční poslanci), nielen poslanci, ktorých si nominoval pán Juraj Široký, nielen ich asistenti, ktorí sú dcérami pána Širokého, on dosadil aj niektorých ministrov. Pred chvíľou tu sedel pán minister Jahnátek, pozdravujem ho týmto. Takže nielen na týchto fotkách, ktoré tu vidíme, SMER a Váhostav je to isté. Fico a Široký sú to isté. A preto ja som pre vás vytvoril nové logo, dámy a páni, (rečník ukázal plénu plagát s logom), a to je spojenie Váhostavu a SMER-u, volá sa to Váhosmer a pod tým je názov: široká sociálna demokracia. Odteraz si môžte kľudne používať toto logo, ktoré svedčí o tom, že vaša firma a firma Váhostav sú to jedno, široká sociálna demokracia Váhosmer.
Dámy a páni, odkedy nastúpila strana a vláda k moci, posledné tri roky sa výrazne, ale výrazne zhoršilo vyplácanie subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Problém s nevyplácaním subdodávateľov alebo s neplatením si faktúr na Slovensku existuje od roku ´89. Áno, je to pravda, súvisí to s vymáhateľnosťou práva, ktorá je veľmi nízka. Najväčšie eldorádo s neplatením faktúr bolo za vlády Vladimíra Mečiara. Potom prišli po roku ´98 vlády pána Dzurindu a výrazne sa toto zmenilo. Právny štát nadobudol vyššiu účinnosť. Tá vymáhateľnosť bola na vyššej úrovni. Súviselo to aj s tým, že sa výrazne rozkývala ekonomika na Slovensku a firmy, tie podvodné firmy, ktoré neplatili, s tými už nikto nechcel spolupracovať. Ale prišla v roku 2006 vláda Roberta Fica a znova sa tento národný šport – neplatenie faktúr – rozbehlo. Lebo aj v diskusiách som niekoľkokrát počul od pána Stromčeka, veď aj za vašej vlády povedal riaditeľ Slovenskej správy ciest, že počul o tom, že niekomu nevyplatili.
Dámy a páni, ide o tú mieru, ide o tú mieru, že či sa jednalo to o niektoré jednotlivosti, alebo či to je masovo, alebo či to je dokonca organizované. A popíšem to na príkladoch troch firiem. Všetky tri tieto firmy fungujú v slovenskom stavebníctve a stavajú infraštruktúru na Slovensku, lebo príklad týchto troch firiem je príkladom toho, ako mala dopadnúť aj reštrukturalizácia Váhostavu. Dámy a páni, celé to bolo organizované aj za pomoci vlády. Minimálne za trestuhodnej nečinnosti trojročnej vlády SMER-u.
Prvým príkladom je firma TSS Grade. Dámy a páni, na jeseň roku 2012 Ján Počiatek, minister dopravy, podpísal zmluvu na rekonštrukciu železničnej trate Trenčianska Teplá – Zlatovce v hodnote 243 miliónov s firmou TSS Grade. Firma predložila druhú ponuku v súťaži, druhú najnižšiu ponuku, nižšiu ponuku ponúkla firma Skanska za 201. Takže Ján Počiatek podpísal s druhou v poradí firmou, ktorá bola o 43 miliónov drahšia, podpísal s ňou zmluvu. A viete, čo sa stalo mesiac nato? Mesiac nato išla firma TSS Grade do reštrukturalizácie. Oligarchovia, ktorí stáli alebo majú blízko ku finančnej skupine J&T, na ktorej jachte kedysi pán Počiatek dojednával kurz slovenskej koruny voči euru, poslali túto firmu, nevyplatili subdodávateľov a vyplatili ich v reštrukturalizácii 15 percentami.
