49. schôdza

16.4.2015 - 23.4.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2015 o 15:19 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15:05

Anna Vitteková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vás informovala o prerokovaní vládneho návrhu zákona vo výboroch Národnej rady. Národná rada uznesením z 21. apríla 2015 rozhodla, že prerokuje návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Národná rada zároveň uznesením z 22. apríla 2015 rozhodla o tom, že predmetný vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní a pridelila ho na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet a výboru pre hospodárske záležitosti. Určila zároveň ústavnoprávny výbor ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch a v gestorskom výbore s termínom ihneď.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili gestorskému výboru žiadne stanovisko k návrhu zákona. Vládny návrh zákona uvedené výbory prerokovali a odporúčali ho schváliť. Spoločná správa neobsahuje žiadne pozmeňujúce, ani doplňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča Národnej rade vládny návrh zákona schváliť ako celok. Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní vládneho návrhu zákona, tlač 1490a, bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru č. 574 z 22. apríla 2015. Týmto uznesením ma zároveň výbor ako spoločnú spravodajkyňu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informovala o prerokovaní uvedeného návrhu zákona vo výboroch.
Pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu a zároveň by som sa chcela prihlásiť.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

22.4.2015 o 15:05 hod.

JUDr.

Anna Vitteková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:08

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

6.
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi na úvod rozpravy k druhému čítaniu v krátkosti vystúpiť a informovať vás o niektorých skutočnostiach.
Nakoľko neviem odhadnúť, aká bude úroveň a téma jednotlivých vystúpení, dovolím si len pripomenúť, že prebieha štandardný legislatívny proces tak, ako ho umožňuje a upravuje rokovací poriadok Národnej rady Slovenskej republiky. Nedeje sa nič, čo by sa tomuto rokovaciemu poriadku priečilo, ani nie je ničím v tejto rokovacej sále porušovaný. Parlamentná tlač 1490 - novela Obchodného zákonníka - je k dispozícii poslancom Národnej rady už od minulej stredy. To znamená, že celý týždeň ju všetci z vás majú k dispozícii a mali dostatočný čas si ju naštudovať. Zároveň očakávam, že v rozprave v druhom čítaní zaznejú aj nejaké pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré budú vylepšovať a možno dopĺňať zákon, ktorý bol predložený vládou Slovenskej republiky, čo je opäť štandardný postup v zmysle rokovacieho poriadku a nie je ničím výnimočný.
Ale to, prečo som teraz vystúpil, má iný dôvod a dovoľte, aby som ctené kolegyne poslankyne a poslancov informoval o tom, že sme sa spolu s pánom ministrom zúčastnili rokovania, na ktorom boli okrem členov vlády zástupcovia Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, boli tam predstavitelia zainteresovaných bánk, ktoré financujú spoločnosť Váhostav, bol prítomný prezident Slovenského živnostenského zväzu, predseda Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, ako aj zástupcovia veriteľov spoločnosti Váhostav a dohodnuté bolo nasledovné a všetci pod to dohodnuté sa aj podpísali. Ani jeden sa podpísať neodmietol a boli dohodnuté určité opatrenia, s ktorými súhlasia všetky zúčastnené strany. To znamená nie poslanci a politici, ktorí tu častokrát len rozprávajú, rozprávajú a nepoložia na stôl vôbec žiadne riešenie, ale sú to opatrenia, s ktorými súhlasia práve tí, ktorých sa táto komplikovaná situácia dotýka. A dovoľte, aby som v krátkosti uviedol závery nášho dnešného rokovania.
Dohodli sme sa, že pri novelizácii zákona upravíme zákon tak, aby ak je miera uspokojenia veriteľa v reštrukturalizácii nižšia ako 50 %, po skončení reštrukturalizačného plánu bude zostatok tohto dlhu do výšky 50 % dlžnej sumy považovaný za právoplatnú pohľadávku a časť dlhu nad 50 % bude predstavovať majetkové právo, ktoré si bude môcť veriteľ uplatňovať zo ziskov a iných príjmov spoločnosti do budúcna. Na tento prípad sa nebude vzťahovať ani žiadna premlčacia doba.
