10. schôdza

11.10.2016 - 27.10.2016
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

26.10.2016 o 16:28 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 16:14

Natália Blahová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Dovoľte, aby som vám predstavila aj túto zmenu zákona. Účelom predloženej novely je zmena najvyššej možnej sumy príspevku na starostlivosť o dieťa v prípade, ak starostlivosť o dieťa poskytuje neverejný poskytovateľ, zo súčasných 280 euro na 400 euro.
Druhým cieľom je upraviť definíciu zárobkovej činnosti tak, aby príspevok na starostlivosť o dieťa mohla poberať aj osoba, ktorá je samostatne zárobkovo činná osoba, ale nie je povinne dôchodkovo poistená alebo vykonáva činnosť osobného asistenta.
Zvýšenie maximálnej možnej sumy príspevku na starostlivosť o dieťa súvisí s vládnym návrhom zákona, ktorým sa mení zákon č. 448/2008 o sociálnych službách v znení neskorších predpisov. Vládny návrh s účinnosťou od 1. januára 2017 zavádza reguláciu zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku, ktorá doteraz absentovala. Reguláciu zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku, teda detských jaslí, možno privítať, avšak bude to znamenať zvýšenie finančných nákladov na prevádzku týchto zariadení, napríklad z dôvodu splnenia požiadavky bezbariérovosti, maximálneho počtu detí v jednej miestnosti, maximálneho počtu detí pripadajúcich na jedného zamestnanca, požiadavkám na odborných zamestnancov a v neposlednom rade požiadavkám na zariadenia pre deti a mládež podľa príslušných zákonov.
Je zrejmé, že pokiaľ majú zariadenia v starostlivosti o deti do troch rokov veku fungovať aj po 1. januári 2017, musia zvýšiť poplatky, ktoré požadujú od rodičov detí. Príspevok na starostlivosť o dieťa sa v praxi osvedčil a poberá ho stále viac rodičov. V júli 2016 išlo o 3 200 poberateľov. Jeho existencia nepochybne v praxi napomohla postupnému vzniku nových zariadení pre deti, ktoré si zakladajú neverejní zriaďovatelia. Prevádzku týchto zariadení pritom financujú najmä z poplatkov od rodičov detí. Rodičia z väčšej časti na finančné krytie poplatku využívajú práve príspevok na starostlivosť o dieťa.
Pokiaľ sa budú musieť zvýšiť poplatky a súčasne sa nezvýši horná hranica príspevku na starostlivosť o dieťa, narastajúci rozdiel budú musieť uhradiť rodičia z vlastných zdrojov. Nie každý si to bude môcť dovoliť. V konečnom výsledku to síce prinesie skvalitnenie starostlivosti o deti v zariadeniach, avšak pre menej detí ako doteraz, a dokonca je možné, že časť súčasných zariadení pre deti bude zatvorených. Dôsledky sú zrejmé a asi ich nie je potrebné nejak obšírne rozvádzať.
Predkladaný návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na štátny rozpočet a na rozpočet verejnej správy a to preto, lebo zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa prispeje k jeho zvýšenému čerpaniu, k lepšiemu zosúlaďovaniu rodinného a pracovného života a k skoršiemu návratu rodičov z rodičovskej dovolenky do zamestnania. To bude znamenať jednak úsporu prostriedkov zo štátneho rozpočtu vynakladaných na rodičovské príspevky, jednak zvýšený príjem z daní a odvodov pracujúcich rodičov. Pripomeňme, že príspevok na starostlivosť o dieťa je z 25 % hradený zo štátneho rozpočtu a 75 % z prostriedkov Európskej únie.
Predkladaný návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie a rovnako pozitívny vplyv alebo dopad na sociálne vplyvy.
Ďakujem veľmi pekne za vašu pozornosť.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

26.10.2016 o 16:14 hod.

Mgr.