Dámy a páni, druhý príklad z minulého roku. Firma Doprastav. Viete, kto je majiteľom firmy Doprastav? Vie niekto z kolegov zo SMER-u, kto je majiteľ firmy Doprastav, keď jej posledný majiteľ sídli v schránke na Cypre? Ale po Slovensku sa hovorí, že to je pán Výboh. Veľmi dobrý priateľ pána Fica. Je majiteľom údajne tejto firmy. Je týmto majiteľom aj pán minister Počiatek? V slovenskom stavebníctve sa hovorí, že títo dvaja páni sú majiteľmi firmy Doprastav. A čo sa stalo s firmou Doprastav? Podpísala niekoľko stámiliónových zmlúv so štátom, napríklad úsek Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka na D1. Čuduj sa svete, dvaja uchádzači v súťaži, dvaja uchádzači v jednom konzorciu, lídrom konzorcia Doprastav. V druhom konzorciu, v tých firmách, ktoré tam boli, takisto Doprastav. V tej súťaži súťažil Doprastav s Doprastavom. A oni vysúťažili 80 % zo štátnej expertízy. Myslím si, že to bolo na úrovni 420 miliónov. Počúvajte dobre, páni zo SMER-u! Na jednej zákazke 420 miliónov. A má Doprastav, samozrejme, aj ďalšie zákazky, preto hovorím o niekoľko sto miliónov biznis so štátom. A čo urobil Doprastav? Poslal firmu do reštrukturalizácie. Nevyplatil subdodávateľov. A v reštrukturalizácii ich vyplatil 30 percentami. Vyšlo to pri TSS Grade, vyšlo to pri Doprastave, povedali Širokému, však nebuď blbec, veď ani ty nevyplácaj tých subdodávateľov a pošleš firmu do reštrukturalizácie.
Pripomínam a podotýkam, že všetky tieto firmy majú gro svojho biznisu so štátom. A predstavte si, že štát im pravidelne za tieto zákazky, ktoré si sami nakalkulovali, pravidelne im platí. A viete, koľko percent im platí? Pán minister, 100 % im platí. Toľko koľko fakturujú, štát im pravidelne podľa zmluvy, pravidelne im platí. A oni sa rozhodli, jedna firma vyplatiť 15 % v reštrukturalizácii. Oklamať a podviesť živnostníkov.
U mňa v kancelárii sedel, môžem to povedať, rómsky podnikateľ od nás z obce, ktorý dlhé roky robil na železnici a kládol koľajnice a mal zamestnaných niekoľko ľudí. Plakal, pretože keď dostane 15 % od firmy TSS Grade, tak ho to položilo. A takýchto prípadov sme spolu s kolegom Hudackým mali niekoľko desiatok, ktorí nám písali na stránku nezaplatilinamfakturu.sk. Pred rokom sme mali prípad dvoch živnostníkov, malých živnostníkov, ktorým dlhoval Váhostav, jednému, tuším, že 16-tisíc, druhému 18-tisíc. Váhostav im nezaplatil, pretože oni pravidelne pracovali len pre Váhostav. Váhostav im nezaplatil, oni nezaplatili dépeháčku. Viete, čo sa stalo? Daňový úrad na nich poslal exekúciu. Daňový úrad na nich poslal exekúciu.
My pod hrozbou toho, že s nami pôjdu na tlačovú konferenciu a toto všetko vykričia, oni to dali vedieť aj Váhostavu deň pred tlačovou konferenciou v lete minulého roku, to znamená asi mesiac a pol pred spustením reštrukturalizácie, ich Váhostav vyplatil.
Dámy a páni, hlúposti a klamstvá, ktoré programovo šíri Robert Fico, sú asi v tejto strategickej pozícii. Za všetko môže Ján Figeľ a jeho lacné diaľnice alebo vláda Ivety Radičovej. A včera sme počuli nový pojem, ktorý neustále aj jednotliví funkcionári SMER-u opakujú: "kultúra podvodu". A preto som dnes na začiatku schôdze, keď uvádzal minister Borec, búchal po stole s heslom Široký – Fico, pretože tieto megaklamstvá, tieto goebbelsovské klamstvá už nemôžme počúvať, pán minister. Že to šíri Robert Fico, ten, ktorý sa tu hanbil dneska prísť, bál sa, že sa tu zbadá na týchto fotkách (rečník ukázal prstom na fotky na laviciach poslancov opozície), že je priateľom Juraja Širokého? Že to šíri on, už sa ani nečudujeme, ale toto heslo Josepha Goebbelsa, že stokrát opakovaná lož, už na Slovensku neplatí. Na Slovensku už neplatí kultúra ohlupovania. Ľudia už sa nedajú naďalej ohlupovať. Preto sme boli viacerí radi, že keď 24. apríla Váhostav ohlásil reštrukturalizačný plán (pozn. red.: správne má byť "24. marca"), ktorým plánoval vyplatiť 15 %, tak viacerí sme, opoziční politici, to ostro kritizovali. Ešte v ten deň som vyzval generálneho prokurátora, nech začne, nech preskúma, či nedošlo k trestnému činu poškodzovania veriteľov Váhostavu a následne na ďalší deň sme aj navštívili generálneho prokurátora, ktorý nám sľúbil, že začne takéto trestné stíhanie. Pán Robert Fico sa k tomu pridal asi po týždni.