Zároveň sme sa dohodli, že upravíme zákon tak, aby na najbližšej schôdzi veriteľov Váhostavu dňa 30. apríla 2015 mohlo dôjsť k zmene reštrukturalizačného plánu s cieľom znížiť mieru uspokojenia zabezpečených veriteľov zo 100 % na 85 % a získané finančné prostriedky použiť na uspokojenie nezabezpečených veriteľov. Zainteresované banky svojím podpisom potvrdili pripravenosť na takýto krok, zjednodušene povedané, banky ustúpili od požiadavky, aby boli uspokojené vo výške 100 % a znížili zo svojich nárokov a tieto prostriedky pomôžu tak navýšiť mieru uspokojenia nezabezpečených veriteľov, čo bude znamenať v konečnom dôsledku viac, ako pôvodne deklarovaných 15 %. No a zároveň musíme umožniť v legislatíve to, aby sa správca v reštrukturalizácii mohol vzdať svojej funkcie a aby sa vplyv dlžníka na výber správcu eliminoval. Dnes v zmysle aktuálne platnej právnej normy sa správkyňa ani nemôže vzdať svojej funkcie.
No a nad rámec týchto legislatívnych opatrení sme prijali dohodu, že budú vykonané ďalšie opatrenia, o ktorých, samozrejme, bude určite hovoriť aj pán minister, možno ďalší ministri, ktorí sa zúčastnia rozpravy a t. j., že ak nezabezpečený veriteľ nevyužije uvedené podmienky reštrukturalizácie tak, ako budú navrhnuté a ako mu ich bude garantovať zákon, vláda zotrváva na svojej ponuke, t. j. ponúknuť nezabezpečeným veriteľom odkúpenie ich celej pohľadávky za 50 % nominálnej hodnoty tejto pohľadávky, a to v termíne najneskôr do roku 2015.
Chcem pripomenúť, že táto ponuka vlády sa bude vzťahovať len na nezabezpečených veriteľov z obchodného styku. To v preklade znamená, nebude sa dotýkať schránkových firiem, ani iných firiem, ktoré majú s Váhostavom iný, ako obchodný styk.
Zároveň vyjadril pán prezident zväzu živnostenského presvedčenie, že vládny návrh zákona, tak ako bol predložený do pléna, spĺňa ich požiadavky do budúcna, aby tak eliminoval možnosť zneužívať spôsob reštrukturalizácie na rôzne nezákonné aktivity, resp. zneužívanie postavenia voči svojim dodávateľom.
No a najpodstatnejší je asi moment ten, že spoločnosť Váhostav sa bude musieť nad rámec podmienok reštrukturalizačného plánu na uspokojenie nezabezpečených veriteľov vzdať 49 % akcií spoločnosti Váhostav a tieto bude musieť prenechať v prospech nezabezpečených veriteľov z obchodného styku. To znamená tým živnostníkom a firmám, ktorým Váhostav zostal dlžný. Kritériom pre rozdelenie týchto akcií bude výška pohľadávky nezabezpečeného veriteľa potvrdená súdom.
Na základe tejto dohody, ktorú, opäť opakujem, podpísali všetky zúčastnené strany, vrátane tých, ktorých sa to bezprostredne týka, to znamená zástupcov veriteľov Váhostavu, skupina poslancov za stranu SMER - sociálna demokracia pripravila pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý by v tomto momente mal byť medzi vás distribuovaný a ktorý, pevne verím, prispeje k vyriešeniu tejto komplikovanej situácie.
Ešte raz, prebieha štandardný legislatívny proces v zmysle rokovacieho poriadku, nedeje sa nič, čo by tento rokovací poriadok narúšalo a je pevne verím, že keď došlo k tejto dohode všetkých zúčastnených, že pozmeňujúci návrh, ako aj samotný návrh zákona, to znamená dohodu, ktorá dnes vznikla, podporia aj poslanci opozície. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)

Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.4.2015 o 15:08 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:15

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

8.
Môžem? Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, sú veci, ktoré rieši parlament, sú veci, ktoré rieši vláda, sú veci, ktoré riešia banky. Zamerajme sa na to, čo je tu v parlamente a parlament je jediný zákonodarný zbor. Nie je ním ani tlačová konferencia, ani tlačová beseda, ani žiadne iné vyhlásenia. Aby zákonodarný zbor mohol pracovať, aby mohlo byť dodržané to, čo judikoval iks-krát Ústavný súd, a to je čistota legislatívneho procesu tak, aby adresáti mohli očakávať nejaké výsledky, do ktorých môžu zasiahnuť, musí prebehnúť štandardný legislatívny proces. Vy tvrdíte, že toto je štandardné.
Toto má, vážený pán predseda, ďaleko od štandardného legislatívneho procesu. Do tejto chvíle bola pre nás záhada, o čom ideme rokovať. Toto je právna norma, ktorá stavia poslancov celej tejto sály, nie iba opozíciu, ale aj vládnych poslancov do pozície štatistov. My sme neni nič iné, my sme štatisti. Sem to príde, niekto to má odhlasovať, lebo vláda povedala, lebo premiér povedal, ako povedal v U. S. STELL-e, zabezpečím poslancov.
Páni poslanci z vládnej strany, neviem, či viete, o čom budete hlasovať. Aké dopady bude mať tento návrh zákona, tento pozmeňovák? Podľa mňa toto nemá nič s právnym štátom, toto nemá nič s parlamentnou demokraciou. V parlamentnej demokracii sa rozpráva o niečom, o čom vieme, čo budeme rozprávať. Doteraz sme o tom nevedeli. Vy ste garantom legislatívneho procesu, takto to nemá vyzerať. Nemá to tak vyzerať. Urobíte chyby a budú chyby. Neželám ich, ale budú. (Potlesk.)