Natália Blahová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 16:18

Soňa Gaborčáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola určená Výborom Národnej rady pre sociálne veci za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 280. V menovanom súvise si dovoľujem predložiť informáciu k tomuto návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku aj legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré mne ako spravodajkyni vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 283 z 26. septembra 2016 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, ďakujem, skončila som. Otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie

26.10.2016 o 16:18 hod.

PhDr.

Soňa Gaborčáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16:20

Jana Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja by som len v skratke, aby sme si vedeli predstaviť, čo toto znamená, čo tento návrh zákona znamená a na čo reaguje. V podstate kolegyňa Blahová už povedala, že tento zákon navrhuje zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa na 400 euro a má byť reakciou na tzv. jasličkový zákon. Mnohí viete, že teda ja som sa donedávna živila práve tým, že som prevádzkovala zariadenia, a dodnes tieto zariadenia fungujú, ktoré sa starajú o deti do troch a do šesť rokov, a niekoľko rokov sa stretávam s rodičmi a s takýmito deťmi a mám teda úplne jasnú predstavu o tom, čo to znamená prevádzkovať takéto zariadenie. A aby ste nemali, keď sa len slovne povie, že tie prevádzky nebudú schopné ďalej fungovať, tak by som vás chcela v číslach a z praxe povedať, čo to znamená 280 euro, keď dostane ten rodič ako príspevok a následne teda tie jasle alebo škôlka, alebo nejaké súkromné centrum, a čo to znamená, keď to bude 400 euro.
Pri 280 eurách, ktoré momentálne je príspevok na starostlivosť o dieťa, ktoré ako správne kolegyňa povedala, zdôrazňujem, sú zo 75 % hradené z fondov Európskej únie, tak pri súčasnom jasličkovom, tzv. jasličkovom zákone je tam teda návrh, že jedna učiteľka sa bude môcť starať o maximálne päť detí. Tak si teraz predstavme 280 euro krát päť, ak dobre počítam, tak je to 1 400 euro dostane to zariadenie za päť detí, o ktoré sa bude starať. Z tohoto, z týchto 1 400 euro musí zaplatiť v prvom rade mzdu učiteľke. Neviem ako vy, ale ja by som teda nechcela, aby sa o moje dieťa starala učiteľka s najnižšou možnou mzdou, ktorá bude frustrovaná z toho, že nie je poriadne odmenená. Čiže musí zaplatiť mzdu naozaj šikovnej učiteľke, ktorá bude mať pocit, že je odmenená. Samozrejme, odvody s tým súvisiace. V prípade, keď ešte je až tak skvelá, že naozaj ako sa to často napríklad v mojich zariadeniach stávalo, naozaj prekvapila svojím prístupom k deťom, tak často a rada som vyplácala aj odmeny.
Takže z 1 400 euro zaplatíme mzdu, zaplatíme prípadné odmeny, zaplatíme odvody. Takisto treba zaplatiť nájom za konkrétnu prevádzku. Treba zaplatiť energie. Treba zaplatiť vybavenie, v prípade, ak sa niečo pokazí, nejaké technické opravy, úpravy, treba zaplatiť koníčky pre deti. Neviem ako vy, ja by som nechcela, aby moje dieťa v jasliach alebo v škôlke celý deň len sedelo a nič nerobilo. Treba zaplatiť možno angličtinárku, možno plávanie, možno nejaký tenis, ktorý tieto deti majú radi, tanečnú. Je to jedno, ale naozaj tieto veci v škôlkach a jasličkách doteraz boli bežné a bežne sa ponúkali bez toho, aby si rodič musel priplácať. Minimálne u nás to tak bolo. Myslím si, že je to tak správne, že toto deti dostávali.
Takisto napríklad jazyk sme ich učili, angličtinu, angličtinára by bolo dobré zaplatiť. Bavme sa o tom, keď už sa stane skutočnosťou splnený sen, že zostane z tých 1 400 euro po zaplatení tohto všetkého ešte nejaký zisk, to už je teda nonsens, a keby náhodou, treba zaplatiť dane. Treba zaplatiť školenia pre tie učiteľky, aby naozaj nejakým spôsobom neskostnateli, ale aby išli s dobou a aby sa učili nové veci. Takže je dobré, keď aj toto. A popri tomto všetkom, samozrejme, sme podnikatelia, musíme predsa viesť účtovníctvo a musíme spĺňať mnohé povinnosti a mnohé z tých mnohých povinností úplne nezmyselné, platiť rôzne pokuty pri každom jednom zakopnutí, nehovoriac o tom, že garantujeme zdravie a výchovu a budúcnosť malých stvorení.
Takže priatelia, ja vás chcem poprosiť, aby ste sa vy zamysleli nad tým, hlavne teda vy, kolegovia, z vládnej koalície, či vy by ste dali svoje dieťa do jaslí, ktoré dostanú 1 400 euro na takúto prevádzku v podstate za päť detí. Je to nereálne. Ja si myslím, že aj 400 euro na jedno dieťa je teda, ako dobre, je to, myslím si, veľmi nízka kvázi hodnota, ale dá sa za ňu aspoň minimálne prežiť a dá sa tým deťom dať viac. Lebo stane sa jedine to, že tieto zariadenia začnú šetriť, pretože nemajú inú možnosť. Buď skrachujú, alebo začnú šetriť, možno oboje naraz. A to, čo sa stane, tí rodičia buď zaplatia vyššiu cenu; pri vašej sociálnej politike toto asi nie je to, čo chcete.
Ja verím tomu, že zámer toho jasličkového zákona je dobrý, ale keď to súvisí s týmto, ak ho teda schválime, tak potom nechajme tú Európsku úniu nech zaplatí to zvýšenie štandardu, okej, lebo inak deti prídu o dobré učiteľky, deti prídu o možnosti nejakých ďalších koníčkov, deti prídu o vybavenie, budú mať chudobnejšie priestory, budú mať hračky. Ich učiteľky možno nedostanú každý rok kurz prvej pomoci alebo nejaký montessori kurz, nebudú tam chodiť angličtinári, nič z tohoto si prevádzkovatelia nebudú môcť dovoliť.
Ja zdôrazňujem ešte raz a prosím vás o to, aby ste si uvedomili, že týchto 400 euro zo 75 % platí Európska únia. Tieto peniaze idú na dobrú vec. A bez ohľadu na to, kto je navrhovateľom tohto zákona, aké politické tričko má, bude sa to týkať všetkých detí a všetkých rodín na celom Slovensku a vy im tým, že budete súhlasiť s týmto zákonom, vy im s tým môžte veľmi pomôcť.
Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