Dámy a páni, lacné diaľnice z éry Jána Figeľa. Nemám ani chuť už to vysvetľovať, ale ešte raz sa vám to pokúsim vysvetliť. Firmy dobrovoľne, slobodne kalkulujú ceny. Tak to funguje. Keď prídete niekde do obchodu, je tam nakalkulovaná cena. Ak si objednáte výmenu plastových okien, nakalkuluje vám ich firma. Ak máte trochu zdravého rozumu, necháte si vypracovať desať ponúk na výmenu plastových alebo drevených okien. Necháte si urobiť desať ponúk, stanovíte si svoje kritériá, parametre a keď to firma spĺňa, vyberiete si drahšiu ponuku? Všetci sa doma správame aj v súkromnom sektore tak, že si vyberieme pri stanovených kritériách a podmienkach najlacnejšiu ponuku. Prečo by sme naše domáce peniaze míňali na niečo, čo môžeme minúť na niečo iné? Takto sa má správať aj minister, aj každý jeden pracovník vo verejnom sektore. Keď sa stanovia kritériá, parametre, keď sa stanoví kvalita, potom musí byť férová súťaž, férová súťaž. Ján Figeľ spustil férové súťaže. Naozaj, v niektorých súťažiach bolo aj desať konzorcií. Čo je na tom zlé? Firmy si samé kalkulovali ceny.
A keď niekto nevie, ako sa kalkulujú v stavebníctve ceny, môžem tu držať aj dlhú prednášku. Ale pán Daniš by to mohol vedieť. (Reakcia z pléna.) V stavebníctve sa kalkulujú ceny nie tak, že sa niekto udrie po brušnej časti tela a povie, že kilometer stojí 9 miliónov, 10 miliónov, 15 miliónov, potom s pánom Stromčekom sa musíme hádať v relácii. To nie je tak, ceny sa kalkulujú. Sú na to počítačové programy a rozpočty majú niekoľko desiatok strán. A výberová komisia aj na Dubnej Skale, o ktorej vždycky tvrdíte, Dubná Skala – Turany, o ktorej tvrdíte, že bola nízka, lebo bola 41 % z štátnej expertízy, sa kalkulujú. A výberová komisia, teda pán riaditeľ Kato vtedy povedal, všetky oprávnené náklady, primeraný zisk a 10-percentná rezerva. Ale výberovej komisii nestačilo vyjadrenie pána Kata. Ona sa dotazovala na jednotlivé kalkulácie, ktoré boli v rozpočte, a firma to musela dokladovať tou kalkuláciou. To nie je vycucané z prsta. A na základe toho; a ešte musím povedať, málokto tu o tom vie a hovorí, že tento úsek diaľnice sa staval žltým FIDIC-om. Čo je také zvláštne na žltom FIDIC-u, čím sa líši od červeného FIDIC-a? Žltý FIDIC je o tom, že firma si sama aj projektuje túto stavbu a môže si naprojektovať túto stavbu tak, že prispôsobí tým technológiám, ktoré má, a môže využiť tie technológie, ktoré má, a tým pádom môže byť lacnejšia oproti konkurencii.
Po tretie, firma Váhostav tento úsek diaľnice pripravovala, začala s prípravnými prácami aj pri podpísaných PPP projektoch ešte za vlády Roberta Fica. Firma Váhostav určité stavebné práce na tomto úseku už zrealizovala v rámci PPP projektu. Vykúpila zemníky, pripravila si štrkovne, režijné náklady firmy Váhostav pri martinskej diaľnici sú, samozrejme, nižšie ako ostatných firiem, ktoré musia dochádzať. Bolo tu niekoľko dôvodov na to, že firma ponúkla cenu, ktorá, áno, bola 41 % zo štátnej expertízy.
Mohol by som vám tu znova vysvetľovať, ako sa robia štátne expertízy. Nechcem vás zdržiavať. Štátne expertízy ale naozaj sa robia v určitom čase pri určitej projektovej dokumentácii, čiže niekoľko rokov pred tou stavbou, a počítajú s cenami, ktoré boli v predchádzajúcom období, ktoré sa indexujú. Ak nemáte projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie, nemôžte urobiť presnú stavebnú expertízu, a preto ten, kto ju robí, ju, samozrejme, predpokladá radšej vyššiu ako nižšiu. Čiže reálna súťaž bola spustená, firma si sama nakalkulovala ceny a dobrovoľne podpísala zmluvu.
