26. schôdza

30.1.2018 - 15.2.2018
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.2.2018 o 12:07 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:39

Miroslav Beblavý
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, vzhľadom na konštruktívny prístup koalície, že vrátila zákon do druhého čítania, je možnosť naozaj ho riešiť. Ja v tejto chvíli sťahujem ten návrh, pretože ak sa v druhom čítaní vyrieši tá vec, tak nebude môj návrh nevyhnutný ako legislatívno-technická úprava. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

13.2.2018 o 11:39 hod.

doc. Ing. PhD.

Miroslav Beblavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:40

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo, aj ja by som chcel konštruktívne pripomenúť členom osobitného kontrolného výboru pre kontrolu činnosti SIS, že o 12.15 máme rokovanie na obvyklom mieste.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

13.2.2018 o 11:40 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:43

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Ďakujem. Mám 10 minút, ak vidím. Mohol by som poprosiť o predĺženie času všeobecným súhlasom?
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.2.2018 o 11:43 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

11:43

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Tak poďme zaradom, keď teda môžem využiť túto nečakanú príležitosť zapojiť sa do rozpravy k tomuto zákonu.
V prvom rade ide o veľmi vážne zmeny. Zavedenie príplatkov za sobotu a nedeľu nie je také jednoduché, ako by si možno niekto povedal, pozerajúc na priemyselné parky v okolí Lozorna, pretože tu máme aj východ republiky, kde veci fungujú úplne inak. A moja tradičná výhrada v tomto volebnom období je teda tá, že takéto návrhy by sa mali robiť v riadnom procese ako vládne návrhy. To neupieram právo poslancom predkladať poslanecké návrhy, ale to, že chýba seriózny proces v podobe medzirezortného pripomienkového konania, ešte predtým predbežného pripomienkového konania, že sa k tomu môžu odborníci vyjadriť len niekde medzi sviatkami na nejakej mimoriadnej tripartite, to skrátka nestačí. Naviac, kolegovia z SNS, ktorí sa na mňa tak pekne usmievajú, tak im to rád vrátim, prinesú veľmi zaujímavý návrh na trináste a štrnáste platy takým spôsobom, že na druhý deň sa má o tom hlasovať. To znamená, že tam vlastne diskusia, ak nejaká bola, tak ja o žiadnej nejak moc veľmi neviem. Dokonca pokiaľ viem, tak nebola ani na sociálnom výbore. Čiže takto sa to skrátka nerobí. Vládnete, robte si to, ako chcete, ale takto sa to, takto sa to nerobí. To sa vám všetko vymstí, to mi verte. Tá karma sa vráti.
No a teraz k veci. Mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a v nedeľu. Ten návrh je v zásade dobrý a v podstate by som ani nemal nič proti tomu, keby sa akceptoval hlas podnikateľov v tejto veci. Niežeby som sa silou-mocou chcel zastávať podnikateľov, ale ako som už naznačil v tých úvodných vetách, je niečo iné, keď má niekto firmu a dokonca veľkú firmu, súčasť nadnárodného koncernu na západnom Slovensku, kde sú platy vo výrobe tisíc eur a viac, kde príplatky za sobotu a nedeľu nie sú nijako zaťažujúce, pretože ich poskytujú už teraz a tí zamestnávatelia nad tým môžu mávnuť rukou. Ale niečo iné je malý podnikateľ na východnom Slovensku, napríklad taký, ktorý silou-mocou sa snaží udržať v službách v turistickom ruchu. A neviem, či viete, ale tie reštaurácie, hotely a rôzne zariadenia, ktoré slúžia pre turistov, fungujú najmä v sobotu a v nedeľu, pretože v utorok alebo v stredu tam ľudia príliš neprídu, sú v práci. Tí, ktorí sa chcú zabaviť, chcú sa najesť, chcú ísť na nejaký výlet, to predsa riešia v sobotu a v nedeľu. Čiže či už je to oblasť pod Vysokými Tatrami, alebo niekde na Šariši, v okolí Starej Ľubovne a podobne, Bardejovských kúpeľov, tak tam ten turistický ruch funguje cez víkendy. A vyplácať povinné príplatky, to bude znamenať pre tých drobných podnikateľov dosť veľký problém. Žiadna výnimka v tomto neexistuje.