26.10.2016 o 16:20 hod.

Mgr.

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:26

Natália Blahová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja by som chcela poďakovať pani kolegyni za jej pohľad z praxe a ešte by som chcela len doplniť jednu maličkosť, aj keď to maličkosť nie je. Lebo zabudla spomenúť stravu, ktorá je absolútne asi najväčšou položkou, ktorá sa v takýchto zariadeniach tiež, a hlavne v dobrých zariadeniach je na ňu kladený dôraz, pretože zdravá strava je pre deti veľmi dôležitá. A všetci dobre vieme, ako šetria ľudia, keď nemajú peniaze. Najviac sa dá vždy ušetriť na strave a rozhodne by sme nechceli, aby naše deti jedli nezdravo. Ja jej teda ďakujem za vystúpenie.
A chcela by som povedať ešte raz, že tento návrh zákona má pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie a pozitívny dopad na sociálne vplyvy. A rovnako pozitívny tým pádom na štátny rozpočet a na rozpočet verejnej správy. Ak by sme si toto uvedomili, myslím, že nie je jediný dôvod, prečo s ním nesúhlasiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.10.2016 o 16:26 hod.

Mgr.

Natália Blahová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:27

Jana Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Natália, je len krátko, chcem teda potvrdiť tvoje slová, že naozaj náklady na stravu, vynechala som to, ale tvoria podstatnú časť starostlivosti o tieto deti a čím je tá strava, samozrejme, bohatšia a kvalitnejšia, dokonca istú dobu my sme si dokonca prizvali odborníka, ktorý nám radil, akým spôsobom tieto malé deti stravovať, lebo naozaj bavíme sa o detičkách už, ja neviem, my sme brali deti už od osem mesiacov, ktorí majú úplne iné návyky. Čiže tam je naozaj rádovo sú tam vyššie náklady aj na stravu. Takže áno, potvrdzujem, nie je to teda tak, ako som menovala, len nájom, energie, mzdy, odvody, vybavenie, zariadenie, opravy, koníčky, dane, školenia, prípadný zisk, účtovníčka, povinnosti pre podnikateľov, pripojme si k tomu, k týmto 1 400 eurám, do ktorých sa musíme zmeniť, pridajme k tomu ešte aj stravu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.10.2016 o 16:27 hod.

Mgr.

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:28

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. V prvom rade ďakujem vám, pán predseda, že ste sa zachovali tak kolegiálne, že ste za mňa zobrali vedenie schôdze, aby som mohla vystúpiť k návrhu zákona, ktorý spolupredkladám.
Počuli ste predo mnou hovoriť veľmi k veci moje dve kolegyne, ktoré samé teda prevádzkujú a majú teda škôlku a jasle, takže ste to počuli z tej opačnej strany. Ja budem skôr hovoriť za rodičov, teda lebo to aktuálne prežívam pri mojom treťom dieťati, aké dôležité je mať vytvorené podmienky na to, aby človek mohol zosúlaďovať rodinný a pracovný život. Naozaj časy sa menia a čoraz viacej žien buď chce teda začať pracovať po tom, ako sa im narodí potomok, či skôr alebo neskôr. O tom nepotrebujeme mať debatu o dodržiavaní šestonedelia a podobných vecí. Alebo musia, pretože my tu máme naozaj veľkú skupinu žien na Slovensku, ktoré nemajú ten luxus slobodne sa rozhodnúť, či chcú zostať doma, alebo či chcú ísť pracovať popri dieťati. Oni jednoducho musia, pretože sú to slobodné matky napríklad, samoživiteľky a nikto iný sa o ne nepostará.