Ako marketingovo donútila Radičová s Ficom (pozn. red.: správne má byť "Figeľom"), donútila Váhostav podpísať zmluvu? Toto nech mi už konečne zo SMER-u niekto vysvetlí. Skúste mi to niekto vysvetliť. Nech mi to niekto vysvetlí, ako ste schopní donútiť firmu, aby podpísala zmluvu. Predstavujete si to tak, že pani Radičová navliekla pánovi Širokému kazajku a pán Figeľ držal pištoľ pri hlave a donútil ho podpísať zmluvu? Takéto hlúposti!
Ja som bol 18 rokov stavbár, kalkuloval som ceny, podpisoval som zmluvy. Mňa by nikto nedonútil podpísať pre mňa nevýhodnú zmluvu. A keď firma podpíše zmluvu, jej psou povinnosťou je tú zmluvu dodržať, tak ako je psou povinnosťou dodržiavať zmluvy voči subdodávateľom, ktoré podpíše. Preto odmietam demagógiu typu, ktorú spustil včera Robert Fico, "kultúra podvodu", lebo na to sa dá len odpovedať, že to je kultúra ohlupovania slovenských občanov.
Vláda SMER-u vládne tri roky. Od začiatku ich vládnutia masívny nárast nevyplácania subdodávateľov. Na troch príkladoch veľkých firiem som vám to ukázal, že tento proces, ktorý smeroval ku reštrukturalizácii, oklamaniu subdodávateľov, tu bol naplánovaný a minimálne koordinovaný s vládou Roberta Fica. Minimálne v tej miere, že vláda nekonala.
Pán minister spravodlivosti, ani vy, pretože aj vy ste vedeli o návrhoch KDH od augusta 2012 zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Ak by takýto zákon alebo vylepšený, možnože ste ho mohli vylepšiť, tu existoval na Slovensku tri roky, nemuselo dôjsť k tomu, že v reštrukturalizácii sú stovky a stovky živnostníkov a len Váhostav ich ide oklamať o 93 miliónov. Poslanci KDH štyrikrát predniesli tento návrh zákona o ochrane subdodávateľov. Vy ste ho šesťkrát odmietli, lebo dvakrát sme ho prednášali ako pozmeňujúci návrh. Boli tu ďalšie návrhy opozičných poslancov v oblasti konkurzu a reštrukturalizácie. Už pred rokom tu bol návrh zákona. Odmietli ste ho, ale aj ďalšie návrhy, ktoré boli z nedávneho obdobia. A bola tu aj výzva 50 poslancov z konca januára, začiatkom februára bola zverejnená, aby vláda v skrátenom legislatívnom konaní prijala zákon o verejnom obstarávaní, aby firmy, ktoré sú v reštrukturalizácii a nevyplatia aspoň 50 %, nemohli sa zúčastňovať na verejnom obstarávaní. Ale začiatkom februára vám to vaše interné prieskumy ešte neukazovali, že vás to ohrozuje. Ešte ste chceli potichu spláchnuť reštrukturalizáciu Váhostavu tak, ako sa to podarilo pri Doprastave, tak ako sa to podarilo pri TSS Grade. Preto ste boli ticho a nekonali ste.
Dámy a páni, je tu v skrátenom legislatívnom konaní návrh zákona, ktorý vláda včera večer schválila a ktorým chce cez Záručnú a rozvojovú banku vyplatiť 40 % nezabezpečených veriteľov. Juraj Široký a Robert Fico pripravovali tento návrh zákona. Mne z toho vychádza to takto. Chcú zalepiť ústa živnostníkom, aby nekričali, aby nie 15 %, ale vyplatí vám Záručná a rozvojová banka 40 % a potom z budúcich ziskov Váhostavu to Široký vráti. A keď Široký nebude robiť zisk? A či sa mu vôbec bude chcieť robiť zisk, keď teda aj tak o celý zisk aj tak príde, že mu ho zoberie Záručná a rozvojová banka? Veď si to cez náklady vytiahne z tejto firmy zisk inak, cez svoje dcérske spoločnosti, cez rôzne spôsoby. O čom sa tu bavíme? Ako bude Záručná a rozvojová banka manažovať túto firmu? Bude sedieť a čakať, že Široký bude robiť zisk, aby mohol platiť Záručnú a rozvojovú banku?