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2015 o 15:15 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:17

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán predseda, ja vám poviem, čo tento návrh obsahuje. Obsahuje to, že zaplatia sa nezabezpečení veritelia z verejných financií, z peňazí nás všetkých. Z peňazí nás všetkých, ktoré by mohli ísť na platy zdravotných sestier, učiteľov, dáte to novelou zákona na záväzky Váhostavu. Záväzky, pohľadávky Slovenskej záručnej banky vymáha firma Ecker-Kán, ktorá je namočená až po uši v kauze Váhostav a Doprastav a ktorá je prepojená s ďalším z vašich oligarchov Miroslavom Výbohom. To je druhá vec vášho návrhu. A tretia vec je, že ziskovo nezabezpečení veritelia 49 %, to znamená, nebudú mať šancu akýmkoľvek spôsobom kontrolovať a ovládať Váhostav.
My predstavujeme iný návrh, aby dostali nezabezpečení veritelia v plnej výške svojej pohľadávky, lebo Váhostav nie je predĺžený. A v tej časti, kde sa odloží splatnosť na jeden rok, aby mohli kapitalizovať pohľadávku, ale tak, aby reálne mohli ovládať valné zhromaždenie, aby naň mali väčšinu, aby nemohli tam len prísť ako prítomní a niečo, niečo si povedať, ale aby mohli Váhostav, kým nebudú mať zaplatené v plnej výške pohľadávky, aby mohli Váhostav ovládať. To je rozdiel v našom riešení. Vy navrhujete 50 % z peňazí nás všetkých, my navrhujeme 100 % z peňazí Váhostavu Juraja Širokého. A to je rozdiel aj v tom trestnom konaní. Nabehnúť do Váhostavu po troch týždňoch, kedy Váhostav reaguje, že veď už sme aj políciu čakali, už mali aj kávu možno navarenú. To je škandál trestného konania, ktorý ak nevykonajú invazívne úkony v trestnom konaní okamžite, tak strácajú svoju účinnosť. Ale možno to bol zámer. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2015 o 15:17 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:19

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, hanbím sa. Hanbím sa, že musím sedieť v parlamente za podmienok, že neplatí parlamentná demokracia. Že neplatí, že predseda vlády zodpovedá parlamentu, ale predseda parlamentu skáče tak, ako predseda vlády píska. Hanbím sa za to, že predkladáte návrh, ktorý opätovne vychádza len z toho, že zaplatia občania tejto krajiny a Juraj Široký ani cent. Toto s parlamentnou demokraciou, to, čo tu predvádzate, nemá nič spoločné. Divadlo z minulého týždňa, kde ste chceli odvolávať kolegu Figeľa, bolo len odvedením pozornosti a ťahaním času, lebo ste sami nevedeli, čo tu chcete riešiť. Ba čo viac, ešte ani dneska ráno ste to nevedeli. Predkladá ho predseda vlády na tlačovke a ešte ani ja, ani moji kolegovia tu dnes v tejto chvíli väčšina z nich nemá to na papieri, nevedia si to prečítať. Toto s parlamentnou demokraciou nemá nič spoločné. Toto je skôr zneužívanie moci, ale ja si myslím, že tak, ako občania tejto krajiny vystavili červenú kartu Robertovi Ficovi pri voľbách za prezidenta, tak vystavia aj v budúcich voľbách vám, kolegyne, kolegovia v parlamentných voľbách. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2015 o 15:19 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:20