Slovensko má dlhodobú tradíciu dlhej materskej dovolenky. Máme najdlhšiu materskú dovolenku spomedzi všetkých krajín Európskej únie. A to je úplne v poriadku. To je veľmi chvályhodné. Chvályhodné je aj to, že sú tendencie aj súčasného vedenia ministerstva práce neustále zvyšovať ako dĺžku materskej, tak, samozrejme, aj výšku materskej ako takej. Hovorím, je to chvályhodné. Ale škandinávske krajiny napríklad svoju rodinnú politiku sa snažia robiť aj cez to, že vytvárajú služby pre rodičov malých detí. To znamená, že nejde len o peňažné príspevky, ako je naša materská, ale ide aj o to, aby zveľaďovali služby. No a samozrejme, tie služby sú v prvom rade o jasličkách a škôlkach pre malé deti, o detských centrách, o firemných škôlkach a podobne. A v tomto smere má Slovensko naozaj čo doháňať. Toto je taká naša Achillova päta, by som povedala. A ja veľmi dúfam a verím, že či už súčasné vedenie ministerstva práce alebo to ďalšie, ktoré sa ujme vedenia tohto neľahkého rezortu, začne rozmýšľať aj v týchto mantineloch, že nielen neustále prichádzať s nejakými peňažnými dávkami, ako je napríklad príspevok pri narodení dieťaťa. Jednorazová dávka, ktorá je fajn, možno v ten deň, hej, ale čo s tým dieťaťom urobí matka, ktorá potrebuje alebo aj chce ísť do práce? Ona potrebuje, aby nám na Slovensku fungovali služby, a tie nefungujú.
A čo je horšie, a to je mi naozaj veľmi ľúto, a to vyčítam aj súčasnému vedeniu ministerstva práce, že teda prišlo ešte s takzvaným jasličkovým zákonom a pritiahlo podľa mňa prílišné regulácie, ktoré v konečnom dôsledku budú znamenať dve veci. Buď to, že jasle, ktorých je už teraz akútne málo, akútne málo, sa začnú zatvárať, alebo zdražejú natoľko, že si to tí rodičia nebudú môcť dovoliť. A preto prichádzame s návrhom zákona o zvýšení a chceme zvýšiť teda príspevok na starostlivosť o dieťa.
Príspevok na starostlivosť o dieťa je jedna z možností a musím povedať, že veľmi dobrých možností, ako čerpať Európsky sociálny fond. V tom Európskom sociálnom fonde práve na prioritnej osi zosúlaďovania rodinného a pracovného života je vytvorený fond peňazí a je tam veľa peňazí, ktoré potrebujeme vyčerpať. Ja viem, že čerpanie sa zlepšilo, ale ešte stále máme čo doháňať a toto je skutočne jedna z efektívnych ciest, ako čerpať peniaze z Európskeho sociálneho fondu. Pomôžete tým nielen rodičom, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú popri dieťati pracovať, ale pomôžete tým tým rodičom, predovšetkým teda matkám, ktoré majú malé deti a pre nich je pracovať nutnosť, nie nejaký slobodný výber.
Takže vás veľmi pekne chcem poprosiť, aby sme zabudli možno pri tomto návrhu zákona na nejaké politikárčenie a ako reakciu na jasličkový zákon aby ste podporili zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa, respektíve návrh, ktorý predkladáme. Veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.10.2016 o 16:28 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:33