Vyplatiť 40 % živnostníkom považujeme, aj ja osobne, aj my v KDH, za nespravodlivé, za nespravodlivosť. Pretože štát platí 100 % Váhostavu za jeho zákazky.
Pán minister, viete za koľko má zákazky Váhostav momentálne podpísané v konzorciách alebo samostatne? Viete, pán minister? Za jeden a pol miliardy, za jeden a pol miliardy!
Áno, pán Martvoň, sú tam zákazky aj podpísané za nás vo férových súťažiach. Vo férových súťažiach, ktoré vy kritizujete. To je zvláštne. Hovoríte, že sme podpísali zmluvy s Váhostavom, a zároveň ich Robert Fico kritizuje, že teda boli lacné. Dobrý hospodár sa takto správa, pretože keď zadá si kritériá, podmienky, kvalitu, hľadá najnižšiu cenu, aby za tie ďalšie peniaze sme mali peniaze na školstvo, zdravotníctvo, pre dôchodcov, pre pracovníkov v súdnictve. A mohol by som takto pokračovať. Draho stavať vôbec nie je problém. Vôbec nie je problém rozhadzovať peniaze. Aj u seba doma v rodine to môžte takto robiť. Rozhádzať peniaze nie je problém, ale efektívne hospodáriť, to už chce trošku filipa. Takže firma Váhostav má zákazky za jeden a pol miliardy.
Včera som sa dopočul z úst teda generálneho riaditeľa Váhostavu, že sú stratoví aj na Bratislavskom hrade. Dámy a páni, tu mám všetky tieto zákazky vypísané. Takže oni sú stratoví na Bratislavskom hrade, samozrejme, na diaľniciach, ktoré podpísali za nás, stratoví sú asi aj na tých zákazkách, ktoré podpísali za tejto vlády, stratoví sú na nemocnici Rooseveltovej, stratoví sú na Vodohospodárskej výstavbe. Mimochodom, tam je pomerne dosť zákazok na Vodohospodárskej výstavbe. Stratoví sú na budovaní kanalizácií, tuším, že pri Považskej Bystrici. Všade je táto firma stratová. Načo mám v stavebnom sektore firmu, ktorá je stratová na všetkých zákazkách, ktoré robí? A má ich za jeden a pol miliardy. A väčšinou so štátom a štát mu za to platí. Načo je taká firma v tejto spoločnosti?
Sto percent živnostníkov má, samozrejme, zaplatiť Juraj Široký. Nech predá ten svoj hotel, ktorý postavil načierno pri zimnom štadióne, a nech vyplatí živnostníkov. Alebo nech predá to svoje sídlo kdesi na Bahamách. Aj o tom tu mám fotku. (Rečník ukázal plénu fotografiu.) Pekné sídlo aj s pánom Širokým. Nech ho predá a nech vyplatí živnostníkov. Vie tu niekto o tom, mimo pani Lucie Žitňanskej alebo pána Gála, že manažéri, členovia predstavenstva firmy, akciovej spoločnosti ručia svojím osobným majetkom za straty, ktoré spôsobia spoločnosti? Tak nech popredáva tieto majetky a nech vyplatí týchto živnostníkov, ale 100 percent.
Samozrejme, sú tu aj ďalšie riešenia na to, ako by štát mohol vstúpiť ešte do tejto reštrukturalizácie. Samozrejme, ak by bol prijatý zákon na ochranu subdodávateľov pri verejnom obstarávaní, nemuselo k tomu dôjsť. Pretože keď je firma insolventná, keď je v konkurze, v reštrukturalizácii je veľmi ťažké nájsť ten spôsob uspokojiť veriteľov. Ale je tu aj ešte ďalší spôsob cez navýšenie kapitálu v tejto firme. Ale v takom prípade by štát cez svoju organizáciu musel aj majetkovo vstúpiť do tejto firmy, pán minister. Štát nemôže sa len pozerať, ako manažéri Váhostavu budú robiť stratu a myslieť si, že dostanú tieto peniaze späť. Inakšie to zaplatia občania Slovenskej republiky, ktorí cez bankové poplatky platia bankám a tie Slovenskej záručnej a rozvojovej banke. Ak tá vyplatí takto peniaze a Široký ich nevráti, slovenskí občania prídu o tieto peniaze. Preto my v druhom čítaní takéto riešenia buď predložíme, alebo spoločne po rokovaní opozičných poslancov pripravíme.
