49. schôdza

16.4.2015 - 23.4.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:11 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 10:51

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

96.
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, zvykne sa hovoriť, že matka je vždy istá, u otca to býva otázne. SMER to zatiaľ uchopil tak, že ich má viacej, hej, sa hovorí o niekom a teraz vlastne my sa, ideme teda sa, o jedného bude menej, čiže, pán Blaha, "tak tata není můj tata", hej. Ako mne to pripomína tú scénu "tak tata není můj tata" (povedané so smiechom a smiech v sále), že jeden z otcov SMER-u, nie, nie to, čo sa teda hovorilo, no však on tu má aj deti, hej, on tu má, myslím, že sa tu hovorilo, nevesta, tam syn a neviem čo, a teraz vlastne "tak tata není můj tata?" Pán Blaha, postesknite si, tento český výraz ma napadá, čiže áno, SMER bude mať o jedného otca menej, ideme si tu navravieť. Áno? Matka žila, ako žila, mala otcov viac, čiže ste sa uzrozumeli, že teda bolo ich viac, a teraz chcete mať o jedného menej, chcete, teda že Fico, teda Široký s vami nič nemá. Ach jaj.
Ale prosím vás, však nevyčerpá človek všetko, však my máme aj body, ktoré vecne budú s tým súvisieť, tam o tom budem hovoriť, my hovoríte teraz o odvolávaní pána Figeľa a v zmysle toho, že čoho vy ste schopní alebo resp. niektorí z vás, čoho vy ste schopní, to sa pokúsim zadokumentovať, už odhliadnuc od toho, že vysokoškolský pedagóg povie "aj love Mečiar", viete, to môj bača na salaši má výslovnosť lepšiu, ale nevadí. (Smiech v sále.) Proste vy pracujete systémom proste urobiť nejakú mentálnu mapu, urobiť nejakú fixáciu na niečo cez niečo, hej. Ja vám poviem, v čom robíte chybu a v čom robíte dobre, prísne vzaté, vážení kolegovia, lebo to s tým súvisí.
Dve tretiny vašich voličov sú bývalí voliči HZDS, kľudne oprašujte reminiscencie, pre túto chvíľu kľudne zostanem posledným Mečiarovym mohykánom, pán kolega, kľudne ním budem, keď vám niečo z toho zoberiem. Takže vo vašom prípade by som bol v tomto prípade opatrný, páni kolegovia. Mimochodom, tú prihlášku som neraz videl, máte jediné šťastie, že som ju nepodpísal, lebo by ste nemali 30-40 %, to vám poviem, dobre, to máte pre túto chvíľu možno naozaj, naozaj šťastie.
Ale chcem povedať inú vec, lebo tá zákernosť je v niečom úplne inom. A tá história je zložitá a možno raz bude iné auditórium, ale nechcem vás zaťažovať, kde budeme o tom hovoriť, čo bolo a ako bolo, ale niektoré veci si vyprosím. "I love Mečiar" tričká som vôbec nepredával. Predávali sa v Bratislave v centre mesta v jednej predajni tričká "Volím Mečiara", "Nevolím Mečiara" vo výklade. Bolo to také kvázi referendum, dosť sme na tom zarobili, dosť sa predávali, priznávam, teda ak môžem (povedané so smiechom a smiech v sále), a bolo to vo výklade, kto chcel, si kúpil také, kto chcel, si kúpil také. Takže ja ten, čo som neviem čo všetko bol, tak predstavte si, že ak si to dobre pamätám, vyhrali tričká "Nevolím Mečiara", hej, čiže toto je fakt, toto je fakt a pre túto chvíľu by som vás chcel poprosiť o jednu vec, existuje nejaký "posledný križiak", pre mňa to bude posledný zberač konských lajen dovtedy, kým sa mi neospravedlní. Tuná máte nejakého vysokoškolského pedagóga, ktorý to už povedal tretíkrát, dokonca s touto fantastickou výslovnosťou, to neviem, skade je táto výslovnosť, ale hovorím, toto učí na Ekonomickej univerzite Komenského.