To znamená, že každý si s tým poradí, samozrejme, všetko sa utrasie, všetko sa nejako, všetko si nejako sadne, ale bude to pre nich problém. Zariadenia sociálnych služieb, kde musia byť zamestnanci v sobotu, kde musia byť v nedeľu. Strážna služba, zdravotnícke zariadenia a ďalšie príklady, to sú povolania, kedy sa musí byť v práci v sobotu a v nedeľu. To, že sa do toho návrhu cez poslanecký, teda resp. cez spoločnú správu, dostali symbolicky nižšie príplatky, to je len určité gesto, že sa na nich trošku pamätá, na tých, ktorí musia pracovať v sobotu a v nedeľu, a tam, kde to bude problém dodržať. Ale to je, to je naozaj, to je naozaj málo.
To, čo minister Richter priniesol pred troma týždňami na tripartitu a prezentoval to ako kompromisný návrh, chcem vám pripomenúť, tí, ktorí ste to nesledovali, to vôbec nebol kompromisný návrh. O kompromise ja hovorím vtedy, keď sa na tom zhodnú zúčastnené strany. Na tomto Richterovom návrhu, ktorým sa teda rozdelilo to zvyšovanie príplatkov na dve fázy a zaviedli sa určité výnimky, s týmto kompromisným, tzv. kompromisným návrhom zamestnávateľské zväzy – ani jeden, ani druhý – nesúhlasili. Ak to niekto prezentuje, že je to kompromisný návrh, tak zavádza. To vôbec nie je kompromisný návrh, zamestnávatelia s tým nesúhlasili.
Mám málo času, takže prejdem ďalej. Pokiaľ ide napríklad o to, že aj dohodári musia dostať príplatky za sobotu, za nedeľu, za sviatok, za prácu v noci, za sťažené podmienky, to na prvý pohľad dobre znie, ale má to logické chyby. Napríklad si vezmite, vysvetlite mi, prosím vás, niekto, ako je možné, že zamestnanec, ktorý má pracovnú zmluvu a pracuje doma, nemusí dostať príplatok za sobotu, nedeľu, tak je to v tom zákone. Ale dohodár, ktorý pracuje na nejakej veci doma, ten musí mať príplatok za sobotu a nedeľu. Má to, prosím vás, nejakú logiku? Kebyže ja sa dohodnem s nejakou firmou na prácu na dohodu, urobím im povedzme nejaký odborný posudok alebo nejaký návrh, alebo nejaký preklad, tak by som si vykázal úmyselne, že som 12 hodín robil v sobotu, 12 hodín že som robil v nedeľu na dohodu o vykonaní práce, nech dostanem dobre zaplatené. Veď to nemá hlavu ani pätu! Nehovoriac už o tom, ja hovorím možno extrémny príklad, ale takto to bude fungovať. Ale na tomto sa vám snažím ukázať, ako to máte nedomyslené. Prečo to máme nedomyslené? Preto napríklad, lebo nebol žiadny pripomienkový proces.
Prejdem k tým trinástym platom. Stavte sa so mnou, že viac ako dve-tri percentá ľudí na Slovensku tie trináste platy jednoducho nedostanú. Pri tom nastavení, ako ste to urobili, že trinásty plat musí byť vo výške priemerného zárobku, chcem vidieť firmu, kde dokážu vyplatiť raz za pol roka naviac zamestnancovi jeden celý priemerný mesačný plat, to je dokonca viac ako jeho základný plat. Lebo do priemerného sa započítavajú rôzne príplatky. A do toho priemerného sa, mimochodom, bude započítavať samotný trinásty, štrnásty plat. Čiže bude tam efekt takej snehovej gule. Trinásty plat vo výplate za máj, štrnásty plat vo výplate za november. Znova vo výške priemerného mesačného zárobku. Toto je absolútne nereálne! Ako to je dobrá myšlienka, trináste a štrnáste platy, ja by som proti tomu nejako zásadne nehovoril, že je to zlé, a hlavne politický marketing sa na tom dá vybudovať veľmi krásny, to veľmi dobre viete a viem to aj ja. Ale tak, ako ste to urobili, je to ľuďom na smiech.
Ja mám za sebou 27 školení od začiatku januára a ľuďom o tom hovorím, že ste navrhli trináste a štrnáste platy. Keď im hovorím, ako ste to navrhli; najprv počúvajú so záujmom, ale keď im poviem, ako ste to navrhli, a zvlášť teraz, keď už viem, že tam je tá podmienka priemerného mesačného zárobku, tak sa jedni chytajú za bruchá, druhí znechutene mávajú rukou a tretí niečo šomrú o pánovi kapitánovi. To je celý výsledok. Ste to úplne pokazili! Tá podmienka nemala byť postavená takto. Mali ste vymyslieť inak. Ale dobre, ste najmúdrejší na svete, vaše návrhy sú tie najskvelejšie, návrhy opozície stoja za nič. Užite si to! Budú sa z vás ľudia smiať ešte viac, z vašich trinástych, štrnástych platov, to mi verte.
Skryt prepis