Ale za túto situáciu vo Váhostave môže jednoznačne vláda Roberta Fica a strany SMER – SD, slovenská demokracia. A preto som si pripravil, hoci v tomto, v tejto chaotickej schôdzi, keď schôdza bola zvolaná k aktuálnym problémom súvisiacim s reštrukturalizáciou v Slovenskej republike a súvisiace otázky v obchodných vzťahoch a sociálnych dopadoch, pripravil som, aby som svoje vystúpenie aj formálne ukončil, pripravil som si návrh na uznesenie, ktoré si dovolím prečítať a ktoré, poprosím, aby sa hlasovalo jednotlivo o jednotlivých bodoch.
Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky z 15. apríla 2015 k aktuálnym problémom súvisiacim s reštrukturalizáciou v Slovenskej republike a súvisiace otázky v obchodných vzťahoch a sociálnych dopadoch.
Národná rada Slovenskej republiky
A) vyjadruje vážne znepokojenie nad zhoršujúcim sa stavom podnikateľského prostredia na Slovensku, predovšetkým pretrvávajúcou nízkou vymožiteľnosťou práva, výsledkom čoho je nízka platobná disciplína, neplnenie finančných záväzkov hlavne veľkých spoločností voči malým podnikateľom a živnostníkom pri verejnom obstarávaní;
B) konštatuje, že za zhoršujúcim stavom podnikateľského prostredia na Slovensku, ktorý vyvrcholil škandalóznou reštrukturalizáciou Váhostavu Sk, a. s., nesie plnú zodpovednosť vláda Slovenskej republiky;
C) žiada vládu Slovenskej republiky
a) zabezpečiť dostatočnú ochranu subdodávateľov, ktorí sa podieľajú na zákazkách z verejného obstarávania;
b) zabezpečiť, aby úspešný uchádzač alebo iný podnikateľský subjekt v celom reťazci subdodávok, ktorý hrubo poruší zmluvné podmienky, predovšetkým týkajúce sa plnenia finančných záväzkov voči svojim subdodávateľom, sa nemohol zúčastňovať priamo alebo nepriamo verejného obstarávania.
V Bratislave 15. apríla 2015.
Som presvedčený, že v tejto vymožiteľnosti práva, ktorá na Slovensku je taká veľmi nízka, či chceme alebo nie, bude musieť štát pristúpiť k tomu, aby tie peniaze, ktoré dáva z verejných financií, pri verejnom obstarávaní išli na to, na čo majú ísť. To znamená, ak štát platí 100 % týmto firmám napríklad na diaľniciach, aby tí subdodávatelia, ktorí tam robia, aby mali zabezpečený vôbec systém toho, kto vôbec robí na týchto napríklad stavbách, a aby to štát, investor, Úrad pre verejné obstarávanie vedel a vedel zabezpečiť aj to, ak títo subdodávatelia nedostanú zaplatené, aby takýto obstarávateľ, teda dodávateľ, pardon, aby takýto dodávateľ bol na to minimálne upozornený, ak bude porušovať túto svoju povinnosť voči subdodávateľom, aby mu bolo zakázané zúčastňovať sa na verejnom obstarávaní alebo dokonca mu bola odobratá takáto zmluva.
Ďakujem za pozornosť. Poslanci KDH skrátené legislatívne konanie nepodporia.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.4.2015 o 16:06 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:38

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len doplním, že dôstojne si ho vypočulo cirka osem poslancov SMER-u, čo je desať percent z poslaneckého zboru. Aj to svedčí o enormnom záujme o túto tému.
Prosím vás pekne, ono sa to sem-tam zjavuje, ale to treba akcentovať a kolega to naznačil. Všetky procesy mali určitú časovú súvzťažnosť, do toho vošli prezidentské voľby. Tam došlo ku strategickým dohodám, kedy kto musel pozdržať svoju reštrukturalizáciu. A ak sa niečo vyšetruje, tak by sa malo vyšetrovať aj to, kedy minister Počiatek povedal, že sa bude na to pýtať. Kedy minister Počiatek povedal, že sa na to spýtal? Kedy minister Počiatek povedal, že nevie o tom, že by sa malo reštrukturalizovať? Lebo je rozdiel, či to povie Fero Mrkvička z Dolných Ďarmôt, alebo je rozdiel, či to povie minister dopravy, že nemá vedomosť o tom, že Váhostav ide reštrukturalizovať. Viete, aby sme znova nedopadli tak ako BMG Invest, kde politici si už dávno vytiahli peniaze. Tichúčko sedeli jak vši pod chrastou a nechali to na tých biedakov. Viete, aby sme my nepreukázali, a to poviem aj smerom, ako my pôjdeme, ako by som aj ja radil vyšetrovateľom, lebo my zvoláme ten mimoriadny výbor pre obranu a bezpečnosť a budeme sa na to pýtať. Ak, viete, ono mohol zaznieť signál. Minister Počiatek povedal, že nevie o tom. Ale mimo kamery povedal, no ale našim zaplať.