Ak mi nájdete jedno alebo potvrdíte jedno jediné tričko, ak to dokážete cez fotku, cez niečo, cez výpovede svedkov, že ja som niekedy predával tričká "I love Mečiar", tak vám sľubujem tu, teraz v tomto auditóriu, že dva týždne budem chodiť v tričku "Milujem SMER". (Smiech v sále.) Dobre? Je to podľa mňa férová, je to, ja viac pre vás nemôžem urobiť, fakt (reakcia z pléna), tri, dobre, tak to sa dohodnime, minimálne dva, dobre, minimálne dva týždne budem chodiť v tričku "Milujem SMER". Prosím vás, ak chcete niečo tvrdiť, ak vysokoškolský profesor, ktorý učí právo, ktorý vzdeláva budúcich sudcov, advokátov, prokurátorov, tvrdí, čo tvrdí, a pritom vie, že to nie je pravda, tak, prosím vás, v tej, v rámci tej akej-takej korektnosti, o ktorej sem-tam pán Číž niečo povie, dávam vám možnosť, fantastickú možnosť to potvrdiť. A naložíte mi to. Dobre? Budem v ňom chodiť, čestné slovo. Dobre? Nájdite, dokážte to svoje tvrdenie. Ste zákerný. Ste zákerný, lebo robíte toto, a je to, viete, ale akými zbraňami bojuješ, takými zbraňami zhynieš, sa hovorí. Takže by som na vašom mieste bol možno v niečom opatrný. Hej? Čiže čo budem používať, ako dlho budem používať a koľko budem používať. Nech sa páči. Túto ponuku berte, ako pre túto chvíľu považujte za vybavené. Dobre? Ale možno ešte bude o tom niekedy reč.
Prosím vás pekne, my hovoríme o odvolávaní Figeľa, ale ja sa nechcem opakovať, lebo kolegovia to..., a vyextrahovali to dobre. Vyextrahovali to dobre. Vy chcete odvolať človeka za to, že chcel stavať za primerané ceny. Ja viem, že vám to vadilo, však to tu už tiež niekto povedal, že to teda bolo nachystané. Viete, že fazóna je v tom, lebo niečo iné sa povie mimo kamier a niečo iné sa povie akože v úzkom kruhu, niečo neprenikne, ja viem, že prečo to niekoho bolelo, hej, ale to, že ste to, tú podstatu toho, že prečo ho vlastne chcete odvolať, to, že ste to dali do tej dôvodovky, to, to je naozaj malebné. To je malebné! Proste napísať do dôvodovej správy, že podpredseda parlamentu Ján Figeľ, v tom čase minister, pri plnom vedomí, ešte ste vyakcentovali - pri plnom vedomí - vedomí si toho zrejme, že vaši nie vždy sú pri plnom vedomí, čiže u neho ste to potrebovali vyakcentovať, lebo je to tam, prísne vzaté, bolo zbytočné. Nie? Však minister by mal by plnom vedomí podľa mňa. (Ruch v sále.) Oni, viete, že to sa hovorí, že keď ten, kto to písal, tušil, teda že u nich to nie vždy je pravdou (smiech v sále) a oni to chceli teda akože, a teda on bol pri plnom vedomí, čiže to je, ale to citujem z dôvodovky.
V dôvodovke je naozaj napísané, že pri plnom vedomí tlačil na potenciálnych dodávateľov, aby ponúkali ceny nižšie, ako boli v štátnej expertíze. Rozumiete? Čiže niekto sa tu zjavil, zločinec, ktorý chcel, aby tí ľudia stavali nižšie, ako bola cena v štátnej expertíze, a ja som to tu včera naznačoval. Prosím vás pekne, z čoho ste urobili štátnu..., my, my sľubujeme, niektorí si to aj uvedomovali, niektorí nie, sme sľubovali, že budeme ctiť zákony a neviem čo. Áno? To sme sľubovali nejako, presne to nepoznám. Prosím vás, štátna expertíza je zákon? Štátna expertíza je vyhláška? To je aká, akej sily právna norma je to, prosím vás, pomôžte mi niekto. Pani Žitňanská, čo je štátna expertíza z pohľadu práva? Tu sa vysokoškolského učiteľa nepýtam (smiech v sále), lebo, bohvie, bohvie, čo by som sa dozvedel. Ale podľa mňa, teda dovoľte mne ako poľnohospodárovi povedať, nezdieľam presvedčenie, že štátna expertíza má silu aspoň vyhlášky. Nejak to nezdieľam. Čiže je to nejaký papier, častokrát kus papiera, častokrát a dokonca, však to už bolo aj potvrdené, že sfalšovaný