13.2.2018 o 11:43 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:52

Radovan Baláž
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som teda predniesol pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Radovana Baláža a Magdalény Kuciaňovej k návrhu poslancov Národnej rady Jána Podmanického, Martina Glváča, Ľubomíra Petráka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce.
Najprv by som prečítal odôvodnenie k tomuto nášmu pozmeňujúcemu a doplňujúcemu návrhu: Keďže v § 29 ods. 4 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov neboli navrhované ustanovenia § 118 ods. 4 a § 130 ods. 2 Zákonníka práce vylúčené, problematika 13. a 14. platu by sa mala vzťahovať aj na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Z pohľadu legislatívnej úpravy zákona o odmeňovaní je potrebné, aby bol novelizovaný aj tento zákon. V zmysle pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu sa ako mzda posudzuje aj peňažné plnenie, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi za prácu pri príležitosti obdobia letných dovoleniek a vianočných sviatkov. Takto definované peňažné plnenie však nekorešponduje s úpravou zákona o odmeňovaní, podľa ktorého zamestnancovi za podmienok a v rozsahu ustanovených týmto zákonom patrí plat, ktorý je tarifný plat, príplatky tvoriace funkčný plat a ďalšie zložky platu. Z uvedeného peňažného plnenia podľa navrhovanej novely Zákonníka práce nie je možné identifikovať tarifný plat, respektíve ďalšie príplatky. Jedinou zložkou platu zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorá sa svojím charakterom približuje uvedenému peňažnému plneniu, je odmena. Táto je však odlišným spôsobom upravená a medzi dôvody jej poskytnutia nepatrí príležitosť letných dovoleniek a vianočných sviatkov. Z tohto dôvodu sa navrhuje, aby boli predmetné peňažné plnenia v oblasti výkonu práce vo verejnom záujme poskytované formou odmeny.
Navrhuje sa zosúladiť nové inštitúty slúžiace na odmeňovanie zamestnancov, ktoré zavádza Zákonník práce, s právnou úpravou odmeňovania v štátnej službe. Ide o peňažné plnenia, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť za prácu pri príležitosti obdobia letných dovoleniek a pri príležitosti vianočných sviatkov. Tieto peňažné plnenia sa navrhujú v štátnej službe poskytovať formou odmeny. Za splnenia podmienok ustanovených v osobitných predpisoch budú peňažné plnenia do sumy 500 eur postupne daňovo a odvodovo zvýhodňované rovnakým spôsobom ako peňažné plnenia podľa Zákonníka práce.
Účelom návrhu je zabezpečiť, aby štátni zamestnanci neboli v nevýhodnejšom postavení v porovnaní so zamestnancami, ktorých odmeňovanie sa realizuje podľa Zákonníka práce.
Teraz by som prečítal samotné znenie pozmeňujúceho návrhu.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Radovana Baláža a Magdalény Kuciaňovej k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jána Podmanického, Martina Glváča a Ľubomíra Petráka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 780), v opakovanom druhom čítaní podľa § 85 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
1. Čl. III sa dopĺňa bodmi 3 až 5, ktoré znejú:
"3. V § 20 sa odsek 1 dopĺňa písmenami f) a g), ktoré znejú:
"f) prácu pri príležitosti obdobia letných dovoleniek,
g) prácu pri príležitosti vianočných sviatkov."
4. V § 20 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie:
"(2) Odmena podľa ods. 1 písm. f) sa vypláca v mesiaci jún príslušného kalendárneho roka a odmena podľa ods. 1 písm. g) sa vypláca v mesiaci december príslušného kalendárneho roka."
Doterajší odsek 2 sa označuje ako odsek 3.
5. V § 29 ods. 4 sa slová "§ 118 ods. 2 a 3" nahrádzajú slovami "§ 118 ods. 2 až 4" a slová "§ 120 až 124" sa nahrádzajú slovami "§ 120 až 122, § 122a ods. 2 až 4, § 122b ods. 2 až 4, § 123 ods. 2 až 3, § 124"."
2. V čl. IV bod 1 znie:
"1. V § 5 sa odsek 7 dopĺňa písmenami n) a o), ktoré znejú:
"n) suma peňažného plnenia podľa osobitných predpisov vyplatená v termíne podľa osobitných predpisov najviac 500 eur v úhrne od všetkých zamestnávateľov, ak suma vyplateného peňažného plnenia, na ktoré sa vzťahuje toto oslobodenie, je najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku (funkčného platu) zamestnanca a pracovnoprávny (štátnozamestnanecký) vzťah zamestnanca u tohto zamestnávateľa k 30. aprílu príslušného kalendárneho roka trvá nepretržite aspoň 24 mesiacov; do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie len príjem prevyšujúci sumu, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie,