Jana Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Lucia, ďakujem ti za tvoju reč. Myslím si, že veľmi zodpovedajúcu realite. Hovorila si o matkách, ktoré teda potrebujú túto službu. A ja by som chcela okrem toho, že teda naozaj si myslím, že to, čo si hovorila, do bodky sedí.
Ešte možno máličko sa zastavím pri tom, že niektorí máme tendenciu nejakým spôsobom diktovať iným rodinám, ženám, rodičom, akým spôsobom sa majú starať o svoje deti, lebo my to vieme najlepšie a možno máme tendenciu uvažovať, že veď tá matka musí zostať doma a nemala by. Prosím vás pekne, skúsme v týchto konotáciách vôbec neuvažovať a skúsme to nechať na tých rodičov. Myslím si, ja neviem, či vy, ale ja naozaj nepoznám rodičov, ktorí by nechceli pre to svoje dieťa to najlepšie a že si to dobre zvážia.
Ale o inom chcem hovoriť. Hlavne by som chcela hovoriť o tých deťoch, ktoré sa to týka. Ja teda prevádzkujem jasle a škôlky od roku 2009. To už je teda poriadny čas. Prešli mi kvázi rukami desiatky až teda viac ako sto detí, myslím, že už viac ako dvesto a celé ich rodiny. A ja vám chcem jednu veľmi dôležitú vec zdôrazniť, čo sa mi overilo v praxi. To dieťa, keď má nejaké dva roky, tak nech je sebelepší, sebeobetavejší rodič, ten rodič nikdy nenahradí ten kolektív, nikdy! To dieťa, keď príde do kolektívu, ono sa obkukávaním, opozerávaním učí od ostatných detí, ako má papať, ako sa má obliekať, ako má fungovať v spoločnosti. A jednoducho, keď je sám doma s rodičom, nech je tá matka sebeobetavejšia, sebelepšia, nikdy nenahradí tú interakciu s tými rovesníkmi, tú hru a to, čo sa od tých rovesníkov naučí. Čiže aj z pohľadu tých detičiek si myslím, že je dobré, ak je táto možnosť, aby do tých jasličiek išli. Mnoho matiek aj keď nepracuje, len na chvíľu aspoň dá to dieťa do jaslí, aby si zvykli na ten kolektív, lebo v troch rokoch... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.10.2016 o 16:33 hod.

Mgr.