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

14.
No dorazili do parlamentu noty, tak sme mohli začať s hodinovou, s hodinovou, s hodinovým zdržaním rokovať, pretože dovtedy parlament nebol schopný, vládna väčšina nebola schopná, pretože nevedela, o čom. Takže vláda nadiktovala a teraz sa to ide vykonať. Najviac sa tu bude operovať tým, že všetci podpísali, dohodli sa, živnostníci súhlasili a ja sa pýtam, no a čo mali robiť, keď ste im nič iné neponúkli a povedali si, lepší vrabec v hrsti ako holub na streche, ale čo vlastne ste im ponúkli? Za 50 % hodnoty pohľadávky ide vláda získať 100-percentnú bonitnú pohľadávku, pretože Váhostav má zazmluvnené 1,5 mld. výkonov, kde to bude platiť vláda, kde to bude vymáhať a vymôže to, vymôže 100 %, takže ide zarobiť na živnostníkoch 50 % a podľa slov pána Roberta Fica ešte k tomu dostane aj príslušnú časť akcií firmy Váhostav. Pretože keď túto ponuku zoberú, tak budú presúvať na vládu aj príslušný počet akcií.
A to, čo predtým, tá alternatíva je samozrejme absolútne nezaujímavá, pretože povedať, že teraz dostaneš nejakých možno 20-25 % a potom čakaj 5 rokov na ukončenie reštrukturalizačného procesu a potom budeš môcť vymáhať ďalej, to je na smiech. Samozrejme, nikto takúto, takéto riziko znášať nebude, všetci sa budú snažiť predať aspoň za 50 %, ale je to nespravodlivé a nie je na to ani jediný spravodlivý dôvod. Vláda by mala odkúpiť za plnú hodnotu, keď chce odkúpiť túto pohľadávku, pretože tieto peniaze od Váhostavu vymôže započítaním pohľadávok a tak aj bude postupovať. Toto SDKÚ - DS od samého počiatku navrhovala, ale nie za úbohých 50 %... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2015 o 15:20 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:22

Jana Kiššová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

16.
Ďakujem pekne za slovo. Ja sa vrátim ešte k tomu, čomu vy, pán predseda, hovoríte štandardný proces. Tak skrátené legislatívne konanie tak rozsiahlej novely viacerých zákonov bez možnosti, aby ho pripomienkovali relevantné inštitúcie, aby ho pripomienkovala odborná verejnosť, a ja chcem veriť, že toto nemá byť štandardný proces. Ďalšia vec, my sme dneska mali, prešli sme teda prvým čítaním, mali sme výbor, my sme sa do poslednej chvíle snažili dotazovať, ako má vyzerať finálny návrh riešenia zákona, preto lebo tak, ako bol v jeden deň - v stredu minulý týždeň predložený všetkým poslancom, tak už večer toto dementoval pán premiér a povedal, že to bude vyzerať inak. My sme do dnešného dňa, keď poviem, že 20 minút dozadu ešte nevedeli, o čom budeme rokovať, a to nielen my, nevedeli to ani poslanci SMER-u, my sme sa aj na výbore dotazovali, tam nikto nevedel, ako má finálne znenie riešenia vyzerať, nevedela to ani pani štátna tajomníčka.
Ja sa chcem spýtať, toto naozaj má byť štandardný proces, že ani štátna tajomníčka nevie, čo vo finále sa chystá táto vláda prijať?
Druhá vec, chcem sa spýtať, prečo v skrátenom legislatívnom konaní prijímame takto rozsiahlu novelu zákona, ktorá sa len minimálne dotýka riešenia problému, ktorý tu my dnes riešime. Veď všetky opatrenia alebo teda veľká väčšina opatrení, ktoré pán Fico prezentoval, sú na úrovni konania vlády a sú na úrovni konania v konkrétnom prípade Váhostavu. On navrhuje mechanizmy, akým ide riešiť konkrétny Váhostav. Načo my tu robíme divadlo okolo toho zákona? Veď to s tým len minimálne súvisí, ak vôbec. Tieto dve veci sú úplne oddelené a nijak spolu nesúvisia.

Ďakujem.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2015 o 15:22 hod.

Ing.

Jana Kiššová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:24

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

18.
Ďakujem pekne. Pán predseda, som rád, že tu bolo prezentované to, čo sa nepodarilo žiadnym vládam pána Dzurindu a pani Radičovej predtým. Jednoducho vyriešil sa problém nielen Váhostavu, ale aj niektorých ďalších spoločností, ktorým to hrozí do budúcnosti. Opoziční poslanci si, pán predseda, nevšimli, že predkladateľom tohto návrhu zákona je vláda na čele s Robertom Ficom, preto je prirodzené, že pán premiér ako predseda vlády zdôvodňuje tieto veci na tlačových konferenciách, keďže to predkladá. To si, samozrejme, oni nevšimli, lebo im to nepasovalo do argumentov a to, čo tu hovoria, že neprešlo niečo štandardným procesom, pán predseda, no asi treba upozorniť opozíciu, že za ich vlády nefungovala tripartita, kedy sa odbory nemohli vyjadrovať k návrhom zákonov, lebo k nim proste neboli prizývané. Asi zabudli ich argumenty vtedy v minulosti, že je to ich vláda a je úloha vládnych poslancov pomáhať vláde. Čiže my teraz sa máme inak správať, lebo sme my vo vláde a oni sú v opozícii? Čiže jednoducho argumenty opozície sú miestami ako z iného sveta.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2015 o 15:24 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:25