o) suma peňažného plnenia podľa osobitných predpisov vyplatená v termíne podľa osobitných predpisov najviac 500 eur v úhrne od všetkých zamestnávateľov, ak suma vyplateného peňažného plnenia, na ktoré sa vzťahuje toto oslobodenie, je najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku (funkčného platu) zamestnanca a pracovnoprávny (štátnozamestnanecký) vzťah zamestnanca u tohto zamestnávateľa k 31. októbru príslušného kalendárneho roka trvá nepretržite aspoň 48 mesiacov a za príslušné zdaňovacie obdobie bolo zamestnancovi vyplatené peňažné plnenie, na ktoré sa vzťahuje oslobodenie podľa písmena n), do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie len príjem prevyšujúci sumu, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie."."
Poznámky pod čiarou k odkazom 24d až 24g znejú:
"24d) § 118 ods. 4 písm. a) Zákonníka práce v znení zákona č..../2018 Z. z., § 20 ods. 1 písm. f) zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č..../2018 Z. z., § 142 ods. 1 písm. g) zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č..../2018 Z. z.
24e) § 130 ods. 2 Zákonníka práce v znení neskorších predpisov, § 20 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. v znení zákona č..../2018 Z. z., § 142 ods. 5 zákona č. 55/2017 Z. z. v znení zákona č..../2018 Z. z.
Poznámka pod čiarou 24f): § 134 Zákonníka práce v znení neskorších predpisov, § 29 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 160 ods. 2 zákona č. 55/2017 Z. z.
24g) § 118 ods. 4 písm. b) Zákonníka práce v znení zákona č..../2018 Z. z., § 20 ods. 1 písm. g) zákona č. 553/2003 Z. z. v znení zákona č..../2018 Z. z., § 142 ods. 1 písm. h) zákona č. 55/2017 Z. z. v znení zákona č..../2018 Z. z."
3. V čl. IV bodoch 3 (§ 39 ods. 2) a 4 (§ 52zp) sa slová "osobitného predpisu" nahrádzajú slovami "osobitných predpisov".
4. V čl. IV bode 4 § 52zp ods. 2 sa za slová "mesačného zárobku" vkladajú slová "(funkčného platu)".
5. V čl. VI bode 4 § 38em odsek 1 znie:
"(1) Vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 sa v kalendárnom roku 2018 znižuje o sumu vyplateného peňažného plnenia podľa osobitných predpisov, najviac o 500 eur v úhrne od všetkých zamestnávateľov, ak suma vyplateného peňažného plnenia je najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku (funkčného platu) zamestnanca podľa osobitných predpisov a pracovnoprávny (štátnozamestnanecký) vzťah zamestnanca u tohto zamestnávateľa k 30. aprílu 2018 trval nepretržite aspoň 24 mesiacov."
6. V čl. VI bod 4 § 38em ods. 2 a 3 sa slová "osobitného predpisu" nahrádzajú slovami "osobitných predpisov".
7. V čl. VI bode 4 poznámky pod čiarou k odkazom 66 a 67 znejú:
"66) § 118 ods. 4 písm. a) Zákonníka práce v znení zákona č..../2018 Z. z., § 20 ods. 1 písm. f) zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č..../2018 Z. z., § 142 ods. 1 písm. g) zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č..../2018 Z. z.
"67) § 134 Zákonníka práce v znení neskorších predpisov, § 29 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 160 ods. 2 zákona č. 55/2017 Z. z."
8. V čl. VIII sa za bod 2 vkladajú nové body 3 až 6, ktoré znejú:
"3. V § 142 sa ods. 1 dopĺňa písm. g) a h), ktoré znejú:
"g) pri príležitosti obdobia letných dovoleniek za plnenie služobných úloh,
h) pri príležitosti vianočných sviatkov za plnenie služobných úloh."
4. V § 142 ods. 4 sa slová "odseku 1 písm. a) a b)" nahrádzajú slovami "odseku 1 písm. a), b), g), h)".
5. § 142 sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
"(5) Odmena podľa odseku 1 písm. g) sa vypláca v mesiaci jún príslušného kalendárneho roka a odmena podľa odseku 1 písm. h) sa vypláca v mesiaci december príslušného kalendárneho roka."
6. V § 154 ods. 7 sa slová "§ 142 ods. 1 písm. d)" nahrádzajú slovami "§ 142 ods. 1 písm. d), g), h)"."
Doterajší bod 3 sa primerane prečísluje.
Ďakujem pekne za strpenie.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.2.2018 o 11:52 hod.