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:35

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne kolegyni Cigánikovej za túto faktickú poznámku. Ja chcem k tomu povedať dve veci, že áno, to máš absolútnu pravdu. U nás sloboda výberu platí iba vtedy, ak sa rozhodneš správne. Správne, to znamená mainstreamovo. Akokoľvek vybočíš z toho radu, tak si lynčovaná za to, ako si sa rozhodla. Takže naozaj tá sloboda výberu u nás, ja to mám odžité, teda platí iba na papieri viac-menej. Ale ako spoločnosť sme veľmi netolerantní voči rozhodnutiam jednotlivcov, ktoré sa nám nepáčia z akéhokoľvek dôvodu.
A druhá vec, ktorú chcem povedať, že ja neviem presne, že kedy v tejto spoločnosti vznikla taká fóbia z jasličiek a toho, aké je zlé dávať dieťa do jasličiek, pretože my sme jasličková generácia. Moji a ešte aj starší a myslím si, že sme úplne v poriadku. Úplne ako ja teda naozaj môžem povedať, že možnože sa smejete, že som v poriadku, hej? To je také gentlemanské. To ja som si už zvykla na všeličo, pán poslanec Galis. Ale ja sa teda cítim veľmi v poriadku a neviem presne, kedy sa nám toto stalo, že začíname mať fóbiu z tých jasličiek.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.10.2016 o 16:35 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:37

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda.
Tak ja už iba doplním tú mozaiku trošku pohľadom z pozície toho, že ako kde vlastne vznikol problém. Totižto niekedy pred vyše rokom sa múdre hlavy na ministerstve školstva a na ministerstve sociálnych vecí zamysleli, že prečo nám vlastne deti do troch rokov vypadávajú z nejakej systematickej kurately štátu. A teraz ministerstvo školstva povedalo, veď my ich nepotrebujeme mať nejako zaradené v sieti škôl, lebo my nevzdelávame, necháme to na ministerstvo sociálnych vecí. A ministerstvo sociálnych vecí nijakým spôsobom systémovo nepristúpilo k náväznosti na systém škôl a školských zariadení. A vlastne tu vznikla tá bublina, na základe ktorej bol napísaný a schválený ten takzvaný jasličkový zákon, kde na základe niekoľkých nešťastných prípadov podcenenia detailov k tomu, aby bola starostlivosť dobre vykonávaná a na základe naozaj dôležitých prípadov, ktoré mali byť na očiach verejnosti a na základe ktorých malo dôjsť k zmenám, došlo k zmene, ktorá je príliš reštriktívna a ktorá spôsobí, že mnohé rodiny, lebo aby sme teda nehovorili len o matkách, mnohé rodiny, otcovia a matky detí, ktoré potrebujú zosúlaďovať svoj pracovný život so starostlivosťou o deti, majú dnes horšie rozhodovanie, než ho mali predtým. A to z toho dôvodu, že náklady na starostlivosť o deti podľa toho nového jasličkového zákona je vyššia, ale o tom v zásade hovorila kolegyňa Janka Cigániková.
Ja som teda mal to šťastie žiť v dobe, keď už starostlivosť, teda príspevok na starostlivosť o dieťa bol funkčným modelom, a tým, že moja manželka teda nebola zamestnaná, ale je podnikateľka a mala možnosť tým pádom oveľa flexibilnejšie pracovať so svojím pracovným časom, tak vďaka tomuto príspevku a vďaka tomu, že cezeň a cez agentúru sme mali možnosť platiť opatrovníčku detí, dokázala robiť aj jedno, aj druhé. Že dokázala byť doma, pracovať a zároveň vďaka tomu, že sme mali zaplatenú opateru, tak popri práci tam bol ešte jeden človek, ktorý zabezpečoval, že to dieťa jednoducho po nej neustále neliezlo a neťahalo ju od tej práce preč. A takýto model nám konkrétne vyhovoval. Keď nezasadal parlament, ona mohla chodiť po stretnutiach, ja som pracoval z domu, mohol som byť s deckami. Ja tiež som ocenil, keď na dve-tri hodiny alebo na pol dňa alebo na deň prišla aupairka alebo opatrovateľka a pomohla mi s nimi tak, že som mohol niečo spraviť z domu ja. A tieto modely sú flexibilné, je ich široká paleta a každá rodina si ich môže nastaviť podľa seba.
Ak do toho vstupuje zvýšená potreba regulácie starostlivosti na úrovni tých tzv. jasličiek alebo detských klubov, alebo akokoľvek si to nazveme, tak potom by sme to mali reflektovať v tom, akým spôsobom to majú tí rodičia platiť. A práve na základe toho teda sa aj zmenil prístup toho, pri tom, jak sme navrhovali zmeny pre príspevok a starostlivosť o dieťa. V minulosti sme navrhovali to, aby sa predĺžila doba jeho poberania až do šiestich rokov, čo stále považujem za dobrý nápad, ale v tomto konkrétnom prípade reagujeme len na zmenu pravidiel pre starostlivosť o deti tak, aby si ich tí ľudia, ktorí ich využívali doteraz, mohli dovoliť využívať aj ďalej. Samozrejme, nie každý rodič ho musí využívať v plnej výške a nie každý rodič ho musí vyčerpať celý.
Preto vás prosím, kolegyne a kolegovia, aby ste podporili tento návrh zákona a aby sme umožnili rodinám starajúcim sa o deti v čo najširšej možnej miere si definovať podmienky pre túto starostlivosť podľa vlastných potrieb a nie podľa toho, aká je možno väčšinová predstava.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.10.2016 o 16:37 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:41