papier. Áno. Však to tu je, veď to je rozhodnutie, myslím, že to tu niekto hovoril, že sfalšovaný papier. To nie je vyhláška alebo zákon, ktorý niekto pri mne hlasoval, to niekto, kto ho vypracoval za peniaze, a pri tom vypracovaní vsadil do toho určitú mieru objektivity, ktorú subjektivizoval výškou vo fakturácie. Ja to neviem takto narýchlo povedať. Hej. Čiže, prosím vás, ale dať do dôvodovky, že niekto chcel ceny nižšie, ako sú štátna expertíza, je moc. Nechcem byť expresívny, už expresívnych výrazov bolo naozaj aj na mňa dosť. Ale neuvedomujete si to? Odhliadnuc od Figeľ. Lebo viete, niekto povie Figeľ, tak červené súkno, hej. Je politologicky, čisto politologicky, že vyextrahujte si, skúsme tak, povedzme to tak a toto dám, neni to až také drahé, som to zisťoval, že tie písmenká do toho kameňa, kameň nejaký mám, že vyextrahujme.
Slovenský parlament na návrh vládnej strany odvoláva podpredsedu parlamentu opozičnej strany, kde v dôvodovej správe uviedol - teraz bude dvojbodka a tam bude napísané - tento podpredseda vlády žiadal, tlačil dodávateľov, aby dodávali stavbu za...., tú citáciu si presne odkopírujem z tej dôvodovky. Viete, bez komentára. Nebude tam KDH, nebude tam Figeľ, nebude tam SMER, bude tam len tá extrakcia toho. A podľa mňa keď plus-mínus normálny človek sa na tú tabuľu pozrie a povie, ale to mi niečo na tom nesedí. Sto percent musí niekto povedať, kto sa nehanbí sám pred sebou a zachováva si zbytky svojej dôstojnosti, tak keď sa na to pozrie, povie, tu niečo nesedí. Ako ste mohli odvolávať niekoho za takýto dôvod? O tom to je. Viete, SMER, to tu tiež zaznelo, SMER potrebuje jednu vec. Váhostav sa stal tým, čím sa mal stať. Vždycky sa chodí s krčahom dovtedy, kým sa nerozbije. Vždycky. A Váhostav sa stane. Pán premiér, či chcete, či nie, Váhostav sa stane fenoménom. Stane sa symbolom. Stane sa symbolom toho, ako náš štát funguje. On sa ním stane. To nie je už teraz už iba kauza poškodených veriteľov. To je kauza systému práce v našej krajine. A toho sa bojíte. Lebo my hovoríme už nie o poškodených veriteľoch, ktorým budeme hľadať riešenia, my už hovoríme o spôsobe, o firemnej kultúre, ako tento štát vlastne..., na ako..., v čom je jeho podstata. My hovoríme už o podstate vášho podnikania a politickej práce. Toho sa bojíte. Nechcete to dovoliť, bojíte sa toho, že sa stane fenoménom, tak ste dali, idete dať dole Figeľa. Figeľ vám uberie, odhad je niekde 35, 40 % to prekryje. Keby nebol Figeľ, vážení, keby nebol pán Figeľ, oni sú schopní odvolávať Jurinovú za to, že číta z papiera. Viete, teraz kvôli tomuto, lebo by bola témou, že oni potrebujú len proste preklopiť. Oni potrebujú len preklopiť, aby sa menej o tom rozprávalo, lebo áno, mediálne vyznie signál Figeľ, a ešte sa to hodí, lebo tu sa na to chytajú jak muchy na lep, že, že teda on za to môže. To je všetko taktika. SMER vie počítať, ale sa hovorí, že dobrý šachista hrá na niekoľko ťahov dopredu, ale tu ste sa precenili, kolegovia. Toto ste nevypočítali dobre, túto rovnicu. Táto rovnica má vysoký potenciál, že sa vám vymkne. Že sa vám vymkne z rúk. Na to chcem upozorniť. Neprekryjete to. To, čo ste si mysleli, že prekryjete, a prosím vás, už v tej procedúre, o tom sme sa tiež rozprávali, procedúra typu "nedám sa im ani zbaliť", hovorí len o protivníkovi. To nehovorí o ničom inom. Hej, to len hovorí o protivníkovi. Je veľa toho, čo ešte by človek mal chuť a ale aj vlastne aj vecne k tomu čo povedať, ale my budeme pokračovať, verím, že ešte tá príležitosť bude.
Ďakujem.

Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.4.2015 o 10:51 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:03

Gábor Gál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

98.
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán poslanec Hlina, pán podpredseda Figeľ v tomto, v celej tejto kauze sa nemusí obhajovať, kto by sa mal obhajovať, je SMER a je si toho aj celá vláda zlepenca oligarchov vedomá. A robí to aj, že sa bráni, bráni svojím vlastným spôsobom a útočí. Útočí na pána Figeľa. Odvádza zrak verejnosti z tejto kauzy, lebo táto kauza je fakt veľmi vážna.
A odvádza pozornosť verejnosti aj z tohto riešenia, ktoré navrhli, že Široký na základe tohto zákona nebude musieť zaplatiť ani tých 15 %, ktoré sľúbil. Ani tých 15 %. Čiže za dodávky, čo zaplatil, mal by zaplatiť Široký, teraz už po tomto nezaplatí ani cent. A čo sa týka kauzy krachu Váhostavu, tak zďaleka za to nemôže pán podpredseda Figeľ, lebo ix firiem podpísalo tiež zmluvy na výstavbu diaľnice s inou nižšou sumou, ako bola expertíza, a tie ostatné firmy postavili diaľnice a nešli do krachu. Váhostav išiel do krachu. Viete kvôli čomu? Lebo sústavne bol vyciciavaný vlastnými schránkovými firmami. Neustále. Choďte, pozrite si účtovníctvo Váhostavu a uvidíte. Cyperské schránkové firmy neustále odtiaľ vyťahovali peniaze. Kvôli tomu je krach Váhostavu, ako aj v iných firmách podobných, kde vlastný majiteľ vyťahoval, tuneloval vlastnú firmu. Potom uvidíte a potom príde konkurz. Keď už v tej firme nič, nejaká hodnota nezostane.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:03 hod.

Mgr.

Gábor Gál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:05

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

100.
Táto kauza má, samozrejme, niekoľko rozmerov a niekoľko rovín.
Ten prvý, základný je, že počas Radičovej vlády nastala situácia, že sa povedalo, nebude sa tunelovať, nebude sa predražovať, že jednoducho tie ceny budú objektívne nastavené. A hovorím to s plnou vážnosťou preto, pretože viem priamo z úst predstaviteľov serióznych firiem, ktoré postavili za tie ceny ako Váhostav, ktoré vyhrali tendre a vyplatili všetkých subdodávateľov a nešli do krachu, že to boli objektívne ceny. Prečo boli tak výrazne nižšie? Povedal mi to jeden z predstaviteľov tejto firmy. Dostali pokyn, nastavte cenu objektívne. Bez tých obvyklých a predtým požadovaných doplnkov a nadstavieb, ktoré na Slovensku sú bežné. Pre smrteľníka preložím, bez provízii, ktoré sa požadovali a požadujú. No ale na toto Váhostav, vlastne dcérska firma SMER-u, na toto nebola zvyknutá. Veď z čoho by to bohatstvo predstaviteľov SMER-u pochádzalo?
Keď pán poslanec Blaha hovorí, že nemá rád bohatých, no asi nemá rád potom svojho predsedu. Pretože tie hodinky za 20-tisíc euro, ktorých má asi päť na ruke, to je z čoho? No to sú tie peniaze, obrovské vily, obrovské byty, to je to, na čo je SMER naučený. Tam sú tie provízie, tam smerovali cez rôzne schránky. A zrazu sa seklo. Zrazu toto nebolo možné. No tak jasné, treba sa pomstiť a ukázať naveky a každému, tu jednoducho určuje SMER pravidlá hry, tu budú peniaze tiecť, tam, kde tiecť majú, a kto nám to prekazí, tomu sa pomstíme. A keď sa ukazovalo, že tá zlodejina sa preukáže, tak chytro zlodej musel zakričať, že chyťte zlodeja, a ukázať na nevinného. Na Radičovej vládu. To je celá podstata kauzy.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:05 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:07