Viete, bude veľmi zaujímavé zistiť, ktoré firmy, ktoré dodávali pre Váhostav, majú súvzťažnosť so SMER-om, pán Vážny o tom niečo vie. Proste sú tu určití ľudia, ktorí o tom niečo svoje vedia. Bude zaujímavé zistiť, koľko oni majú zaplatené. Viete, aby sme sa my nedozvedeli, že oni zázračne majú zaplatené, hej, respektíve v tom období, kde sa to varilo, sa im rýchlo zaplatilo. Presne jak BMG Invest. Presne jak BMG Invest, kde chrapúnsky si politici vybrali peniaze a chudáci to zaplatili.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 16:38 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:40

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Sedemdesiat percent toho, čo ste povedali, boli klebety ako na trhu, normálne trhovnícke klebety, a 30 % z toho všetkého bol váš postoj vnútrostraníckeho boja v rámci KDH k vašej budúcej predsedníckej stoličke. Môžem v tomto pokračovať, v tomto duchu tak isto, ako ste to hovorili vy, a môžem tiež klebetiť a pokračovať. Národná diaľničná spoločnosť, dozorná rada, ako ste sa tam dostali, pán poslanec? Koho ste boli kamarát, prečo práve vy? Nebol náhodou vtedy predsedom strany pán Figeľ, ktorý sa zároveň stal ministrom dopravy? Prečo práve vy? Akým spôsobom ste tam pracovali a zrejme s vami boli veľmi spokojní, keďže ste sa potom stali poslancom. Aké odštepy išli pre KDH? Aké odštepy išli pre vás? Čo ste robili ako člen dozornej komisie?
Mám takýmto spôsobom pokračovať? Toto bol presne váš tón. Kto koho pozná, klebety, klebety, klebety. No predpokladám, že toto asi nechceme. Pán poslanec, bolo to vystúpenie nehodné vašeho intelektu.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 16:40 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:41

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Zajac, ja nadviažem na to, čo povedal kolega Jarjabek, že ste bol členom dozornej rady v Národnej diaľničnej spoločnosti, keď v auguste 2011 denník SME a taktiež aj prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska upozornili na to, že pri tej Dubnej Skale – Turany nebudú vyplatení subdodávatelia. Upozorňovali na to svojimi vlastnými analýzami a poukazovaním na ten čínsky, na tú čínsku A2. Prečo dozorná rada NDS-ky poriadne nepreskúmala potom ten tender? Prečo NDS-ka a ministerstvo dopravy podpísali potom takúto zmluvu s Váhostavom? Prečo, keď ste sa už rozhodli podpísať takúto zmluvu, kde upozorňovala na to verejnosť, novinárska verejnosť a odborná verejnosť, že nebudú vyplatení subdodávatelia, ste tú zmluvu nezabezpečili vo vzťahu k subdodávateľom pre Váhostav, že ste tam nedali klauzuly, ktoré by súviseli s tým, že Slovenská republika zaplatí Váhostavu, až keď dokončí dielo a vyplatí subdodávateľom? Prečo ste to tam nedali? Mnohé firmy to majú vo svojich zmluvách a zabezpečujú tým subdodávateľov. Vy ste to tam neurobili. Jednoducho dozorná rada NDS-ky čušala. V novembri alebo v októbri, dva mesiace alebo tri mesiace po upozorneniach, kľudne ste nechali podpísať túto zmluvu. Dôsledok je taký, na ktorý, teda k tomu došlo, že subdodávatelia neboli vyplatení. Váš hovorca vtedy, pán Tušer, na ministerstve dopravy hovoril, že takéhoto scenára sa neobáva, napriek tomu sa to stalo.
