10. schôdza

11.10.2016 - 27.10.2016
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

27.10.2016 o 18:28 hod.

Mgr.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 18:28

Boris Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja chcem poďakovať aj tunák kolegovi poslancovi Dostálovi, lebo uviedol tuná zaujímavú myšlienku a myslím si, že má pravdu, keď spomínal to rozhodnutie tých poslancov, ktorí by mali hlasovať samozrejme za tých ľudí, ktorí ho sem zvolili a ja s vami absolútne súhlasím. Ale akurát ste mi len načrtli to, aký je to veľký problém a ja chcem zároveň poďakovať pánovi poslancovi Kresákovi, že toto tuná otvoril celé. To znamená, že vlastne ten celý problém je tunák, že máme asi špatne postavený zákon ústavný. Je mi úplne jasné, pán kolega, keď ste spomínali, že keď ste ma nastrašili, čo všetko tým spôsobíme, keby sme znížili platnosť, teda referenda na 30 %. Lenže to všetko sa môže spôsobiť aj platnosťou terajšieho, 50 %. Proste len stačí, že by ľudia prišli a môže nám to narobiť galibu, na ktorú ste upozornili. Je to tak?
To znamená, je mi jasné, že my tuná nemôžeme vypísať referendum o tom, že zrušme Ústavný súd alebo zrušme prezidenta alebo že prípadne ho popravme. Však aj to môžme vypísať, nie? A keď sa viacerí rozhodnú, tak ho pôjdeme popraviť, nie? Takže tu proste, niektoré veci sa nedajú urobiť, ale to by mal všetko obsahovať ten zákon o tom referende, čo môžu občania a čo nemôžu v referende požadovať alebo k čomu môže byť vypísané.
Ja si veľmi vážim vášho názoru a som rád, že ste vystúpili s tým a je mi fakt ľúto, že to bolo len dvadsať minút, možno by to bolo pre nás všetkých vhodné, keby to mohla byť aspoň hodina. A znova sa prikláňam tuná ku kolegom, ktorí spomenuli to, že veľakrát sa tunák len tliacha, ale je tunák pár poslancov, ktorí skutočne nám majú čo povedať a jednak nás svojím vystúpením aj vedia obohatiť a možno posunúť veci k lepšiemu. A pán Kresák určite patrí medzi nich.
Ja som si až teraz uvedomil, že vlastne ten problém je ďaleko väčší a dá sa povedať, že až obludný, keď si uvedomíme, že na čo všetko tunák upozornil pán poslanec Kresák, ale aj pán, aj pán poslanec Dostál, pardon Osuský, ospravedlňujem sa, pán poslanec Osuský. Lebo má pravdu. (Reakcia z pléna.) Dobre, to je, ale dobre, máte, páni kolegovia, pravdu, skutočne máte pravdu, že my to nemáme doriešené, lebo s takýmto prípadom, to sa len uvedie v tlači, ako povedal pán, pán poslanec Kresák. A to znamená, že keď tlačiar uvedie v tlači niečo, tak by to malo rovnako platiť, lebo to neprešlo parlamentom, takže potom je to rovnaká hlúposť.
Ďakujem, že ste tunák, kolegovia, upozornili na veľmi veľa vecí, ktoré tu nie je v poriadku. Asi by sme naozaj mali otvoriť naprieč celým politickým spektrom jednu veľkú debatu a skutočne začať opravovať tento, tento zákon o referende, lebo jednak je nefunkčný, jednak ľudia, ako čo si môžu o nás myslieť. Máme tunák nejakú priamu demokraciu, ktorá je urobená tak, aby nebola, aby pre, nedajbože, aby niekto náhodou nevyužil tento inštitút, lebo potom tuná nastane katastrofa, lebo potom tunák vlastne ten, to referendum ani nemá kto schváliť, nemá byť ani ako platné, my ho len uvedieme, rešpektujeme to, ale neni to pravdou preto, lebo to neprešlo cez parlament. Takže tunák je toľko problémov, že by sme naozaj mali začať opravovať aj tento ústavný zákon. A myslím si, že táto iniciatíva by mala prísť možno aj od vás, pán, pán poslanec Kresák, aby ste to vy spustili zo strany vládnej koalície, lebo skutočne tunák toto je, toto je, už len to, čo ste naškrtli, ma to normálne desí.
A teraz si zoberte, že, že keď vy ste povedali, že čo by som tým spáchal, že by som znížil na 30 % toto kvórum. No tak ja by som spáchal tým to, že by ľudia dostali nádej, že môžu niečo zmeniť. Ale je na nás všetkých poslancov tuná, aby sme to opravili tak ten ústavný zákon, aby to ľuďom prinieslo hlavne dobro a nie nejakú galimatiáš, nejaký galimatiáš alebo nejaký, nejaké zablokovanie vôbec, nejakej funkčnosti niečoho, lebo sme prijali zlý ústavný zákon.
To znamená, že musíme ho upraviť, ale zároveň apelujem na vás všetkých, aby sme tým ľuďom dali nádej tými 30 %. Tak zapracujme aj túto vec do toho ústavného zákona, aby tí ľudia konečne videli, že sa ich nebojíme, preboha živého, veď my sme tunák volení ľuďmi. Prečo sa bojíme vôle ľudu? Je to proste na nich, aby vedeli, že sa môžu o sebe rozhodnúť, v niektorých prípadoch. Skutočne, keď máte vyzbierať 250 000 podpisov, 350 000 podpisov, však to je skoro nereálne, je to skoro nereálne. My im vlastne hovoríme: "môžete", ale to je jak Hlava XXII. Presne sme vytvorili Hlavu XXII. A ako sa tí ľudia na nás môžu pozerať?
Takže vás chcem poprosiť, aby sme začali naprávať veci, ktoré nefungujú a zapracovali do nich aj týchto 30 %.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

27.10.2016 o 18:28 hod.

Mgr.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video