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

102.
Ďakujem pekne. Kolega Hlina, no tebe asi budem tykať, lebo aj ty mi v poslednom čase tykáš, i keď sme si nepotykali. Vykrikuješ, že povedal som ako vysokoškolský pedagóg: "Aj lóv Mečiar". No asi si si nevšimol alebo ste si nevšimli, že ja som to nehovoril ako odbornú poznámku, ale ako poznámku s odporom a s nadsadením, že niekto, kto sa tvári ako najväčší spasiteľ opozície, bol najväčší aktivista pre Mečiara. Ja som citoval pána Milana Krajniaka, ktorý bol vysoký predstaviteľ, bývalý vysoký predstaviteľ KDH. Bo to podpredseda, a pokiaľ si dobre pamätám, NOVY vedľa človeka ktorého, predsedu NOVY, sedíte, je to, bol to človek, ktorý v podstate bol známou osobnosťou KDH, do ktorej, pán Hlina, ste vstúpili ako do poslaneckého klubu, tento človek povedal, že to "I love Mečiar" ste predávali na tričkách vy. Tento človek to má na webovej stránke, teda váš kádehák, že keď prišli po Mečiara do Elektry, ste mali transparent oproti hotelu Kyjev: "Nezatvárajte Mečiara, môže byť z toho občianska vojna." Čiže tento človek to o vás povedal, nie niekto zo smerákov. Povedal to kádehák. Tam, kde sa tlačíte, lebo vás už nikde nechcú.
Čiže, pán Hlina, bývalý pán predseda Slovenskej demokratickej mládeže alebo Slovenskej mládeže demokratickej (povedané so smiechom), ako ste si to nazvali, jednoducho skončili aktivity a mečiarovci sú už v zabudnutí. Ste posledný mohykán a posledný križiak Mečiara tu v tomto parlamente vy práve.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:07 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:09

Maroš Kondrót
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

104.
Ďakujem pekne, vážený pán predseda. Vážený pán kolega Hlina, no, pán kolega, vy ste taký varietný zabávač, ako celkom sa dobre počúvate, len si to viem predstaviť v nejakom varieté alebo v nejakom, v privátnej partii, kde sa dá zľahka diskutovať o veciach, len tie veci, ktoré riešime, sú oveľa zložitejšie.
Jednak akosi taktne obchádzate všetci informáciu, že za vlády pravice boli podpísané kontrakty s pánom Širokým za 300 mil., samozrejme, že aj za iných vlád sa podpisovali kontrakty. Samozrejme, že veľké firmy, či zahraničné, alebo domáce, veľkí podnikatelia, ktorí sa snáď tvária, že sú a mali by byť nestranícki, sa snažia spolupracovať s každou vládou, takže neobchádzajme, čiže nie Široký je náš kamarát, to, čo podsúvate verejnosti, a nikoho iného, je aj váš kamarát, aj kádehákov, aj dzurindovcov, aj všetkých ostatných. Takže to je jedna poznámka.
Druhá. Ste tak celkom vtipne navrhli, že vytesáte nejaké vytrhnuté slová z kontextu do kameňa. Len vytrhnuté slová z kontextu sa vždycky dajú chápať a interpretovať rôzne. Ja vám poviem, že áno, pán Figeľ stlačil ceny u firiem pod reálnu hodnotu a dôsledok je ten, ktorý riešime teraz. Čiže on nie je slávny preto, že dokázal znížiť ceny, ale dokázal ich znížiť tak, že to nebolo možné postaviť. A dôsledok je dneska krach firiem a dôsledok je krach malých a stredných podnikateľov.
Možno viete, možno nie, pripomeniem vám, že niečo podobné sa stalo Číňanom v Poľsku pred pár rokmi. Tiež išli s nereálnymi cenami do veľkej výstavby diaľnic v Poľsku a skončilo to krachom. Dneska majú, dneska Poliaci diaľnice nemajú a Číňania majú hanbu po celej Európe a nikto sa s nimi... (reakcia z pléna) - doriešime potom, pani poslankyňa, nevykrikujete na mňa, prosím vás - a dneska sa s Číňanmi nechce nikto baviť.
Takže je niekde nejaká reálna hranica peňazí, pod ktorú sa nedá ísť. A keď sa pod ňu ide, tak si to niekto odnesie.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:09 hod.