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som tak isto mala pár poznámok k tomu štandardnému procesu. Možnože je to štandardné v tejto politickej situácii, aká u nás tuná vládne, ale bohužiaľ, štandardný proces má naozaj svoje pevné pravidlá a všetky zákony, ktoré sa prerokovajú v Národnej rade, chcú svoj čas. Tuná evidentne ten čas chýbal, aj keď sa o probléme tri roky vie, všetko sa chcelo spichnúť za jedno doobedie, poviem, pretože týždeň sa o tomto už len rokuje v Národnej rade, ale riešenie sa našlo len dnes na obed. Mne to príde, že právnici museli písať hádam jahodovou penou, ktorá možno sa zrazu stratí a zistíme, že to, čo sa prijme dnes v Národnej rade, bude viac na škodu, ako na úžitok. Kiež by to tak nebolo. Ale takisto poukazujem na to, že v takomto rýchlom a verím, že aj vzbrklom konaní môže dôjsť k oveľa väčším chybám, ako si kto dokáže uvážiť a zvážiť.
V druhej časti by som sa možno, len by som pripomenula dnešnú raziu vo Váhostave, ktorá tiež bola súčasťou prezentácie pána premiéra. Tá razia sa mala určite konať vo všetkých, ja neviem, vo všetkých inštitúciách, ktoré súvisia s Váhostavom. A je mi záhadou, nebolo to nijako publikované a ani prezentované, že či sa to tak naozaj udialo, alebo je to zametanie, alebo danie echa, že rýchlo pozametajte si pred vlastným prahom, lebo sa niečo deje, niečo sa blíži. Je mi z tohto smutno, ak bolo podané trestné konanie, prečo sa práve dnes začalo konať? Práve dnes, keď práve dnes pán premiér pár hodín na to oznamoval riešenie s veľkou pompou. Aj by ma zaujímalo, že či živnostníci naozaj úplne slobodne podpisovali dohodu, ktorá tu bola veľmi pekne odprezentovaná. Budem sa tešiť, ak áno.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2015 o 15:25 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:27

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, ubezpečujem vás, že napriek politikárčeniu opozície väčšina tohto parlamentu má radosť z toho, že ideme pomôcť živnostníkom, že ideme pomôcť tým najslabším a namiesto toho, aby sa opozícia tešila spolu s týmito zraniteľnými ľuďmi, tak tu hľadajú formálne dôvody a snažia sa len vytvoriť situáciu, aby bolo čím horšie, lebo tak strašne nenávidíte SMER. My pomáhame ľuďom, pomáhame, toto je riešenie, tu je ten krásny rozdiel, že SMER, vláda rieši, kým opozícia tára, toto je ten zásadný rozdiel. (Potlesk.)
Páni kolegovia, ja som veľmi rád, že to riešenie vychádza z dohody, z dohody so živnostníkmi, z dohody so zainteresovanými a je tam rovnováha, o ktorú ste sa nikdy vy nesnažili. Sociálna demokracia je o rovnováhe, o sociálnom zmieri. To znamená, že budú v tom zahrnutí, v tom riešení, aj zamestnanci Váhostavu 1 500 ľudí, aj živnostníci, ktorí utrpeli kvôli vašim zákonom. Táto vláda, sociálna demokracia, rieši problémy, ktoré vy ste spískali. Som veľmi rád, že sa to podarilo a že je to výsledkom dohody.
Ďalšia vec, som veľmi rád, že sa tu zavádza inštitút spoluúčasti na vlastníctve, čo je prejavom ekonomickej demokracie a ja verím tomu, že to bude precedens, že nielen oligarchovia, nielen najväčšie skupiny finančné budú vlastniť majetok na Slovensku, ale aj malí živnostníci a aj zamestnanci. To je veľmi dôležité a to je opäť prejavom sociálnej demokracie. Čiže, páni kolegovia, táto kauza politicky končí, ušiel vám vlak.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.4.2015 o 15:27 hod.

PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video