A teraz nás z toho idete viniť, že vy ste podpísali zmluvu s Váhostavom, nie sú vyplatení subdodávatelia, i keď vás na to vtedy SME-čko upozorňovalo a my sme za to vinní? Vy ste sa tam so Širokým ukazovali pri poklepkávaní kameňa a my sme za to vinní? A vy ste im dali, Váhostavu, za pol miliardy zákazky a my sme vinní za Váhostav? Však už nežartujte!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 16:41 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:43

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Zajac, hovoril si o tom, že vás SMER kritizuje alebo SMER kritizuje skutočnosť, že za vlády Ivety Radičovej boli obstarané niektoré úseky diaľnic príliš lacno a že predsa takto sa správa dobrý hospodár. Ale je to veľmi zaujímavé, ja to naozaj sledujem hlavne pri diaľniciach, ale potom budem hovoriť aj o zdravotníctve, ako keď SMER vládne, nás presviedča o tom, že vo verejnom obstarávaní, ak dá niekto veľmi nízku ponuku, tak ho z verejného obstarávania jednoducho treba vylúčiť, pretože predsa tak nízka ponuka nemôže byť korektná, a preto sa nakupuje drahšie, ako by sa reálne vedelo nakúpiť. Pamätám sa, keď sme tu schvaľovali liekové zákony, dnes doobeda sa už o tom diskutovalo, kde nás kolegovia z vtedajšej opozície zo SMER-u presviedčali o tom, že keď pôjdeme na druhú najnižšiu cenu liekov, tak budú naši pacienti liečení zlými liekmi. Čuduj sa svete, keď prišli k moci, tak to zmenili na priemer troch najnižších cien v Európskej únii. Prečo nešli na drahšie lieky, prečo nezaplatia za tie lieky viac? Tu im to nevadilo, lebo si uvedomili, že to naozaj šetrí verejné zdroje.
Alebo konkrétne, keď už hovoríme o cétečkách, tam je veľmi zaujímavé, že v našich nemocniciach sa nakupujú cétečká o 100 % a viac drahšie ako tie isté cétečká od tej istej firmy s tými istými parametrami v Českej republike. Čím to je? Nie je to tým, že firmy nám zahrajú verejné obstarávanie? Čiže je to naozaj zaujímavé, keď SMER hovorí o tom, že keď niekto vo verejnom obstarávaní obstará za najnižšiu cenu, tak to je niečo zlé, to nemôže v praxi fungovať. No ale veď o tom je verejné obstarávanie, aby sa podarilo získať čo najnižšiu cenu a šetriť tak verejné zdroje. Teda všade v civilizovanej krajine, ale napríklad na Slovensku to zjavne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 16:43 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:45

Dušan Muňko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Viete, vaše vystúpenie tuná tri roky, čo pozorujem, je vždycky kriminalizovanie pána ministra Počiatka, predtým kriminalizovanie pána ministra Vážneho. Jak ste nastúpili, hneď ste povedali, všetky projekty predražené. No, začali ste konať. Konali ste, samozrejmá vec, s vašimi ľuďmi, ktorí potom obdržali ešte zlaté padáky, ktoré prakticky ste im dali, ale vládnuť, resp. riadiť ministerstvo dopravy pán Figeľ nevedel a nevie. Bohužiaľ, nemôže vedieť, lebo nemá ani školy na to, aby mohol riadiť tak zložitý rezort, ako je doprava. Ja vám dám za pravdu, že pokiaľ sa týka stavebníctva, že to nie je posledných štyri-päť rokov. Problém, tak jak sa ťahá problém zdravotníctva, tak sa ťahá aj problém stavebníctva od roku 2000. Ostali na slovenskom trhu len tie firmy, ktoré, pretože boli podkapitalizované, ktoré zachránil zahraničný subjekt, to čo som tu už aj predtým povedal.
A pokiaľ sa týka terajších veriteľov, ktorí sú, Váhostavu alebo ďalších stavebných firiem, my keď sme to mali na výbore, neviem, či ste boli alebo nie, je váš predseda výboru hospodárskeho, kde som sa pýtal asociácie stavebných podnikateľov, prečo je stavebníctvo v takom stave, v akom je, že skoro všetky firmy na 90 % sú v červených číslach. Vy to veľmi dobre viete. Ten istý problém bol, či to je v stavebníctve, alebo je to v železničnej doprave, kde zákon, tak ako je nastavený prakticky, a nehovoriac o tom, že viete aj to, že firmy sa dohadovali, spravili kartrovú dohodu, pretože jednoducho keď súťažili tie ceny, ktoré boli vysúťažené, proste nepokrývali náklady. A ja som nechcel teraz tu okolo k tejto celej záležitosti, ja nechcem nikoho urážať...
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 16:45 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video