Ing.

Maroš Kondrót

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:11

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, musím povedať, že v plnej miere s tým, čo ste povedali, s vami viem súhlasiť.
Musím len dodať, že pred pár mesiacmi SMER vymenil predsedu parlamentu, nastúpil pán Pellegrini, ktorý sľuboval inú politickú kultúru a náhradu arogancie v tomto parlamente.
Bod odvolávanie podpredsedu parlamentu pod jeho taktovkou je prejavom arogancie a poukázanie len na to, že či Pellegrini, či Paška, je to úplne jedno, SMER sa správa rovnako arogantne. Treba povedať, že ale SMER má skade čerpať. Čerpá z histórie mečiarizmu, lebo Mečiar mal svojho Rezeša, Fico a SMER má svojho Širokého. A odvolávať Figeľa dnes je len odvedením pozornosti, že chcete za verejné peniaze sanovať Širokého. To, čo by mal Široký platiť z vlastného, zaplatí každý jeden občan. Okrádate a aj v tejto situácii okrádate občanov a netrestáte tých, ktorí za túto situáciu môžu. A Figeľ za túto situáciu nemôže. On nedržal ruku Širokému ani jeho ľuďom, aby sľúbili a dali cenu, za ktorú to budú realizovať. Naviac však pozrite sa, Bratislavský hrad stavia kto a za koľko.
A nie je to súčasné vedenie parlamentu, ktoré hovorí, že tie peniaze, ktoré boli vyčlenené, nestačia?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:11 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:13

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

108.
Ďakujem pekne. Pán kolega Hlina, ja by som, naopak, chcel oceniť váš mimoriadny intelektuálny posun. Už to nie je len ručanie, tlieskanie ako taký orangutan, už dokonca ani nebúchate tými topánkami, už dokonca viete zložiť aj súvetie. Tak KDH má na vás rozhodne blahodarný vplyv. Len otázka je, či vy máte blahodarný vplyv na KDH, pretože, s prepáčením, mať Mečiarovho nasledovníka v strane, ktorá sa pýšila tým, že je antimečiarovská, ja viem, Mečiarova mládež, hlásateľka rána. (Reakcia z pléna.) Vy ste boli určite veľmi pyšný na to, že ste mohli drukovať pánovi Mečiarovi (reakcia z pléna), a dneska ste tým posledným mečiarovským mohykánom. Ale napriek tomu by ste mohli byť aspoň úprimný a pánom z KDH vopred, kým vás neoslovili, povedať, že áno, ja som bol ten najväčší mečiarovec na Slovensku a dneska sa hlásim ako posledný mečiarovský mohykán k vám do strany. Čiže bolo by to úprimné.
Viete, mňa na vás mrzí, že vy máte istý komplex, komplex z toho vášho nedostatku vzdelania. Ale nikto vám tu nevyčíta. Však, preboha, v parlamente môžu sedieť aj jednoduchší ľudia a vy napokon dokážete veľmi dobre zabaviť publikum, aj keď je pravdou, že toto je parlament, a nie, nie žiaden kabaret ani gejbar, ani nič podobné. Takže mohli by ste sa niekedy snažiť trošku o korektnejší prístup. Ale vy máte niekedy aj celkom zaujímavé vyjadrenia, čiže prečo sa tak bojíte toho, že nemáte vzdelanie. Vôbec nemusíte dokola opakovať a vyčítať nám, že máme my nejaké vzdelanie. Nemusíte pánovi Martvoňovi hovoriť, že je vysokoškolský učiteľ. No, vy na to nemáte, ale možno máte na iné veci. Viete predávať tričká, viete riadiť krčmu. A veď to sú výborné veci.
Ja sa len čudujem KDH. KDH by mohlo teraz výborne využiť situáciu. Ako to, že odíde z vedenia parlamentu, to nám nijako nikomu na Slovensku neublíži. Ale keby tam posadilo Hlinu, to by bola teprv sranda. Si zoberte, že by tam bol Hlina, že by sa niekedy vyzliekol, že by skákal po laviciach, že by búchal tými topánkami. To by bola sranda.
Čo tak navrhnúť Hlinu ako podpredsedu parlamentu? Tým by ste ublížili celému Slovensku. Odporúčam.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:13 hod.

PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:15

Oľga Nachtmannová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pán poslanec Hlina, vám je všetko hneď jasné. Hneď v úvode ste povedali, že kolega je pedagóg na "Ekonomickej univerzite Komenského", takže máme novú vysokú školu, ale rovnako ako hneď viete vinníka. Za všetko viete hneď vinníka. Kto je zodpovedný, položili ste a hneď ste do tejto rovnice nasadili toho vinníka.
A, pán kolega, netreba si odpovedať aj na tieto otázky? Prvá otázka. Aká bola odborná spôsobilosť poradcu, ak vybral ponuku, ktorej cena nezodpovedala náročnosti a rozsahu požadovaných prác? Veď pri stavbe diaľnic vždy existuje expertízny posudok. Vždy. A keď sa tak vysoko podliezol tento expertízny posudok, ako je to vôbec možné? Viete, jedna vec je stavať lacno a druhá vec staviť dampingovo. Tu je veľký rozdiel. To asi z tejto prvej otázky vyplýva hneď aj druhá otázka.
Kto kontroloval výsledok súťaže na ministerstve? A tuná myslím si, že plnú zodpovednosť nesie vtedajší minister, ktorý viedol tento rezort.
No a posledná otázka. Kto vytvoril právnu normu chrániacu len vyššiu vrstvu vyvolených, teda banky? Na základe ktorej vlády - vieme veľmi dobre, že to bola na základe, počas vlády Ivety Radičovej - sa schválil zákon, ktorý určil nenormálne nerovnaké podmienky medzi podnikateľom, živnostníkom a bankou?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:15 hod.

Mgr. PhD.