Ing.

Radovan Baláž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:04

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán kolega. Plne podporujem tento váš návrh. Presne s touto otázkou som sa stretával na školeniach, kedy sa ma prítomné mzdárky z ustanovizní, ktoré teda sú rôznymi samosprávnymi zariadeniami a podobne, pýtali, či aj oni budú môcť využívať trináste a štrnáste platy. Hovoril som im, že pravdepodobne nie. Čiže tak to aj vyzeralo podľa vášho pôvodného návrhu. Čiže tento návrh to pozitívnym spôsobom upravuje aj v prospech zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, aj v prospech zamestnancov v štátnej službe, čo kvitujem a podporím tento pozmeňovací návrh.
Neodpustím si ale poznámku, že dobre, že ste ho dali, pretože ja už som počul aj názory také, že pôjde to na Ústavný súd, pokiaľ to tam takto nebude, čiže ste sa vyhli podaniu na Ústavný súd tým pádom zrejme. A ďalšia vec je, že vraciam sa k tomu, čo som povedal. Toto, čo sa teraz práve deje, je výsledkom toho, že robíte veci v strese a bez riadneho pripomienkového konania.
A druhá vec je ešte tá, ako otázka na záver: Kde vezmú tie inštitúcie, tí zamestnávatelia, ktorí idú podľa zákona o odmeňovaní vo verejnom záujme, kde vezmú peniaze na to, aby vyplatili jeden priemerný mesačný funkčný plat naviac ako 13. plat a ďalší priemerný mesačný plat naviac ako 14. plat? Kde na to vezmú prostriedky?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.2.2018 o 12:04 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 12:05