Jana Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Martin, ja už ani neviem, či toto je doplnenie, možno skôr potvrdenie tvojich slov. Povedal si veľmi, veľmi pádnu formulku "zvýšená potreba regulácie", ktorú nejakým spôsobom reprezentuje tzv. jasličkový zákon. Ale ja si uvedomujem, že táto potreba regulácie alebo táto regulácia samotná vyplýva v podstate z dobrej veci alebo z dobrého úmyslu. Tam naozaj prišlo k vážnym pochybeniam v konkrétnych prípadoch, len opäť sa deje to, čo sa často; taká hysterická reakcia, čo sa často deje, no tak teraz potrestajme všetkých, dajme, udajme strašne, zadajme strašne, ja neviem, prísne pravidlá pre všetkých rovnako. A zaujímavé je, že tie veci, ktoré sú v jasličkovom zákone, by neznamenali, že by predišli tým situáciám, ktoré sa stali, aj to je zaujímavé, ale dobre, ale okej. Zvýšená potreba regulácie, ktoré v podstate pramení z dobrého úmyslu.
A povedal si, no tak tento zákon na ňu reflektuje a nejakým spôsobom dáva možnosť tým zariadeniam stať sa kvalitnejšími, lebo to sú dobré veci napríklad, aby bolo, aby bol kvalifikovaný personál, aby teda bolo menej detí na jednu učiteľku a podobné veci. Fajn, okej, však čím kvalitnejšie zariadenie, dobre. Tento zákon na ne reflektuje, takže vlastne my máme možnosť spraviť dve dobré veci súčasne.
Pri jasličkovom zákone budeme sa baviť zvlášť o konkrétnych veciach, čo je dobré a čo dobré nie je, ale niečo z toho určite áno, to som pomenovala. Ale teraz máme šancu zariadiť to, aby zariadenia boli kvalitnejšie a zároveň nemusia to zaplatiť rodičia. Môžu dostať pomoc od sociálnej vlády a od Európskej únie takým spôsobom, že budú súhlasiť s naším návrhom zákona, ktorý naozaj, si myslím, je pre týchto rodičov a aj pre vaše deti a vaše vnúčatá, kolegovci, bude sa vás to naozaj bytostne týkať. Myslím si, že toto je vec, ktorá naozaj je životne dôležitá až doslova.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.10.2016 o 16:41 hod.

Mgr.

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video