Oľga Nachtmannová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:17

Mojmír Mamojka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

112.
Ďakujem za slovo. No, pán poslanec, myslíte, že aj podnikateľ, a viete, že v liberálnom konkurenčnom prostredí sa cena aj podľa zákona o cenách tvorí dohodou. To je princíp. Ale aj právo aj nielen z účtovno-ekonomického, ale aj z právneho hľadiska člení ceny a má niekoľko druhov cien. Ako príklad hovorím napríklad administratívnu cenu, zostatkovú, účtovnú, reprodukčnú. A jediná taká direktívnejšie len cena administratívna, kde sa vypočítava trebárs podlahová obytná plocha krát nejaká sadzba.
Ale iné chcem povedať. Štátna expertíza, samozrejme, nie je všeobecne záväzný predpis, to máte pravdu. Nie je to v zákone, nie je to nariadenie vlády, nie je to vyhláška, nie je to VZN-ko. Nie je to všeobecne záväzný právny predpis. Ale v liberálnom prostredí, kde sa ceny tvoria dohodou, musím návrh ceny dať na základe nejakého kalkulačného vzorčeka zrejme. Viete o tom. A ten základný je vždy asi nejaké tie materiálové náklady, mzdové náklady a zisk. A keď ja mám nejakú štátnu expertízu, a to je jedno, kto je za tým štátom v danom okamihu, ale štátna expertíza je preto štátna expertíza, že štát aj týmto ukazuje participáciu na tvorbe ceny dohodou cez nejakých expertov. To znamená, asi by som ju nemal ignorovať v žiadnom prípade, aj keď je iste len podkladom, ale významným podkladom pre tvorbu ceny dohodou. A nemôžem len na základe nejakého..., ľubovôle alebo toho, ako sa vyspím a či má bolí zub, alebo nie, povedať, že nie sto ale štyridsať.
Ja osobne by som bol napríklad zvedavý, na základe čoho vtedy pán Figeľ určil cenu, príklad hovorím, nepamätám presne, o 60 % nižšiu, ako doporučovala štátna expertíza. Na základe akých relevantných významných ekonomických podkladov... (Reakcia z pléna a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán Zajac!

Mamojka, Mojmír, poslanec NR SR
Kľud. (Reakcie z pléna.) Veď preto je štátna expertíza, je, opakujem, dosť významný relevantný podklad a subjektívny prvok tam je pri cene tvorby dohodou, ale nemôžem ignorovať názory odborníkov, ekonómov ani štátnu expertízu. Takže to nemôže byť z self-workblocku v žiadnom prípade. Toľko len.
Ďakujem. (Potlesk.)

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:17 hod.

Dr. h. c. mult. prof. JUDr. CSc.

Mojmír Mamojka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:19

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

120.
Lojzo, myslím, že môžeme sa tu snažiť, môžeme sa, hádzať hrach na stenu. Nezaberie to. Jednoducho oni stále si budú dokolečka klamať, budú dokolečka vytvárať nejakú ilúziu, virtuálnu realitu, toho svojho maskota budú predvádzať na tlačovky, ako ľuďom bude hovoriť, že to vlastne ľudia nezaplatia, to zaplatia zlé banky.
Ale my to musíme napriek tomu zrejme nevzdať a musíme stále ľuďom hovoriť možno príklady, na ktorých to pochopia. Možno príklad taký, že zoberie sa zlodej, sadne do cudzieho auta, prichytí ho pritom policajt, všetko jasné, jednoznačne policajt chytil zlodeja. Ale čo sa nakoniec nestane? Zlodej zoberie svojich 83 kamarátov, prídu na políciu a všetci tam svedčia, že to ten policajt chcel ukradnúť to auto. A presne toto je tá situácia. Prichytený zlodej ukazuje na policajta, ktorý mu prekazil odporný kšeft, a chce toho policajta silou mocou politicky popraviť. Nič iné, nič viac, nič menej. A môže sa tu snažiť aj pán predseda Pelle–Vložiťgrini – a myslím a môžem povedať –, že zneužívať svoje postavenie, keď tu vstupuje a komentuje vlastne vystúpenia jednotlivých poslancov mimo poradia, mimo prihlásenia faktickú, a môže tu hovoriť a argumentovať tým, že je štátnym tajomníkom, a áno, zaplatia to banky. Figu borovú to zaplatia banky! Ľudia cez vyššie poplatky v bankách zaplatia bankový odvod, banky iba vyberú tento poplatok. Odkiaľ? Tie banky, čo si tlačia ti peniaze? Pán štátny tajomník, banky tlačia peniaze? Nie. Vyberajú od ľudí peniaze. Zaplatia do tohto fondu a z tohto fondu zoberiete peniaze. A miesto toho, aby ste zobrali majetok Širokému, zoberiete majetok ľuďom na Slovensku, každému jednému, ktorý má účet v banke.
Toto je podľa vás sociálna demokracia. Toto je podľa vás sociálne cítenie. Áno, sociálne cítenie so zbohatlíkmi, ktorí vás financovali, ktorí vám platili kampaň, a teraz im za to lížete päty.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 11:19 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video