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán predseda. Predkladatelia, kolegyne, kolegovia, je nás tu už málo, ale predsa len pre poriadok chcem podať procedurálny návrh vrátiť tento návrh zákona predkladateľom na dopracovanie, a to z toho dôvodu, že prerokovávame to horúcou ihlou. Keby kolega Beblavý minulý týždeň v treťom čítaní neupozornil na niektoré chyby, tak tento zákon už je dávno schválený a protiústavne schválený.
Dnes pán minister otvoril rozpravu, prečítali ste tu kopu pozmeňujúcich návrhov. Pýtam sa, ktorý z nás je schopný všetky tieto pozmeňujúce návrhy, ktoré ste tu dnes predniesli, do piatej to stihnúť absorbovať, zapracovať do toho návrhu a pozrieť sa na to globálne? A práve preto, lebo to robíte takýmto laxným prístupom len preto, aby niekto si mohol populisticky povedať, že takýto návrh existuje, navrhujem, nespochybňujem snahu riešiť problematiku, len preto, lebo je to nie dobre spracované. To ukazuje aj ten proces, ktorým to prechádza v parlamente.
Dávam procedurálny návrh zákon vrátiť predkladateľom na dopracovanie, nech sem príde to úplne prepracované, komplexne, tak aby sme to mohli normálne posudzovať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.2.2018 o 12:05 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:07

Ľubomír Petrák
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Pán kolega Simon, no, jediná vec, ktorá bola na tomto zákone populistická, bolo vaše vystúpenie. Je veľmi zaujímavé, že my sme rokovali o zákone o službách zamestnanosti takmer jeden celý deň. Druhý deň sme mali rokovanie o návrhu Zákonníka práce. Vy ste sa nezúčastnil ani jednej rozpravy a teraz vystúpite a tvárite sa, že idete spasiť zemeguľu. Jediné populistické na týchto návrhoch zákonov je toto vaše vystúpenie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.2.2018 o 12:07 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:07

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja súhlasím s argumentami, ktoré povedal pán kolega Simon. Myslím si, že tento návrh treba ešte raz poriadne prediskutovať. Sú to skutočne dôležité veci, dôležité. Takisto ja sa stotožňujem s tým, že nespochybňujem podstatu tých návrhov, či sú to príplatky za soboty, nedele, či sú to trináste, štrnáste platy, treba sa o tom baviť, ale treba sa o tom baviť ešte raz.
Pozrite napríklad teraz tento pozmeňovací návrh pána kolegu Baláža. Mohla sa k tomu vyjadriť tripartita? Mohli sa k tomu vyjadriť zamestnávatelia? A tým myslím najmä na obce a mestá, ktorých sa to bude týkať. Mohli k tomu povedať jedno slovo v nejakej slušnej diskusii? Odpoviem si sám. No, samozrejme, že nemohli. Čiže poprosím vás, ak to myslíte vážne, ak to myslíte tak, aby to bolo na prospech občanov Slovenska, aby to zamestnávatelia zvládli, aby to zvládli mestá a obce, tak otvorme tú diskusiu aj pre nich ešte raz.
My sme sa vyjadriť mohli, povedali sme si svoje námietky. Mojou najväčšou námietkou pri trinástych, štrnástych platoch je podmienka toho priemerného mesačného zárobku, resp. priemerného mesačného platu, ktorá je nesplniteľná za daných okolností. Minie sa to cieľu, ktorý ste, pán predseda, pôvodne zamýšľali. Nechali ste sa obaláchať pánom ministrom financií. To je celé. Nechali ste sa oklamať, čiže vo vlastnom záujme, prosím, podporte to a vráťte to späť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.2.2018 o 12:07 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:09

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Kým pán kolega Petrák neodíde; tak ja som sa k tomu nevyjadroval, to nie je poľnohospodárska téma, ku ktorému by som sa vyjadroval. To, čo ma na tomto procese vyrušuje, je to, akým spôsobom, akým procesom tento zákon prechádza. Keby, ešte raz opakujem, keby kolega Beblavý vás neupozornil na niektoré chyby, tak tento zákon už tento týždeň tu na stole nie je a nemôžte ho opravovať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.2.2018 o 12:09 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video